Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Eγώ με temasek δεν δουλεύουν οι αισθητήρες μπροστά δίπλα από το ακουστικό.

 

Όταν μιλάω στο τηλέφωνο δηλαδή και το φέρνω κοντά στο αυτί δεν σβήνει η οθόνη...

 

Πρέπει να ρυθμίσω κάτι?:confused:

 

 

Για το sms που λέει ο φίλος από πάνω δεν ξέρω κάτι , δεν μου έχουν στείλει ακόμα...

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά με την Phronesis 4.1 έχει κανα bug; Ολες οι εφαρμογές μου δήλωσα κατα το install να μην ανοιγουν αυτόματα εκτός απο Messenger, Viber, OneFootball και Gmail. Παρ΄ολα αυτά η ελευθερη μνήμη είναι συνέχεια στα 250MB με αποτέλεσμα το κινητό να κολλάει μέχρι να κάνω close all που και παλι αφήνει ελεύθερο 500-600 για μερικά λεπτά
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα ηταν οτι ειχα βαλει παλια έκδοση του multi boot.κατεβασα το καινούργιο και ολα καλα.παρεμπιπτόντως αν θελει να βαλει κάποιος την miui υπαρχει ενα fix για μπουταρει.Ευχαριστώ και παλι για την βοήθεια

 

Πιο είναι το fix γιατί θέλω να δοκιμάσω την miui

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την Phronesis 4.1 έχει κανα bug; Ολες οι εφαρμογές μου δήλωσα κατα το install να μην ανοιγουν αυτόματα εκτός απο Messenger, Viber, OneFootball και Gmail. Παρ΄ολα αυτά η ελευθερη μνήμη είναι συνέχεια στα 250MB με αποτέλεσμα το κινητό να κολλάει μέχρι να κάνω close all που και παλι αφήνει ελεύθερο 500-600 για μερικά λεπτά

Εγω δεν εχω καποι προβλημα απ οσο εχω παρατηρησει..συνηθως η μνημη ειναι στ 1gb αλλα τωρα που το βλεπω ειναι 600mb χωρις να κολλαει και εχω ανοιζτο απο πισω πολυ πραγμα..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Πιο είναι το fix γιατί θέλω να δοκιμάσω την miui

 

https://mega.nz/#!JEZzyShb!i-Xyf76X73QdThYuyKUBE-lg-_kr1isbhAPT6Xft0uM

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά με την Phronesis 4.1 έχει κανα bug; Ολες οι εφαρμογές μου δήλωσα κατα το install να μην ανοιγουν αυτόματα εκτός απο Messenger, Viber, OneFootball και Gmail. Παρ΄ολα αυτά η ελευθερη μνήμη είναι συνέχεια στα 250MB με αποτέλεσμα το κινητό να κολλάει μέχρι να κάνω close all που και παλι αφήνει ελεύθερο 500-600 για μερικά λεπτά

Εμένα με αρκετές ανοιχτές εφαρμογές έχει γύρω στα 750mb ελεύθερα. Με κλειστές όλες έχει πάνω από 1000mb ελεύθερα.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

OK ευχαριστώ αλλά ποτέ το περνάς το fix

Θα κάνεις patch το fix όπως τη miui rom. Αφού φλασαρεις τη miui rom θα φλασαρεις και το fix. Μετά κάνεις reboot και όλα καλά!

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιο περίεργο λόγο είχα μείνει στην εσωτερική μνήμη με 1,5Gb free. Μου φάνηκε πολύ περίεργο μιας και το Folder για τη φωτογραφική και Video το έχω στην εξωτερική 64άρα.

 

Έψαχνα να βρω άκρη από τον file exlporer μου (χρησιμοποιώ τον FX αλλά τζίφος)

 

Έψαξα λίγο το θέμα και κατέβασα το DiskUsage και voila αποκαλύφθηκαν όλα μπροστά στα μάτια μου. 9.5Gb cache σε ένα Android Download Service άλλα 2.5Gb σε ένα Amazon Cloud Disk Drive App...

 

Έλεος...

