Jump to content

[Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όλες αυτές οι εφαρμογές (skype,viper κτλ) επίσης fb, twitter είναι ιδιαίτερα ενεργοβόρες , τις δυο τελευταίες να τις δουλεύετε από τον explorer όχι από εφαρμογή.

 

συμφωνώ αλλά οκ και να τις έχεις και 30 λεπτά οθόνη να χάνεις πάλι φτάνει μην το παρατραβαμε νομίζω χάχα έχουμε σμαρτφον για ευκολία ...

Εγώ έβαλα ωμέγα κερνελ και όλα μια χαρά .κανένα πρόβλημα και μπαταρία μια από τα ίδια με τους άλλους

Link to comment
Share on other sites

μενιο και κοσμα help ! πειραζοντας τον κερνελ με το trickster φαινεται να μην κανει save το min που το βαζω στα 300 . γιατι αυτο ?? το ξαναεγκατεστησα και συνεχιζει το ιδιο. αλλα προγραμμα υπαρχει που να μενουν οι ρυθμισεις ?

Phone : LG D802 G2 16gb

Rom : CloudyG3 2.0

Kernel : Dorimanx 8.5

Link to comment
Share on other sites

μενιο και κοσμα help ! πειραζοντας τον κερνελ με το trickster φαινεται να μην κανει save το min που το βαζω στα 300 . γιατι αυτο ?? το ξαναεγκατεστησα και συνεχιζει το ιδιο. αλλα προγραμμα υπαρχει που να μενουν οι ρυθμισεις ?
βάλε το pro
Link to comment
Share on other sites

να το αγορασω εννοεις ?? τo lock το εχω βαλει αλλα και παλι το αλλαζει

Phone : LG D802 G2 16gb

Rom : CloudyG3 2.0

Kernel : Dorimanx 8.5

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μερικες αποριες. Πηρα σημερα το κινητο, τι πρεπει να προσεξω σχετικα με τους συγχρονισμους για να μην καιω πολυ μπαταρια? Εχω βαλει gmail και facebook. Κατα τα αλλα δεν εβαλα καποια αλλη υπηρεσια ουτε εχω συγχρονισει facebook με επαφες(δεν ξερω αν μετραω αυτο στο drain της μπαταριας).

 

Τι εννοουμε sync apps? Με τι τα συγχρονιζει, τι ακριβως κανει δηλαδη το κινητο στο background? Δεν εχω ιδεα πραγματικα. Αν κλεισω το syncing χανω κατι σημαντικο?

 

Ευχαριστω

Edited by Vzoun
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω μερικες αποριες. Πηρα σημερα το κινητο, τι πρεπει να προσεξω σχετικα με τους συγχρονισμους για να μην καιω πολυ μπαταρια? Εχω βαλει gmail και facebook. Κατα τα αλλα δεν εβαλα καποια αλλη υπηρεσια ουτε εχω συγχρονισει facebook με επαφες(δεν ξερω αν μετραω αυτο στο drain της μπαταριας).

 

Τι εννοουμε sync apps? Με τι τα συγχρονιζει, τι ακριβως κανει δηλαδη το κινητο στο background? Δεν εχω ιδεα πραγματικα. Αν κλεισω το syncing χανω κατι σημαντικο?

 

Ευχαριστω

 

Συγχρονίζεις επαφές, σελιδοδείκτες, mail κλπ. Αποψή μου είναι να σετάρεις τα πάντα στο κινητό σου και να το χρησιμοποιείς κανονικά. Έδωσες ένα σωρο χρήματα. Είναι αμαρτία να μην το χαρείς. Άλλωστε το κέρδος που θα έχεις στη μπαταρία είναι πολύ μικρό. Ασέ που υπάρχει toogle για τον συγχρονισμό. Οπότε όταν δεν θες, θα το έχεις κλειστό και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

2η φορτισει με lean. Not bad at all

[ATTACH]43856[/ATTACH][ATTACH]43857[/ATTACH][ATTACH]43858[/ATTACH][ATTACH]43859[/ATTACH]

Phone : LG D802 G2 16gb

Rom : CloudyG3 2.0

Kernel : Dorimanx 8.5

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι εσείς που πραγματικά δείχνετε αυτούς τους τρομερούς χρόνους θα ήθελα αν μπορείτε να δουλέψετε το κινητό με όλα τα aplication που σχεδόν όλοι τα έχουμε εγκαταστήσει.

