Jump to content

Γενικά περί Power Bank


xrhstos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκεί γύρω στις 6000 βγάζει τελικά.

Απλα το μέτρησα άλλη μια φορά μήπως "εστρωνε" προς τα πάνω μετα απο 4 πλήρους κύκλους φόρτισης αλλά μπααα...

 

ε είναι και σαν τα psu

η αποδοτικότητα μετράει :)

 

δηλαδή αν είναι 6000 τότε δεν είναι και καλό αν το 10000 xiaomi δίνει παραπάνω (αλλά χωρίς qc φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

να το ξαναπούμε άλλη μια ;;; :)

 

να κάνεις τις μετρήσεις σου και να δεις αν βγάζει 6000-7000 ή λιγότερο, αυτό είναι το θέμα

10500 δε θα πάρεις ποτέ , όπως και δε θα πάρεις π.χ ποτέ 1ΤΒ σε δίσκο

έτσι τα μετράνε , τι να κάνουμε

Τελείως λάθος η σύγκριση.

Οι σκληροί δίσκοι βγάζουν λιγότερη χωρητικότητα, λόγω του τρόπου υπολογισμού των bytes. Είναι στάνταρ πάντα το πόσο ακριβώς μένει ως διαθέσιμος χώρος.

Δεν έχει να κάνει με απώλειες, όπως στην περίπτωση του ρεύματος και των power bank, όπου δεν ξέρεις τι να περιμένεις ακριβώς.

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Τελείως λάθος η σύγκριση.

Οι σκληροί δίσκοι βγάζουν λιγότερη χωρητικότητα, λόγω του τρόπου υπολογισμού των bytes. Είναι στάνταρ πάντα το πόσο ακριβώς μένει ως διαθέσιμος χώρος.

Δεν έχει να κάνει με απώλειες, όπως στην περίπτωση του ρεύματος και των power bank, όπου δεν ξέρεις τι να περιμένεις ακριβώς.

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

εεε αν δεις το προηγούμενο μου ποστ θα δεις ότι είναι ακριβώς η ίδια σύγκριση (εκτός των απωλειών)

απώλεια της τάξης του 30% δεν λέγεται απλά απώλεια μη τρελαθούμε ο υπολογισμός των mAh είναι που παίζει ρόλο

 

όπως είπα και πριν στο xiaomi

10000 στα 3.6v

ΑΛΛΑ (αυτό που μας ενδιαφέρει)

6250 στα 5.1v

 

και απώλεια να το αποκαλέσεις εσύ εγώ το λέω λάθος υπολογισμός γιατί η ίδια εταιρία στην τελική μου λέει ότι θα έχω 6250 (στο περίπου) και σίγουρα όχι 10000 (ούτε καν κοντά σε αυτό για να πεις υπάρχουν απλά απώλειες)

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να παραγγειλουμε το συγκεκριμενο power bank απο το παρακατω site στη χωρα μας?

 

http://www.amazon.com/dp/B00M3073L4

 

Δεν το βρισκω πουθενα αλλου με τετοια τιμη.Το amazon.de το εχει στο 50αρικο

Link to comment
Share on other sites

Και το fasttech γραφει για το xiaomi 10000 Xiaomi Mi Pocket "10000mAh" Mobile Power Bank actual capacity 6250mAh / DC 5.1V/2.1A output

BATTERY CAPACITY (FASTTECH TESTED) 6250 mAh

BATTERY CAPACITY (MFG RATED) 10000 mAh

 

https://www.fasttech.com/products/0/10009006/3600900-authentic-xiaomi-mi-pocket-10000mah-mobile-power

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να παραγγειλουμε το συγκεκριμενο power bank απο το παρακατω site στη χωρα μας?

 

http://www.amazon.com/dp/B00M3073L4

 

Δεν το βρισκω πουθενα αλλου με τετοια τιμη.Το amazon.de το εχει στο 50αρικο

 

εμ για αυτό δεν κοιτάμε "αμερικάνικα" site , μετά βλέπουμε τα ευρωπαϊκά και μας χαλάει :)

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να παραγγειλουμε το συγκεκριμενο power bank απο το παρακατω site στη χωρα μας?

