Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Μετά από 2 χρόνια λιωσίματος του JIAYU G2, το οποίο μου βγήκε σκυλί, αλλά πλέον βρίσκεται σε life support με εξωτερικούς φορτιστές, θέλω νέο κινητό αλλά περιορίζομαι οικονομικά και έχω χαθεί.

 

Θέλω να μεταβώ στις 5 ίντσες(όχι απαραίτητα παραπάνω), και προτεραιότητα μου είναι η αξιοπιστία, η ταχύτητα, και έπειτα σαν καλούδι η κάμερα, μόνο και μόνο γιατί με είχε απογοητεύσει αυτή του πρώτου κινέζου. Επίσης να πω πως το A660 lenovo του αδερφού μου, λόγω lenovo launcher βγήκε σκάρτο, αλλά σαν ποιότητα κατασκευής καλό.

 

Είδα κάποια F1, lenovo A806, ZTE redbull και κανα δυο άλλα, αλλά χρειάζομαι εν τέλη μερικές υποδείξεις αν μου ξέφυγε κάτι. Δυστυχώς δεν μπορώ να χαριστώ στα ευρώ, συνεπώς μπορεί να χάσω μια αξιόλογη περίπτωση για μερικές δεκάδες ευρώ. Πχ βρήκα το ZTE στα 110$ από vickmall, που για μένα είναι big deal από το να δώσω 150$ και να έχω ένα 8πύρηνο.

Θέλω να ελέγχω το facebook χωρίς κολλήματα, να ελέγχω τον opera/chrome στο πόδι, και να φορτώνει ASAP το gmail, χωρίς να ψάχνομαι κάθε βδομάδα για νέα rom, όχι ότι δε κατέχω το άθλημα, αλλά δεν έχω χρόνο για αυτά!

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, καλή χρονιά!

 

+1

 

Κάτι τέτοιο ψάχνω και εγώ. Το elephone P6000 φαίνεται πολύ δελεαστικό αλλά φοβάμαι μην μας κάνει νερά.

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Elephone=Ποτάμι... :lol:

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση ακόμα.

 

Έχει κανείς το ZTE V5 Red Bull 1GB? Το φοβάμαι λίγο μην δεν είναι αρκετό το 1GB λόγου κακού memory management.

 

Αν και δεν νομίζω και γενικά 1GB είναι υπέραρκετο κατά τη γνώμη μου. Μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει πως πάει το κινητάκι? Γιατί γενικά όλοι λένε για αυτό με τα 2GB αλλα αυτό είναι γύρω στα 30$ πιο φθηνό, οπότε γιατί όχι ?

 

** Επίσης, το πήρε κανείς με Tempered Glass Screen Protector? Το φοράνε αυτοί από εκεί περα? Τι παίζει γενικα με αυτό το screen protector?

Devices: Galaxy S, LG G Pad 8.3
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση ακόμα.

 

Έχει κανείς το ZTE V5 Red Bull 1GB? Το φοβάμαι λίγο μην δεν είναι αρκετό το 1GB λόγου κακού memory management.

 

Αν και δεν νομίζω και γενικά 1GB είναι υπέραρκετο κατά τη γνώμη μου. Μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει πως πάει το κινητάκι? Γιατί γενικά όλοι λένε για αυτό με τα 2GB αλλα αυτό είναι γύρω στα 30$ πιο φθηνό, οπότε γιατί όχι ?

 

** Επίσης, το πήρε κανείς με Tempered Glass Screen Protector? Το φοράνε αυτοί από εκεί περα? Τι παίζει γενικα με αυτό το screen protector?

Ο,τι χρήση και να κάνεις, το 1gb θεωρείται απλά μίνιμουμ και σε καμία περίπτωση υπεραρκετο.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Θα σε παρακαλέσω να μου δείξεις κάπου όπου αναγράφεται ο όρος "dual active" γιατί δεν το έχω δεί πουθενά ...

