Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δουλεύω την οθόνη επίσης σε πολύ μεγάλη φωτεινότητα. Εντάξει, από εδώ και πέρα είναι ανάλογα τι ρυθμίσεις έχει ο καθένας όπως λέγανε με τα tips τα παιδιά όπως π.χ. έχω ανοιχτό να ψάχνει και για 4g δίκτυο συνέχεια. Το μεγάλο μου πρόβλημα λύθηκε επιτέλους και από δω και πέρα θα παίξω με λεπτομέρειες αν θελήσω να ανεβάσω την αυτονομία. Ευχαριστώ ξανά για τα σχόλια και τις απαντήσεις.

 

Ε τότε είσαι οκ μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε και κάτι άλλο να μου πείτε εάν συμβαίνει και σε εσάς, φορτίστε το έως 100%, κάντε restart και πείτε μου εάν θα χάσετε 1% ?

 

Η και χωρίς να είστε 100% κάντε επανεκκίνηση και πείτε μου εάν θα χάσετε 1%..

Edited by AlexS3
Link to comment
Share on other sites

Ναι πράγματι χάνει 1-3%. Αλλά σε όλα τα κινητά που είχα γινόταν αυτό, οπότε δεν με απασχολεί. Άλλωστε η διαδικασία του boot είναι αρκετά ενεργοβόρα.
Link to comment
Share on other sites

Σε 4.4.2 απο χτες με πολωνική rom.πρώτη φόρτιση ,με φωτεινότητα λιγο πιο κάτω απο το μισό αριστερά.
Επιτρέπεται μόνο 1 εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αναβαθμιση σε 4.4.2 και hard reset,το συστημα Android ερχεται πρωτο.Ειναι φυσιολογικο αυτο; Νομιζα οτι αυτο μπορει να συμβει μονο οταν το κινητο βρισκεται περισσοτερο σε κατασταση αναμονης.Φαινεται απο τα screenshoots οτι κατι τετοιο δε συμβαινει.Κανονικα δε επρεπε να ειναι πρωτη η οθονη;
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Πώς θα αποχωριστουμε αυτή την ρομ δεν ξέρω. Ας μας πει κάποιος η 4.4 απο αυτονομία πως τα πάει. Γιατί τέτοια νούμερα δύσκολα θα δούμε.
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο αναβαθμιση σε 4.4.2 και hard reset,το συστημα Android ερχεται πρωτο.Ειναι φυσιολογικο αυτο; Νομιζα οτι αυτο μπορει να συμβει μονο οταν το κινητο βρισκεται περισσοτερο σε κατασταση αναμονης.Φαινεται απο τα screenshoots οτι κατι τετοιο δε συμβαινει.Κανονικα δε επρεπε να ειναι πρωτη η οθονη;

Ναι φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι πρώτη η οθόνη. Όμως αν αφήσουμε στην άκρη τα στατιστικά η μπαταρία σου είναι μια χαρά.

5 ωρες οθόνη και 50% υπόλοιπο μπαταρίας. Άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι φυσιολογικά θα έπρεπε να είναι πρώτη η οθόνη. Όμως αν αφήσουμε στην άκρη τα στατιστικά η μπαταρία σου είναι μια χαρά.

5 ωρες οθόνη και 50% υπόλοιπο μπαταρίας. Άψογα.

 

Μόνο άψογα... Τρομερά είναι τα νούμερα του φίλου...

Ερώτηση...

Google + facebook instagram email watts up Viber είναι ενεργά???

Γιατί πιστεύω πως αυτή η οθόνη είναι απίστευτη αν τρέχουμε και τα παραπάνω aplication

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Μόνο άψογα... Τρομερά είναι τα νούμερα του φίλου...

Ερώτηση...

Google + facebook instagram email watts up Viber είναι ενεργά???

Γιατί πιστεύω πως αυτή η οθόνη είναι απίστευτη αν τρέχουμε και τα παραπάνω aplication

 

Εχω βγαλει και παραπανω οσον αφορα οθονη μεχρι 50 περιπου στο 5:40 στη 4.3.Google +, hangouts , μουσικη Google ταχω απενεργοποιημενα.viber, whatsapp ενεργα.Fasebook μετα την τελευταια αναβαθμιση δε μπαινω απο την εφαρμογη αλλα απο τον browser λογω του οτι αρχισε να ειναι στη πρωτη τετραδα οσον αφορα τη μπαταρια.Τελος email το συγχρονιζω χειροκινητα

Edited by kapapa
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Εχω βγαλει και παραπανω οσον αφορα οθονη μεχρι 50 περιπου στο 5:40 στη 4.3.Google +, hangouts , μουσικη Google ταχω απενεργοποιημενα.viber, whatsapp ενεργα.Fasebook μετα την τελευταια αναβαθμιση δε μπαινω απο την εφαρμογη αλλα απο τον browser λογω του οτι αρχισε να ειναι στη πρωτη τετραδα οσον αφορα τη μπαταρια.Τελος email το συγχρονιζω χειροκινητα

 

Γι αυτό και οι χρόνοι σου είναι εκπληκτική...

