Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ι μπαταρια δεν αφεριτε απο το cybot x17s.

κανο οτι λει και οταν συνδεω το τιλεφονο με το καλοδιο δεν ξεκιναη το φλασ αλλα μετα απο λιγο κανει μπουτ και ξεκηναι να φορτηζει

με πατιμενω το volume down button βγαζει dowload DA 100%

Edited by KOSTAS_27
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ι μπαταρια δεν αφεριτε απο το cybot x17s. κανο οτι λει και οταν συνδεω το τιλεφονο με το καλοδιο δεν ξεκιναη το φλασ αλλα μετα απο λιγο κανει μπουτ και ξεκηναι να φορτηζει

 

Έκανες αυτά που σου έγραψα; Δες και στο λινκ που σου έδωσα λέει και άλλη μία διαδικασία για flash να ακολουθήσεις. Όπου λέει αφαιρεις την μπαταρία απλά προσπερνας αυτο το βήμα.

Link to comment
Share on other sites

Έκανες αυτά που σου έγραψα; Δες και στο λινκ που σου έδωσα λέει και άλλη μία διαδικασία για flash να ακολουθήσεις. Όπου λέει αφαιρεις την μπαταρία απλά προσπερνας αυτο το βήμα.

 

ι μπαταρια δεν αφεριτε απο το cybot x17s.

κανο οτι λει και οταν συνδεω το τιλεφονο με το καλοδιο δεν ξεκιναη το φλασ αλλα μετα απο λιγο κανει μπουτ και ξεκηναι να φορτηζει

με πατιμενω το volume down button βγαζει dowload DA 100%

 

Όπου δε βγαίνει η μπαταρία, πατάμε συνεχόμενα το power button για reset έχοντας το τηλέφωνο συνδεδεμένο.

Link to comment
Share on other sites

Όπου δε βγαίνει η μπαταρία, πατάμε συνεχόμενα το power button για reset έχοντας το τηλέφωνο συνδεδεμένο.

 

ευχαριστω πολυ το θεμα εχει επηληθει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Το κινητο πριν το φλασαρω (επειδή είχε ιο και με επαναφορά δεν έφευγε) είχε αυτη τη rom: S509_G3_Blackview_Zeta_V0.9_20151027. Αναβάθμισα με αυτή εδώ S509_G3_Blackview_Zeta_V0.6_20150616 από το NEEDROM και τώρα το κινητό δουλεύει αλλά η οθόνη είναι μαύρη με κάποιες γραμμές.

 

Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει τη ROM που δίνει η εταιρία http://bbs.blackview.hk/viewtopic.php?f=89&t=57 και άλλες εκδόσεις που έχω βρει σε άλλα site αλλά χωρίς αποτέλεσμα. @bfc Έχεις βρει λύση για το πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω μια απορθα ρς παιδια.Εχω το τηλέφωνο Timmy m7 και εκανα backup την rom καιμε την εφαρμογη ebrtweak αλλαξα τοpartitioning για να εχει περισσοτερο χωρο.Τα φλασαρα κανονικα, αλλαξε και η χωρητικότητα του τηλεφωνου αλλα μολις παω να εγκαθιστησω εφαρμογες στο δευτερο partition το τηλεφωνο κρασαρει βγαζοντας μηνύματα εφαρμογων που κλεινουν. Τελικα φλσαρα την ρομ του κινητού που δουλεύει κανονικά αλλα δεν εχω καλο χωρο για εφαρμογες. Τι λαθος μπορει να εκανα.Μηπως φταίει η εφαρμογη ebrtweak ; Να προτιμησω ετοιμα ebr αρχεια για mtk κινητα; Ευχαριστώ.
:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω μια απορθα ρς παιδια.Εχω το τηλέφωνο Timmy m7 και εκανα backup την rom καιμε την εφαρμογη ebrtweak αλλαξα τοpartitioning για να εχει περισσοτερο χωρο.Τα φλασαρα κανονικα, αλλαξε και η χωρητικότητα του τηλεφωνου αλλα μολις παω να εγκαθιστησω εφαρμογες στο δευτερο partition το τηλεφωνο κρασαρει βγαζοντας μηνύματα εφαρμογων που κλεινουν. Τελικα φλσαρα την ρομ του κινητού που δουλεύει κανονικά αλλα δεν εχω καλο χωρο για εφαρμογες. Τι λαθος μπορει να εκανα.Μηπως φταίει η εφαρμογη ebrtweak ; Να προτιμησω ετοιμα ebr αρχεια για mtk κινητα; Ευχαριστώ.

