Jump to content

[Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διαβάζουμε και κανένα changelog που και που. Θέλει full wipe για να φτιάξει έχει αναφερθεί πολλές φορές στο thread της omega στο Xda.

 

Παιδια πραγματικα μερικες φορες μου βγαινουν τα ματια με αλλους που προσπαθουν να βοηθησουν μεσα στο φορουμ και παραπληροφορουν τους αλλους (αθελα τους παντα)..

Προς αποφυγην παρεξηγησης εγω τουλαχιστον γι'αυτο στελνω οταν ειμαι σιγουρος δεν το παιζω τελειος...OMEGA V19 Και μετα 21 χωρις full wipe...Το ιδιο προβλημα και εγω με τον φιλο

stallone...Δεν χρειαζεται full wipe που λεει ο φιλος...

Ο καϊμενος ο indie τσαμπα τα γραφει μαλλον.....Η λυση ειναι αυτη που γραφει και ο ιδιος...

 

Dialer contacts::

If you flashed with No Full Wipe and your contacts do not appear to phone and you are having only numbers remove your google account reboot and the add it again to fix it.

 

Και στα Ελληνικα δηλ παμε ρυθμισεις διαχειρηση εφαρμογων απεγκατασταση google account reboot ξανα διαχειρηση εφαρμογων εγκατασταση google acount και ολα οπως πριν...3 λεπτα δουλεια ακριβως μου πηρε..

 

Τα λεω ολα αυτα οχι για να ειρωνευτω απλα επειδη μερικα παιδια δεν εχουν τον ιδιο χρονο με αλλους να κανουν full wipe και να ξαναστεισουν το τηλεφωνο...Γι'αυτο μονο οταν ειστε σιγουροι απαντατε...:p ;) ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και αν θες να αλλαξεις συχνοτητες επεξεργαστη?

Να τις χαμηλωσεις ή να τις μεγαλωσεις?

 

Το γράφω. Trickster ή set cpu. Η αν έχεις omega από το cpu adjuster.

 

@sothrhsgr σίγουρος είμαι. Αυτό που λες γίνεται αλλά όχι από την έκδοση που είχε ο φίλος. Επειδή παρακολουθώ το νήμα της omega στο Xda έχει αναφερθεί και αυτό πολλές φορές με μόνη λύση το full wipe.Αν δεν ήμουν σίγουρος δε θα το έλεγα.

Edited by firekostas
Link to comment
Share on other sites

Το γράφω. Trickster ή set cpu. Η αν έχεις omega από το cpu adjuster.

Ειμαι απο κινητο και δεν το προσεξα το set cpu.

Omega V21 εχω

Ευχαριστω.

Ευτυχισμένος κάτοχος Note 3:p
Link to comment
Share on other sites

Firekosta ειναι bug αυτο που ξεκινησε απο την V20 αμα κανεις αυτο που λεει και κανεις και εγκατασταση την 21 δεν στο ξαναβγαζει το ιδιο bug...Και προφανως αφου δεν το δοκιμασε δεν μπορει κανενας μας να ξερει αν διορθωθηκε με το τροπο που εγραφε ο indie...

Σε μενα παντως ετυχε εκανα αυτον τον τροπο και λυθηκε...Εξαλλου εχω να κανω full wipe 7 μηνες σχεδον χωρις κανενα λειτουργικο προβλημα και παντα με ωμεγα....

 

Υγ.Κανα 2 προβληματακια που μου ειχαν τυχει εδινε λυσεις ο indie και λυνοντουσταν χωρις full wipe...

Τελος παντων καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites

Firekosta ειναι bug αυτο που ξεκινησε απο την V20 αμα κανεις αυτο που λεει και κανεις και εγκατασταση την 21 δεν στο ξαναβγαζει το ιδιο bug...Και προφανως αφου δεν το δοκιμασε δεν μπορει κανενας μας να ξερει αν διορθωθηκε με το τροπο που εγραφε ο indie...