Εγώ με όλα τα παραπάνω που σου είπα μόνιμα ανοικτά και με πολύ χρήση είμαι στο 6ωρο οθόνη και 2+ωρες ομιλία...

Μια χαρά λοιπόν όλοι είμαστε...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.Απλα για τις δικες μου αναγκες καποιες εφαρμογες απο τη στιγμη που δε τις χρησιμοποιω π χ Google+ δε βλεπω το λογο να μην τις απενεργοποιω.Οσον αφορα ολες τις υπολοιπες κανω αρκετη χρηση και σχεδον ολη μερα browsing.
Samsung Galaxy Nexus,Note II,Note 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναβάθμιση δεν έχω κάνει σε kitkat επιμένω. ... με γαλλική ρομ δείτε μπαταρία. .... [ATTACH]40067[/ATTACH] και antutu [ATTACH]40068[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναβάθμιση δεν έχω κάνει σε kitkat επιμένω. ... με γαλλική ρομ δείτε μπαταρία. .... [ATTACH]40067[/ATTACH] και antutu [ATTACH]40068[/ATTACH]

 

Με τι ρυθμίσεις έχεις αυτή τη διάρκεια;

Wifi? GPS? Sync? LTE ή 3G/GSM ή μόνο GSM? Mobile data on ή off? Φωτεινότητα οθόνης? Battery saving app? Power saver mode on? Με πόση χρήση;

Γιατί καλά τα νούμερα, αλλά να ξέρουμε και πόσο/πως χρησιμποιήθηκε το τηλέφωνο κατά τη διάρκεια αυτών των δύο ημερών

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Με τι ρυθμίσεις έχεις αυτή τη διάρκεια;

Wifi? GPS? Sync? LTE ή 3G/GSM ή μόνο GSM? Mobile data on ή off? Φωτεινότητα οθόνης? Battery saving app? Power saver mode on? Με πόση χρήση;

Γιατί καλά τα νούμερα, αλλά να ξέρουμε και πόσο/πως χρησιμποιήθηκε το τηλέφωνο κατά τη διάρκεια αυτών των δύο ημερών

 

Kι εγω μια απο τα ιδια με 4.3 , Σαββ/κα πιανω κυριως τετοιες αυτονομιες που δεν το εχω ολη μερα στα χερια μου . φωτεινοτητα στο αυτοματο+5 η παραπανω χειροκινητα , 4G ανοιχτο παντα , οταν δεν πιανει καλα σε 3G, και ενα προγραμματακι που ισως γλυτωνει μπαταρια , το automate it με κανονα μολις συνδεεται με wifi να κλεινει τις συνδεσεις δικτυου

Link to comment
Share on other sites

Με τι ρυθμίσεις έχεις αυτή τη διάρκεια;

Wifi? GPS? Sync? LTE ή 3G/GSM ή μόνο GSM? Mobile data on ή off? Φωτεινότητα οθόνης? Battery saving app? Power saver mode on? Με πόση χρήση;

Γιατί καλά τα νούμερα, αλλά να ξέρουμε και πόσο/πως χρησιμποιήθηκε το τηλέφωνο κατά τη διάρκεια αυτών των δύο ημερών

 

Σωστό είναι αυτό διότι έτσι θα μπορούσα και εγώ που δεν το έχω ακόμα ενεργοποιήσει ως τηλέφωνο (περιμένω τη θήκη από ... τη μακρινή ανατολή) να ποστάρω αυτό [ATTACH]40075[/ATTACH] και αυτό [ATTACH]40076[/ATTACH].

 

Στο Antutu είχα φτάσει εκεί [ATTACH]40077[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αναβάθμιση δεν έχω κάνει σε kitkat επιμένω. ... με γαλλική ρομ δείτε μπαταρία. .... [ATTACH]40067[/ATTACH] και antutu [ATTACH]40068[/ATTACH]

 

 

Εγώ πάλι που βγάζω antutu 36180 και μπαταρία 2 μέρες που δεν έχω πειράξει το κινητό καθόλου επιμενω

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι αυτό διότι έτσι θα μπορούσα και εγώ που δεν το έχω ακόμα ενεργοποιήσει ως τηλέφωνο (περιμένω τη θήκη από ... τη μακρινή ανατολή) να ποστάρω αυτό [ATTACH]40075[/ATTACH] και αυτό [ATTACH]40076[/ATTACH].

 

Στο Antutu είχα φτάσει εκεί [ATTACH]40077[/ATTACH]

 

Εχω φώτο με τους ίδιους χρόνους και ελαφρώς καλύτερους και δεν ήμουν σε air Mode κανονική χρήση με φωτηνωτητα στο αυτόματο στην μέση μόνο 2g και Wifi.