 

http://www.amazon.com/dp/B00M3073L4

 

Δεν το βρισκω πουθενα αλλου με τετοια τιμη.Το amazon.de το εχει στο 50αρικο

Ναι γίνεται από εδω

https://www.reship.com/#/

 

με 8$ επιπλέον υπολόγισε.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω παρει το Intenso USB 5200mAh Powerbank το νουμερο 1. απο αυτα τα 3 που παραθετο

θα φωρτισει σε ωρα αναγκης το xperia z5 Που εχω που εχει μπαταρια 2.900 τα αλα δυο τι διαφορα εχουν απο αυτο που εχω ηδη

και ποσες ωρες πρεπει να το φωρτιζω ευχαριστω...

 

1.http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/ipad-tablet-accessories/143769-intenso-usb-5200mah?cmicc=skroutz

2.http://www.kotsovolos.gr/site/mobile-phones-gps/mobile-phones/fortistes-kiniton/155752-intenso-5200mah-black

3.http://www.e-shop.gr/intenso-mobile-tablet-alu-charging-station-powerbank-5200mah-silver-p-TEL.019740

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν καιρο αυτο το powerbank. Τελικα αυτες τις μερες του μετρησα την χωρητικότητα το αποτελεσμα ηταν 3605mah. Ειναι φυσιολογικη η διαφορα; Ειναι 1400 mah κατω απ οσο λεει...
Xiaomi Redmi Note 4 Snapdragon 4/64 (Black)
Link to comment
Share on other sites

εεε αν δεις το προηγούμενο μου ποστ θα δεις ότι είναι ακριβώς η ίδια σύγκριση (εκτός των απωλειών)

απώλεια της τάξης του 30% δεν λέγεται απλά απώλεια μη τρελαθούμε ο υπολογισμός των mAh είναι που παίζει ρόλο

 

όπως είπα και πριν στο xiaomi

10000 στα 3.6v

ΑΛΛΑ (αυτό που μας ενδιαφέρει)

6250 στα 5.1v

 

και απώλεια να το αποκαλέσεις εσύ εγώ το λέω λάθος υπολογισμός γιατί η ίδια εταιρία στην τελική μου λέει ότι θα έχω 6250 (στο περίπου) και σίγουρα όχι 10000 (ούτε καν κοντά σε αυτό για να πεις υπάρχουν απλά απώλειες)

Η παραπληροφόρηση είναι χειρότερη από την παραδοχή της άγνοιας. Όσο είναι το power bank 10000 mAh άλλο τόσο είναι και το κινητό 3000 mAh. Και τα δύο στα 3.7 V αναφέρονται αφού αυτή είναι η τάση των κελιών λιθίου.

 

Sent from my Le X507 using Tapatalk

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Η παραπληροφόρηση είναι χειρότερη από την παραδοχή της άγνοιας. Όσο είναι το power bank 10000 mAh άλλο τόσο είναι και το κινητό 3000 mAh. Και τα δύο στα 3.7 V αναφέρονται αφού αυτή είναι η τάση των κελιών λιθίου.

 

Sent from my Le X507 using Tapatalk

Οκ άρα πρακτικά τι λέμε; βγάλε ένα 30 40 % Και είσαι οκ; Όταν χοντρικα βλέπει ς ότι ένα 10αρι (6250) γεμίζει 2 φορές κι κάτι ένα κινητό με 3000 (όσο κι αν είναι) μπαταρία πες το εσύ παραπληροφόρηση

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οκ άρα πρακτικά τι λέμε; βγάλε ένα 30 40 % Και είσαι οκ; Όταν χοντρικα βλέπει ς ότι ένα 10αρι (6250) γεμίζει 2 φορές κι κάτι ένα κινητό με 3000 (όσο κι αν είναι) μπαταρία πες το εσύ παραπληροφόρηση

 

Στάλθηκε από το Redmi 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Όχι δεν λέει αυτό.

Αυτό κατάλαβες;

 

Unleashed by my M1 NOTE

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν λέει αυτό.

