Jump to content

Πώς να πάρετε πλήρες Flashable Backup με Droid Tools


aiakos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να τι βλέπω όταν ανοίγω το droidtools :worry:

όπως θα δείτε λείπουν (!) το "backup userdata και cache" και το από κάτω "leave flash tool files on sd"

https://www.dropbox.com/s/1kd8hcdwcezx7pv/droid.jpg

 

Πάτησα το μπακαπ (σκέτο) και όλα τα βήματα έγιναν όπως λέει ο οδηγός. Λογικά πρέπει να είναι εντάξει, αλλά θα ήθελα και την άποψη όσων γνωρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ειναι. Στην καινουργια εκδοση του προγραμματος,εχει απλα ενα σκετο "Βackup" προς επιλογη.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα, μου βγάζει "system & user data won't backup .continue ?" πατάω ναι και συνεχίζει τη διαδικασία κανονικά ,να υποθέσω οτι δεν θα δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο backup , ειναι κάτι σαν "clean install" ?

 

να προσθέσω ότι έχω windows 8.1 και hongmi RedRice, δυσκολευτηκα να εγκαταστήσω adb .εφάρμωσα τις οδηγίες που βρήκα στο myphone σε συνδυασμό με αλλάγή των " μεταβλητων περιβάλοντος " που βρήκα στο you tube και μπόρεσε το mtk droid tools να το δει .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

O οδηγός αυτός ισχύει και για τα mtk6592?

backup θα πάρει όλα τα αρχεία και τις εφαρμογές του κινητού? Δηλαδη εγώ που 6gb εφαρμογές θα τις κάνει και αυτές backup?

Edited by kostas123pao
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

O οδηγός αυτός ισχύει και για τα mtk6592?

backup θα πάρει όλα τα αρχεία και τις εφαρμογές του κινητού? Δηλαδη εγώ που 6gb εφαρμογές θα τις κάνει και αυτές backup?

ναι ισχύει και για MT6592. Οι εφαρμογές που εχεις στην εσωτερική μνήμη του κινητου θα εξαχθουν στο usrdata.img

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 4 weeks later...

Καλησπερα και απο μενα .

Μολις παταω στο αρχειο του mtkd.exe δεν με αφηνει να το ανοιξω και μου βγαζει error

(εχω απενεργοποιημενο antivirus )

στο xda λενε "If you have problems or errors, attach at this thread the log.txt file from MTKDroidTools folder!"

αλλα που υπαρχει ο φακελος?

Link to comment
Share on other sites

αυτο κραταει και τις ρυθμισης του τηλεφωνου?

ναι, στο usrdata.img

Καλησπερα και απο μενα .

Μολις παταω στο αρχειο του mtkd.exe δεν με αφηνει να το ανοιξω και μου βγαζει error

(εχω απενεργοποιημενο antivirus )

στο xda λενε "If you have problems or errors, attach at this thread the log.txt file from MTKDroidTools folder!"

αλλα που υπαρχει ο φακελος?

Ξανακατέβασε το πρόγραμμα. ο φάκελος είναι εκεί που βρίσκεται και το mtkd.exe

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πώς να κάνετε πλήρες backup της rom σας και να ετοιμάσετε τα αρχεία για το SP Flash Tool

 

Θα χρειαστείτε:

ADB drivers

Επειδή πολύ χρήστες έχουν πρόβλημα με τους drivers. Μπορείτε να κατεβάσετε το παρακάτω πακέτο (περιέχει όλους τους drivers που μπορεί να χρειαστείτε για το ΜΤΚ κινητό σας). Υπάρχει επιλογή για install ή uninstall των παλιών drivers που είναι εγκατεστημένοι.

 

MTK Droid Tools

 

 

Αρχικά ενεργοποιείτε το USB debugging. Ανοίξτε τα MTDroid Tools και συνδέστε το κινητό σας. Μόλις αυτό αναγνωριστεί πατήστε το κουμπί ROOT

[ATTACH]35758[/ATTACH]

Θα δείτε στην κάτω αριστερή γωνία το κίτρινο κουτάκι να γίνεται πράσινο.

 

Τώρα πάτε στην καρτέλα Root, backup, recovery.

Επιλέξτε backup userdata and cache και κάντε κλικ στο κουμπί BACKUP.

-Προσοχή: τα userdata και cache μπορεί να περιέχουν προσωπικά σας δεδομένα. Θα χρειαστείτε επαρκεί χώρο στην SD σας για το backup (το backup αποθηκεύεται πρώτα στο κινητό και έπειτα μεταφέρεται στον υπολογιστή). Εάν δεν έχετε SD κάρτα θα πρέπει να υπάρχει χώρος στην μνήμη του τηλεφώνου.

