Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για όποιον ενδιαφέρεται για κάτι κοντά στο Note 3 πολύ καλό φαίνεται το

http://www.ule-fone.com/downloads/ulefone-5-72-inch/

 

Έχουν κάποια υποστήριξη, πχ. στην σελίδα

http://www.ule-fone.com/downloads/ulefone-5-72-inch/

έχει ROMs, εργαλεία, manual, καθώς και το SAR (βλέπε φωτό). Αυτό βγαίνει πολύ χαμηλό για WCDMA, σας φαίνεται σωστό;

Έχουν ανεβάσει το αρχείο της δοκιμής του SAR εδώ:

https://www.dropbox.com/s/084jvqaofk934gq/N9005X_SAR%20Test%20Report.pdf

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, ξερω οτι σας βαζω δυσκολα αλλα θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει ενα καλο κινητο μεχρι 100 Ευρω??

 

Και εγω ελεγα για το Lenovo, φαινεται καλο αλλα μοιαζει πολυ με το newman k1 που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ....επειδη θα κανω αγορα ενα τηλεφωνο απο κινα..

με ενδιαφερει να ειναι 4.7 - 5.0 ιντσες ...ειμαι αναμεσα σε τρια...

1)xiaomi hongmi 1s

2)ThL W200

3) η κατι απο lenovo σε αυτα τα λεφτα???

πιο πολυ με ενδιαφερει να εχει καλο επεξεργαστη ωστε να αποφευγονται κολληματα...καλη οθονη και καλη αυτονομια...

Δωστε μια γνωμη...

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Guess what? Ψάχνω για κινητό! Ω ναι, ακόμα! :lol:

 

Λοιπόν, οι υποψήφιοι είναι!:

  • Lenovo S820 (μου αρέσει πολύ εμφανισιακά)
  • Ρύζι (δεν μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλα όλοι λέτε οτι είναι καλό)
  • HUAWEI Honor 3C (έτσι κι έτσι εμφανισιακά αλλα με όμορφο εσωτερικό κόσμο.)
  • ThL W200S (οχτώ ίππων, με Γορίλλα (?) και ευρύχωρο δίσκο)

Τα δύο τελευταία "τεντώνουν (για να μην πω "ξεσκίζουν" :X ) τον προϋπολογισμό μου.

 

Τι ψάχνω;

  1. Μπαταρία που να μην θέλει φόρτιση κάθε μέρα
  2. Όσο το δυνατόν απροβλημάτιστη λειτουργία
  3. 4,7-5,0" οθόνη, 720p
  4. Αν βγάζει καλές φωτογραφίες, δεν θα πω όχι. :)

 

Βοηθήστε με γιατί στο τέλος μέσα στην απελπισία μου θα πάρω Cubot :O

 

Edit: μόλις πρόσεξα οτι ψάχνω τα ίδια πάνω-κάτω με τον spybet. Δεχόμεθα προτάσεις 2 σε 1 :)

Link to comment
Share on other sites

^^^ κανε edit και πες μας τι χρήση θα κάνεις...

Θες οπωσδήποτε Ελληνικό Μενού?

Ολα είναι στα $160-$190, δλδ μια διαφορά 20 ευρώ...

 

Το σκορ Antutu, μετράει? Μιλάμε για 12Κ - 17Κ - 21Κ - 26Κ αντίστοιχα...

Edited by asot

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες, ξερω οτι σας βαζω δυσκολα αλλα θα μπορουσε καποιος να μου προτεινει ενα καλο κινητο μεχρι 100 Ευρω??

 

Και εγω ελεγα για το Lenovo, φαινεται καλο αλλα μοιαζει πολυ με το newman k1 που ειχα.

http://www.geekbuying.com/item/Doogee-PIXELS-DG350-4-7Inch-MTK6582-Quad-Core-Smart-Phone-1-3GHz-CPU-IPS-HD-Screen-1GB-RAM-4GB-ROM--8-0MP-Android-4-2-9-325296.html

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Πες μας τι χρήση θα κάνεις...

Ολα είναι στα $160-$190, δλδ μια διαφορά 20 ευρώ...