Αυτό κατάλαβες;

 

Unleashed by my M1 NOTE

 

τι λέει ;

εγώ κατάλαβα ότι λέει ότι όπως και το pb λέει μια τιμή που δεν είναι τόση (πρακτικά) έτσι το ίδιο ισχύει και στις μπαταρίες του κινητού, δεν λέει αυτό ;

 

η παραπληροφόρηση όμως (έχω άγνοια τα ομολογώ) που κολλάει ;

και αν κατάλαβα τι λέει , πως δεν ταιριάζει αυτό με το "παράδειγμα" που έδωσα ;

Link to comment
Share on other sites

τι λέει ;

εγώ κατάλαβα ότι λέει ότι όπως και το pb λέει μια τιμή που δεν είναι τόση (πρακτικά) έτσι το ίδιο ισχύει και στις μπαταρίες του κινητού, δεν λέει αυτό ;

 

η παραπληροφόρηση όμως (έχω άγνοια τα ομολογώ) που κολλάει ;

και αν κατάλαβα τι λέει , πως δεν ταιριάζει αυτό με το "παράδειγμα" που έδωσα ;

Το να λες ότι μία εταιρία που πουλάει ένα power bank 10000mAh σε κοροϊδεύει γιατί στα 5 volt είναι λιγότερα τα mAh δείχνει παραπληροφόρηση. Το ότι ένα power bank των 10000 mAh δεν φορτίζει 3 φορές το κινητό των 3000mAh δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι φταίει το power bank. Στην μεταφορά της ενέργειας από το power bank στο κινητό γίνονται αρκετές μετατροπές, και δεν γίνονται όλες με 100% απόδοση (πχ ζεστενεται το κινητό)

 

Δεν φταίει πάντα η xiaomi (και η κάθε xiaomi)

 

Sent from my Le X507 using Tapatalk

It's a progressive world, why not listen to progressive music?
Link to comment
Share on other sites

Το να λες ότι μία εταιρία που πουλάει ένα power bank 10000mAh σε κοροϊδεύει γιατί στα 5 volt είναι λιγότερα τα mAh δείχνει παραπληροφόρηση. Το ότι ένα power bank των 10000 mAh δεν φορτίζει 3 φορές το κινητό των 3000mAh δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι φταίει το power bank. Στην μεταφορά της ενέργειας από το power bank στο κινητό γίνονται αρκετές μετατροπές, και δεν γίνονται όλες με 100% απόδοση (πχ ζεστενεται το κινητό)

 

Δεν φταίει πάντα η xiaomi (και η κάθε xiaomi)

 

Sent from my Le X507 using Tapatalk

 

Καλά δεν είπε ποτέ το παιδί ότι σε κοροιδευει η Xiaomi και η κάθε xiaomi. Είπε απλά ότι δεν βγάζουν τα Powerbanks την ονομαστική τους χωρητικότητα. Ίσα ίσα έχει προτείνει πολλές φορές τα powerbanks της xiaomi

Link to comment
Share on other sites

Το να λες ότι μία εταιρία που πουλάει ένα power bank 10000mAh σε κοροϊδεύει γιατί στα 5 volt είναι λιγότερα τα mAh δείχνει παραπληροφόρηση. Το ότι ένα power bank των 10000 mAh δεν φορτίζει 3 φορές το κινητό των 3000mAh δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι φταίει το power bank. Στην μεταφορά της ενέργειας από το power bank στο κινητό γίνονται αρκετές μετατροπές, και δεν γίνονται όλες με 100% απόδοση (πχ ζεστενεται το κινητό)

 

Δεν φταίει πάντα η xiaomi (και η κάθε xiaomi)

 

Sent from my Le X507 using Tapatalk

 

βασικά διάβασες τι έγραψα ; είπα ότι με κορόιδεψε ; ίσα ίσα όπως είπα το bank της xiaomi Που έχω το γράφει πάνω ότι δίνει 6250

