Jump to content

Sony Xperia Z1


zxr
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλοριζικο σε οποιον το πηρε!

Μα καλα αγοραζετε φωτογραφικο κινητο και δεν ειναι το πρωτο πραγμα που κοιτατε;; :p

 

Ανεβαστε δειγματα στο thread με τις φωτογραφιες απο sony να τις δουμε ολοι! :)

 

Και όχι όλο τοπία και λουλούδια σε μάκρο. Όλα τα κινητά καλές βγάζουν σε αυτά.

Χαμηλό φωτισμό, πραγματικές συνθήκες!

 

:happy:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Από σήμερα είμαι και εγώ κάτοχος και μπορώ να πω ότι το κινητό απλά φυσάει.Έπεσα στη καλή πάστα οθονών (ευτυχώς)! Ο ήχος του ανώτερα καλύτερος του Xperia Z που είχα.Με τη φωτογραφική δεν ασχολήθηκα.Μόλις το κάνω θα σας πω εντυπώσεις. :D

 

καλοριζικο, απο που το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο, απο που το πηρες?

Δεν το πήρα από Ελλάδα... Από Σόφια Βουλγαρίας μαζί με καινούργιο πρόγραμμα συμβολαίου μου βγήκε στα 550 ευρώ.Του πήρα και το sbh50 μαζί και δεν παίζονται.Φωτογραφίες τράβηξα μερικές αλλά θα τις ανεβάσω ή πιο αργά η το αργότερο αύριο.

 

Edit : ορίστε μερικές φωτογραφίες που έβγαλα τώρα βραδινές αλλά με φλας.Στη 1η είναι με auto , στη 1η με manual αλλά χωρίς να πειράξω κάτι στις ρυθμίσεις και η 3η με αλλαγές στις ρυθμίσεις.Εδώ μπορείτε να τις δείτε : https://www.dropbox.com/sh/rh3z7hou0yatf4m/F9kbZJcXD8

Επίσης μπορεί κάποιος να ανεβάσει την ελληνική ρομ σε .ftf για να την φλασάρω μέσω flashtool? έχει κάτι βουλγάρικες βλακείες και δεν μπορώ να τα κάνω απεγκατάσταση.

Edited by chaosdoctor
Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο το ειδα στο πλαισιο. πολυ ποιοτικη κατασκευη αν ειχε λιγο μικροτερο μπεζελ θα ηταν αψογη.

ταυτοχρονα ειχε διπλα και το Ζ. εβαλα και τα δυο και επαιξαν το βιντεο της σονυ το landskapes. ομοιες οθονες και τα δυο. δεν διεκρινα διαφορα. λετε να εκατσε Ζ1 με το ιδιο πανελ με το Ζ?

βλεπω το ιδιο βιντεο στο Z ultra, το οποιο ηταν λιγο πιο μακρυα. μου φαινονταν πολυ καλυτερα. λετε λογω μεγεθους οθονης? δεν μπορουσα να φερω κοντα το Ζ1 και το Ζ ultra να τα συγκρινω.

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο το ειδα στο πλαισιο. πολυ ποιοτικη κατασκευη αν ειχε λιγο μικροτερο μπεζελ θα ηταν αψογη.

ταυτοχρονα ειχε διπλα και το Ζ. εβαλα και τα δυο και επαιξαν το βιντεο της σονυ το landskapes. ομοιες οθονες και τα δυο. δεν διεκρινα διαφορα. λετε να εκατσε Ζ1 με το ιδιο πανελ με το Ζ?

βλεπω το ιδιο βιντεο στο Z ultra, το οποιο ηταν λιγο πιο μακρυα. μου φαινονταν πολυ καλυτερα. λετε λογω μεγεθους οθονης? δεν μπορουσα να φερω κοντα το Ζ1 και το Ζ ultra να τα συγκρινω.

Δεν εκατσε, η συντριπτικη πλειονοτητα των Ζ1 ειναι οπως λες (ιδιες οθονες με το Ζ). Αν τα βαλεις διπλα διπλα με το zu θα σου λυθει η απορια...

