Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ Μένιο έχω μεγαλύτερη αυτονομία με lean αλλά ο fulgor (που έχω τώρα) έχει σαφώς καλύτερη διαχείριση μνήμης και είναι πιο γρήγορος.

Τώρα με ποια rom είσαι; Εγώ ξέμεινα στην aryamod 5.0 μιας και καμία νεότερη δεν μου έχει τραβήξει το ενδιαφέρον.

Με civz 2.2 βαριέμαι και εγώ να στήνω :cool:

Σε λίγο ανεβάζω στο xda στο θέμα του fulgor 50% 5ωρες οθόνη :cool:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι ακόμα σε επίσημη ρομ (δεύτερη πολωνική) αλλά το πρόβλημα με το bluetooth και οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται αδιάκοπα.

Ούτε με την εφαρμογή blutooth auto connect λύνεται το πρόβλημα (υπάρχει αλλά είναι μικρή η βελτίωση).

Οπότε, από το να σπάσουν τα νεύρα, θα σπάσω την εγγύηση.

Το ερώτημα είναι, αν το γνωρίζει κανείς, κάνοντας ροοτ, τι χρειάζεται για να δουλέψει σωστά; Προφανώς επέμβαση στον κέρνελ. Θα επιθυμούσα, για αρχή, ένα κέρνελ με όσο πιο δυνατόν τα "μαμά" χαρακτηριστικά, για να δώ αν λύνεται το πρόβλημα.

Πρώτη σκέψη να δοκιμάσω την Ωμέγα, (ελληνική γαρ) που την φοράω χρόνια τώρα στο S3. Αλλη σκέψη;

(Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις!)

Το πρόβλημα δεν είναι θέμα ρομ αλλά kernel. Το kernel του civato σύμφωνα με αυτά που γράφουν οι χρήστες του το έχει λύσει. Λογικά και τα υπόλοιπα τρία kernel.

Ξαφνικά έχω drain περίπου 5% κάθε 3 ώρες σε αναμονη. Από εκει που δεν έπεφτε ουτε 1% σε 12ωρο.

 

Ποιο wakelock τα λέει καλα? Χθες ειδα πρωτο σε καταναλωση υπηρεσίες google και δεν καταλαβαίνω τι τις ξυπνησε... :S

Ψάξε στην google και στους xda για battery drain with google services και δοκίμασε την εφαρμογή disable service από το play store.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι θέμα ρομ αλλά kernel. Το kernel του civato από αυτά που γράφουν οι χρήστες του το έχει λύσει. Λογικά και τα υπόλοιπα τρία kernel.

Η Ωμεγα του Γιάννη, έχει και δικό της κερνελ. Είναι και μαμά-ish (lol) Που θέλω. Θα ψάξω στο XDA για αυτό που λές. Ευχαριστώ.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Η Ωμεγα του Γιάννη, έχει και δικό της κερνελ. Είναι και μαμά-ish (lol) Που θέλω. Θα ψάξω στο XDA για αυτό που λές. Ευχαριστώ.

Βάλε την omega με το δικό της kernel, και μετά αν δεν σου κάνει αλλάζεις μόνο το kernel. :)

Link to comment
Share on other sites

Με artel συνδέεται στο αμάξι και μετά από 3 sec κάνει από σύνδεση. Κρίμα γιατί δεν μπορώ να το φτιάξουν με τους κερνελ που βγάζουν
Link to comment
Share on other sites

Με artel συνδέεται στο αμάξι και μετά από 3 sec κάνει από σύνδεση. Κρίμα γιατί δεν μπορώ να το φτιάξουν με τους κερνελ που βγάζουν
Με civz ή fulgor στο parrot Bluetooth car kit δεν έχω κανένα θέμα .

Δοκίμασες άλλο κερνελ?

Link to comment
Share on other sites

Με civz ή fulgor στο parrot Bluetooth car kit δεν έχω κανένα θέμα .

Δοκίμασες άλλο κερνελ?

