Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά μόνο το Lenovo K910 Vibe Z με Snapdragon*800*MSM8974 με 3050mAh μπαταρία για δίκαρτο, άλλο δεν ξέρω

Καλά χαρακτηριστικά αλλά άσχημο λίγο. Γενικά τα lenovo έχουν θέμα με τον σχεδιασμό. Θα περιμένω να περπατήσει λίγο το Z7 mini να δω πως θα τα πάει από διαχείριση μπαταρίας.

 

Αν είναι στο 3+ ώρες οθόνη θα είμαστε οκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κινητό χωρίς SD, είναι μιά βλακεία και μισή. Όταν θα πέσει κάτω το One+ και σπάσει η οθόνη του και δεν θα μπορείτε να το δουλέψετε για να πάρετε τις φωτό και τα βίντεο που έχετε τραβήξει, τότε θα καταλάβετε την αξία της SD, που θα την βγάζατε από το σπασμένο, θα την βάζατε σε ένα άλλο και θα είσασταν μιά χαρά. Όχι να κλαις και το κινητό και τα δεδομένα σου...
Link to comment
Share on other sites

Κινητό χωρίς SD, είναι μιά βλακεία και μισή. Όταν θα πέσει κάτω το One+ και σπάσει η οθόνη του και δεν θα μπορείτε να το δουλέψετε για να πάρετε τις φωτό και τα βίντεο που έχετε τραβήξει, τότε θα καταλάβετε την αξία της SD, που θα την βγάζατε από το σπασμένο, θα την βάζατε σε ένα άλλο και θα είσασταν μιά χαρά. Όχι να κλαις και το κινητό και τα δεδομένα σου...

Νομιζω οτι υπαρχει και το backup.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει, αλλά ποιός το κάνει. Συνήθως όλοι έχουν ένα backup από την τελευταία φορά που άλλαξαν τηλέφωνο. Σε όσους φίλους έχει τύχει το σκηνικό, χάσαν τουλάχιστον κάνα εξάμηνο φωτογραφίες...
Link to comment
Share on other sites

Είμαστε off-topic, αλλά μιας και έχει ενδιαφέρον η κουβέντα τη συνεχίζω...

 

Γι' αυτό το λόγο θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποια υπηρεσία cloud storage που συνεργάζεται με την εφαρμογή της κάμερας. Μόλις τραβήξεις τη φωτογραφία (ή μόλις βρεις wi-fi διαθέσιμο τελοσπάντων), ανεβαίνει στο dropbox/google+/flickr/younameit και είσαι έτοιμος...

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειμαστε off-topic αλλα κινητο χωρις εξωτερικη sd ειναι μεγαλη μ@λακια,το εκανε το μηλαρακι για να χρεωνει 100 ευρω για 8gb και το συνεχισαν και αλλοι!
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το skydive με το που πάρω μια φώτο αυτόματα ανεβαίνει εκεί και ταυτόχρονα κατεβαίνει και στο pc μου.

Η κάρτα μνήμης δεν μου λέει κάτι μου έχουν καεί 2 κάρτες σε κινητά και τα έχασα Όλα . Τώρα αν χακαρουν και την Microsoft θα δουν την κορμάρα μου με την τρίχα για πουλόβερ απ'τα καλοκαιρινά μου μπάνια τι να πω ;; :) .

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το εξης πρόβλημα στο mpai n7100 .Το τηλέφωνο μερικές φορες υπερθερμαινεται παρα πολύ και σβηνει.Με το που το ανοίγω(με άνοιγμα μπαταρίας) ή στάθμη της μπαταρίας έχει πεσει αρκετά.Έχω κανει επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, hard reset αλλά συνεχίζει το πρόβλημα.Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω το skydive με το που πάρω μια φώτο αυτόματα ανεβαίνει εκεί και ταυτόχρονα κατεβαίνει και στο pc μου.

 

Ναι, ακριβώς αυτό εννοώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά χαρακτηριστικά αλλά άσχημο λίγο. Γενικά τα lenovo έχουν θέμα με τον σχεδιασμό. Θα περιμένω να περπατήσει λίγο το Z7 mini να δω πως θα τα πάει από διαχείριση μπαταρίας.

 

Αν είναι στο 3+ ώρες οθόνη θα είμαστε οκ.

 

Το zte 7 max δειχνει να εχει οτι ζητας, δηλαδη snap 801, dual sim, sd card, 3000 mah...απλα δεν εχει περπατησει ακομα για να μαθουμε λεπτομερειες που δεν φαινονται στα σπεκ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Κινητό χωρίς SD, είναι μιά βλακεία και μισή. Όταν θα πέσει κάτω το One+ και σπάσει η οθόνη του και δεν θα μπορείτε να το δουλέψετε για να πάρετε τις φωτό και τα βίντεο που έχετε τραβήξει, τότε θα καταλάβετε την αξία της SD, που θα την βγάζατε από το σπασμένο, θα την βάζατε σε ένα άλλο και θα είσασταν μιά χαρά. Όχι να κλαις και το κινητό και τα δεδομένα σου...

