Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Επειδη φλασαρω σχεδον καθε μερα,εδω και 2 χρονια,πλεον καταλαβαινω απο την πρωτη ωρα αν μια ρομ παει καλα ή οχι.Πολυ σπανια να κατσω με την ιδια ρομ πανω απο 2 μερες.Σημερα το απογευμα,λογικα θα ξαναφλασαρω,καθως βγαζει η VN team νεα εκδοση.:):D
Link to comment
Share on other sites

Επειδη φλασαρω σχεδον καθε μερα,εδω και 2 χρονια,πλεον καταλαβαινω απο την πρωτη ωρα αν μια ρομ παει καλα ή οχι.Πολυ σπανια να κατσω με την ιδια ρομ πανω απο 2 μερες.Σημερα το απογευμα,λογικα θα ξαναφλασαρω,καθως βγαζει η VN team νεα εκδοση.:):D

Δεν βαριεσαι;;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

@Kouros17

 

Όχι man όλα σωστά έχουν γίνει. Πρώτα είχα περάσει το πρώτο leak και μετά crash 1.6 μαζί με τα bootloader modem κλπ. Μετά πριν βάλω aryamod έβαλα την official πολωνική κλπ κλπ κλπ. Το απόγευμα θα κάτσω να τα ξανακάνω αλλά μάλλον θα δοκιμάσω civato.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα AryaMod v4 αλλά πριν είχα την 3.1 και Grey θέμα στη μπάρα ειδοποιησεων. Μπορώ να ξανά βάλω το Grey στην 4 χωρίς εγκατάσταση από την αρχή για μάλλον το πέρασα χωρίς να δώσω σημασία. Άκουσα ότι μέσα από το μενού πλέον γίνονται κάποιες αλλαγές αλλά αυτή δεν τη βρήκα
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις nfc;

iPhone 15 Pro Max + Samsung S23 Ultra

Garmin Fenix 7X Sapphire Solar

Apple Airpods pro 2

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα AryaMod v4 αλλά πριν είχα την 3.1 και Grey θέμα στη μπάρα ειδοποιησεων. Μπορώ να ξανά βάλω το Grey στην 4 χωρίς εγκατάσταση από την αρχή για μάλλον το πέρασα χωρίς να δώσω σημασία. Άκουσα ότι μέσα από το μενού πλέον γίνονται κάποιες αλλαγές αλλά αυτή δεν τη βρήκα

Για κοίτα στα παρακάτω link:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=3028614

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s4/themes-apps/systemui-overlays-5-0-t3025183

Link to comment
Share on other sites

Τλκ δεν έκατσε καλά γιατί δεν την έβαλα με all wipe οπότε επέστρεψα στο back up. Τωρα ομως δεν μπορώ να σβήσω το μπακ απ και μου πιάνει χώρο. Τι κανω

 

Το έσβησα μέσα από τη εφαρμογή cmw

Edited by stelioz350
Link to comment
Share on other sites

1) Είσαι στο όριο. Ένα nandroid backup κυρίως μιας stock rom είναι περίπου εκεί. Θα σου πρότεινα να αφαιρέσεις πράγματα από την κάρτα σου, γιατί είναι πολύ χρήσιμο να έχεις ένα nandroid backup στο τηλέφωνό σου. Αν προσπαθήσεις να δημιουργήσεις ένα backup από recovery θα σου πει αν υπάρχει επαρκής χώρος ή όχι στην κάρτα σου για το backup.

 

Οκ μ'έχεις καλύψει, ευχαριστώ. Mόνο μια λεπτομέρεια, είδα στο backup από το recovery το "data", που είναι 8γίγα περίπου. Είναι δεδομένα συστήματος ή τα δεδομένα μου? Μπορώ να το αφήσω εκτός backup?

 

edit: Πρέπει να τικαρω και τις δυο επιλογές από κάτω? enable zip και skip md5?

Το backup πώς μπορώ να το σβήσω από το κινητό? Το cmw που λέει από πάνω δεν το βρίσκω.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ καμιά καθυστέρηση ξανά πέρνα την με φουλ γουαιπ κάτι στράβωσε.

 

Ρε παιδιά αν και ίσως δεν είμαι στο σωστό νήμα να ρωτήσω αλλά αυτό το πρόβλημα το έχω τώρα με τις λολι για πείτε έτσι είναι και σε εσάς με ξενερώνει απίστευτα δουλεύω το uc browser αλλά δοκίμασα και τον boat και τα γράμματα είναι έτσι χάλια δεν έχω πειράξει τίποτα σε γράμματοσειρά αλλά και να αλλάξω δεν φτιάχνει.

