Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΜΑ ΔΕΝ ειπε κανενας οτι δε μας βγαζει με κανονικη χρηση χαλλαρα μια μερα.... απλα οταν θελησεις να το σκισεις σε αφηνει οπως ολα... η τερμα φωτεινοτητα π.χ τρωει την μπαταρια σαν νερο :X

 

Δεν εννοώ χαλαρά εννοώ με πολύ εντατική χρήση την μέρα μου τη βγάζει φαντάσου ότι έχω πρόγραμμα με 1.5 gb και τις πιο πολλές φορές το ξεπερνω

Nexus One, Galaxy Nexus , Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 5X, Nexus 6p
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να επισυναψω εικόνα με τα στατιστικά μου αλλά στο ταπατολκ μου βγάζει ότι η δυνατότητα έχει απενεργοποιηθει από τον διαχειριστή του φόρουμ. Καμιά ιδέα; Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

ΜΑ ΔΕΝ ειπε κανενας οτι δε μας βγαζει με κανονικη χρηση χαλλαρα μια μερα.... απλα οταν θελησεις να το σκισεις σε αφηνει οπως ολα... η τερμα φωτεινοτητα π.χ τρωει την μπαταρια σαν νερο :X

 

όχι φίλε δεν σε αφήνει ότι και να κάνεις τώρα αν εσύ θες να παίζεις παιχνιδάκια για 6 ώρες συν την νορμάλ χρήση οκ ίσως αλλά με 7 ώρες μπροουσινγκ που έβγαλε και το παλικάρι δεν νομίζω να μην σε φτάνουν έχει την καλύτερη μπαταρία που κυκλοφορεί σε κινητό .

Link to comment
Share on other sites

To σωστό ''μέτρημα'' της μπαταρίας γίνεται/λέγεται, για να μην μπερδεύονται και οι υπόλοιποι, όταν είναι ανοιχτά τα πάντα όλα(εκτός GPS)

π.χ. τι να το κάνω όταν έχω κλειστά 3G, συγχρονισμούς, δεν μιλάω στο τηλέφωνο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο και να έχω μπαταρία για δυο και τρεις ημέρες.

Προσωπικά, έχοντας ανοιχτά τα πάντα και με σκίσιμο στα τηλέφωνα ίσα ίσα που με βγάζει μια ήμερα.

Φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό, όταν με το iPhone που έχω, με την ίδια ακριβώς χρήση, θα χρειαζόταν και δεύτερη φόρτιση μέσα στην ημέρα.

ΣΚ, επειδή είμαι cool, το βγάζω με μια φόρτιση άνετα και περισσεύει.

 

ΚΑΛΑ εχω δει κιαλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ κινητακια.. να τα εχουν αλλοι ολα κλειστα κ να μη βγαζει παλι ουτε 1 μερα... οσο για το τερμα ανοιχτα... δωσε μου το κινητο σου για μια μερα να σου δειξω πως μπορω να τελειωσω την μπαταρια σου σε καμια 10αρια ωρες το πολυ για να μη πω 8 συνολο... μαζι με την αναμονη... ;)

Μπορείς να μου εξηγήσεις σε παρακαλώ τι σχέση έχει η απάντηση σου με αυτά που έγραψα.

Ο καθε ενας μας κανει διαφορετικη χρηση και εγω ειπα την προσωπικη μου αποψη.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Και εδώ έρχεται να σπάσει ο μύθος όταν υπερχονίζουμε τον επεξεργαστή έχουμε μεγάλη κατανάλωση και οχι καλή αναμονή. Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Εάν ίσχυε αυτό που λες, θα χρειαζόταν να ξαναγράψουμε τα βιβλία της φυσικής.

Καταρίπτεται ο πρώτος νόμος της θερμοδυναμικής.

Δεν είναι δυνατόν αυτό που λες.

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολύ σωστά StratosGR

και να προσθέσω πως για την θερμοκρασία να μου πείτε το καλοκαίρι και όχι τώρα.

Σε απάντηση κάποιου που έλεγε πως δεν έχει κανένα θέμα με θερμοκρασία. Δεν είμαι δυνατών να μην έχει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατόν αυτό που λες.

