Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δευτερη μπαταρια ειχα στο προ-προηγουμενο κινητο μου ενα galaxy s3 επειδη συνηθως δεν εβγαζα τη μερα (ουτε τωρα με το note τη βγάζω με τπτ με ολα στοκ που ειμαι και απλα χωρις bloatware).

 

Αλλαγη μπαταριας εκανα κατα μεσο ορο περιπου μια φορα στις 3-4 μερες. Δλδ περιπτωσεις που μου τελειωνε χωρις να εχω πολυ πρόχειρο φορτιστη η να βαριεμαι να το συνδεσω.

 

Δυστυχως ειναι λαθος η συνεχης αλλαγη μπαταριας σε συσκευες τετοιας ποιοτητας. Τα πλαστικα κλιπσακια στο πισω μερος αμφιβαλλω οτι αντεχουν πανω απο 100 βαλε βγάλε χωρις να αρχισουν να εχουν προβληματα, μποσικα, να σπανε κλπ. Μαλιστα η σαμσουνγκ δεν εκανε πλαστικα μονο τα κλιπσακια του καπακιου αλλα και του τηλεφωνου τα θηλυκά. Αν αυτα φθαρουν αντε βρες μετα καπακι να μην κουνιεται.

 

Γενικα σε κινητα πλαστικα χαμηλης ποιοτητας κατασκευης εγω δε θα ανοιγοκλεινα το καπακι σε μονιμη βαση παρα μονο τις απολυτως απαραιτητες φορες. (Αλλαγη σιμ,microsd)

Το ίδιο σκεπτικό είχα και εγώ!

Αλλά από το note 1 και μετά στο note 2 και τέλος στο note 3 έκανα και κάνω την ίδια χρήση, δηλαδή το πίσω καπάκι ανοίγει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα και άλλες δύο κλείνει από την εναλλαγή που κάνω στις μπαταρίες.

Δεν υπάρχουν τριγμοί!

Όσο φθηνά και αν φαίνονται τα πλαστικά της Samsung, η αλήθεια είναι ότι αντέχουν.

Δεν υπάρχει χαλαρότητα των πλαστικών αλλά ούτε και φθορά και το λέω από προσωπική εμπειρία.

Αλλάζω την μπαταρία μια με δύο φορές ημερησίως.

Επίσης επειδή είδα αγχώνεστε για το πίσω καπάκι, πήρα το γνησιο της Samsung στα 8,5€ αλλά δεν έχει φθαρεί το αρχικό για να το αλλάξω.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο σκεπτικό είχα και εγώ!

Αλλά από το note 1 και μετά στο note 2 και τέλος στο note 3 έκανα και κάνω την ίδια χρήση, δηλαδή το πίσω καπάκι ανοίγει τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα και άλλες δύο κλείνει από την εναλλαγή που κάνω στις μπαταρίες.

Δεν υπάρχουν τριγμοί!

Όσο φθηνά και αν φαίνονται τα πλαστικά της Samsung, η αλήθεια είναι ότι αντέχουν.

Δεν υπάρχει χαλαρότητα των πλαστικών αλλά ούτε και φθορά και το λέω από προσωπική εμπειρία.

Αλλάζω την μπαταρία μια με δύο φορές ημερησίως.

Επίσης επειδή είδα αγχώνεστε για το πίσω καπάκι, πήρα το γνησιο της Samsung στα 8,5€ αλλά δεν έχει φθαρεί το αρχικό για να το αλλάξω.

Αν επιτρεπεται η ερωτηση, τι χρηση του κανεις και τρως μιαμιση μπαταρια νοτε? Ειδικα δε καθημερινα!!! Εχω πραγματικα απορια.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω εργασίας χρησιμοποιώ αρκετά το gps αλλά και πολλά τηλεφωνήματα με bluetooth, συν διαδίκτυο κλπ. Γενικά όλα είναι ανοιχτά, όπως πρέπει σε ένα τέτοιο smartphone.