Σε μενα παντως ετυχε εκανα αυτον τον τροπο και λυθηκε...Εξαλλου εχω να κανω full wipe 7 μηνες σχεδον χωρις κανενα λειτουργικο προβλημα και παντα με ωμεγα....

 

Υγ.Κανα 2 προβληματακια που μου ειχαν τυχει εδινε λυσεις ο indie και λυνοντουσταν χωρις full wipe...

Τελος παντων καλη συνεχεια...

 

Φίλε μου αν κοιτάξεις και δικά μου παλαιότερα μηνύματα σε κανένα μα κανένα δε προτείνω full wipe κουτουρου. Δεν έχω καμία όρεξη ούτε να το παίζω έξυπνος ούτε να χώνω κόσμο να κάνει full wipe αν υπάρχει άλλη λύση. Και ο indie και οι περισσότεροι στο thread της omega δίνουν λύσεις για τα πάντα. Και στο λέω επειδή το θυμάμαι ότι γινόταν και από προηγούμενες εκδόσεις. Μέχρι να βρει το fix με το remove Google account και ο ίδιος full wipe πρότεινε. Αλλά από v17 και μετά το παρουσίασε είμαι σίγουρος και δεν έφτιαχνε σε v20 και εέπειτα.Το ξέρω γιατί έτυχε και το παρακολουθούσα καθημερινά τότε το thread. Τέλος πάντων δεν κάνουμε vs ούτε debate εδώ πέρα λύσεις ψάχνουμε και βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Καλή σου μέρα :)

Link to comment
Share on other sites

Σπουδαια ανακαλυψη το xposed module που κανει disable το location consent παραθυρο οποτε παω να βαλω high accuracy gps. Μας εσωσε, καθε φορα η έγκριση μου εσπαγε τα νευρα και συνηθως βιαζεσαι οταν θες τιποτα navigation στο αμαξι. (Δεν αφηνω ανοιχτο το gps γιατι παρολο που ανοίγει μονο με ορισμενα applications φοβαμαι οτι θα τραβανε και αλλα απο πισω)

 

Κατα τα αλλα διαπιστωνω οτι με high accuracy το compass του google maps ειναι αλλα ντ αλλων ( η ακολουθει παντα την διευθυνση της ταχύτητας σου δεν ειναι σιγουρος) ενω μολις μπει στο gps only δουλευει ξαφνικα αψογα. Καποιο προβλημα ειναι αυτο, ισως δε χρησιμοποιεί το high accuracy τους σενσορες της πυξίδας μονιμα, τι να πω.

Ποιο module λες;

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα πρόβλημα με το πληκτρολόγιο της samsung δεν μου βγάζει τα σύμβολα όταν το γυρνάω στα ελληνικά ενώ στα αγγλικά όλα ο έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα Wanam κατέβασα άλλα πληκτρολόγια από Xda αλλά τίποτα καμιά βοήθεια οποίος ξέρει
Link to comment
Share on other sites

Firstly a big thanks to @geohot for his awesome app - Towelroot, so don't forget to hit "Thanks" in this thread:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2783157

 

Unfortunately, this app does not work in case of Samsung stock ROMs: XXUFNF4 or newer :(

 

Fortunately I have found a way :D A way is based on my very old idea, published 14 January 2013 (but only HERE, because I'm XDA member since March 2013).

 

 

Ready? Let's start! :)

 

1. Download and install Towelroot app (https://towelroot.com/), but do not use it yet.

 

2. Download XXUEND3 100% stock kernel (PC Odin flashable file):

 

Kernel XXUEND3: boot_N9005XXUEND3.tar.md5

 

3. Go to Download Mode, load file as AP using PC Odin, connect the phone, click Start, wait for start up your phone.

 

4. Run Towelroot app and tap "let it ra1n" (after that you can remove Towelroot app)

 

5. Download your original kernel, matched to the ROM version you are using. Flash it in the same way as in p.2

 

Kernel XXUFNF4: boot_N9005XXUFNF4.tar.md5

Kernel XXUFNG2: boot_N9005XXUFNG2.tar.md5

 

6. This step is not mandatory, but I recommend to install SuperSU app from Play Store (thanks to @Chainfire).

 

7. Enjoy your rooted ROM and KNOX 0x0 :D

 

 

Above scenario has been tested on original stock N9005XXUFNG2 firmware (Germany, DBT), but I can't guarantee anything! Everything you are doing at your own risk ;)

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έσπασα το προσωπικό μου ρεκόρ μετά από πολλές δοκιμές.

