Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

2000 μόνο για μπαταρία? Λίγο μικρή

 

Πρόσφατα διάβασα ανακοίνωση μαγαζιού ότι διακόπτει τα lenovo λόγω κακής ποιότητας

εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

2000 μόνο για μπαταρία? Λίγο μικρή

 

Πρόσφατα διάβασα ανακοίνωση μαγαζιού ότι διακόπτει τα lenovo λόγω κακής ποιότητας

 

link?

Μάλλον θα τα "έσπασαν" στη συμφωνία αν είναι έτσι...

Link to comment
Share on other sites

2000 μόνο για μπαταρία? Λίγο μικρή

 

Πρόσφατα διάβασα ανακοίνωση μαγαζιού ότι διακόπτει τα lenovo λόγω κακής ποιότητας

 

Το to2c ήταν και ενημερώνει με μαιλ :

 

"Sorry , We stop selling this kind of mobile phones

 

We regret to tell you that *we have got some Phone products off the shelves. There include these model: Lenovo A376, Lenovo A760, Lenovo A850, Lenovo A850i, Lenovo*K900, Lenovo*S650, Lenovo*S960, Lenovo*S820, Lenovo*P780, Lenovo*A789, Lenovo*A800, Lenovo*S720, Lenovo*S920, etc.*

 

Sorry , We stop selling this model because market phone wholesaler sell refurbished phones or repaired phone as new phone . the only difference is the Motherboard and poor quality 1:1 accessories , such as poor quality battery , poor quality earphone , charger ,usb cable and so on .

 

It is really hard to found out which one is 100% new or not , it is sure 100% that 50% of them are not new , and 100% of them are not new if it is sold with cheap price"

 

Άρα τα σπάσανε με τον προμηθευτή τους και όχι με την Lenovo γιατί λέει ότι τους προμηθεύει επισκευασμένα και όχι καινούργια κινητά.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ποιο απο τα 3 κινητα μου προτείνεται...όσο περισσοτερες γνωμες τοσο καλυτερα... :)

 

THL 5000 SmartPhone MTK6592 turbo Octa Core 2.0GHZ 5.0inch FHD 2GB RAM 16GB ROM With NFC 5000MAH battery

Huawei Honor 6 4G LTE SmartPhone Android 4.4 Octa Core 3GB 16GB 5 Inch 13MP camera Dual Sim

ZTE Nubia Z7 Mini 4G LTE Android 4.4 2.3GHZ 5.0'' 1080P RAM 2GB ROM 16GB SmartPhone

 

ευχαριστω

 

έχεις λιστάρει 3 κορυφαία κινητά, οι δικές σου ανάγκες ποιες είναι;

Προτιμάς πχ καλή κάμερα, καλό gps ή καλή διάρκεια μπαταρίας;

Πχ, το thl 5000 έχει κορυφαία μπαταρία αλλά από κάμερα και ταχύτητα απόκρισης δεν είναι εξίσου κορυφαίο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ψάχνω ένα κινητό κυρίως για games (όχι shooting κλπ που είναι ιδιαίτερα απαιτητικά), internet και video με 5' οθόνη, σχετικά αξιόπιστο αλλά να μη χρειάζεται custom rom, rooting κλπ γιατί δεν υπάρχει ούτε χρόνος ούτε και διαθεση να ασχοληθεί ο ανθρωπος που το θέλει. Τιμή μέχρι 140 ευρώ. Ψάχνοντας βλέπω με καλό μάτι τα cubot x6 και cubot s308. Ποιό απο τα 2 προτείνετε; αν υπάρχει και κάτι άλλο ευπρόσδεκτο, αρκεί το μόνο που θα χρειάζεται να είναι η σιμ :p
Link to comment
Share on other sites

2000 μόνο για μπαταρία? Λίγο μικρή

 

Πρόσφατα διάβασα ανακοίνωση μαγαζιού ότι διακόπτει τα lenovo λόγω κακής ποιότητας

 

Υπάρχουν πολλές μαϊμούδες πλέον Lenovo στην αγορά και ιδικά το 650 660 και όχι μόνο.... είναι ακριβές αντίγραφα των γνησίων όμως δεν έχουν καμία σχέση με τα γνήσια γνωστός μου πήρε ένα τέτοιο και του κάηκε στην πρώτη φόρτιση μόνο που δεν έσκασε το κινητοί ήταν ένα lenovo 650 προσοχή προσοχή!!!!!!! Το πούλησαν για γνήσιο !!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν πολλές μαϊμούδες πλέον Lenovo στην αγορά και ιδικά το 650 660 και όχι μόνο.... είναι ακριβές αντίγραφα των γνησίων όμως δεν έχουν καμία σχέση με τα γνήσια γνωστός μου πήρε ένα τέτοιο και του κάηκε στην πρώτη φόρτιση μόνο που δεν έσκασε το κινητοί ήταν ένα lenovo 650 προσοχή προσοχή!!!!!!! Το πούλησαν για γνήσιο !!!!!!!!!!!!!