 

[ATTACH]57471[/ATTACH]

κι εδω μια απ τα ιδια με aryamod 4. μηπως βρηκες καμια λυση?

Link to comment
Share on other sites

κι εδω μια απ τα ιδια με aryamod 4. μηπως βρηκες καμια λυση?

Λύση όχι.

Έβαλα τον cm browser δοκίμασε τον είναι καλοοος.

Δεν φταίει η άρια μου το έκανε και με τις προηγούμενες δεν ξέρω γιατί. ..

Link to comment
Share on other sites

@Kouros17

Όχι man όλα σωστά έχουν γίνει. Πρώτα είχα περάσει το πρώτο leak και μετά crash 1.6 μαζί με τα bootloader modem κλπ. Μετά πριν βάλω aryamod έβαλα την official πολωνική κλπ κλπ κλπ. Το απόγευμα θα κάτσω να τα ξανακάνω αλλά μάλλον θα δοκιμάσω civato.

 

O.k, σηκώνω τα χέρια ψηλά...ε, ναι μετά απ'αυτά, λογικό είναι να θέλεις ν'αλλάξεις ρομ. :)

 

Οκ μ'έχεις καλύψει, ευχαριστώ. Mόνο μια λεπτομέρεια, είδα στο backup από το recovery το "data", που είναι 8γίγα περίπου. Είναι δεδομένα συστήματος ή τα δεδομένα μου? Μπορώ να το αφήσω εκτός backup?

edit: Πρέπει να τικαρω και τις δυο επιλογές από κάτω? enable zip και skip md5?

Το backup πώς μπορώ να το σβήσω από το κινητό? Το cmw που λέει από πάνω δεν το βρίσκω.

 

Αυτά τα "data" είναι οι εφαρμογές και τα δεδομένα σου. Αν ας πούμε περάσεις μία ρομ και μετά κάνεις restore μόνο τα "data", θα επιστρέψουν οι εφαρμογές με τις ρυθμίσεις σου. Παλιά και σε άλλο τηλέφωνο αυτός ήταν ο τρόπος που προτιμούσα για να επαναφέρω τις εφαρμογές μου, όταν περνούσα σε μία καινούρια ρομ. Έχω χρόνια να το δοκιμάσω όμως.

 

Κοίτα, μπορείς να τικάρεις ή να αφήσεις κενό ότι θέλεις για το nandroid backup, αλλά ποιο το νόημα αν δεν επιλέξεις τις εφαρμογές σου;

Δεν χρειάζεται πάντως να τικάρεις τις δύο επιλογές από κάτω.

 

Με το που παίρνεις ένα nandroid backup με το twrp recovery που έχεις, δημιουργείται ένας φάκελος με την ονομασία "TWRP" (ή CWM αν χρησιμοποιείς το cwm recovery - αυτό είναι ένα άλλο custom recovery) στην εσωτερική ή εξωτερική σου κάρτα - ανάλογα με το που επέλεξες να το αποθηκεύσεις - και εκεί μέσα βρίσκεται το backup.

Μπορείς τώρα που είσαι ροοτ με κάποιον file manager (π.χ. es file explorer, root browser, ή τον stock που έχει η ρομ κλπ) να πας εκεί που το έχεις αποθηκεύσει και να επιλέξεις να διαγράψεις όλον τον φάκελο TWRP. Όταν θα ξαναπάρεις nandroid backup αυτός ο φάκελος θα ξαναδημιουργηθεί.

Μπορείς επίσης να το διαγράψεις και μέσα από το recovery (Advanced/file manager), βρίσκεις τα αρχεία και επιλέγεις "delete".

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Με το που παίρνεις ένα nandroid backup με το twrp recovery που έχεις, δημιουργείται ένας φάκελος με την ονομασία "TWRP" (ή CWM αν χρησιμοποιείς το cwm recovery - αυτό είναι ένα άλλο custom recovery) στην εσωτερική ή εξωτερική σου κάρτα - ανάλογα με το που επέλεξες να το αποθηκεύσεις - και εκεί μέσα βρίσκεται το backup.

