Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

υπάρχει πάντα τρόπος επαναφοράς ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ FIRMWARE ΤΗΣ ΣΥΣΚΕΥΗΣ ΔΙΑΘΕΣΙΜΟ!

 

ενα thl w8s φαινεται να μπρικαρε το προγραμμα μου δινει την ενδειξη "__NODL_PRO_INFO: Failed to get PMT info."

το πληρες firmware το βρίσκω εδώ; http://androidxda.com/download-thl-stock-rom-models

Edited by Ntenteras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά ξέρεις κανείς τίποτα σχετικό με το προβλημά μου στο από πάνω ποστ; Edited by Ntenteras
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρεις κανείς τίποτα σχετικό με το προβλημά μου στο από πάνω ποστ;

Στην ουσία έκανα format και τώρα το κινητό δεν δείχνει κανένα σημείο ζωής.

 

Φίλε μου, μπες στο needrom και ψάξε για τη stock rom, ή και κάποια custom. Και αυτή που παραθέτεις παραπάνω κάνει, απλά μια που θα κάνεις τον κόπο, άμα θέλεις μπορείς να επιλέξεις και κάποια άλλη. Κάνε extract το αρχείο zip. Άνοιξε το SP Flashtool. Επέλεξε format all+download. Φόρτωσε το scatter file της rom που επέλεξες και πάτα download. Στη συνέχεια συνέδεσε το κινητό στον υπολογιστή χωρίς την μπαταρία. Περίμενε κάνα 5λεπτο. Θα πρέπει αρχικά η μπάρα στο κάτω μέρος να γίνει πρώτα κόκκινη, μετά πράσινη, και μετά κίτρινη. Στο τέλος θα σου βγάλει ένα OK. You 're done. Αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα, στείλε ΠΜ. Επίσης, όταν τελειώσεις, στείλε μήνυμα για να σου εξηγήσω πως θα πάρεις πίσω τα imei.

Θάνος :)
Link to comment
Share on other sites

ενα thl w8s φαινεται να μπρικαρε εντελως αφου τωρα δεν μπορω να φλασαρω τιποτα πια. το προγραμμα μου δινει την ενδειξη "__NODL_PRO_INFO: Failed to get PMT info."

καλησπέρα, που το βρίσκουμε αυτό; έχει καμία σχέση με αυτά που βρίσκω εδώ; http://androidxda.com/download-thl-stock-rom-models

οταν το βρω πως το φλασαρω; το imei το εχω

Kατέβασε αυτό http://www.needrom.com/download/thl-w8s-4/ και φλάσαρέ το με firmware upgrade

Link to comment
Share on other sites

Λόγω προσωπικών λόγων, παύω να συμμετέχω ενεργά στο forum, όποιος χρειάζεται βοήθεια με τη συσκευή του και δεν μπορεί να βρει λύση, μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου με προσωπικό μήνυμα (πατώντας πάνω στο όνομά μου)...

Δε θα παρακολουθώ συχνά το παρόν θέμα. Λυπάμαι που δε θα μαι παρών μαζί σας πλέον.

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εχω κατεβασει 3-4 ρομ για το.p5000 ....λαι απο το σαιτ της elephone και απο το needrom......σε καμμια απο αυτες δεν βρηκα αρχειο txt με την ονομασια scatter file.....τι κανω λαθος;που βρισκεται αυτο το αρχειο;;;;;

Και δεν καταφερνω να περασω το cwm recovery.

Εκανα αναβαθμιση over the air στην τελςυταια official και δεν δουλευει το 3g!!!!κανενα!!!

Βοηθεια παιδια γιατι θα το στειλω ατα σκουπιδια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.εχω κατεβασει 3-4 ρομ για το.p5000 ....λαι απο το σαιτ της elephone και απο το needrom......σε καμμια απο αυτες δεν βρηκα αρχειο txt με την ονομασια scatter file.....τι κανω λαθος;που βρισκεται αυτο το αρχειο;;;;;

Και δεν καταφερνω να περασω το cwm recovery.

Εκανα αναβαθμιση over the air στην τελςυταια official και δεν δουλευει το 3g!!!!κανενα!!!

Βοηθεια παιδια γιατι θα το στειλω ατα σκουπιδια!!!!!

 

Μόλις κατέβασα αυτήν και είχε κανονικά scatter file.

http://www.needrom.com/download/elephone-p5000-genuine-version-complete-ft-rom/

 

άρα κάτι κάνεις λάθος...

για να περάσεις cwm recovery θα πρέπει να έχεις το αρχείο ονομασμένο recovery.img

Link to comment
Share on other sites

με την rom του soulfunk το φλασαρα οπως λενε οι οδηγιες της πρωτης σελιδας μια χαρα!!!!!