 

Δεν είμαι δυνατών να μην έχει.
Και όμως είναι δυνατόν. Δοκιμάστε τον κερνελ τις υπογραφής μου κάντε και ρυθμίσεις και μετά τα λέμε. Για το καλοκαίρι δεν ξέρω όταν έρθει με το καλό τα ξανάλεμε.
Link to comment
Share on other sites

Και όμως είναι δυνατόν. Δοκιμάστε τον κερνελ τις υπογραφής μου κάντε και ρυθμίσεις και μετά τα λέμε. Για το καλοκαίρι δεν ξέρω όταν έρθει με το καλό τα ξανάλεμε.

Όταν υπερχρονίζεις τον επεξεργαστή, υπερχρονίζεις την μέγιστη συχνότητα λειτουργίας του. Ανάλογα την χρήση μπορεί στο 95% της λειτουργίας του να λειτουργεί με χαμηλότερες συχνότητες.

Όταν όμως το ζορίσεις, πχ παίζεις κάποιο 3d παιχνίδι επί ώρα, τότε θα διαπιστώσεις και σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας και αντίστοιχη αύξηση της κατανάλωσης.

Ολα είναι θέμα ισορροπίας, τι θέλει ο καθένας και πως χρησιμοποιεί το κινητό.

Γενικά πάντως καλό είναι να αποφεύγεται ο υπερβολικός υπερχρονισμός τις ζεστές μέρες και με ζεστές θήκες (που εμποδίζουν την ψύξη)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Όταν υπερχρονίζεις τον επεξεργαστή, υπερχρονίζεις την μέγιστη συχνότητα λειτουργίας του. Ανάλογα την χρήση μπορεί στο 95% της λειτουργίας του να λειτουργεί με χαμηλότερες συχνότητες.

Όταν όμως το ζορίσεις, πχ παίζεις κάποιο 3d παιχνίδι επί ώρα, τότε θα διαπιστώσεις και σημαντική αύξηση της θερμοκρασίας και αντίστοιχη αύξηση της κατανάλωσης.

Ολα είναι θέμα ισορροπίας, τι θέλει ο καθένας και πως χρησιμοποιεί το κινητό.

Γενικά πάντως καλό είναι να αποφεύγεται ο υπερβολικός υπερχρονισμός τις ζεστές μέρες και με ζεστές θήκες (που εμποδίζουν την ψύξη)

 

Έτσι μπράβο. Αν δεν τον ζοριζεις ιδιαίτερα, δεν θα φανεί η αύξηση στην κατανάλωση, η οποία βέβαια υφίσταται όπως είπε και ο Στράτος.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

To σωστό ''μέτρημα'' της μπαταρίας γίνεται/λέγεται, για να μην μπερδεύονται και οι υπόλοιποι, όταν είναι ανοιχτά τα πάντα όλα(εκτός GPS)

π.χ. τι να το κάνω όταν έχω κλειστά 3G, συγχρονισμούς, δεν μιλάω στο τηλέφωνο και δεν ξέρω εγώ τι άλλο και να έχω μπαταρία για δυο και τρεις ημέρες.

Προσωπικά, έχοντας ανοιχτά τα πάντα και με σκίσιμο στα τηλέφωνα ίσα ίσα που με βγάζει μια ήμερα.

Φυσικά είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό, όταν με το iPhone που έχω, με την ίδια ακριβώς χρήση, θα χρειαζόταν και δεύτερη φόρτιση μέσα στην ημέρα.

ΣΚ, επειδή είμαι cool, το βγάζω με μια φόρτιση άνετα και περισσεύει.

 

Μπήκα να κάνω μια ερώτηση για την μπαταρία του Note 3 γιατί είμαι υποψήφιος αγοραστής και νοιώθω φίλε οτι συγχρονιστήκαμε απόλυτα σε διαφορετικά νήματα φυσικά(εγω στο αντίστοιχο του S4). Με καλύπτει η απάντηση σου, το θέμα είναι να βγάζει την ημέρα χωρίς εκπτώσεις, τίποτα παραπάνω.

 

p.s Φίλε με τις 7 ώρες οθόνη, το κινητό σου έχει μπει κατά διαστήματα στην φόρτιση σύμφωνα με τα screenshot που επισύναψες για να βγάλεις όλες αυτές τις ώρες.

Link to comment
Share on other sites

 

p.s Φίλε με τις 7 ώρες οθόνη, το κινητό σου έχει μπει κατά διαστήματα στην φόρτιση σύμφωνα με τα screenshot που επισύναψες για να βγάλεις όλες αυτές τις ώρες.