 

Πιθανότατα κάνε αυτό αρκεί να είναι από το ίδιο chipset. Μπορεί και να δουλέψει...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανότατα κάνε αυτό αρκεί να είναι από το ίδιο chipset. Μπορεί και να δουλέψει...

 

Μετά απ΄μερικές προσπάθειες έπαθα ένα bootloop .To κινητό παραμένει στην εικόνα gif και ξανά από την αρχή. Για να φορτώσω το back-up ,τί τικάρω στο φλασάρισμα και τί διαλέγω από τα περιεχόμενα που μου βγάζει ;

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Μετά απ΄μερικές προσπάθειες έπαθα ένα bootloop .To κινητό παραμένει στην εικόνα gif και ξανά από την αρχή. Για να φορτώσω το back-up ,τί τικάρω στο φλασάρισμα και τί διαλέγω από τα περιεχόμενα που μου βγάζει ;

 

Μετά από απεγνωσμένες προσπαθειες το επανέφερα τελικά.

:ninja:ΟΖ...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εδω και 15 μερες περιπου προσπαθω να εοαναφερω ενα Leagoo Lead 1 που το εκανα Brick κατα την δειάρκεια firmware update

Το κινητο δεν ανοιγει και οταν το συνδεω με usb στο pc το εμφανιζει σαν unknown device

Εχω διαβασει σε αρκετα forum αλλα δεν καταφερα τιποτα

Εχω δοκιμασει ολους τους συνδυασμους πληκτρων Vol+ Vol - powrer εβγαλα μπαταρια -εβαλα μπαταρια τιποτα unknown device καθε 2-3 λεπτα

Το ανοιξα βρηκα καποια test point τα συνδεα με GND αλλα τιποτα

Καμια Ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα

 

εχω ενα android tv box mk809iv και εχει ρουταρισμενη rom και θελω να του περασω μια custom rom αλλα δεν ξερω πως μπορω να βαλω την συσκευη σε flash mode,εχω κατεβασει στο pc το rockchip tool αλλα μολις παταω το switch για να μπει θεωρητικα σε flash mode κλεινει η συσκευη κ δεν ξανα ανοιγει.

 

δεν γνωριζω πολλα απο android αν μπορει καποιος θα περιμενω απαντηση!!

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θα ηθελα καποιος να με βοηθησει αν γνωριζει,

εχω το Jiayu G4S ,περιπου 2 χρονια πολυ ευχαριστημενος ,εκτος το gps που δεν καταφερα ποτε να το χρησιμοποιησω σωστα.

ξαφνικα αρχισε να μου χαλαει τις sd καρτες ,και μετα απο λιγο δεν αναγνωριζε τις καρτες sim,μια την μια μια την αλλη ,μεχρι που πλεον δεν τις αναγνωριζει και βγαζει μυνημα ¨¨δυστυχως η διαδικασια com.adroid.phone εχει σταματησει."" εκτοτε εκανα εργοστασιακη επαναφορα αλλα τιποτα ,δουλευουν ολα τα αλλα σαν tablet δηλαδη αλλα σας τηλεφωνο οχι

Link to comment
Share on other sites

Το πας για flash όπως είναι να βάλεις άλλη rom μήπως και σου φτιάξει.

Ακολουθείς τον οδηγό της πρώτης σελίδας και βάζεις μία από αυτές τις rom

http://www.needrom.com/category/jiayu/g4s/

Κατά προτίμηση θα διαλέξεις τις rom που λένε official διότι αυτές είναι που περνάνε με τον τρόπο της πρώτης σελίδας.

