Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρις να θέλω να κακολογίσω την elephone, θα πηγαινα στο xiaomi, εχει brand name, υποστηριξη κτλ κτλ κτλ. Οχι οτι το αλλο δεν θα βγει καλο πιστευω. Απλά εγω θα πήγαινα στο xiaomi

 

παιδια καλησπερα!εχω παραγγειλει το xiaomi redmi note 2gb ram.Το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Φίλε μου εάν πιστεύεις ότι με ανάλυση 800, οθόνη 4" και μνήμη 512 αγοράζει "ποιότητα", πάω πάσσο .... :)

Γι'αυτό το λέω. Επειδή έτσι κι αλλιώς δεν θα είναι κάτι σούπερ, αν πάει σε μάρκες «βαθιάς ενδοκίνας» που με ψίχουλα σου δίνουν τετραπύρινους, 5 ίντσες κτλ, από κάπου πρέπει να κόψει για να το φτιάξει ο Κινέζος.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτους που ψαχνουν φθηνα 4πυρηνα κινητα,δειτε το clearance του Pandawill (Feiteng Η9500,Bluboo X1,Flying F9500,Star S5+)και μην το πολυκουραζετε.Για τα λεφτα που θα δωσετε δεν θα κλαιτε τις συσκευες.

Εχει και 8πυρηνο με 105$ (Dapeng η μαρκα).

Αλλιως το πιο επωνυμο Cooplad 7236 απο εταιρεια κολλοσο.

Τελικά μπορεί κάποιος από την εμπειρια του και από όσα post έχει διαβάσει να μας προτείνει ένα κινητό έως 100 $ με πολύ καλή κάμερα??? Όπως εχω προαναφερει Έχω Star s5 αλλά η κάμερα κυρίως το βράδυ και γενικά σε χαμηλό φωτισμό είναι απογοητευτική...

Για το Star S5A ρώτησα και μου είπαν ότι δεν το διαθέτουν σε ελληνικά δυστυχώς...

 

Δεν υπαρχει αυτο που ζητας.Αν πραγματικα χρειαζεσαι πολυ καλη καμερα δωσε αλλα 30$ και παρε Iocean X7 HD.Αν δεν μπορεις ή δεν θες να τα δωσεις,αναγκαστικα πας σε μετρια 8αρα.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Γι αυτους που ψαχνουν φθηνα 4πυρηνα κινητα,δειτε το clearance του Pandawill (Feiteng Η9500,Bluboo X1,Flying F9500,Star S5+)και μην το πολυκουραζετε.Για τα λεφτα που θα δωσετε δεν θα κλαιτε τις συσκευες.

Εχει και 8πυρηνο με 105$ (Dapeng η μαρκα).

Αλλιως το πιο επωνυμο Cooplad 7236 απο εταιρεια κολλοσο.

 

 

Δεν υπαρχει αυτο που ζητας.Αν πραγματικα χρειαζεσαι πολυ καλη καμερα δωσε αλλα 30$ και παρε Iocean X7 HD.Αν δεν μπορεις ή δεν θες να τα δωσεις,αναγκαστικα πας σε μετρια 8αρα.

Είδα φωτογραφία του συγκεκριμένου στο σχετικό topic για σύγκριση φωτογραφιών και ειλικρινά δεν εντυπωσιαστικα....

Καλύτερα μάλλον να μείνω στο δικό μου...

Link to comment
Share on other sites

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Κατι για 28/8 λεει οτι θα το εχει:p

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό το λέω. Επειδή έτσι κι αλλιώς δεν θα είναι κάτι σούπερ, αν πάει σε μάρκες «βαθιάς ενδοκίνας» που με ψίχουλα σου δίνουν τετραπύρινους, 5 ίντσες κτλ, από κάπου πρέπει να κόψει για να το φτιάξει ο Κινέζος.

Και επειδή μάλλον δεν το πρόσεξες, έγραψα ξανά ότι κόβουν από το κέρδος τους γιατί με την μεγάλη παραγωγή των οκταπύρηνων και την πτώση των τιμών τους, τα τετραπύρηνα θα τους "μείνουν" στα αζήτητα σε λίγο ....

Άλλωστε δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι χάνουν όταν πουλάνε τηλέφωνα των 200 δολλαρίων με 90.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα!εχω παραγγειλει το xiaomi redmi note 2gb ram.Το εχει κανεις να μου πει εντυπωσεις;

ευχαριστω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388830

XIAOMI REDMI NOTE 5
Link to comment
Share on other sites

με την μεγάλη παραγωγή των οκταπύρηνων και την πτώση των τιμών τους, τα τετραπύρηνα θα τους "μείνουν" στα αζήτητα σε λίγο....

Υποθέτεις καταστάσεις και τις θέτεις ως δεδομένες.

Και όλοι τους ίδιους προμηθευτές soc έχουν. Και οι μικροί και οι μεγάλοι. Επιπροσθέτως ο μικρός παίρνει μικρότερες ποσότητες, οπότε και σε υψηλότερη τιμή.

