Jump to content

Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)


StratosGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο Χαρίλαος πουλάει τρελά πάλι.

Πες το Ρε βγες εδώ μέσα και πες πως επίτηδες θάβεις το κινητό. @##@σ&

Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε 4 κινητα και μεχρι τωρα μαρεσει πιο πολυ το νοτε για το μεγεθος και την πενα. μπορειτε να μου πειτε τα μειωνεκτιματα της συσκευης? το μεγεθος ειναι πλεονοκτημα για μενα. πιο πολυ με ενδιαφερει ποιοτητα κατασκευης, δε μαρεσει να εχω το κινητο σε ζελατινες και θηκες.
Link to comment
Share on other sites

ειμαι αναμεσα σε 4 κινητα και μεχρι τωρα μαρεσει πιο πολυ το νοτε για το μεγεθος και την πενα. μπορειτε να μου πειτε τα μειωνεκτιματα της συσκευης? το μεγεθος ειναι πλεονοκτημα για μενα. πιο πολυ με ενδιαφερει ποιοτητα κατασκευης, δε μαρεσει να εχω το κινητο σε ζελατινες και θηκες.

 

Καλορίζικο το μαύρο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν διαβάζω ότι το κινητό δεν βγάζει Καλές φωτογραφίες τι νύχτα και ότι δεν εστιάζει,επίσης διαβάζω ότι το galaxy s4 έχει καλύτερη κάμερα. Σήμερα ερχόμενος από το Βερολίνο μαζί με ένα συνάδελφο ο οποίος είχε το s4 στην κατοχή του είπα να διαπιστώσω αυτά που διάβασα στο νημα. Λοιπόν κάναμε τα απαραίτητα τεστ και το note 3 κέρδισε σε όλα η κάμερα του s4 είναι πολύ κατώτερη από το note 3 με εμφανή διάφορα ακόμα και την νύχτα. Δεν είχα δει ποτέ την κάμερα του s4 και σύμφωνα με αυτά που διάβαζα πίστευα ότι κάπως έτσι θα ήταν τα πράγματα,κάτι που με έκανε να απογοητεύτω . Έλεγα τόσα χρήματα και έχει χειρότερη κάμερα το note 3(τουλάχιστον σε μένα)εστιάζει πάντα έχω καθαρές φωτογραφίες νύχτα μέρα χωρίς το παραμικρό πρόβλημα. Πάντως κοιτώντας και τα δύο διπλά το note 3 έχει πολύ καλύτερη κάμερα. Δοκιμάσαμε με διάφορες ρυθμίσεις να βγάλουμε το αποτέλεσμα του note 3 μόνο που δεν έγινε τίποτα. Διαβάζουν πολλά άτομα εδώ μέσα μην τους κάνετε να φύγουν κάποιος μπορεί να θέλει να το αγορασει . Εγώ τουλάχιστον διαβάζοντας όλα αυτά σκεφτόμουνα ότι έχει κάποιο πρόβλημα που το οποίο φυσικά δεν υπήρξε διότι δεν είχα δει το s4 την κάμερα του κάνοντας να πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερο το αποτέλεσμα της φωτογραφίας του note 3.αυτα και τονίζω ότι τουλάχιστον σε μένα είναι πάρα πολύ καλή η κάμερα του.ειληκρινα με στεναχώρησε το γεγονός της κάμερας αλλά τώρα που το είδα με τα μάτια μου με αφήνει αδιαφορο.

 

Τα S4 έχουν 2 διαφορετικούς αισθητήρες. Το international που κυκλοφορεί στην Ευρώπη έχει κατώτερο αισθητήρα απο το S4 Octa και το Note3 που έχουν τον ίδιο. Το έχω γράψει πολλές φορές εδω στο thread.

 

 

 

 

 

http://imageshack.com/a/img69/7066/2m1v.jpg

http://imageshack.com/a/img707/2251/mbk2.jpg

http://imageshack.com/a/img5/5476/nzy4.jpg

http://imageshack.com/a/img19/9889/h3z7.jpg

http://imageshack.com/a/img834/8024/uxn6.jpg

http://imageshack.com/a/img850/4264/z7mb.jpghttp://imageshack.com/a/img854/9305/c0tl.jpg

για πειτε μου την γνωμη σας:O

Να πω ότι η 1η κ η 5η είναι με χαμηλό φωτισμό με ενεργοποίημενο τον σταθεροποιητη , η 4η με φωτισμό δωματίου!!

 

Απο τις φωτογραφίες της Εβελιν συμπεραίνω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο σταθεροποιητης απενεργοποιει τις αυτόματες ρυθμίσεις χαμηλού φωτισμού.

