Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έσβησα τα κινέζικα που υπήρχαν στο όνομα του εξωτερικού φάκελου, γιατί μόνο από εκεί με αφήνει.

Αλλά πάλι το ίδιο error 8417 βγάζει. Κατά την αποσυμπίεση γράφει σφάλμα 1(λάθος επικεφαλίδων).

Έχω περάσει τώρα την R3 από τις 6άρες στο needrom εδω:

https://www.needrom.com/download/doogee-x5-6-0/

Σε καμία από τις rom που κατέβασα από το needrom δεν αντιμετόπισα πρόβλημα με το scatter.

Πριν την περάσω στο κινητό το malware είχε βγάλει 2 P.U.P Riskware, μετά την εγκατάσταση το ένα έφυγε ,το άλλο έμεινε .

Γι αυτό ρωτάω , αν ξαναπεράσω την R3 με τον preloader τικαρισμένο ,θα σβήσει και το άλλο ή ρισκάρω να μπλοκάρω την συσκευή και να μην ανοίγει καθόλου μετά?

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Edited by Darkpurple
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πιθανόν να την μπρικαρεις αλλά αφου πέρασες ρομ τι το σκαλίζεις;
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να την μπρικάρω, γι αυτό ρωτάω εδώ , μιας και έχω ελάχιστες γνώσεις .

Πριν ήταν android 5 και πέρασα android 6. Με download και χωρίς τον preloader . Λέω μήπω έπρεπε να έχω περάσει και τον preloader αφού άλλαξα από 5άρια σε 6άρια. Αυτό δεν θεωρείται upgrade?

Χρόνια Πολλά και καλές γιορτές σε όλους.

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο και την βοήθεια σας .

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν την πέρασες και σου δουλεύει καλά μη την σκαλίζεις. Αν σου παρουσιάσει πρόβλημα τότε ξαναπέρασε την με τον ίδιο τρόπο απλά βάλε και τον preloader.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά την ξαναπέρασα μαζί με τον perloader και έμεινε κολλημένο στο σήμα της doogee. Προφανώς ήταν ασύμβατοι οι preloader μεταξύ τους.

Πέρασα την αρχική 5άρα και από πάνω την 6άρα αυτήν την φορά χωρίς τον preloader και όλα πήγαν μιά χαρά.

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Το κινητο της γυναικας μου, ενα doogee f5 μαλλον μπρικαρε και κανει boot loop. Δε μπορει καν να μπει σε recovery. Κατεβασα την ρομ και πηγα να την φλασαρω με spflashtool αλλά το πρόγραμμα κολλαει στην κοκκινη μπαρα οταν φτασει 100%. Τι δεν κανω σωστα;
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Το κινητο της γυναικας μου, ενα doogee f5 μαλλον μπρικαρε και κανει boot loop. Δε μπορει καν να μπει σε recovery. Κατεβασα την ρομ και πηγα να την φλασαρω με spflashtool αλλά το πρόγραμμα κολλαει στην κοκκινη μπαρα οταν φτασει 100%. Τι δεν κανω σωστα;

εχει μπαταρια;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο απεγνωσμενες προσπαθειες τικαρα format+download και τωρα το κινητο ουτε καν διχνει το λογοτυπο, ενω πριν το εδειχνε. Ξαναδοκιμασα με download στο spflash την επισημη ρομ αλλα τιποτα. Τι μπορω νακανω;
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Μήπως κατεβάζεις λάθος rom? Format + download ειπαμε δεν το διαλέγουμε ποτέ. Διάλεξε την επιλογή firmware upgrade.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή. Στo Firmware upgrade βγαζει σφάλμα μετα την κοκκινη μπαρα pmt info error.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει, δυστυχώς τα ίδια. Μηπως εχει προβλημα hardware; Δεν μπορω να καταλαβω, εχω φλασαρει αλλα τρια κινητα με τον ιδιο τροπο, αυτο μουλαρωσε.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτό το λάθος το βγάζει στις άλλες επιλογές και για αυτό διαλέγουμε το firmware upgrade. Τι περίεργο.... Δοκίμασε να βάλεις μία αλλη ρομ, πιο παλιά.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή. Έχω δοκιμάσει 3 ρομ και το προβλημα συνεχιζεται.

 

----- προσθήκη μηνύματος 11 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επισης να σας πω οτι το MTK DROID TOOL δεν αναγνωριζει το κινητό,αλλά μεσα απο το sp flash tool μπορω να κανω dowload τις rom. Οντως περιεργο.

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Απεγκατέστησε ολους τους drivers κάνε επανεκκίνηση το pc. Ξαναεγκατεστησε τους drivers και κανε παλι επανεκκίνηση. Επειτα ξαναδοκιμασε να φλασαρεις το κινητό σου.
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να κανω download αλλα στο firmware upgrade μου βγαζει σφαλμα μετα την κοκκινη μπαρα.

