Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τρέχοντας το CPU-Z σε κινέζικα κινητά, παρατήρησα οτι οι δύο μετρήσεις ανάλυσης οθόνης (σε pixels και σε dp) δεν συμφωνούν. Το δεύτερο είναι τα 2/3 ή το 1/2 του πρώτου. Για παράδειγμα, το πρόγραμμα δίνει ανάλυση σε pixels 540x960 και ανάλυση σε dp 360x640. Στο "επώνυμο" tablet όμως, αυτές οι δύο τιμές είναι ίδιες.

 

Σημαίνει κάτι αυτή η διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ειμαι αρκετα μεγαλος για να μην κλαιω πια!

Εχω αγορασει πανω απο καμια 30 Κινεζο τηλεφωνα τα τελευταια 3 χρονια οποτε μην περιμενεις να πριξω κανεναν ακομη και αν την πατησω καποια φορα.

 

 

Σωστα τι να λεμε τωρα περι γνωσεων για πυρηνες cpu - gpu etc

Τωρα δλδ με το screenshot που βλεπεις παρακατω τι συμπερασμα βγαζεις?

Μαλλον οτι αγορασα μια μουφα-μαιμου Xiaomi mi3w που πρεπει να το ταισω καμια μπανανα?

Αφου δουλευει μονο ο 1 πυρηνας στα 960MHZ ΕΤΣΙ?

 

Συμφωνουμε απολυτα Γιαννη αρκει να μην προκαλουμε την μοιρα μας......:)

 

Με 56% load που δείχνει ο κινέζος, θα είχαν ανοίξει άλλοι 3-4 πυρήνες. Και θα έπρεπε να δείχνει revision r0p4, και συχνότητες 728MHz-1.66GHz. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του 6592. Και 728MHz-2.00GHz αν ήταν ο 6592Τ, όπως στο THL 5000 που έχω μπροστά μου...

 

 

A, και το Kernel 3.0.8, δείχνει μάλλον Android 4.1...

 

http://g01.s.alicdn.com/kf/HTB1QxabFVXXXXXSXVXXq6xXFXXXB/206020229/HTB1QxabFVXXXXXSXVXXq6xXFXXXB.jpg?size=107859&height=632&width=750&hash=abc8dbc936b4f27fcdf9927a47490f12

 

http://g01.s.alicdn.com/kf/HTB1hr9fFVXXXXXFXFXXq6xXFXXX1/206020229/HTB1hr9fFVXXXXXFXFXXq6xXFXXX1.jpg?size=79696&height=642&width=750&hash=c404c27ca58d1609efd457a91d467fdc

 

Πριν από λίγο ήμουνα με τον γείτονα, που πήρε ένα αντίστοιχο "τετραπύρηνο" με τον 6582, σύμφωνα με την σελίδα του κατασκευαστή, τρέξαμε Antutu και έβγαλε ένα ωραιότατο 9000, που αντιστοιχεί σε 6577. Και η πλάκα είναι ότι με τα λεφτά που έδωσε, έπαιρνε Jiayu F1, που θα είχε και ευρωπαϊκό 3G...

Edited by Asterisd
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδιά, ειχα αγορασει προσφατα το coolpad F1, γενικοτερα απο το κινητο μιας και το ειχα παρει για το γιο μου που το χρησιμοποιει περισσοτερο για παιχνιδι και σερφαρισμα .... εμεινα πολυ ικανοποιημενος..... τωρα για μενα επειδη ψαχνω ενα κινητο με επιδοσεις υψηλες αλλα και μεγαλη αυτονομια εχω καταληξει στο THL 5000 , εσεις τι λετε? αξιζει σαν κινητο? τα χαρακτηριστικα που διαβασα ειναι σουπερ και σε επωνυμο θα πληρωναμε 700-800 ευρω ....για πειτε γνωμες?
Link to comment
Share on other sites

Με 56% load που δείχνει ο κινέζος, θα είχαν ανοίξει άλλοι 3-4 πυρήνες. Και θα έπρεπε να δείχνει revision r0p4, και συχνότητες 728MHz-1.66GHz. Αυτά είναι τα χαρακτηριστικά του 6592. Και 728MHz-2.00GHz αν ήταν ο 6592Τ, όπως στο THL 5000 που έχω μπροστά μου...

