Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ikar6, δοκίμασε αυτό

 

1. Installed Better Battery Stats 1.1.1.0

2. Goto Partial Wakelocks and choose option - Since Charged or Since Unplugged

3. Find the Top 2 consumers :-

Mine were CHECKIN HANDOFF - Google Services ( more than 86% use ) in my case over 4 hours - AND EVENT LOG HANDOFF - Google Services - again very significant usage way above what it should be.

The rest were fine ( significantly less than 1% ).

4. I Then installed AUTORUN MANAGER Version 3.1 ( pro )

This allows you to list Applications with Receivers and to disable individual receivers from user AND System Applications

5. Went to Google Services Framework ( obvious place to check )

6. Disabled ( unchecked ) the Checkin.EventLogService$Receiver

7. Disabled ( unchecked ) the CheckinService$TriggerReceiver

8. Disabled ( unchecked ) the CheckinService$Receiver

9. Disabled ( unchecked ) the CheckinService$SecretCodeReceiver

 

PROBLEM SOLVED - ONLY 3-4mA drain in Standby now Instead of the ****ty 60mA drain.

 

Finally I can have a 100% perfect Rom

Ειδικά το Event Log Handoff κάτι φορές μου έφτανε και στο 90%

 

 

Edit:

Σχετικά με τα 190mb...

Πήγαινε settings, data usage, μπες στο Google+, και μετά κάτω κάτω λέει για restrict background usage.

Edited by agiorgitis
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Οθόνη -3 .Εχθές τρίτη μέρας λειτουργίας έκανα κάποια τεστ με προγράμματά και χρειάστηκε να κάνω καμιά δεκαριά επανεκκίνησης οπότε αυτό μου έφαγε μπαταρία. Κατά τα άλλα τα αποτελέσματα είναι τέλεια.
Link to comment
Share on other sites

@agiorgitis: Ευχαριστώ για τα tips, η αλήθεια είναι πάντως ότι από τη στιγμή που ρούταρα δεν έχω πια drain. Μου βγάζει άνετα τη μέρα, το βράδυ Έχω συνήθως γύρω στο 60% ή και παραπάνω.

Για τα data που λες, υπάρχει δυνατότητα restrict background data per app? Γιατί δεν βλέπω πουθενά τέτοια επιλογή. Έχω ενεργοποιήσει αυτή τη στιγμή το restriction αλλά αφορά όλες μου τις εφαρμογές και δεν είναι αυτό που θέλω ακριβώς.

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες δεν υπάρχει πια σε 4.4 (συννημένη εικόνα). Ακόμα και αν πατήσεις το menu button ή το view app settings δεν έχει τέτοια επιλογή. Ούτε από το application manager που κοίταξα υπάρχει δυνατότητα (αν μπεις στα settings της κάθε εφαρμογής)
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και στις υπόλοιπες, γιατί και στο δικό μου δεν βγάζει αυτή την επιλογή για όλες τις εφαρμογές...
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε και στις υπόλοιπες, γιατί και στο δικό μου δεν βγάζει αυτή την επιλογή για όλες τις εφαρμογές...

 

Ναι, οκ, έχεις δίκιο, το βγάζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κάπως έτσι κατέληξα να ρουτάρω τη συσκευή μου. Σκοπεύω αυτές τις ημέρες να στείλω κάποια επιστολή στο support της samsung εδώ (Ολλανδία) και να τους περιγράψω το πρόβλημα. Είμαι περίεργος τι θα μου απαντήσουν.

Καταλαβαίνω να απαγορεύουν το root και να "κόβουν" την εγγύηση καθώς υπάρχουν κάποιοι ¨καμένοι" που παίρνουν ρουταρισμένες συσκευές και τους αλλάζουν τα φώτα, θέτοντάς της σε κίνδυνο (ο υπερχρονισμός πυρήνων είναι κάτι που μου έρχεται αμέσως στο μυαλό). Όταν όμως ο απλός χρήστης που δεν έχει τέτοιες διαθέσεις ταλαιπωρείται από τρελό drain (και όχι μόνο) και δεν έχει άλλη λύση, γιατί να μπαίνει στην ίδια κατηγορία;

Να περιγράψω δύο προβλήματα, αμέσως αμέσως που είναι ενδεικτικά πόσο κακή διαχείριση γίνεται στο background, κατά πάσα πιθανότητα από το android, χωρίς να φταίει άμεσα η samsung:

- το ένα έχει να κάνει με τη μπαταρία, όπως το ανέφερα και εγώ πριν, όπως τα λέει και ο φίλος από πάνω. Drain 30-40% τη νύχτα, όταν υποτίθεται ότι θα έπρεπε να είναι σε deep sleep (εγώ είχα τέτοιες απώλειες με το τηλέφωνο σε airplane mode). Τι φταίει; Δεν μπόρεσα ποτέ να το βρω γιατί τα wakelock detectors προγράμματα δε δουλεύουν σε kit kat