Εμ, αυτά τα €20 είναι το πρόβλημα.

 

Θα σου το πω απλά: Κινητό ψάχνω, όχι κινούμενη παιχνιδομηχανή :)

GPS, browsing, άντε να βλέπω και κανένα ελαφρύ βιντεάκι στις αίθουσες αναμονής. Ξέρω οτι όλα κάνουν αυτό που θέλω, το κυριότερο για μενα είναι να κρατάει η μπαταρία και να μην μου σπάει τα νεύρα με παραξενιές.

Link to comment
Share on other sites

Guess what? Ψάχνω για κινητό! Ω ναι, ακόμα! :lol:

 

Λοιπόν, οι υποψήφιοι είναι!:

  • Lenovo S820 (μου αρέσει πολύ εμφανισιακά)
  • Ρύζι (δεν μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλα όλοι λέτε οτι είναι καλό)
  • HUAWEI Honor 3C (έτσι κι έτσι εμφανισιακά αλλα με όμορφο εσωτερικό κόσμο.)
  • ThL W200S (οχτώ ίππων, με Γορίλλα (?) και ευρύχωρο δίσκο)

Τα δύο τελευταία "τεντώνουν (για να μην πω "ξεσκίζουν" :X ) τον προϋπολογισμό μου.

 

Τι ψάχνω;

  1. Μπαταρία που να μην θέλει φόρτιση κάθε μέρα
  2. Όσο το δυνατόν απροβλημάτιστη λειτουργία
  3. 4,7-5,0" οθόνη, 720p
  4. Αν βγάζει καλές φωτογραφίες, δεν θα πω όχι. :)

 

Βοηθήστε με γιατί στο τέλος μέσα στην απελπισία μου θα πάρω Cubot :O

 

Edit: μόλις πρόσεξα οτι ψάχνω τα ίδια πάνω-κάτω με τον spybet. Δεχόμεθα προτάσεις 2 σε 1 :)

 

φιλε τι ρυζι το εχει στο pandawill την κυριακη 147$...το w200s καπου το ειχα πετυχει 167 δολλάρια νομίζω...θες να ψάξω?

 

άκυρο, 177 στο pandawill το ειχα βρει...Έληξε ομως..

Link to comment
Share on other sites

Θα σου το πω απλά: Κινητό ψάχνω, όχι κινούμενη παιχνιδομηχανή :) GPS, browsing, άντε να βλέπω και κανένα ελαφρύ βιντεάκι στις αίθουσες αναμονής. Ξέρω οτι όλα κάνουν αυτό που θέλω, το κυριότερο για μενα είναι να κρατάει η μπαταρία και να μην μου σπάει τα νεύρα με παραξενιές.

 

Αφήνεις το Lenovo στην άκρη τότε...

Εμενα η μπαταρια του 3C (2300 και η extra που πήρα, 2400), σπανια να μην κρατήσει 40 ώρες... αν δεν σε καίει το ελληνικό μενου, παιζει out of the box, με εξαιρετικές επιδόσεις σε κάμερα, GPS, Wifi και είναι 2Gb ram - δεν βάζει φωτιά από επιδόσεις αλλα αφού δεν το βλέπεις σαν παιχνιδομηχανή, clain mein...

Και το "ανανεωμένο" ρύζι όμως ειναι αξιόλογο...

Το THL θα ήταν τελευταία μου επιλογή (λόγω μικρότερου brand name) και μπαταριας 2000 σε οκταπύρηνο....

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Εμ, αυτά τα €20 είναι το πρόβλημα.

 

Θα σου το πω απλά: Κινητό ψάχνω, όχι κινούμενη παιχνιδομηχανή :)

GPS, browsing, άντε να βλέπω και κανένα ελαφρύ βιντεάκι στις αίθουσες αναμονής. Ξέρω οτι όλα κάνουν αυτό που θέλω, το κυριότερο για μενα είναι να κρατάει η μπαταρία και να μην μου σπάει τα νεύρα με παραξενιές.

Και για μενα το 3C είναι ότι καλύτερο.