 

Το πιθανότερο είναι να έχει πρόβλημα η emmc του κινητού. RIP

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχω ένα κινητό με επεξεργαστή mediatek 6582 το οποίο αντικαταστάθηκε η οθόνη του με νέα και χρειάζεται να περαστεί εκ νέου η official ROM με flashtool ώστε να λειτουργεί .το πρόβλημα είναι ότι η οθόνη είναι παντα μαύρη και δεν ανταποκρίνεται καθόλου στην αφή και ουτε δειχνει το recovery.επίσης είναι από factory reset.

 

Μπορώ να περάσω την νέα ROM με flashtool χωρίς ενεργοποιημενο το usb debuging σε κινητό χωρίς εικόνα και αφή ;

Μπορώ να λειτουργήσω το κινητό από υπολογιστή ώστε να ανοίξω το debuging;

Αν ξερει κανεις θα με σωσει απο το να το πεταξω

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα κινητό με επεξεργαστή mediatek 6582 το οποίο αντικαταστάθηκε η οθόνη του με νέα και χρειάζεται να περαστεί εκ νέου η official ROM με flashtool ώστε να λειτουργεί .το πρόβλημα είναι ότι η οθόνη είναι παντα μαύρη και δεν ανταποκρίνεται καθόλου στην αφή και ουτε δειχνει το recovery.επίσης είναι από factory reset.

 

Μπορώ να περάσω την νέα ROM με flashtool χωρίς ενεργοποιημενο το usb debuging σε κινητό χωρίς εικόνα και αφή ;

Μπορώ να λειτουργήσω το κινητό από υπολογιστή ώστε να ανοίξω το debuging;

Αν ξερει κανεις θα με σωσει απο το να το πεταξω

 

Aν η οθονη "είναι παντα μαύρη και δεν ανταποκρίνεται καθόλου στην αφή" πως ξερεις οτι ειναι λειτουργικη οτι δουλευει?

Ενεργοποιωντας τη συσκευη βλεπεις στην οθονη κατι, οτιδηποτε, καποιο animation? Ηχο εχει?

Link to comment
Share on other sites

Aν η οθονη "είναι παντα μαύρη και δεν ανταποκρίνεται καθόλου στην αφή" πως ξερεις οτι ειναι λειτουργικη οτι δουλευει?

Ενεργοποιωντας τη συσκευη βλεπεις στην οθονη κατι, οτιδηποτε, καποιο animation? Ηχο εχει?

 

ναι ανοιγει κανονικα ,ακους δηλαδη και τον ηχο της εταιρείας που κανει οταν ανοιγει.Γενικα στο κινητο αυτο οταν αλλαζεις οθονη πρεπει να αλλαξεις και λογισμικο, τουλαχιστον ετσι διαβαζω απο πολλους .Η οθονη αναβει αλλα δειχνει μαυρο .

(Το κινητο ειναι ενα iNew V3)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Καλησπέρα παίδες, μπορεί να μου πει κάποιος πως φλασαρω επίσημη ρομ σε lg? Θέλω να βάλω την 8 στο v30 αλλά αν δεν μου αρέσει θέλω να γυρίσω στην 7.1.1

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα σας,

 

Προσπαθώ να ανοίξω την εφαρμογή flash_tool.exe από windows 8 και δυστυχώς δεν ανοίγει και βγάζει μήνυμα ότι έχει τερματιστεί.

 

Έχω περάσει και άλλες versions αλλά έχω το ίδιο πρόβλημα. Επίσης έχω περάσει πρώτα τους drivers vcom για το τηλέφωνο ( Leeco x626).

 

Ξέρει κανείς πως μπορώ να το διορθώσω?

 

Ευχαριστώ

letv one pro ( X800 ) Official US version + Greek

Doogee X5 Galicia

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

εχω φαει ενα διημερο για να λυσω απειρα προβληματα με ενα μπρικαρισμενο Jiayu G3S,

τελικα το εφερα σε ενα σημειο και εχω φτασει εδω

 

Το USBDVIEW επιτελους μου βλεπει τους drivers μολις το βαζω σε USB

jiayu_usbdview.jpg

 

Το Flash Tool ομως δεν διαβαζει τιποτα αριστερα κατω απο το μαυρο τηλεφωνο.

jiayu1.jpg

 

Το τηλεφωνο εχει μπρικαρει εντελως και δεν ξερω πως να προχωρησω!

 

 

EDIT: μολις καταφερα και το επανεφερα!!!

Απο τελειως αχρηστο το ξανακεκανα λειτουργικο ουφφφφφ

Αυτο που χρειαζεται ειναι καταρχην να εχεις την σωστη ρομ και χμμμ καμποση υπομονη + να ξερεις τι πρεπει να κανεις.

Για καποιον που το κανει πρωτη φορα.... ε τραβαει μια φρικη διημερου και καμποσου διαβασματος στο ιντερνετ.

Edited by visualuser
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...