Όπως έχω ξαναγράψει το μοναδικό λάθος της samsung είναι οτι αφαίρεσε απο το μενου την επιλογή αυτόματος εντοπισμός νύχτας και τον έχει μονίμως ενεργοποιημενο όπως έκανε η LG στο G2.

Όμως έτσι επιλέγοντας τον σταθεροποιητη ακυρώνεται και ο χρήστης δεν το παίρνει χαμπάρι.

Εν πάση περιπτώσει, κάντε αυτά που λέμε σε πολλά ποστ και θα είστε εντάξει.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Τα S4 έχουν 2 διαφορετικούς αισθητήρες. Το international που κυκλοφορεί στην Ευρώπη έχει κατώτερο αισθητήρα απο το S4 Octa και το Note3 που έχουν τον ίδιο. Το έχω γράψει πολλές φορές εδω στο thread.

 

 

 

 

 

 

 

Απο τις φωτογραφίες της Εβελιν συμπεραίνω οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Ο σταθεροποιητης απενεργοποιει τις αυτόματες ρυθμίσεις χαμηλού φωτισμού.

Όπως έχω ξαναγράψει το μοναδικό λάθος της samsung είναι οτι αφαίρεσε απο το μενου την επιλογή αυτόματος εντοπισμός νύχτας και τον έχει μονίμως ενεργοποιημενο όπως έκανε η LG στο G2.

Όμως έτσι επιλέγοντας τον σταθεροποιητη ακυρώνεται και ο χρήστης δεν το παίρνει χαμπάρι.

Εν πάση περιπτώσει, κάντε αυτά που λέμε σε πολλά ποστ και θα είστε εντάξει.

 

Στο note 3 έχω την αντύπωση ότι σταθεροποιητής = νυχτερινή λειτουργία λήψης. Μάλιστα όταν τον ενεργοποιείς λαμβάνεις κ το σχετικο μήνυμα για τον χημηλό φωτισμό...εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Στο note 3 έχω την αντύπωση ότι σταθεροποιητής = νυχτερινή λειτουργία λήψης. Μάλιστα όταν τον ενεργοποιείς λαμβάνεις κ το σχετικο μήνυμα για τον χημηλό φωτισμό...εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

 

Δεν ξερω. Στο S4 πάντως έχουμε επιλογή για αυτόματο εντοπισμό νύχτας και φυσικά ρύθμιση "νυχτα" μεσω επιλογής scenes την οποία χρησιμοποιώ μόνο σε εξωτερικούς χώρους με ελάχιστο φωτισμό.

Anyway απο τις φωτο που είδα δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα.

Επίσης μην περιμένετε σε πολύ χαμηλό φωτισμό να έχετε το ίδιο γρήγορο focus με φωτογραφίες μέρας.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

@ Χαρίλαος

Φίλε άσε τα παραμύθια και πήγαινε να κράξεις κάποια άλλη συσκευή..... του επιπέδου σου........ σε καταλάβαμε

ⓜⓘⓚⓔ ✈︎ Everything you can imagine is real [P²]
Link to comment
Share on other sites

Στο note 3 έχω την αντύπωση ότι σταθεροποιητής = νυχτερινή λειτουργία λήψης. Μάλιστα όταν τον ενεργοποιείς λαμβάνεις κ το σχετικο μήνυμα για τον χημηλό φωτισμό...εκτός και αν καταλαβαίνω κάτι λάθος.

 

Ακριβώς έτσι είναι κ πάνω κάτω κάνει την ίδια δουλειά όπως και και ο Κώστας.

Λοιπόν πάλι θα ανεβάσω 1 φωτογραφία μέρα και 2 σε εσωτερικό χώρο τη 1 βράδυ.

Η προτελευταία είναι απ το 925(f2)

Η τελευταία είναι έτσι απλά για μια ιδέα απ το 1020 που είχα

[ATTACH]39526[/ATTACH][ATTACH]39527[/ATTACH][ATTACH]39528[/ATTACH][ATTACH]39529[/ATTACH][ATTACH]39530[/ATTACH]

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό - το έχω ξαναπεί - είναι υπέροχο!! Δεν έχω μετανοιώσει στιγμή που το διάλεξα έναντι του iphone 5 που είχα πριν αλλά στις φώτο σε χαμηλό φωτισμό έχει θέμα!!! Ίσως φταίει που κατάργησαν το night mode !!! Όταν λέω νυχτερινές φώτο εννοώ σαν αυτή με τα ψιψίνα που έχω ανεβάσει πιο πάνω , όχι να υπάρχουν φώτα στο χώρο !! Σε τέτοιες περιπτώσεις - με φώτα - βγαίνουν πολύ καλές όπως επίσης και αυτές με φλας!!! Έχει πάρα πολύ καλό φλας!!!

