Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άλλη μια ερώτηση σχετικά με την crash. Δεν μου δουλεύουν οι επιλογές που βγάζει όταν πατάς το κουμπί στο s pen. Μπορώ να τον φτιαξω και αυτό?
Νέα ARoMA-CN-28s-Rooted- και Debloated
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Άλλη μια ερώτηση σχετικά με την crash. Δεν μου δουλεύουν οι επιλογές που βγάζει όταν πατάς το κουμπί στο s pen. Μπορώ να τον φτιαξω και αυτό?

 

Ρυθμίσεις εργαλεία και τικαρε το εντολή χωρίς επαφή

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιοι δεν το είδαν, με αυτόν τον απλό τρόπο στρώνεις την μπαταρία.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55064470&postcount=1790

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βλέπω νούμερα όπως του Μένιου ή του Κοσμά. Συγκεκριμένα είμαι σε Crash 1.7 + LeanKernel 3.8 χρονισμένο στα 2,72Ghz.

Όσοι χρησιμοποιείται Faux123 γνωρίζετε πως τελευταία είχε ένα θέμα με το Licence Verification που έστρωσε με την τελευταία ενημέρωση. Ως αποτέλεσμα αν δεν έκανε verify δεν λειτουργούσε σωστά το πρόγραμμα και έριχνε σπάνια/σχεδόν ποτέ στα 300Mhz τους πυρήνες αφήνοντάς τους στα 1.190Ghz.

Ακόμα και με αυτό το πρόβλημα μπόρεσα να βγάλω 50 λεπτά μπαταρίας μέχρι το 90%.

Το προτείνω σε ΟΛΟΥΣ γιατί προσωπικά μου πρόσθεσε ένα μεγάλο χαμόγελο! :D

Link to comment
Share on other sites

Με φουλ στοκ συσκευή αλλά rooted, μπορω να αλλάξω lock screen με αυτή της stock 4.4?

 

Κάποια ιδέα?

Θα ήθελα ιδανικά να βάλω ειτε του nexus 5 ειτε της CM. Η μονη περιπτωση να αλλάξει η lock screen είναι με ROM η app τύπου widget locker? Εβγαλα το lockclock απο την Μ10 για το Ν3 αλλά βάζει μονο το widget. Υποθέτω θέλει αλλαγή στο framework για να αλλάξει η lock screen αλλά δεν μπορω να βρω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...περασα εχθες την crash 17.1 και τη δουλεψα για λιγακι...αλλα βαρεθηκα να ξαναστησω ολο το κινητο απο την αρχη και ξαναγυρισα στην xnote 18 που εχω συνηθισει τοσο πολυ απο τον Ιουλιο που την περασα...οποτε θα μεινω εδω (ετσι λεω τουλαχιστον)...

 

Περασα και civz 1.8 (εξαιτιας του synapse...τοσο καιρο με αυτο!!!)...

Edited by CostasChem
S8+
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια...περασα εχθες την crash 17.1 και τη δουλεψα για λιγακι...αλλα βαρεθηκα να ξαναστησω ολο το κινητο απο την αρχη και ξαναγυρισα στην xnote 18 που εχω συνηθισει τοσο πολυ απο τον Ιουλιο που την περασα...οποτε θα μεινω εδω (ετσι λεω τουλαχιστον)...

 

Περασα και civz 1.8 (εξαιτιας του synapse...τοσο καιρο με αυτο!!!)...

Καλημέρα, BL και modem άλλαξες ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, BL και modem άλλαξες ?

Αν είχε αλλάξει δεν θα μπορούσε να γυρίσει πίσω άσε που βαριετε να στήσει ρομ σιγά μην ασχοληθεί με αυτά. Χαχαχαχα

Καλημερα παιδια...περασα εχθες την crash 17.1 και τη δουλεψα για λιγακι...αλλα βαρεθηκα να ξαναστησω ολο το κινητο απο την αρχη και ξαναγυρισα στην xnote 18 που εχω συνηθισει τοσο πολυ απο τον Ιουλιο που την περασα...οποτε θα μεινω εδω (ετσι λεω τουλαχιστον)...

 

Περασα και civz 1.8 (εξαιτιας του synapse...τοσο καιρο με αυτο!!!)...

