Jump to content

Τοπικοί Διάλεκτοι


crazy_4
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 58
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος crazy_4 (19 Αύγ. 2004 , 00:44)

 

Στην Κρήτη στα χωριά και κυρίως από παλιούς και γέροντες χρησιμοποιείται το εξής σκπτικό.

Τα κορίτσια τα λένε κοπέλια και τα αγόρια αγόρια χωρίς καμιά αλλαγή.

Έτσι αν ρωτήσεις ένα παλιό κρητικό πόσα παιδιά έχεις θα σου πει:

Έχω τρία κοπέλια και ένα αγόρι. Εννοεί δηλαδή 3 κορίτσια και 1 αγόρι. Αυτό το χρησιμοποιούσαν την παλιά εποχή που η γυναίκα θεωρούταν κάτι χωρίς αξία...Βέβαια σήμερα δεν το λέμε γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει!

 

αν δεν κανω λαθος εμεις οι μη κρητικοι θεωρουμε οτι ''κοπελι'' ειναι το αγορι.Κανω λάθος;

:X«'Έλληνες ενωθείτε εναντίον του κοινού εχθρού, εναντίον του μίσους, της διχόνοιας και της διαίρεσης, που είναι ό ίδιος μας ο εαυτός» - Θ. ΚΟΛΟΚΟΤΡΩΝΗΣ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (19 Αύγ. 2004 , 05:05)

 

αν δεν κανω λαθος εμεις οι μη κρητικοι θεωρουμε οτι ''κοπελι'' ειναι το αγορι.Κανω λάθος;

 

 

Και εγώ αυτή την εντύπωση είχα!

Never tell your problems to anyone...20% don't care and the other 80% are glad you have them.

 

Daily Article - Το Καλύτερο Άρθρο της Ημέρας

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (19 Αύγ. 2004 , 01:58)

 

Sthn evoia to OLA to lene OYLA.. :p

 

Μόνο σε κάποια χωριά και κυρίως στην Κύμη.. Στη Χαλκίδα δεν χρησιμοποιείται. Ειναι ψιλονησιώτικη έκφραση αυτή :)

Link to comment
Share on other sites

το ούλα το έχουμε κ εμεις στη μυτιλήνη!!

χμ...

εγώ ξέρω οτι στην κύπρο το χάρακα τον λέτε ρηγα!σωστα???

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε και εμείς κάποιες εκφράσεις και λέξεις στην Κάρυστο (που θα σας στις γράψω κάποια άλλη στιγμή μαζεμένες). Αλλά σε ένα χωριό στο Κάβο Ντόρο συνεννοούνται με σφυριές (!) - Συμπεριλαμβάνονται στις τοπικές διαλέκτους...?

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (19 Αύγ. 2004 , 11:59)

 

το ούλα το έχουμε κ εμεις στη μυτιλήνη!!

 

 

Επίσης το "σου θύμωσα" στα "Μυτιληνέικα" (αν και στο Πλωμάρι το άκουσα...) το λένε "σου μάνισα". θυμώνω = μανίζω

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

ναι ναι!!!!!

όπως κ το σπρώχνω είναι σκουντώ!! με έσπρωξε = με σκούντηξε

 

η γειτονιά είναι μαχαλάς (εκ τουρκίας)

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα έχουμε και εμείς. Το σκουντω το χρησιμοποιούμε πολύ συχνά, το μαχαλάς όχι πολύ, αλλά το γνωριζουμε όλοι.

Κάτι που θυμήθηκα τώρα: Τη φράση "έρημο το'κανες" που χρησιμοποιείται όταν κάποιος χαλάει κάτι, π.χ. ένα τετράδιο, την ξέρετε? Κάποιος μου είπε ότι πρέπει να είναι της περιοχής γιατί δεν την είχε ξανακούσει.

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος crazy_4 (19 Αύγ. 2004 , 00:44)

 

Στην Κρήτη στα χωριά και κυρίως από παλιούς και γέροντες χρησιμοποιείται το εξής σκπτικό.

Τα κορίτσια τα λένε κοπέλια και τα αγόρια αγόρια χωρίς καμιά αλλαγή.