Για να δούμε με τη τελευταία αναβάθμιση τι γίνεται :)

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά.

Παιδιά έχω ένα θέμα με το κινητό ζεσταίνεται αρκετά στο αυτί, όταν μιλώ με κάποιον δεν ακούγεται αρκετά και με Bluetooth είναι το ίδιο και βέβαια ο ήχος κλήσεις θεωρό πως δεν είναι ο πραγματικός σε ισχύει.

Αντιμετωπίζει κανείς το ίδιο η πρέπει να το πάω να το κοιτάξουν, τι θα μου συμβουλεύατε να κάνω.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, είμαι στο τσακ για να το αγοράσω, πήγα και Πλαίσιο το χάζεψα.

 

Να είμαι ειλικρινής με φόβισε λίγο το μέγεθος του, σαν πρώην κάτοχος G2, δεν είναι τοσο μεγαλύτερο...οπότε οκ.

 

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ενα θέμα που έχει αναφερθεί, σχετικά με το wifi και την camera που βγάζει γραμμές, εαν έχει φόρτο το wifi και τραβάς video..

 

Το έχει κανένας αυτό? Hardware η Software πρόβλημα?? Για hardware μου φαίνεται..

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό - το έχω ξαναπεί - είναι υπέροχο!! Δεν έχω μετανοιώσει στιγμή που το διάλεξα έναντι του iphone 5 που είχα πριν αλλά στις φώτο σε χαμηλό φωτισμό έχει θέμα!!! Ίσως φταίει που κατάργησαν το night mode !!! Όταν λέω νυχτερινές φώτο εννοώ σαν αυτή με τα ψιψίνα που έχω ανεβάσει πιο πάνω , όχι να υπάρχουν φώτα στο χώρο !! Σε τέτοιες περιπτώσεις - με φώτα - βγαίνουν πολύ καλές όπως επίσης και αυτές με φλας!!! Έχει πάρα πολύ καλό φλας!!!

Για να δούμε με τη τελευταία αναβάθμιση τι γίνεται :)

 

Εβελιν μην περιμένεις σε σκοτάδι να βγαλεις αξιοπρεπεις φώτο από συσκευές που η κάμερα τους δεν είναι φτιαγμένη για τέτοια δουλειά.

Για καλύτερα αποτελέσματα χρειάζονται φακοί f2.0, OIS και προσαρμοσμενο software.

Μην μου πεις ότι το iphone 5 έβγαζε καλύτερες σε παρόμοιες συνθήκες.

Αυτό που θέλουμε είναι να έχουμε αξιοπρεπείς φώτο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, όχι καθόλου φωτισμού. Σε σχεδόν απόλυτο σκοτάδι πρέπει το αντικείμενο να είναι κοντά και να χρησιμοποιησεις φλας.

 

Προσωπικά δεν έχω δει συσκευή που βγάζει άριστες φώτο σε εξωτερικούς χώρους μέρα και παράλληλα πολύ καλές νυχτερινές.

Κάπου θα χάνει ανάλογα με το που έχει δοθεί βαρύτητα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά στο απόλυτο σκοτάδι και slr να χρησιμοποιήσετε μη περιμένετε εντυπωσιακά πράγματα. Απλά μπερδεύουμε και τον κόσμο γιατί το χαμηλό φως ο καθένας το εκλαμβάνει διαφορετικά.
Link to comment
Share on other sites

 

Προσωπικά δεν έχω δει συσκευή που βγάζει άριστες φώτο σε εξωτερικούς χώρους μέρα και παράλληλα πολύ καλές νυχτερινές.

Κάπου θα χάνει ανάλογα με το που έχει δοθεί βαρύτητα.

 

Υπαρχει Κώστα και λέγεται 1020 και πιο παλιά 808 αλλά είναι τελείως άλλη κατηγορία.

Πάντως το νότε 3 το λέω τελευταία φορά και όποιος θέλει το πιστεύει βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες με μόνη εξαίρεση στιγμές όπως με τα γατάκια τις Εβελίνας πιο πάνω όπου εκεί το 925 που είχα είμαι σίγουρος θα έδινε πιο φωτεινά αποτελέσματα αλλά 1ον έχει φακό f2 και 2ον δε βγάζει τόσο καλές έξω με ήλιο παρ όλη τη τεράστια εμπειρία της Nokia.