 

Δεν το έχεις δει πουθενά διότι, περιέργως ,δεν αναφέρεται κάπου(θα έπρεπε να διαφημιζόταν κιόλας).:wacko:

Και εγώ ,που θεωρώ λόγω επαγγέλματος σημαντικό συν την dual active δυνατότητα ενός κινητού, την επιβεβαίωση την πήρα στο νήμα του κινητού από τα παιδιά που το είχαν ήδη στην κατοχή τους. Και πλέον μπορώ να το επιβεβαιώσω κι εγώ, όντας κάτοχός του.

Edited by panoszavra
Mobile:Nokia 6130 --> Nokia 6230 --> Panasonic GD90 --> HTC P3600 --> Chinese hiphone dual sim --> Samsung E2652 Champ Duos --> Sony Ericsson xperia ray --> Samsung S4 mini duos --> Huawei honor 6(H60-L02) --> Meizu m2 -->Motorola Moto X Play --> Huawei Mate 10 pro --> Oneplus 7T pro
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μια ερώτηση ακόμα.

 

Έχει κανείς το ZTE V5 Red Bull 1GB? Το φοβάμαι λίγο μην δεν είναι αρκετό το 1GB λόγου κακού memory management.

 

Αν και δεν νομίζω και γενικά 1GB είναι υπέραρκετο κατά τη γνώμη μου. Μπορεί κάποιος που το έχει να μου πει πως πάει το κινητάκι? Γιατί γενικά όλοι λένε για αυτό με τα 2GB αλλα αυτό είναι γύρω στα 30$ πιο φθηνό, οπότε γιατί όχι ?

 

** Επίσης, το πήρε κανείς με Tempered Glass Screen Protector? Το φοράνε αυτοί από εκεί περα? Τι παίζει γενικα με αυτό το screen protector?

 

Ειναι κριμα για 30$ να μην παρεις τα 2GB ram.Η συσκευη ειναι εξαιρετικη.Δεν ειχα πιασει συσκευη της ΖΤΕ πιο ακριβη απο το 967s (δηλαδη πανω απο 140$) και επαθα πλακα με το vfm του V5.Παρα πολυ καλη ποιοτητα,δειχνει πολυ πιο ακριβη.Με τα 2GB ram 8GB rom εχει μελλον,ενω με το 1-4 δυστυχως δεν φτανει ουτε για το παρον.Εκτος και αν κανεις πολυ απλη χρηση,χωρις FB,Skype κτλ.

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Πηρα πρόσφατα το zte v5 red bull 1-4 για φιλη μου. Πολυ καλή κατασκευή, στιβαρο και μαλλον το πιο όμορφο τηλέφωνο που έχει περάσει από τα χέρια μου. Κσι κάπου ειδα οτι εχει πάρει και lollipop. Αν θυμάμαι καλα όμως δεν ειχε καν 1 γιγα ραμ. Ηταν σκαρτη 900mb...

Edit:Η ram τελικα ειναι 847mb όπως είδα σε screenshot απο antutu

Edited by nikos_nia86
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις. Θα τσιμπήσω το 2ρι αν ειναι!

 

Οπότε, πέρα απο΄VTE red bull 2gb rom και F1 coolpad, έχουμε άλλες αξιόλογες προτάσεις 2gb ram που να μη ξεφεύγουν πάνω από 150$ ?

 

ή έχουμε άλλη επιλογή φθηνή με 2g ram?

Edited by NecroDemonNZXT
Link to comment
Share on other sites

Asus ZenFone 5 Version 2GB 16GB με τον intel σε χρυσό που μπορώ να το βρω φτηνότερα?

 

Επειδη βγαζει πολλες εκδοχες ριξε μια ματια εδω http://www.kimovil.com/en/

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μεταξύ του ZOPPO Z999 και του JIAYU S3 με 3GB RAM , ποιο θα διαλέγατε??