Link to comment
Share on other sites

To ειδα και εγω στο πλαισιο στην αργυρουπολη μολις πριν λιγο.

Κριμα που ενα τετοιο τηλεφωνο χαντακωνεται απ τις βλακειες της σονυ. Η οθονη με μια πρωτη ματια φαινοταν καλη. Με το που τολμησα να τσεκαρω γωνιες θεασης...απογοητευση! Αλλοιωση και των χρωματων αλλα και του περιεχομενου (μιλαω για γραμματοσειρες κλπ).

Το Ζultra σαφως καλυτερη οθονη αλλα ρε παιδια μονο εγω οταν τσεκαρα τις γωνιες θεασης παρατηρησα οτι σε μαυρο φοντο υπαρχει διαχυση φωτος απ τo backlight led? Συγκεκριμενα με το που την εγειρα το μαυρο φοντο αρχισε να φαινεται λευκο!

 

 

Κατα τ αλλα εχω την αισθηση οτι την καλυτερη οθονη την εχει το g2 :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

Παντως σε αυτο το βιντεο φαινεται να χανει παρα πολυ σε γωνια 8εασης με τις υπολοιπες ναυαρχιδες.

 

http://www.youtube.com/watch?v=awgHv1B0tts

 

Τελικα 8α περιμενω για το G2.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το εξής...

Είναι τα videos που βλέπουμε με τις ''περισσευούμενες'' οθόνες που φόρεσαν στις πρώτες παρτίδες ή όχι?Γιατί αυτή είναι η ουσία.

Κατα 99% αύριο θα έχω 2 στη κατοχή μου που σημαίνει ότι δε θα είναι day 1 παρτίδα.Άρα θα μπορώ να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα μαζί με το s4 που έχω.

 

Και να σας πω την αλήθεια αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι η θέαση κάτω απο τον ήλιο, όπου τα Samsung πάσχουν, και λιγότερο η γωνία θέασης.

 

edit:Στο παρακάτω βίντεο βλέπετε την οθόνη τόσο χάλια όσο φαίνεται στο πιο πάνω?Δε νομίζω...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι το εξής...

Είναι τα videos που βλέπουμε με τις ''περισσευούμενες'' οθόνες που φόρεσαν στις πρώτες παρτίδες ή όχι?Γιατί αυτή είναι η ουσία.

Κατα 99% αύριο θα έχω 2 στη κατοχή μου που σημαίνει ότι δε θα είναι day 1 παρτίδα.Άρα θα μπορώ να βγάλω πιο ασφαλή συμπεράσματα μαζί με το s4 που έχω.

 

Και να σας πω την αλήθεια αυτό που με νοιάζει περισσότερο είναι η θέαση κάτω απο τον ήλιο, όπου τα Samsung πάσχουν, και λιγότερο η γωνία θέασης.

 

edit:Στο παρακάτω βίντεο βλέπετε την οθόνη τόσο χάλια όσο φαίνεται στο πιο πάνω?Δε νομίζω...

 

H οθόνη στο συγκεκριμένο βίντεο φαίνεται απλά τέλεια...αλλά το 100% θα το διαπιστώσουμε όταν τα πάρεις στα χέρια σου,για να δούμε τι παίζει τελικά με την οθόνη :p

Πάντως κατ'εμέ πολύ μεγάλη βλακεία αυτό που έκανε η Sony...δηλαδή πρέπει να κάνει πάντα κάτι για να την κράζουν στην τελική οι πάντες??αναρωτιέμαι..

Beauty Lies In The Eyes Of The Beholder
Link to comment
Share on other sites

H οθόνη στο συγκεκριμένο βίντεο φαίνεται απλά τέλεια...αλλά το 100% θα το διαπιστώσουμε όταν τα πάρεις στα χέρια σου,για να δούμε τι παίζει τελικά με την οθόνη :p

Πάντως κατ'εμέ πολύ μεγάλη βλακεία αυτό που έκανε η Sony...δηλαδή πρέπει να κάνει πάντα κάτι για να την κράζουν στην τελική οι πάντες??αναρωτιέμαι..