Αλλά να είναι και χάλια το νότε 3 όπως λέγεται από μερικούς δε το δέχομαι απλά γιατί έχω τη συσκευή και ξέρω τι κάνει.

Στις φωτογραφίες όπως αυτές που ανέβασα πιο πάνω που είναι το 95% απ αυτών που θα τραβάει ένας αγοραστής κινητού με τη κάμερα του, το note 3 είναι πολύ καλό, με πιο sharpness απ το 925 (που είναι απ τα καλύτερα φώτο κινητά) και ΔΕΝ υστερεί ούτε στα εσωτερικά με φως όπως είναι το Μολ πιο πάνω ούτε σε σπιτιού εσωτερικά παρ όλο που δεν έχει τόσο φωτεινό φακο όπως το Nokia οπότε για μένα η κάμερα του είναι στα θετικά και απ τις καλύτερες που είχα ποτέ.

Και όσο για τα άλλα (εκτός μεγέθους που είναι υποκειμενικό για το καθένα) που με έχουν κερδίσει σε αυτή τη συσκευή είναι το τατς της που απλά δεν υπάρχει ούτε σε G2,ούτε σε S4 etc, έχει μαγικό άγγιγμα αυτή η οθόνη! :)

Για δύναμη, επέκταση χώρου(συν τα 32 internal),μπαταρία αποσπωμενη,δε θέλω να πω παραπάνω απλά όποιος έχει άλλη συσκευή με περιορισμό σε αυτά θα με καταλάβει(925, G2, ειδικά το 16αρι με μόνο 10 free).

Ούτε για το πενάκι θα μιλήσω, υπάρχουν καταλληλοτεροι να το κάνουν καλύτερα από μένα.

Γενικά όμως ξαναλέω το νότε 3 είναι η καλύτερη συσκευή που μπορείς να πάρεις σήμερα συνολικά, αν και σίγουρα υστερεί σε διάφορα όπως διαστάσεις για μερικούς, ποιότητα ή ένταση ηχείου για άλλους.

Γενικά πάντως είναι η καλύτερη. Και ξέχασα να πω, τελείως απροβληματιστη και με ένα ακουστικό που σε ένταση είναι απ τα πιο δυνατά που έχω ακούσει ποτέ, σαφώς πιο δυνατό απ τα nokia που φημίζονται για την ακουστική τους και στα επίπεδα του θηρίου του mega 6.3 που είχα, αλλά πιο ποιοτικό.

Οπότε στις κλήσεις είναι απόλαυση.

 

Και κλείνω λέγοντας ότι λόγο ότι έχω το μικρόβιο να αλλάζω συχνά συσκευές(όπως αρκετοί εδώ στο φορουμ, το χόμπι μας κάνουμε άλλωστε και θα με καταλαβαίνουν), πολλές φορές σκέφτομαι να το δώσω να πάρω κάτι άλλο, τι όμως που όλα όσα πήρα δυστυχώς μόνο σε μεμονωμένα σημεία ήταν καλύτερα απ το note 3.

Αν πάρω κάτι άλλο είμαι σίγουρος πάλι το νότε 3 θα αγοράσω σε λίγες μέρες γιατί τα άλλα που θα πάρω δε θα είναι upgrade αλλά downgrade οπότε μένω εδώ που είμαι προς το παρόν :)

Edited by manan69t

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει Κώστα και λέγεται 1020 και πιο παλιά 808 αλλά είναι τελείως άλλη κατηγορία.

Πάντως το νότε 3 το λέω τελευταία φορά και όποιος θέλει το πιστεύει βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες με μόνη εξαίρεση στιγμές όπως με τα γατάκια τις Εβελίνας πιο πάνω όπου εκεί το 925 που είχα είμαι σίγουρος θα έδινε πιο φωτεινά αποτελέσματα αλλά 1ον έχει φακό f2 και 2ον δε βγάζει τόσο καλές έξω με ήλιο παρ όλη τη τεράστια εμπειρία της Nokia.

Αλλά να είναι και χάλια το νότε 3 όπως λέγεται από μερικούς δε το δέχομαι απλά γιατί έχω τη συσκευή και ξέρω τι κάνει.