Να πω πως δεν είναι αυτοί οι καθημερινοί μου χρόνοι εννοείτε απλά έτυχε διήμερο με αρκετά λίγη χρήση.

[ATTACH]40087[/ATTACH][ATTACH]40088[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Εχω φώτο με τους ίδιους χρόνους και ελαφρώς καλύτερους και δεν ήμουν σε air Mode κανονική χρήση με φωτηνωτητα στο αυτόματο στην μέση μόνο 2g και Wifi.

Να πω πως δεν είναι αυτοί οι καθημερινοί μου χρόνοι εννοείτε απλά έτυχε διήμερο με αρκετά λίγη χρήση.

[ATTACH]40087[/ATTACH][ATTACH]40088[/ATTACH]

Ναι και εγώ είμαι ενθουσιασμένος με τη μπαταρία. Ελπίζω να έχω την ίδια άποψη και όταν ξεκινήσω τη χρήση ως τηλέφωνο. Στις παραπάνω φωτό σημμειωτέον είχα 100% του χρόνου wifi και ενημέρωση 2 λογαριασμών gmail με τρίτο πρόγραμμα (όχι το προεγκατεστημένο).

Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος εδώ και μία εβδομάδα (ερχόμενος από iphone 4s). Η άποψή μου για τη διάρκεια της μπαταρίας τις πρώτες ημέρες (έστω και αν πάντα "παίζεις" με ένα καινούριο τηλέφωνο περισσότερο) ήταν μάλλον απογοητευτική. Μου έβγαζε μία ημέρα (ωράριο εργασίας), αλλά έπρεπε να φορτίσω νωρίς κάθε βράδυ. Αυτά χωρίς πολύ ομιλία, με συχνό όμως browsing. Επίσης το βράδυ, ακόμα και plane mode είχα απώλεια γύρω στο 12% στο 7ωρο

Πριν δύο ημέρες έκανα δύο αλλαγές:

1. Έκλεισα την "αυτόματη" φωτεινότητα και το ρύθμισα manually στο -3 (ικανοποιητικότατη κατά τη γνώμη μου)

2. Άλλαξα το δίκτυο από LTE/WDCMA/GSM σε WDCMA/GSM

Επίσης έκλεισα GPS, απενεργοποίησα σχεδόν όλους τους αισθητήρες και περιόρισα τους συχγρονισμούς, αφήνοντας στην ουσία μόνο τα δύο email μου (gmail και exchange server από τη δουλειά μου). Είδα σημαντική βελτίωση, τις τελευταίες δύο ημέρες μου βγάζει 24ωρο με αρκετά έντονη χρήση και υπόλοιπο μπαταρίας στο 20%.

Τέλος κατέβασα το snapdragon battery guru, όμως ακόμα "μαθαίνει" το σύστημά μου και δεν μπορώ να πω αν τελικά θα βοηθήσει στην καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

Συμπέρασμα (προσωπική μου άποψη βασισμένη στην εμπειρία μου): φοβερό τηλέφωνο, χαίρομαι να το έχω στα χέρια μου και να το "πειράζω" αλλά η μπαταρία σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είναι το "θηρίο", η "φοβερή" και "τρομερή" που μερικά σχόλια ανέφεραν. Η δε samsung (και το android γενικότερα) έχει ακόμα πολλά να μάθει από το iOS στο πως γίνεται η σωστή διαχείριση των εφαρμογών και των αισθητήρων ώστε να λειτουργούν απροβλημάτιστα χωρίς να χρειάζεται να είσαι κολλημένος σε μία μπρίζα. Το iphone 5s της γυναίκας μου με τα πάντα ενεργοποιημένα (LTE, Wifi, GPS, πολύ whatsapp και αρκετό facebook) βγάζει άνετα τις δύο ημέρες. Κι ας έχει ούτε τη μισή μπαταρία σε χωρητικότητα. (εντάξει δε θέλω να ξεκινήσω versus, απλά το αναφέρω ως παράδειγμα προς μίμηση)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κάτοχος εδώ και μία εβδομάδα (ερχόμενος από iphone 4s). Η άποψή μου για τη διάρκεια της μπαταρίας τις πρώτες ημέρες (έστω και αν πάντα "παίζεις" με ένα καινούριο τηλέφωνο περισσότερο) ήταν μάλλον απογοητευτική. Μου έβγαζε μία ημέρα (ωράριο εργασίας), αλλά έπρεπε να φορτίσω νωρίς κάθε βράδυ. Αυτά χωρίς πολύ ομιλία, με συχνό όμως browsing. Επίσης το βράδυ, ακόμα και plane mode είχα απώλεια γύρω στο 12% στο 7ωρο

