Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μα λέει Android 5.1.1 στο έκδοση Android. ..

 

Την κατεβάζεις από εδώ! https://samsungvn.com/threads/6-0-1-english-n900x-snapdragon-darklord-s7-edge-full-port.16761/

Μάλλον κατέβασες την παλιά πάνω στην οποία χτίστηκε και η Phronesis

 

TWRP 2.8.7.0

εχετε?

δοκιμασα με τ 3.0.2 αλλα δεν μολις παει να φλασαρει την darklord κανει reboot.

Ελπιζω με το νεο Update Οντως να φτιαξει τη μπαταρια γιατι πεφτει ασυλληπτα πολυ! :cry:

 

Το 3.0.2 έχει πολλές ασυμβατότητες ακομα και με την Phronesis οπότε κάτσε με το 2.8.7.0 αν και προσωπικα στο δικό μου Note 3 δεν μπαίνει με τίποτα η Darklord και μάλλον θα περιμένω την νέα έκδοση όποτε βγει μιας και το θέμα της μπαταρίας από ότι διαβάζω είναι μεγάλο και δεν μπορώ να ξεμένω από μπαταρία λόγω δουλειάς.

Edited by katsj
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν έκανα τα βήματα με την εξής σειρά.

 

Boot at Recovery - Flash ROM/Kernel/SU - Clear cache - Restart χωρις εγκατάσταση SU που ζητάει το TWRP

 

Μετά το πρώτο boot (περίπου 10 λεπτά πήρε) ξαναμπαίνω revovery και κάνω εγκατάσταση Fix/Kernel/Su

 

Στο boot κάνει Optimising Apps και ανοίγει κανονικά. Απο εκει και πέρα το χάος. Κολλήματα, lags κτλ. Σε σημείο που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την συσκευή γιατί κάνει συνέχεια restart το UI και μένει μόνο το wallpaper. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έκανα τα βήματα με την εξής σειρά.

 

Boot at Recovery - Flash ROM/Kernel/SU - Clear cache - Restart χωρις εγκατάσταση SU που ζητάει το TWRP

 

Μετά το πρώτο boot (περίπου 10 λεπτά πήρε) ξαναμπαίνω revovery και κάνω εγκατάσταση Fix/Kernel/Su

 

Στο boot κάνει Optimising Apps και ανοίγει κανονικά. Απο εκει και πέρα το χάος. Κολλήματα, lags κτλ. Σε σημείο που δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω την συσκευή γιατί κάνει συνέχεια restart το UI και μένει μόνο το wallpaper. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος

 

Η σωστή σειρά ειναι Boot at Recovery - Wipe System/Dalvik/Cache (Αυτό το κάνω πάντα 3 φορές για σιγουριά) - Flash ROM - Flash Fix - Flash new kernel - Flash Super SU - reboot χωρίς εγκατάσταση. Πάντως σε μένα δεν ξεκινάει με τίποτα έτσι και αλλιώς και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Αλλά η παραπάνω σειρά είναι αυτή που έδωσαν από τον Developer.

Link to comment
Share on other sites

Η σωστή σειρά ειναι Boot at Recovery - Wipe System/Dalvik/Cache (Αυτό το κάνω πάντα 3 φορές για σιγουριά) - Flash ROM - Flash Fix - Flash new kernel - Flash Super SU - reboot χωρίς εγκατάσταση. Πάντως σε μένα δεν ξεκινάει με τίποτα έτσι και αλλιώς και έχω δοκιμάσει τα πάντα. Αλλά η παραπάνω σειρά είναι αυτή που έδωσαν από τον Developer.
Παίδες τα πράγματα είναι απλά, κάνετε όλα τα wipe εκτός αποθηκευτικων χώρων.

Βάζουμε την ρομ και μόλις τελειώσει η διαδικασία πάμε και βάζουμε το BETA-SuperSU θα μας πει να κάνουμε swipe οκ.

Μετά κάνουμε reboot system.

Μετά από 15-20λεπτα μόλις μπει η ρομ ξετικαρουμε το diagnostic report και προχωράμε.

Αφήστε το τηλέφωνο να κρυώσει παίξτε λίγο με την ρομ(χα χα δεν θα αντεξετε απο την περιεργεια )και μετά πάρτε ένα backup.

Μετά βάζουμε τον DarkLord-Kernel-Marshmallow-hlte-eur-V1.3 πάμε πίσω βάζουμε DarkLord.S7E.Fix.SMS.SDCard.zip

Πάλι πίσω BETA-SuperSU-v2.71-20160331103524 κάνουμε swipe και τώρα reboot system.

Φρόντιστε να έχετε μπαταρία πάνω από 50%όταν βάλετε ρομ και τον κερνελ γιατί κάνει optimise.

Αυτά από μένα καλορίζικο το s7e.

 

 

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παίδες τα πράγματα είναι απλά, κάνετε όλα τα wipe εκτός αποθηκευτικων χώρων.