Στις φωτογραφίες όπως αυτές που ανέβασα πιο πάνω που είναι το 95% απ αυτών που θα τραβάει ένας αγοραστής κινητού με τη κάμερα του, το note 3 είναι πολύ καλό, με πιο sharpness απ το 925 (που είναι απ τα καλύτερα φώτο κινητά) και ΔΕΝ υστερεί ούτε στα εσωτερικά με φως όπως είναι το Μολ πιο πάνω ούτε σε σπιτιού εσωτερικά παρ όλο που δεν έχει τόσο φωτεινό φακο όπως το Nokia οπότε για μένα η κάμερα του είναι στα θετικά και απ τις καλύτερες που είχα ποτέ.

Και όσο για τα άλλα (εκτός μεγέθους που είναι υποκειμενικό για το καθένα) που με έχουν κερδίσει σε αυτή τη συσκευή είναι το τατς της που απλά δεν υπάρχει ούτε σε G2,ούτε σε S4 etc, έχει μαγικό άγγιγμα αυτή η οθόνη! :)

Για δύναμη, επέκταση χώρου(συν τα 32 internal),μπαταρία αποσπωμενη,δε θέλω να πω παραπάνω απλά όποιος έχει άλλη συσκευή με περιορισμό σε αυτά θα με καταλάβει(925, G2, ειδικά το 16αρι με μόνο 10 free).

Ούτε για το πενάκι θα μιλήσω, υπάρχουν καταλληλοτεροι να το κάνουν καλύτερα από μένα.

Γενικά όμως ξαναλέω το νότε 3 είναι η καλύτερη συσκευή που μπορείς να πάρεις σήμερα συνολικά, αν και σίγουρα υστερεί σε διάφορα όπως διαστάσεις για μερικούς, ποιότητα ή ένταση ηχείου για άλλους.

Γενικά πάντως είναι η καλύτερη. Και ξέχασα να πω, τελείως απροβληματιστη και με ένα ακουστικό που σε ένταση είναι απ τα πιο δυνατά που έχω ακούσει ποτέ, σαφώς πιο δυνατό απ τα nokia που φημίζονται για την ακουστική τους και στα επίπεδα του θηρίου του mega 6.3 που είχα, αλλά πιο ποιοτικό.

Οπότε στις κλήσεις είναι απόλαυση.

 

Και κλείνω λέγοντας ότι λόγο ότι έχω το μικρόβιο να αλλάζω συχνά συσκευές(όπως αρκετοί εδώ στο φορουμ, το χόμπι μας κάνουμε άλλωστε και θα με καταλαβαίνουν), πολλές φορές σκέφτομαι να το δώσω να πάρω κάτι άλλο, τι όμως που όλα όσα πήρα δυστυχώς μόνο μεμονωμένα ήταν καλύτερα απ το note 3.

Αν πάρω κάτι άλλο είμαι σίγουρος πάλι το νότε 3 θα αγοράσω σε λίγες μέρες γιατί τα άλλα που θα πάρω δε θα είναι upgrade αλλά downgrade οπότε μένω εδώ που είμαι προς το παρόν :)

 

Σωστός Σωστός Σωστός...

Λίγο πολύ όλοι συμφωνούμε για το Νοτελι!!!

Και εμένα πάλι με έπιασε το μικρόβιο της αγοράς νέας συσκευής και μιας και δεν κυκλοφορούν ακόμα οι νέες ναυαρχιδες ξαναπαραγγειλα το one έτσι για αλλαγή...

Εννοείτε ότι θα συνυπαρξει με το Νοτε!!!

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, είμαι στο τσακ για να το αγοράσω, πήγα και Πλαίσιο το χάζεψα.

 

Να είμαι ειλικρινής με φόβισε λίγο το μέγεθος του, σαν πρώην κάτοχος G2, δεν είναι τοσο μεγαλύτερο...οπότε οκ.

 

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ενα θέμα που έχει αναφερθεί, σχετικά με το wifi και την camera που βγάζει γραμμές, εαν έχει φόρτο το wifi και τραβάς video..

 

Το έχει κανένας αυτό? Hardware η Software πρόβλημα?? Για hardware μου φαίνεται..

σχετικά με το wifi και την camera που βγάζει γραμμές, εαν έχει φόρτο το wifi και τραβάς video..

Μπορεί να το κάνει σε κάποιες συσκευές κατά την διάρκεια της λήψης αλλά όταν μετά πατήσεις αναπαραγωγή του βίντεο είναι οκ χωρίς γραμμές.

Το κινητό - το έχω ξαναπεί - είναι υπέροχο!! Δεν έχω μετανοιώσει στιγμή που το διάλεξα έναντι του iphone 5 που είχα πριν αλλά στις φώτο σε χαμηλό φωτισμό έχει θέμα!!! Ίσως φταίει που κατάργησαν το night mode !!! Όταν λέω νυχτερινές φώτο εννοώ σαν αυτή με τα ψιψίνα που έχω ανεβάσει πιο πάνω , όχι να υπάρχουν φώτα στο χώρο !! Σε τέτοιες περιπτώσεις - με φώτα - βγαίνουν πολύ καλές όπως επίσης και αυτές με φλας!!! Έχει πάρα πολύ καλό φλας!!!

