Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με ποια εφαρμογη σβηνουμε αρχεια απο την εξωτερικη sd; το 4.4 απαγορευει την διαγραφη!

 

Με τη "μααμ" εφαρμογη της samsung που εχει για να βλεπεις ολα τα αρχεια.

Ξύπνησε σ' έναν εφιάλτη αλλά δεν θυμάται να κοιμήθηκε
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μου έβγαλε σήμερα μια ενημέρωση γυρω στα 290Mb ξέρει κάποιος τί είναι; Να υποθέσω ότι lollipop δεν είναι. Στην περιγραφή δεν το αναφέρει καθόλου. Μιλάει για βελτιώσεις και διορθώσεις....
Link to comment
Share on other sites

Μου έβγαλε σήμερα μια ενημέρωση γυρω στα 290Mb ξέρει κάποιος τί είναι; Να υποθέσω ότι lollipop δεν είναι. Στην περιγραφή δεν το αναφέρει καθόλου. Μιλάει για βελτιώσεις και διορθώσεις....

Εμένα πριν κάνα 10ημερο (γερμανικό είναι)έκανε ενημέρωση κι εγώ νόμιζα lollipop αλλά 4.4.2 ενημερωμένη ήταν.

Link to comment
Share on other sites

Εκει που δουλευω κανονικά με το ταμπλετ (lte) ξαφνικα παγώνει η οθονη και δεν ανταποκρίνεται σε καμία ενέργεια. Πατάω το power button μια φορά και σβήνει η οθόνη. Το πατάω μια δεύτερη και όλα οκ. Συμβαίνει και σε άλλους ή να το στείλω για service. Είναι εντός εγγύησης.

 

Τι ακριβώς δουλεύεις τι στιγμή που παγώνει το tablet? Διότι αν έχεις ανοικτό browser ενδέχεται να κολλάει λόγω αστάθειας του δικτύου ειδικά αν χρησιμοποιείς το δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας.

Και σε εμένα έχει κολλήσει σε αντίστοιχες περιπτώσεις και ξεκολλάει μόνο του όταν λάβει όλα τα δεδομένα της ιστοσελίδας.

Θα πρέπει να σημειώσω πως μου έχουν τύχει ιστοσελίδες οι οποίες τελικά κράσαραν τον browser.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πρεπει να σημειωσω οτι εχει απειρα κολληματα το tablet.

iPhone 14 Pro Max

iWatch 9

Airpods Pro

Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ συχνά τα δεδομένα κινητής. Δε εχω παρατηρήσει να το κάνει σε κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή. Μου το έχει κάνει στο Chrome, στο Word κλπ. Επίσης δε το κάνει πάντα. Εχω την εντύπωση πως το κάνει οταν αναβαθμίζει εφαρμογές απο playstore ενώ δουλεύω σε άλλη εφαρμογή. Θα πρέπει να το παρακολουθήσω.

Γεννήθηκα χωρίς να θέλω.

Θα πεθάνω χωρίς να θέλω.

Αφήστεμε να ζήσω όπως θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Δε χρησιμοποιώ συχνά τα δεδομένα κινητής. Δε εχω παρατηρήσει να το κάνει σε κάποια συγκεκριμένη εφαρμογή. Μου το έχει κάνει στο Chrome, στο Word κλπ. Επίσης δε το κάνει πάντα. Εχω την εντύπωση πως το κάνει οταν αναβαθμίζει εφαρμογές απο playstore ενώ δουλεύω σε άλλη εφαρμογή. Θα πρέπει να το παρακολουθήσω.

 

Όντως, η συμπεριφορά του tablet σου χρήζει παρακολούθησης για να διαπιστώσεις πότε κολλάει.

Εγώ δεν έχω άλλου είδους κολλήματα πέραν αυτών που οφείλονται καθαρά σε προβλήματα επικοινωνίας των browsers.

 

Γενικά πάντως, όπως αναφέρθηκε και ποιο πριν, ένα reset στα factory defaults διορθώνει πολλά προβληματάκια που μπορεί να οφείλονται σε λανθασμένες ενημερώσεις των εφαρμογών.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Έχω το εξής πρόβλημα. Η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα. Φτάνει λοιπόν στο 5% Το κλείνω και το ανοίγω πάλι και είναι στο 35%. Το ταμπλετ είναι 4 μηνών μόνο και πολύ λίγο χρησημοποιημενο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Έχω το εξής πρόβλημα. Η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα. Φτάνει λοιπόν στο 5% Το κλείνω και το ανοίγω πάλι και είναι στο 35%. Το ταμπλετ είναι 4 μηνών μόνο και πολύ λίγο χρησημοποιημενο.

service....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Έχω το εξής πρόβλημα. Η μπαταρία πέφτει πολύ γρήγορα. Φτάνει λοιπόν στο 5% Το κλείνω και το ανοίγω πάλι και είναι στο 35%. Το ταμπλετ είναι 4 μηνών μόνο και πολύ λίγο χρησημοποιημενο.

 

η μπαταρία σου απλά θέλει καλιμπράρισμα,να κάνει δηλαδή το τσιπάκι της reset.....αν το έχεις,βιντεάκι απο youtube,το ανοίγεις,ξεκουμπώνεις την μπαταρία για κανα λεπτό για να σετάρει,το κουμπώνεις,έτοιμος

.