Φίλε μου για ποιόν λόγο έχεις ρουταρεις,;;;

Δικαίωμα σου είναι φυσικά αλλά νομίζω πως αξίζουν οι τελευταίες ρομ καλή η 18 δεν λέω αλλά.....

 

 

Σε περίπτωση που κάποιοι δεν το είδαν, με αυτόν τον απλό τρόπο στρώνεις την μπαταρία.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55064470&postcount=1790

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βλέπω νούμερα όπως του Μένιου ή του Κοσμά. Συγκεκριμένα είμαι σε Crash 1.7 + LeanKernel 3.8 χρονισμένο στα 2,72Ghz.

Όσοι χρησιμοποιείται Faux123 γνωρίζετε πως τελευταία είχε ένα θέμα με το Licence Verification που έστρωσε με την τελευταία ενημέρωση. Ως αποτέλεσμα αν δεν έκανε verify δεν λειτουργούσε σωστά το πρόγραμμα και έριχνε σπάνια/σχεδόν ποτέ στα 300Mhz τους πυρήνες αφήνοντάς τους στα 1.190Ghz.

Ακόμα και με αυτό το πρόβλημα μπόρεσα να βγάλω 50 λεπτά μπαταρίας μέχρι το 90%.

Το προτείνω σε ΟΛΟΥΣ γιατί προσωπικά μου πρόσθεσε ένα μεγάλο χαμόγελο! :D

 

Αν θέλει κάποιος να μεταφράσει θα το εκτιμούσα.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Σάββατο σήμερα και είναι μέρα για πειράματα χάχα από την παρακάτω σελίδα

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55044337&postcount=2248 που την είχε ανάβαση ένας φίλος πιο παλιά είπα να αλλάξω τα εξής

- gpu default and simple_ondemand governor enabled

 

- touchboost maximum at 1036mhz

- maximum screen off at 652mhz

- interactive governor

-

- cpu thermals set very low at 60C

- psm limit left at 85C

- frequency steps down throttling set to 1

- fiops scheduler with 2048kb buffer

- swappiness set to 0

- LMK set to 28 32 36 42 48 54

- kernel enthropy set to max

- full fast charge enabled

Link to comment
Share on other sites

Όντως ημέρα για πειράματα. Λίγο πριν έκανα odex την x-note και περιμένω να δω πως θα τα πάει. Σε λίγο θα δοκιμάσω και αυτό που πρότεινε παραπάνω ο Gggggas για την μπαταρία αν και ήδη είμαι ευχαριστημένος με την απόδοσή της. Να είστε καλά για όλες τις συμβουλές σας και πραγματικά χαίρομαι που είστε τόσο ενεργοί και παθιασμένοι!

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Πώς με εκνευρίζει όμως που από την μια λέτε ευχαριστώ που σας βοηθαμε, άλλοι λίγο όπως εγώ και άλλοι πολύ.

Και από την άλλη δεν θέλετε η βαριεστε να βοηθήσετε εσείς....

Δλδ ρε φίλε μου θα κάνεις το τιπς . Ε την μπαταρία και καλά θα κάνεις σίγουρα διάβασες όμως και το από πάνω μου ποςτ που ζητάω αν κάποιος θέλει να μεταφράσει και να το κάνω και εγώ και αδιαφορίας πλήρη.

Να είσαι καλά.....δεν θέλω τώρα να μπεις στον κόπο.....

Καλά που ο Μενιο ξηγηθηκε σε ευχαριστώ και την επόμενη φορά που θα πάτε για καφέ με τους άλλους δύο τρελούς να σας κάνω κατάθεση σε μια τράπεζα να κεράσω εγώ τα καφεδάκι.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιοι δεν το είδαν, με αυτόν τον απλό τρόπο στρώνεις την μπαταρία.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55064470&postcount=1790

 

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ βλέπω νούμερα όπως του Μένιου ή του Κοσμά. Συγκεκριμένα είμαι σε Crash 1.7 + LeanKernel 3.8 χρονισμένο στα 2,72Ghz.

