Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

παταω scatter-loading ποιο αρχειο να ανοιξω δεν μου το βγαζει
αρχείο scatter δεν έχεις;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στον οδηγό αναφερεται σε ένα σημείο πως ο preloader είναι προαιρετικός στο flashαρισμα.Αυτο ισχύει για οποιαδήποτε συσκευή και rom;Το ρωτάω με τη λογική πως αν δεν τον πειράζουμε ποτέ,τουλάχιστον θα μπορεί το pc να δει το κινητό και να διορθώσουμε οποιαδήποτε πατάτα έχουμε κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ gerstavros2

Αφου το κανα ρουτ και του περασα οτι μου στειλε ο κινεζος,φτιαξαμε και το ΙΜΕΙ,ξαφνικα το ηχειο του τηλεφωνου δεν δουλευει.

Πριν το ρουτ και το upgrade δουλευε κανονικα...:devil:

Ξανα τα φωτα σας παρακαλω

Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω θα περιγράψω τον κλασσικό τρόπο flashαρίσματος των σύγχρονων Mediatek συσκευών [6575, 6577(Τ), 6572, 6589(T/M), 8377, 8389] μέσω υπολογιστή (εγγραφή της nand/emmc rom της συσκευής, στο εξής για συντομία: rom), όπως τα περισσότερα κινέζικα android smartphones.

 

...

καλησπερα,θελω να φλασαρω το system γιατι πειραξα εναν φακελο και το κινητο δεν ανοιγει παιζει συνεχεια το bootanimation,δεν μπορω να βρω το λογισμικο οσο εψαξα αλλα εχω παρει nadroid backup απο οταν το εκανα ροοτ,οι φακελοι ειναι σε μορφη tar.δοκιμασα ετσι και μου βγαζει το μηνυμα που λενε τα παιδια πιο κατω(καποιο σφαλμα),δοκιμασα να το κανω zip αλλα παλι το ιδιο.η συσκευη ειναι το Mysaga C1 με MTK6572,εν το μεταξυ σε recocery μπορω να μπω,υπαρχει καποιος τροπος να σωσουμε το κινητακι?

μετα απο αρκετο διαβασμα καταλαβα οτι το αρχειο system πρεπει να ειναι system.img εμενα ειναι system.ext4 απο το nadroid backup που εχω στο pc,η ερωτηση μου ειναι γινεται να το μετατρεψω και να λειτουργησει?επισης ενα αλλο περιεργο ειναι οτι εχω και στην sd backup αλλα παλι το ιδιο κανει μετα το restore...

Edited by Superuser
ερωτηση για μετατροπη tar σε img
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θελω να φλασαρω το system γιατι πειραξα εναν φακελο και το κινητο δεν ανοιγει παιζει συνεχεια το bootanimation,δεν μπορω να βρω το λογισμικο οσο εψαξα αλλα εχω παρει nadroid backup απο οταν το εκανα ροοτ,οι φακελοι ειναι σε μορφη tar.δοκιμασα ετσι και μου βγαζει το μηνυμα που λενε τα παιδια πιο κατω(καποιο σφαλμα),δοκιμασα να το κανω zip αλλα παλι το ιδιο.η συσκευη ειναι το Mysaga C1 με MTK6572,εν το μεταξυ σε recocery μπορω να μπω,υπαρχει καποιος τροπος να σωσουμε το κινητακι?

μετα απο αρκετο διαβασμα καταλαβα οτι το αρχειο system πρεπει να ειναι system.img εμενα ειναι system.ext4 απο το nadroid backup που εχω στο pc,η ερωτηση μου ειναι γινεται να το μετατρεψω και να λειτουργησει?επισης ενα αλλο περιεργο ειναι οτι εχω και στην sd backup αλλα παλι το ιδιο κανει μετα το restore...

