Jump to content

Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)


aeroporos
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρήκα το REMOTE PC και για το δικό μας μηχάνημα. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2624986 Αρκετ κάλο για χρήση του ταπλετ σαν γραφίδα με οθόνη για προγράμματα επεξεργασίας εικόνας (photshop illustrator etc) Και γενικά να ελέγχεις τον υπολογιστή από την ταμπλέτα .

Υπάρχει και το Unified Remote...

Link to comment
Share on other sites

έχω τον επισημο mhl απο σαμσουνγκ.. οταν το συνδεω με τι-βι ή προτζεκτορα και δν βλεπω ταινιες, αλλα ειμαι σε εφαρμογη , εικονα τρεμοπαιζει και γενικα ποιοτητα γραμματων κλπ ειιναι πολυ κακή..

 

τι λετε οτι φταίει?

 

υπάρχει λύση;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο φιλε! Αλλα αν θες να ζωγραφίζεις σε προγγράμματα τύπου photoshop και illustrator και να έχεις οθόνη ταυτόχρονα ως τώρα το remote pc είναι το πιο γρήγορο που δοκίμασα.Εαν εχει κάπιος άλλος παρόμιο υπόψη του τον πάρακαλω να το εισηγηθεί :))
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς να έχεις και την οθόνη ταυτόχρονα; Και το Unified Remote κάνει αυτό (μεταξύ πολλών άλλων). Σου εμφανίζει μια επιφάνεια που πιάνει την οθόνη για basic input, και η γραφίδα κουνάει τον κέρσορα του ποντικιού..

 

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει προσωπικά για photoshop, είχα πάρει για αυτόν τον σκοπό μια wacom tablet, αλλά δεν της έδωσα αρκετό χρόνο κι έχει μείνει στο κουτί της...

Link to comment
Share on other sites

αγόρασα μια otg υποδοχή κ λειτουργεί άψογα.. αναγνωρίζει χωρίς ιδιαίτερη εφαρμογή το χειριστήριο του ps3 κ παιχνίδια όπως san andreas παίζουν κομπλέ.. με εφαρμογές κιόλας γίνεται να παίζεις κ άλλα παιχνίδια!

 

αναγνωρίζει όμως κ τον εξωτερικό σκληρό δίσκο (ο οποίος είναι εσωτερικός σε θήκη) χωρίς να θέλει παραπάνω τροφοδοσία.. ο οποίος είναι σε ntfs κ το native file system δεν τον διαβάζει, αλλά το es file τον βλέπει κανονικά με δυνατότητα αντιγραφής αρχείων κλπ (ενώ σε κάρτα sd δεν μπορώ για δεν είμαι root)..

 

*εν τέλει δεν μπορώ να αντιγράψω αρχεία στο σκληρό.. ίσως γίνεται με root

Edited by georgew21
Link to comment
Share on other sites

αγόρασα μια otg υποδοχή κ λειτουργεί άψογα.. αναγνωρίζει χωρίς ιδιαίτερη εφαρμογή το χειριστήριο του ps3 κ παιχνίδια όπως san andreas παίζουν κομπλέ.. με εφαρμογές κιόλας γίνεται να παίζεις κ άλλα παιχνίδια!

 

αναγνωρίζει όμως κ τον εξωτερικό σκληρό δίσκο (ο οποίος είναι εσωτερικός σε θήκη) χωρίς να θέλει παραπάνω τροφοδοσία.. ο οποίος είναι σε ntfs κ το native file system δεν τον διαβάζει, αλλά το es file τον βλέπει κανονικά με δυνατότητα αντιγραφής αρχείων κλπ (ενώ σε κάρτα sd δεν μπορώ για δεν είμαι root)..

 

*εν τέλει δεν μπορώ να αντιγράψω αρχεία στο σκληρό.. ίσως γίνεται με root

Για ntfs χρησιμοποιήσε το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.homeysoft.nexususb.importer

με "μαμά " file manager μπορείς να κάνεις copy paste από εσωτερική στην εξωτερική ....