 

Για να συνεχισω το οφτοπικ συμφωνω οτι θα ηταν προτιμοτερο να ειχαν ολα...αλλα δεν μπορει, καποιος λογος θα υπαρχει για να μην το εχουν ολα...ειτε σχεδιαστικος ειτε οτιδηποτε αλλο. Δεν το θεωρω λογο απορριψης κινητων και ειδικα ναυρχιδων.

 

Κανενας δεν εγγυαται οτι και η sd δεν θα μας...αποχαιρετησει ξαφνικα καποια στιγμη..οποτε παλι παπαλα(μου εχει τυχει σε dslr αλλα και κινητο). Η μονη ενδεδειγμενη σωστη λυση ειναι διπλο - μη πω τριπλο Backup σημαντικων δεδομενων σε φυσικο μεσο στο σπιτι μας και σε ενα cloud...αλλα ποιος το κανει!

Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω τι θα περνατε μεταξυ coolpad f1 και xiaomi redmi note που ειναι 2 τηλεφωνα παρομοιων specs, το τηλεφωνο θα χρησιμοποιηθει αρκετα σαν gps, και απο κει και περα λιγο απ'ολα,ομιλια, browsing, κανα viber κλπ.
Link to comment
Share on other sites

παιδια να ρωτησω τι θα περνατε μεταξυ coolpad f1 και xiaomi redmi note που ειναι 2 τηλεφωνα παρομοιων specs, το τηλεφωνο θα χρησιμοποιηθει αρκετα σαν gps, και απο κει και περα λιγο απ'ολα,ομιλια, browsing, κανα viber κλπ.

:p βλέπω ότι δεν έχω μόνο εγώ το ίδιο δίλλημα

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε xiaomi

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε xiaomi

 

Στην προηγουμένη σελίδα είχα ρωτήσει το ίδιο ακριβώς πράγμα , από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι +40 ευρώ τ' αξίζει το χιαομι. Αν μπορείς να δώσεις τα φώτα σου για κάρτα sd , δεδομένου ότι οι απαιτήσεις μου σε αποθηκευτικό χώρο δεν είναι μεγάλες μια κάρτα 8 ΜΒ class 4 είναι εντάξει ή θα έχουμε θέματα ?

Οι κάρτες sd που πουλάει το vicmall είναι αξιόπιστες ?

Edited by kostas45
Link to comment
Share on other sites

Στην προηγουμένη σελίδα είχα ρωτήσει το ίδιο ακριβώς πράγμα , από την απάντησή σου καταλαβαίνω ότι +40 ευρώ τ' αξίζει το χιαομι. Αν μπορείς να δώσεις τα φώτα σου για κάρτα sd , δεδομένου ότι οι απαιτήσεις μου σε αποθηκευτικό χώρο δεν είναι μεγάλες μια κάρτα 8 ΜΒ class 4 είναι εντάξει ή θα έχουμε θέματα ?

Οι κάρτες sd που πουλάει το vicmall είναι αξιόπιστες ?

 

Πήρα μια 8άρα απο vickmall και είναι προβληματική. Πηγα να πάρω backup την rom απο το recovery και δεν βλέπει την εξωτερική SD.

Πάρε καλύτερα μια απο Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

για να στειλω το τηλεφωνο πισω Κινα ποσα παει το ταχυδρομειο? αξιζει η ταλαιπωρια η' να το φταξω εδω ?
Link to comment
Share on other sites

για να στειλω το τηλεφωνο πισω Κινα ποσα παει το ταχυδρομειο? αξιζει η ταλαιπωρια η' να το φταξω εδω ?

 

έως 7 ευρώ αν θυμάμαι καλά και ένα δίμηνο το πήγαινε έλα

[sIGPIC][/sIGPIC] ΚΩΣΤΑΣ http://www.vstrom.gr/forum/
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση. Θέλω το HUAWEI Honor 3C ή το JIAYU 4GS. Τι μου προτείνετε;

Επίσης στα κινέζικα μαγαζιά τα βρίσκω στα 156 και 151 ευρώ αντίστοιχα ενώ στο ισπανικό antelife στα 137 και 152 αντίστοιχα.

Είναι όντως καλά ή το ισπανικό θα έχει κανένα επισκευασμένο;

Link to comment
Share on other sites

για να στειλω το τηλεφωνο πισω Κινα ποσα παει το ταχυδρομειο? αξιζει η ταλαιπωρια η' να το φταξω εδω ?

