Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σε ευχαριστω πολυ,ακολουθησα τα βηματα του βιντεο αλλα προφανως πρέπει πρωτα να εχω εγκαταστησει τους diivers που εχει και αυτος έτσι? Γιατί μόνο ετσι παλι τα ιδια μου κανει,δεν μου εμφανιζει απο τον φακελο που εχω την recovery κ.τ.λ στην εφαρμογή. Βλεπεις και που ρωτησα στην vdf μηπως μπορέσουν αυτοι να μου την περάσουν μου ειπαν οτι δεν αναλαμβάνουν ρουταρισμενα κινητα ..μακαρι να βρω την λύση αυτη η συσκευή παρότι είναι της Zte με εχει αγανακτησει.

 

Ποιό είναι το τηλέφωνο που θες να κάνεις? Για γράψε μάρκα και μοντέλο να το τσεκάρω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Vodafone smart ultra 6 και μεσω Zte (Vodafone 995N)

Μακαρι να μου βρεις την λυση θα σου ήμουν ευγνώμων

Edited by pepi75
Despina!
Link to comment
Share on other sites

Δε κατάλαβα καλα. Αν βαλεις αυτη την rom

http://www.ztedevice.com/support/detail?id=78B3023E1FDF44109928A2D438A51A95

Στην sd card σου δε μπορείς να μπεις στο recovery να κανεις το flash?

Δε χρειαζεσαι καν το flashtool και οσα σου εγραψα πριν.

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

Pepi75 το κινητο σου μπορει να ειναι κινεζικο αλλα εχει snapdragon cpu και οχι mediatek.Ξεχνα τον οδηγο του εδω θεματος.με τα εδω εργαλεια,drivers κτλ δεν φλασαρονται snapdragon κινητα.δοκιμασε να συνδεσεις ποντικι-πληκτρολογιο με usb otg μηπως σε αφησει να μπεις στη ρομ και να το χειριστεις το κινητο.και μετα με adb εντολες να ξαναφλασαρεις το twrp ή εστω να μπεις ρεκοβερυ και να φλασαρεις αλλη ρομ

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Pepi75 το κινητο σου μπορει να ειναι κινεζικο αλλα εχει snapdragon cpu και οχι mediatek.Ξεχνα τον οδηγο του εδω θεματος.με τα εδω εργαλεια,drivers κτλ δεν φλασαρονται snapdragon κινητα.δοκιμασε να συνδεσεις ποντικι-πληκτρολογιο με usb otg μηπως σε αφησει να μπεις στη ρομ και να το χειριστεις το κινητο.και μετα με adb εντολες να ξαναφλασαρεις το twrp ή εστω να μπεις ρεκοβερυ και να φλασαρεις αλλη ρομ

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Kαλημερα το περιμενα οτι δεν θα εκανε, κατεβασα και ενα τοοl για snapdragon αλλα και αυτο το ιδιο μου εικανε.Mε adb εντολες θα πρεπει να μετονομασω την recovery. σε recovery.img? Γιατι και που ειχα προσπαθησει οταν συνδεω το κινητο δεν μου διαβαζει την sd card,μου δειχνει τους φακελους αλλα αδειους.Με ποντικι-πληκτρολογιο με usd otg εννοεις μηπως συνεχισω να μπω στις ρυθμισεις του κινητου απο εκει? Γιατι το πληκρτρολογιο δεν μου ανοιγει καν οταν παταω να συνδεθω μου βγαζει (το adroid πληκτροόγιο σταματησε να αποκρινεται) Παροτι που εχω περασει και τους drivers του κινητου στο pc.Οταν το συνδεω μεσω usd και την συσκευη ανοιχτη μου την διαβαζει κανονικα.Ουφφ εχω πελαγωσει με αυτο το κινητο...

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι αμα σου διαβαζει το εξωτερικο πληκτρολογιο δε θα χρειαστει να ανοιξει αυτο του android και θα μπορεσεις να βαλεις κωδικο και να προχωρησεις σε περαιτερω ρυθμισεις του κινητου.αν σου το βλεπει ηδη ο υπολογιστης δοκιμασε να τρεξεις adb εντολες.

Adb -->devices

Adb--> reboot recovery

Και δες αν θα σε βαλει στο twrp.περισσοτερες εντολες στο

http://www.doctorandroid.gr/2012/03/android-basics-adb.html?m=1

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Εννοω οτι αμα σου διαβαζει το εξωτερικο πληκτρολογιο δε θα χρειαστει να ανοιξει αυτο του android και θα μπορεσεις να βαλεις κωδικο και να προχωρησεις σε περαιτερω ρυθμισεις του κινητου.αν σου το βλεπει ηδη ο υπολογιστης δοκιμασε να τρεξεις adb εντολες.