 

 

A, και το Kernel 3.0.8, δείχνει μάλλον Android 4.1...

 

http://g01.s.alicdn.com/kf/HTB1QxabFVXXXXXSXVXXq6xXFXXXB/206020229/HTB1QxabFVXXXXXSXVXXq6xXFXXXB.jpg?size=107859&height=632&width=750&hash=abc8dbc936b4f27fcdf9927a47490f12

 

http://g01.s.alicdn.com/kf/HTB1hr9fFVXXXXXFXFXXq6xXFXXX1/206020229/HTB1hr9fFVXXXXXFXFXXq6xXFXXX1.jpg?size=79696&height=642&width=750&hash=c404c27ca58d1609efd457a91d467fdc

 

Πριν από λίγο ήμουνα με τον γείτονα, που πήρε ένα αντίστοιχο "τετραπύρηνο" με τον 6582, σύμφωνα με την σελίδα του κατασκευαστή, τρέξαμε Antutu και έβγαλε ένα ωραιότατο 9000, που αντιστοιχεί σε 6577. Και η πλάκα είναι ότι με τα λεφτά που έδωσε, έπαιρνε Jiayu F1, που θα είχε και ευρωπαϊκό 3G...

Eγω δεν ειπα ποτε οτι ειναι το g750 το original αλλα καποια moded εκδοση γι αυτο και το λενε Χ3s......

An to Antutu ειναι απο την συγκεκριμμενη συσκευη τωρα μιλας σωστα και συγκεκριμμενα!

Ναι με το 56% θα επρεπε να ειχαν ανοιξει τουλαχιστον ακομη 2 πυρηνες.

Αρα συμφωνουμε οτι μαλλον ειναι το πολυ κανενα 4πυρηνο, αν ετρεξαν σε πραγματικο τηλεφωνο και δεν ειναι ανεβασμενες οι φωτο απο κανενα αλλο τηλεφωνο η κανενα Fotoshop etc

Αλλα και παλι ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με τους Κινεζους, αυτο και αν ειναι παγια αρχη!

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να μου προτείνετε κινητό για φίλο, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Οθόνη από 5" έως 5,5"

Dual SIM

Κόστος έως 200$

4 CPU και άνω

RAM 2GB

Μπαταρία 2500mAh MIN

 

Εγώ του πρότεινα το Coolpad F1 και το Xiaomi Redmi Note (5$ παραπάνω κόστος) αλλά θέλει και άλλες προτάσεις.....

Edited by topmar

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

Παρτο και απο αλλου, δες το feedback και μετα πες για απατεωνες.......

http://www.aliexpress.com/item/Hot-sale-original-cell-Phone-Lenovo-P780-w-MTK6592-Octa-Core-5-0inch-HD-IPS-MTK6589/1852337741.html

Eγω δεν ειπα ποτε οτι ειναι το g750 το original αλλα καποια moded εκδοση γι αυτο και το λενε Χ3s......

An to Antutu ειναι απο την συγκεκριμμενη συσκευη τωρα μιλας σωστα και συγκεκριμμενα!

Ναι με το 56% θα επρεπε να ειχαν ανοιξει τουλαχιστον ακομη 2 πυρηνες.

Αρα συμφωνουμε οτι μαλλον ειναι το πολυ κανενα 4πυρηνο, αν ετρεξαν σε πραγματικο τηλεφωνο και δεν ειναι ανεβασμενες οι φωτο απο κανενα αλλο τηλεφωνο η κανενα Fotoshop etc

Αλλα και παλι ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με τους Κινεζους, αυτο και αν ειναι παγια αρχη!

