Jump to content

Galaxy S Duos (S7562) : Root / Flash Custom ROM


xristosxat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μια απο τα ίδια και εγω θελω να βρω αυτη την ρομ στο sammobile δεν υπἀρχει και με google δεν την βρισκω πουθενα και εχω σπασει το κεφαλι μου γιατι θελω να περασω την pm lite 10 και ολοι λενε μονο με αυτη για baseband δουλευει καλα με αλλες εχουν θεματα με wifi. Ειλικρινα παρακαλω οποιος μπορει να την ανεβασει ή να δωσει καποιο λινκ γιατι ειμαι με μια LJ3 και τρωει πολλα σκαλωματα. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 243
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

SAMSUNG GALAXY S DUOS ( GT-S7562 )

ΟΔΗΓΟΣ ROOT

 

ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ

1. Συσκευη SAMSUNG GALAXY S DUOS GT-S7562

2. Προσφατους drivers της συσκευης

( http://forum.xdadevelopers.com/showthread.php?t=961956 )

3. Odin Flashing Tool

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1383328&d=1349631901 )

4. CWM 5 RECOVERY

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1384777&d=1349682668 )

5. Superuser η SuperSU ZIP

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1384788&d=1349683486 SUPERSU )

( http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=1384789&d=1349683486 SUPERUSER )

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

 

1. Εγκαταστηστε τους τελευταιους drivers για την συσκευη

2. Κλειστε την συσκευη

3. Πατηστε και κρατηστε πατημενα ταυτοχρονα "Vol. Down + Home + Power" μεχρι η συσκευη να δονηθει. Μολις δονηθει αφηστε ολα τα κουμπια.

4. Θα σας βγαλει μια προειδοποίηση. Πατηστε το Vol. UP για να συνεχισετε.

5. Θα σας δειξει την Odin3 οθονη σε κατασταση download mode

6. Συνδεστε τη συσκευη στον υπολογιστη σας και περιμενετε να εγκατασταθουν οι drivers ( αν δεν υπαρχουν ηδη )

7. Κατεβαστε και αποσυμπιεστε το Odin Flashing Tool.

Ανοιξτε το Odin. Θα διαβασει τη συσκευη σας σε καποια COM Port.

Θα δειτε μια εικονα σαν αυτη :

http://i.imgur.com/1krfn.jpg

 

8. Πατηστε στο PDA και διαλεξτε το CWM 5 Recovery που κατεβασατε πριν.

Θα δειτε αυτο :

http://i.imgur.com/8FbMS.jpg

9. Βεβαιωθειτε οτι ειναι τσεκαρισμενα τα:

Auto-Reboot τσεκαρισμενο.

F. Reset Time τσεκαρισμενο.

Ολα τα υπολοιπα οχι.

Πατηστε start.

Το odin θα αρχισει να κανει flashing.

Περιμενετε 2 - 3 λεπτα.

Θα γινει αυτοματη επανεκινηση στη συσκευη σας και στον υπολογιστη σας θα

γραψει pass στο προγραμμα Odin.

Αφηστε τη συσκευη σενδεδεμενη στον υπολογιστη σας.

10. Αφηστε τη συσκευη σας να ανοιξει κανονικα και μετα κλειστε το odin απο

τον υπολογιστη σας.

11. Τωρα εχετε δυο επιλογες. Η να περασετε το Superuser η το SuperSU, και τα δυο

δουλευουν το ιδιο καλα. Οποτε επιλεγετε οποιο θελετε.

Οποιο διαλεξετε περαστε το στην καρτα μνημης η στην μνημη του τηλεφωνου.

12. Καντε επανεκινηση σε Recovery Mode πατωντας Vol. UP + Vol. Down + Home + Power

Κρατηστε τα πατημενα μεχρι να δειτε το λογοτυπο της Samsung και μολις το δειτε

αφηστε τα κουμπια.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: ΔΙΑΛΕΞΤΕ ΤΟ BACK AND RESTORE ΚΑΙ ΦΤΙΑΞΤΕ FULL NADROID

BACKUP ΔΙΑΛΕΓΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ BACKUP. θΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΧΡΗΣΙΜΟ

ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ

Με τα πληκτρα Vol. Up και Down μεταφερθητε στο install zip from sdcard και

πατηστε το Home Button για να το επιλεξετε.

Επιλεξτε install zip from sd card.

Επιλεξτε choose zip from sdcard (αν τα αρχεια ειναι στην εξωτερικη καρτα)

η choose zip from internal sdcard ( αν ειναι στην μνημη του τηλεφωνου ).