- data drain: ανακάλυψα τυχαία προχθές ότι το google+ μου είχε "φάει" 190ΜΒ δεδομένων από το πακέτο μου. Χωρίς να το χρησιμοποιώ ιδιαίτερα, χωρίς να έχω ενεργοποιήσει το αυτόματο backup φωτογραφιών/βίντεο. Επειδή αραιά και που το χρησιμοποιώ δε θέλω να το κλείσω τελείως, τώρα πια το έχω κάνει greenify. Αλλά είναι δυνατόν να επιτρέπει το σύστημα τέτοια απίστευτη κατανάλωση δεδομένων από μία εφαρμογή που δεν τρέχει στο προσκήνιο;

Να το χ@σω το multitasking αν είναι να δουλεύει με αυτόν τον τρόπο. Αν δεν αλλάξει κάτι δραματικά, το επόμενο τηλέφωνό μου δε νομίζω να είναι android (και σίγουρα όχι samsung)

 

Επανέρχομαι σε αυτό που είχα γράψει: επικοινώνησα με το support της samsung (Ολλανδία), περιγράφοντας τα προβλήματα που αναφέρω παραπάνω και γράφοντας μία επιστολή διαμαρτυρίας που ζήτησα να την προωθήσουν προς τα κεντρικά της samsung σχετικά με το policy της εταιρείας για το service σε rooted συσκευές. Στην επιστολή μου ανέφερα ότι προσωπικά, αν δεν αλλάξουν πολιτική, απέναντι σε πελάτες που απλά θέλουν ένα τηλέφωνο που να λειτουργεί και όχι να κατεβάζουν custom roms και να "καίνε" τους πυρήνες, δεν πρόκειται να με ξαναδούν σαν πελάτη, ΠΟΤΕ.

Ορίστε και η απάντησή τους:

" Thank you for your email regarding the Samsung Galaxy Note III SM-N9005.

First of all I would like to say that we highly appreciate that you are honest, so we know what we can improve. Your opinion is greatly appreciated and I will send your comment to the relevant department.

 

We made a change in the warranty, phones that are rooted may be repaired within the warranty for only once.

 

I hope to have fully informed you.

We are interested in your opinion about the quality of this answer. Therefore we ask you to leave a quick review behind through the link below. "

 

Τελικά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο!!:)

Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό ΕσΤω για μια φορά είναι πολύ καλή κίνηση της Samsung. Πως και δεν έχει ακουστει αυτό μέχρι τώρα

Μάλλον Θα πάμε για root

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ, έχεις δίκιο, το βγάζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

" Thank you for your email regarding the Samsung Galaxy Note III SM-N9005.

First of all I would like to say that we highly appreciate that you are honest, so we know what we can improve. Your opinion is greatly appreciated and I will send your comment to the relevant department.

 

We made a change in the warranty, phones that are rooted may be repaired within the warranty for only once.

 

I hope to have fully informed you.

We are interested in your opinion about the quality of this answer. Therefore we ask you to leave a quick review behind through the link below. "

 

Τελικά νομίζω ότι άξιζε τον κόπο!!:)

αυτά και αν είναι καλά νέα. Γιατί αυτό το ρημάδι το knox έχει φρενάρει αρκετούς υποψήφιους αγοραστές, μάλλον το πήρανε χαμπάρι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην ενθουσιάζεστε τόσο εύκολα ,στείλετε και μια παρόμοια επιστολή στην samsung hellas να δούμε τι θα απάντηση θα δώσει ,κάτι μου λέει οτι θα είναι τελείως διαφορετική .

Πάντως μακάρι να αλλάξουν πολιτική πάνω σε αυτο το θέμα .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Μου άρεσε στην απάντηση αυτό

''We made a change in the warranty, phones that are rooted may be repaired within the warranty for only once.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Ε, εντάξει μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Εγώ ευχαριστημένος είμαι, αν τύχει κάτι έχω γραπτή απόδειξη να τους τρίψω στη μούρη. Προσωπικά δεν μου έχει τύχει να μου χαλάσει δύο φορές από διαφορετικούς λόγους τηλέφωνο μέσα στην εγγύηση
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μην ενθουσιάζεστε τόσο εύκολα ,στείλετε και μια παρόμοια επιστολή στην samsung hellas να δούμε τι θα απάντηση θα δώσει ,κάτι μου λέει οτι θα είναι τελείως διαφορετική .

Πάντως μακάρι να αλλάξουν πολιτική πάνω σε αυτο το θέμα .

 

Πάμε ταξιδάκι Ολλανδία και το φτιάχνουμε :)

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Είχα έντονη κατανάλωση μπαταρίας χθες.