Current: Samsung Galaxy S9+ G965F/DS

Armory: Samsung Galaxy Note 3 N9005 | Samsung Galaxy S I9000 | HTC P3650 Touch Cruise | HTC V1240 [Qtek 8310]

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να δουμε marshmallow;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις αν υπαρχει περιπτωση να δουμε marshmallow;

 

Τελευταια ειδηση, πριν ενα μηνα, δεν περιελαμβανε το Note 3!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Τελευταια ειδηση, πριν ενα μηνα, δεν περιελαμβανε το Note 3!

Επισημη δεν υλαρχει λεριπτωση να παρουμε..εστω απο κανα note 5;εχει ακουσει κανεις τιποτα;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Επισημη δεν υλαρχει λεριπτωση να παρουμε..εστω απο κανα note 5;εχει ακουσει κανεις τιποτα;

Η ομάδα της phronesis rom είπε ότι θα φτιάξει όταν βγει επίσημη για note5.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την παρέα..

Έχω ρίξει rom CM 12.1 nightly (ο,τι τελευταίο βγαίνει το ρίχνω) με teamwin recovery, δεν έχω αλλάξει kernel (ο,τι έρχετια με την CM δηλαδή αφήνω)

 

Το πρόβλημά μου είναι όταν το κινητό είναι κλειστό λόγω εξαντλημένης μπαταρίας, με τον μαμα φορτιστή & καλώδιο (το usb 3 που έχει αλλά έχω δοκιμάσει και άλλα) δεν φορτίζεται το κινητό. Εμφανίζει για λίγο το γραφικό της φόρτισης αλλά μετα απο λίγο σβήνει και δεν φορτίζει ( το άφησα όλο το βράδυ, και το πρωι το κινητό ήταν off)

Ο μόνος τρόπος που φορτίζει είναι όταν το συνδέσω στο pc κάνει πάλι κατι περίεργα με ένδειξη φόρτισης σβήνει κτλ αλλά φτάνει στο 2-3% και μετά αφου ανοιξει, φορτίζει κανονικά. Η μπαταρία ειναι μια dreamlink 4500 mah (και καλά).

 

Έχω δοκιμάσει και με άλλους φορτιστές/καλώδια, και πάλι τα ίδια...

Beer Inspiredhttp://briefcase.pathfinder.gr/download/OverClocker_/14396/164008/0/AMD+Rotating+Logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με τον proximity sensor

 

Είμαι με Phorensis 4.1 και idle kernel 6.6.5

 

Έχω κάνει διάφορα που βρήκα στο Google αλλά δεν...

 

Έχει κάποιος άλλος τέτοιο θέμα?

 

Και πως το αντιμετώπισε?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχω θέμα με τον proximity sensor

 

Είμαι με Phorensis 4.1 και idle kernel 6.6.5

 

Έχω κάνει διάφορα που βρήκα στο Google αλλά δεν...

 

Έχει κάποιος άλλος τέτοιο θέμα?

 

Και πως το αντιμετώπισε?

 

Ευχαριστώ

Δοκίμασες με άλλο kernel?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάποιους άλλους αλλα δεν μπούταρε με κανέναν...

 

Και ξαναέβαλα idle...

 

Έχεις κάποιον υπόψην σου να δοκιμάσω?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα κάποιους άλλους αλλα δεν μπούταρε με κανέναν...

 

Και ξαναέβαλα idle...

 

Έχεις κάποιον υπόψην σου να δοκιμάσω?

 

Ευχαριστώ

Ούτε του darkera που είναι το stock kernel λειτουργεί? Δεν έχω την συγκεκριμένη ρομ και έτσι δεν γνωρίζω τα links για τα kernel.

Πάντως μπορείς να ξαναεγκαταστησεις τη ρομ χωρίς wipe data και δεν θα χάσεις εφαρμογές και ρυθμίσεις.

Εννοείται ότι πιο πριν καλό είναι να πάρεις ένα nandroid backup.

Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα της phronesis rom είπε ότι θα φτιάξει όταν βγει επίσημη για note5.

 

Η ομάδα της phronesis καλά θα είναι να βρεί για την ώρα μια λύση για το battery drain της 4,1.

Eϊναι η καλύτερη rom που έχω δεί στο νοτε 3 αλλα η απόδοση της μπαταρίας θα με κάνει να γυρίσω σε aryamod.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε του darkera που είναι το stock kernel λειτουργεί? Δεν έχω την συγκεκριμένη ρομ και έτσι δεν γνωρίζω τα links για τα kernel.