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

και με το es file μπορώ μια χαρά να διαβάσω τον ntfs δίσκο μου... να αντιγράψω κλπ δεν με αφήνει.. αντίθετα ένα στικακι με αφήνει να του αντιγράψω αρχεία..

 

το native file system όντως δεν βλέπει τον ntfs..

Link to comment
Share on other sites

και με το es file μπορώ μια χαρά να διαβάσω τον ntfs δίσκο μου... να αντιγράψω κλπ δεν με αφήνει.. αντίθετα ένα στικακι με αφήνει να του αντιγράψω αρχεία..

 

το native file system όντως δεν βλέπει τον ntfs..

Ναι όντως μια χαρά το βλέπει.. (δεν το είχα προσέξει..πρέπει να έχει προστεθεί στο Es στις τελευταίες αναβαθμίσεις .. ) για τοπικά καλύτερα να κάνεις streaming τις ταινίες....λόγο βάρους μην χρησιμοποιείς συνέχεια τον σκληρό δίσκο στο ταβλετ (θα χαλάσει μακροπρόθεσμα το usb) ..ξανά για συνδεση με pc χρησιμοποίησε το es

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

κατόπιν ωριμου σκέψης αποφάσισα να ρουταρω το ταμπλετ.. θα ακολουθήσω τον οδηγό αυτό καθώς έχω ng1..

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/general/how-to-root-ng1-firmwares-leaving-knox-t2873867

 

1. επειδή δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία για το βήμα 3 θα πρέπει να κάνω extract το αρχείο rar?

2.κ μετά το κάνω flash όπως λέει στα βήματα αυτά; (http://www.teamandroid.com/2014/07/23/root-xxucng1-android-442-galaxy-note-101-p605-kitkat-official-firmware/2/)

 

3.για το towelroot δεν χρειάζεται να κάνω τπτ, είναι αυτόματο ε;

 

4. μετά όμως πως θα βρω το kernel που χρειάζομαι? γιατί αυτό που δίνει αυτός είναι για άλλες συσκευές.. έχει κάποιος λινκ γιατί με μπερδεύει η διαδικασία που λέει αυτός..

 

ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου που το πήρε αυτό το tablet μου αναφέρει συνέχεια ότι έχει προβλήματα με τον facebook messenger.

Δεν δουλεύει η κάμερα μέσα από την συσκευή καθώς και η ηχογράφηση. Έχει βρεί κανείς κάποια λύση?

Link to comment
Share on other sites

κατόπιν ωριμου σκέψης αποφάσισα να ρουταρω το ταμπλετ.. θα ακολουθήσω τον οδηγό αυτό καθώς έχω ng1..

http://forum.xda-developers.com/galaxy-note-10-2014/general/how-to-root-ng1-firmwares-leaving-knox-t2873867

 

1. επειδή δεν έχω ξανακάνει την διαδικασία για το βήμα 3 θα πρέπει να κάνω extract το αρχείο rar?

2.κ μετά το κάνω flash όπως λέει στα βήματα αυτά; (http://www.teamandroid.com/2014/07/23/root-xxucng1-android-442-galaxy-note-101-p605-kitkat-official-firmware/2/)

 

3.για το towelroot δεν χρειάζεται να κάνω τπτ, είναι αυτόματο ε;

 

4. μετά όμως πως θα βρω το kernel που χρειάζομαι? γιατί αυτό που δίνει αυτός είναι για άλλες συσκευές.. έχει κάποιος λινκ γιατί με μπερδεύει η διαδικασία που λέει αυτός..

 

ευχαριστώ για όποια βοήθεια!

1 : η διαδικασία είναι ΜΌΝΟ για p605!!

μπορείς σε κάθε firmware (το μόνο πρόβλημα είναι να έχεις kernel του δικού σου firmware...γιατι μετά μάλλον δεν θα έχεις wifi !)