Κλαίρη ΔΥΣΤΥΧΩΣ δε γνωρίζω κάποια εταιρία που να μη κάνει πράγματα που σε εμάς τους απλούς αλλά ενημερωμένους πελάτες φαίνονται το λιγότερα αστεία.Θα πρέπει να συμβιβαστούμε με αυτό όσο κι αν μας ενοχλεί.

 

Αλήθεια, η Arvato είναι η επίσημη αντιπροσωπεία στη Ελλάδα;;;

 

Υ.Γ.: Θέλω να δω ποια θα είναι η συσκευή που θα με κάνει να βγάλω απο avatar το Note ii...Το S4 δε το κατάφερε.Να δω και το Z1...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Nαι........

Σωστά. Η arvato.

 

Πφ.....Θα προστιμούσα να μου έρθει με την οθόνη του Z και να ήταν άλλο το service.......:mad:

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πφ.....Θα προστιμούσα να μου έρθει με την οθόνη του Z και να ήταν άλλο το service.......:mad:

 

χαχαχαχαχαχχ!! Δεν έχεις και άδικο.:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι σε όσους το τιμήσουν να τους κάτσει η καλη οθόνη,εγω πάντως δεν παίζω κορώνα-γράμματα αυτο το θέμα.

Και ειδικα μετά και απο αυτα που είδα.

http://www.xperiablog.net/2013/09/26/xperia-z1-display-goes-up-against-the-xperia-z-ultra/

Με την Sony θα ξανασχοληθω με το νέο έτος και ότι παρουσιάσει το πρώτο τρίμηνο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα. Ήμουν ένα κλικ πριν το πάρω, αλλά ευτυχώς που πρόλαβα να διαβάσω τα τελευταία νέα. Δεν πρόκειταινα ααγοράσω sony αν δεν είμαι σίγουρος. Τι στο καλό, λεφτά δίνουμε, όχι και να μας κοροϊδεύει η Sony μες την μούρη μας.
Link to comment
Share on other sites

την καλησπερα μου παιδια.ημουνα στο τσακ να το παραγγειλω μεχρι που ακουσα σε ριβιου για τις διαφορετικες οθονες και το διαβασα κι εδω μολις πριν λιγο.υπαρχει μηπως τροπος να ξερουμε το μοντελο που αγοραζουμε ποια συγκεκριμενου τυπου οθονη φοραει?μηπως λεω:!:
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τρόπος.

Θέλω να σκέφτομαι αισιόδοξα και έτσι περιμένω την οθόνη όπως πρέπει, μιας και το δικό μου Δευτέρα θα έρθει απ έξω, κι έτσι δε θα είναι παρτίδα Day 1.

 

Νομίζω ότι οι πρώτοι κάτοχοι ήταν οι άτυχοι. Δε νομίζω και δε θέλω να σκέφτομαι ότι το συνεχίζει και στις επόμενες παρτίδες.

 

Edit:Διαβάζοντας λίγο στο xda είδα ότι όλο αυτό με τις οθόνες μπορεί να είναι και ένα παραμύθι...

Κάνοντας διάφορα tests όλοι είχαν sharp panel που υποτίθεται ότι είναι το σωστό.

Παρακάτω θα βρείτε το νήμα:

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2451628

 

Παρακάτω παραθέτω μια άποψη χρήστη Ζ1 που συμφώνησαν αρκετοι.Ότι δηλαδή σε σχέση με το Ζ Ultra το πάνελ είναι ''χειρότερο'' μόνο σε γωνίες θέασης, κάτι που δε με απασχολεί προσωπικά καθόλου.

 

''Will add to my previous post, I have just Checked 3 different Xperia z ultra displays, and now Iam convinced that the only way the z ultra screen is better, is in its viewing angles. However the brightness of the z1 is higher than the z ultra.

 

My z1 screen is exactly the same as the Xperia z ultra screens I've seen in everything, except viewing angles.