περασα cwm recovery και με αυτο δουλευουν οι ρομ που ειχα ηδη κατεβασει!!

3g και ολα τα υπολοιπα μια χαρα!!!!

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!υποχρεος!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

με την rom του soulfunk το φλασαρα οπως λενε οι οδηγιες της πρωτης σελιδας μια χαρα!!!!!

περασα cwm recovery και με αυτο δουλευουν οι ρομ που ειχα ηδη κατεβασει!!

3g και ολα τα υπολοιπα μια χαρα!!!!

ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!υποχρεος!!!!!!!!

 

Χαρά μου!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά, σε εμένα γιατί το SP Flashtool δεν έχει την επιλογή MOTA SIU Like;

 

Μήπως να κατέβαζες μία άλλη έκδοση;;;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, σε εμένα γιατί το SP Flashtool δεν έχει την επιλογή MOTA SIU Like;

Στις νέες εκδόσεις δεν υπάρχει. Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο όμως, απλά επιλέγεις μόνο το system.img και το boot.img

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ελπίζω να ποστάρω στο σωστό thread..

Λοιπόν, κάτοχος ενός s3 mini αποφάσισα να περάσω σε cyanogenmod για διάφορους λόγους.. Δυστυχώς και στην πιο stable έκδοση (11) και στην 12.1 (που κατα τ'άλλα λειτουργεί σχεδόν άψογα) είναι αδύνατον να φορτίσω το τηλέφωνο πάνω από 50-60 %.. Το κινητό δείχνει να φορτίζει αλλά ουσιαστικά δεν γίνετε τίποτα..

Το πρόβλημα ισχύει ακόμα και με το βασικό istallation δηλ. την ROM και το micro gapps πακέτο (και για τις 2 εκδόσεις που δοκίμασα). Η όλη διαδικασία έγινε μέσω odin, αρχικά μετά από hard reset. Κατά την εγκατάσταση δεν συνάντησα κανένα θέμα..

To έχει συναντήσει κανείς τι πρόβλημα??? :(

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ελπίζω να ποστάρω στο σωστό thread..

Λοιπόν, κάτοχος ενός s3 mini αποφάσισα να περάσω σε cyanogenmod για διάφορους λόγους.. Δυστυχώς και στην πιο stable έκδοση (11) και στην 12.1 (που κατα τ'άλλα λειτουργεί σχεδόν άψογα) είναι αδύνατον να φορτίσω το τηλέφωνο πάνω από 50-60 %.. Το κινητό δείχνει να φορτίζει αλλά ουσιαστικά δεν γίνετε τίποτα..

Το πρόβλημα ισχύει ακόμα και με το βασικό istallation δηλ. την ROM και το micro gapps πακέτο (και για τις 2 εκδόσεις που δοκίμασα). Η όλη διαδικασία έγινε μέσω odin, αρχικά μετά από hard reset. Κατά την εγκατάσταση δεν συνάντησα κανένα θέμα..

To έχει συναντήσει κανείς τι πρόβλημα??? :(

 

Μάλλον θέμα με την μπαταρία σου μυρίζομαι...

Μήπως να έκανες ένα scan την μπαταρία σου με το Battery fixes?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.battery.lifesave&hl=el

και μετά ένα calibrate?

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θέμα με την μπαταρία σου μυρίζομαι...

Μήπως να έκανες ένα scan την μπαταρία σου με το Battery fixes?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.battery.lifesave&hl=el

και μετά ένα calibrate?

 

H μπαταρία ήταν σε άριστη κατάσταση. Το θεωρώ μεγάλη σύμπτωση να χάλασε αμέσως μετά την εγκατάσταση..

Εξάλου το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό το θέμα στο xda, αλλά απάντηση δεν βρίσκω πουθενα..

Link to comment
Share on other sites

H μπαταρία ήταν σε άριστη κατάσταση. Το θεωρώ μεγάλη σύμπτωση να χάλασε αμέσως μετά την εγκατάσταση..

Εξάλου το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό το θέμα στο xda, αλλά απάντηση δεν βρίσκω πουθενα..

 

Κάνε αυτό που σου λέω και αν δεν φτιάξει τότε συνέχισε το ψάξιμο....:cool:

Επίσης να ξέρεις πως κάθε φορά που βάζουμε νέα rom πρέπει να κάνουμε μέσα απο το custom recovery clear battery stats!!! Πολύ βασικό που όμως λίγοι κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αυτό που σου λέω και αν δεν φτιάξει τότε συνέχισε το ψάξιμο....:cool:

Επίσης να ξέρεις πως κάθε φορά που βάζουμε νέα rom πρέπει να κάνουμε μέσα απο το custom recovery clear battery stats!!! Πολύ βασικό που όμως λίγοι κάνουν.