Όσοι χρησιμοποιείται Faux123 γνωρίζετε πως τελευταία είχε ένα θέμα με το Licence Verification που έστρωσε με την τελευταία ενημέρωση. Ως αποτέλεσμα αν δεν έκανε verify δεν λειτουργούσε σωστά το πρόγραμμα και έριχνε σπάνια/σχεδόν ποτέ στα 300Mhz τους πυρήνες αφήνοντάς τους στα 1.190Ghz.

Ακόμα και με αυτό το πρόβλημα μπόρεσα να βγάλω 50 λεπτά μπαταρίας μέχρι το 90%.

Το προτείνω σε ΟΛΟΥΣ γιατί προσωπικά μου πρόσθεσε ένα μεγάλο χαμόγελο! :D

 

Δηλαδή εσύ το έκανες και είχες όντως διαφορετικά νούμερα στην μπαταρία? Άλλο έλεγε επάνω άλλο μέσα στο μενού? Δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι αυτό κάνει κάτι άλλο πέρα από το wipe batterry stats το οποίο είναι και αυτό ανούσιο πλέον και άχρηστο όχι μόνο για μένα αλλά για όλη την κοινότητα. Τώρα αν σου έκανε δουλειά θα φανεί. Όχι πάντως με μέτρηση στο 90%. Μέχρι εκεί και εγώ καλά πάω μετά αρχίζει η κατηφόρα.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε αλλάξει δεν θα μπορούσε να γυρίσει πίσω άσε που βαριετε να στήσει ρομ σιγά μην ασχοληθεί με αυτά. Χαχαχαχα

 

Φίλε μου για ποιόν λόγο έχεις ρουταρεις,;;;

Δικαίωμα σου είναι φυσικά αλλά νομίζω πως αξίζουν οι τελευταίες ρομ καλή η 18 δεν λέω αλλά.....

 

 

 

 

Αν θέλει κάποιος να μεταφράσει θα το εκτιμούσα.

 

Καλημέρα παιδιά!

 

Μένιο, δεν άλλαξα BL και modem επειδή άργησα να φύγω από τη δουλεία, οπότε φλάσαρα μια στα γρήγορα...αλλά όταν είδα πόση δουλειά έχει το στήσιμο από την αρχή είπα να το αναβάλλω λίγο ακόμα μέχρι να βρω αρκετό χρόνο.

 

Αραδίτσα, η ερώτησή σου είναι κάπως άκυρη :) ...ρουτάρω και φλασάρω από το 2010 όλα τα κινητά που έχουν περάσει από τα χέρια μου...ξέρω πολύ καλά το λόγο που ρουτάρω καθώς και το λόγο που περνάω custom roms (αλλάζω ρομ κάθε 2-3 μήνες, απλώς εχθές βαρέθηκα όπως και είπα), οπότε δεν χρειάζεται να σου απαντήσω :lol:

Απλώς να σου πω ότι το κινητό δεν το έχω απλώς για να παίρνω τηλέφωνο...βασικά τώρα που το σκέφτομαι το χρησιμοποιώ ελάχιστα για αυτό. Δουλεύω με αυτό και σε αυτό...και δεν μιλάω απλώς για email, office, κτλπ...αλλά μιλάω για προγράμματα όπως κρυσταλλογραφίας, χημείας, teamviewer για να μπαίνω σε κεντρικούς υπολογιστές για να τρέχω υπολογισμούς σε databases, και τέλος, για να ελέγχω όργανα μετρήσεων που χειριζόμαστε 24/7...οπότε κάθε φορά που αλλάζω ρομ, έχω μπόλικη δουλειά και δεν μιλάω για να κατεβάσω εφαρμογές από το Play Store ή να αλλάξω το screen μου... ειδικά μετά από full wipe πρέπει να τρέχω σε 4-5 όργανα-υπολογιστές, vpv configurations για να μου ξαναδώσω άδεια. Τέλος, αν αναλογιστείς ότι σε μερικά όργανα οι μετρήσεις κοστίζουν 300-450 euros ανά δείγμα και ότι πρέπει να γίνονται οποιαδήποτε ώρα της ημέρας (π.χ.04:00 το πρωί), πρέπει το τηλ.-υπολογιστής να είναι πάντα σετταρισμένο, αλλιώς...έχετε γεια βρυσούλες εφόσον πρέπει να πηγαίνω στα όργανα...και 04:00 το πρωί είναι λίγο βάρβαρο :)

..αυτό εννοούσα όταν είπα "βαρέθηκα" να το ξανασεττάρω από τη αρχή.

