Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ξανα δημοσιεύω μήπως γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει. Ευχαριστώ

Χτύπα το μια χαρά μπαταρίες είναι. Τέτοιες μπαίνουν στα περισσότερα καινούργια Power bank.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Το ξανα δημοσιεύω μήπως γνωρίζει κάποιος να με βοηθήσει. Ευχαριστώ

 

Αρχικά να σου αναφέρω πως τα περισσότερα powerbank σήμερα και άλλες χιλιάδες συσκευές χρησιμοποιούν την λεγόμενα πολυμερής μπαταρία λιθίου ή όπως την συναντάμε με την συντομογραφία Li-Po. Είναι η εξέλιξη των κλασσικών μπαταριών τύπου ιόντων λιθίου και η διαφορά έγκειται στο ότι χρησιμοποιεί ηλεκτρολύτη ο οποίος δεν είναι πλέον υγρός οργανικός διαλύτης, αλλά ένα στερεό πολυμερές υλικό, κατά κύριο λόγο υπάρχει το πολυ-ακρυλο-νιτρίλιο. Ο ηλεκτρολύτης αυτός δεν αναφλέγεται τόσο εύκολα όσο ο υγρός.

 

Γιατί τον προτιμούν αυτό τον τύπο μπαταρίας οι κατασκευαστές; Γιατί έχει ελαφρύ βάρος η μπαταρία συνολικά, δεν τίθεται ζήτημα περιορισμού ως προς το σχήμα άρα δίνουν ότι μορφή θέλουν στην μπαταρία και προσφέρει θεωρητικά μεγαλύτερη ασφάλεια σε πιθανή διαρροή χημικών.

Το μόνο αρνητικό που έχουν είναι ότι προσφέρουν λιγότερους κύκλους ζωής από τις Li-ion μπαταρίας, αλλά στον καταναλωτή που χρησιμοποιεί λογικά ένα powerbank, δεν θα καταλάβει διαφορά ούτε και σε αυτό.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χρησιμη επεξηγηση φιλε μας.

 

Ευχαριστουμε πολυ.

 

Οσον αφορα το θεμα των μπαταριων εχει μαθει κανεις με ακριβεια τι γινεται και ποιος εφαρμοσε την απαγορευση ?

 

Απο οτι δειχνει μαλλον οι ευρωπαικες ταχυδρομικες εταιρειες εριξαν πορτα στην μεταφορα στοιχειων απο την Κινα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 77 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πάντως 2 μπαταρίες κινητών , τις παρέλαβα κανονικά απο το vifocal, η παραγγελία είχε γίνει πρίν 10 ημέρες

 

 

Ισως εισουν τυχερος και προλαβες στο τσακ την απαγορευση.

 

Με τι ταχυδρομειο στα εστειλαν ??

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά να σου αναφέρω πως τα περισσότερα powerbank σήμερα και άλλες χιλιάδες συσκευές χρησιμοποιούν την λεγόμενα πολυμερής μπαταρία λιθίου ή όπως την συναντάμε με την συντομογραφία Li-Po. Είναι η εξέλιξη των κλασσικών μπαταριών τύπου ιόντων λιθίου και η διαφορά έγκειται στο ότι χρησιμοποιεί ηλεκτρολύτη ο οποίος δεν είναι πλέον υγρός οργανικός διαλύτης, αλλά ένα στερεό πολυμερές υλικό, κατά κύριο λόγο υπάρχει το πολυ-ακρυλο-νιτρίλιο. Ο ηλεκτρολύτης αυτός δεν αναφλέγεται τόσο εύκολα όσο ο υγρός.

 

Γιατί τον προτιμούν αυτό τον τύπο μπαταρίας οι κατασκευαστές; Γιατί έχει ελαφρύ βάρος η μπαταρία συνολικά, δεν τίθεται ζήτημα περιορισμού ως προς το σχήμα άρα δίνουν ότι μορφή θέλουν στην μπαταρία και προσφέρει θεωρητικά μεγαλύτερη ασφάλεια σε πιθανή διαρροή χημικών.

Το μόνο αρνητικό που έχουν είναι ότι προσφέρουν λιγότερους κύκλους ζωής από τις Li-ion μπαταρίας, αλλά στον καταναλωτή που χρησιμοποιεί λογικά ένα powerbank, δεν θα καταλάβει διαφορά ούτε και σε αυτό.

