Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 920 Μέρος ΙΙ


stendor
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αλήθεια, πως βάζουμε φωτο στη glance screen? Δεν το έχω βρεί στις ρυθμίσεις... Ευχαριστώ
Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια αλήθεια, πως βάζουμε φωτο στη glance screen? Δεν το έχω βρεί στις ρυθμίσεις... Ευχαριστώ

 

Xρειάζεσαι αυτή την εφαρμογή πρώτα. Μέσα από αυτην αλλάζεις φοντο της glance

http://www.windowsphone.com/el-gr/store/app/glance-background/7c3378ff-2844-480b-b2e2-783537201b84

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει beta,developers preview ή όπως αλλιώς θέλετε τη πείτε την για την κινητάρα μας???

 

Κοίτα στο επίσημο θέμα των WP8 !!! :)

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο εφαγα το πρωτο δυνατο κολημα της συσκευης....πηγα να κανω μια κληση και αυτη ειχε κολησει στo glance background που εχω βαλει μια φωτογραφια....παταγα το power button,αlλα τπτ....με τα πολλα καταφερα και του εκανα ενα soft reset,στην 4η προσπαθεια αν θυμαμαι καλα,αφου δεν αντιδρουσε οσες φορες και να πατησα το power button, ανοιξε το κινητακι παλι εμφανιστηκαν τα πλακακια,αλλα ειχε αλλαξει η ωρα και η ημερομηνια...

εχει τυχει σε καναν αλλο αυτοπ το πραγμα???λετε να ειναι προαγγελος hard reset??

 

Για να μην αγχώνεσαι με την αλλαγή της ώρας, είναι φυσιολογικό μετά από soft reset.

Όσο για το κόλλημα πιστεύω οτι απλά έτυχε. Μη δίνεις σημασία.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Πάιδες σας έχει τύχει να μην συγχρονίζει τα e-mails στον Outlook.com λογαριασμό σας;

 

Εξηγούμαι:

Όταν διαγράφω e-mails από το κινητό τα διαγράφει κανονικά και στο Outlook.com. Όταν διαγράφω e-mails από το Outlook.com, μέσω του υπολογιστή μου, δε διαγράφονται και από το κινητό μου και πρέπει να το ξανακάνω και από αυτό.

 

Αny thoughts?

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Πάιδες σας έχει τύχει να μην συγχρονίζει τα e-mails στον Outlook.com λογαριασμό σας;

 

Εξηγούμαι:

Όταν διαγράφω e-mails από το κινητό τα διαγράφει κανονικά και στο Outlook.com. Όταν διαγράφω e-mails από το Outlook.com, μέσω του υπολογιστή μου, δε διαγράφονται και από το κινητό μου και πρέπει να το ξανακάνω και από αυτό.

 

Αny thoughts?

 

:confused:

Αν περιμένεις να συγχρονίσει θα διαγραφούν, αλλιώς θα πρέπει να κάνεις χειροκίνητο συγχρονισμό ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φαντάστηκα κι εγω φίλε μου αλλά δε δουλεύει ουτε με τον αυτόματο, ούτε με το χειροκίνητο συγχρονισμό. Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να πάω στις ρυθμίσεις του λογαριασμού, να απενεργοποιήσω το συγχρονισμο των e-mail και μετα τον ξαναενεργοποιήσω. Αλλά μετά από λίγο το παθαίνει ξανα και δεν ειναι και καθόλου πρακτικό να το κάνω αυτό όλη την ώρα.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο φαντάστηκα κι εγω φίλε μου αλλά δε δουλεύει ουτε με τον αυτόματο, ούτε με το χειροκίνητο συγχρονισμό. Ο μόνος τρόπος που βρήκα είναι να πάω στις ρυθμίσεις του λογαριασμού, να απενεργοποιήσω το συγχρονισμο των e-mail και μετα τον ξαναενεργοποιήσω. Αλλά μετά από λίγο το παθαίνει ξανα και δεν ειναι και καθόλου πρακτικό να το κάνω αυτό όλη την ώρα.

 

Μπες στο κόπο και ξαναστήστο 3 λεπτά υπόθεση. Ίσως ξεκολλήσει.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λεβέντες... Μπορεί να μοιάζει off topic, αλλά δεν ειναι..