 

αν δεν το έχεις,service.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά δεν χανω την εγγύηση με το να ανοίξω και να βγαλω την μπαταρία;

 

αν το ανοίξεις προσεκτικά δεν πειράζεις τίποτε....και δεν βγάζεις την μπαταρία,απλά θα ξεκουμπώσεις το βυσματάκι της.είναι πανεύκολο,απλά θέλει προσοχή και πλαστικά εργαλειάκια,όπως π.χ. πενάκι κιθάρας η πλαστικό μαχαιράκι που χρησιμοποιούμε σε πάρτι κτλ.

αν το κάνεις μην βάλεις μεταλλικά εργαλεία με την καμία,πληγώνουν τα πλαστικά.

στην εγγύηση θα μυρίσουν τα νύχια τους για το αν ανοίχτηκε ένα μηχάνημα?

εγώ είχα ανοίξει το προηγούμενο που είχα(μου έπεσε κι έσπασε και πήρα άλλο),το αυτοκόλλητο που έπρεπε να είναι στο βύσμα της μπαταρίας ήταν αλλού για αλλού...αν το πήγαινα σέρβις θα μου έλεγαν ότι το πείραξα κιόλας.καλιμπράρισα την μπαταρία και μετά πήγαινε τρένο.

2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Άλλος τρόπος να καλιμπραριστει υπαρχει; καποιο πρόγραμμα η γενικα κάποια άλλη μέθοδος;

εφόσον έχεις εγγύηση πήγαινε το για Service!!

Link to comment
Share on other sites

Άλλος τρόπος να καλιμπραριστει υπαρχει; καποιο πρόγραμμα η γενικα κάποια άλλη μέθοδος;

 

Η πιο safe μεθοδος ειναι να το αφησεις να ξεφορτισει τελειως και μετα κλειστο να το αφησεις να φορτισει τερμα .Και επειτα να μην το αφηνεις κατω απο 20% και πανω απο 80% .αν δεν στρωσει σελιγο καιρο πηγαινε το στο service.

Link to comment
Share on other sites

Άλλος τρόπος να καλιμπραριστει υπαρχει; καποιο πρόγραμμα η γενικα κάποια άλλη μέθοδος;

 

σαφώς όχι.

αν είσαι αθήνα,πας σερβις,περιμένεις,στο φτιάχνουν επιτόπου,το παίρνεις ,φεύγεις.

από εμπειρία φίλου που πήγε με κινητό και του άλλαξαν οθόνη.

Edited by tarif16nikos
2i6fhs-5.png
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά πρόταση για custom kernel για την stock rom 4,3 και το μοντέλο P600; Το τονίζω custom kernel και όχι custom rom.

 

Πριν μερικές μέρες το έκανα root αλλά δεν κατάφερα με τίποτε να το κάνω να δουλέψει σε μερικά πράγματα. Όπως για παράδειγμα να δουλέψει με επιτυχία ssh daemon στην πόρτα 22, καθώς επίσης να δουλέψει το ping από απλό χρήστη. Να σημειώσω ότι το ping δεν δουλεύει ούτε με το busybox.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα προβλήματα αυτά έχουν να κάνουν με τον kernel της μαμάς του και τους περιορισμούς που επιβάλει προς χάριν της ασφάλειας.

 

Καμιά πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει καμιά πρόταση για custom kernel για την stock rom 4,3 και το μοντέλο P600; Το τονίζω custom kernel και όχι custom rom.

 

Πριν μερικές μέρες το έκανα root αλλά δεν κατάφερα με τίποτε να το κάνω να δουλέψει σε μερικά πράγματα. Όπως για παράδειγμα να δουλέψει με επιτυχία ssh daemon στην πόρτα 22, καθώς επίσης να δουλέψει το ping από απλό χρήστη. Να σημειώσω ότι το ping δεν δουλεύει ούτε με το busybox.

 

Μετά από πολύ ψάξιμο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τα προβλήματα αυτά έχουν να κάνουν με τον kernel της μαμάς του και τους περιορισμούς που επιβάλει προς χάριν της ασφάλειας.

 

Καμιά πρόταση;

ρώτα στο xda http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014 όχι εδώ....

Link to comment
Share on other sites

Mπορουμε προσθετοντας ενα Huawei e1750 στικ να μετατρεψουμε τοwifi σε καρτοκινητο για αποστολη/ληψη μηνυματων και συνδεση στο ιντερνετ; Θυμαμαι πως σε ενα Ainol γινοτανε. Το συνεδεσα και το αναγνωριζει ως usb stick, αναβοσβηνει το πρασινο λεντακι (αρα λαμβανει σημα) μα...παρακατω; Edited by lakiss51
Link to comment
Share on other sites

ρώτα στο xda http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014 όχι εδώ....

 

Το έχω ψάξει αλλά δεν έβγαλα άκρη. Είπα μήπως εδώ στο Ελληνικό forum κάποιος είχε κάνει κάποια δοκιμή και έχει γνώση...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μόλις παρέλαβα το ταμπλετ από τη Samsung. Μου άλλαξαν μπαταρία,επαφή φόρτισης και το φορτιστή με το καλώδιο. Για να δούμε λοιπόν γιατί 4 μήνες που το έχω δεν μπόρεσα να το ευχαριστηθω...εάν όλα είναι καλά με την μπαταρία μάλλον θα πάω σε καμία custom rom
Link to comment
Share on other sites

Ποιο mhl usb to hdmi adapter να παρω ωστε να συνδεω το ταμπλετ στην τιβι; Ενα που εχει το Πλαισιο, λεει οτι δεν κανει για Samsung

ότι κάνει για s4 (οχι για s3 ..διαφορετικά pin) θα κάνει και για το note 10.1 2014 ...εάν κινέζικο πήρα και δουλεύει..... το παλιό από το s3 που είχα δεν κάνει...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...