Έτσι αν ρωτήσεις ένα παλιό κρητικό πόσα παιδιά έχεις θα σου πει:

Έχω τρία κοπέλια και ένα αγόρι. Εννοεί δηλαδή 3 κορίτσια και 1 αγόρι. Αυτό το χρησιμοποιούσαν την παλιά εποχή που η γυναίκα θεωρούταν κάτι χωρίς αξία...Βέβαια σήμερα δεν το λέμε γιατί κάτι τέτοιο δεν ισχύει!

 

Κοπέλι είναι το αγόρι βρε. :!:

Οι παλιοί έλεγαν "έχω 3 παιδιά και 2 κορίτισια", δηλαδή 3 αγόρια και 2 κορίτσια υποννοώντας πως τα κορίτσια δεν είναι παιδιά, αλλά κάτι κατώτερο.

Link to comment
Share on other sites

Το παρόμοιο δικό μας είναι το " ανθρωποι και γυνάικες" (ή στην κυπριακήν "αδρώποι τζιαι γενέτζιες - το "τζι" όπως το αγγλικό j)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mariel19 (19 Αύγ. 2004 , 11:59)

 

το ούλα το έχουμε κ εμεις στη μυτιλήνη!!

χμ...

εγώ ξέρω οτι στην κύπρο το χάρακα τον λέτε ρηγα!σωστα???

 

Σωστά! Όπως και τη γόμα σβηστήρι, και την κόλλα γόμα! Η κοπέλα μου, ελλαδίτισσα, όταν τα πρωτοάκουσε μπερδέυτηκε (ή συγχήστηκε στην κυπριακήν)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Λεξικό φράσεων (αργκό) κυπριακής διαλέκτου:

 

Μέρος 1ο

 

Μέρος 2ο

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Στη Χαλκιδικη το ανακατωμενα το λεμε νικατωμένα.

Το φωναζαν το λεμε φωνοκοπούσαν.

Τα φιδια τα λεμε οργισμένα.

Αντι για σβησε λεμε ζήβα. πχ ζηβα το φως

Και οταν θελουμε να πουμε οτι καποιος αμολυσε τα σκυλια ελευθερα λεμε τα απόλυκε

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος sakaflias (19 Αύγ. 2004 , 05:05)

 

αν δεν κανω λαθος εμεις οι μη κρητικοι θεωρουμε οτι ''κοπελι'' ειναι το αγορι.Κανω λάθος;

 

μπορεί...τώρα που το λες και το παρατηρώ κι εγώ νομίζω ότι αυτό γίνεται...τεσπα το θέμα είναι ότι τα διαχωρίζουν...

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος iRi (19 Αύγ. 2004 , 12:20)

 

Επίσης το "σου θύμωσα" στα "Μυτιληνέικα" (αν και στο Πλωμάρι το άκουσα...) το λένε "σου μάνισα". θυμώνω = μανίζω

 

Και στην κρήτη το λέμε αυτό."Μην μου μανίζεις γιατί θα γίνει χαμός".

Επίσης όταν δεν θέλουμε να βρίσουμε βαριά στα χωριά όταν θέλουμε να διαολοστίλουμε κάποιον του λέμε "άϊ στο διάτανο" αν και δεν το λέμε σχεδόν καθόλου τώρα πια...

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

και ζ καρδίτσα ιέχουμι τα θκα μας. Κι μη μι πει κάνα ζλάπι τίπουτα για ντ Καρδίτσα, για θα λα τον σβαγκανήσου καμιά στον πασιανά κι θα φερ τρούιρω τρούιρω.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pro (19 Αύγ. 2004 , 15:05)

 

και ζ καρδίτσα ιέχουμι τα θκα μας. Κι μη μι πει κάνα ζλάπι τίπουτα για ντ Καρδίτσα, για θα λα τον σβαγκανήσου καμιά στον πασιανά κι θα φερ τρούιρω τρούιρω.

 

μια μετάφραση παρακαλώ....Τι θες να πεις? πολύ καλό...

You'll remember me...//For the rest of you Life!//

<------------------------------------------>

Amanitou City

Link to comment
Share on other sites

εγω το καταλαβα σχεδον ολο αυτο το καρδιτσιωτικο...