To w200s το πήραν κάποιοι δικκοί μου, αν περιμένεις καμμιά βδομάδα, θα σου πω και για την μπαταρία, αν και απ'ότι διάβαζα στο φόρουμ δεν είχαν μεγάλο μπαταρίας τα παιδιά που το έχουν. Και ειδικά εσυ που δε θα το χρησιμοποιείς πολύ ''βαριά'', νομίζω θα σε καλύπτει για κανα 2ήμερο.

Πάντως λίγο που το έπιασα στα χέρια μου, όμορφο είναι...

Λίγο τα χρώματα της οθόνης τα περίμενα καλύτερα.

 

P.S.Ιατρικός επισκέπτης είσαι...???

Link to comment
Share on other sites

Guess what? Ψάχνω για κινητό! Ω ναι, ακόμα! :lol:

 

Λοιπόν, οι υποψήφιοι είναι!:

  • Lenovo S820 (μου αρέσει πολύ εμφανισιακά)
  • Ρύζι (δεν μου αρέσει πολύ εμφανισιακά αλλα όλοι λέτε οτι είναι καλό)
  • HUAWEI Honor 3C (έτσι κι έτσι εμφανισιακά αλλα με όμορφο εσωτερικό κόσμο.)
  • ThL W200S (οχτώ ίππων, με Γορίλλα (?) και ευρύχωρο δίσκο)

Τα δύο τελευταία "τεντώνουν (για να μην πω "ξεσκίζουν" :X ) τον προϋπολογισμό μου.

 

Τι ψάχνω;

  1. Μπαταρία που να μην θέλει φόρτιση κάθε μέρα
  2. Όσο το δυνατόν απροβλημάτιστη λειτουργία
  3. 4,7-5,0" οθόνη, 720p
  4. Αν βγάζει καλές φωτογραφίες, δεν θα πω όχι. :)

 

Βοηθήστε με γιατί στο τέλος μέσα στην απελπισία μου θα πάρω Cubot :O

 

Edit: μόλις πρόσεξα οτι ψάχνω τα ίδια πάνω-κάτω με τον spybet. Δεχόμεθα προτάσεις 2 σε 1 :)

Εγω πάντως θα έπαιρνα το Coolpad F1

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832

 

Τα παιδιά που το παρέλαβαν λένε τα καλύτερα λόγια αλλά λίγο ποιο ακριβό από το μπάτζετ σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Αφήνεις το Lenovo στην άκρη τότε...

Εμενα η μπαταρια του 3C (2300 και η extra που πήρα, 2400), σπανια να μην κρατήσει 40 ώρες... αν δεν σε καίει το ελληνικό μενου, παιζει out of the box, με εξαιρετικές επιδόσεις σε κάμερα, GPS, Wifi και είναι 2Gb ram - δεν βάζει φωτιά από επιδόσεις αλλα αφού δεν το βλέπεις σαν παιχνιδομηχανή, clain mein...

Και το "ανανεωμένο" ρύζι όμως ειναι αξιόλογο...

Το THL θα ήταν τελευταία μου επιλογή (λόγω μικρότερου brand name) και μπαταριας 2000 σε οκταπύρηνο....

Γιατί μου γκρεμίζεις τα όνειρα και θάβεις το Lenovo;; :lol: Ζήτημα μπαταρίας ή λειτουργικού; Έλεγα να το πάρω και να βάλω MIUI.

 

Το μενού στα αγγλικά θα είναι, οι μεταφράσεις (ειδικά οι "κινέζικες") μου προκαλούν ασυγκράτητα γέλια :lol:

Όσο για τις επιδόσεις, αν βγάζει σκορ 16.000 όπως το tablet μου, θα είμαι ευτυχής :)

 

Όπως ίσως κατάλαβες απο τις επιλογές μου, ψάχνω για λευκό τηλέφωνο. Καλό το μαύρο Ρύζι για το πεπτικό αλλά θέλει πολύ βράσιμο για να χωνευτεί ;)

 

Και για μενα το 3C είναι ότι καλύτερο.