Οι υπόλοιπες που λένε custom περνάνε με άλλο τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα

 

Εχω ενα leagoo elite 5 και ξαφνικα η κανονικη καμερα δεν δουλευει, δεν υπαρχει επιλογη για εναλλαγη καμερας με καμια εφαρμογη καμερας που δοκιμασα. Η σελφι καμερα οταν κραταω το τηλεφωνο ορθιο δειχνει αναποδα, η μοναδικη λυση για να βγαλω φωτογραφια ειναι με τη σελφι καμερα και να κραταω το τηλεφωνο πλαγια.

Φλασαρα τη rom του με Download only και το προβλημα παραμενει. Αν κανω Firmware Upgrade υπαρχει καμια ελπιδα να φτιαξει η καμερα ?

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Εχω ενα leagoo elite 5 και ξαφνικα η κανονικη καμερα δεν δουλευει, δεν υπαρχει επιλογη για εναλλαγη καμερας με καμια εφαρμογη καμερας που δοκιμασα. Η σελφι καμερα οταν κραταω το τηλεφωνο ορθιο δειχνει αναποδα, η μοναδικη λυση για να βγαλω φωτογραφια ειναι με τη σελφι καμερα και να κραταω το τηλεφωνο πλαγια.

Φλασαρα τη rom του με Download only και το προβλημα παραμενει. Αν κανω Firmware Upgrade υπαρχει καμια ελπιδα να φτιαξει η καμερα ?

 

Το επαθα κ γω. Πρεπει να πας σε εναν μαστορα να σου ανοιξει το κινητο, να ξεσυνδεσει την καμερα απο την μητρικη κ να την ξανασυνδεσει. Απλα εφυγε ο συνδεσμος απο τη θεση του. 10 λεπτα δουλεια ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Το επαθα κ γω. Πρεπει να πας σε εναν μαστορα να σου ανοιξει το κινητο, να ξεσυνδεσει την καμερα απο την μητρικη κ να την ξανασυνδεσει. Απλα εφυγε ο συνδεσμος απο τη θεση του. 10 λεπτα δουλεια ειναι.

Για την ιστορια, τo ανοιξα και ηταν κουμπωμενη κανονικα η καμερα πανω στην πλακετα. Την ξεκουμπωσα και την ξανακουμπωσα αλλα δυστυχως δεν.... :(

 

Ευχαριστω παντος για την απαντηση

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

Και την μπροστά και την πισω κάμερα και παλιβτα ίδια;; Τότε δοκιμασε flashing.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα. Σε μια κινέζικη συσκευή έπειτα από προσπάθεια κατά λάθος εγκατάστασης firmware update που είχε γίνει ήδη μέσω ΟΤΑ, πήρα σφάλμα πριν ξεκινήσει την εγκατάσταση όπως ήταν λογικό.

 

Από εκεί και έπειτα το κινητό δεν ανοίγει και όταν επιχειρώ να το συνδέσω (με ή χωρίς μπαταρία) τα windows κάνουν συνεχώς τον ήχο σύνδεσης-αποσύνδεσης και δεν μπορεί το flashtool να δει την συσκευή. Δοκίμασα και σε άλλο υπολογιστή με mac OS να συνδέσω την συσκευή αλλά και εκεί είχα το ίδιο πρόβλημα με τις διαδοχικές συνδέσεις-αποσυνδέσεις. Η συσκευή έχει τον καινούριο επεξεργαστή ΜΤΚ6737 και την παρέλαβα μόλις σήμερα χωρίς να προλάβω να την χαρώ :(

 

Όποιος έχει κάποια βοήθεια, θα του ήμουν ευγνώμων.

Link to comment
Share on other sites

Ποια συσκευή εχεις;; Το πιο βασικό δεν είπες...

 

UHANS A101 είναι καινούρια για αυτό δεν το ανέφερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε τη ρομ απο εδω

http://www.needrom.com/download/uhans-a101/

και ακολούθα τον οδηγο της πρωτης σελιδας απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτόν τον οδηγό είχα ακολουθήσει και μου έγινε η ζημιά. Το πρόβλημα είναι με την σύνδεση του κινητού στα windows. Αν καταφέρω να το συνδέσω θα το επαναφέρω πιστεύω χωρίς προβλήματα.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...