[ATTACH]35759[/ATTACH]

Δώστε στο πρόγραμμα χρόνο γιατί η διαδικασία διαρκεί αρκετά.

 

Όταν το backup ολοκληρωθεί θα ερωτηθείτε αν θέλετε να γίνει PACK το backup… sεπιλέξτε ΝΟ

[ATTACH]35760[/ATTACH]

 

Τώρα πατήστε το κουμπί To prepare blocks for Flash Tool

Θα σας ζητήσει το αρχείο MD5… θα το βρείτε μέσα στο

…\MtkDroidTools\backups\CUBOT-GT99_xxxx_backup_xxxx-xxxx\

[ATTACH]35761[/ATTACH]

Πλέον έχετε ένα πλήρες backup της rom του κινητού σας έτοιμο για flashλαρισμα

Καλησπέρα και ευχαριστούμε πολύ για τον χρήσιμο οδηγό!

Μια ερώτηση να κάνω

 

Πηρα μπακ απ της πρώτης μου ρομ,πριν δημοσιευτεί εδώ αυτός ο οδηγός,χωρίς να γνωρίζω οτι έπρεπε στο τέλος να πατήσω ''To prepare blocks for Flash Tool''.

Στη συνέχεια όμως έβαλα μια δεύτερη ρομ.

Τώρα που πια δεν την θέλω την δεύτερη ρομ και θέλω να ξαναφλασάρω την πρώτη,θα έχω πρόβλημα οταν θα πάω να το κάνω με το flash tool δεδομένου ότι είχα κάνει το μπακ απ της πρώτης μου ρομ χωρις να επιλέξω στο τέλος ''To Prepare Blocks for Flash Tool''?

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Share on other sites

Αποφασισα να ακολουθησω τον οδηγο σου.

Εγκατεστησα τους drivers και μολις πατησα ROOT μου εβγαλε το παρακατω και σταματησε:

 

--->>> Connect to device <<<---

ATTENTION! Requests for confirmation on the device screen are possible!

- Install busybox

--- ERROR : file adbd not install !

 

Τι κανω απο δω κ περα;

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχύει και για MT6592. Οι εφαρμογές που εχεις στην εσωτερική μνήμη του κινητου θα εξαχθουν στο usrdata.img

 

Αυτό δεν γίνεται και για του λόγου το αληθές πάτε στο !Files_to_FlashTool που δημιουργείται και θα δείτε ότι δεν υπάρχει το συγκεκριμένο image αλλά και το image των data και cache που συνήθως υπάρχουν μέσα στο φάκελο που θα χρησιμοποιήσει το flash tool. Τουλάχιστον έτσι έγινε σε μένα και ο φάκελος περιέχει μόνο αυτά που φαίνονται στην εικόνα.

Edited by GR_MAcedon
φωτό
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα ακολούθησα τον οδηγό αλλά δεν έχει δημιουργηθεί το αρχείο MD5 τι κάνω;

( Θα σας ζητήσει το αρχείο MD5… θα το βρείτε μέσα στο

…\MtkDroidTools\backups\CUBOT-GT99_xxxx_backup_xxxx-xxxx\ )

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα προβλήματα ( ERROR : file adbd not install ) ξεπεράστηκαν εγκαθιστώντας το adbd insecure.

 

η διαδικασία του backup πλέον ξεκινάει, ολοκληρώνεται όμως με errors και το αρχείο .md5 ειναι 0 Κb

Edited by jomor
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 2 months later...

Καλησπερα,

μια ερωτηση αν ξερεις καποιος να με βοηθησει.Προσπαθω να φτιαξω recovery απο την ρομ που εχει το κινητο μου με το MTK Droid Tolol αλλα οταν παει να το φτιαξει μου βγαζει αυτο το σφαλμα

 

ERROR : Zero file, no space left on device!

--- ERROR :Not read Block:

--- task is complete ---

 

Μηπως ξερει καποιος να με βοηθησει ??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
τα προβλήματα ( ERROR : file adbd not install ) ξεπεράστηκαν εγκαθιστώντας το adbd insecure.

 

η διαδικασία του backup πλέον ξεκινάει, ολοκληρώνεται όμως με errors και το αρχείο .md5 ειναι 0 Κb

Το ιδιο μου κανει κσι σε εμενα, τι πρεπει να κανω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...