Που την έχεις βρει αυτή την επιλογή σε custom recovery?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

H μπαταρία ήταν σε άριστη κατάσταση. Το θεωρώ μεγάλη σύμπτωση να χάλασε αμέσως μετά την εγκατάσταση..

Εξάλου το έχουν αναφέρει και άλλοι αυτό το θέμα στο xda, αλλά απάντηση δεν βρίσκω πουθενα..

 

Κάνε αυτό που σου λέω και αν δεν φτιάξει τότε συνέχισε το ψάξιμο....:cool:

Επίσης να ξέρεις πως κάθε φορά που βάζουμε νέα rom πρέπει να κάνουμε μέσα απο το custom recovery clear battery stats!!! Πολύ βασικό που όμως λίγοι κάνουν.

Θα συμφωνισω με τον soulfun, μετα απο φλασαρισμα custom rom χρειαζεται αρχικα ενα battery calibration. Λογικα η μπαταρια σου δεν εχει καποιο προβλημα, κανε ενα calibration και μετα το ψαχνεις περισοτερο αν δεν διορθωθει το θεμα σου. Σου προτεινω αυτη την εφαρμογη, https://play.google.com/store/apps/details?id=com.Abhijay.batteryfixfree&hl=el&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dbattery+fix&pcampaignid=APPU_1_ZwYcVrPtJYuVaIOJssAI , ηταν η καλυτερη απο οσες δοκιμασα για calibration, εχει και επιλογη να σου διορθωσει προβλημα οταν τα στατιστικα μπαταριας δεν ειναι τα σωστα, οπως στην περιπτωση σου.

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Που την έχεις βρει αυτή την επιλογή σε custom recovery?

 

Στο cwm θα το βρεις αν το ψάξεις. Δε θυμάμαι τώρα ακριβώς σε ποια στήλη ήταν πάντως υπάρχει 1000%.

Αν δεν το καταφέρεςι μπορείς να ακολουθήσεις αυτή την μέθοδο.

1. Root your device and install Root Explorer.

2. Use your phone until the phone switches itself off (battery empty)

3. Switch on once more to make sure battery really is 0% (it will then immediately switch off once more)

4. Now, keep switched off (!), plug in charger & leave in charging until 100%

5. When battery is full, switch the phone on, unplug & check if the batter immediately drops 1 or 2 %

6. If battery immediately drops, plug in charger once more (while running phone) & let it charge completely

7. Once charging to 100% is done, don't plug off your charger, open your root explorer, at the top just click mount R/O, then it will set as mounted as R/O.

8.Ok, now open the 'Data' folder.

9.In the 'Data' folder, keep scrolling at the bottom and you will find 'System' Folder.

10.Open the 'System' folder and find 'batterystats.bin'.

11.Now you have to delete the 'batterystats.bin'. How to delete it?

12.Tap the 'batterystats.bin' and it will show the file option, select 'delete'.

13.Once it done, quick the root explorer and use the phone as usual until it switches itself off (battery empty).

14.Please don't charge your phone if the battery are not completely empty.

15.Charge your phone while running phone as usual until it shows 100% battery.

16.make sure that during discharging,don't reboot your phone or the system will create a new batterystats.bin file or if already made, it will get corrupted and you will have to start again from first step

17.Done this in 4 or 5 cycle, i mean the step 15 until step 18.

18.Now enjoy the 'long life' Samsung Battery Life!!

Link to comment
Share on other sites

Σε twrp δεν πρέπει να υπάρχει από όσο θυμάμαι τέτοια επιλογή

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Σε twrp δεν πρέπει να υπάρχει από όσο θυμάμαι τέτοια επιλογή

 

Δε ξέρω για το twrp. Πάντως στο cwm υπήρχε.

Link to comment
Share on other sites

Με το battery fixes καμία διαφορά.. Δοκιμάζω και το άλλο και ενημερώνω

 

Battery Fix and Calibrate : Από τη στιγμή που φορτίζει έως το 50% όπως είπα, ξετσέκαρα την επιλογή για 100% και έκανα calibrate kai fix.. Τώρα έπεσε το ποσοστό στο 30% (από 50%) και για να δείξει ότι φορτίζει έκανα reboot 3 φορές..

 

----- προσθήκη μηνύματος 110 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για τη recovery που λέτε twrp εχει

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για το twrp. Πάντως στο cwm υπήρχε.

Επιμένω να πιστεύω ότι δεν υπάρχει τέτοια επιλογή, νομίζω ότι υπήρχε σε πιο παλιές εκδόσεις προ διετίας ίσως και παραπάνω.

Τέλος πάντων.......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...