από πού πήρες backup; έχεις cwm;
Link to comment
Share on other sites

backup ειχα παρει με την εφαρμογη online nadroid backup,cwm εχω το θεμα ειναι οτι το backup ειναι σε μορφη tar και οχι img,τωρα γινεται κατι?εν τω μεταξυ εχει ενας φιλος το ιδιο κνητο αλλα δεν ξερω αν θα δεχτει να παρω εικονα την ρομ του με τον τροπο που περιγραφει το λινκ που εχεις δωσει,τι πρωτινεις να κανω?ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα gerstavros2 στο λινκ που εδωσες http://www.mediafire.com/view/?jq6jz5i9vyr8zwv μεχρι την σελιδα 14 παιρνεις μονο το boot.img,ολη την ρομ πως την κανεις backup?μπορεις να με βοηθησεις λιγο για να παρω αντιγραφο απο το κινητο ενος φιλου?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα gerstavros2 στο λινκ που εδωσες http://www.mediafire.com/view/?jq6jz5i9vyr8zwv μεχρι την σελιδα 14 παιρνεις μονο το boot.img,ολη την ρομ πως την κανεις backup?μπορεις να με βοηθησεις λιγο για να παρω αντιγραφο απο το κινητο ενος φιλου?

Κάνεις την ίδια διαδικασία για τα υπόλοιπα partitions, αλλά πολύ πιο εύκολα το κάνεις με το mtk droid tools, που πατάς backup και τα παίρνει όλα αυτόματα

Link to comment
Share on other sites

με το mtk droid tools θα ειναι ομως σε μορφη system.img το backup για να μπορεσω να φλασαρω με το SP Flash Tool?

Ναι .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα,ενα ευχαριστω σε ολους γιατι οι πληροφοριες και απαντησεις που διαβασα με βοηθησαν στο να κανω το τηλεφωνο και παλι λειτουργικο!Το προβλημα σε μενα που εβγαζε σφαλμα το Sp Flash Tool ηταν οτι οταν πηγαινε να κανει την εγκατασταση και ενω ξεκιναγε να το διαβαζει ο υπολογιστης το αποσυνδεε σαν usb port και το αναγνωριζε σαν αλλη συσκευη με αποτελεσμα το σφαλμα,αυτο που εκανα ηταν να εχω ανοιχτη την καρτελα της διαχειρισης συσκευων και οταν πηγαινε να κανει ενημερωση την σταματησα και ετσι εγινε το φλασαρισμα,χωρις την μπαταρια και επιλεγοντας το firmware update,οποτε παιδια σωστο backup με το mtk droid tools και μετα φλασαρισμα με το Sp Flash Tool. Edited by lekkast
ολα καλα τελικα
Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο ενω ακολουθω ολα τα βηματα δεν κανει τιποτα,νομιζω οτι δεν περνιουνται οι drivers,το τηλ μονο φορτιζει αφου περασει πολυ ωρα και του βαλω τη μπαταρια,καποια βοηθεια jiayu g4
Link to comment
Share on other sites

για καποιο λογο ενω ακολουθω ολα τα βηματα δεν κανει τιποτα,νομιζω οτι δεν περνιουνται οι drivers,το τηλ μονο φορτιζει αφου περασει πολυ ωρα και του βαλω τη μπαταρια,καποια βοηθεια jiayu g4

Συνδέεις το κινητό χωρίς μπαταρία, ΑΦΟΥ πατήσεις download, και μετά βάζεις τη μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Πατάω downloads, μετά συνδέω το κινητό χωρίς μπαταρία, μετά βάζω την μπαταρία αλλά τίποτα, νομίζω φταίνε τα drivers γιατί όταν συνδέω το κινητό ακόμα και στο άσχετο ο υπολογιστής δεν αντιδρά καθόλου, η άποψη σου.? Έχω Windows 7
Link to comment
Share on other sites