Μπορείς τώρα που είσαι ροοτ με κάποιον file manager (π.χ. es file explorer, root browser, ή τον stock που έχει η ρομ κλπ) να πας εκεί που το έχεις αποθηκεύσει και να επιλέξεις να διαγράψεις όλον τον φάκελο TWRP. Όταν θα ξαναπάρεις nandroid backup αυτός ο φάκελος θα ξαναδημιουργηθεί.

Μπορείς επίσης να το διαγράψεις και μέσα από το recovery (Advanced/file manager, βρίσκεις τα αρχεία και επιλέγεις "delete".

 

Καλά, αν δεν είχα στημμένο το κινητό και ήταν στην αρχή θα πειραματιζόμουν περισσότερο και θα ρωτούσα λιγότερο. Έλεγα να περιμένω να λήξει η εγγύηση και μετά να γράψει ο knox, αλλά δεν παλευόταν και η μπαταρία χωρίς greenify... Ίσως πρέπει να δοκιμάσω και καμία custom ρομ αφού έγινε η "ζημιά".

 

Es explorer, που έχω, δεν το έβρισκα το twrp. Στον stock file browser το βρίσκω αλλά δε με αφήνει να το σβήσω... Και μέσα από το recovery εψαξα, αλλά και πάλι δεν το βρήκα.

 

Και είδα ότι δε γίνεται ένας zip φάκελος, αλλά δύο υποφάκελοι με μέσα 7-8 αρχεία, με διπλά ονόματα :S

 

edit: τον βρηκα!

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Λύση όχι.

Έβαλα τον cm browser δοκίμασε τον είναι καλοοος.

Δεν φταίει η άρια μου το έκανε και με τις προηγούμενες δεν ξέρω γιατί. ..

ωραια θα τον δοκιμασω,ευχαριστω. με την οφισιαλ πολωνικη δεν ειχα προβλημα με uc browser και chrome

Link to comment
Share on other sites

Es explorer, που έχω, δεν το έβρισκα το twrp. Στον stock file browser το βρίσκω αλλά δε με αφήνει να το σβήσω... Και μέσα από το recovery εψαξα, αλλά και πάλι δεν το βρήκα.

Και είδα ότι δε γίνεται ένας zip φάκελος, αλλά δύο υποφάκελοι με μέσα 7-8 αρχεία, με διπλά ονόματα :S

 

Έχεις δημιουργήσει δηλαδή ένα nandroid backup;

Δεν γίνεται ένας zip φάκελος, αλλά ένας απλός φάκελος με την εξής περίπου δομή TWRP/BACKUPS/0e51568b/Aryamod. (η ονομασία του τρίτου υποφακέλου διαφέρει, όπως και του τέταρτου που είναι το όνομα της ρομ που έδωσα εγώ).

Στον es explorer αλλά και στον stock file manager το βρίσκω και το διαγράφω κανονικά (κοίτα πιο κάτω τα screenshots)

Κατ'αρχήν επιβεβαιώνεις ότι έχεις αυτό εδώ το recovery; Λογικά πηγαίνοντας Advanced/file manager και ψάχνοντας λίγο προσεκτικά εκεί, θα πρέπει να βρεις τον φάκελο.

Edited by kouros17
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δημιουργήσει δηλαδή ένα nandroid backup;

Δεν γίνεται ένας zip φάκελος, αλλά ένας απλός φάκελος με την εξής περίπου δομή TWRP/BACKUPS/0e51568b/Aryamod. (η ονομασία του τρίτου υποφακέλου διαφέρει, όπως και του τέταρτου που είναι το όνομα της ρομ που έδωσα εγώ).

Στον es explorer αλλά και στον stock file manager το βρίσκω και το διαγράφω κανονικά (κοίτα πιο κάτω τα screenshots)

Κατ'αρχήν επιβεβαιώνεις ότι έχεις αυτό εδώ το recovery; Λογικά πηγαίνοντας Advanced/file manager και ψάχνοντας λίγο προσεκτικά εκεί, θα πρέπει να βρεις τον φάκελο.

 

Ναι ναι, αυτό το recovery είναι οκ! ;)

 

Πρώτη φωτό οκ, το είχα βρει!

 

Στον Es δεν υπήρχε, μπήκα σε recovery και το βρήκα πιο εύκολα, τα έσβησα γιατί είχα κάνει δύο δοκιμαστικά!

Ξαναέκανα τώρα, και εμφανίστηκε και ο φάκελος στον Εs...