Επιλεξτε το Superuser η το SuperSU που διαλεξατε πριν και αφηστε το να

εγκατασταθει.

 

Αυτο ηταν. Με το power button μεταφερθητε πισω και επιλεξτε reboot the phone.

 

 

Ο οδηγος ειναι απλα μια μεταφραση απο εδω: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1912654&page=4 post 40.

Παροτι η διαδικασια δεν εχει κινδυνους να ξερετε οτι αν κατι παει στραβα υπευθυνοι ειστε εσεις και μονο. Σε καμια περιπτωση δεν φταιει αυτος που εφτιαξε τον οδηγο και ποσο μαλλον εγω που τον μετεφρασα.

 

θελω να κανω root αλλα εκει που λες κατεβαστε τους τελευταιους drivers ειναι μια σελιδα με Links που δε βγαζω ακρη που πρεπει να μπω και τι πρεπει να κατρεβασω..γινε λιγο πιο συγκεκριμενος γιατι υπαρχουμε και εμεις οι ασχετοι που πρεπει να μας διαφωτισεις...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να ανεβάσει τη baseband S7562DDBMD1 γιατι δεν τη βρίσκω πουθενά

 

Sammobile κοιταξες?

Same Sh..t , Different Day
Link to comment
Share on other sites

Sammobile κοιταξες?

 

Ξαναμπηκα στο sammobile μεσω του λινκ για S7562DDBMD1 ενω τις προηγουμενες μερες ειχαν ενα μηνυμα οτι δεν υπηρχε πλεον το αρχειο σημερα το εχουν και το εβαλα το κατεβαζω αυτη τη στιγμη αλλά το αρχείο εχει την ονομασια S7562XXBMF2_S7562ODDBMF1_INS.zip ειναι αυτο που θέλουμε τελικα για να περασουμε την pm_light? Aς απαντησει επιτελους καποιος που να γνωριζει!!!!!! Και για οσους μπαινουν στο sammobile να εχετε υποψιν οτι πρεπει να κανετε λογαριασμο για να δειτε το αρχειο προς download

 

Επειδη δεν βλεπω κανενας να βοηθαει εδω σας δινω το λινκ που το ανεβασα εγω για οποιον θελει για να μην χρειαζεται να μπαινεις στο sammobile και να κανεις λογαριασμό μπορει να γραφει σαν ονομασια του zip S7562XXBMF2_S7562ODDBMF1_INS.zip αλλα μεσα γραφει αυτα αλλα τελειωνει η ονομασια σε S7562DDBMD1 και το κατεβασα απο το λινκ που δινουν στην πρωτη σελίδα οπότε φανταζομαι αυτο ειναι το σωστο. Επειδη το κινητο samsung δεν ειναι δικο μου αλλα φίλου θα σας ενημερωσω ως το τελος της εβδομαδας οταν θα παω να τον βρω και φλασαρω αυτη τη ρομ και καπακι την pm_light v10

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα φάκελο με αρχεία που είχα κατεβάσει όταν είχα το S DUOS, και έχει και την ROM που ψάχνετε. Όντως το όνομα είναι S7562XXBMF2_S7562ODDBMF1_INS . Αν δεν μπορείτε να την κατεβάσετε, πείτε μου να το κάνω ένα rar να το ανεβάσω.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα ένα φάκελο με αρχεία που είχα κατεβάσει όταν είχα το S DUOS, και έχει και την ROM που ψάχνετε. Όντως το όνομα είναι S7562XXBMF2_S7562ODDBMF1_INS . Αν δεν μπορείτε να την κατεβάσετε, πείτε μου να το κάνω ένα rar να το ανεβάσω.

 

Eυχαριστουμε μαρκ και μονο που απαντησες ειλικρινα γιατι τοσες μερες κανεις αλλος δεν ειπε κατι. Αν δεις πάντως 2 ποστ πιο πανω το εκανα εγω με το που βρηκα επιτελους την ρομ την ανεβασα για οποιον θελει μεσω mediafire

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βαλεις κατευθειαν την 10??χωρις να βαλεις την 7 πρωτα???!!!!

 

Χωρις να θελω να παρω κανενα στο λαιμο μου απο οτι διαβασα στο xda ο κατασκευαστης της εχει φτιαξει μια ρομ που ειναι update απο την 7 στην 10 και μια ρομ full package που την περναμε κατευθειαν πανω απο την S7562DDBMD1 για σιγουρα θα μπορω εγω να σας πω μετα την κυριακη το βραδυ που θα παω στο φιλο μου για να το κανω αφου οπως εχω πει το Samsung S7562 δεν ειναι δικο μου αλλα φίλου.