 

the z1 viewing angles are no where near as bad as the original z, I cant understand why this is such a big deal to some people, you only very slightly lose contrast when viewed from an angle. Once again not as bad as it was on the original z.

the screen is still perfectly viewable, and head on, the screen is just fantastic in contrast, vibrancy, colour reproduction and sharpness.

 

Users who have a z1 with warmer whites, don't automatically assume you have some sort of different type of screen fitted. I am sure it's just colour calibration because I had a previous z1 with warmer whites, and I have also seen today, that one of the xperia z ultra also had warmer whites when compared to my current z1. Yet it's colours and viewing angles were just as good as the other z ultras I've seen.

 

Like I said both screens seem to be exactly the same, however the viewing angles are better on the ultra, but the brightness level is higher on the z1, which makes the screen look even more vibrant at max brightness.

 

So it's a choice between losing a slight contrast in colour when you decide to view your phone from an angle, but get a brighter more vibrant screen, for outdoor visibility.

 

APART FROM THAT THE SCREENS ON THE Z1 AND ULTRA ARE THE SAME.''

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία δεν είναι μόνο οι γωνίες θέασης. Ειναι και το color saturation . Και πίστεψε με έχω αρκετή εμπειρία να διακρίνω μια καλή οθόνη από μια μέτρια...δες την οθόνη του Ζ. Αν σε καλυπτει θα είσαι μια χαρά με του Ζ1... Edited by v@gelis
Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη δεν αμφιβάλλω, αλλά είδα ότι όσοι έκαναν τη δοκιμή για το πάνελ της οθόνης δεν υπήρχαν διαφορετικά αποτελέσματα.

 

Τώρα παιδιά ότι και να λέμε ο καθένας κρίνει με τα μάτια του. Μπορεί μετά από τόση Amoled που έχω φάει να μη μου αρέσει καθόλου. Αν και τα μάτια συνηθίζουν σε οποιοδήποτε οθόνη!

 

Πάντως στο βίντεο του techmaniacs μου φάνηκε σούπερ.

 

Πλησιάζει η ώρα που θα μπορώ να κρίνω κι εγώ, αλλά η αλήθεια είναι ότι όταν βγαίνει σε κυκλοφορία μια συσκευή (ανεξάρτητα εταιρίας) διαβάζεις περισσότερα αρνητικά απ ότι θετικά. Και τα περισσότερα διορθώνονται με software update(βλέπε κάμερα).

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Γιατι Βαγγελη? Ειναι υπερκορεσμενα?

 

Όχι Λεωνίδα, Ηλία . Ειναι ακριβώς σαν του Ζ. Με λίγα λόγια κακες γωνίες θέασης και όχι το καλύτερο δυνατό στην απόδοση των χρωμάτων. Ειδικά όταν κυκλοφορεί το Zu. Οπως και να έχει ακόμα κι έτσι είναι πολύ καλό πάνελ, αλλά δυστυχώς δεν είναι αυτό που διαφημίζεται. Ναι για την κάμερα δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα φτιαχτεί.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την κάμερα δεν έχω καμία αμφιβολία ότι θα φτιαχτεί.

 

Τι εννοείς ότι η Κάμερα θα φτιαχτεί? Δηλαδή δεν είναι ούτε η κάμερα σωστή?

Edited by michanikos
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς ότι η Κάμερα θα φτιαχτεί? Δηλαδή δεν είναι ούτε η κάμερα σωστή?

 

Είναι θέμα λογισμικού που θα διορθωθεί στις επόμενες αναβαθμίσεις, αν δεν έχει διορθωθεί ήδη.

Αυτό γίνεται σχεδόν σε όλες τις συσκευές μόλις βγαίνουν σε κυκλοφορία. Διάφορα θέματα που στη συνέχεια διορθώνονται.

Μη ξεχνάμε το S4 που μόλις βγηκε, με τα πρώτα firmwares, η συσκευή ανέβαζε πολύ υψηλές θερμοκρασίες.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...