Desktop.

Ultrabook Samsung Ativ Book 7.

Samsung Galaxy Note 3.

LG G2.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δύο ερωτήσεις ξέρετε αν θα πάρει ολοκαίνουργιο android? Και αξίζει να προ νωρίς τώρα σε αγορά η να ων πάω για κάτι άλλο?
Link to comment
Share on other sites

Κι εγω σε περιοδους που δεν εχω δουλεια αρκετες ωρες τη μερα να το αφηνω στην ακρη δε βγαζω ούτε για αστειο τη μερα. Στηβ πολλη βαρεμαρα μπορει δλδ να χρειαστω και δυο πλήρεις φορτίσεις. (Δλδ αδειασμα δυο φορες την αυτονομια της συσκευής) Ειδικα με gps αν κανεις λιγο διαδρομη εχει φυγει η μπαταρια.

 

Στο θεμα καπακι δεν εχω εμπειρια απο το note αλλα δεν βλεπω καποιο ιδιαιτερα διαφορετικο υλικο απο το s3 που ειχα ειτε στο καπακι ειτε στο πλαισιο του κινητου. Στο s3 πολυ συντομα φθαρθηκε το πλαστικο του κινητου στις γωνιτσες που θυλικωνει το καπακι και κουναγε. Ακομα και λιγο κουνημα και τριγμοι εμενα με ενοχλουν πολυ. Θελω μια στιβαρη και ευχαριστη συσκευη που δε νιβθω οτι θα διαλυσει. Το ιδιο ισχυει και για τις θήκες. Αν αρχισω να βαζω βγαζω τη σφιχτη spigen που εχω καθε δυο μερες ειναι ΔΕΔΟΜΕΝΟ οτι το μπεζελ θα ξεφλουδισει. Λιγο το βισμα να μη βρίσκεις σωστα στα τυφλα και να το γρατζουνας σε λιγους μηνες εχει ξεφτισει σε αυτα τα κινητα. Φυσικα το ιδιο το καπακι σαν φθορα είναι εντελως αδιαφορη εφοσον ειναι φτηνο. Μπεζελ και βασικο πλαισιο-κουμπωματα του κινητου με νοιαζουν.

 

Για να μη φανω δλδ υπερβολικος και πω οτι ιδανικα στα samsung θα εβαζα απο την πρωτη μερα θηκη ζελατινα που η θηκη να μην ανοιγει παρα μονο για τα βασικα ΣΥΝ wireless charging για να μην ταλαιπωρειταο ουτε το βυσμα που με τον καιρο κανει μποσικα η χανει καμια φορα επαφη. Σε πολυ ακριβη επομενη συσκευη αυταωθα ακολουθουσα για να μεινει αψογη.

 

Συγγνώμη για τα οφτοπικ κομμάτια που δεν ειναι σχετικα με μπαταρια.

 

Συνολικα -και εντελως προσωπικη γνωμη- η λυση θεωρω ειναι μικρο powerbank που να χωραει τσεπη και να δινει αλλη 1-2 φορες την αυτονομία του note. Μεγαλύτερο παχος κινητου ειναι δυσαρεστο συνεχως, το b.bank το βαζεις οπου να ναι. ( θα μου πειτε το battery bank συνδεεται στο βυσμα δεν ειναι wireless..

Link to comment
Share on other sites

 

Συνολικα -και εντελως προσωπικη γνωμη- η λυση θεωρω ειναι μικρο powerbank που να χωραει τσεπη και να δινει αλλη 1-2 φορες την αυτονομία του note. Μεγαλύτερο παχος κινητου ειναι δυσαρεστο συνεχως, το b.bank το βαζεις οπου να ναι. ( θα μου πειτε το battery bank συνδεεται στο βυσμα δεν ειναι wireless..