Πατάω downloads, μετά συνδέω το κινητό χωρίς μπαταρία, μετά βάζω την μπαταρία αλλά τίποτα, νομίζω φταίνε τα drivers γιατί όταν συνδέω το κινητό ακόμα και στο άσχετο ο υπολογιστής δεν αντιδρά καθόλου, η άποψη σου.? Έχω Windows 7
εγκατέστησε ξανά τους drivers απ το λινκ στον οδηγό μου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Τα φώτα σου σε παρακαλώ προσπαθώ να περάσω τη rom σε ένα w450 που είχα ξαναπεράσει με το γνωστό τροπο αλλά τώρα μετά την κόκκινη μπάρα δεν προχωράει και ο κινητό έχει νεκρώσει τη να κάνω HELP τα φώτα σου .... Edited by manolisg10
Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω θα περιγράψω τον κλασσικό τρόπο flashαρίσματος των σύγχρονων Mediatek συσκευών [6575, 6577(Τ), 6572, 6589(T/M), 8377, 8389] μέσω υπολογιστή (εγγραφή της nand/emmc rom της συσκευής, στο εξής για συντομία: rom), όπως τα περισσότερα κινέζικα android smartphones.

 

...

 

Φίλε όλα καλά αλλα κάνω την διαδικασία λέξη προς λέξη και δεν φλασάρει καθόλου............πατάω ''download'' και μετά ''ναι'' στο μήνυμα ειδοποίησης και περιμένω αλλα τίποτα τι γίνεται?????? Εγώ έχω το ZTE V889M και δεν δέχεται εισερχόμενες κλήσεις!!!!!!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

Edited by el_ninio987
Κεφαλαία Γράμματα
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Θελω να περασω μια νεα ρομ στο κινητο μου thl w100 οχι s γιατι δεν συνδετε με την καμερα.Κανω οτι λεει ακριβως η διαδικασια που περιγραφετε αλλα δεν περναει με τιποτα ειναι συνεχεια 0% δεν φωρτωνει.Μου εχουν στειλει και οδηγιες μαζι με την Official rom του κινητου απο το minideal αλλα και παλι δεν περναει με τιποτα οτι κι αν εχω κανει.Το εχω κανει απο τρεις διαφορετιοκους υπολογιστες και ενας φιλος μου με το ιδιο κινητο και δεν περναει με SP_Flash_Tool_exe_v3.1316.0.150(1).Μπορει καποις να με βοηθησει και να μου πει τι δεν κανω σωστα και δεν μπορω να περασω τη νεα ρομ;

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε όλα καλά αλλα κάνω την διαδικασία λέξη προς λέξη και δεν φλασάρει καθόλου............πατάω ''download'' και μετά ''ναι'' στο μήνυμα ειδοποίησης και περιμένω αλλα τίποτα τι γίνεται?????? Εγώ έχω το ZTE V889M και δεν δέχεται εισερχόμενες κλήσεις!!!!!!

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα κεφαλαία και να γράφεις με πεζούς χαρακτήρες διότι είναι σαν να φωνάζεις και απαγορεύεται από τους Ο.Π.Χ.

 

Καλησπέρα κι από 'μένα!

 

Ίδιο πρόβλημα (ή και χειρότερο μάλλον...), κατά την προσπάθεια ROM flashing σε rooted (με Framaroot) Huawei G700-U10:

- Η συσκευή μετά από πάμπολλες προσπάθειες παραμένει σε boot loop κατάσταση, με το SP Flash Tool απλά να φτάνει κόκκινη μπάρα 100% δίνοντας συνεχόμενα error.

- Το laptop μου (Windows 7 x64) δεν αναγνωρίζει καν τη συσκευή!

- Το κινητό, ίσα που φτάνει σε fastboot κατάσταση για 10'' (με Power + Vol-)& μετά ξανά boot loop...