Fb Twitter tapa talk email Google+ και άλλα που όλοι λίγο πολύ τα ξέρετε επισης την φωτεινότητα ας την έχετε στη μέση και μετά να επανέλθετε με χρόνους για να δούμε και εμείς που με τον ίδιο συνδυασμό αλλά με τουλάχιστον 100 εφαρμογές δεν πάει πάνω από τις 5:30 ώρες με τίποτα στο 24ωρο...

Φυσικά μιλάμε για μικτή χρήση 3g wifi. ..

Edited by galanakop

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όλοι εσείς που πραγματικά δείχνετε αυτούς τους τρομερούς χρόνους θα ήθελα αν μπορείτε να δουλέψετε το κινητό με όλα τα aplication που σχεδόν όλοι τα έχουμε εγκαταστήσει.

Fb Twitter tapa talk email Google+ και άλλα που όλοι λίγο πολύ τα ξέρετε επισης την φωτεινότητα ας την έχετε στη μέση και μετά να επανέλθετε με χρόνους για να δούμε και εμείς που με τον ίδιο συνδυασμό αλλά με τουλάχιστον 100 εφαρμογές δεν πάει πάνω από τις 5:30 ώρες με τίποτα στο 24ωρο...

Φυσικά μιλάμε για μικτή χρήση 3g wifi. ..

 

Φουλ συγχρονισμος 3 mail , viber , skype , messenger , whats up. Δεν εχω εφαρμογη facebook γιατι τρωει πολυ μπαταρια και μπαινω μεσα απο jetpack dolphin. Δεν χρεισημοποιω tapatalk γιατι δεν εχει να μου δωσει τιποτα .εχω στο speed dial facebook myphone insomnia και xda. Παιζω υπερβολικα πολυ και παραπανω στις φωτο αμεσως μετα τις κλεισεις ηταν το deer hunter, rise of glory , dead trigger 2 και real racing 3 με περιπου 1μιση ωρα το καθενα . Επισης χρησιμοποιω εφαρμογες για uno counter , dart counter και dnd dice roller . Αυτη ειναι η χρηση μου. Συνηθως πθανω 8-10 ωρες οθονη και γυρω στην μερα συνολο. Τωρα πραγματικα δεν ξερω πως κρατησε. Ισως επειδη του εχω κανει undervolt με μειων 60 volt

Phone : LG D802 G2 16gb

Rom : CloudyG3 2.0

Kernel : Dorimanx 8.5

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ τα -60mV. Πρόσεχε τα reboots. Πάντως 9 ώρες με real racing κλπ μου φαίνεται απίστευτο.

 

@galanakop: με μικτή χρήση αυτοί είναι οι χρόνοι, 5-6 ώρες οθόνης.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ τα -60mV. Πρόσεχε τα reboots. Πάντως 9 ώρες με real racing κλπ μου φαίνεται απίστευτο.

 

@galanakop: με μικτή χρήση αυτοί είναι οι χρόνοι, 5-6 ώρες οθόνης.

 

κανενα απολυτως reboot !!! με μεγαλη πιεση κιολας

Phone : LG D802 G2 16gb

Rom : CloudyG3 2.0

Kernel : Dorimanx 8.5

Link to comment
Share on other sites

κανενα απολυτως reboot !!! με μεγαλη πιεση κιολας
εγώ το έβαλα στο -20 και κόλλησε αμέσως. Δες φωτογραφία μήπως πείραξα κάτι άλλο:lol:
Link to comment
Share on other sites

εγώ το έβαλα στο -20 και κόλλησε αμέσως. Δες φωτογραφία μήπως πείραξα κάτι άλλο:lol:

 

 

Εγω το πειραζω τμηματικα στα απο κατω νουμερα

 

edit: το πειραξα και οπως ειπες και δεν εχω rebootστ -20 και κατεβαινω

Edited by TorroRosso

Phone : LG D802 G2 16gb

Rom : CloudyG3 2.0

Kernel : Dorimanx 8.5

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους τις τελευταίες μερες εχω θεμα με την μπαταρια και χτες το τσέκαρα το βγαζω απο την φορτιση με μπαταρια 100% κλεινω wi-fi, bluetooth και ολα τα υπόλοιπα κλειστα σύγχρονησμος, δεδομενα. εξοικονόμηση ενέργειας ανοιχτή πεφτω για υπνο στις 12 το βραδυ και το πρωι στης 9 που σηκωθηκα ειχε πεσει στο 45% τι να κανω;
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους τις τελευταίες μερες εχω θεμα με την μπαταρια και χτες το τσέκαρα το βγαζω απο την φορτιση με μπαταρια 100% κλεινω wi-fi, bluetooth και ολα τα υπόλοιπα κλειστα σύγχρονησμος, δεδομενα. εξοικονόμηση ενέργειας ανοιχτή πεφτω για υπνο στις 12 το βραδυ και το πρωι στης 9 που σηκωθηκα ειχε πεσει στο 45% τι να κανω;
Επανεκκίνηση ,κάποια εφαρμογή σου κάνει την δουλεία.
Link to comment
Share on other sites