 

Typical case of foot-in-mouth disease...

Δεν είναι απατεώνες αυτοί που πουλάνε €85 ένα μαϊμού 4core χωρίς 3G και το διαφημίζουν σαν επώνυμο 8core με 32GB μνήμη...

Τέτοια κινητά υπάρχουν με το κιλό, απο δοκιμασμένες εταιρίες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να μου προτείνετε κινητό για φίλο, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Οθόνη από 5" έως 5,5"

Dual SIM

Κόστος έως 200$

4 CPU και άνω

RAM 2GB

Μπαταρία 2500mAh MIN

 

Εγώ του πρότεινα το Coolpad F1 και το Xiaomi Redmi Note (5$ παραπάνω κόστος) αλλά θέλει και άλλες προτάσεις.....

 

πολυ καλο ειναι και το elephone p2000, ειναι το επομενο μου κινητο

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θέλω να μου προτείνετε κινητό για φίλο, με τα παρακάτω χαρακτηριστικά:

 

Οθόνη από 5" έως 5,5"

Dual SIM

Κόστος έως 200$

4 CPU και άνω

RAM 2GB

Μπαταρία 2500mAh MIN

 

Εγώ του πρότεινα το Coolpad F1 και το Xiaomi Redmi Note (5$ παραπάνω κόστος) αλλά θέλει και άλλες προτάσεις.....

 

Και εγώ πρώτα από όλα το Redmi Note θα πρότεινα και μετά το Honor 3C

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα, ψάχνω κινητό μέχρι 150 ευρώ, με 2gb ραμ, 4/8 πυρήνες, οθόνη 5άρα και να έχει 3G-4G. Έχετε κανένα στα υπόψιν σας;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα, ψάχνω κινητό μέχρι 150 ευρώ, με 2gb ραμ, 4/8 πυρήνες, οθόνη 5άρα και να έχει 3G-4G. Έχετε κανένα στα υπόψιν σας;

 

Εννοείς 3G ή 4G ? Αν ναι, ένα από τα κλασικά :

 

Xiaomi NOTE (5.5 ιντσες)

HUAWEI HONOR 3C

COOLPAD F1

lenovo s960

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποιο είναι το πιο φθηνό αξιόπιστο κινητό με nfc και ποιο με nfc και otg; ευχαριστώ εκ των προτέρων

Κανείς που μπορεί να βοηθήσει;

Παίδες καλημέρα, ψάχνω κινητό μέχρι 150 ευρώ, με 2gb ραμ, 4/8 πυρήνες, οθόνη 5άρα και να έχει 3G-4G. Έχετε κανένα στα υπόψιν σας;

Γενικά ότι είπε ο προηγούμενος φίλος. Άμα θέλεις αυστηρά μέχρι 5 ίντσες δες το coolpad f1 και το Huawei 3c με προτίμηση στο πρώτο. Αν θες να ξεφύγεις και στις 5.5" πας για το xiaomi note

Link to comment
Share on other sites

να πούμε ότι με το F1 θα χρειαστούν πιθανότατα κάποιες αλλαγές ROM άρα και οι απαραίτητες γνώσεις (και διάθεση) αλλά σαν συσκευή αξίζει και με το παραπάνω.
Link to comment
Share on other sites

να πούμε ότι με το F1 θα χρειαστούν πιθανότατα κάποιες αλλαγές ROM άρα και οι απαραίτητες γνώσεις (και διάθεση) αλλά σαν συσκευή αξίζει και με το παραπάνω.

 

Ρε παιδια το παλικαρι ρωτισε για ενα τηλεφωνο μεχρι χψ λεφτα δεν ρωτισε {θελω ενα τηλεφωνο με προβληματα και να του αλλαξω ρομ ραμ καμερα επεξεργαστη κλπ}

το f1 ειναι γνωστα τα προβληματα που εχει και δεν ειναι ο καθενας σαν εμας που το ξεσκονιζουμε ολο!!!!