Όχι βέβαια ,πάντα η μέτρηση γίνεται με μια φόρτιση.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αγοράστε μια μπαταρία 6400 και μη σας νοιάζουν ούτε οι ROM, ούτε οι kernels ούτε οι ρυθμίσεις. Θα βγάζετε τουλάχιστον 12 ώρες οθόνη.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αγοράστε μια μπαταρία 6400 και μη σας νοιάζουν ούτε οι ROM, ούτε οι kernels ούτε οι ρυθμίσεις. Θα βγάζετε τουλάχιστον 12 ώρες οθόνη.

Είναι που είναι θηρίο, αν βάλω και τέτοια μπαταρία ξεχνάω την τσέπη! (ίσα ίσα χωράει τώρα με μία πολύ λεπτή θήκη)

Προσωπικά προτιμώ την λύση της δεύτερης μπαταρίας.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παρακολουθήστε το "Hyperion 6400mAh Extended Battery Note 3" στο YouTube

Hyperion 6400mAh Extended Battery Note 3:

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους πάει για φόρτιση. Επτά ώρες browsing πιστεύω είναι καλά.

 

Όχι βέβαια ,πάντα η μέτρηση γίνεται με μια φόρτιση.

 

Ε πως οχι;; Στο δεύτερο screenshot με τα στατιστικά της μπαταρίας η μπλέ γραμμή πάνω απ την οθόνη διακόπτεται για μεγάλα διαστήματα. Αυτό σημαίνει οτι έχει μπει στη φόρτιση. Διαφορετικά δεν θα υπήρχαν κενά, θα ήταν όλο μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος.

 

Παρακολουθήστε το "Hyperion 6400mAh Extended Battery Note 3" στο YouTube

Hyperion 6400mAh Extended Battery Note 3:

 

Τουβλο, κυριολεκτικα ομως. Οχι απο τα μεγαλα της οικοδομης, απο τα πυροτουβλα που ειναι πολυ πιο λεπτα, αλλα και παλι τουβλο. Σε ζηλευω για τις 850 ωρες αυτονομια, αλλα δεν με βολευει με τιποτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ε πως οχι;; Στο δεύτερο screenshot με τα στατιστικά της μπαταρίας η μπλέ γραμμή πάνω απ την οθόνη διακόπτεται για μεγάλα διαστήματα. Αυτό σημαίνει οτι έχει μπει στη φόρτιση. Διαφορετικά δεν θα υπήρχαν κενά, θα ήταν όλο μπλε.

 

Μηπως σημαινει οτι το ειχε κλειστο?

Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Κάνεις μεγάλο λάθος.

 

Αυτό που απευθύνεται; Αν είναι για μένα (επειδή το ποστάρισμα είναι κάτω από το δικό μου) δεν μπορώ να αντιληφθώ που "κάνω λάθος".

Εξέφρασα την άποψή μου, που αφορά εμένα και μόνο εμένα. Δεν μου αρέσει το κινητό μου να είναι παχύ. Ασε που δεν θα μπορώ να βάλω θήκες της αρεσκείας μου με αυτή την μπαταρία. Στα τελευταία 4-5 κινητά μου, πάντα είχα δεύτερη μπαταρία. Σπάνια την χρειάστηκα. 2-3 φορές ανά χρονιά, παρότι πάντα την έχω μαζί μου φορτισμένη. Πάντα έβρισκα τρόπο να το φορτίζω. Στο αμάξι ή σε σπίτι, γραφείο κλπ.

Οπότε η "θυσία" να παχύνει το κινητό μου για μεγαλύτερη διάρκεια μπαταρίας, είναι κάτι που δεν μου ταιριάζει.

 

Αλλά ξαναλέω, αυτό αφορά εμένα και το πως θέλω εγώ το κινητό. Προφανώς κάθε ένας έχει διαφορετικές ανάγκες. ;)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

 

Μηπως σημαινει οτι το ειχε κλειστο?

 

Θα μπορούσε να ήταν και κλειστό κάποιες στιγμές αλλά τα μικρά κενά είναι σίγουρα φορτίσεις. Η ουσία είναι οτι δεν είνια καθαρή μέτρηση και αυτοί οι χρόνοι δεν υπάρχουν. Αμα πρέπει να βάλω αυτόματη φωτεινότητα, εξοικονόμηση ενεργ. να μην κάνω κλήσεις, να μην εχω data και ενα σωρό άλλους περιορισμούς για να καυλ....σω με 7 ώρες οθόνη, να το βράσω.