Και με lean εμένα είναι εργοστασιακο Bluetooth αλλα όταν το είχα μαμά με 4.4. 2 μόνο τότε δούλεψε άριστα. Από τότε με τα ροοτ δυστυχώς Χανω τη σύνδεση και τωρα με lollipop

Link to comment
Share on other sites

Και με lean εμένα είναι εργοστασιακο Bluetooth αλλα όταν το είχα μαμά με 4.4. 2 μόνο τότε δούλεψε άριστα. Από τότε με τα ροοτ δυστυχώς Χανω τη σύνδεση και τωρα με lollipop
Κάνε λίγο υπομονή στο θέμα του fulgor λέει ότι στο νέο update που θα κάνει θα το διορθώσει σε όσους έχουν θέμα.
Link to comment
Share on other sites

Και με lean εμένα είναι εργοστασιακο Bluetooth αλλα όταν το είχα μαμά με 4.4. 2 μόνο τότε δούλεψε άριστα. Από τότε με τα ροοτ δυστυχώς Χανω τη σύνδεση και τωρα με lollipop

Αν σε ενδιαφέρει πολύ το bt δοκίμασε και το kernel του civato.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.. Πέρασα την AryaMod 5.3 και παρατήρησα ότι έχει αυτό το μενού μεσα στις ρυθμίσεις... Χρειάζεται να πειράξουμε κάτι;; Ολα αυτα που είναι τικαρισμενα θα ανοίγουν μετσ απο κάθε boot?? Δε το καταλαβαίνω...

 

[ATTACH]60018[/ATTACH]

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Ξαφνικά έχω drain περίπου 5% κάθε 3 ώρες σε αναμονη. Από εκει που δεν έπεφτε ουτε 1% σε 12ωρο.

 

Μπήκα σε ένα μενού εκεί, τώρα στη φωτογραφία φαίνεται απενεργοποιημένο, και έκλεισα το διακόπτη. (έχω την εντυπωση οτι ενεργοποιουσε τη λειτουργια ο κλειστος διακοπτης) Τέλος πάντων. Έκανα και μια διαγραφη αρχείων από διαχείριση εφαρμογών στις υπηρεσίες google > Reboot

 

Και ολα καλά ευτυχως.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Βάλε την omega με το δικό της kernel, και μετά αν δεν σου κάνει αλλάζεις μόνο το kernel. :)

 

Αν σε ενδιαφέρει πολύ το bt δοκίμασε και το kernel του civato.

 

Πρώτες 16ώρες με τον kernel του civato, δεν έχει αποσυνδεθεί ακόμα το pebble. Λειτουργεί όσο καλά (άριστα) λειτουργούσε και με 4.4.2

Ακόμα δεν ξέρω αν θα παρουσιάσει τίποτα άλλο, αλλά για αρχή πολύ ενθαρρυντικά τα βλέπω.

 

Υ.Γ ROM δεν έχω αλλάξει ακόμα, είναι η μαμά. Βήμα βήμα! :-)

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη εσύ είσαι ο araditsas στο ekapnisma.gr; Αν ναι θέλω τα φώτα σου.

Παιδιά sorry για το offtopic!

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

υστερα απο 32 μερες το κινητο ανοιχτο με arya 4.1 εβαλα εχθες την arya 5.3 και fulgor kernel..προς το παρον βλεπω πολυ καλη ταχυτητα κινητου και πολυ καλυτερη μπαταρια απο πριν αλλα ακομα ειναι αρχη..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Φίλε άρχοντα, μπορείς να μου πεις πως είναι οι μαμα ρυθμίσεις της 5.3 στο Autostart?? [ATTACH]60118[/ATTACH]
:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Φίλε άρχοντα, μπορείς να μου πεις πως είναι οι μαμα ρυθμίσεις της 5.3 στο Autostart?? [ATTACH]60118[/ATTACH]

Τα εχω πειραξει..απο τα πρωτα που αλλαξα!!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω πειραξει..απο τα πρωτα που αλλαξα!!!