και ας βάλω στην ερώτηση και το ZOPPO 3X (που η μόνη διαφορά σύμφωνα με την εταιρία είναι η ROM, που είναι 16GB αντί 32GB)

το Jiayu S3 έχει 2 φλας , αλλά το Zoppo νομίζω έχει πιο γρήγορη RAM και πέρα από GPS, GLONASS υποστηρίζει και BEIDU!

Ακόμη,οι επεξεργαστές δεν είναι ίδιοι!

Βοηθήστε λίγο...

ΥΓ: βέβαια έχω στο μυαλό μου και το Elephone P7000 που περιμένω να δω τι ρόλο βαράει, με 64bit επεξεργαστή, 3GB RAM, fingerprint και πιο δυνατή μπαταρία (???)

Link to comment
Share on other sites

Οτιδήποτε σε σύγκριση με Elephone είναι καλύτερο, λόγω ποιότητας κατασκευής ;)

Και το συγκεκριμένο UMi είναι αξιολογότατο μοντέλο.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα coolpad f1 ή Lenovo a806 από άποψη κάμερας?

τείνω προς coolpad τι λέτε?

από store μου είπανε Lenovo αλλά απο φωτό που είδα στο forum μου αρεσάν πιο πολύ του coolpad?

Edited by markosch
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μου ζητησανε κινητο και ταμπλετ μαξιμουμ μεχρι 80€... Επειδη δεν ψαχνω στα -80 (αλλα επειδη ειναι για αλλους,βαζω μεσα ακομα και τις προμηθειες τραπεζας, μεταφορικα κλπ... οποτε να ειναι το πολυ πολυ μεχρι 80). Σκεφτομαι για το Cubot s168 και το cube talk 7x.. Κατι αλλο;

 

Δες και cubot s200,πολυ πολυ καλύτερο,ίδια τιμή

Edited by nikos8k
τυπογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Ναι, απλά έλεγα για ένα κλικ κάτω, δλδ στην κατηγορία του s168..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με 80 ευρώ ποιο να προτιμήσω; Οι ίντσες που με ενδιαφέρουν είναι απο 4.5-5". Ψάχνω για κάτι σε λευκό χρώμα.

Ευχαριστώ.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη διαθετει περιπου 180€ για κινητο εγω τις πρωτεινα το coolpad f1 υπαρχει κανα καλυτερο σε αυτα τα λεφτα? και κανα 20αρικο παραπανω να ειναι δεν την πειραζει.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά με 80 ευρώ ποιο να προτιμήσω; Οι ίντσες που με ενδιαφέρουν είναι απο 4.5-5". Ψάχνω για κάτι σε λευκό χρώμα.

Ευχαριστώ.

 

Cubot s200

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια φιλη διαθετει περιπου 180€ για κινητο εγω τις πρωτεινα το coolpad f1 υπαρχει κανα καλυτερο σε αυτα τα λεφτα? και κανα 20αρικο παραπανω να ειναι δεν την πειραζει.

 

Coolpad f2 φυσικά!

Link to comment
Share on other sites

Καλο το f2 αλλα μονο αγγλικα και κινεζικα εχει

 

Που το είδες αυτό, έχει και Ελληνικά ... :blink:

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη διαθετει περιπου 180€ για κινητο εγω τις πρωτεινα το coolpad f1 υπαρχει κανα καλυτερο σε αυτα τα λεφτα? και κανα 20αρικο παραπανω να ειναι δεν την πειραζει.

Δες τα Huawei.

Κάνε το καλό, και άσε το WiFi της γιαγιάς ανοικτό 🙂
Φορητότητα προς Frog

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη διαθετει περιπου 180€ για κινητο εγω τις πρωτεινα το coolpad f1 υπαρχει κανα καλυτερο σε αυτα τα λεφτα? και κανα 20αρικο παραπανω να ειναι δεν την πειραζει.

Κοίταξε και το THL 5000

http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_68241.html

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Που το είδες αυτό, έχει και Ελληνικά ... :blink:

Δεν έχει ελληνικα κι είναι φουλ στη κινεζια, αλλά είναι πολυ καλή η συσκευη!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...