Jump to content

[Port] Πώς να κάνετε port την COT touch recovery [updated]


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε μένα βγάζει και τα δυο και στο *#06#. Πήρα και ένα screenshot να υπάρχει!

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε μένα βγάζει και τα δυο και στο *#06#. Πήρα και ένα screenshot να υπάρχει!

 

ούτως ή άλλως τα ΙΜΕΙ είναι μέσα στο chip του κατασκευαστή... στην χειρότερη... με φλασ του boot.img έρχονται. Ή ακόμα χειρότερα με την stock και μετά επαναφορά backup. Το θέμα που απασχολεί εμένα είναι ότι χάθηκαν.

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα βγάζει και τα δυο και στο *#06#. Πήρα και ένα screenshot να υπάρχει!

Ναι βγαζει και τα δυο imei με το μαμισιο dialer, πριν δοκιμασα με exdialer και εβγαζε το ενα :O

Το θέμα που απασχολεί εμένα είναι ότι χάθηκαν.

Πιστευω οτι χαθηκαν με τα πρωτα δυο που δοκιμασε ο χρηστος, με αυτο που ανεβασατε εδω δεν υπαρχει προβλημα, το ιδιο τηλεφωνο εχουμε thl w7s.

 

Τωρα περιμενουμε νεα απο τον χρηστο.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλάσαρα την ρομ με sp flash tools και επανήλθε κανονικά το imei.Εβαλα και το διορθωμένο cot recovery και κανένα πρόβλημα.Τώρα δοκιμάζω επαναφορά του nandroid backup που είχα πάρει,όταν έβαλα το cot recovery για να δω αν θα λειτουργήσει κανονικά .Ολα καλά λοιπόν :D Μάλλον βάζοντας το μεγάλο recovery "έκλεψε" χώρο απο το partition του imei και τo έσβησε; Παρατήρησα πάντως ότι εκτός απο το "άγνωστο imei" έγραφε άγνωστο και στην έκδοση βασικού φάσματος.

edit

Δούλεψε κανονικά και η επαναφορά του nandroid

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το backup που επανέφερες το ειχες πάρει με το νέο recovery η με το παλιό;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Ξαναφλάσαρα την ρομ με sp flash tools και επανήλθε κανονικά το imei.Εβαλα και το διορθωμένο cot recovery και κανένα πρόβλημα.Τώρα δοκιμάζω επαναφορά του nandroid backup που είχα πάρει,όταν έβαλα το cot recovery για να δω αν θα λειτουργήσει κανονικά .Ολα καλά λοιπόν :D Μάλλον βάζοντας το μεγάλο recovery "έκλεψε" χώρο απο το partition του imei και τo έσβησε; Παρατήρησα πάντως ότι εκτός απο το "άγνωστο imei" έγραφε άγνωστο και στην έκδοση βασικού φάσματος.

edit

Δούλεψε κανονικά και η επαναφορά του nandroid

 

Τέλος καλό όλα καλά που λένε.

σχετικά με τα backup δείτε στο πρώτο ποστ και διαλέξτε μέθοδο. Προσωπικά με την dup σώθηκα. Γρήγορα και μικρά backup.

 

Μέχρι στιγμής από τα 8 συνολικά ports τα 4 είναι από μέλη του myphone :D

 

πιθανότατα αύριο θα έχω έτοιμο και ένα νέο Theme αφιερωμένο στο φορουμ. Να δουμε και πως δουλεύει το ρημάδι χαχαχχα

 

Χρήστο το backup που επανέφερες το ειχες πάρει με το νέο recovery η με το παλιό;

έχει συμβατότητα και με cwm οπότε δεν υπάρχει θέμα με τα παλιά μας backup (από COT Options / COT settings / Choose backup format)

το tar είναι αυτό που δουλεύει η cwm

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλευει το Mount USB Storage.

Ειναι κατι που δεν κανω σωστα;

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου δουλευει το Mount USB Storage.

Ειναι κατι που δεν κανω σωστα;

 

Για usb stick? Το πιο πιθανό είναι να θέλει αλλαγή το recovery.fstab για να κάνει mount το parition. Αύριο θα το κοιτάξω να δω τι έχει. Στην ανάγκη θα χρειαστώ και την παλιά σου cwm και ίσως και το boot.img

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο το backup που επανέφερες το ειχες πάρει με το νέο recovery η με το παλιό;

Με το καινούριο.Σε μένα το usb mount storage λειτουργεί κανονικά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Για usb stick? Το πιο πιθανό είναι να θέλει αλλαγή το recovery.fstab για να κάνει mount το parition. Αύριο θα το κοιτάξω να δω τι έχει. Στην ανάγκη θα χρειαστώ και την παλιά σου cwm και ίσως και το boot.img

 

Οχι δεν λεω για το OTG. Μεσα στo recovery το mount USB storage.

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

Σωκράτη τώρα που το δοκίμασα στο recovery--->mount usb storage σε winxp μου ξαναζήτησε να βάλει κάποιους drivers,τους οποίους βρήκε αυτόματα.Εσύ με το που συνδέεις το καλώδιο,δε ψάχνει για drivers;
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν λεω για το OTG. Μεσα στo recovery το mount USB storage.

 

Σύνδεσε το USB στον υπολογιστή... και μετά από μεσα στο recovery πανε στο mass storage. Εκεί επιλέγεις mount usb storage. Για όσο είναι εκει μεσα λογικά θα βλέπεις την SD (και την internal) από το pc σου, αν φύγεις από εκεί (είτε με back είτε πατώντας unmount) τα δυο partitions (sd-internal και sd-ext) γίνονται αυτόματα unmount.