 

Έχω βγει στη γυρα και ψάχνω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή της προκοπής (DSLR, για όσους ξέρουν)..

Σε αυτό το σημείο, να αναφέρω οτι ειμαι απογοητευμένος απο την ποιότητα της φωτογραφίας του κινητού μας, μιας και δεν ειμαι ο μόνος νομιζω, που μόλις κάνει το "capture" της φωτογραφίας, φαίνεται "ΜΠΟΜΠΑ", αλλά όταν πας να τη δεις, είναι ΕΛΑΦΡΩΣ, κι όμως σε σημείο που να το καταλαβαίνεις, ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΕΝΗ... Και τι δε δοκίμασα... Τίποτα... Τέλος πάντων..

Ψαχνοντας, ψαχνοντας, ψαχνοντας, έπεσα πάνω σε αυτό εδώ...

http://www.e-pcmag.gr/news/oi-fotografikes-mixanes-fakoi-sony-cyber-shot-gia-android-alla-kai-ios-smartphones

 

Μη ξεγελιεστε απο το ios και το android... Αρκεί το τηλέφωνο να εχει NFC ή wifi... απο κει και πέρα, η συνδεση γινεται κανονικά..

Δε ξέρω αν αξίζει το κόπο, να δώσεις 150 ευρώ για να πάρεις κάτι το οποίο, προφανώς μεν δεν ειναι ίσο με τη ποιότητα μιας πολυ καλη φωτογραφικης μηχανης τυπου DSLR αλλά, μπορεί δε, να αποδειχτεί οτι ειναι χειρότερο απο το Nokia Camera!..

Αν κάποιοι είστε φαν της φωτογραφίας κι έχετε ασχοληθεί καθόλου, θα μπορέσετε να μας διαφωτίσετε νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η βλακεία με τις φωτογραφίες προήλθε απο το black update και μετα. Σε μια προσπαθεια να τις κανουν και καλά πιο αληθοφανεις.

Όμως το αποτέλεσμα είναι τραγικό. Βγαίνουν με μια άθλια κιτρινιλα.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λεβέντες... Μπορεί να μοιάζει off topic, αλλά δεν ειναι..

 

Έχω βγει στη γυρα και ψάχνω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή της προκοπής (DSLR, για όσους ξέρουν)..

Σε αυτό το σημείο, να αναφέρω οτι ειμαι απογοητευμένος απο την ποιότητα της φωτογραφίας του κινητού μας, μιας και δεν ειμαι ο μόνος νομιζω, που μόλις κάνει το "capture" της φωτογραφίας, φαίνεται "ΜΠΟΜΠΑ", αλλά όταν πας να τη δεις, είναι ΕΛΑΦΡΩΣ, κι όμως σε σημείο που να το καταλαβαίνεις, ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΕΝΗ... Και τι δε δοκίμασα... Τίποτα... Τέλος πάντων..

Ψαχνοντας, ψαχνοντας, ψαχνοντας, έπεσα πάνω σε αυτό εδώ...

http://www.e-pcmag.gr/news/oi-fotografikes-mixanes-fakoi-sony-cyber-shot-gia-android-alla-kai-ios-smartphones

 

Μη ξεγελιεστε απο το ios και το android... Αρκεί το τηλέφωνο να εχει NFC ή wifi... απο κει και πέρα, η συνδεση γινεται κανονικά..

Δε ξέρω αν αξίζει το κόπο, να δώσεις 150 ευρώ για να πάρεις κάτι το οποίο, προφανώς μεν δεν ειναι ίσο με τη ποιότητα μιας πολυ καλη φωτογραφικης μηχανης τυπου DSLR αλλά, μπορεί δε, να αποδειχτεί οτι ειναι χειρότερο απο το Nokia Camera!..

Αν κάποιοι είστε φαν της φωτογραφίας κι έχετε ασχοληθεί καθόλου, θα μπορέσετε να μας διαφωτίσετε νομιζω...