 

Πάντα φιλικά

 

Κώστας

S8+
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά!

 

Μένιο, δεν άλλαξα BL και modem επειδή άργησα να φύγω από τη δουλεία,

 

 

ς

Ευτυχώς. Ξέχασα να σου πω ότι αν άλλαζες δεν θα είχες επιστροφή στην 18 αλλά είμαι σίγουρος ότι το ήξερες.
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς. Ξέχασα να σου πω ότι αν άλλαζες δεν θα είχες επιστροφή στην 18 αλλά είμαι σίγουρος ότι το ήξερες.

 

Οχι, δεν το ηξερα αυτο...απλως θα ξενυχτουσα ολο το βραδυ γιατι εχουμε μετρηση το απογευμα!!

S8+
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν το ηξερα αυτο...απλως θα ξενυχτουσα ολο το βραδυ γιατι εχουμε μετρηση το απογευμα!!
Κώστα ανέβασε μια φωτογραφία από το synaspe που δειχνω γιατί άλλαξα τα νούμερα και δεν κράτησα τα παλιά.
Link to comment
Share on other sites

Κώστα ανέβασε μια φωτογραφία από το synaspe που δειχνω γιατί άλλαξα τα νούμερα και δεν κράτησα τα παλιά.

 

Ελα φιλε, εδω ειναι.

S8+
Link to comment
Share on other sites

Σάββατο σήμερα και είναι μέρα για πειράματα χάχα από την παρακάτω σελίδα

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=55044337&postcount=2248 που την είχε ανάβαση ένας φίλος πιο παλιά είπα να αλλάξω τα εξής

- gpu default and simple_ondemand governor enabled

 

- touchboost maximum at 1036mhz

- maximum screen off at 652mhz

- interactive governor

-

- cpu thermals set very low at 60C

- psm limit left at 85C

- frequency steps down throttling set to 1

- fiops scheduler with 2048kb buffer

- swappiness set to 0

- LMK set to 28 32 36 42 48 54

- kernel enthropy set to max

- full fast charge enabled

 

Maximum screen off βάλε 2.26Ghz γιατί θα αργεί να ξυπνήσει και εξάλλου δεν έχει καμία επίπτωση στην μπαταρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δηλαδή εσύ το έκανες και είχες όντως διαφορετικά νούμερα στην μπαταρία? Άλλο έλεγε επάνω άλλο μέσα στο μενού? Δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι αυτό κάνει κάτι άλλο πέρα από το wipe batterry stats το οποίο είναι και αυτό ανούσιο πλέον και άχρηστο όχι μόνο για μένα αλλά για όλη την κοινότητα. Τώρα αν σου έκανε δουλειά θα φανεί. Όχι πάντως με μέτρηση στο 90%. Μέχρι εκεί και εγώ καλά πάω μετά αρχίζει η κατηφόρα.

 

Όσο τρελό και αν σου ακούγεται έκανε μεγάλη διαφορά. Στο παρελθόν είχα 25-30 λεπτά οθόνης και τώρα πήγα στα 50(Max frequency 2.72Ghz) με άνεση έχοντας και πρόβλημα με το faux123.

Αφού τελειώσει η φόρτιση πληκτρολογείς τον κωδικό βγάζεις το καλώδιο του ρεύματος και πατάς Quick start. Στο ξεκλείδωμα αντί για 100 έγραφε 94. Επανέλαβα τη διαδικασία άλλες 2 φορές μέχρι να γράψει 100 και μετά έπαθα την πλάκα μου.

Link to comment
Share on other sites

Maximum screen off βάλε 2.26Ghz γιατί θα αργεί να ξυπνήσει και εξάλλου δεν έχει καμία επίπτωση στην μπαταρία.

 

.

Τα γύρισα μαμά, άμα σου πω ότι έτρωγε πιο πολύ μπαταρία::lol:

ψιλό παπάς οι ρυθμίσεις:)

Link to comment
Share on other sites

Maximum screen off βάλε 2.26Ghz γιατί θα αργεί να ξυπνήσει και εξάλλου δεν έχει καμία επίπτωση στην μπαταρία.