Βάζουμε την ρομ και μόλις τελειώσει η διαδικασία πάμε και βάζουμε το BETA-SuperSU θα μας πει να κάνουμε swipe οκ.

Μετά κάνουμε reboot system.

Μετά από 15-20λεπτα μόλις μπει η ρομ ξετικαρουμε το diagnostic report και προχωράμε.

Αφήστε το τηλέφωνο να κρυώσει παίξτε λίγο με την ρομ(χα χα δεν θα αντεξετε απο την περιεργεια )και μετά πάρτε ένα backup.

Μετά βάζουμε τον DarkLord-Kernel-Marshmallow-hlte-eur-V1.3 πάμε πίσω βάζουμε DarkLord.S7E.Fix.SMS.SDCard.zip

Πάλι πίσω BETA-SuperSU-v2.71-20160331103524 κάνουμε swipe και τώρα reboot system.

Φρόντιστε να έχετε μπαταρία πάνω από 50%όταν βάλετε ρομ και τον κερνελ γιατί κάνει optimise.

Αυτά από μένα καλορίζικο το s7e.

 

Εμένα δεν φτανει ΠΟΤΕ στο animated Samsung logo κανοντας ολα τα παραπανω. Ακομα και ο darkera13 το ψάχνει. Τώρα για όσους περάσουν την rom η διαδικασία μετά ειναι ΠΡΩΤΑ το fix και ΜΕΤΑ ο kernel και αυτο απο μήνυμα του ιδιου του darkera13.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν φτανει ΠΟΤΕ στο animated Samsung logo κανοντας ολα τα παραπανω. Ακομα και ο darkera13 το ψάχνει. Τώρα για όσους περάσουν την rom η διαδικασία μετά ειναι ΠΡΩΤΑ το fix και ΜΕΤΑ ο kernel και αυτο απο μήνυμα του ιδιου του darkera13.
Ναι έχεις δίκιο πρώτα Fix μετά κερνελ και μετά SU.

Δηλαδή και άλλα παιδιά έχουν θέμα?

Δοκίμασες χωρίς κάρτα σιμ και χωρίς sd.

Μου φαίνεται παράξενο να μη την παίρνει.

Εγώ Bl CP έχω αυτά

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160418/bbfe448f9e2d44f01d1687db975ba74a.jpg

Δεν πάει καπου αλλού το μυαλό μου.

Κρίμα γιατί με τον νέο κερνελ έστρωσε και η μπαταρία

Όλη μέρα ήμουν με 4G

Μετά της 19.30 με WiFi.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160418/61fa965d076d15ca29d16719652c6a8a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160418/7526ca1f0b2f4b98f40afe7dec585642.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20160418/72372f2617d603d98929882bf3970cef.jpg

Στο αναμονή είναι βράχος.

 

 

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε 6,3 και εχω θεμα με την ραμ <--(το βασικο προβλημα)

και δεν μπορω να παιξω ενα συγκεκριμενω παιχνιδη μου το βγαζει στην μεση της οθονης και απλα εχω ξενερωσει

Εδώ έχω κάνει ένα προφίλ για tasker με το shell command έτοιμο απλά κάνετε import και όλα έτοιμα με τη ραμ.

 

https://drive.google.com/file/d/0B5IjWMijR7WIV3lzckk1OGYyZVk/view?usp=docslist_api

 

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο πρώτα Fix μετά κερνελ και μετά SU.

Δηλαδή και άλλα παιδιά έχουν θέμα?

Δοκίμασες χωρίς κάρτα σιμ και χωρίς sd.

Μου φαίνεται παράξενο να μη την παίρνει.

Εγώ Bl CP έχω αυτά

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160418/bbfe448f9e2d44f01d1687db975ba74a.jpg

Δεν πάει καπου αλλού το μυαλό μου.

Κρίμα γιατί με τον νέο κερνελ έστρωσε και η μπαταρία

Όλη μέρα ήμουν με 4G

Μετά της 19.30 με WiFi.

Στο αναμονή είναι βράχος.

 

Έχω δοκιμάσει και χωρίς sim και sd και παλι τιποτα. Ανεξηγητο φαινομενο. Θα περιμενω αναγκαστικά την νέα έκδοση και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει και χωρίς sim και sd και παλι τιποτα. Ανεξηγητο φαινομενο. Θα περιμενω αναγκαστικά την νέα έκδοση και βλέπουμε.

 

Eπειδη και εγω παιδευτηκα παααρα πολυ να ξερεις οτι αργει πολυ στην πρωτη φορα που κανει boot.

Εμενα χθες που την περασα ξανα με τον τροπο που εχουν παραθεσει και πιο πανω εκανε 50 λεπτα να bootarei.

και μετα αφου βαζω wifi και παω στην επομενη οθονη κανει μονο του reboot.Βαζω απο recovery fix/kernel / su 2.71 beta.και reboot Και παλι optimise κανα 15 λεπτο περιπου.