δηλαδή να κανω επανεκκίνηση και να το ξανα δοκιμασω σημερα το βραδυ;
Ναι, αν δεν στρώσει πας για hard reset.
Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους τις τελευταίες μερες εχω θεμα με την μπαταρια και χτες το τσέκαρα το βγαζω απο την φορτιση με μπαταρια 100% κλεινω wi-fi, bluetooth και ολα τα υπόλοιπα κλειστα σύγχρονησμος, δεδομενα. εξοικονόμηση ενέργειας ανοιχτή πεφτω για υπνο στις 12 το βραδυ και το πρωι στης 9 που σηκωθηκα ειχε πεσει στο 45% τι να κανω;

 

Για σκεψου λιγο εβαλες καμια εφαρμογή τις τελευταίες μέρες που μπορει να κανει τη ζημια ; Αλλιώς οτι σου ειπαν τα παιδια..

Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την ιστορία μου.ενω στην αρχή που το πήρα όλα φαινόταν οκ τώρα τελευταία κάτι δε πάει καλά με την αυτονομία του.να σημειώσω ότι το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για νορμάλ χρήση δλδ τηλέφωνα viber αρκετό browsing κλπ αλλά καθόλου παιχνίδια. Αν δείτε προηγούμενα ποστ μου από τις πρώτες φορτίσεις ήμουν πολύ ευχάριστημενος γιατί έβγαζα κοντά στις 40 ώρες με περίπου 7 ώρες οθόνης και μισή ώρα κλήσεων. Ολα με wifi κατά 90% φωτεινότητα στο 30% πάντα στο 2g και συγχρονισμό πάντα ανοιχτό με 2 mail.η χρήση που έκανα και κάνα είναι ακριβώς η ίδια τις τελευταίες τρεις εβδομάδες που το έχω.οπως το πήρα το έστησα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ και δεν έβαλα τίποτα απολύτως καινούριο. Τον τελευταίο καιρό μετά βίας βγάζω το 24ωρο με μάξιμουμ 5.30 ώρες οθόνη με ακριβώς την ίδια χρήση. Έστω κατά 90% ίδια.ειναι πολύ μεγάλη η απόκλιση για να μην ανησυχώ. Έχω μεγάλη εμπειρία γενικά με συσκευές και ειλικρινά χωρίς root δεν ξέρω τι να κάνω ειδικά αφού δεν μπορώ να κοιτάξω wakelocks.πρωτη σκέψη είναι το Hard reset αν και δεν νομίζω να βοηθήσει κυρίως γιατί όταν το πήρα το έκανα κατευθείαν.απο κει και πέρα κοιτάζοντας τα ποστ όλων σας εδώ μέσα σκέφτομαι το root και ας χάσω εγγύηση και να παίξω με roms kernels κλπ.η να πάρω και εγώ anker 6400 :)

 

 

Υ.γ. αξίζει τον κόπο και πιο πολύ το χάσιμο της εγγύησης το root?Θα μου πείτε εννοείται για χίλιους λόγους που θα συμφωνήσω και εγώ όπως adaway tb κλπ. Αλλά όσον αφορά battery life αξίζει η να πάρω μια δεύτερη μπαταρία και τέλος?

Link to comment
Share on other sites

Στην ίδια κατάσταση είμαι κι εγώ... Μόλις περάστηκε η 4.4.2 και μετά άρχισαν τα θέματα.

Σκέφτομαι οτι ίσως ηταν χαζό που έκανα κατευθείαν hard reset μόλις την πέρασα, καλύτερα να έβλεπα αν εχω προβλήματα πριν κάνω κατι... Τώρα ίσως πρέπει να ξανακάνω και ποιος περνάει τόσες εφαρμογές και ρυθμίσεις ξανά....