τηλεφωναρες με 1g ειναι το doogee 550 kai to elephone p2000 στις 5.5 ιντσες και αυτα απο οτι ακουω χωρις προβληματα!!!!

εχω παραγκειλει απο ενα, ενα για μενα και ενα για εναν φιλο

kathe kinito einai oraio an antapokrinete stis prosdokies sou
Link to comment
Share on other sites

να πούμε ότι με το F1 θα χρειαστούν πιθανότατα κάποιες αλλαγές ROM άρα και οι απαραίτητες γνώσεις (και διάθεση) αλλά σαν συσκευή αξίζει και με το παραπάνω.

 

δεν έχω πρόβλημα με τις αλλαγές στην ρομ έχω το μινι προ και του άλλαξα πάνω από 100 φορές ρομ.. Το θέμα μου είναι να κρατήσει η συσκευή αρκετό καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το coolpad f1 το ειχα με την στοκ rom μεχρι τωρα και δουλευε μια χαρα,αλλα επειδη ακουγα οτι με αλλες custom rom η καμερα του ηταν καλυτερη γιαυτο ειπα να δοκιμασω και miui,ασχετα αν εγω δεν καταλαβα καποια μεγαλη διαφορα.

Απλα η miui μου αρεσε σαν λειτουργικο(rom ενταξει :p) περισσοτερο!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το coolpad f1 το ειχα με την στοκ rom μεχρι τωρα και δουλευε μια χαρα,αλλα επειδη ακουγα οτι με αλλες custom rom η καμερα του ηταν καλυτερη γιαυτο ειπα να δοκιμασω και miui,ασχετα αν εγω δεν καταλαβα καποια μεγαλη διαφορα.

Απλα η miui μου αρεσε σαν λειτουργικο(rom ενταξει :p) περισσοτερο!

 

οπότε μιλάμε γι'αυτο.. http://www.aliexpress.com/item/Original-5-Coolpad-F1-8297w-Android-4-2-3G-MTK6592-Octa-Core-1-7GHz-2G-Ram/1747246918.html

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν μου ανοιγει το λινκ, αυτο πρεπει να ειναι.

Eγω παντως το πηρα απ το vickmall!

Link to comment
Share on other sites

 

ωραια. σε 3G βρήκαμε. κάτι σε 4G τώρα? κοιτούσα το lenovo golden warrior a8..

Link to comment
Share on other sites

ωραια. σε 3G βρήκαμε. κάτι σε 4G τώρα? κοιτούσα το lenovo golden warrior a8..

 

Είναι ελαχιστες προς το παρόν οι αξιόλογες προτάσεις με 4g σε αυτά τα χρηματα και με κοντινα χαρακτηριστικα. Θα συνιστούσα αναμονή μέχρι να κυκλοφορήσουν τα lenovo a8 4g και redmi note 4g (η καποια αλλο μοντελο) για τα ευρωπαϊκά δικτυα. Προσοχή στα σπεκς, πρεπει να αναγραφει fdd-lte και όχι td-lte που λειτουργει μονο στην Κίνα.

Είδα σε παρεα εναν να μου δείχνει το golden warrior χωρίς να γνωρίζει οτι δεν υποστηριζει το ελληνικό 3g.

 

Δες την λίστα απο minideal

http://www.minideal.net/cell-phone.html?cat=122

Edited by antdel_
Link to comment
Share on other sites

Είναι ελαχιστες προς το παρόν οι αξιόλογες προτάσεις με 4g σε αυτά τα χρηματα και με κοντινα χαρακτηριστικα. Θα συνιστούσα αναμονή μέχρι να κυκλοφορήσουν τα lenovo a8 4g και redmi note 4g (η καποια αλλο μοντελο) για τα ευρωπαϊκά δικτυα. Προσοχή στα σπεκς, πρεπει να αναγραφει fdd-lte και όχι td-lte που λειτουργει μονο στην Κίνα.