 

Παιδιά με στεναχωρείτε γιατί ενώ σας έχω πει ότι η λύση είναι μία μπαταρία 6400mah, εσείς ασχολείστε ακόμα με power banks τα οποία και περισσότερο χώρο πιάνουν στην τελική, και θέλουν ώρα να φορτίσουν σε ταχύτητες κάτω των 2Α, και είναι πολύ επικίνδυνο για το τηλέφωνο λόγω βύσματος όταν το έχεις στην τσάντα σου ή στην τσέπη σου.

Δηλαδή κάνετε τη ζωή σας δύσκολη χωρίς λόγο. Στέκεστε όλοι στο ότι κάνει το πάχος του κινητού διπλάσιο. Ναι το κάνει, αλλά το πάχος είναι ήδη πολύ λεπτό έτσι και αλλιώς. Πολύ λεπτό επί 2, πάλι λεπτό είναι.

Είναι σίγουρος ότι κανένας από δω δεν έχει δοκιμάσει μεγαλύτερη μπαταρία, ή δεν έχει δει και πιάσει το συγκεκριμένο κινητό με μεγαλύτερη μπαταρία. Κανένας δηλαδή δεν έχει προσωπική άποψη για την λύση που του προτείνω.

Επενδύστε 20-25 ευρώ και αγοράστε μια τέτοια μπαταρία (Anker 6400) και τα δείτε πόσο θα σας αρέσει και πόσο θα σας εξυπηρετήσει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με στεναχωρείτε γιατί ενώ σας έχω πει ότι η λύση είναι μία μπαταρία 6400mah, εσείς ασχολείστε ακόμα με power banks τα οποία και περισσότερο χώρο πιάνουν στην τελική, και θέλουν ώρα να φορτίσουν σε ταχύτητες κάτω των 2Α, και είναι πολύ επικίνδυνο για το τηλέφωνο λόγω βύσματος όταν το έχεις στην τσάντα σου ή στην τσέπη σου.

Δηλαδή κάνετε τη ζωή σας δύσκολη χωρίς λόγο. Στέκεστε όλοι στο ότι κάνει το πάχος του κινητού διπλάσιο. Ναι το κάνει, αλλά το πάχος είναι ήδη πολύ λεπτό έτσι και αλλιώς. Πολύ λεπτό επί 2, πάλι λεπτό είναι.

Είναι σίγουρος ότι κανένας από δω δεν έχει δοκιμάσει μεγαλύτερη μπαταρία, ή δεν έχει δει και πιάσει το συγκεκριμένο κινητό με μεγαλύτερη μπαταρία. Κανένας δηλαδή δεν έχει προσωπική άποψη για την λύση που του προτείνω.

Επενδύστε 20-25 ευρώ και αγοράστε μια τέτοια μπαταρία (Anker 6400) και τα δείτε πόσο θα σας αρέσει και πόσο θα σας εξυπηρετήσει.

 

Μαζί με αυτές τις μπαταρίες σου δίνουν και το καπάκι της πλάτης;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Ναι το δίνουν. Και ταιριάζει πολύ στο κινητό.

 

φιλε με εχεις μπριζωζει απιστευτα μιλαμε ...:):) στο τσαφ ειμαι ...

 

οι μπαταριες αυτες σαν μαρκα ειναι οκ?(εννοώ αν ειναι απο εταιρια νορμαλ στο χωρο και οχι "κινεζια"...γιατι με τα τοσα που διαβάζω για εκρήξεις κτλ προβληματιζομαι ....)

Link to comment
Share on other sites

φιλε με εχεις μπριζωζει απιστευτα μιλαμε ...:):) στο τσαφ ειμαι ...

 

οι μπαταριες αυτες σαν μαρκα ειναι οκ?(εννοώ αν ειναι απο εταιρια νορμαλ στο χωρο και οχι "κινεζια"...γιατι με τα τοσα που διαβάζω για εκρήξεις κτλ προβληματιζομαι ....)