To w200s το πήραν κάποιοι δικκοί μου, αν περιμένεις καμμιά βδομάδα, θα σου πω και για την μπαταρία, αν και απ'ότι διάβαζα στο φόρουμ δεν είχαν μεγάλο μπαταρίας τα παιδιά που το έχουν. Και ειδικά εσυ που δε θα το χρησιμοποιείς πολύ ''βαριά'', νομίζω θα σε καλύπτει για κανα 2ήμερο.

Πάντως λίγο που το έπιασα στα χέρια μου, όμορφο είναι...

Λίγο τα χρώματα της οθόνης τα περίμενα καλύτερα.

 

P.S.Ιατρικός επισκέπτης είσαι...???

Εδώ άντεξα 6 μήνες με δύο κινητά στη τσέπη, στη μία εβδομάδα θα κολλήσω :lol:

Ναι, οι μπαταρίες των 2.000mAh δεν μου αρέσουν. Η γυναίκα μου έχει dual-core με μπαταρία 2.500mAh (λέει...) και αν αρχίσει τα παιχνίδια (Ice Age Village και τα τοιαύτα) την στραγγίζει.

Η οθόνη είναι και αυτή σημαντική, ειδικά κάτω απο ήλιο. Να φαίνεται χωρίς πλάτανο απο πάνω να μου κάνει σκιά :)

 

P.S. Γιατί όλοι νομίζουν οτι έχω σχέση με ιατρικά επαγγέλματα; :confused: Αίθουσες αναμονής έχουν και τα αεροδρόμια. Μετά απο 8ωρη καθυστέρηση πτήσης στο τελευταίο μου ταξίδι, δεν πάω πουθενά με άδεια χέρια :cool:

 

Εγω πάντως θα έπαιρνα το Coolpad F1

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832

 

Τα παιδιά που το παρέλαβαν λένε τα καλύτερα λόγια αλλά λίγο ποιο ακριβό από το μπάτζετ σου.

Αυτό το είχα ξεχάσει!

Το μπάτζετ το τέντωσα ήδη απο τα €100 στα €135, δεν θα τα χαλάσουμε για €3-€4 ακόμα (insert smile here - ξεπέρασα το όριο!).

Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος S820 και με βάση τις ανάγκες που αναφερεις ότι θες να καλύψεις σου λέω ότι το LENOVO είναι αυτό που ψάχνεις, μιας και σου αρέσει κιόλας. Με τη VIBE περασμενη γίνεται ΑΛΛΟ τηλέφωνο και σκοράρει 16000+ στο antuntu, μόλις εχθές του έκανα το τεστ. Και το έχω και σε λευκό... (για να σε προλάβω, όχι δε το πουλάω...) :-)
Link to comment
Share on other sites

Ως κάτοχος S820 και με βάση τις ανάγκες που αναφερεις ότι θες να καλύψεις σου λέω ότι το LENOVO είναι αυτό που ψάχνεις, μιας και σου αρέσει κιόλας. Με τη VIBE περασμενη γίνεται ΑΛΛΟ τηλέφωνο και σκοράρει 16000+ στο antuntu, μόλις εχθές του έκανα το τεστ. Και το έχω και σε λευκό... (για να σε προλάβω, όχι δε το πουλάω...) :-)

Έχω διαβάσει αυτά που έγραψες για το S820 (στις τελευταίες σελίδες). Περιμένω να μου πει ο asot γιατί το απορρίπτει.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως θα έπαιρνα το Coolpad F1

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=388832

 

Τα παιδιά που το παρέλαβαν λένε τα καλύτερα λόγια αλλά λίγο ποιο ακριβό από το μπάτζετ σου.

Συμφωνώ Λεό, το'χω βάλει στο μάτι κι εγω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μου αρεσει αυτο το κινιτο http://www.pandawill.com/umi-s1-smart-phone-android-42-mtk6589-quad-core-50-inch-hd-screen-1g-8g-p74163.html ειναι οικονομικο πως το βλεπετε αξιζει να το παρω?
Link to comment
Share on other sites

...Περιμένω να μου πει ο asot γιατί το απορρίπτει.