 

Μπορεί κάποιος να προσφέρει κάποια λύση επαναφοράς της συσκεύης έστω;

 

UPDATE:

Εκεί που τα είχα παρατήσει κι ήμουν έτοιμος να πέσω στο πάτωμ (1,5 ημέρα συνεχόμενες προσπάθειες με SP Flash Tool), τελικά δούλεψε!

Το μυστικό μάλλον κρυβόταν στην USB του laptop ή/και στο ότι πρώτα τρέχεις το scatter file του SP Flash Tool Sec (μόνο για recovery.img) και κατόπιν όλο το scatter file του SP Flash Tool.

Τελευταία παρατήρηση: κατά την σύνδεση μετά τα 2 scatters, δεν είχα βγάλει τη μπαταρία, και παρέμενα σε fastboot.

 

Όποιος χρειάζεται το folder για Huawei G700-U10 μπορεί να μου στείλει PM.

 

Ευχαριστώ για την καθοδήγηση!

Edited by CostisT
UPDATE
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα με zte v987!!! Ξέρει κανεις τι κανουμε στην περιπτωση που κανει συνεχεια boot? πέρασα το TWRP recovery με sp flashtool και κατι δεν παει καλα με την εγατασταση της ρομ, ενω φαινεται οτι τελειωνει κανονικα...
Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό ZTE 889s από minideal με root και ελληνικά αλλά δοκιμάζοντας το recovery είδα ότι έχει μία κινέζικη έκδοση ( όχι την Lewa )

Στο recovery αυτό μπαίνεις πατώντας Volume Down + Power και εμφανίζει μία οθόνη με 4 επιλογές στα κινέζικα χωρίς κανένα γραφικό περιβάλλον.

Δοκίμασα να βάλω άλλο recovery και συγκεκριμένα κατέβασα αυτήν την rom http://www.needrom.com/mobile/zte-v889s-official-multi-langual/ και ακολουθώντας τον οδηγό του gerstavros2 έκανα flash επιλέγοντας να περάσω μόνο το recovery από την rom που κατέβασα.

Η διαδικασία τελείωσε κανονικά χωρίς λάθη το τηλέφωνο όμως δεν μπαίνει στο νέο recovery με τα πλήκτρα Volume Up + Power αλλά αν δοκιμάσεις να το κάνεις κολλάει και μετά δεν ξεκινάει ούτε πατώντας μόνο το power παρά μόνο αν βγάλεις την μπαταρία.

Αντίθετα με Volume Down + Power συνεχίζει να μπαίνει στο αρχικό κινέζικο recovery.

Δοκίμασα με τουλάχιστον άλλα 3 recovery.img από άλλα link της ίδιας rom με το ίδιο αποτέλεσμα.

Υπάρχει λύση να περάσω αγγλικό recovery στο ZTE 889s ?

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν άλλοι δύο με το ίδιο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπέρα,εχω και εγω ενα θεμα με την recovery.Έκανα εγκατάσταση με mobile uncle tools αλλα με βγαζει σε ασπρη οθονη.Βγαζω την μπαταρια και κανει boot κανονικα.ΠΑιζει να διορθωνεται κάπως?Το κινητο ειναι root φυσικα και ειναι το turbox g500 απο το πλαισιο mt6577.

Αν εχει κανει και καποιος κανενα backup την rom ας την στειλει μιας και ψιλοφοβαμαι να δοκιμασω εγω

