Jump to content

[Port] Πώς να κάνετε port την COT touch recovery [updated]


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

-updated- Theme section

 

myphone theme - 940x560

 

Φαντάζομαι αυτές οι δύο είναι και οι πιο συνήθεις αναλύσεις. Εάν κάποιος θέλει κάποια διαφορετική ευχαρίστως να προσαρμόσω το theme σε αυτή που χρειάζετε

 

Προστέθηκε και HowTo οδηγός για δημιουργία custom theme

Edited by aiakos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 68
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

 

Απόψε θα το δοκιμάσω και στη δική μου συσκευή FAEA F2 η οποία έχει CWM 6.0.3.7 προς το παρόν!

Πιστεύω θα έχει επιτυχία η απόπειρα καθώς με παρόμοιο εργαλείο μπήκε και το CWM πρόσφατα.

"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Απόψε θα το δοκιμάσω και στη δική μου συσκευή FAEA F2 η οποία έχει CWM 6.0.3.7 προς το παρόν!

Πιστεύω θα έχει επιτυχία η απόπειρα καθώς με παρόμοιο εργαλείο μπήκε και το CWM πρόσφατα.

 

Με το καλό... για ότι θες εδώ είμαστε.

κι εγώ την 6037 είχα στο cubotάκι μου αλλά με το βρήκα την cot... πήρε πόδιιιιιιιι

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα!

Θα ήθελα να προσθέσω ότι η όλη διαδικασία unpacking/packing για τα recovery images μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα με τα εργαλεία από το παρακάτω thread:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35181780#post35181780

 

Το αρχείο εικόνας που πιάνει περισσότερο χώρο και θέλει επεξεργασία είναι το \rmdisk\res\theme\hydro\icon_background.png.

Με Photoshop μαζεύεται εύκολα όπως το έκανα και εγώ. :)

"It is not the spoon that bends, it is only yourself."
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στην ομάδα!

Θα ήθελα να προσθέσω ότι η όλη διαδικασία unpacking/packing για τα recovery images μπορεί να γίνει πολύ πιο εύκολα με τα εργαλεία από το παρακάτω thread:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=35181780#post35181780

 

Το αρχείο εικόνας που πιάνει περισσότερο χώρο και θέλει επεξεργασία είναι το \rmdisk\res\theme\hydro\icon_background.png.

Με Photoshop μαζεύεται εύκολα όπως το έκανα και εγώ. :)

 

Να'σαι καλά Μίλτο...

κάνω άμεσα edit το πρώτο ποστ για να βάλω και το tool για windows. Ευχαριστούμε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

αν χασεται το imei ενας ευκολος τροπος να το βαλεται ειναι : στο τηλ παταμαι *#*#3646633#*#* μπενει σε serves menu παμε στο connectivity, CDS information , Radio information , phone 1 . Στην πανω γραμμη εχει AT+ Σβηνουμαι το + και το ξανα βαζουμαι μας βγαζει μια λιστα με ( AT+EGMR=1,7,'''' ) το παταμαι μετα παμε το κερσορα στης ( '' imei '' ) και SEND AT COMMAND , reboot , στο phone 2 ξανα κανουμε την διαδικασια με ( AT+EGMR=1,10,'''' ) και imei και reboot και ολα οκ μετα τσεκαρισμενω στο δικουμου τηλ . Edited by drakonman
Link to comment
Share on other sites

αν χασεται το imei ενας ευκολος τροπος να το βαλεται ειναι : στο τηλ παταμαι *#*#3646633#*#* μπενει σε serves menu παμε στο connectivity, CDS information , Radio information , phone 1 . Στην πανω γραμμη εχει AT+ Σβηνουμαι το + και το ξανα βαζουμαι μας βγαζει μια λιστα με ( AT+EGMR=1,7,'''' ) το παταμαι μετα παμε το κερσορα στης ( '' imei '' ) και SEND AT COMMAND , reboot , στο phone 2 ξανα κανουμε την διαδικασια με ( AT+EGMR=1,10,'''' ) και imei και reboot και ολα οκ μετα τσεκαρισμενω στο δικουμου τηλ .

 

Αν δεν σου κάνει κόπο σε παρακαλώ γράψτο αυτό στο οδηγό για ΙΜΕΙ backup/restore ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Updaded

με fix για το το bug του scrolling. Ακόμα τροποποιήθηκε το touch για να δέχεται taping σε όλη την οθόνη στον κάθετο άξονα του κάθε πλήκτρου.

Ανανεώθηκαν και τα links του πρώτου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

Aγόρασα ένα Doogee DG100 και το έκανα root.

Μετά άλλαξα το build.prop και πρόσθεσα κάποιες γραμμές στο τέλος

από το thread http://www.myphone.gr/foru...t=Doogee+dg100.

Τώρα δεν ξεκινάει καθόλου, κολάει στο boot.

Από ότι διάβασα γενικά, το πρόβλημα πρέπει να είναι στα permissions του build.prop.

Υπάρχει τρόπος να τα αλλάξω;

Δοκίμασα rom update αλλά μου βγάζει error.

Επισυνάπτω φωφωτογραφία με το λάθος.

