Jump to content

Οδηγός επιβίωσης για Flashing


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

thats right!

τωρα το φορτωνω , παταω download , συνδεω το κινητο χωρις την μπαταρια(με το usb deb on) και τον driver περασμενο και παντωντας και vol - + και δεν το βρισκει.. :confused:

γιατι τα κανουν τοσο δυσκολα τα πραματα? :worry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 856
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

thats right!

τωρα το φορτωνω , παταω download , συνδεω το κινητο χωρις την μπαταρια(με το usb deb on) και τον driver περασμενο και παντωντας και vol - + και δεν το βρισκει.. :confused:

γιατι τα κανουν τοσο δυσκολα τα πραματα? :worry:

Γράφω πουθενά στον οδηγό να πατήσεις vol - + ?

Link to comment
Share on other sites

Γράφω πουθενά στον οδηγό να πατήσεις vol - + ?

 

απο αλλο οδηγο το πετυχα αυτο, επειδη στο τελευταιο σταδιο που εγραφες εσυ δεν γινοταν τιποτα. τελικα εφταιγαν οι πισω θυρες usb. :thanks:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα περασα μια καινουργια rom με το sp flash tools στο THL T200 αφου πρωτα ειχα παρει back up με το MTK.Δεν μπορω να καταλαβω πως τις εφαρμογες που βλεπω οτι υπαρχουν μεσα στον αποθηκευτικο χωρο του τηλεφωνου μπορω να τις κανω εγκατασταση ξανα? οι εφαρμογες αυτες δεν εχουν την καταληξη apk στο τελος. Edited by george418
LENOVO A820,ZTE V967S,LENOVO A850,THL T200
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μου βγάζει το εξής μύνημα, μόλις γεμίσει η κόκκινη μπάρα.

http://i61.tinypic.com/11j87pw.jpg

 

Εχω το thl w100, προσπαθώ να το κάνω από win8.1 64bit. Του άλλαξα digitizer και δεν bootarei με τίποτα.:(:(

Ξέρει κανείς τι σημαίνει το παραπανω error??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Μου βγάζει το εξής μύνημα, μόλις γεμίσει η κόκκινη μπάρα.

http://i61.tinypic.com/11j87pw.jpg

 

Εχω το thl w100, προσπαθώ να το κάνω από win8.1 64bit. Του άλλαξα digitizer και δεν bootarei με τίποτα.:(:(

Ξέρει κανείς τι σημαίνει το παραπανω error??

 

Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με Lenovo P780. Υπάρχει μέλλον και γιατρειά;

Edited by gerstavros2
Link to comment
Share on other sites

Σταυρο εχω διαβάσει οτι αν φλασαρεις καποια συγκεκριμενα αρχεία ισως διαγραφεί το αρχείο που επαναφέρει το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου ισχ΄θει αυτο??
Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με Lenovo P780. Υπάρχει μέλλον και γιατρειά;

Χρησιμοποιείστε windows 7

Σταυρο εχω διαβάσει οτι αν φλασαρεις καποια συγκεκριμενα αρχεία ισως διαγραφεί το αρχείο που επαναφέρει το ΙΜΕΙ του τηλεφώνου ισχ΄θει αυτο??

Μόνο αν κάνεις φορμάτ απ το flash tool, κάτι που δε πρέπει να κάνεις ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα windows7, έκανα ότι γράφεις στον οδηγό σου, βγήκε η πράσινη μπάρα της επιτυχίας (ή οκ δε θυμάμαι), αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα, μπουτάρει, φτάνει στην οθόνη με τα πρώτα γραφικά (όχι με το thl, την επόμενη) και σβήνει...μήπως έκανα κάτι λάθος? Να το ξαναεπιχειρήσω???
Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα που χρησιμοπειται για το flashing δεν μπορώ να το τρέξω σε υπολογιστη με 8αρια επιλεγοντας απο τις ιδιοτητες συμβατοτητα με windows 7;

Πρεπει να βρω αναγκαστικα υπολογιστη με 7αρια;

Edited by ampalos95
Sony Xperia x10 mini->Jiayu G4S->Microsoft Lumia 640 DS->Xiaomi Mi4->Xiaomi Redmi Note 5 AI
Link to comment
Share on other sites

Το προγραμμα που χρησιμοπειται για το flashing δεν μπορώ να το τρέξω σε υπολογιστη με 8αρια επιλεγοντας απο τις ιδιοτητες συμβατοτητα με windows 7;