 

Όταν ο μεγάλος κατασκευαστής σου δίνει χ προδιαγραφές και ο πολύ μικρός σου δίνει χ ή ανώτερες, τότε από κάπου πρέπει να καλυφθεί το κόστος.

Σαν να λέμε 1800cc Daewoo είναι ίδιο με 1800cc ΒΜW. Και η Daewoo θα σου δώσει 1800-άρι και φθηνότερα, αλλά δεν μπορεί να είναι ίδιας ποιότητας.

Κι αν δεν αρέσει το παράδειγμα με τα cc, αντικαταστήστε το με δερμάτινα καθίσματα ή κάτι άλλο...

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

 

Υστερα απο σχεδον 3 χρονια ηρθε η ωρα να αλλαξω το xperia neo V μου. Αρχικα ελεγα να παρω το lg g2 καθως θελω μεγαλη οθονη σε χαμηλη τιμη...

Αλλαξα γνωμη οταν γνωστος μου αγορασε το thl t11 και ειναι απολυτα ευχαριστημενος.

 

Τα βασικα μου κριτηρια ειναι τα εξης:

Χαμηλος δεικτης sar

Οθονη τουλαχιστον 5 ιντσες

Καλης ποιοτητας βιντεακια.

Τιμη εως 200 ευρω.

Μεγαλη μπαταρια..

 

 

Χωρις να γνωριζω πολλα για τεχνολογια οθονων κτλ εχω καταληξει στα εξης.

 

Asus zenfone 6

Xiaomi mi 3

Zopo zp998

Elephone p8

Thl w200s

 

 

Οι γνωμες σας σιγουρα θα καθορισουν την τελικη μου αποφαση μιας κ οπως ειπα δεν το κατεχω και πολυ με τα χαρακτηριστικα τους...εννοειται προτεινετε και αλλα μοντελα!

 

 

 

 

Ευχαριστω κ παλι!

Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι έχεις βάλει στη λίστα σου και κινητά άνω των 200 € (xiaomi, zopo) που βάζεις ως όριο, να προσθέσω στα υπόψιν και το Lenovo K910 VIBE Z το οποίο είναι και dual sim FULL ACTIVE κινητό και πληροί και τις λοιπές απαιτήσεις σου: http://www.minideal.net/lenovo-k910-vibe-z-smartphone-snapdragon-800-quad-core-2-2ghz-with-5-5-inch-fhd-screen-2gb-16gb.html
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας!

 

Υστερα απο σχεδον 3 χρονια ηρθε η ωρα να αλλαξω το xperia neo V μου. Αρχικα ελεγα να παρω το lg g2 καθως θελω μεγαλη οθονη σε χαμηλη τιμη...

Αλλαξα γνωμη οταν γνωστος μου αγορασε το thl t11 και ειναι απολυτα ευχαριστημενος.

 

Τα βασικα μου κριτηρια ειναι τα εξης:

Χαμηλος δεικτης sar

Οθονη τουλαχιστον 5 ιντσες

Καλης ποιοτητας βιντεακια.

Τιμη εως 200 ευρω.

Μεγαλη μπαταρια..

 

 

Χωρις να γνωριζω πολλα για τεχνολογια οθονων κτλ εχω καταληξει στα εξης.

 

Asus zenfone 6

Xiaomi mi 3

Zopo zp998

Elephone p8

Thl w200s

 

 

Οι γνωμες σας σιγουρα θα καθορισουν την τελικη μου αποφαση μιας κ οπως ειπα δεν το κατεχω και πολυ με τα χαρακτηριστικα τους...εννοειται προτεινετε και αλλα μοντελα!

 

 

 

 

Ευχαριστω κ παλι!

Από αυτά που έβαλες θα έπαιρνα το xiaomi mi3..Αλλά αφού θες μεγάλη μπαταρία κοίτα το thl 5000

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που έβαλες θα έπαιρνα το xiaomi mi3..Αλλά αφού θες μεγάλη μπαταρία κοίτα το thl 5000

 

Μια που το ανέφερες, ήθελα κάτι σε δίκαρτο "επώνυμο κινέζικο" και πήγαινα κατευθείαν για Huawei ή Lenovo. Συγκεκριμένα, ήμουν έτοιμος για το Huawei 3X Pro ή Lenovo K910, αλλά τώρα είδα το THL 5000 και προβληματίστηκα... - η THL τι λέει από αξιοπιστία?

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αγορασω καποιο κινητο το πολυ μεχρι 110 ευρω απο το vickmall δικαρτο full active με gps/wifi/3g/bluetooth ανδροιδ 4.2+ 1gb+ ram 4 πυρηνο κτλ και γενικα να εχει αρκετες δυνατοτητες με καλη αυτονομια, ποιο θα μου προτεινατε ειδα σε zte/huawei/xiaomi /lenovo κτλ σαν μαρκα ποια ειναι πιο αξιοπιστη?
Link to comment
Share on other sites

Μια που το ανέφερες, ήθελα κάτι σε δίκαρτο "επώνυμο κινέζικο" και πήγαινα κατευθείαν για Huawei ή Lenovo. Συγκεκριμένα, ήμουν έτοιμος για το Huawei 3X Pro ή Lenovo K910, αλλά τώρα είδα το THL 5000 και προβληματίστηκα... - η THL τι λέει από αξιοπιστία?