Για να δούμε με τη τελευταία αναβάθμιση τι γίνεται :)

οι φώτο είναι μια χαρά και όπως λέει και ο φίλος σε δύσκολες συνθήκες μην περιμένεις θαύματα.

στην φώτο με τα γατάκια ενοποιείτε ότι έπρεπε να ενεργοποιήσεις φλας και θα ήταν και αυτή οκ.

Ρε παιδιά στο απόλυτο σκοτάδι και slr να χρησιμοποιήσετε μη περιμένετε εντυπωσιακά πράγματα. Απλά μπερδεύουμε και τον κόσμο γιατί το χαμηλό φως ο καθένας το εκλαμβάνει διαφορετικά.

+1

Υπαρχει Κώστα και λέγεται 1020 και πιο παλιά 808 αλλά είναι τελείως άλλη κατηγορία.

Πάντως το νότε 3 το λέω τελευταία φορά και όποιος θέλει το πιστεύει βγάζει πολύ καλές φωτογραφίες με μόνη εξαίρεση στιγμές όπως με τα γατάκια τις Εβελίνας πιο πάνω όπου εκεί το 925 που είχα είμαι σίγουρος θα έδινε πιο φωτεινά αποτελέσματα αλλά 1ον έχει φακό f2 και 2ον δε βγάζει τόσο καλές έξω με ήλιο παρ όλη τη τεράστια εμπειρία της Nokia.

Αλλά να είναι και χάλια το νότε 3 όπως λέγεται από μερικούς δε το δέχομαι απλά γιατί έχω τη συσκευή και ξέρω τι κάνει.

Στις φωτογραφίες όπως αυτές που ανέβασα πιο πάνω που είναι το 95% απ αυτών που θα τραβάει ένας αγοραστής κινητού με τη κάμερα του, το note 3 είναι πολύ καλό, με πιο sharpness απ το 925 (που είναι απ τα καλύτερα φώτο κινητά) και ΔΕΝ υστερεί ούτε στα εσωτερικά με φως όπως είναι το Μολ πιο πάνω ούτε σε σπιτιού εσωτερικά παρ όλο που δεν έχει τόσο φωτεινό φακο όπως το Nokia οπότε για μένα η κάμερα του είναι στα θετικά και απ τις καλύτερες που είχα ποτέ.

Και όσο για τα άλλα (εκτός μεγέθους που είναι υποκειμενικό για το καθένα) που με έχουν κερδίσει σε αυτή τη συσκευή είναι το τατς της που απλά δεν υπάρχει ούτε σε G2,ούτε σε S4 etc, έχει μαγικό άγγιγμα αυτή η οθόνη! :)

Για δύναμη, επέκταση χώρου(συν τα 32 internal),μπαταρία αποσπωμενη,δε θέλω να πω παραπάνω απλά όποιος έχει άλλη συσκευή με περιορισμό σε αυτά θα με καταλάβει(925, G2, ειδικά το 16αρι με μόνο 10 free).

Ούτε για το πενάκι θα μιλήσω, υπάρχουν καταλληλοτεροι να το κάνουν καλύτερα από μένα.

Γενικά όμως ξαναλέω το νότε 3 είναι η καλύτερη συσκευή που μπορείς να πάρεις σήμερα συνολικά, αν και σίγουρα υστερεί σε διάφορα όπως διαστάσεις για μερικούς, ποιότητα ή ένταση ηχείου για άλλους.

Γενικά πάντως είναι η καλύτερη. Και ξέχασα να πω, τελείως απροβληματιστη και με ένα ακουστικό που σε ένταση είναι απ τα πιο δυνατά που έχω ακούσει ποτέ, σαφώς πιο δυνατό απ τα nokia που φημίζονται για την ακουστική τους και στα επίπεδα του θηρίου του mega 6.3 που είχα, αλλά πιο ποιοτικό.

Οπότε στις κλήσεις είναι απόλαυση.

 

Και κλείνω λέγοντας ότι λόγο ότι έχω το μικρόβιο να αλλάζω συχνά συσκευές(όπως αρκετοί εδώ στο φορουμ, το χόμπι μας κάνουμε άλλωστε και θα με καταλαβαίνουν), πολλές φορές σκέφτομαι να το δώσω να πάρω κάτι άλλο, τι όμως που όλα όσα πήρα δυστυχώς μόνο σε μεμονωμένα σημεία ήταν καλύτερα απ το note 3.