 

Επιδει θα πρεπει να είναι συστημενω 15€ το εστειλα εγω πριν 1,5 μηνα

 

Θα ηθελα να μου προτυνεται ένα τηλεφωνο....

Βασικες προιποθεσεις 2 σιμ, αποσπομενη μπαταρια (και μεγαλη αν γινεται) οπωσδηποτε, πολύ καλο gps, καλη φωτο και 5,5'....και συμφωνα με το ποσο που διαθετο οσο καλυτερο γινεται....320€ maximum

Edited by tsiglas
Huawei Mate 8, Samsung Galaxy Note 7, Samsung galaxy S7 edge, Lg V20, Huawei Mate 9, Samsung Galaxy S8+, Samsung Galaxy Note 8, Huawei Mate 10, Samsung galaxy S9+, Huawei P20 Pro Dual, Samsung Galaxy Note 9 Dual, Huawei Mate 20 Pro, Huawei P30, Huawei P30 pro, Samsung Galaxy S10+, Samsung Galaxy Note 10+, S21 Ultra, Samsung Zfold2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Πριν λίγες μέρες παρέλαβα από Κίνα ένα Samsung Galaxy S5 Clone. Το πρόβλημα είναι ότι οι συνομιλητές μου δεν με ακούνε καθαρά. Μάλιστα πολύ συχνά ακούνε μέσα στο τηλέφωνο τη φωνή τους. Επικοινώνησα με τον πωλητή ο οποίος μου είπε ότι χρειάζεται update η rom και όλα θα γίνουν. Μου έστειλε κάποιες οδηγίες και το flash tool για το update αλλά λείπουν κάποιοι drivers.

Εχω όμως τις παρακάτω ερωτήσεις τις οποίες πιστεύω μπορείτε να μου λύσετε με την εμπειρεία που έχετε:

1. Με αναβάθμιση του firmware πιστεύετε ότι το πρόβλημα θα λυθεί?

2. Πόσο επικίνδυνο είναι να κλειδώσει για πάντα το τηλέφωνο?

3. Υπάρχει περίπτωση να φταίει κάτι άλλο για το πρόβλημα?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και ελπίζω να μην έθεσα τα ερωτήματα σε λάθος thread.

Link to comment
Share on other sites

Σαν νουμερο είναι όντως μικρή η μπαταρία αλλά στην πράξη αν το είχε κανένας να μας έλεγε...

 

Δεν το έχει και κανένας να μας κάνει κανένα review! Από την άλλη το Honor έχει αυτά τα on screen buttons που με χαλάνε πολύ...

 

Κάποιος καμία πρόταση για δικαρτο με επεξεργαστή εκτός MTK; Τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα...

 

1, http://www.coolicool.com/zte-nubia-z7-max-4g-lte-qualcomm-snapdragon-801-25ghz-quad-core-55-inch-fhd-screen-4g-smartphone-g-33825?currency=EUR

 

2, http://www.b2cbuying.com/oneplus-one-16g.html

 

3, http://www.b2cbuying.com/zte-grand-s-ii-smartphone.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σου.

 

Το πρώτο δεν μου ανοίγει. Το OPO είναι κορυφαίο αλλά μονοκαρτο. Όπως και το Zte.

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι σε αγορά νέου κινητού μιας και το παλιό Jiayu g4a τα εφτησε.

 

Είμαι μεταξυ jiayu g4s (2 x 16) και xiaomi 1s (1 x 8)

To ξέρω ότι το Jiayu είναι στα χαρτιά καλύτερο αλλα επιδη είχα κάποια θεματάκια με το G4a (όπως το ότι σφυριζε στο 3g με κάποια τηλέφωνα) σκέφτομαι και το xiaomi ως ποιο

αξιόπιστο. Επίσης επιδή χρησιμοποιω πολύ sports traker με ενδιαφέρει και το καλό gps.

Οι 4,7 ίντσες είναι ένα μέγεθος που με βολευει.

Η χρήση που κάνει είναι σκληρή

Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο δεκτή η πρόταση

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι σε αγορά νέου κινητού μιας και το παλιό Jiayu g4a τα εφτησε.

 

Είμαι μεταξυ jiayu g4s (2 x 16) και xiaomi 1s (1 x 8)

To ξέρω ότι το Jiayu είναι στα χαρτιά καλύτερο αλλα επιδη είχα κάποια θεματάκια με το G4a (όπως το ότι σφυριζε στο 3g με κάποια τηλέφωνα) σκέφτομαι και το xiaomi ως ποιο

αξιόπιστο. Επίσης επιδή χρησιμοποιω πολύ sports traker με ενδιαφέρει και το καλό gps.

Οι 4,7 ίντσες είναι ένα μέγεθος που με βολευει.

Η χρήση που κάνει είναι σκληρή

Αν έχετε να προτείνετε και κάτι άλλο δεκτή η πρόταση

Coolpad F1.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...