Adb -->devices

Adb--> reboot recovery

Και δες αν θα σε βαλει στο twrp.περισσοτερες εντολες στο

http://www.doctorandroid.gr/2012/03/android-basics-adb.html?m=1

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δεν εχει να κανει μονο με το πληκτρολογιο η συγκεκριμενη ρομ ηταν αποτυχια αφου και παραβλεψη που παταω οσον αφορα το wi-fi αυτο συνεχιζει να ψαχνει δικτυα μεχρι που θα μου βγαλει την ειδοποιηση οτι δεν υπαρχουν διαθεσιμα Eδω και free wi-fi χωρις κωδικο παλι βγαζει οτι δεν βρεθηκαν διαθεσιμα . Οποτε δεν ειναι μονο το πληκτρολογιο μονο το θεμα ωστε να μπορεσω να προχωρησω στις ρυθμισεις ωστε να κανω enable στο usb debugging.Εχω κατεβασει και το minimal adb and fastboot μηπως δωσω εντολη αλλα και παλι τιποτα.Ισως δεν κανω εγω κατι σωστα ωστε να δωσω την εντολη.Το λινκ που μου εστειλες το εχει μαθει απεξω και τον Chris που ρωτησα γνωριζει μονο για mediatek συσκευες. Αυτος μου ειχε πει να μετονομασω την recovery σε recovery.img..Αυτο πρωτη φορα μου συμβαινει και εχω περασει σε ολες μου τις συσκευες αλλες ρομ ,αλλα για αυτες τουλαχιστον εχω και τα καταλληλα εργαλεια π.χ Odin για samsung και Lg tool για το ταμπλετ μου.Για αυτο δεν βρισκω καποιο ωστε να μπορεσω να φλασαρω την recovery για να περασω την μαμα ρομ εστω.Βρηκα καποιο για Qualcomm συσκευες και drivers-qualcomm αλλα και παλι τα ιδια αρχεια μου βγαζει.Μαλλον θελει να το παω σε καποιον τεχνικο τελικα να μου περασει την recovery

Despina!
Link to comment
Share on other sites

Αφου πατησεις παραβλεψη,δε σε βαζει στο λειτουργικο;

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αφου πατησεις παραβλεψη,δε σε βαζει στο λειτουργικο;

 

Στάλθηκε από το Y6 Max μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Οχι, συνεχιζει να ψάχνει δίκτυο μεχρι να βγάλει οτι δεν βρέθηκε. Είναι προβληματικη η ρομ. Αλλες που ειχα δοκιμασει δεν μου ειχε παρουσιασει κανένα πρόβλημα. Αν μπορουσα να μπω στις ρυθμισεις θα πηγαινα στους προγραμματιστές και θα εκανα την δουλειά μου με το rashr. Για αυτο ψαχνω να βρω καποιο tool ωσσε να το κανω μεσω laptop

Despina!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Έχω ένα μεγάλο πρόβληματο Nokia 8800 carbon δεν φωρτωνει πλεων το λογισμικό όταν ανοίγει βγάζει τα χέρια μετά αναβοσβήνει η οθόνη και σβήνει τελείως έχω μέσα πολλές πολλές επαφές και μυνηματα πολύτιμα δεν με νοιάζουν φωτό ξαι τραγούδια Πάρ όλο που όταν είναι κλειστό ο υπολογιστής διαβάζει την μνήμη μπορεί κάποιος να μου το φλαλαρει και να προσπαθήσει να μην χάσω τουλάχιστον τις επαφές μου;;; και οποίο κόστος έχει όλη αυτή η εργασία είμαι διατεθημενος να το δώσω
Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε το πρόγραμμα nokia pc suite. Απο εκεί ακολούθα της οδηγίες του προγράμματος μήπως και μπορείς να σώσεις τις επαφές σου.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε κάποιο υποκατάστημα εταιρείας που ασχολείται με την κινητή τηλεφωνία και θα σου δώσουν λύση στο πρόβλημα σου.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπεραα σας, αν κ άσχετος με τις ρομ κ γενικά με επεξεργασίες σε κινητά..

Χθες πήγα να βαλω μια νέα ρομ στο Α916 κ συγκεκριμένα την s207

Σχεδόν στα τυφλά πήγα.. κακώς βιάστηκα.. αλλα το θεμα ειναι οτι το κινητό δεν ανοίγει. Πως πρέπει να ξεκινήσω να κάνω ελέγχους ?

Όσο πιο απλα μπορείτε τις απαντήσεις γιατί δεν γνωρίζω την ορολογία σχετικά με το θεμα.. ευχαριστω εκ των προτέρων. :)

Link to comment
Share on other sites

Το Lenovo A916 έχεις; Αν ναι εδώ θα βρεις ολες τις ρομ για το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Δοκιμασε καλυτερα τις official.

http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-a/serial-a900/a916/#

Edited by soulfunkdjx
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας. Μιας κ μου κόλλησε το smartwatch GT08 είπα να του κάνω flashing αλλά στο flashtool μου βγάζει το παρακάτω μήνυμα :

http://prntscr.com/f5nlbv

Αν μπορείτε βοηθήστε με. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

1)Δοκίμασε κάποια πίσω θύρα του υπολογιστή σου.