διάβασε λίγο τι έγραψα , που απάντησα τι έκανα quote κλπ , είπα ότι είναι λάθος (δεν είπα ότι με κοροιδέψανε) ο τρόπος της μέτρησης (και δεν έχω άγνοια σε αυτό το θέμα , ήξερα τι πήρα όπως ξέρω εδώ και δεκαετίες ότι άλλο η "ονομαστική" τιμή ενός μέσου -cd/floppy/harddisk Κλπ και άλλη η "πραγματική") αλλά ο "απλός χρήστης" (και όχι εγώ όπως υπέθεσες σε αυτή την περίπτωση) νομίζει ότι 10000/3000 = 3 και φορτίσεις και έρχεται κάποιος και του λέει "ααα ε έτσι είναι υπάρχουν απώλειες"

 

ΑΛΛΑ

εξακολουθούμε να καταλαβαίνουμε διαφορετικά το θέμα της απώλειας , όταν κάτι δεν δίνει το 100% και μπορεί να δώσει 90-97 (ανάλογα με τις συνθήκες) ξέρω γω αυτό λέγεται απώλεια , όταν κάτι σίγουρα δεν δίνει το 100% αλλά δίνει ΣΙΓΟΥΡΑ ενα 70% +- τις απώλειες ε το λες ότι κάτι άλλο φταίει

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω κι εγώ την αποψή μου για την χωρητικότητα των Power Bank. Δεν έχω κάποιο από τα γνωστά, αλλά έχω ''φτιάξει'' 3 με άδεια Power Bank των 2, 3 και 4 μπαταριών. Σε όλα χρησιμοποιήθηκαν οι μπαταρίες της NCR με χωρητικότητα 3400mAh (τσεκαρισμένες μία - μία και είναι πραγματικά όλες 3400). Κατά την φώρτιση των Power Bank λοιπόν έχουμε περίπου την χωρητικότητα της μίας μπαταρίας Χ2, Χ3 και Χ4. Στο άδειασμα τώρα έχουμε περίπου 30 με 35% απώλεια. Το μεγάλο δηλ. γεμίζει με πάνω από 13000mAh και αδειάζει περίπου τις 9000 mAh. Αυτά και ελπίζω να βοήθησα λιγάκι κι εγώ στην κατανόηση της χωρητικότητας των Power Bank.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί αρκετά.

Θα ήθελα να πάρω ένα power bank που να υποστηρίζει fast charging. Δηλ να φορτίζει τα κινητά μου με fast charging. Το ιδανικό βέβαια θα ήταν να φορτίζει και το ίδιο έτσι.

 

1)Έχω δυο κινητά το asus zenfone 2 (το οποιο υποστηριζει fast charging) και το one plus x (το οποιο δεν υποστηριζει fast charging). Αν το power bank υποστηριζει fast charging θα μπορω να φορτίζω και το One plus x ? ή θα του καταστρέψω την μπαταρία?

 

2)Αν κατάλαβα καλά αν το power bank ειναι 10.000 και η μπαταρια ειναι στα 3.000 , αυτό δεν σημαίνει ότι θα την φορτίσει 3 φορές ε?

 

3)έχετε να προτείνετε κάποιο? Είμαι στο εξωτερικό δεν έχω θεμα με capital control

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

1)Έχω δυο κινητά το asus zenfone 2 (το οποιο υποστηριζει fast charging) και το one plus x (το οποιο δεν υποστηριζει fast charging). Αν το power bank υποστηριζει fast charging θα μπορω να φορτίζω και το One plus x ? ή θα του καταστρέψω την μπαταρία?

 

2)Αν κατάλαβα καλά αν το power bank ειναι 10.000 και η μπαταρια ειναι στα 3.000 , αυτό δεν σημαίνει ότι θα την φορτίσει 3 φορές ε?

 

3)έχετε να προτείνετε κάποιο? Είμαι στο εξωτερικό δεν έχω θεμα με capital control

 

1) μια χαρά θα φορτίζει και το x χωρίς πρόβλημα απλά με φυσιολογικό ρυθμό και όχι με qc.

