Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα καποιος που ξερει ας μς βοηθησει ειναι οκ η μπαταρια ?γιατι νομιζω πεφτει λιγο γρηγορα.χαλαρη χρηση σημερα.ειμαι με νοτε 2

Καλησπερα, με το καλο και στο Note 3 :)

Ολες τις απαντησεις που θα χρειαστεις για την συσκευη σου θα τις βρεις εδω

http://www.myphone.gr/forum/forumdisplay.php?f=195

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, δυστυχώς έχω κι εγώ πρόβλημα με τη διαχείριση της μπαταρίας από το κινητό. Είμαι με MJ7, το κινητό είχε αυτή τη συμπεριφορά από την αρχή ενώ το αστείο είναι ότι πριν από καμιά βδομάδα είχε "ξεκολλήσει" και αυτό που δείχνει σαν android OS ήταν πολύ πιο κάτω στη λίστα κι η αυτονομία πραγματικά τεράστια. Υπάρχει περίπτωση να είναι τα google services; Δεν θέλω να μπώ στη διαδικασία να απενεργοποιήσω τα πάντα, πιστεύω ότι είναι κρίμα για τέτοιο κινητό με τέτοια μπαταρία και να στη χαλάει μια χαζογραμένη εφαρμογή ή ότι άλλο είναι. Έχει κανείς καμιά ιδέα;
Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ τι μπορείς να κάνεις.

Επίσης καλό είναι ανα 2ήμερο να κάνεις μια επανεκκίνηση την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε εδώ τι μπορείς να κάνεις.

Επίσης καλό είναι ανα 2ήμερο να κάνεις μια επανεκκίνηση την συσκευή.

 

Για ποιο λόγο να κάνει επανεκκίνηση κάθε δυο μέρες? Το S4 μου και το Note8 ακόμα και μετά απο 10 μέρες δεν εχουν πρόβλημα.

 

Είναι γνωστό οτι στην 4.3 υπάρχουν διάφορα θέματα με τις εφαρμογές της Google. Όμως με την τελευταία έκδοση των Google services που κυκλοφορεί σχετικό apk για εγκατάσταση, διορθώθηκε το πρόβλημα αυτονομίας.

Το θέμα με την κατανάλωση "Λειτουργικό συστημα android" που εμφανίζει υψηλή κατανάλωση, το βλέπουμε όταν η συσκευή βρίσκεται για πολλές ωρες σε αναμονή και ειναι λογικό αφού η κατανάλωση έχει προέλθει απο συγχρονισμούς εφαρμογών, google services κλπ. Έτσι αν σε 4 ώρες έχουμε κάνει μονο κλήσεις και εχουμε χάσει 8% από το οποίο το 30% προέρχεται από το "Λειτουργικό συστημα android", στην ουσία είναι 2,4% της συνολικής κατανάλωσης και είναι φυσιολογικό.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνει επανεκκίνηση γιατί συχνά παρατηρείται drain από το ίδιο το λειτουργικό. Υπάρχουν αρκετές αναφορές και στο xda. Το φυσιολογικό είναι πρώτο σε κατανάλωση ενέργειας να είναι η οθόνη. Αν δεις ο φίλος πιο πάνω έχει screen time 3ώρες σχεδόν. Δεν είναι λίγο.Έπειτα αν δεις το Android os έμεινε ξύπνιο (stay awake) για σχεδόν 8 ώρες και δεν αφήνει τη συσκευή να μπεί σε deep sleep. Έχει θέματα η 4.3 στο Note 3 με την μπαταρία.

Το είχα και γω το note 8.0. Επιβεβαιώνω οτι δεν υπήρχε κανένα θέμα με drain.