Το έχεις πιάσει το τηλέφωνο στα χέρια σου με τέτοια θήκη μπαταρία; αν όχι καν το και μετά την αγοράζεις. Εγώ το έκανα και πήρα την απόφαση μου.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις πιάσει το τηλέφωνο στα χέρια σου με τέτοια θήκη μπαταρία; αν όχι καν το και μετά την αγοράζεις. Εγώ το έκανα και πήρα την απόφαση μου.

 

εχεις δηλαδη τετοια μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω την έπιασα από ένα φίλο μου;)

 

το μεγαλωνει αρκετα ετσι?:)

Link to comment
Share on other sites

το μεγαλωνει αρκετα ετσι?:)

Για μένα ναι γιαυτό και δεν την πήρα. Αλλά αυτή είναι δική μου γνώμη καλύτερα είναι να την δεις μόνος σου;)

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ναι γιαυτό και δεν την πήρα. Αλλά αυτή είναι δική μου γνώμη καλύτερα είναι να την δεις μόνος σου;)

 

 

 

οκ κουβεντα κανουμε ...:)

Link to comment
Share on other sites

φιλε με εχεις μπριζωζει απιστευτα μιλαμε ...:):) στο τσαφ ειμαι ...

 

οι μπαταριες αυτες σαν μαρκα ειναι οκ?(εννοώ αν ειναι απο εταιρια νορμαλ στο χωρο και οχι "κινεζια"...γιατι με τα τοσα που διαβάζω για εκρήξεις κτλ προβληματιζομαι ....)

 

Ναι, ειδικά η Anker είναι εγγύηση. Δεν είναι μπαταρία απάτη. Τις Anker, Hyperion και Zerolemon τις εμπιστεύομαι απόλυτα. Σε πολύ χρήση μου βγάζει πάνω από 10 ώρες οθόνη.

Για τον φίλο που την είδε, την έπιασε και δεν του έκανε, προφανώς δεν την εκτίμησε γιατί δεν την έχει ανάγκη. Αν δεν την έχεις ανάγκη, σιγά μην κάνεις τη συσκευή σου διπλάσια. Αν όμως την έχεις ανάγκη είναι η καλύτερη λύση από όλες τις πιθανές διαθέσιμες. Καλύτερη από τη δεύτερη μπαταρία, καλύτερη και από power bank.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ειδικά η Anker είναι εγγύηση. Δεν είναι μπαταρία απάτη. Τις Anker, Hyperion και Zerolemon τις εμπιστεύομαι απόλυτα. Σε πολύ χρήση μου βγάζει πάνω από 10 ώρες οθόνη.

Για τον φίλο που την είδε, την έπιασε και δεν του έκανε, προφανώς δεν την εκτίμησε γιατί δεν την έχει ανάγκη. Αν δεν την έχεις ανάγκη, σιγά μην κάνεις τη συσκευή σου διπλάσια. Αν όμως την έχεις ανάγκη είναι η καλύτερη λύση από όλες τις πιθανές διαθέσιμες. Καλύτερη από τη δεύτερη μπαταρία, καλύτερη και από power bank.

φίλε μου το έγραψα ότι είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και ναι με root και πάνω από 6 ωρες οθόνη δεν μου χρειάζεται:)

Link to comment
Share on other sites

φίλε μου το έγραψα ότι είναι καθαρά προσωπική μου άποψη και ναι με root και πάνω από 6 ωρες οθόνη δεν μου χρειάζεται:)

 

Αυτό λέω κι εγώ. Δε σου χρειάζεται. Για φαντάσου όμως να είχες πάνω από 12 ώρες οθόνη...

Και οι 6 ώρες είναι με φουλ φωτεινότητα; γιατί εμένα οι 10 ώρες είναι με φουλ φωτεινότητα. Σε αυτόματο... άστο, φτάνει τις 17.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ. Δε σου χρειάζεται. Για φαντάσου όμως να είχες πάνω από 12 ώρες οθόνη...

Και οι 6 ώρες είναι με φουλ φωτεινότητα; γιατί εμένα οι 10 ώρες είναι με φουλ φωτεινότητα. Σε αυτόματο... άστο, φτάνει τις 17.