Link to comment
Share on other sites

Τουβλο, κυριολεκτικα ομως. Οχι απο τα μεγαλα της οικοδομης, απο τα πυροτουβλα που ειναι πολυ πιο λεπτα, αλλα και παλι τουβλο. Σε ζηλευω για τις 850 ωρες αυτονομια, αλλα δεν με βολευει με τιποτα

 

Θα σου μιλήσω αντικειμενικά. Όταν κρατάς το κανονικό τηλέφωνο, αυτό με την 3200mah μπαταρία, η παλάμη σου δεν εφάπτεται με το κάλυμμα της μπαταρίας... έχει ένα κενό, κάνει μια κούρμπα. Ο χώρος αυτός μένει ανεκμετάλλευτος. Η μπαταρία που σου προτείνω εγώ μαζί με το κάλυμμα της, πάλι δεν είναι ικανή να σου γεμίσει το χέρι. Φαντάσου πως θα ήταν να κρατούσες το One Max που έχει κύλο κάλυμμα. Άρα δεν είναι ενοχλητική ως προς το μέγεθος. Το ότι το κάνει πιο μεγάλο, φυσικά και ναι. Αλλά ο όγκος του δεν φαίνεται.

Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που αγοράζουν (γελάω με αυτούς) θήκες όπως της otterbox ή μπαταρίες όπως αυτή της zerolemon που είναι 10.000mah που σου δίνει μαζί δώρο και ένα τανκ να το βάλεις μέσα. Και το αποτέλεσμα είναι χάλια.

 

Τώρα για τον φίλο που ανέφερε ότι δεν θα κάνουν οι θήκες... Προφανώς και δεν θα κάνουν. Ξέρεις όμως τι θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις; Bumper. Περιμετρικό bumper να προστατεύεται το bezel. Τίποτα άλλο δεν θες. Το πλαστικό της μπαταρίας δε σε νοιάζει, αγοράζεις άλλο, μπροστά έχεις tempered glass... είσαι Οκ.

 

Μια δοκιμή θα σε πείσει.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε να ήταν και κλειστό κάποιες στιγμές αλλά τα μικρά κενά είναι σίγουρα φορτίσεις. Η ουσία είναι οτι δεν είνια καθαρή μέτρηση και αυτοί οι χρόνοι δεν υπάρχουν. Αμα πρέπει να βάλω αυτόματη φωτεινότητα, εξοικονόμηση ενεργ. να μην κάνω κλήσεις, να μην εχω data και ενα σωρό άλλους περιορισμούς για να καυλ....σω με 7 ώρες οθόνη, να το βράσω.

 

Εχεις δικιο, δεν ειχα παρατηρησει τα μικρα κενα διαστηματα. Οντως μια διευκρινηση απο το παιδι ειναι απαραιτητη.

Link to comment
Share on other sites

Ε πως οχι;; Στο δεύτερο screenshot με τα στατιστικά της μπαταρίας η μπλέ γραμμή πάνω απ την οθόνη διακόπτεται για μεγάλα διαστήματα. Αυτό σημαίνει οτι έχει μπει στη φόρτιση. Διαφορετικά δεν θα υπήρχαν κενά, θα ήταν όλο μπλε.
Δεν το φόρτισα ενδιάμεσα δεν έχω κάποιο λόγο να πω ψέματα, ούτε καν usb γιατί ξέρω ότι θα γράψει ,είχα να ανοίξω pc μιάμιση μέρα γιατί δούλευα από το τηλέφωνο μόνο.Μήπως τα μπλε που λες είναι καποιες επανεκκινήσεις που είχα κάνει ? αυτόματη φωτεινότητα -2 auto εξοικονόμηση ενεργ OXI .Με τις ρυθμίσεις τις υπογράφης μου. Edited by menioseten
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο, δεν ειχα παρατηρησει τα μικρα κενα διαστηματα. Οντως μια διευκρινηση απο το παιδι ειναι απαραιτητη.

 

Η καμπύλη της μπαταρίας έχει καθοδική κάθοδο οπότε δεν έχει φορτίσει. Τα κενά μάλλον δηλώνουν κλειστό τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...