Τέλος αυτό που αναφέρεις για το google services αν μπορείς δώσε κάποιο λινκ αν έχεις ή το .apk που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνει επανεκκίνηση γιατί συχνά παρατηρείται drain από το ίδιο το λειτουργικό. Υπάρχουν αρκετές αναφορές και στο xda. Το φυσιολογικό είναι πρώτο σε κατανάλωση ενέργειας να είναι η οθόνη. Αν δεις ο φίλος πιο πάνω έχει screen time 3ώρες σχεδόν. Δεν είναι λίγο.Έπειτα αν δεις το Android os έμεινε ξύπνιο (stay awake) για σχεδόν 8 ώρες και δεν αφήνει τη συσκευή να μπεί σε deep sleep. Έχει θέματα η 4.3 στο Note 3 με την μπαταρία.

Το είχα και γω το note 8.0. Επιβεβαιώνω οτι δεν υπήρχε κανένα θέμα με drain.

Τέλος αυτό που αναφέρεις για το google services αν μπορείς δώσε κάποιο λινκ αν έχεις ή το .apk που αναφέρεις.

 

Επανακκίνηση έχω δοκιμάσει αρκετές φορές χωρίς κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ευχαριστώ πολύ και για το προηγούμενο ποστ με τις συμβουλές αν και δεν συμφωνώ με όλες. Το πρόβλημα είναι όπως λέτε ότι από κάπου υπάρχει drain αλλά μέσα από το μενού της μπαταρίας απλά γράφοντας ένα android OS δεν μπορώ να καταλάβω από ποια εφαρμογή ή εφαρμογές είναι. Το ιδανικό θα ήταν να έβρισκα ποια είναι και να ξεφορτωθώ/απενεργοποιήσω μόνο αυτή αντί να μπω σε διαδικασία να κάνω χίλιες δυο αλλαγές στις ρυθμίσεις μόνο και μόνο για να αντισταθμίσω την μπαταρία που ξοδεύεται άσκοπα.

Για την ώρα δοκίμασα και το apk των google services και έκλεισα και τον εντοπισμό θέσης. Ελπίζω να είναι κάτι από αυτά.

Άν έχει και κανείς άλλος καμιά καλή ιδέα για το τι μπορεί να φταίει, είναι ευπρόσδεκτος :)

Link to comment
Share on other sites

Επανακκίνηση έχω δοκιμάσει αρκετές φορές χωρίς κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα. Ευχαριστώ πολύ και για το προηγούμενο ποστ με τις συμβουλές αν και δεν συμφωνώ με όλες. Το πρόβλημα είναι όπως λέτε ότι από κάπου υπάρχει drain αλλά μέσα από το μενού της μπαταρίας απλά γράφοντας ένα android OS δεν μπορώ να καταλάβω από ποια εφαρμογή ή εφαρμογές είναι. Το ιδανικό θα ήταν να έβρισκα ποια είναι και να ξεφορτωθώ/απενεργοποιήσω μόνο αυτή αντί να μπω σε διαδικασία να κάνω χίλιες δυο αλλαγές στις ρυθμίσεις μόνο και μόνο για να αντισταθμίσω την μπαταρία που ξοδεύεται άσκοπα.

Για την ώρα δοκίμασα και το apk των google services και έκλεισα και τον εντοπισμό θέσης. Ελπίζω να είναι κάτι από αυτά.

Άν έχει και κανείς άλλος καμιά καλή ιδέα για το τι μπορεί να φταίει, είναι ευπρόσδεκτος :)

 

Θα δεις διαφορά με αυτά. Δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς και το Google +. Αν οχι πάγωσε το καθώς και ότι αφορά συγχρονισμό με Google πλην Email εννοείται.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω φάει αρκετές ώρες ψάχνωντας στο xda για να βρώ κάποια λύση, θα επιμείνω σε αυτά έγραψα. Αυτά που ουσιαστικά κάνουν τη διαφορά είναι τα βήματα 2,3,4 από αυτά.

Το android os δεν είναι κάποια εφαρμογή αλλά ουσιαστικά το ίδιο το λειτουργικό που προκαλεί drain.