Είδα σε παρεα εναν να μου δείχνει το golden warrior χωρίς να γνωρίζει οτι δεν υποστηριζει το ελληνικό 3g.

 

Δες την λίστα απο minideal

http://www.minideal.net/cell-phone.html?cat=122

 

σ'ευχαριστώ πολύ. οπότε προχωράω μάλλον για το coolpad f1 και σε κανέναν χρόνο βλέπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Είναι ελαχιστες προς το παρόν οι αξιόλογες προτάσεις με 4g σε αυτά τα χρηματα και με κοντινα χαρακτηριστικα. Θα συνιστούσα αναμονή μέχρι να κυκλοφορήσουν τα lenovo a8 4g και redmi note 4g (η καποια αλλο μοντελο) για τα ευρωπαϊκά δικτυα. Προσοχή στα σπεκς, πρεπει να αναγραφει fdd-lte και όχι td-lte που λειτουργει μονο στην Κίνα.

Είδα σε παρεα εναν να μου δείχνει το golden warrior χωρίς να γνωρίζει οτι δεν υποστηριζει το ελληνικό 3g.

 

Δες την λίστα απο minideal

http://www.minideal.net/cell-phone.html?cat=122

Από το λινκ που έβαλες, το elephone p3000 μοιάζει απίστευτο αν και out of stock. What's the catch?

 

4g, dual sim, 3150 mah μπαταρια, 13 MP camera, κι όλα αυτά με 100κατι ευρώ?

 

Ώρα είναι να μπαίνω σε σκέψεις για καινούριο κινητό, χωρίς να το χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Από το λινκ που έβαλες, το elephone p3000 μοιάζει απίστευτο αν και out of stock. What's the catch?

 

4g, dual sim, 3150 mah μπαταρια, 13 MP camera, κι όλα αυτά με 100κατι ευρώ?

 

Ώρα είναι να μπαίνω σε σκέψεις για καινούριο κινητό, χωρίς να το χρειάζομαι.

 

Εγω θα απέφευγα αυτήν την εταιρεια αν και στα χαρτιά φαίνεται πολυ καλό...χμμ βλέπω 6582 και 1gb ram, αν η πραγματική του αυτονομία ανταποκρίνεται στα 3150mah θα έλεγα οτι προσφέρει καλό vfm. Βλέπω κάτω στα σχόλια οτι κάποιοι προλάβανε και το παραγγειλαν ενω και στο 1949deal ξεπούλησε.

Link to comment
Share on other sites

To Huawei Honor 3C είναι εξαντλημένο. Καμιά εναλλακτική στα ίδια περίπου χρήματα με βαρύτητα στην κάμερα;

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

To Huawei Honor 3C είναι εξαντλημένο. Καμιά εναλλακτική στα ίδια περίπου χρήματα με βαρύτητα στην κάμερα;

 

Εδώ δείχνει In Stock.....

Lenovo S650 - Xiaomi Hongmi Red Rice 1S - Coolpad F1 - Lenovo S660 - Xiaomi Redmi Note - Mlais M52 Note - Landvo S6 - Xiaomi Redmi Note 2 - Lenovo A806 Golden Warrior - Xiaomi Redmi Note 3 - Xiaomi Redmi Note 4 - Xiaomi Redmi Note 5 - Xiaomi Redmi Note 6 Pro - Mi9 Lite - POCO X3 Pro - Poco X5 Pro 5G ......what next?

Link to comment
Share on other sites

To Huawei Honor 3C είναι εξαντλημένο. Καμιά εναλλακτική στα ίδια περίπου χρήματα με βαρύτητα στην κάμερα;

 

Xiaomi Redmi Note στα 154 € http://www.vickmall.com/xiaomi-hongmi-note-wcdma-original-5-5-inch-mtk6592-octa-core-android-phone-2gb-ram-8gb-rom-3200mah-otg-gps-miui-v5.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...