2) Κατέβασε άλλη έκδοση του flastool, πιο παλιά.

Link to comment
Share on other sites

1)Δοκίμασε κάποια πίσω θύρα του υπολογιστή σου.

2) Κατέβασε άλλη έκδοση του flastool, πιο παλιά.

 

Δυστυχώς τα έκανα κ τα δύο. Έχω φάει δύο απογεύματα. Και το ωραίο είναι πριν κανά 5μηνο φλάσαρα το κινητό μου. Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα αναμένω. Ευχαριστώ .

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τα έκανα κ τα δύο. Έχω φάει δύο απογεύματα. Και το ωραίο είναι πριν κανά 5μηνο φλάσαρα το κινητό μου. Αν υπάρχει κάποια άλλη ιδέα αναμένω. Ευχαριστώ .

Ξαναεγκατέστησε τους drivers mtk και κάνε μια επανεκκίνηση το pc και ξαναδοκιμασε. Αυτό είναι το πρόβλημα σου. Το είχα πάθει και εγώ. Ξαφνικά δε τους αναγνώριζε. Επίσης μη χρησιμοποιείς καλωδιο επεκτασης usb. Θέλει απ'ευθείας στη θυρα usb.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναεγκατέστησε τους drivers mtk και κάνε μια επανεκκίνηση το pc και ξαναδοκιμασε. Αυτό είναι το πρόβλημα σου. Το είχα πάθει και εγώ. Ξαφνικά δε τους αναγνώριζε. Επίσης μη χρησιμοποιείς καλωδιο επεκτασης usb. Θέλει απ'ευθείας στη θυρα usb.

 

ΟΚ. Θα το δοκιμάσω. Υπάρχει πιθανότητα να ωφείλεται στο ότι πέρασα στο laptop τα win10;

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πιθανών αυτός ειναι ο λόγος. Θα πρέπει να κανεις στα windows 10 και μία εξτρα ενέργεια.

https://www.google.gr/amp/s/www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/amp/

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Πιθανών αυτός ειναι ο λόγος. Θα πρέπει να κανεις στα windows 10 και μία εξτρα ενέργεια.

https://www.google.gr/amp/s/www.howtogeek.com/167723/how-to-disable-driver-signature-verification-on-64-bit-windows-8.1-so-that-you-can-install-unsigned-drivers/amp/

 

Θα το δω. Ψάχνω να βρω παλαιότερο λειτουργικό . Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θα το δω. Ψάχνω να βρω παλαιότερο λειτουργικό . Ευχαριστώ.

φίλε το κάθε error στο flash tool δεν το ίδιο γιατί απλά είναι για διαφορετικό λόγο το κάθε error , το συγκεκριμένο σου λέει ότι κάτι δεν είναι σωστό στη rom που πας να flashαρεις κάτι μπορεί να έχει μεγαλύτερο block από ότι μπορεί να πάρει η συσκευή, βέβαια πάντα μπορεί να βγάλει error άσχετο με το πρόβλημα , όπως αν αλλάξεις (που είπες ότι το έκανες) version του προγράμματος αλλά από άλλη σειρά π.χ. το flashtool v3 και flashtool v5 είναι τελείως διαφορετικό (στο διάβασμα συσκευών) αν δοκίμασες μόνο με την μια σειρά π.χ. την v.5*** , δοκίμασε και με την v3.****

πάντως το συγκεκριμένο δεν έχει σχέση με το λειτουργικό και τους drivers (ααυτό μπορείς να το δείς από τον πίνακα - συσκευές, όταν βάζεις σε flshmode θα σε την αναγνωρίσει εκεί)

flashtool error codes meaning

Edited by lost

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατάφερα να φτιάξω το smartwatch. Δοκίμασα όλα τα παραπάνω. Οι γνώσεις μου ήταν μέχρι εδώ. Πάντως θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις λύσεις που μου δώσατε.
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν κατάφερα να φτιάξω το smartwatch. Δοκίμασα όλα τα παραπάνω. Οι γνώσεις μου ήταν μέχρι εδώ. Πάντως θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις λύσεις που μου δώσατε.

φίλος δεν προσέχεις μάλλον , δεν έχεις την σωστή rom άπό μια ματιά που έριξα ( είμαι περίεργος τι να κάνω) η συσκευή σου βγαίνει με δυο διαφορετικές CPU την MT6260A, και MT6261, οπότε χρησιμοποιεί και διαφορετικές rom, δες τι φοράει και κατέβασε την σωστή , ή απλά κατέβασε και για τα δυο και η μια θα δουλέψει

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...