Δεν έχει τύχει να πιάσω THL κινητό στα χέρια μου , αλλά από τη διαβάζω εδώ στο νήμα του έχει αξιόλογες συσκευές..

 

σκεφτομαι να αγορασω καποιο κινητο το πολυ μεχρι 110 ευρω απο το vickmall δικαρτο full active με gps/wifi/3g/bluetooth ανδροιδ 4.2+ 1gb+ ram 4 πυρηνο κτλ και γενικα να εχει αρκετες δυνατοτητες με καλη αυτονομια, ποιο θα μου προτεινατε ειδα σε zte/huawei/xiaomi /lenovo κτλ σαν μαρκα ποια ειναι πιο αξιοπιστη?

Full active άμα δεν κάνω λάθος , δεν παίζει πλέον κινητό ..αν ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ας με διορθώσει.. κινητό πάντως με καλό gps ,wifi και γρήγορο τετραπύρηνο και φτηνό στα 110 ευρώ και κάτι ψηλά, αξίζει πιστεύω να πάρεις το xiaomi hongmi 1s..

 

Σε 5.5 κ 6 ιντσες ποιο θα προτεινατε?

Xiaomi note άμα θες με 2gb ram , αλλιώς πολύ αξιόλογη και φτηνή λύση είναι και το coolpad 7320..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα, ειδα τις απαντισεις σας, θα δω αυτα που μου ειπατε και θα κανω μια ερευνα αγορας, μονο μια ερωτιση εαν η ποιοτιτα δεν ειναι καλη ουτε στην ενδοκινεζικες μαρκες- εταιριες ουτε στις κεντρικεσ ποιος ολογος να ασχολουμαστε με τα κινεζικα;;

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επειδή μάλλον δεν το πρόσεξες, έγραψα ξανά ότι κόβουν από το κέρδος τους γιατί με την μεγάλη παραγωγή των οκταπύρηνων και την πτώση των τιμών τους, τα τετραπύρηνα θα τους "μείνουν" στα αζήτητα σε λίγο ....

Άλλωστε δεν φαντάζομαι να πιστεύεις ότι χάνουν όταν πουλάνε τηλέφωνα των 200 δολλαρίων με 90.

 

Παιδια καλησπερα, ειδα τις απαντισεις σας, θα δω αυτα που μου ειπατε και θα κανω μια ερευνα αγορας, μονο μια ερωτιση εαν η ποιοτιτα δεν ειναι καλη ουτε στην ενδοκινεζικες μαρκες- εταιριες ουτε στις κεντρικεσ ποιος ολογος να ασχολουμαστε με τα κινεζικα;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η διαφορά του iOcean X7 με το X7 HD;

Το 1949Deal έβγαλε το 1ο σε προσφορά (που κανονικά είναι σημαντικά ακριβότερο), οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να το προτιμήσω ή να ξαναπάρω την έκδοση HD.

Edited by talos_2002

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Ποιά η διαφορά του iOcean X7 με το X7 HD;

Το 1949Deal έβγαλε το 1ο σε προσφορά (που κανονικά είναι σημαντικά ακριβότερο), οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να το προτιμήσω ή να ξαναπάρω την έκδοση HD.

 

Το Χ7 εχει τον παλιο 6589 εναντι του 6583 που εχει το HD.Επισης εχει FHD οθονη εναντι HD,που σημαινει μικρη αυτονομια με την 2000αρη μπαταρια.

Πλεον η εκδοση HD με 1-8GB κοστιζει 135$.Γιατι να προτιμησεις το παλιο και ενεργοβορο μοντελο?

Η Iocean του μπαμ το εκανε με την εκδοση HD που ηταν πολυ οικονομικοτερη απο την Χ7 που δεν πιστευω πως πουλησε πολυ.

Επισης σε λιγες μερες κυκλοφορει το νεο διαμαντι της εταιρειας Χ8 Μini και Mini Pro,περιπου στα 155$ η πρωτη εκδοση.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

ειδα το lenovo s820 για να μην παω σε xiaomi , απο την εμπειρια σας εφοσον εχουν πανω κατω ιδια χαρακτηριστικα ολα τα κινητα στη τιμη που ζηταω εχουν διαφορα στις βασικες λειτουργιες? δηλαδη εχουν πχ πιοα ργο κλειδωμα δορυφορου η αλλα περιεργα? με lenovo γενικα ειστε ικανοποιημενοι?
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να πάρω το JIAYU F1,θέλω να μου πείτε εαν είναι καλή επιλογή η να προτιμήσω κανένα άλλο(10 ευρώ παραπάνω μπορώ να δώσω).
Apple Iphone 11 Black/Ipad mini 4 space gray
Link to comment
Share on other sites

Είμαι έτοιμος να πάρω το JIAYU F1,θέλω να μου πείτε εαν είναι καλή επιλογή η να προτιμήσω κανένα άλλο(10 ευρώ παραπάνω μπορώ να δώσω).

Παρα πολυ καλη για τα χρηματα της.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...