Πρεπει να βρω αναγκαστικα υπολογιστη με 7αρια;

Oi drivers δε δουλεύουν σωστά στα 8άρια, χρησιμοποίησε win7

Χρησιμοποίησα windows7, έκανα ότι γράφεις στον οδηγό σου, βγήκε η πράσινη μπάρα της επιτυχίας (ή οκ δε θυμάμαι), αλλά πάλι το ίδιο πρόβλημα, μπουτάρει, φτάνει στην οθόνη με τα πρώτα γραφικά (όχι με το thl, την επόμενη) και σβήνει...μήπως έκανα κάτι λάθος? Να το ξαναεπιχειρήσω???

Αυτό αφορά τη συσκευή σου και το firmware που πέρασες, που μαλλον ειναι ασύμβατο. Απευθύνσου στο θέμα της συσκευής σου

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο μπράβο σου εξαιρετικός ο οδηγός σου. Εγώ έχω ενα Jiayu G4S οχταπύρηνο 2 gb ram 16 rom . Μία διευκρίνηση. Στο κομμάτι που περιγράφεις που θα βγάλω την μπαταρία και θα το συνδέσω με usb για να ξεκινήσει να φλασάρει το tool, μήπως πρέπει πρώτα στα settings του κινητου να έχω ενεργοποιήσει το usb debugging (επιλογή για προγραμματιστές) ή δεν παιζει ρόλο? Γενικά πρέπει να βάλω κάποιο συγκεκριμένο usb mode στο κινητό ή είναι αδιάφορο? Σημειωτέον οτι με ενδιαφέρει για MOTA SIU Like και η rom που θέλω να βάλω είναι η http://www.needrom.com/mobile/mutrom-jiayu-rom-for-europe-cwm/ . Ρίξε μια ματιά στης οδηγίες του developer αν δεν σου κάνει κόπο μήπως έχεις να μου δώσεις κάποια διευκρίνηση. Σε ευχαριστώ πολυ αδερφέ...
Link to comment
Share on other sites

Σταύρο μπράβο σου εξαιρετικός ο οδηγός σου. Εγώ έχω ενα Jiayu G4S οχταπύρηνο 2 gb ram 16 rom . Μία διευκρίνηση. Στο κομμάτι που περιγράφεις που θα βγάλω την μπαταρία και θα το συνδέσω με usb για να ξεκινήσει να φλασάρει το tool, μήπως πρέπει πρώτα στα settings του κινητου να έχω ενεργοποιήσει το usb debugging (επιλογή για προγραμματιστές) ή δεν παιζει ρόλο? Γενικά πρέπει να βάλω κάποιο συγκεκριμένο usb mode στο κινητό ή είναι αδιάφορο? Σημειωτέον οτι με ενδιαφέρει για MOTA SIU Like και η rom που θέλω να βάλω είναι η http://www.needrom.com/mobile/mutrom-jiayu-rom-for-europe-cwm/ . Ρίξε μια ματιά στης οδηγίες του developer αν δεν σου κάνει κόπο μήπως έχεις να μου δώσεις κάποια διευκρίνηση. Σε ευχαριστώ πολυ αδερφέ...

Όχι, το usb debugging δεν παίζει κανένα ρόλο όταν το κινητό είναι σβηστό. Στη ρομ στις οδηγίες λέει να κανεις firmware upgrade, που μάλλον σημαινει πως αλλάζει το partition table, κάνε συ αρχικά mota siu like, κι αν σου βγάλει pmt changed, κάνε upgrade όπως λέει

Link to comment
Share on other sites

Το scatter loanding file γιατι δεν μπορω να το βρω.

 

Κανω εγκατασταση πρωτο το usb driver μου βγαζει οτι η εγκατασταση εγινε με επιτυχια αλλα μετα ανοιγω το flash tool παταω scatter loading file αλλα δεν εχει κανενα map file

 

τι κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Το scatter loanding file γιατι δεν μπορω να το βρω.