για σιγουριά κατέβασε αυτό το firmware http://www.sammobile.com/firmwares/download/32620/P605XXUCNG1_P605ITVCNG1_ITV.zip/

το κάνεις εγκατάσταση με odin στην θέση PDA/AP (ανάλογα με τι odin χρησιμοποιείς ) το ξεζιπαρουμε δεν θέλουμε zip αρχεία αλλά tar

κάνε εγκατάσταση το Towerloot v2 (έχει σημασία v2 ..Μόνο αυτό δουλεύει χωρίς Internet !) δεν το ανοίγουμε

μετά βάζουμε σε download mode το ταβλετ και στη θέση PDA/AP κάνουμε εγκατάσταση το kernel NEE NF2 (βήμα 3 ...το ξεζιπαρουμε)

αφου τελειώσει η διαδικασία και μπουτάρι το ταβλετ (θα δεις ότι δεν έχεις wifi ...μην τρομάξεις) ..άνοιξε τώρα το towelroot v2 και πάτα το let it ra1n...λογικα τώρα είσαι root ..μετά ξανά download mode κάνεις βήμα 5 ...ξανά σε PDA/AP

επανεκκίνηση ..είσαι root !! με knox 0:0 ......κατέβασε το superSu

εάν θέλεις με το δικό σου kernel ακολούθησε το IMPORTANT NOTE (για να φτιάξεις το δικό kernel )

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

ναι κομπλε το p605 εχω, απλως για την σημειωση ωστε να εχω το δικο μου κερνελ αγνοω την διαδικασια.. μπορω να βρω πουθενα το αρχειο ?
Link to comment
Share on other sites

ναι κομπλε το p605 εχω, απλως για την σημειωση ωστε να εχω το δικο μου κερνελ αγνοω την διαδικασια.. μπορω να βρω πουθενα το αρχειο ?

Όχι κάνεις βήμα 2 έως 4 στο 5 βάζεις το δικό σου kernel ...

ποιο firmware έχεις ; (*#1234#)

για να φτιάξεις δικό σου κατεβάζεις το firmware που έχεις και μετα ακολουθείς το IMPORTANT NOTE

όπως γράφω ο ποιο εύκολος τρόπος να κάνεις τα ποιο πάνω που γράφω ..

Link to comment
Share on other sites

ναι κατανοητό ότι στο τέλος επαναφέρω το δικό μου kernel.. απλώς για να το κάνω θα πρέπει πρώτα, πριν αρχίσω διαδικασία να το έχω κατεβάσει..

ορίστε οι πληροφορίες συσκευής μου στο συνημμένο ... λογικά έχω ήδη το κατάλληλο firmware...

 

μήπως μπορώ να βρω πουθενά το kernel που θέλω να περάσω στο βήμα 5 ώστε να γλύτωσω τις ενέργειες που λέει το important note κ που μου φαίνονται δυσνοητες;

Link to comment
Share on other sites

ναι κατανοητό ότι στο τέλος επαναφέρω το δικό μου kernel.. απλώς για να το κάνω θα πρέπει πρώτα, πριν αρχίσω διαδικασία να το έχω κατεβάσει..

ορίστε οι πληροφορίες συσκευής μου στο συνημμένο ... λογικά έχω ήδη το κατάλληλο firmware...

 

μήπως μπορώ να βρω πουθενά το kernel που θέλω να περάσω στο βήμα 5 ώστε να γλύτωσω τις ενέργειες που λέει το important note κ που μου φαίνονται δυσνοητες;

πατα στο dialer *#1234# και στείλε αυτό που σου γράφει ...δεν ξέρω γιατι κολλάς να βάλεις άλλη rom ...

Link to comment
Share on other sites

ναι κατανοητό ότι στο τέλος επαναφέρω το δικό μου kernel.. απλώς για να το κάνω θα πρέπει πρώτα, πριν αρχίσω διαδικασία να το έχω κατεβάσει..

ορίστε οι πληροφορίες συσκευής μου στο συνημμένο ... λογικά έχω ήδη το κατάλληλο firmware...

 

μήπως μπορώ να βρω πουθενά το kernel που θέλω να περάσω στο βήμα 5 ώστε να γλύτωσω τις ενέργειες που λέει το important note κ που μου φαίνονται δυσνοητες;

κάνε εγκατάσταση https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cpuid.cpu_z (στο system σου λέει ποιο kernel εχεις)

Link to comment
Share on other sites

επιτέλους βρέθηκε!