Κατά λάθος κοίταξα το ποσοστό της μπαταρίας και μόλις έβγαλα το screenshot έγραψε 89.

Xnote18 me civato 1.5

 

Συγχρονισμός ενεργοποιημένος, τα μόνα που πείραξα είναι -10mv λίγο μείωσα το touchboost.

Edited by Gggggas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα λίγο τις γνώσεις σας. Είμαι με x note 18 και civato 1.5 και σκέφτομαι να γυρίσω σε στοκ για να πάρω το τελευταίο update και μετά να ξανακάνω root. Το τηλέφωνο μου ειμαι γερμανικό. Έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις που χάνουν το ιμει στο τηλέφωνο μετά από επιστροφή σε στοκ. Να περασω κανονικά με odin το τελευταίο update ng2 γερμανιας στο φάκελο ap η χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; nf4 είναι μόνο η x note τα υπόλοιπα είναι nb2 nb1.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα λίγο τις γνώσεις σας. Είμαι με x note 18 και civato 1.5 και σκέφτομαι να γυρίσω σε στοκ για να πάρω το τελευταίο update και μετά να ξανακάνω root. Το τηλέφωνο μου ειμαι γερμανικό. Έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις που χάνουν το ιμει στο τηλέφωνο μετά από επιστροφή σε στοκ. Να περασω κανονικά με odin το τελευταίο update ng2 γερμανιας στο φάκελο ap η χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; nf4 είναι μόνο η x note τα υπόλοιπα είναι nb2 nb1.

 

 

βασικα δεν βρισκω λογο να το κανεις αυτο ...

η περιμενε ενα update της x note η πανε σε καποια custom που εχει το τελευταιο update ...:)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα θα ήθελα λίγο τις γνώσεις σας. Είμαι με x note 18 και civato 1.5 και σκέφτομαι να γυρίσω σε στοκ για να πάρω το τελευταίο update και μετά να ξανακάνω root. Το τηλέφωνο μου ειμαι γερμανικό. Έχω διαβάσει αρκετές περιπτώσεις που χάνουν το ιμει στο τηλέφωνο μετά από επιστροφή σε στοκ. Να περασω κανονικά με odin το τελευταίο update ng2 γερμανιας στο φάκελο ap η χρειάζεται να κάνω και κάτι άλλο; nf4 είναι μόνο η x note τα υπόλοιπα είναι nb2 nb1.

Crash rom v14 βασισμένη στο ng2 με lean kernel 3.4 απίστευτη ταχύτητα και μπαταρία δεύτερη μέρα σημερα αύριο θα ανεβάσω και screenshot. (Έχω αναβαθμίσει bootloader και modem σε ng2).;)

Link to comment
Share on other sites

Crash rom v14 βασισμένη στο ng2 με lean kernel 3.4 απίστευτη ταχύτητα και μπαταρία δεύτερη μέρα σημερα αύριο θα ανεβάσω και screenshot. (Έχω αναβαθμίσει bootloader και modem σε ng2).;)

 

εγω ειμαι με ομεγκα επισης πολυ καλη μπαταρια ...

 

λινκ για bootloader και Modem εχεις ?:)

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω ρομ βασισμένη σε ng2 θα αλλάξει και το μόντεμ και ο bootloader η πρέπει να τα αναβαθμίσω εγώ. Αν ναι πως;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν βάλω ρομ βασισμένη σε ng2 θα αλλάξει και το μόντεμ και ο bootloader η πρέπει να τα αναβαθμίσω εγώ. Αν ναι πως;

 

Βασικά είναι το μόνο που με μπερδεύει λίγο ακόμα. Ίσως με επηρεάζει το ότι έχω διαβάσει πολλά για χάσιμο ιμει και softbrick γι αυτό σκεφτόμουν να περασω στοκ με update γερμανικο για να μπουν τα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι με ομεγκα επισης πολυ καλη μπαταρια ...