εμεις (αν θυμάστε το είχε θίξει και ο πρόδρομος στο big brother 1) λέμε ι κώστας ι γιώργους ι νίκους και όχι ο κώστας ο γιώργος ο νίκος...

το "καθκέλ' "(καθικέλι ή καθικάκι) ξέρετε τι είναι? το γιογιό που είχαμε μικροί κ κάναμε τις ανάγκες μας...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Ρήγα είναι το σώστο ακού χάρακα και σβηστίρι το δέυτερο άκου ποτζεί γομολάστιχα τζαι εμείς λαλούμεν πολλά σωστα του όλα ούλα.

 

Στην πάφο λαλούσιν το αμπου θελεις , αμπου χέλεις .

 

Μέρικα πράγματα είναι πιο σωστά στην κύπριακη

 

τις κοπέλες λαούμεν τες κορούες τζίνο με τα κοπέλια = αγόρια υπάρχει τζαι δαμε.

 

Λάλουμεν το ποδόσφαιρο μάπα αφού παίζεται με μάππα

 

 

 

Συμπέρασμα κυπρίακη διάλεκτος εν πολλά καλύττερη που ουλες τις άλλες .

 

¨

Link to comment
Share on other sites

@mariel19: Κι τσου τστύλου χουρτατ' κι του ψωμί μπιτούνιου!

Φυσική σε μικρές καθημερινές δόσεις! fysikhblog.wordpress.com

spread it out!

Link to comment
Share on other sites

χαχα Cyprus rules :lol:

 

Οοοοοοο περτίτζι μου μιτσόστομο πουν τρως σαρκολουβάνα, που τοτες που σαγάπησα τα χρόνια μου ελλιάναν. Οοοο περτίτζι μου μιτσόστομο που πας κακαριστώντας λαλαλ, εμένα η αγάπη μου εν που το Παραλίμνιν οε οε :p

 

Μετάφραση: Ο περδίκι μου μικρόστομο που δεν τρώς [φαί των πουλιών], απο τότε που σ'αγάπησα, λιγοστέψαν τα χρόνια μου. Οοο περδίκι μου μικρόστομο που πας κακαριστώντας, εμένα η αγάπη μου είναι απο το Παραλίμνι

 

 

Είπα σου χτενίστου λλίον είπα σου χτενίστου λλίον άφηστα να κρεμαστούν, άφηστα να κρέμαστουν

Είπα σου χτενίστου λλίον είπα σου χτενίστου λλίον τζιαι έν φεφκεις που το γυαλλίν τζιαι έν φεφκεις που το γιαλλίν. Τζια αγαπώ σε όπως είσαι, τζια αγαπώ σε όπως είσαι, τζι'άστειέφκω σε πελλη τζι'αστειέφκω σε πελλη!

 

Μετάφραση: Σου είπα να χτενίστείς λίγο Σου είπα να χτενίστείς λίγο άφησε τα να κρεμαστούν

Σου είπα να χτενίστείς λίγο Σου είπα να χτενίστείς λίγο και δεν φέυγεις απο το γυαλί. Και σε αγαπώ όπως είσαι, και σε αγαπώ όπως είσαι, και σε αστειέυω τρελλή και σε αστειέυω τρελλή :alien: :lol: :D

It's what you do to me..
Link to comment
Share on other sites

Απο Κεφαλονια οπου και καταγομαι λενε συχνα οι ηλικιωμενοι κυριως " Γ@μω την κασα του Αγιου " ....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/6408ktinos.jpg

 

Η ζωη αρχιζει μετα την ασφαλτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Finn (19 Αύγ. 2004 , 14:43)

 

Στη Χαλκιδικη το ανακατωμενα το λεμε νικατωμένα.

Το φωναζαν το λεμε φωνοκοπούσαν.

Τα φιδια τα λεμε οργισμένα.

Αντι για σβησε λεμε ζήβα. πχ ζηβα το φως

Και οταν θελουμε να πουμε οτι καποιος αμολυσε τα σκυλια ελευθερα λεμε τα απόλυκε

 

Αυτό που βάζετε στο ποδήλατο για να μην πέσει; :D :D :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...