Αν πάρω κάτι άλλο είμαι σίγουρος πάλι το νότε 3 θα αγοράσω σε λίγες μέρες γιατί τα άλλα που θα πάρω δε θα είναι upgrade αλλά downgrade οπότε μένω εδώ που είμαι προς το παρόν :)

 

+ 1 και να προσθέσω πως αν θέλουμε να ανεβάσουμε λίγο την φωτεινότητα μπορούμε να το κάνουμε επιλέγοντας από τις ρυθμίσεις *τιμή έκθεσης* και σε κάποιες περιπτώσεις με την *εξισορρόπηση λευκού*.

το ξέρω ότι δεν είναι πολύ εύχρηστα αλλά υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

@Μάνο τα έχουμε ξαναπεί. Αυτή την στιγμή δεν υπάρχει κάτι άλλο.

Οποιαδήποτε αγορά κάνεις θα είναι για την χαρά του unboxing και του στησίματος νεας συσκευής.

Τουλάχιστον μην δίνεις το Note γιατί έτσι χάνεις απο 2 μεριές. Κάνε ότι ο Galanakop.

Έτσι θα χάσεις μόνο 100€ απο την πώληση της συσκευής που θα αγοράσεις αφού έτσι κι αλλιώς θα ξανά γυρίσεις στο Note3.

Μην ακούω πάλι το αγόρασα 3 φορές. Δεν κολακεύουν τέτοιες αποφάσεις. :)

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Εβελιν μην περιμένεις σε σκοτάδι να βγαλεις αξιοπρεπεις φώτο από συσκευές που η κάμερα τους δεν είναι φτιαγμένη για τέτοια δουλειά.

Για καλύτερα αποτελέσματα χρειάζονται φακοί f2.0, OIS και προσαρμοσμενο software.

Μην μου πεις ότι το iphone 5 έβγαζε καλύτερες σε παρόμοιες συνθήκες.

Αυτό που θέλουμε είναι να έχουμε αξιοπρεπείς φώτο σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού, όχι καθόλου φωτισμού. Σε σχεδόν απόλυτο σκοτάδι πρέπει το αντικείμενο να είναι κοντά και να χρησιμοποιησεις φλας.

 

Προσωπικά δεν έχω δει συσκευή που βγάζει άριστες φώτο σε εξωτερικούς χώρους μέρα και παράλληλα πολύ καλές νυχτερινές.

Κάπου θα χάνει ανάλογα με το που έχει δοθεί βαρύτητα.

 

Το iPhone 5 δεν έβγαζε ούτε με φως δωματίου καλές φώτο!!!!!

Είμαι πολύ ευχαριστημενη με το note απλά μόνο αυτό ήτο το παράπονο μου :cry::cry:

IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και απο μένα. Πρωην κάτοχος lg g2 και σκέφτομαι την αγορά του note 3.

Με προβληματίζουν όμως 2 πραγματα, η κάμερα και η οθόνη.

Ειδικα η κάμερα που σε σχέση με το g2 που είχα, είχα βγάλει 2 φωτο και στις 2 ηταν καλυτερο το lg. Περίεργο όμως μιας και σε ξένα site το Νότε είναι μπροστά.

Η οθόνη επειδή είναι smiled με προβληματίζει το burn in καθως και η φωτεινότητα του έναντι στις IPS LCD.

Γενικά τα θετικά του τα ξέρω λίγο πολύ, στα αρνητικά του τι θα πρεπει να ξέρω;

Εύχομαι να το χαιρεστε και να ξέρετε οτι αλλάζοντας αρκετά κινητά το τελευταιο διαστημα (s3 note2 s4 g2) κατέληξα φυσικά οτι το τέλειο δεν υπάρχει απλα με τι μπορείς να συμβιβαστείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και απο μένα. Πρωην κάτοχος lg g2 και σκέφτομαι την αγορά του note 3.

Με προβληματίζουν όμως 2 πραγματα, η κάμερα και η οθόνη.

Ειδικα η κάμερα που σε σχέση με το g2 που είχα, είχα βγάλει 2 φωτο και στις 2 ηταν καλυτερο το lg. Περίεργο όμως μιας και σε ξένα site το Νότε είναι μπροστά.

Η οθόνη επειδή είναι smiled με προβληματίζει το burn in καθως και η φωτεινότητα του έναντι στις IPS LCD.