 

λινκ για bootloader και Modem εχεις ?:)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2649176

 

Κάτω από τα bootloader, modem της νέας έκδοσης έχει spoiler με προηγούμενες εκδόσεις εκεί θα τα βρεις;)Όσο για την omega 21 δεν είναι τόσο καλή όσο η crash v14 την δουλεψα μερικές μέρες και αυτή:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αν βάλω ρομ βασισμένη σε ng2 θα αλλάξει και το μόντεμ και ο bootloader η πρέπει να τα αναβαθμίσω εγώ. Αν ναι πως;

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Βασικά είναι το μόνο που με μπερδεύει λίγο ακόμα. Ίσως με επηρεάζει το ότι έχω διαβάσει πολλά για χάσιμο ιμει και softbrick γι αυτό σκεφτόμουν να περασω στοκ με update γερμανικο για να μπουν τα σωστά.

Πάρε backup από το imei και μη μασάς αναβάθμιση bootloader, modem μέσω odin και κατευθείαν flash μέσω recovery custom rom.

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2649176

 

Κάτω από τα bootloader, modem της νέας έκδοσης έχει spoiler με προηγούμενες εκδόσεις εκεί θα τα βρεις;)Όσο για την omega 21 δεν είναι τόσο καλή όσο η crash v14 την δουλεψα μερικές μέρες και αυτή:p

 

 

με μπριζωνεις τωρα ασχημα ...:lol::lol::lol::lol:

 

ετοιμος ειμαι ...:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να ρωτησω κατι αλλο?

πως μπορω να τσεκαρω τον bootloader που εχω....?:)

Link to comment
Share on other sites

με μπριζωνεις τωρα ασχημα ...:lol::lol::lol::lol:

 

ετοιμος ειμαι ...:lol:

 

----- προσθήκη μηνύματος 17 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

να ρωτησω κατι αλλο?

πως μπορω να τσεκαρω τον bootloader που εχω....?:)

Με το Phone info από το playstore :o

Link to comment
Share on other sites

Με το Phone info από το playstore :o

Για πες μου φίλε μου είμαστε εντάξει τώρα η όχι... Το δικό σου τι ακριβώς γράφει ;

[ATTACH]48267[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Για πες μου φίλε μου είμαστε εντάξει τώρα η όχι...

[ATTACH]48267[/ATTACH]

Σε τι να είσαι εντάξει ?

Αν λες για μόντεμ και bootloader δες έχεις αυτά από τον λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Σε τι να είσαι εντάξει ?

Αν λες για μόντεμ και bootloader δες έχεις αυτά από τον λινκ.

 

 

εβαλα τον bootloader για ng2 και με βγαζει οτι η εκδοση που εχω ειναι η XXUEND3 ....

 

αυτο ρωταω αν ειμαι οκ ....:)

αν εχετε και εσεις το ιδιο ...:)

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον bootloader για ng2 και με βγαζει οτι η εκδοση που εχω ειναι η XXUEND3 ....

 

αυτο ρωταω αν ειμαι οκ ....:)

αν εχετε και εσεις το ιδιο ...:)

Όχι δεν τα έβαλες .

Θα μπεις χειροκίνητα σε download mode και όχι με πρόγραμμα ,,για αυτό δεν στο περνάει.

Link to comment
Share on other sites

εβαλα τον bootloader για ng2 και με βγαζει οτι η εκδοση που εχω ειναι η XXUEND3 ....

 

αυτο ρωταω αν ειμαι οκ ....:)

αν εχετε και εσεις το ιδιο ...:)

πως τον έβαλες δηλαδη; αυτές είναι προηγούμενες εκδόσεις που δείχνεις οταν αναβαθμίσεις κανονικά μέσω odin θα γράφει οπως το το δικό μου screenshot. :)[ATTACH]48269[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [Note 3] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...