 

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου! Άψογος. Μόλις παραλάβω θα σας ενημερώσω για να ξέρετε σχετικά με αγορές μπαταριών από εξωτερικό!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως μου έγραψε χτες αυτό.. Λέτε να πέρασε τον έλεγχο και να σταλεί Ελλάδα; https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170107/01d30d9300c36cffb216527a2397b772.jpg
Link to comment
Share on other sites

Στις 23.12.2016 έκανα παραγγελία ένα της mi από το banggood.com, δεν ζήτησα track number, τελικώς έφτασε σήμερα και μόλις παρήγγειλα ακόμη ένα !!!
Link to comment
Share on other sites

Στις 23.12.2016 έκανα παραγγελία ένα της mi από το banggood.com, δεν ζήτησα track number, τελικώς έφτασε σήμερα και μόλις παρήγγειλα ακόμη ένα !!!

 

Εγώ από 5/12 ακόμα τπτ

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συμφερει να αγορασουμε power bank ταχειας φορτισης; Απο την στιγμη που σχεδον ολα τα σημερινα κινητα υποστηριζουν αυτη τη λειτουργια.. Για πχ με ενα απλο power bank ισως κακοφανει που θα χρειαζεται πολυ χρονο για να φορτισει το κινητο.

 

Επισης, θα εχω προβλημα εαν παραγγειλω καποιο power bank απο banggood; Επιτρεπεται η αγορα τους πλεον;

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Η γρήγορη φόρτιση δεν είναι και τόσο πολύ γρήγορη, σε σχέση με τα κλασικά 2A του xiaomi 10000 πχ.. Από κει και πέρα why not, αλλα δεν είναι και τόσο σημαντικό.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ ότι δεν είναι και τόσο γρήγορη η quick charge γενικότερα.. Αλλά μπορείς να πάρεις το xiaomi power bank 2 ή το chuwi το 10αρι που έχουν και ησυχάζεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις δεν ειναι τοσο γρηγορη; Στα powerbanks; Γιατι τα κινητα μια χαρα γρηγορα φορτιζουν με quickcharge φορτιστες. 30 λεπτα απο το 0% στο 60%.
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μετά πέφτει πολύ. Στο κανονικό ήταν ψηλά Αμπερ, στην QC είναι ψηλά τα volt, τα watt είναι παρόμοια. Στο 0-100 είναι σχεδόν ίδια.

Τα power bank δε νομίζω να υστερούν πάντως

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Οταν είσαι έξω και χρειαστείς powerbank καλό είναι να το βάλεις 20 λεπτα να πάρεις 40% και να είσαι άρχοντας! Οπότε ψηφίζω quick charge 3 για τέτοια χρήση.
Link to comment
Share on other sites

Απλα τετοια powerbank ξεφευγουν σε τιμες.

4 με 5 ευρώ παραπάνω από τα κανονικά έχουν τι ξεφεύγουν.

 

Send From Note 3 With Note 7 Port Rom

Link to comment
Share on other sites

Απλα τετοια powerbank ξεφευγουν σε τιμες.

Μια χαρά μου φαίνεται http://m.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-P4-5200mAh-Quick-Charge-3_0-Power-Bank-p-1106178.html

Το παρήγγειλα πριν λίγες μέρες και μάλιστα είχε 13,95€,πριν καμιά βδομάδα ανέβηκε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα για να φορτισει το ιδιο θελει 3,5 ωρες. Θα δεχεται πχ τον ταχυφορτιστη του Oppo που εχω;
Link to comment
Share on other sites

Φορτίζει και φορτίζεται με quick charge 3..

To oppo νομίζω δεν υποστηρίζει quick charge 3 αλλά φορτίζει στα 5V με 4Α..

Αυτό δεν υποστηρίζεται απο quick charge 3.

Edited by Da_rudakos
Link to comment
Share on other sites

Φορτίζει και φορτίζεται με quick charge 3..

Όταν παραλάβεις και το δουλέψεις κάνε μερικά σχόλια για την φόρτιση του. Αν ισχύει όντως ότι έχει γρήγορη φόρτιση.

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eχει ξεσπασει ενα σουσουρο στο miui.gr οτι φορτιστες Blitzwolf εχουν καψει 3-4 Xiaomi, δεν ξερω και εγω τον Blitzwolf QC3.0 εχω..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Eχει ξεσπασει ενα σουσουρο στο miui.gr οτι φορτιστες Blitzwolf εχουν καψει 3-4 Xiaomi, δεν ξερω και εγω τον Blitzwolf QC3.0 εχω..

Όσο έχουν κάψει είναι με το QC να υποθέσω;

 

Sent from my ONEPLUS A3000 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eχει ξεσπασει ενα σουσουρο στο miui.gr οτι φορτιστες Blitzwolf εχουν καψει 3-4 Xiaomi, δεν ξερω και εγω τον Blitzwolf QC3.0 εχω..

Ωχ ωχ ένα link αν μπορείς..Με πμ ανά απαγορεύεται! Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Eιναι διασπαρτες οι πληροφοριες, καντε μια αναζητηση με τον ορο blitzwolf, παντως καποιοι το αντιπροτεινουν σθεναρα

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...