Link to comment
Share on other sites

εχεις λινκ απ αυτη τη ρομ που μπενει πανω απ την γνησια??

 

Αυτή δίνει ο κατασκευαστης της 7 στο επισημο θεμα στο xda. Σε ενημερωνω οτι εγώ ακόμα δεν το δοκίμασα μην σε πάρω στο λαιμό μου πάντως αν την δοκιμασεις μην ξεχασεις και γραψε τις όποιες εντυπώσεις ή bugs αν βρεις

Link to comment
Share on other sites

εκανα βλακια περασα την Rom 10 και δεν μου κλειδωνε τις sim και τωρα δεν ξερω τι να κανω..μαλλον κατι εκανα λαθος στο baseband..please helpppppp :wacko: μεσα απο αυτη την ROM προσπαθησα κ εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και παλι μου ξεκιναει με αυτην..... Edited by sculpture
Link to comment
Share on other sites

εκανα βλακια περασα την Rom 10 και δεν μου κλειδωνε τις sim και τωρα δεν ξερω τι να κανω..μαλλον κατι εκανα λαθος στο baseband..please helpppppp :wacko: μεσα απο αυτη την ROM προσπαθησα κ εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και παλι μου ξεκιναει με αυτην.....

 

Τι ακριβώς εννοεις δεν σε κλειδώνει τις sim? Πριν περασεις την 10 ειχες περασει μεσω odin αυτην την baseband S7562DDBMD1? Γιατι στις οδηγιες το έγραφαν ξεκάθαρα περνάμε πρωτα αυτη τη baseband μέσω odin πριν περασουμε τη 10. Tώρα καλύτερα να ρωτήσεις τα παιδιά στο xda στο θεμα αυτης της ρομ να σε πουν τι μπορεις να κάνεις ή αν ξέρει καποιος άλλος εδω μεσα και του έχει τύχει.

 

Μια ιδέα δικιά μου αλλα δεν ξερω αν θα επιανε ή θα κολλουσε περισσοτερο το κινητο θα ήταν να δοκίμαζες μεσω odin να περνουσες την baseband αυτή S7562DDBMD1 και μετα να ξαναεκανες τα wipes που λενε οι οδηγιες στη πρωτη σελιδα και να ξαναπερνουσες την ρομ 10 από την αρχή μακαρι να μπορουσα να σε πω σιγουρα οτι θα δουλευε αλλα δυστηχως δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς εννοεις δεν σε κλειδώνει τις sim? Πριν περασεις την 10 ειχες περασει μεσω odin αυτην την baseband S7562DDBMD1? Γιατι στις οδηγιες το έγραφαν ξεκάθαρα περνάμε πρωτα αυτη τη baseband μέσω odin πριν περασουμε τη 10. Tώρα καλύτερα να ρωτήσεις τα παιδιά στο xda στο θεμα αυτης της ρομ να σε πουν τι μπορεις να κάνεις ή αν ξέρει καποιος άλλος εδω μεσα και του έχει τύχει.

 

Μια ιδέα δικιά μου αλλα δεν ξερω αν θα επιανε ή θα κολλουσε περισσοτερο το κινητο θα ήταν να δοκίμαζες μεσω odin να περνουσες την baseband αυτή S7562DDBMD1 και μετα να ξαναεκανες τα wipes που λενε οι οδηγιες στη πρωτη σελιδα και να ξαναπερνουσες την ρομ 10 από την αρχή μακαρι να μπορουσα να σε πω σιγουρα οτι θα δουλευε αλλα δυστηχως δεν ξέρω.

 

ενωω οτι ενω την περασε την ΡΟΜ 10 κανονικα τις καρτες δεν τις δεχετε...βαζω τουσ κωδικους κ μου τουσ ζηταει συνεχεια και στο τελος μου λεει καντε επανεκινηση την συσκευη γιατι οι καρτεσ δεν ειναι δεκτες κατι τετοιο...παραθετω και μια εικονα με τα στοιχεια της συσκευης για να δεις αν εκανα σωστα το baseband.. αν θυμαμε καλα εκανα την baseband που αναφερουν..:wacko: πες μου που μπορω να βρω αυτη την baseband που λες?εχεις καποιο λινκ?εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και wipe αλλα παλι ξεκιναει με την ΡΟΜ 10...ηλικρινα πελαγωσα...