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Όσο τρελό και αν σου ακούγεται έκανε μεγάλη διαφορά. Στο παρελθόν είχα 25-30 λεπτά οθόνης και τώρα πήγα στα 50(Max frequency 2.72Ghz) με άνεση έχοντας και πρόβλημα με το faux123.

Αφού τελειώσει η φόρτιση πληκτρολογείς τον κωδικό βγάζεις το καλώδιο του ρεύματος και πατάς Quick start. Στο ξεκλείδωμα αντί για 100 έγραφε 94. Επανέλαβα τη διαδικασία άλλες 2 φορές μέχρι να γράψει 100 και μετά έπαθα την πλάκα μου.

 

Το δοκίμασα όπως το περιγράφεις και δεν πάει πάνω από το 95%. Θα το ξαναδοκιμάσω αύριο μπας και έχω καλύτερη τύχη.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

Το δοκίμασα όπως το περιγράφεις και δεν πάει πάνω από το 95%. Θα το ξαναδοκιμάσω αύριο μπας και έχω καλύτερη τύχη.
Τίποτα δεν είναι θέμα τύχης απλά δεν έκανες καλά την διαδικασία.
Link to comment
Share on other sites

Πώς με εκνευρίζει όμως που από την μια λέτε ευχαριστώ που σας βοηθαμε, άλλοι λίγο όπως εγώ και άλλοι πολύ.

Και από την άλλη δεν θέλετε η βαριεστε να βοηθήσετε εσείς....

Δλδ ρε φίλε μου θα κάνεις το τιπς . Ε την μπαταρία και καλά θα κάνεις σίγουρα διάβασες όμως και το από πάνω μου ποςτ που ζητάω αν κάποιος θέλει να μεταφράσει και να το κάνω και εγώ και αδιαφορίας πλήρη.

Να είσαι καλά.....δεν θέλω τώρα να μπεις στον κόπο.....

Καλά που ο Μενιο ξηγηθηκε σε ευχαριστώ και την επόμενη φορά που θα πάτε για καφέ με τους άλλους δύο τρελούς να σας κάνω κατάθεση σε μια τράπεζα να κεράσω εγώ τα καφεδάκι.

 

Αραδιτσα λυπάμαι που ένιωσες αδιαφορία αλλά πραγματικά δεν είδα το τέλος του μακροσκελούς σου μηνύματος που ζητούσε βοήθεια. Επιπλέον αναγνωρίζω ότι υπάρχουν κάποιοι λίγοι που ανταποκρίνονται άμεσα σε όποια βοήθεια τους ζητηθεί (μέσα σε αυτούς είσαι κι εσύ) και πραγματικά σας ευχαριστώ. Θέλω όμως να σκεφτείς ότι πολλοί από εμάς που δεν είναι το ίδιο ενεργοί με σένα δεν το κάνουν από αδιαφορία αλλά από έλλειψη χρόνου. Φιλικά, Άγγελος.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τίποτα δεν είναι θέμα τύχης απλά δεν έκανες καλά την διαδικασία.

 

Το πιο πιθανό. Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν πρέπει να αφήνουμε το κινητό για λίγη ώρα με τον φορτιστή στο 100% ή να προχωράμε αμέσως στην επανάληψη της διαδικασίας.

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

# CostasChem - Κώστα

Ρε φίλε που να το ξέρω πάλι καλά που φλασαρεις δεν ξέρω αν θα το έκανα στην θέση σου. Σορυ...

 

#aopvet - Αγγελε

Κανένα πρόβλημα εδώ κακίες δεν χωράνε γιατί ο γραπτώς λόγος είναι πολύ υπουλος.

 

Χαχαχαχ άσχετο αλλά την λέξη υπουλος με οτοκορεκτ στο σουιφτκει την βγάζει υπουργός ΤΥΧΑΊΟ δεν νομίζω χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχ άσχετο αλλά την λέξη υπουλος με οτοκορεκτ στο σουιφτκει την βγάζει υπουργός ΤΥΧΑΊΟ δεν νομίζω χαχαχ

 

Κάτι παραπάνω ξέρει ο "κορέκτορας"! ☺

Άγγελος

Samsung Galaxy Note 3

Lollipop custom rom

Nexus 7

Stock Rom rooted

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...