 

Το κινητο βγαζει εκπληκτικες φωτο αλλα...σ'αυτο που λεει ο @theprodigy εχει δικιο.Και στην black αλλα και στην amber υπαχρει μια κιτρινη χροια στις φωτο.Οταν τραβας με φλας...η κιτρινιλα ειναι ακομα πιο εντονη.Επειδη εχω ασχοληθει εκτεταμενα με την καμερα του 920...αποφασισα να κανω downgrade σε Portico γιασ να δοκιμασω την καμερα.Τα αποτελεσματα ηταν εκπληκτικα.Παραθετω μερικες...υποψην ειναι τραβηγμενες με την oneshot camera

 

13706141333_78bd06e444_c.jpg

 

13721505104_fe98f5a41b_c.jpg

 

13724425223_aa7faa3c25_c.jpg

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Με το 8.1 update λογικά θα βελτιωθεί ο αλγόριθμος της κάμερας. Αν θες κάνε υπομονή να βγει η developer preview σε λίγες μερες, να την δοκιμάσεις. Στο update της η νοκια, σίγουρα θα βελτιώσει την εφαρμογή της κάμερας της.

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μπες στο κόπο και ξαναστήστο 3 λεπτά υπόθεση. Ίσως ξεκολλήσει.

 

Το έχω δοκιμάσει και αυτό. Μετα από μερικές μέρες πάλι τα ίδια κάνει.

Κάποια στιγμή θα κάτσω να κάνω ένα hard format για να περάσω και το Ελληνικό product code (έχει το Ιταλικό). Ελπίζω τότε να συνέλθει.

Γενικά δεν αντιμετωπίζω άλλα προβλήματα με το κινητό. Είμαι απολύτως ευχαριστημένος από την αγορά μου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα λεβέντες... Μπορεί να μοιάζει off topic, αλλά δεν ειναι..

 

Έχω βγει στη γυρα και ψάχνω να αγοράσω μια φωτογραφική μηχανή της προκοπής (DSLR, για όσους ξέρουν)..

Σε αυτό το σημείο, να αναφέρω οτι ειμαι απογοητευμένος απο την ποιότητα της φωτογραφίας του κινητού μας, μιας και δεν ειμαι ο μόνος νομιζω, που μόλις κάνει το "capture" της φωτογραφίας, φαίνεται "ΜΠΟΜΠΑ", αλλά όταν πας να τη δεις, είναι ΕΛΑΦΡΩΣ, κι όμως σε σημείο που να το καταλαβαίνεις, ΚΙΤΡΙΝΙΣΜΕΝΗ... Και τι δε δοκίμασα... Τίποτα... Τέλος πάντων..

Ψαχνοντας, ψαχνοντας, ψαχνοντας, έπεσα πάνω σε αυτό εδώ...

http://www.e-pcmag.gr/news/oi-fotografikes-mixanes-fakoi-sony-cyber-shot-gia-android-alla-kai-ios-smartphones

 

Μη ξεγελιεστε απο το ios και το android... Αρκεί το τηλέφωνο να εχει NFC ή wifi... απο κει και πέρα, η συνδεση γινεται κανονικά..

Δε ξέρω αν αξίζει το κόπο, να δώσεις 150 ευρώ για να πάρεις κάτι το οποίο, προφανώς μεν δεν ειναι ίσο με τη ποιότητα μιας πολυ καλη φωτογραφικης μηχανης τυπου DSLR αλλά, μπορεί δε, να αποδειχτεί οτι ειναι χειρότερο απο το Nokia Camera!..

Αν κάποιοι είστε φαν της φωτογραφίας κι έχετε ασχοληθεί καθόλου, θα μπορέσετε να μας διαφωτίσετε νομιζω...

 

Η αλήθεια είναι ότι στο κομμάτι φωτογραφία έχουμε υψηλές απαιτήσεις από ενα Νόκια. Έτσι κι εγώ δεν μπορώ να πω ότι είμαι 100% ευχαριστημένος από την κάμερα, αλλά προφανώς φταίνε οι αλγόριθμοι. Σε σύγκριση με iPhone 5 δε ζηλεύω τίποτα. Αλλά το S4 τη μέρα το θεωρώ πιο "δυνατό" κυρίως γιατί (όπως είχα πει και πιο παλιά) μου φαίνονται πιο "καθαρές" οι φωτό (σε PC πάντα). Από πλευράς OIS και Νυχτερινής λήψης το 920 είναι μακράν μπροστά φυσικά.