2) όχι δεν θα στο φορτίσει 3 φορές γτ υπάρχουν απώλειες. Ένα powerbank των 10000mAh βγάζει χοντρικά γύρω στα 7000mah. Τα καλά, γτ υπάρχουν και κάτι powerbank του κιλου που λένε κάτι τρελές χωρητικότητες και δεν έχουν ούτε το 1/5

3)δες αυτό εδώ http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-10000mAh-Bothway-QC2_0-Quick-Charge-Power-bank-Pro-PLM01ZM-p-1039932.html

Link to comment
Share on other sites

1) μια χαρά θα φορτίζει και το x χωρίς πρόβλημα απλά με φυσιολογικό ρυθμό και όχι με qc.

2) όχι δεν θα στο φορτίσει 3 φορές γτ υπάρχουν απώλειες. Ένα powerbank των 10000mAh βγάζει χοντρικά γύρω στα 7000mah. Τα καλά, γτ υπάρχουν και κάτι powerbank του κιλου που λένε κάτι τρελές χωρητικότητες και δεν έχουν ούτε το 1/5

3)δες αυτό εδώ http://www.banggood.com/Original-Xiaomi-10000mAh-Bothway-QC2_0-Quick-Charge-Power-bank-Pro-PLM01ZM-p-1039932.html

 

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου!

Δεν θα ήθελα να περιμένω τόσο πολύ για να μου έρθει από Κίνα. Θα δω μήπως το βρω από το Amazon uk (είμαι Αγγλία).

 

Μια άσχετη ερώτηση (μην με βρισετε) υπάρχουν powerbanks που αλλάζουν οι μπαταρίες τους; κάτι διάβασα πριν καμια 20ρια σελίδες, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το κατάλαβα σωστά

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου!

Δεν θα ήθελα να περιμένω τόσο πολύ για να μου έρθει από Κίνα. Θα δω μήπως το βρω από το Amazon uk (είμαι Αγγλία).

 

Μια άσχετη ερώτηση (μην με βρισετε) υπάρχουν powerbanks που αλλάζουν οι μπαταρίες τους; κάτι διάβασα πριν καμια 20ρια σελίδες, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το κατάλαβα σωστά

 

Υπάρχουν τα Power Bank Cases που ''φοράνε'' 18650 μπαταρίες. Υπάρχουν με 2 - 3 - 4 και περισσότερα στοιχεία. Ψάχτο λίγο στο ebay ή σε διάφορα Κινεζομάγαζα ... :D

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αν σα κουραζω. Βρήκα αυτό το άρθρο το οποίο έχει αρκετές πληροφορίες και προτείνει και powerbanks. Απλά ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου!

Δεν θα ήθελα να περιμένω τόσο πολύ για να μου έρθει από Κίνα. Θα δω μήπως το βρω από το Amazon uk (είμαι Αγγλία).

 

Μια άσχετη ερώτηση (μην με βρισετε) υπάρχουν powerbanks που αλλάζουν οι μπαταρίες τους; κάτι διάβασα πριν καμια 20ρια σελίδες, αλλά δεν είμαι σίγουρη αν το κατάλαβα σωστά

 

Προτάσεις (όχι δεν αλλάζουν οι μπαταρίες των συγκεκριμένων):

To 1 που έχει quick charge 2.0 λέει ότι υποστηρίζει το asus zenfone 2

To 2 έχει quick charge 2.0

To 3 υποστηρίζει και quick charge 2.0 και 3.0

 

1. 10400mah

https://www.amazon.co.uk/Aukey-10000mAh-Portable-External-Supported/dp/B00UL6MUMY/ref=cm_cr_arp_d_product_sims?ie=UTF8

 

2. 10050 mah

https://www.amazon.co.uk/Powerful-10000mAh-Anker-PowerCore-Technology/dp/B012SNMWCK/ref=sr_1_9?ie=UTF8&qid=1466360208&sr=8-9&keywords=quick+charge+power+bank

 

3. 20100mah. Αυτό το έχω παραγγείλει κι εγώ, για να δούμε

https://www.amazon.co.uk/Upgraded-RAVPower-20100mAh-Portable-Technology/dp/B01CHZMFUS/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1466359377&sr=8-1&keywords=ravpower+20100

Edited by g1ann1s
διόρθωση για το 2
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Γενικά περί Power Bank

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...