Πλεον ολα δουλευουν σωστα με τα γνωστα Bugs βεβαια.

 

 

Με το θέμα την κατεστραμενης κάρτας μνήμης, υπάρχει καμία λύση?

 

αφου εβαλα το fix μου εβγαλε και μενα οτι ειναι καταστρεμμενη.δυστηχως πατησα ναι και την εκανε format.

Το καλο ειναι βεβαια οτι την βλεπει κανονικα πλεον.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Eπειδη και εγω παιδευτηκα παααρα πολυ να ξερεις οτι αργει πολυ στην πρωτη φορα που κανει boot.

Εμενα χθες που την περασα ξανα με τον τροπο που εχουν παραθεσει και πιο πανω εκανε 50 λεπτα να bootarei.

και μετα αφου βαζω wifi και παω στην επομενη οθονη κανει μονο του reboot.Βαζω απο recovery fix/kernel / su 2.71 beta.και reboot Και παλι optimise κανα 15 λεπτο περιπου.

 

Στα ποσα λεπτά σου έβγαλε το animated logo της Samsung την πρώτη φορά;;;

Link to comment
Share on other sites

Στα ποσα λεπτά σου έβγαλε το animated logo της Samsung την πρώτη φορά;;;

 

Και παλι εκανε αρκετη.αναψε το led πρωτα και υτστερα.μπορει και 2-3 λεπτα.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Και παλι εκανε αρκετη.αναψε το led πρωτα και υτστερα.μπορει και 2-3 λεπτα.

 

Εμένα δεν προχωράει απο εκει ουτε μετα απο μιση ωρα!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν προχωράει απο εκει ουτε μετα απο μιση ωρα!

δοκιμασε να βγαλεις μπαταρια και κανε παλι διαδικασια.η κατεβασε ξανα ρομ και αρχεις μηπως παιζει κανενα κατεστραμμενο.εγω αυτο εκανα γιατι οντως μου εκανε κατι κουλα στην αρχη. με TWRP 2.8.7.0 ειμαι παντως.

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε να βγαλεις μπαταρια και κανε παλι διαδικασια.η κατεβασε ξανα ρομ και αρχεις μηπως παιζει κανενα κατεστραμμενο.εγω αυτο εκανα γιατι οντως μου εκανε κατι κουλα στην αρχη. με TWRP 2.8.7.0 ειμαι παντως.

 

jimspar ευχαριστω για τον χρονο και το ενδιαφερον σου κατα αρχην. Τα εχω δοκιμασει ολα αυτα. Μεχρι και check το md5 της ROM εκανα και παλι δεν λεει να προχωρησει με τιποτα. Τι μπαταρια εβγαλα τι sim τι sd οτι συνδιασμο θελεις. Παντα το ιδιο αποτελεσμα. Και δεν ειμαι ο μονος ειναι και πολλοι αλλοι χρηστες με ακριβως το ιδιο προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Εδώ έχω κάνει ένα προφίλ για tasker με το shell command έτοιμο απλά κάνετε import και όλα έτοιμα με τη ραμ.

 

https://drive.google.com/file/d/0B5IjWMijR7WIV3lzckk1OGYyZVk/view?usp=docslist_api

 

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Εισαι ωραιος αλλα εξηγησε και πως το περναμε γιατι δεν καταλαβα τιποτα απολυτως..

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ωραιος αλλα εξηγησε και πως το περναμε γιατι δεν καταλαβα τιποτα απολυτως..

Το αρχείο που θα κατεβάσεις βάλτο στο φάκελο Tasker/profiles στην εσωτερική μνήμη.Ανοίγεις το Tasker και κανείς click στο profiles και μετά import.

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160419/6664b3fe66c9e96673cbcb0c900d0a31.jpg

 

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει αλλά έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν rom music of life του lam1990 και είναι παρα πολύ καλές, αν δεν κάνω λάθος είναι ο μικρός αδερφός του Darkera.

 

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα σας διαβάζω και δεν το πιστεύω συνεχίζουμε σαν να μην πέρασε μια μέρα από την κυκλοφορία του .Απλά απίστευτο.

 

Αναμένω για κάτι σταθερό και με σχετικά καλή μπαταρία και θα το περάσω στο θηρίο να το δω αλλά η γυναίκα μου θα το χαρεί....

Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παιδιά στο twrp για back up τη στοκ ρομ που έχω επιλέγω τα boot,system,data?

Γιατί το data μου είναι 7 gb χρειάζεται?

Huawei Honor Note 10/Xbox One S/etc.
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση παιδιά στο twrp για back up τη στοκ ρομ που έχω επιλέγω τα boot,system,data?

Γιατί το data μου είναι 7 gb χρειάζεται?

Data πάντα θα επιλέγεις γιατί είναι τα δεδομένα της rom όπως τα προγράμματα.

Εγώ όλα τα επιλέγω μαζί με cache για να ανοίγει αμέσως μετά από επαναφορά.

 

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...