Στο αυτόματο +5 την ημέρα κάτω απο τον ήλιο είναι πιο φωτεινό απο το τερμα χειροκίνητο δοκίμασε το θα βλέπεις καλύτερα;)

Link to comment
Share on other sites

Στο αυτόματο +5 την ημέρα κάτω απο τον ήλιο είναι πιο φωτεινό απο το τερμα χειροκίνητο δοκίμασε το θα βλέπεις καλύτερα;)

 

Θα το κάνω. Για να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ. Δε σου χρειάζεται. Για φαντάσου όμως να είχες πάνω από 12 ώρες οθόνη...

Και οι 6 ώρες είναι με φουλ φωτεινότητα; γιατί εμένα οι 10 ώρες είναι με φουλ φωτεινότητα. Σε αυτόματο... άστο, φτάνει τις 17.

χαχαχα σορυ αλλά δεν μπορώ να μην το πω.

8 ώρες ύπνος

2 ώρες φαΐ νερό

12 ώρες στο note

έχεις και 4 ώρες μες την μέρα να κάνεις διάφορα πράγματα ε;

 

φιλικά πάντα μην παρεξηγείτε

 

και εμένα η γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεστε τίποτα περισσότερο από την μαμά μπαταρία χωριά που αν το βάλεις 15 λεπτά στην φόρτιση θα ανέβει 20 με 30 % δλδ άλλες δύο ώρες οθόνη.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα σορυ αλλά δεν μπορώ να μην το πω.

8 ώρες ύπνος

2 ώρες φαΐ νερό

12 ώρες στο note

έχεις και 4 ώρες μες την μέρα να κάνεις διάφορα πράγματα ε;

 

φιλικά πάντα μην παρεξηγείτε

 

και εμένα η γνώμη μου είναι πως δεν χρειάζεστε τίποτα περισσότερο από την μαμά μπαταρία χωριά που αν το βάλεις 15 λεπτά στην φόρτιση θα ανέβει 20 με 30 % δλδ άλλες δύο ώρες οθόνη.

 

 

εγω παντως ρε κολλητε τωρα που ηταν καλοκαιρι και σχολουσα 5 και μετα πηγαινα για μπανιο να σου πω την αληθεια μια δευτερη μπαταρια θα την ηθελα ....:p

ανκερ μανκερ samsung η οτιδηποτε ειχα θεμα παντως ......:)

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία με χρήση μονο 4g θέλω την γνώμη σας παιδιά. [ATTACH]48595[/ATTACH][ATTACH]48596[/ATTACH][ATTACH]48597[/ATTACH][ATTACH]48598[/ATTACH]
Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία με χρήση μονο 4g θέλω την γνώμη σας παιδιά. [ATTACH]48595[/ATTACH][ATTACH]48596[/ATTACH][ATTACH]48597[/ATTACH][ATTACH]48598[/ATTACH]

 

Δεν ειναι και οτι καλύτερο ο χρονος της οθόνης σου.

Ρε παιδια βλεπω πολλους απο εσας να αφηνετε την μπαταρια να πεφτει στο 1 και 2%, να εχετε υποψη σας οτι με αυτό τον τροπο την καταστρέφετε κι εκτός αυτού δεν έχει και κάποιο νόημα, το κινητό σε αυτά τα ποσοστά ουτε καν υπό λειτουργεί.

Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]48624[/ATTACH][ATTACH]48625[/ATTACH][ATTACH]48626[/ATTACH]παίδες πάντως εγώ νομίζω ότι κάποιο πρόβλημα υπάρχει με την μπαταρία και δεν βρίσκω πια εφαρμογή μου την γονατίζει τόσο. Έχω δυο μπαταρίες αυθεντικές και οι δυο κρατάνε τόσο. Να σημειώσω ότι μόνο μια φορά έχω δει 5 ώρες οθόνη
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...