 

-edit-

μόλις δοκίμασα στο cubot και δουλεύει κανονικά αλλά όπως το περιέγραψα πριν

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτο κανω, αλλα ο Υπολογιστης δεν το βλεπει. Ουτε μου ζητησε drivers.

Θα το ξαναδω αυριο, αλλαζοντας και θυρα USB.:)

 

EDIT: Δουλεψε κι αυτο. Ολα καλα λοιπον, οπως λεει στην υπογραφη του καποιος φιλος συμφορουμιτης

 

Τέλος καλό όλα καλά που λένε.

σχετικά με τα backup δείτε στο πρώτο ποστ και διαλέξτε μέθοδο. Προσωπικά με την dup σώθηκα. Γρήγορα και μικρά backup.

 

Μέχρι στιγμής από τα 8 συνολικά ports τα 4 είναι από μέλη του myphone :D

 

πιθανότατα αύριο θα έχω έτοιμο και ένα νέο Theme αφιερωμένο στο φορουμ. Να δουμε και πως δουλεύει το ρημάδι χαχαχχα

 

 

έχει συμβατότητα και με cwm οπότε δεν υπάρχει θέμα με τα παλιά μας backup (από COT Options / COT settings / Choose backup format)

το tar είναι αυτό που δουλεύει η cwm

Τα παλιά backup βρίσκονται στο φάκελο clockworkmod/backup. Για να τα δει το COT Recovery πρέπει να τα μεταφέρουμε στο φάκελο cotrecovery/backup;

 

EDIT: Όντως, μετέφερα το παλιό backup που είχα στο φάκελο clockworkmod/backup στο νέο φάκελο COT Recovery/backup και το βλέπει. Δεν δοκίμασα να κάνω επαναφορά. Πιστεύω θα γίνεται κανονικά!

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

MyPhone Theme

 

Νέο Theme (1280x720) αλλά σύντομα και σε άλλες αναλύσεις.

Έχουν αλλαχτεί τα χρώματα και τα εικονίδια... ακόμα και αυτά για την πλοήγηση.

[ATTACH]36296[/ATTACH]

[ATTACH]36295[/ATTACH]

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

To δοκίμασα στο w7s και δουλεύει κανονικά :D

 

ακομα καλύτερα... αλλάζω στην περιγραφή την αναλυση - ακυρο... ειδα ότι έχουμε ιδια

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο zte v967s του Carliv και έχασε τον ήχο κλήσης και τον ήχο ειδοποίησης, τους ήχους τους είχα στη micro sd. Πήγα να τους επιλέξω πάλι αλλά δεν με αφήνει, τους πέρασα στο τηλέφωνο και όλα καλά.

Δεν είδα στο xda να είναι γενικό το πρόβλημα.

Απλά για την ιστορία το αναφέρω. :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο zte v967s του Carliv και έχασε τον ήχο κλήσης και τον ήχο ειδοποίησης, τους ήχους τους είχα στη micro sd. Πήγα να τους επιλέξω πάλι αλλά δεν με αφήνει, τους πέρασα στο τηλέφωνο και όλα καλά.

Δεν είδα στο xda να είναι γενικό το πρόβλημα.

Απλά για την ιστορία το αναφέρω. :)

 

lol αυτό και αν δεν είναι κουλό. τα αρχεία παράμειναν στην sd?

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα στο zte v967s του Carliv και έχασε τον ήχο κλήσης και τον ήχο ειδοποίησης, τους ήχους τους είχα στη micro sd. Πήγα να τους επιλέξω πάλι αλλά δεν με αφήνει, τους πέρασα στο τηλέφωνο και όλα καλά.

Δεν είδα στο xda να είναι γενικό το πρόβλημα.

Απλά για την ιστορία το αναφέρω. :)

 

Θαναση σε μενα ολα καλα.αν και δε ξερω αν παιζει ρολο οτι ειμαι με την smart rom

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια, εκανα 2-3 επανεκινησεις και τωρα βλεπει το φακελο ringtones που εχω στη micro sd, οποτε τωρα μπορω να επιλεξω ''ηχος κλησης φωνητικης κλησης''> ''media storage'' χωρις προβλημα :)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

οκ παιδια, εκανα 2-3 επανεκινησεις και τωρα βλεπει το φακελο ringtones που εχω στη micro sd, οποτε τωρα μπορω να επιλεξω ''ηχος κλησης φωνητικης κλησης''> ''media storage'' χωρις προβλημα :)

αν αρχίσαμε να έχουμε τα "κάνε restart" των windows καήκαμε :X

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

 

Φτιάξε μια εικόνα και αντί για myphone γράψε aiakos ;)

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol:

 

Φτιάξε μια εικόνα και αντί για myphone γράψε aiakos ;)

 

χαχαχαχαχα Θα με μουντζώσει το κινητό μου :lol:

 

οκ παιδια, εκανα 2-3 επανεκινησεις και τωρα βλεπει το φακελο ringtones που εχω στη micro sd, οποτε τωρα μπορω να επιλεξω ''ηχος κλησης φωνητικης κλησης''> ''media storage'' χωρις προβλημα :)

 

Μήπως είχες το κινητό συνδεμένο με το pc και είχε γίνει unmount η SD σου?

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το είχα συνδεδεμένο με pc. Με τον es file explorer έβλεπα στην sd κανονικά το φάκελο ringtone. Έχω 64gb κάρτα.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...