Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σήμερα πέθανε το Ζ1 μου, μετά απο μια σύντομη επαφή με νερό κάτω από τη βρύση. Μπήκε νερό από τα πλήκτρα έντασης, και πήγε μάλλον πλακέτα και αναβοσβήνει σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.

 

Είναι 3 μηνών από Kaizershop, θα σας ενημερώσω για την αντιμετώπιση της Arvato.

Σου έχει πέσει και χτύπησε, ή απλά δεν είναι φουλ αδιάβροχο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν εχει πέσει ποτέ, δεν έχει υποστεί κακομεταχειριση, το είχα σαν μπιμπελο, με θήκες, με tempered glass.

Το εκνευριστικό είναι οτι δεν ηταν η πρωτη φορά που βράχηκε, εχει βραχει κι αλλες φορες με νερό της βρύσης πάντα (οπως κανει και ο κύριος στη διαφημιση). Αυτή τη φορά πηρε νερο, σίγουρα από τα πλήκτρα εντασης, γιατι το πρώτο σύμπτωμα ηταν να ανεβοκατεβαζει ένταση μονο του.

 

Αυτό που εγω υποπτεύομαι είναι οτι υπάρχει θέμα με τη στεγανοποίηση των πλήκτρων, η οποία με τη χρήση χαλάει και βάζει νερό. Το λέω για να προσέξετε, και το δικό μου ήταν μόλις 3 μηνών.

 

Περιμένω με ανυπομονησία την επαφή με την Arvato, αν αρχίσουν τα περίεργα τους φυλάω για έκπληξη το καλύτερο. Είμαι δικηγόρος και η μόνη λύση που θα δεχτώ είναι η αντικατάσταση. Αλλιώς θα έχει πολλή ιστορία...

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει πέσει ποτέ, δεν έχει υποστεί κακομεταχειριση, το είχα σαν μπιμπελο, με θήκες, με tempered glass.

Το εκνευριστικό είναι οτι δεν ηταν η πρωτη φορά που βράχηκε, εχει βραχει κι αλλες φορες με νερό της βρύσης πάντα (οπως κανει και ο κύριος στη διαφημιση). Αυτή τη φορά πηρε νερο, σίγουρα από τα πλήκτρα εντασης, γιατι το πρώτο σύμπτωμα ηταν να ανεβοκατεβαζει ένταση μονο του.

 

Αυτό που εγω υποπτεύομαι είναι οτι υπάρχει θέμα με τη στεγανοποίηση των πλήκτρων, η οποία με τη χρήση χαλάει και βάζει νερό. Το λέω για να προσέξετε, και το δικό μου ήταν μόλις 3 μηνών.

 

Περιμένω με ανυπομονησία την επαφή με την Arvato, αν αρχίσουν τα περίεργα τους φυλάω για έκπληξη το καλύτερο. Είμαι δικηγόρος και η μόνη λύση που θα δεχτώ είναι η αντικατάσταση. Αλλιώς θα έχει πολλή ιστορία...

Κατάλαβα χρειάζεται προσοχή μετά από κάποιο διάστημα άρα. Καλα ξεμπερδεματα με το σερβις

Link to comment
Share on other sites

Απλα εχω νευριάσει πολύ. Την πρώτη μερα που το πήρα, το έβρεξα επίτηδες σε βρύση, για να δω αν είναι στεγανό και να χρησιμοποιήσω το DOA. Αντεξε μια χαρα, ησύχασα και από τότε το έχω βρέξει άλλες τρεις φορές, χωρίς κανένα πρόβλημα.