Link to comment
Share on other sites

περνα ξανα τη γνησια ρομ της samsung ...και βλεπουμε

 

που θα την βρω?την περναω χωρις να κανω μεσω ODIN ΚΑΤΙ?ειμαι λιγο ασχετος...δεν υπαρχει τροπος να κανω κατι και να δεχτει κανονικα τις sim?

Edited by sculpture
Link to comment
Share on other sites

που θα την βρω?την περναω χωρις να κανω μεσω ODIN ΚΑΤΙ?ειμαι λιγο ασχετος...δεν υπαρχει τροπος να κανω κατι και να δεχτει κανονικα τις sim?

 

Θα την περασεις μεσω recovery κανοντας πρωτα τα wipes οπως εκανες για να περασεις την 10 απλά οταν φτασεις στο σημειο install zip from sdcard δεν θα περασεις την 10 αλλα το zip της official. Αλλά απο οτι ειδα σε ολα τα επισημα site δεν ξερω γιατι αλλά την εχουν κατεβασει οπότε θα παρακαλούσα όποιος είχε προλάβει και την κατεβάσει να την ανέβαζε και για ολους τους υπόλοιπους εμας που δεν προλάβαμε. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα την περασεις μεσω recovery κανοντας πρωτα τα wipes οπως εκανες για να περασεις την 10 απλά οταν φτασεις στο σημειο install zip from sdcard δεν θα περασεις την 10 αλλα το zip της official. Αλλά απο οτι ειδα σε ολα τα επισημα site δεν ξερω γιατι αλλά την εχουν κατεβασει οπότε θα παρακαλούσα όποιος είχε προλάβει και την κατεβάσει να την ανέβαζε και για ολους τους υπόλοιπους εμας που δεν προλάβαμε. Ευχαριστώ

 

Tzivas σε ευχαριστω πολυ αλλα αν περασω την baseband s7562ddbmd1 μεσω Odin και μετα ξανακανω recovery μεσω odin και μετα reboot θα τρεξει η Light ROM v10.1 ? το θεμα μου ειναι να δεχετε τις sim...γιατι το κινητο λειτουργει κανονικα αλλα οταν βαζω τις καρτες sim ενω βαζω τους κωδικους μου τους ξανα ζηαταει συνεχεια και μετα μου λεει να κανω επανεκινηση και να βαλω τις σωστες καετες sim...

Link to comment
Share on other sites

Tzivas σε ευχαριστω πολυ αλλα αν περασω την baseband s7562ddbmd1 μεσω Odin και μετα ξανακανω recovery μεσω odin και μετα reboot θα τρεξει η Light ROM v10.1 ? το θεμα μου ειναι να δεχετε τις sim...γιατι το κινητο λειτουργει κανονικα αλλα οταν βαζω τις καρτες sim ενω βαζω τους κωδικους μου τους ξανα ζηαταει συνεχεια και μετα μου λεει να κανω επανεκινηση και να βαλω τις σωστες καετες sim...

 

Λοιπόν πας εδώ και το κστεβάζεις http://terafile.co/141533349e69/S7562XXALJ4_S7562OXXALJ3_EUR.zip ειναι η official για ελλαδα ασχετα που στο τελος λεει EUR την κατεβαζεις και την πετας στην καρτα μνημης σου, μετα κανεις wipe data, wipe cache, advanced/davlik cache και τελος install from zip card και επιλεγεις την official rom που την εχεις βάλει απο πριν μεσα στη κάρτα μνήμης. Περιμενεις λιγο και αφου τελειωσει το install πατάς reboot phone. Έχοντας καλώς των πραγμάτων με τη επανεκκινηση θα πρεπει ολα να δουλευουν και θα ειναι σαν να ανοιγεις για πρώτη φορά το κινητό σου και να κανεις τις πρώτες ρυθμίσεις. Μετα ειναι επιλογη σου αν θα θες να περασεις το recovery (γιατι μετα την φόρτωση της official το recovery θέλει ξανα απο την αρχη να το περασεις αν θες να "πειράξεις" το κινητό σου) και μετα το baseband και να ξαναπερασεις την 10. Ελπίζω να σε βοήθησα και μεχρι το βράδυ ελπίζω να μπορεσω να ανεβάσω ενα zip που να τα έχει όλα οσα χρειαζομαστε μαζεμένα για να μην τα ψαχνουμε αριστερα και δεξια γιατι για ενα κινητο φίλου και εφαγα 2 μερες μόνο να ψαχνω τα αρχεια και να τα κατεβασω ενω το περασμα της custom δεν θα παρει ούτε μισή ώρα.