Πηγαίνοντας στις Ρυθμίσεις - Μπαταρία, είδα έκπληκτος ότι έχει κατανάλωση 23 % το λειτουργικό Android, 10% Οθόνη και 23 % επίσης Μηνύματα!!!

Δεν είναι παράλογο το 23% για τα Μηνύματα; Να διευκρινίσω ότι μηνύματα δεν στέλνω και στην διάρκεια της χθεσινής ημέρας έκανα restart όταν είδα ότι η μπαταρία κατέβαινε επικίνδυνα γρήγορα.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα έντονη κατανάλωση μπαταρίας χθες.

Πηγαίνοντας στις Ρυθμίσεις - Μπαταρία, είδα έκπληκτος ότι έχει κατανάλωση 23 % το λειτουργικό Android, 10% Οθόνη και 23 % επίσης Μηνύματα!!!

Δεν είναι παράλογο το 23% για τα Μηνύματα; Να διευκρινίσω ότι μηνύματα δεν στέλνω και στην διάρκεια της χθεσινής ημέρας έκανα restart όταν είδα ότι η μπαταρία κατέβαινε επικίνδυνα γρήγορα.

 

Απενεργοποιησε τον αυτοματο συχρονισμο και εισαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Διεπίστωσα ότι η μπαταρία καταναλώνεται απίστευτα γρήγορα όταν υπάρχει σύνδεση 4G.

Υπάρχει κάποια εφαρμογή ή τρυκ που να κλείνει το 4G αλλά να μένουν ανοιχτές οι συνδέσεις 3G και LTE;

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε ρυθμίσεις - περισσότερα δίκτυα - δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - λειτουργία δικτύου και επιλέγεις 3g/2g(αυτόματη σύνδεση).
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοείς WCDMA/GSM 3g/2g(αυτόματη σύνδεση);

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη -3 auto. Πρώτη φόρτιση. Από χθες το στήνω οπότε δεν πήρε ανάσα. Χρήση λίγο από όλα εκτός gps. Πιστεύω τα πάει πολύ καλά.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προσωπική εμπειρία με snapdragon battery guru, μια βλακεία και μισή. Καμία διαφορά με ή χωρίς την εφαρμογή, τουλάχιστον στη δική μου ρουταρισμένη συσκευή (με χρήση greenify). Ίσως φυσικά χωρίς root να έχει νόημα, δεν μπορώ να το αποκλείσω
Γιάννης
Link to comment
Share on other sites

Επέλεξε ρυθμίσεις - περισσότερα δίκτυα - δίκτυα κινητής τηλεφωνίας - λειτουργία δικτύου και επιλέγεις 3g/2g(αυτόματη σύνδεση).

 

Μήπως εννοείς WCDMA/GSM 3g/2g(αυτόματη σύνδεση);

 

Απενεργοποίησα το 4G και είδα τρομερή διαφορά στην μπαταρία.

SAMSUNG μην καταργήσεις την σειρά των NOTE!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προσωπική εμπειρία με snapdragon battery guru, μια βλακεία και μισή. Καμία διαφορά με ή χωρίς την εφαρμογή, τουλάχιστον στη δική μου ρουταρισμένη συσκευή (με χρήση greenify). Ίσως φυσικά χωρίς root να έχει νόημα, δεν μπορώ να το αποκλείσω

 

Είπαμε αυτά τα battery something μια βλακεία και μισή είναι. Παρόλα αυτά το δοκίμασα γιατί ήθελα να δοκιμάσω και την εφαρμογή των ειδοποιησεων της lockscreen και φυσικά κατέληξα στο ίδιο συμπέρασμα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σημερα παρελαβα το ν3 καινουριος στα android με οτι μπαταρια ειχε μεσα το χρησιμοποιησα μεχρι να παει 15/100 και το φορτισα

http://i62.tinypic.com/v4zdxk.jpg http://i57.tinypic.com/hrznmp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, προσωπική εμπειρία με snapdragon battery guru, μια βλακεία και μισή. Καμία διαφορά με ή χωρίς την εφαρμογή, τουλάχιστον στη δική μου ρουταρισμένη συσκευή (με χρήση greenify). Ίσως φυσικά χωρίς root να έχει νόημα, δεν μπορώ να το αποκλείσω

 

 

 

Το έβαλα και εγώ το snapdragon guru από περιέργεια, το κράτησα 4 μέρες και συμφωνώ είναι εντελώς χαζομάρα δεν κάνει τίποτα στο τηλέφωνο και ακόμα και να κάνει δεν το μαθαίνεις πότε το μόνο που λέει συνέχεια είναι μαθαίνει από το σύστημα σας. .

 

τι μαθαίνει ακριβώς; μάλλον ποιο πολύ για πρόγραμμα κατασκοπείας κάνει πάρα για μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...