 

Κανω εγκατασταση πρωτο το usb driver μου βγαζει οτι η εγκατασταση εγινε με επιτυχια αλλα μετα ανοιγω το flash tool παταω scatter loading file αλλα δεν εχει κανενα map file

 

τι κανω λαθος

Το σκατερ ειναι στο firmware που θες να φλασάρεις

Link to comment
Share on other sites

Kalispera pira ena koreatiko GT-I9500 /MT6589 kai thelo na tou allaxo to recovery mode apo ta koreatika sta aglika perepiptontos den mporo na mpo se download mode me ta tria gnosta pliktra!

exete kapoin odigo gia to ti na kano;

eyharisto !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Συγνώμη για την ερώτηση αλλά ως rookie ρωτάω, όλες τις ρομ μπορούμε να τις φλασάρουμε και μέσω recovery ? ή άλλες είναι για να φλασάροντε μέσω flash tool και άλλες μέσω recovery?
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για την ερώτηση αλλά ως rookie ρωτάω, όλες τις ρομ μπορούμε να τις φλασάρουμε και μέσω recovery ? ή άλλες είναι για να φλασάροντε μέσω flash tool και άλλες μέσω recovery?

Ότι ειναι σε μορφή partition images τα φλασάρεις με το flash tool, ότι ειναι σε μορφή zip με φάκελο META-INF μέσα το εγκαθιστάς από recovery

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα, εχω μπρικαρισμενο το παραπάνω τηλ, φλασάρω την ρομ βγαζει τον πράσινο κυκλο και κολάει στην bootscreen! τι πρέπει να κάνω;

έχω και το σχετικό δικό μου video!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μπρικαρισμενο το παραπάνω τηλ, φλασάρω την ρομ βγαζει τον πράσινο κυκλο και κολάει στην bootscreen! τι πρέπει να κάνω;

έχω και το σχετικό δικό μου video!

Ή φλασάρεις λάθος firmware, ή είναι χαλασμένη η μνήμη του. Φλασάρεις όλα τα partitions; Αν ναι, κάντο με firmware upgrade αντί για απλο download

Link to comment
Share on other sites

Ή φλασάρεις λάθος firmware, ή είναι χαλασμένη η μνήμη του. Φλασάρεις όλα τα partitions; Αν ναι, κάντο με firmware upgrade αντί για απλο download

Σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση την rom μουτην έστειλε ο κατασκευαστής , θα δοκιμασω με firmware update και θα σας πώ!

Αν ειναι χαλασμένη η μνήμη τι κάνω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση την rom μουτην έστειλε ο κατασκευαστής , θα δοκιμασω με firmware update και θα σας πώ!

Αν ειναι χαλασμένη η μνήμη τι κάνω;

το εκανα αυτό που είπες αλλά πάλι τίποτα , αρα τι κάνω απο εδώ και πέρα;

Edited by math1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση την rom μουτην έστειλε ο κατασκευαστής , θα δοκιμασω με firmware update και θα σας πώ!

Αν ειναι χαλασμένη η μνήμη τι κάνω;

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το εκανα αυτό που είπες αλλά πάλι τίποτα , αρα τι κάνω απο εδώ και πέρα;

Το στέλνεις πίσω στον πωλητή ή το πας γι ανακύκλωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας, να κανω κι εγω την ερωτηση μου.

Προσπαθω με το sp Flashtool να ξεμπρικαρω ενα Jiayu G3S. Υποθετοντας οτι οι drivers εγκατασταθηκαν κανονικα στα win7/64bit, πατωντας το download επιλεγοντας firmware upgrade, αναβει η κοοκινη μπαρα, παει στο 100% και σταματαει, χωρις να αναβει καθολου ο πρασινος κυκλος (ουτε και το μηχανημα καταλαβαινει κατι).

Να σημειωσω οτι η διαδικασια γινεται με την μπαταρια μεσα στο κινητο, αλλοιως δεν αντιδραει καθολου.

Εξ αλλου, οταν συνδεω το κινητο στην USB ανοιγει παραθυρακι που λεει οτι "η συσκευη εγκατασταθηκε κανονικα και ειναι ετοιμη προς χρηση" εαν σημαινει κατι αυτο.

Καμμια ιδεα πως θα προχωρησουμε?

 

Υ.Γ. Εγιναν δοκιμες και με παλαιοτερες εκδοσεις flash tool αλλα και σε win XP, με το ιδιο αποτελεσμα. Κοκκινη μπαρα, 100% και μετα τιποτα. Δοκιμασα να καθαρισω την registry, επαιξα με volume + και - και παλι τιποτα. HELP!!!

Edited by guideman

ΓΙΩΡΓΟΣ:clap:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...