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το να φλασαρω νεα ρομ (που εχω ξανα αναφερει πιο πανω)που δεν τα εχω καταφερει ακομα με flashing tool τι να κανω;Δεν φορτωνει καθολου ειναι 0% συνεχεια δεν κανει τιποτα ενω εχω περασε τη ρομ στο flashing tool.Μηπως πρεπει να κανω κατι με το να αναγνωριζετε το κινητο (usb) απο το λαπτοπ οταν ειναι κλειστο γιατι οταν ειναι κλειστο και χωρις μπαταρια δεν αναγνωριζετε νομιζω αν και εχω περασει και drivers usb.Τι να κανω;γιατι γινετε αυτο ;εχω προσπαθησει παρα πολλες φορες αλλα τιποτα.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το να φλασαρω νεα ρομ (που εχω ξανα αναφερει πιο πανω)που δεν τα εχω καταφερει ακομα με flashing tool τι να κανω;Δεν φορτωνει καθολου ειναι 0% συνεχεια δεν κανει τιποτα ενω εχω περασε τη ρομ στο flashing tool.Μηπως πρεπει να κανω κατι με το να αναγνωριζετε το κινητο (usb) απο το λαπτοπ οταν ειναι κλειστο γιατι οταν ειναι κλειστο και χωρις μπαταρια δεν αναγνωριζετε νομιζω αν και εχω περασει και drivers usb.Τι να κανω;γιατι γινετε αυτο ;εχω προσπαθησει παρα πολλες φορες αλλα τιποτα.

βάλε και τη μπαταρία αφού το συνδέσεις. Πρώτα πατάς το download υπόψιν και μετά σσυνδέεις

ΚΑλησπέρα,εχω και εγω ενα θεμα με την recovery.Έκανα εγκατάσταση με mobile uncle tools αλλα με βγαζει σε ασπρη οθονη.Βγαζω την μπαταρια και κανει boot κανονικα.ΠΑιζει να διορθωνεται κάπως?Το κινητο ειναι root φυσικα και ειναι το turbox g500 απο το πλαισιο mt6577.

Αν εχει κανει και καποιος κανενα backup την rom ας την στειλει μιας και ψιλοφοβαμαι να δοκιμασω εγω

εγκατέστησες λαθος recovery. φτιάξε ένα με το MTK droid tools. Είσαι εκτός θέματος ωστόσο, εδώ μιλάμε για το SP flash tool

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα το κινητό ZTE 889s από minideal με root και ελληνικά αλλά δοκιμάζοντας το recovery είδα ότι έχει μία κινέζικη έκδοση ( όχι την Lewa )

Στο recovery αυτό μπαίνεις πατώντας Volume Down + Power και εμφανίζει μία οθόνη με 4 επιλογές στα κινέζικα χωρίς κανένα γραφικό περιβάλλον.

Δοκίμασα να βάλω άλλο recovery και συγκεκριμένα κατέβασα αυτήν την rom http://www.needrom.com/mobile/zte-v889s-official-multi-langual/ και ακολουθώντας τον οδηγό του gerstavros2 έκανα flash επιλέγοντας να περάσω μόνο το recovery από την rom που κατέβασα.

Η διαδικασία τελείωσε κανονικά χωρίς λάθη το τηλέφωνο όμως δεν μπαίνει στο νέο recovery με τα πλήκτρα Volume Up + Power αλλά αν δοκιμάσεις να το κάνεις κολλάει και μετά δεν ξεκινάει ούτε πατώντας μόνο το power παρά μόνο αν βγάλεις την μπαταρία.

Αντίθετα με Volume Down + Power συνεχίζει να μπαίνει στο αρχικό κινέζικο recovery.

Δοκίμασα με τουλάχιστον άλλα 3 recovery.img από άλλα link της ίδιας rom με το ίδιο αποτέλεσμα.

Υπάρχει λύση να περάσω αγγλικό recovery στο ZTE 889s ?

Το ίδιο ακριβώς πρόβλημα έχουν άλλοι δύο με το ίδιο τηλέφωνο.

 

δοκιμασε να φλασαρεις ολη την ρομ,και θα περαστει και αγγλικο ρεκοβερι και ρουτ.

 

θα ηθελα να ρωτησω κατι,καπου ακουσα πως αν φλασαρεις την ρομ αφου ανοιξεις το τηλ

πρεπει να κανεις επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις,ισχυει???η δεν υπαρχει προβλημα και αν δεν γινει επαναφορα???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...