Επίσεις δοκίμασα και από το recovery Menu να συνδεθώ με ADB sideload για να αλλάξω τα permissions στο build.prop και συνδέθηκα.

Όταν όμως δίνω την εντολή adb shell μου επιστρέφει λάθος error:close.

Μήπως με κάποιο τρόπο από το recovery Menu μέσω SD να περάσω άλλο build.prop ή άλλο nandroid backup από άλλη συσκευή άν υπάρχει;

 

Χρειάζομαι επειγόντος βοήθεια.

Ευχαριστώ.

Dooge Collo DG100| Galaxy S3|

LeEco Cool 1 Dual|Xiaomi A2 Lite

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξεκίνησα να ακολουθήσω τη διαδικασία όπως περιγράφεται. Το Auto Port tool ζητάει adb terminal και περιμένει να αντιγράψω το recovery στο CWM folder.Το κάνω, αλλά μόλις πατήσω ΟΚ δεν "βλέπει" το recovery.img. Και σταματάει εκεί. (No recovery.img found). Καμια ιδέα? (Windows 7)
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να ακολουθήσω τη διαδικασία όπως περιγράφεται. Το Auto Port tool ζητάει adb terminal και περιμένει να αντιγράψω το recovery στο CWM folder.Το κάνω, αλλά μόλις πατήσω ΟΚ δεν "βλέπει" το recovery.img. Και σταματάει εκεί. (No recovery.img found). Καμια ιδέα? (Windows 7)

 

Το ADB σου δουλεύει ή σου δίνει μήνυμα ότι δεν έχει?

Το recovery πρέπει να μπει στον φάκελο CWM και να έχει ακριβώς αυτό το όνομα recovery.img

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημερα. Μερικα απο τα λινκ που δινετε δεν λειτουργουν. Αν μπορειτε διορθωστε το. Edited by sarov
Στάλθηκε από το Xiaomi Mi MIX 2 μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Φίλε aiakos προσπάθησα να βάλω στο ZTE V987 μια MIUI Ρομ αλλά δεν τα κατάφερα. Για κάποιο λόγο φαίνεται ότι το COT Recovery δεν διαβάζει τις MIUI Roms:rolleyes:.

Δοκίμασα με δύο διαφορετικές Ρομ χωρίς επιτυχία. Για να επιβεβαιώσω ότι δεν φταίνε οι Ρομ επανέφερα το προηγούμενο recovery και το φλασάρισμα έγινε κανονικά.:)

Ω ξειν, αγγέλλειν πατράσι ότι τήδε κοιμόμεθα τοις κείνων χρήμασι τρεφόμενοι

Mi Mix 2S, Le Max2, Meizu Pro 6 Plus

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Επιτυχία και στο MYSAGA C1. Ακολούθησα τον οδηγό και το φλάσαρα με Mobileuncle MTK Tools.

 

Link: http://www.filedropper.com/mysagac1cot213recovery

 

Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια .Εχω αγορασει πριν μερικες μερες το εξης tablet Zte S8Q Wifi απο το καταστημα Γερμανος. Πηρα κανονικα backup την ρομ (να επισημανω πως δεν υπαρχει πουθενα στο ιντερνετ stock rom) και θα ηθελα να ρωτησω αν στο εν λογω tablet (σας παραθετω και 3 συνδεσμους για να καταλαβετε περι τινος προκειται Hands-on: ZTE S8Q και ZTE S8Q ZTE S8Q 8”) μπορω να περασω custom recovery. Να τονισω πως απο οτι βλεπεται η αναλυση της οθονης ειναι 1024χ768 (δεν βλεπω στην πρωτη σελιδα αυτου του θεματος καποια τετοια αναλυση) και οτι μιλαμε για απλο tablet με Wifi και οχι 3g.

Παραθετω και τμημα του αρχειου build.prop που ισως σας βοηθησει

begin mediatek build properties

ro.mediatek.version.release=ALPS.JB2.MP.V1.14

ro.mediatek.platform=MT6589

ro.mediatek.chip_ver=S01

ro.mediatek.version.branch=ALPS.JB2.MP

ro.mediatek.version.sdk=1

# end mediatek build properties

Ευχαριστω εκ των προτερων

Edited by astronaytis
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ακολουθώντας τον οδηγό ορίστε και από εμένα η COT Recovery για το ZOPO ZP700 MTK6582. Τεσταρισμένη δουλεύει κανονικά.

 

https://mega.co.nz/#!4w0A0ByI!27gs7oU3ph4kVdtWG5LmQIbbTapLv4DhEp9G8FSoC_0

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Επιτυχία και στο MYSAGA C1. Ακολούθησα τον οδηγό και το φλάσαρα με Mobileuncle MTK Tools.

 

Link: http://www.filedropper.com/mysagac1cot213recovery

 

Ευχαριστώ πολύ για τον οδηγό.

 

hello, you can put the link of recovery for c1 mysaga another free server?

thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Καλησπέρα. Το λινκ για 720x1280 δεν λειτουργεί. Ευχαριστώ για τον οδηγό. :) Edited by misterbean
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...