Επειδή αναφέρθηκε και η Portico, εγώ θυμάμαι ότι με την MS-εφαρμογή θόλωνε κατά τη διάρκεια του post-processing. Τώρα για την one-shot δε ξέρω, αλλά σίγουρα θεωρώ ότι με Amber η φωτό είχε ανέβει σκαλοπάτια. Είχε όντως έντονα χρώματα (όχι τόσο ρεαλιστικά δηλαδή) αλλά το προτιμούσα 1000 φορές από την έντονη κιτρινιλα της Black.

Υπομονή μεχρι τo Nokia Cyan (+8.1) update που υποθέτω θα δώσει τα καλύτερα δείγματα γραφής.

Όσον αφορά πάντως το θέμα που ρώτησες, ο φακός αυτός όπως και όλα τα πρόσθετα είναι σαφώς μια καλή προσθήκη σε ένα κινητό. Από την άλλη ουσιαστικά αχρηστεύεις "εν μέρη" την κάμερα καθώς θα την χρησιμοποιείς μόνο στις καθημερινές απλές φωτό σου..Πάνε και τα OIS, και τα Carl Zeiss και όλα.. :p

Για ~100€ πάντως, εγώ ίσως θα τα έδινα (αν μετά την Nokia Cyan δεν ήμουν ικανοποιημένος). Τα 8.7MP είναι πάντως λίγο θεματάκι, από την άποψη ότι δεν χρησιμοποιούνται πλήρως, αλλά λόγω 16:9 μένου 7MP και η Νοκια Κάμερα βγάζει στο 5MP :(

Oὐκ ἐν τῷ πολλῷ τὸ εὖ..
Link to comment
Share on other sites

Με το 8.1 update λογικά θα βελτιωθεί ο αλγόριθμος της κάμερας. Αν θες κάνε υπομονή να βγει η developer preview σε λίγες μερες, να την δοκιμάσεις. Στο update της η νοκια, σίγουρα θα βελτιώσει την εφαρμογή της κάμερας της.

 

Δεν πιστευω οτι τα WP 8.1 θα φερουν καποια βελτιωση στην καμερα οσον αφοαρα τους αλγοριθμους.Δεν εχει καμια σχεση η Microsoft με την καμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω οτι τα WP 8.1 θα φερουν καποια βελτιωση στην καμερα οσον αφοαρα τους αλγοριθμους.Δεν εχει καμια σχεση η Microsoft με την καμερα.

 

Η μαμά εφαρμογή, της ms είναι. Ίσως την βελτιώσει. Όσο για την εφαρμογή της Nokia, θα την βελτιώσει σίγουρα στο δικό της update

Τρέχουσα συσκευή: Huawei P30 Pro

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά εφαρμογή, της ms είναι. Ίσως την βελτιώσει. Όσο για την εφαρμογή της Nokia, θα την βελτιώσει σίγουρα στο δικό της update

 

Ποτε βγαινει το update της Nokia?

Link to comment
Share on other sites

Η developers preview δεν βγαινει σημερα ομως?

σημερα, αυριο, μεθαυριο, παντως αυτες τις μερες το περιμενουμε. :)

Link to comment
Share on other sites

Η developers preview δεν βγαινει σημερα ομως?

 

Δεν ξέρουμε, αλλα τι σχέση έχει αυτό? Θα βγει στο 1ο μισό του Απρίλη...

Για dev. preview τα 'χουμε αναλύσει στο θέμα των WP8 !!! Μπείτε να μάθετε τι παίζει...

:rtfm:
Link to comment
Share on other sites

Η developers preview δεν βγαινει σημερα ομως?

 

Από αυτά που κατάλαβα από WP central βγαίνει σήμερα 6.00 το απόγευμα ώρα Ελλάδας...

Link to comment
Share on other sites

Αναβαθμίζω και 920 και 1520 το δευτερο τελείωσε σχεδόν και τα δυο update

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...