 

Παραπομπές: 1, 2, 3

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω καμιά μέρα να δω πως θα πάει τώρα κι αν φταίνε όντως κυρίως τα google services αλλιώς με βλέπω για recovery boot, σβήσιμο τα πάντα και ξανά απ την αρχή. Θα σας ενημερώσω τις επόμενες μέρες. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανό να είναι τα Google Play Services.

Ξεκίνησε όμως εδώ και δυο ημέρες αναβάθμιση της εφαρμογής στην έκδοση 4.1

Λίγο ακομα υπομονή λοιπόν μέχρι να την δούμε στην συσκευή μας.

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

To πιο πιθανό να είναι τα Google Play Services.

Ξεκίνησε όμως εδώ και δυο ημέρες αναβάθμιση της εφαρμογής στην έκδοση 4.1

Λίγο ακομα υπομονή λοιπόν μέχρι να την δούμε στην συσκευή μας.

 

Για να μην περιμένετε όποιος θέλει το περνάει εγώ το έβαλα αλλά αφού τα έχω παγώσει όλα δεν είδα διαφορά.

http://www.liveplace.gr/mobiles/google-play-services-4-1-kai-telos-sto-battery-drain-apk-download

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω φάει αρκετές ώρες ψάχνωντας στο xda για να βρώ κάποια λύση, θα επιμείνω σε αυτά έγραψα. Αυτά που ουσιαστικά κάνουν τη διαφορά είναι τα βήματα 2,3,4 από αυτά.

Το android os δεν είναι κάποια εφαρμογή αλλά ουσιαστικά το ίδιο το λειτουργικό που προκαλεί drain.

 

Παραπομπές: 1, 2, 3

 

Συμφωνώ. Κάποια απ αυτά ήδη τα εφαρμόζω.

Δεν είπα δει πριν τα screenshots του φίλου. Νόμιζα ότι είναι σαν την συνηθισμένη περίπτωση που οταν δεν υπάρχει χρήση οθόνης είναι λογικό το λειτουργικό να είναι πρώτο σε κατανάλωση.

 

Για το wifi να πω ότι αν βρισκόμαστε μακριά από το router και το σήμα είναι σχεδόν ανύπαρκτο, είναι προτιμότερο να το κλείσουμε και να γυρίσουμε σε 3g. Καταναλώνει περισσότερο απ ότι όταν δεν έχουμε καλό σήμα κινητής τηλεφωνίας.

 

Από τις ρυθμίσεις έχω απ ενεργοποιήσει την δυνατότητα της Google να το χρησιμοποιεί ακόμα και οταν ειναι κλειστό.

 

Είμαι πεπεισμένος ότι η Google έχει κάνει πατάτες σε πολλές εφαρμογές της στο θέμα κατανάλωσης. Προκειμένου να συλλέγει συνεχώς πληροφορίες, έχει μειώσει την αυτονομία σε όλες τις συσκευής ειδικά σε αυτές που τρέχουν την 4.3 την οποία παρεπιπτοντως μαζί με την 4.2.2 θεωρώ τις χειρότερες εκδόσεις.

 

Το link για το Google services δεν το έχω. Το είχε δώσει κάποιος στο επίσημο thread του note 3 πριν 2 μέρες.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, πολύ συχνά σε βλέπουμε τελευταία στα θέματα του Note 3

Κάνεις ''περίεργες'' σκέψεις η απλά βολτάρεις?

:lol:

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Τα Google services αυξάνουν κι όταν έχουμε ενεργοποιημένο τον συγχρονισμό. Ειδικά ο συγχρονισμός των επαφών είναι που τρώει.

 

Πλέον ενεργοποιώ τον συγχρονισμό μόνο μία φορά την ημέρα. Συγχρονίζει τα πάντα και μετά τον κλείνω...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κώστα, πολύ συχνά σε βλέπουμε τελευταία στα θέματα του Note 3

Κάνεις ''περίεργες'' σκέψεις η απλά βολτάρεις?