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Ας πω και εγώ την ιστορία μου.ενω στην αρχή που το πήρα όλα φαινόταν οκ τώρα τελευταία κάτι δε πάει καλά με την αυτονομία του.να σημειώσω ότι το χρησιμοποιώ αποκλειστικά για νορμάλ χρήση δλδ τηλέφωνα viber αρκετό browsing κλπ αλλά καθόλου παιχνίδια. Αν δείτε προηγούμενα ποστ μου από τις πρώτες φορτίσεις ήμουν πολύ ευχάριστημενος γιατί έβγαζα κοντά στις 40 ώρες με περίπου 7 ώρες οθόνης και μισή ώρα κλήσεων. Ολα με wifi κατά 90% φωτεινότητα στο 30% πάντα στο 2g και συγχρονισμό πάντα ανοιχτό με 2 mail.η χρήση που έκανα και κάνα είναι ακριβώς η ίδια τις τελευταίες τρεις εβδομάδες που το έχω.οπως το πήρα το έστησα με τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ και δεν έβαλα τίποτα απολύτως καινούριο. Τον τελευταίο καιρό μετά βίας βγάζω το 24ωρο με μάξιμουμ 5.30 ώρες οθόνη με ακριβώς την ίδια χρήση. Έστω κατά 90% ίδια.ειναι πολύ μεγάλη η απόκλιση για να μην ανησυχώ. Έχω μεγάλη εμπειρία γενικά με συσκευές και ειλικρινά χωρίς root δεν ξέρω τι να κάνω ειδικά αφού δεν μπορώ να κοιτάξω wakelocks.πρωτη σκέψη είναι το Hard reset αν και δεν νομίζω να βοηθήσει κυρίως γιατί όταν το πήρα το έκανα κατευθείαν.απο κει και πέρα κοιτάζοντας τα ποστ όλων σας εδώ μέσα σκέφτομαι το root και ας χάσω εγγύηση και να παίξω με roms kernels κλπ.η να πάρω και εγώ anker 6400 :)

 

 

Υ.γ. αξίζει τον κόπο και πιο πολύ το χάσιμο της εγγύησης το root?Θα μου πείτε εννοείται για χίλιους λόγους που θα συμφωνήσω και εγώ όπως adaway tb κλπ. Αλλά όσον αφορά battery life αξίζει η να πάρω μια δεύτερη μπαταρία και τέλος?

 

Πολλοί είμαστε στην ίδια κατάσταση, εγώ επειδή δεν θέλω να παίξω με την εγγύηση προς το παρών βρήκα την υγειά μου με αυτό

 

https://www.skroutz.gr/s/4215010/Samsung-EB-K800BE.html?from=catspan

 

Και από τότε δεν ξανάσχοληθηκα συν του ότι δεν ταλαιπωρώ την usb θύρα του τηλεφωνου

Link to comment
Share on other sites

Έχοντας το τηλέφωνο περίπου πάνω από 1,5 μήνα όταν το πήρα στα χέρια μου είχε 4.3. Το κράτησα μερικές ώρες και μετά πέρασα την 4.4.2. Όλον αυτό το καιρό παρατηρώ αρκετούς χρήστες που γράφουν περί αυτονομίας και ένα σωρό άλλα και εχω μείνει έκπληκτος αρκετες φορές με το πόσο καλά δουλεύει η μπαταρία τους στο κινητό τους. Η δική μου άποψη περί μπαταρίας είναι ούτε κακή αλλά ούτε και καλή. Τι θέλω να πω? Δουλεύω αρκετά το κινητό μέσα στη μέρα, καθόλου παιχνίδια, wifi και data όλη μέρα ανοιχτά και bluetooth καθώς επίσης και viber. Παρατηρούσα πως η μπαταρία όταν το σκάλιζα έπεφτε αρκετά γρήγορα. Μια μέρα μου έβγαζε αλλά ένιωθα πως όταν την παίρνει η κατηφόρα δεν σταματάει. Facebook το αποκατέστησα για να μην μου τρώει μπαταρία η εφαρμογή. Σήμερα το πρωί είπα να του κάνω μια επαναφορά λειτουργιάς/wipe data reset και το ξανά έστησα από την αρχή. Δεν έχω ιδιαίτερες εφαρμογές μέσα ούτε πολλές στον αριθμό. Δεν το έχω root. Από το πρωί μέχρι τώρα έχω παρατηρήσει αρκετά καλύτερη κατανάλωση στην μπαταρία. Δεν βιάζομαι να βγάλω όμως συμπεράσματα. Σε μερικές μέρες θα έχω καλύτερη άποψη. Μέχρι τότε τα ξανά λέμε!

 

Για να γίνω πιο κατανοητός να αναφέρω πως το πρωί αφού έκανα ότι έκανα περι της 10.00 ήμουν 100% μέχρι τώρα που μιλάμε είμαι στο 88%.

1. Nokia 6600, 2. Nokia N96, 3. Nokia E72, 4. iPhone 3GS, 5. iPhone 4, 6. iPhone 4S, 7. galaxy s2, 8. galaxy s3, 9. galaxy s4, Samsung Note 3, Sony Xperia Z5, Xiaomi mi5s
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Οι εμπειρίες σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...