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Δε μας τα λέει καλά η Aryamod. Ξαφνικά συνέχεια fcs το ρολόι όταν πάω να βάλω ξυπνητήρι. Σε κάθε reboot κάνει update 7 apps και όταν ανοίξει fc το ημερολόγιο. Επίσης χωρίς λόγο ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει το swipe up ενώ είναι κανονικά ενεργοποιημένο στις ρυθμίσεις. Όλα αυτά μετα από clean install με τον stock kernel όχι τον darkqueen. Ψιλό ξενέρωσα η αλήθεια είναι. Άσε που έχω την χειρότερη μπαταρία μακράν. Με ίδια χρήση σε crash 1.6 είχα τουλάχιστο 1 ώρα παραπάνω Sot. Τώρα με το ζόρι πιάνω 5ωρο στις 16 ώρες. Χωρίς rogue apps ή μυστήρια wakelocks.

παιδια για οποιον ενδιαφερεται για αυτη τη ρομ να με ρτησει να τον βοηθησω να την στησει...πιο σμουθ πεθαινεις....

παρτε μια γευση...και η μπαταρια ακομα ειναι στην πρωτη φορτιση..

[ATTACH]57582[/ATTACH]

 

[ATTACH]57583[/ATTACH]

 

[ATTACH]57584[/ATTACH]

 

[ATTACH]57585[/ATTACH]

 

[ATTACH]57586[/ATTACH]

 

 

και αυτη επισης..

:D

[ATTACH]57587[/ATTACH]

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

O.k, σηκώνω τα χέρια ψηλά...ε, ναι μετά απ'αυτά, λογικό είναι να θέλεις ν'αλλάξεις ρομ. :)

 

Τελικά βρήκα άκρη. Για κάποιο αδιευκρινιστο και συνάμα ηλίθιο λόγο είχε περαστεί διπλό csc. Είχα και Eur της Ελλάδας και το original της Rom. Το ανακάλυψα τυχαία στο Phone info που μπήκα να δω bootloader και modem. Έκανα και πάλι clean install και wipe internal για ακόμα μια φορά και όλα οκ. Τουλάχιστον έχω ένα Csc ☺

Link to comment
Share on other sites

Πια ειναι η ρομ που λες LionKing?:p[/quote

darklord v1.5

πρεπει να φλασαρεις ενα fix για τον καιρο..το κερνελ για n9005, ειναι ο καινουριος και το extra mod v1.2 για να εχεις ολα αυτα που σου εδειξα

;)

και ακομα ενα δωρακι..

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/themes-apps/camera-note-4-port-t3043514

 

Edited by liontari1977
Link to comment
Share on other sites

Πια ειναι η ρομ που λες LionKing?:p[/quote

darklord v1.5

πρεπει να φλασαρεις ενα fix για τον καιρο..το κερνελ για n9005, ειναι ο καινουριος και το extra mod v1.2 για να εχεις ολα αυτα που σου εδειξα

;)

και ακομα ενα δωρακι..

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-3/themes-apps/camera-note-4-port-t3043514

 

 

Ωραίος θα την δοκιμάσω αν και να σου πω την αλήθεια είμαι υπερευχατιστημενος με την masik v5.1 ίσως μετά του crash και την v3 odex η πιο smooth ταχύτατη και σταθερή που έχω δοκιμάσει..να φανταστεις είμαι μεγάλος φαν του nova launcher Kai greenify και να σου πω την αλήθεια δεν χρησιμοποιώ κανένα από τα δύο γιατί απλά δεν χρειάζονται. .σκέψου ότι δεν έχω αφαιρέσει τίποτα από bloatware

Link to comment
Share on other sites

αυτη η ρομ εχει τα παντα...και εγω ειχα μασικ..

την καμερα νοτε 4 καλητερα μην την φλασαρεις ακομα,ειναι στο πρωτο τεστ και εχει1-2 μικρο bug

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το σου-κου ειπε θα βγαλει v2 αν αντεχεις να περιμενεις να βαλεις εκεινη ισως εχει διορθωσει και την καμερα νοτε 4...

Link to comment
Share on other sites

μεσα απο το menu tis aryamod v4 μπορω να βαλω το grey theme kai iOS που ειχα με την v3.1 γιατι εκανα ξανα εγκατασταση και δεν ειδα κατι την ωρα των επιλογων , θελω να ειναι γκρυ τα εικονιδια οταν τα κατεβαζω για τις ειδοποιησεις.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...