 

Lenovo S820: Μονό λόγω παλαιότητας (MTK6589, Cortex A7 quad core, 1.2GHz) και μπαταρίας, αν πράγματι "χτυπάει" 16Κ @ Antutu, αλλάζει...

Το CoolPad F1, εφόσον αποδειχθεί αξιόπιστο (2 το παραλάβανε και με την κάμερα δεν ξεκαθάρισε ακόμη τι γίνεται...) τότε μάλλον αποτελει best vfm στην κατηγορία τιμής ως $190...

OnePlus 12 (16/512): - in the past: [iPhone 13 Pro], OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Θα ρίξω λίγο παραπάνω διάβασμα το ΣΚ και θα επανέλθω, αν χρειαστεί.

 

Να πω την αλήθεια όμως, το Honor μου φαίνεται όλο και πιο θελκτικό.

Edited by WitchKing
Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΕΣ

- χαμηλο sar

- αυτονομία

- ποιοτητα κλησεων και σηματος

 

τιμη μεχρι 220, το πολυ μεχρι 250€.

 

απο εκει και περα, οσο πιο δυνατο, με χαρακτηριστικα και ποιοτητα κατασκευης, τοσο το καλυτερο.

 

http://www.xiaomishop.com/...martphone.html

-------------

 

http://www.umistores.com/umi-x3-15.html

δεν ξερω κι αυτο με sar τι κανει, αλλα ειναι τουμπανο.

-------------

 

http://shopap.lenovo.com/in/en/smartphones/s-series/s860/

σαρ χαμηλο 0,654 και γενικα τουμπανο, καλη μπαταρια. γτ ομως καποιοι λενε οτι ειναι περιεργα τα lenovo?

 

σχολια και οποιαδηποτε αλλη προταση ευπροσδεκτα!!! :)

Ευχαριστω!!!

Edited by sundance
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα μου αρεσει αυτο το κινιτο http://www.pandawill.com/umi-s1-smart-phone-android-42-mtk6589-quad-core-50-inch-hd-screen-1g-8g-p74163.html ειναι οικονομικο πως το βλεπετε αξιζει να το παρω?

 

Το συγκεκριμενο κινητο το πηρα απο pandawill οπως και ο γαμπρος μου

Το δικο μου δεν επιανε σχεδον τιποτα wifi !! Κλασσικο θα μου πεις...αλλα δεν επιανε τιποτα και στα δικτυα κινητης τηλεφωνιας !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .

Στου γαμπρου μου παλι δεν υπηρχε κανενα προβλημα και με τα 2 (ενταξυ το σημα στο wifi δεν ειναι το δυνατο του χαρτι)

Σε εμενα λες και ξεχασαν και τις 2 κεραιες.

Επιπλεον το pandawill μου εκανε τον δυσκολο..και οταν παρελαβε το πακετο μου ισχυριστηκε οτι βρηκε 1 μπαταρια μεσα...ενω φυσικα ειχα αποστειλει και τις 2 !!! Τι να την εκανα την 2η δηλαδη ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

να σας ζαλίσω λίγο κι εγώ ??

 

Θέλω για γυναίκα ένα κινητό, αξιόπιστο, καλή εμφάνιση. Δεν είναι για πολλά, ιντερνετ, φωτό, απλά πράγματα.

Μέχρι 120-130 ευρω.

 

Τι να κοιτάξω ?

 

Ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

να σας ζαλίσω λίγο κι εγώ ??

 

Θέλω για γυναίκα ένα κινητό, αξιόπιστο, καλή εμφάνιση. Δεν είναι για πολλά, ιντερνετ, φωτό, απλά πράγματα.

Μέχρι 120-130 ευρω.

 

Τι να κοιτάξω ?

 

Ευχαριστώ.

Zopo zp700, Lenovo S560, THL T5S.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια ερώτηση, είμαι ανάμεσα στο Doogee Pixels 350 και στο UMI X1 pro. Υπάρχει καμιά διαφορά στην ποιότητα κατασκευής ή οτιδήποτε άλλο? Ποιό να προτιμήσω κατά την γνώμη σας? Θα το παραγγείλω απο to2c. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...