Το kernel μάλλον είναι ιδιο..για να εισαι σίγουρος μπορείς να κανεις μόνος σου extract η κάνε εγκατάσταση αυτό http://www.sammobile.com/firmwares/download/32620/P605XXUCNG1_P605ITVCNG1_ITV.zip/ !!

εάν θέλεις μπορείς να δοκιμάσεις την διαδικασία χωρίς την rom (δεν ξέρω εάν θα σου δουλέψει το wifi)

πάντα για οτιδήποτε κάνεις η απόφαση είναι δική σου... (ο τρόπος για να το κάνεις root σίγουρα δουλεύει )

μην ξεχάσεις τους drivers για το pc ..https://www.dropbox.com/s/sufcswxe2bj3s3w/SAMSUNG_USB_Driver_for_Mobile_Phones.exe?dl=0

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου που το πήρε αυτό το tablet μου αναφέρει συνέχεια ότι έχει προβλήματα με τον facebook messenger.

Δεν δουλεύει η κάμερα μέσα από την συσκευή καθώς και η ηχογράφηση. Έχει βρεί κανείς κάποια λύση?

 

Καποια στιγμη μετα απο καποιο update του Messenger και εμενα απεκτησε προβλημα με την καμερα :cry:. Πατας το εικονιδιο και απλα νεκρωνει ολο το ταμπλετ. ουτε το Home λειτουργει, ουτε το back... Ξεκολλα μονο αν στρεψεις την ταμπλετα. Δεν ξερω τι φταιει.

Εχω κανει unistall, εκκαθαριση δεδομενων, και σε καθε νεα αναβαθμιση του Messenger ξανα το ιδιο προβλημα.

Σε skype, viber, η καμερα/φωτο ανοιγει κανονικα ... Μονο στο Messenger κολλα , και μου κολλα ολο το ταμπλετ.

 

PS: Ρε παιδες, δεν με αφηνει στην SD card μεσω ES Explorer να σβησω καποια αρχεια που εχω περασει... Θελει να εισαι rooted ? Επιπλεον μεσω Η/Υ δεν μπορω να δω τα κρυφα αρχεια που εχω δημιουργησει στν SD Card και δεν με αφηνει παλι μεσω ES Explorer να τα ξανακανω εμφανη (αφαιρωντας την τελεια πριν το ονομα, το κλασσικο δηλαδη κολπο) .. Καμια λυση και για τα 2 εχουμε ?

Link to comment
Share on other sites

χωρίς root δεν μπορείς να επεξεργαστεις κάρτα sd πάρα μόνο να την διαβάσεις.. το μόνο που μπορεί να κάνει επεξεργασία είναι το My files που είναι στοκ..

Γενικά εφαρμογές fb είναι κακιες κ προβληματικες κ γενικά επιβαρύνουν κινητό.

 

εγώ τελικά έκανα το root, με κλασσικό τρόπο πάει δλδ εγγύηση...

 

έχω περάσει greenify, amplify.. άλλες χρήσιμες root apps ή mods έχει κάνεις υπόψιν?

 

επίσης το adblock plus δουλεύει με Chrome?

Edited by georgew21
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν το έκανες root με τον τρόπο που σου έγραψα; (το knox θα παρέμενε 0:0!! Η μέθοδος δούλευε 100%)

εάν το knox σου είναι 0:1 περνά μια custom rom (να βρεις την υγειά σου )

για root πρέπει

1:adaway!!! (adblock plus δεν είναι απαραίτητο )

2: xposed framework (με αυτό δουλεύεουν)

a:youtube adaway!!

b:app setting

c: multiwindow plus

d:unicon

e:MW manager

f: samsung multiple widgets

και πολλά άλλα

3: viper4android

4: pen Windows manager

5:FolderMount !!!!( για να μεταφέρεις τα data από προγράμματα,παιχνίδια στην εξωτερική , επίσης αυτό θα σου επιδιορθώσει αυτόματα και το πρόβλημα που υπάρχει με τις εσωτερικές κάρτες..copy paste...permission)

αυτά για αρχή

Edited by alex222800
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy Note 10.1 (2014 Edition)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...