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Το έχετε δοκιμάσει να περάσετε την official rom μέσω recovery? Ερώτηση κάνω, από περιέργεια. Επειδή όποτε πέρναγα κάτι τέτοιο το έκανα μέσω odin.
Link to comment
Share on other sites

ενωω οτι ενω την περασε την ΡΟΜ 10 κανονικα τις καρτες δεν τις δεχετε...βαζω τουσ κωδικους κ μου τουσ ζηταει συνεχεια και στο τελος μου λεει καντε επανεκινηση την συσκευη γιατι οι καρτεσ δεν ειναι δεκτες κατι τετοιο...παραθετω και μια εικονα με τα στοιχεια της συσκευης για να δεις αν εκανα σωστα το baseband.. αν θυμαμε καλα εκανα την baseband που αναφερουν..:wacko: πες μου που μπορω να βρω αυτη την baseband που λες?εχεις καποιο λινκ?εκανα και επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων και wipe αλλα παλι ξεκιναει με την ΡΟΜ 10...ηλικρινα πελαγωσα...

 

τωρα δεν μπορω απο πανω μεσω ODIN να περασω αυτην την baseband S7562ODDBMF1_INS?θα την παρει?ενοουσα οτι οι sim καρτες δεν μπορουν να διαβαστουν απο την νεα ROM κ μου λεει να κανω επανεκινηση την συσκευη και να τοποθετησω εγκυρες sim καρτες.αυτο σιγουρα οφειλετε στο οτι δεν εβαλα την σωστη baseband S7562ODDBMF1_INS

 

Το έχετε δοκιμάσει να περάσετε την official rom μέσω recovery? Ερώτηση κάνω, από περιέργεια. Επειδή όποτε πέρναγα κάτι τέτοιο το έκανα μέσω odin.

που να την βρω την official rom?εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων οταν κολισα τελιως αλλα παλι με επαναφερει στην ιδια ROM απλα εχει σβησει τα παντα απο εφαρμογες και δεδομενα...δεν ξερω αν πανω απο την baseband που ηδη εχω αν μπορω να βαλω μεσω odin την σωστη..αν την παιρνει δηλαδη

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Όπα, μισό να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Όταν περάσεις μια rom διαφορετική και κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν σημαίνει πως θα σου περάσει τη μαμά rom που είχε το τηλέφωνο. Θα σου ξαναφέρει την rom που πέρασες στο σημείο που ήταν αρχικά όταν το άνοιξες με αυτήν, πριν εγκατατήσεις προγράμματα και πειράξεις το οτιδήποτε.

 

edit: Ότι και να φοράει πάνω, αν μπεις σε download mode και περάσεις την αρχική rom, θα την βάλει κανονικά. Έπειτα απλά πρέπει να μπεις στο εργοστασιακό recovery και να κάνεις wipe data αν κολλάει στην εκκίνηση. Εννοείται πως ότι εφαρμογές και δεδομένα έχεις μέσα τα χάνεις όταν αλλάζεις rom.

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Όπα, μισό να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Όταν περάσεις μια rom διαφορετική και κάνεις επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, δεν σημαίνει πως θα σου περάσει τη μαμά rom που είχε το τηλέφωνο. Θα σου ξαναφέρει την rom που πέρασες στο σημείο που ήταν αρχικά όταν το άνοιξες με αυτήν, πριν εγκατατήσεις προγράμματα και πειράξεις το οτιδήποτε.

 

edit: Ότι και να φοράει πάνω, αν μπεις σε download mode και περάσεις την αρχική rom, θα την βάλει κανονικά. Έπειτα απλά πρέπει να μπεις στο εργοστασιακό recovery και να κάνεις wipe data αν κολλάει στην εκκίνηση. Εννοείται πως ότι εφαρμογές και δεδομένα έχεις μέσα τα χάνεις όταν αλλάζεις rom.

μπηκα σε download κ περιμενς να κατεβει το σωστο baseband της PMP ™ Light ROM v10.1,αν τωρα ανοιξω το ODIN και βαλω το σωστο baseband και στην συνεχεια απο recovery mode ξανακανω install την ιδια ROM και κανω πρωτα wipe data cache και dalvik cache,θα ειμαι οκ?και οταν λεω οκ ενοο αν δεν εχω καποιο θεμα στην αναγνωριση των καρτων sim απο το τηλεφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...