:lol:

 

Μπα δεν το αφήνω το Octa μου. Μαζί με το note 8 κάνουν ωραίο δίδυμο. Απλά το Note 3 έχει πολλά κοινά όπως ίδια κάμερα, ίδια συμπεριφορά κλπ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω δει διαφορά με το καινούργιο google service!!!

Σίγουρα όχι τρελλή αλλά υπάρχει...

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το link δε δουλευει για τα google services 4.1

Αν μπορει καποιος ας το σηκωσει

 

Ξαναδοκίμασε. Δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Παιδιά συμβαίνει και σε εσάς εφόσον είναι φορτισμένο 100%, το βγάζεις από τον φορτιστή, ασχολείσαι μαζί του 5-6 min και πέφτει η μπαταρία 3-4% ? Δεν πέφτει λίγο γρήγορα, έτσι είναι και σε εσας?

 

Φουλ stock είμαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Παιδιά συμβαίνει και σε εσάς εφόσον είναι φορτισμένο 100%, το βγάζεις από τον φορτιστή, ασχολείσαι μαζί του 5-6 min και πέφτει η μπαταρία 3-4% ? Δεν πέφτει λίγο γρήγορα, έτσι είναι και σε εσας?

 

Φουλ stock είμαι.

 

Και σε μένα συμβαίνει αυτό... Μέχρι το 97% πέφτει πολύ γρήγορα και χωρίς να το χρησιμοποιήσω καν.

Ηλίας
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

 

Παιδιά συμβαίνει και σε εσάς εφόσον είναι φορτισμένο 100%, το βγάζεις από τον φορτιστή, ασχολείσαι μαζί του 5-6 min και πέφτει η μπαταρία 3-4% ? Δεν πέφτει λίγο γρήγορα, έτσι είναι και σε εσας?

 

Φουλ stock είμαι.

 

Και σε μένα έτσι κάνει, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αλλά το κάνει :)

 

Ήθελα επίσης να σας πω ότι τελικά είναι τα google services που μου ξεφτίλιζαν τη μπαταρία τόσο καιρό, ενδεικτικά βάζω καινούργια screnshots στα οποία το android os όχι απλά είναι δεύτερο με διαφορά αλλά ήταν κι από μέρα που δεν χρησιμοποίησα πολύ το κινητό οπότε θα υπήρχε ένας λόγος παραπάνω να μου τελείωνει η μπαταρία από άλλες λειτουργίες κι όχι από την οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έτσι κάνει, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αλλά το κάνει :)

 

Ήθελα επίσης να σας πω ότι τελικά είναι τα google services που μου ξεφτίλιζαν τη μπαταρία τόσο καιρό, ενδεικτικά βάζω καινούργια screnshots στα οποία το android os όχι απλά είναι δεύτερο με διαφορά αλλά ήταν κι από μέρα που δεν χρησιμοποίησα πολύ το κινητό οπότε θα υπήρχε ένας λόγος παραπάνω να μου τελείωνει η μπαταρία από άλλες λειτουργίες κι όχι από την οθόνη.

 

Ναι οκ αλλά παρόλα αυτά βλέπω πάλι κατανάλωση 3 ώρες οθόνη και είναι στο 30%. Εκτός και αν δουλεύεις το ράδιο που βλέπω και είναι από εκεί η κατανάλωση η από κάποια άλλη εφαρμογή.

Ας μας πει και κανένας άλλος αλλά εγώ έτσι το βλέπω.

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύω την οθόνη επίσης σε πολύ μεγάλη φωτεινότητα. Εντάξει, από εδώ και πέρα είναι ανάλογα τι ρυθμίσεις έχει ο καθένας όπως λέγανε με τα tips τα παιδιά όπως π.χ. έχω ανοιχτό να ψάχνει και για 4g δίκτυο συνέχεια. Το μεγάλο μου πρόβλημα λύθηκε επιτέλους και από δω και πέρα θα παίξω με λεπτομέρειες αν θελήσω να ανεβάσω την αυτονομία. Ευχαριστώ ξανά για τα σχόλια και τις απαντήσεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...