Γενικά τα θετικά του τα ξέρω λίγο πολύ, στα αρνητικά του τι θα πρεπει να ξέρω;

Εύχομαι να το χαιρεστε και να ξέρετε οτι αλλάζοντας αρκετά κινητά το τελευταιο διαστημα (s3 note2 s4 g2) κατέληξα φυσικά οτι το τέλειο δεν υπάρχει απλα με τι μπορείς να συμβιβαστείς.

 

Η κάμερα του LG G2 παίρνει χαμηλότερη βαθμολογία στα reviews λόγο βίντεο και κακού φλας.

Για την οθόνη ισχύουν τα γνωστά. Είναι περισσότερο φωτεινή από του S4 το οποίο δεν είχε πρόβλημα έξω, οπότε πόσο μάλλον του Ν3 που είναι ακόμα πιο φωτεινή.

Και κάτι άλλο. Σε όλους μας αρέσει το λευκό των LCD αλλά εχω διαπιστώσει κάτι πολύ σημαντικό που το παρατηρώ στο Note 8 μου που έχει LCD.

Σε πολύωρη χρήση ειδικά το βράδυ, το έντονο λευκό κουράζει. Αν χαμηλώσεις την φωτεινότητα για να μην κουράζεσαι, δεν βλέπεις.

Προτιμώ λοιπόν τους σύγχρονες amoled παρόλο που στο μάτι μου αρέσουν οι οθόνες σαν του G2.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του LG G2 παίρνει χαμηλότερη βαθμολογία στα reviews λόγο βίντεο και κακού φλας.

Για την οθόνη ισχύουν τα γνωστά. Είναι περισσότερο φωτεινή από του S4 το οποίο δεν είχε πρόβλημα έξω, οπότε πόσο μάλλον του Ν3 που είναι ακόμα πιο φωτεινή.

Και κάτι άλλο. Σε όλους μας αρέσει το λευκό των LCD αλλά εχω διαπιστώσει κάτι πολύ σημαντικό που το παρατηρώ στο Note 8 μου που έχει LCD.

Σε πολύωρη χρήση ειδικά το βράδυ, το έντονο λευκό κουράζει. Αν χαμηλώσεις την φωτεινότητα για να μην κουράζεσαι, δεν βλέπεις.

Προτιμώ λοιπόν τους σύγχρονες amoled παρόλο που στο μάτι μου αρέσουν οι οθόνες σαν του G2.

Σύμφωνοι με την amoled εξάλλου η κάθε μια έχει τα συν και πλην της.

Το θέμα με την φωτο εγώ εβγαλα 4 συνολικά στα mediamarkt και ηταν καλυτερο το g2 σε φωτισμό χώρου και να σου πω μου έκανε εντύπωση γιατί είχα δει και εγω καλυτερη βαθμολογία απο το g2 αν και δεν τα πολύ πιστεύω απο την εμπειρία μου.

Στο video είμαι σίγουρος οτι τραβάει καλυτερα το note.

Τώρα για την φωτεινότητα οθόνης το s4 με κάλυπτε γιατί σε εξωτερικο χώρο έκανε κάτι σαν over 100%. Το οτι η οθόνη του note είναι πιο φωτεινή ομολογώ οτι δεν το γνωριζα και ουτε το πίστευα λόγω μεγέθους οθονης

Link to comment
Share on other sites

Αν νομίζει κανείς ότι υπάρχει κινητό να τραβάει καλύτερες βραδυνές φωτογραφίες τότε το αλλάζω άμεσα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα review σε όλα τα site έχουν γίνει με την MI6 ή ΜΙ7 στο Ν3 .. κανένα review δεν υπάρχει με την ΜΚ2 ή ML2 η οποίες έχουν βελτιώσει απίστευτα τη νυχτερινή λήψη κυρίως. Χρεώνω στη Sammy μόνο πως Out Of The Box δεν έπαιζε όπως θα έπρεπε.

There's no substitute for Experience

Admin CorollaClub.com

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβγαλα μια στα βαστικά απλά για δοκιμή μόλις το πρωτοπήρα. Η φωτογραφία βγήκε χωρις να εστιάσω αυτόματα και όπως είπα βιαστικά. Το φωτεινό στοιχείο (αρχοντικό σπίτι) είναι αρκετά μέτρα μακριά μου που δεν διακρίνονται από τη φωτογραφία, υπολογίζω 40- 50m. Aπό κοντά το αποτέλεσμα θα ήταν πιο εντυπωσιακό.

http://imageshack.us/a/img547/7102/326m.jpg

Edited by achillesgk
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 3 (SM-N9005)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...