Πριν δύο ημέρες έκανα δύο αλλαγές:

1. Έκλεισα την "αυτόματη" φωτεινότητα και το ρύθμισα manually στο -3 (ικανοποιητικότατη κατά τη γνώμη μου)

2. Άλλαξα το δίκτυο από LTE/WDCMA/GSM σε WDCMA/GSM

Επίσης έκλεισα GPS, απενεργοποίησα σχεδόν όλους τους αισθητήρες και περιόρισα τους συχγρονισμούς, αφήνοντας στην ουσία μόνο τα δύο email μου (gmail και exchange server από τη δουλειά μου). Είδα σημαντική βελτίωση, τις τελευταίες δύο ημέρες μου βγάζει 24ωρο με αρκετά έντονη χρήση και υπόλοιπο μπαταρίας στο 20%.

Τέλος κατέβασα το snapdragon battery guru, όμως ακόμα "μαθαίνει" το σύστημά μου και δεν μπορώ να πω αν τελικά θα βοηθήσει στην καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

Συμπέρασμα (προσωπική μου άποψη βασισμένη στην εμπειρία μου): φοβερό τηλέφωνο, χαίρομαι να το έχω στα χέρια μου και να το "πειράζω" αλλά η μπαταρία σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν είναι το "θηρίο", η "φοβερή" και "τρομερή" που μερικά σχόλια ανέφεραν. Η δε samsung (και το android γενικότερα) έχει ακόμα πολλά να μάθει από το iOS στο πως γίνεται η σωστή διαχείριση των εφαρμογών και των αισθητήρων ώστε να λειτουργούν απροβλημάτιστα χωρίς να χρειάζεται να είσαι κολλημένος σε μία μπρίζα. Το iphone 5s της γυναίκας μου με τα πάντα ενεργοποιημένα (LTE, Wifi, GPS, πολύ whatsapp και αρκετό facebook) βγάζει άνετα τις δύο ημέρες. Κι ας έχει ούτε τη μισή μπαταρία σε χωρητικότητα. (εντάξει δε θέλω να ξεκινήσω versus, απλά το αναφέρω ως παράδειγμα προς μίμηση)

 

Airplane mode και απώλεια 7% δεν είναι φυσιολογικό σε καμία περίπτωση. Κάτι σου τρώει μπαταρία. Δωσε Screenshots και ψαξτο.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Airplane mode και απώλεια 7% δεν είναι φυσιολογικό σε καμία περίπτωση. Κάτι σου τρώει μπαταρία. Δωσε Screenshots και ψαξτο.

 

Ίσως έχει ενεργοποιημένη την εύρεση τοποθεσίας. Για να καταλάβει ότι όντως πρέπει να το ψάξει να του αναφέρω ότι το βράδυ χωρίς λειτουργία πτήσης χάνω 1-2%. Για να το συγκρίνουμε με το iphone θα πρέπει να δούμε πόσες ώρες είναι ανοιχτή η οθόνη στο καθένα, αν έχουν ίδιο σήμα κτλ κτλ

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

Με τι ρυθμίσεις έχεις αυτή τη διάρκεια;

Wifi? GPS? Sync? LTE ή 3G/GSM ή μόνο GSM? Mobile data on ή off? Φωτεινότητα οθόνης? Battery saving app? Power saver mode on? Με πόση χρήση;

Γιατί καλά τα νούμερα, αλλά να ξέρουμε και πόσο/πως χρησιμποιήθηκε το τηλέφωνο κατά τη διάρκεια αυτών των δύο ημερών

 

Είμαι στο εξωτερικό με roaming συνέχεια και 3g full. Έχοντας φωτεινότητα στο 70% της Μπαρας και όχι αυτόματα. Έχοντας έξυκονομηση ενέργειας. Έχοντας απ ενεργοποίηση την συνεχή εύρεση για wifi. Internet full YouTube Facebook πένα για σημειώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Airplane mode και απώλεια 7% δεν είναι φυσιολογικό σε καμία περίπτωση. Κάτι σου τρώει μπαταρία. Δωσε Screenshots και ψαξτο.

 

Τώρα δεν μπορώ να το τσεκάρω γιατί εφημερεύω το ΣΚ και χρειάζομαι το τηλέφωνο, αλλά από όσο θυμάμαι γιατί μου έκανε και μένα εντύπωση ήταν το Android system που εμφανιζόταν να έχει 40% της χρήσης.

Θα το ξαναδώ, αλλά εν πάσει περιπτώση αυτό εννοούσα με το προηγούμενο post μου, δεν μπορείς να θέλεις να ανταγωνιστείς το αντίπαλο δέος και να βάζεις το χρήστη να ψάχνει ποιο app κάνει drain τη μπαταρία, κλείσε αυτό, άνοιξε το άλλο και δε συμαζεύεται.

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...