Τα έχεις βγάλει δηλαδή;;

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Τα έχεις βγάλει δηλαδή;;

Εχω κρατησει μονο αυτα που ηθελα να ανοιγουν μαζι με το κινητο!!

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

iPad Pro M4

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods Pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εχω κρατησει μονο αυτα που ηθελα να ανοιγουν μαζι με το κινητο!!

 

Μαλιστα , σ ευχαριστώ :)

:shoot: Galaxy s10e - Apple AirPods - Gear s3 watch !
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να κάνεις root είναι πιο απλό απ'όσο δείχνει. Ο οδηγός που ανέβασες είναι λίγο παλιός. Και πλέον δε βοηθάει πολύ. Είναι για να κρατήσεις knox 0x0 σε παλαιότερα firmwares. Tώρα εδώ στη lolipop δεν έχουμε ακόμα τρόπο για 0x0. Οπότε αποφασίζεις αν θες να γράψεις το knox, και ρισκάρεις με δική σου ευθύνη να ακολουθήσεις την διαδικασία ρουταρίσματος. (αν έχεις κοντά στο χρόνο τη συσκευή και δεν έχεις θέμα hardware είναι ένα συν στο να προχωρήσεις)

 

Για ένα καλό backup, που περιέχει τις εφαρμογές (με τα δεδομένα τους) και πλήρες αντίγραφο των δεδομένων σου, είναι το Titanium backup (root access, όμως). Υπάρχουν και άλλες λύσεις για μη ρουτ συσκευές, αλλά δε μ'άρεσαν γιατί δεν κατάφερα να μάθω πώς να τις δουλέψω. Και αν όπως είπες έχεις θέμα με τα αγγλικά θα σε ζορίσουν κι εσένα.

 

Οπότε,

 

Αρχικά κρατάς ένα backup τα σημαντικά σου αρχεία, φωτογραφίες (multimedia γενικά) που θες. (οι εφαρμογές περνάνε σε δεύτερη μοίρα προς το παρόν). Τα περνάς μέσω kies στον υπολογιστή.

 

Κατεβάζεις το Odin, το ΤWRP (custom recovery) και το SuperSU (για ρουτ).

 

 

Πέρνεις δυο ανάσες και παραμένεις ψύχραιμος ό,τι κι αν γίνει (τίποτα τρομαχτικό, απλά μην πανικοβληθείς αν κάτι σου φανεί στραβό)

ΚΑΙ ξεκινάμε,

 

Βήμα 1ο:

1) πρέπει να έχεις βρει τους drivers της συσκευής για να γίνει η σύνδεση με τον υπολογιστή (αυτόματα μέσω kies)

 

2)α) ανοίγεις το odin και στο πεδίο AP/PDA βάζεις το TWRP όπως είναι.

β) βάζεις τη συσκευή σε download mode, αφού την κλείσεις, κρατώντας "home button + lock button + volume down(-)".

 

3) Συνδέεις τη συσκευή στον υπολογιστή (odin ανοιχτό) και περιμένεις να πρασινίσει πάνω αριστερά το τετραγωνάκι COM.

 

4) Μετά πατάς START! περιμένεις και μόλις ολοκληρωθεί, είσαι σχεδόν έτοιμος.

 

Ένας οδηγός να δεις και τη διαδικασία:

 

Βήμα 2ο:

1) Περνάς στη συσκευή το SuperSU, σε ένα φάκελο που ξέρεις και βρίσκεις εύκολα.

 

2) Μπαίνεις σε recovery mode. (από κλειστή συσκευή "home + lock + volume up(+)" )

 

3) Πας install, βρίσκεις το supersu και ακολουθείς τις οδηγίες.

 

Ελέγχεις αν είσαι ρουτ με root checker, και,

ΕΤΟΙΜΟΣ!