Απ' οτι καταλαβαίνω υπάρχει πρόβλημα με τα πλήκτρα, από τη χρήση χαλάει η στεγανοποίηση. Αν ισχύει κάτι τέτοιο, η Sony εχει μεγάλο φάουλ, καθώς η πολυδιαφημισμένη στεγανοποίηση είναι για τα μάτια του κόσμου.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Update για την κατάσταση. Κανένα πρόβλημα με την Arvato στην υποδοχή του κινητού. Η υπάλληλος ήταν ευγενική, τσέκαρε imei, δεν είπε τίποτα για την προέλευση του κινητού (είναι για τις αγορές Πολωνίας, Σλοβακίας, Τσεχίας, από Kaizershop), το παρέλαβε κανονικά, τσέκαρε τα flaps ότι είναι λευκά και αναμένει το πόρισμα τεχνικού. Η μόνη εκκρεμότητα είναι να διαπιστώσει ο τεχνικός ότι δεν οφείλεται η εισροή νερού σε κακή χρήση. Για να δούμε τι θα δούμε.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε που μπορω να βρω στο menu τη λειτουργια οπου παυει τη φορτιση του κινητου το βραδυ απο καποιο σημειο και μετα σε περιπτωση που το εχεις βαλει και ειναι πανω στην πριζα; δεν μπορω να το βρω και μου το εμφανιζε οταν το εβαζα να φορτιζει αργα αλλα τωρα δε μου το βγαζει.
Link to comment
Share on other sites

εμπειριες απο το κινητο?τα αξιζει τα λεφτα του?

Πολύ καλό κινητό, εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημενος μέχρι στιγμής 3 βδομάδες που το έχω

Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα έχει απογοητεύσει το κινητό ?το έχω ούτε ένα μήνα και το πουλάω ήδη...

Το γιατί ?

Καταρχήν βάλτε μια την καμερα με τα εφφε που εχει με τα χρώματα.. Που δείχνει υπέρυθρες κτλπ..κάντε δεξια αριστερα την καμερα και γενικότερα κρατηατε το ετσι 15 δεύτερολεπτα..αμεσως θα σβήσει απο θερμοκρασία... Ειναι ελεινο αυτο το πραγμα....το δοκιμασα και σε αλλα κινητά εκτος το δικο μου και κανει το ιδιο...οθονη μια απογοήτευση γενικα...καμια αχεση σε ποιότητα καο χρωματα οπως του galaxy s4 που είχα...

Link to comment
Share on other sites

ε μετα απο αμολεντ στο Ζ1 ενα ξενερωμα (μην πω 2) θα το φας. φυσιολογικο ειναι οι αμολεντ εχουν δυνατα χρωματα και τελειες γωνιες θεασης
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Μόνο εμένα έχει απογοητεύσει το κινητό ?το έχω ούτε ένα μήνα και το πουλάω ήδη...

Το γιατί ?

Καταρχήν βάλτε μια την καμερα με τα εφφε που εχει με τα χρώματα.. Που δείχνει υπέρυθρες κτλπ..κάντε δεξια αριστερα την καμερα και γενικότερα κρατηατε το ετσι 15 δεύτερολεπτα..αμεσως θα σβήσει απο θερμοκρασία... Ειναι ελεινο αυτο το πραγμα....το δοκιμασα και σε αλλα κινητά εκτος το δικο μου και κανει το ιδιο...οθονη μια απογοήτευση γενικα...καμια αχεση σε ποιότητα καο χρωματα οπως του galaxy s4 που είχα...

Ποια εφφε λες; Αυτα;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα...βαλτο και αστο λιγο...θα δεις η συσκευή θα γινει φούρνος... Αν δςν εχεις κανει χρηση θα χρειαστεί μισο λεπτο αλλα θα σου βγαλει το μυνημα...
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτα...βαλτο και αστο λιγο...θα δεις η συσκευή θα γινει φούρνος... Αν δςν εχεις κανει χρηση θα χρειαστεί μισο λεπτο αλλα θα σου βγαλει το μυνημα...

 

Το άφησα κάνα λεπτό και το πήγα και πέρα δώθε στα εφέ επιλέγοντας κάθε φορά διαφορετικό. Δεν μου το έκανε. ξαναδοκιμάζω τώρα για 3 λεπτά.

 

Εντιτ.. τίποτα. Ζεστάθηκε ελαφρώς, πράγμα φυσιολογικό καθώς χρησιμοποιεί φουλ επεξεργαστή για να επεξεργαστεί την εικόνα κάθε φορά αλλά δεν έκλεισε..:/

Edited by konstantinoslp
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Και όμως το κάνει... Έψαξα και βρήκα και βίντεο... Εμένα μου ζέστενιτε ποιο γρήγορα αλλά ρε γμτ..Ειναι δυνατόν να παίρνεις υποτίθεται ένα καλό τηλέφωνο και επί 3σειρες να έχει το ίδιο πρόβλημα ?(Z,z1,z2 ίσως και το 3)..Τέλος πότε ξανά Sony...ειδου και το βίντεο Sony Xperia Z1 camera issue:
και ποσα ακομα κυκλοφορούν
Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη,καλή επισκευή...κράτησε μας ενήμερους με την εξέλιξη ;)

 

Μόλις έλαβα το παρακάτω SMS από την Arvato.