Πάντως μπορείς να ξαναεγκαταστησεις τη ρομ χωρίς wipe data και δεν θα χάσεις εφαρμογές και ρυθμίσεις.

Εννοείται ότι πιο πριν καλό είναι να πάρεις ένα nandroid backup.

 

Φίλε μου ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον.

Νandroid έχω και από τη stock 5.0 την οποία και δοκίμασα και δεν...

 

Έτσι αποφάσισα να του κάνω μία "εγχείρηση" η οποία ήταν απόλυτα επιτυχής :D

 

Πρώτα απ' όλα έψαξα και βρήκα αυτό το βίντεο...

 

 

Αφού το είδα μέχρι το έβδομο λεπτό άρχισα να λύνω... 12 βιδάκια...

 

http://s5.postimg.org/9slov9hqf/Note_3_repair_proximity_sensor_1.jpg

 

έβγαλα το εξατηματάκι που έχει:

1) μπροστινή κάμερα

2)Light sensor

3)Proximity sensor , και έχει και το infrared από πάνω :wacko:

 

http://s5.postimg.org/iowgz78cn/Note_3_repair_proximity_sensor_2a.jpg

 

Και έτσι έφτασα στο πρόβλημα που ήταν... μπόλικη "μάκα" στο μέσα μέρος από το τζαμάκι το μπροστινό :mad:

Στη φώτο βλέπετε τη μία τρυπούλα που είναι για την κάμερα η οποία ήταν καθαρή και άσπρη όπως φαίνεται ενώ οι δύο μαζί που είναι για τους sensor ήταν φιμέ , και μετά το καθάρισμα με μία μπατονέτα και λίιιιγο οινόπνευμα έγιναν και αυτές clear και... problem solved...:up::yahoo:

 

http://s5.postimg.org/4q4d0h8g7/Note_3_repair_proximity_sensor_4.jpg

 

 

Y.Γ

Σόρυ για την ποιότητα των φώτο αλλά το κινητό που τις τράβηξα είναι ένα Νοκια του 2006 με κουμπιά και 1.6 ίντσες οθόνη...:blink::lol:

Edited by tsiv
Link to comment
Share on other sites

Η ομάδα της phronesis καλά θα είναι να βρεί για την ώρα μια λύση για το battery drain της 4,1.

Eϊναι η καλύτερη rom που έχω δεί στο νοτε 3 αλλα η απόδοση της μπαταρίας θα με κάνει να γυρίσω σε aryamod.

Σύντομα θα δώσουν τη phronesis 5. Θα έχει default kernel τον idle. Ίσως τα πάει καλύτερα από την 4.1 σε μπαταρία αν κι εγώ δεν έχω παράπονο.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με phronesis και idle κανένα πρόβλημα με ταχύτητα και μπαταρία αλλά...

 

έχω σβήσει ότι λέει ο τύπος εδώ...

 

http://www.gamefaqs.com/boards/615389-android/70936319

 

και άλλα που δεν μου χρειάζονται.

 

Αυτός τα απενεργοποιεί βέβαια εγώ τα πέταξα κανονικά...και δεν έχω δει κανένα πρόβλημα μέχρι στιγμής :D

 

Επίσης δεν χρησιμοποιώ κοινωνικά δύκτια , gear , samsung account κ.λ.π και οι μόνες εφαρμογές από Google που έχω είναι:

Playstore - Gmail - Χάρτες

 

Αυτό που είναι εντυπωσιακό με αυτές τις αλλαγές είναι το deep sleep... χάνει περίπου 1% στο εξάωρο:blink::D

Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην 4 δεν είχα κανένα πρόβλημα, στην 4.1 έχω πρόβλημα στην σύνδεση του wifi. Αργεί ή δεν συνδέεται καθόλου ή χρειάζεται restart τo rooter. έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο?
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στην 4 δεν είχα κανένα πρόβλημα, στην 4.1 έχω πρόβλημα στην σύνδεση του wifi. Αργεί ή δεν συνδέεται καθόλου ή χρειάζεται restart τo rooter. έχει δει κανείς κάτι παρόμοιο?

Εγω παντως δεν εχω τετοιο πρόβλημα

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...