-------------------------

Τώρα κατεβάζεις το Titanium και κρατάς backup και των εφαρμογών με τα σκορ σου. ;) (πάντα το backup το μεταφέρουμε σε άλλη/ασφαλή συσκευή)

 

Αν θες και για sms backup καλό είναι αυτό. (δουλεύει και σε μη ρουτ συσκευές και στα επαναφέρει όπως ακριβώς ήταν)

 

Για τα κολλήματα, θα πρέπει να κάνεις επαναφορά εργοστασιακών. Και σε αυτό το σημείο με τόσα backup θα είναι παιχνιδάκι.

Πριν όμως κάνεις επαναφορά, μπες πάλι σε recovery και κράτα ένα "nandroid backup", backup > και τικάρεις όλες τις επιλογές (επίσης το μεταφέρεις μετά σε άλλη/ασφαλή συσκευή). Αν γίνει καμιά στραβή με αυτό το backup επαναφέρεις τη συσκευή όπως ακριβώς ήταν (φλασάρεται μέσω recovery).

 

υγ @kouros, δάσκαλε καλά τα είπα? :Ρ

 

Ευχαριστω για τον κατατοπιστικο οδηγο!!! Αποριες...

1 το odin...ok το κατεβασα τα αλλα δυο με παραπεμπουν σε μια σελιδα περιμενω 10sec για το καθενα και στο 99,99 τις 100 (με το internetdownloadmanager) μου κολλαν και δεν κατεβαινουν καιμου φαινονται καταρχην ιδια τα 2αρχεια μηπως θα επρεπε να ειναι διαφορετικα αφου τα ονομαζεις γα ρουτ η οχι??

εκτος τα παραπανω δεν πρεπει να δω κατι οπως τις εκδοση κερνελ κλπ φοραω κλπ κλπ?? (φασμα n9005xxugboa1, kernel 3.4.0-3643614 dpi@SWDD5914=1 KST2015 KNOX2.3 ΚΛΠ ΚΛΠ....

αλλο αρχειο (λογισμικο ) δεν περναω? με τα παραπανω τελειωνει η διαδικασια??

βεβαια σημαντικο αυτο που λες για μετρητη... δεν γυριζει πισω σε 4.4++ για να μη γραψει ο μετρητης?? (ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑ THREAD ΟΔΗΓΙΩΝ ΒΛΕΠΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ)

σ' ευχαριστω και παλι οπως και ολους τους φιλους που βοηθαν.....

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, έχω βάλει το ίδιο λινκ στο SuperSu.

 

Εδώ είναι το σωστό.

http://androidhost.org/5Sf0r

 

Όχι, σε αυτή τη φάση δεν αλλάζεις λογισμικό.

 

Για να γυρίσεις σε 4.4.2, ναι μεν μπορείς μέσω odin με ένα επίσημο firmware, αλλα δεν υπαρχει εγγυημενος τρόπος να μην γράψει ο knox. Οπότε σκέψου την ταλαιπωρία που θα περάσεις, χάνοντας αυτά που θες και έχοντας τελικά knox 0x1.

 

Διαλέγεις και παίρνεις. ;)

 

ΥΓ @MODS ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΑΛΛΑΞΤΕ ΤΟ ΛΙΝΚ ΣΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΠΟΣΤ ΜΟΥ, δεν μπορώ να κάνω τροποποίηση. Ευχαριστώ.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Με AryaMod 5.3 εδώ και 1 μήνα περίπου παρατηργσηα ότι κράτησα σημείωση με το πενακι αλλά όταν πήγα να τα περάσω στον κατάλογο η να παρω τηλ η το GPS δεν μπορούσε να τα κάνει ανάγνωση έτσι έλεγε. Κανείς άλλος που να το έχει προσέξει
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Στην 4.4 και με custom kernels πειράζαμε κάτι στο built.prop και έπαιζε το screen mirroring (από όσο θυμάμαι)

Πρέπει να γίνει κάτι ανάλογο στους custom kernels της 5.Χ?

Ευχαριστώ

Nokia 6110 - 6310 - HTC 9100 - HTC Desire - S3 rooted - Note 3 rooted - 1+5t
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...