 

Η συσκευή σας έχει περάσει τεχνικό έλεγχο και βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής. Θα ενημερωθείτε μόλις ολοκληρωθεί η επισκευή. Με εκτίμηση, Arvato

 

Συμπεραίνω ότι όλα πάνε κατ' ευχήν. Τουλάχιστον η βλάβη καλύπτεται από εγγύηση (το σημαντικότερο από όλα) και περιμένω να δω τι θα είναι η επισκευή. Ίσως κάνω ένα τηλέφωνο αύριο, γιατί λογικά θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση της συσκευής.

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έλαβα το παρακάτω SMS από την Arvato.

 

Η συσκευή σας έχει περάσει τεχνικό έλεγχο και βρίσκεται σε κατάσταση αναμονής. Θα ενημερωθείτε μόλις ολοκληρωθεί η επισκευή. Με εκτίμηση, Arvato

 

Συμπεραίνω ότι όλα πάνε κατ' ευχήν. Τουλάχιστον η βλάβη καλύπτεται από εγγύηση (το σημαντικότερο από όλα) και περιμένω να δω τι θα είναι η επισκευή. Ίσως κάνω ένα τηλέφωνο αύριο, γιατί λογικά θα πρέπει να γίνει αντικατάσταση της συσκευής.

Αφού πήρε νερό λογικά για αντικατάσταση πάει, δε νομίζω να διορθώνεται η ζημιά.

Link to comment
Share on other sites

Το άφησα κάνα λεπτό και το πήγα και πέρα δώθε στα εφέ επιλέγοντας κάθε φορά διαφορετικό. Δεν μου το έκανε. ξαναδοκιμάζω τώρα για 3 λεπτά.

 

Εντιτ.. τίποτα. Ζεστάθηκε ελαφρώς, πράγμα φυσιολογικό καθώς χρησιμοποιεί φουλ επεξεργαστή για να επεξεργαστεί την εικόνα κάθε φορά αλλά δεν έκλεισε..:/

 

γιαυτο το πουλας φιλε Κωνσταντινε??

μπηκες στον πειρασμο ε? :P :P

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο το πουλας φιλε Κωνσταντινε??

μπηκες στον πειρασμο ε? :P :P

 

χαχαχ με τσάκωσες...:O

Θέλω μπαταρία Ζ2...:rolleyes::happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου ρωτάει αν και που έχει την επιλογή για ηχογράφιση το κινητό, μπορείτε να μου πείτε; Γιατί αυτή τη στιγμή δεν το έχω μπροστά μου..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου ρωτάει αν και που έχει την επιλογή για ηχογράφιση το κινητό, μπορείτε να μου πείτε; Γιατί αυτή τη στιγμή δεν το έχω μπροστά μου..

 

Ηχογράφηση καλούντος; Ή γενικά;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ηχογράφηση καλούντος; Ή γενικά;

Γενικά ηχογράφηση..

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γενικά ηχογράφηση..

 

Aπό εδώ γίνεται.. :p

https://play.google.com/store/apps/details?id=name.markus.droesser.tapeatalk

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

Σε ευχαριστώ πολύ!:)

Πάθος Αξιοπρέπεια Σεβασμός από το 1 9 6 6

 

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά! Ενδιαφέρομαι για την αγορά του Z1 και θέλω να μάθω από τους κατόχους τα αρνητικά του (τα θετικά τα ξέρω :lol:). Χθές ήμουν έτοιμος να το παραγγείλω αλλά μόλις διάβασα κάτι για λύγισμα από τις φορτίσεις και κάτι για προβλήματα με την αδιαβροχοποίηση, μου άλλαξαν την διάθεση και είπα να το ψάξω παραπάνω. Πιστεύετε ότι θα πάρει Android L και αξίζει τα λεφτά του την δεδομένη στιγμή (γύρω στα 300€) ή να πάω για κάτι άλλο; Ελπίζω να μην σας κούρασα :O. Ευχαριστώ :).
Koucos.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...