 

Από που το αγόρασε ?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μία φίλη ένα κινητό μέχρι 150 ευρώ με κορυφαία κάμερα και με κομψό σχεδιασμό.

Της έχει γυαλίσει το inew v3 αλλά δεν ξέρω αν έχει καλή κάμερα.

Τι να της προτείνω?

Link to comment
Share on other sites

Θέλει μία φίλη ένα κινητό μέχρι 150 ευρώ με κορυφαία κάμερα και με κομψό σχεδιασμό.

Της έχει γυαλίσει το inew v3 αλλά δεν ξέρω αν έχει καλή κάμερα.

Τι να της προτείνω?

 

Δες αυτο σε διαφορα χρωματα:

http://www.minideal.net/catalogsearch/result/?q=S850

 

Στο νημα του εχουν αναφερθει θετικα σχολια, ριξε μια ματια. Αλλη κλαση ποιοτικα σε σχεση με το v3.

Link to comment
Share on other sites

Από που το αγόρασε ?

 

Αυτός το πήρε από κάποιον από εδώ και αυτός του είπε ότι το είχε αγοράσει από aliexpress αλλά αυτό το είχα διαβάσει και σε άλλο φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Το to2c ήταν και ενημερώνει με μαιλ :

 

"Sorry , We stop selling this kind of mobile phones

 

We regret to tell you that *we have got some Phone products off the shelves. There include these model: Lenovo A376, Lenovo A760, Lenovo A850, Lenovo A850i, Lenovo*K900, Lenovo*S650, Lenovo*S960, Lenovo*S820, Lenovo*P780, Lenovo*A789, Lenovo*A800, Lenovo*S720, Lenovo*S920, etc.*

 

Sorry , We stop selling this model because market phone wholesaler sell refurbished phones or repaired phone as new phone . the only difference is the Motherboard and poor quality 1:1 accessories , such as poor quality battery , poor quality earphone , charger ,usb cable and so on .

 

It is really hard to found out which one is 100% new or not , it is sure 100% that 50% of them are not new , and 100% of them are not new if it is sold with cheap price"

 

Άρα τα σπάσανε με τον προμηθευτή τους και όχι με την Lenovo γιατί λέει ότι τους προμηθεύει επισκευασμένα και όχι καινούργια κινητά.

 

Με κάλυψες. Καλό είναι να βάζουμε το λινκ σε τέτοιες περιπτώσεις γτ δημιουργούν λάθος συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites

Και καλύτερη κάμερα φαντάζομαι?

Βλέπω όμως 1gb ram,2000 μπαταρία και 6582 τετραπύρηνος...

 

Τα σπεκ ειναι απλα νουμερα, η εμπειρια χρησης και η ποιοτητα ειναι που μετραει. Με βαση τις προτεραιοτητες που εθεσες θεωρω οτι ειναι πολυ καλη περιπτωση. Για επιδοσεις κοιτα και το επισης lenovo a8 wcdma/4g (2gb ram, 8core, 13mp, 16gb rom). Δεν εχει παραλαβει καποιος στο φορουμ για να μαθουμε λεπτομερειες.

Link to comment
Share on other sites

Φιλος θελει ενα 5.5inches οικονομικο......εχω δει αυτα τα 2 >>>>>>

1)http://www.vickmall.com/amoi-a900w-smartphone-mtk6582-quad-core-android-4-2-1gb-ram-8gb-rom-5-5inch-ips-1280x720-screen.html

2)http://www.minideal.net/leagoo-lead1-5-5-android-4-4-mtk6582-quad-core-1gb-8gb-gps-unlocked-smartphone.html

 

Καποια γνωμη για τα παραπανω ή κατι αλλο?

Οσο μεγαλωνω μαθαινω.......!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη γνώμη σας παρακαλώ.

Έχω 4-5 χρόνια το iphone 3gs και επιτέλους ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό.

Είμαι ανάμεσα σε xiaomi hongmi 1s και xiaomi mi3. Ξέρω θα μου πείτε άλλη τιμή το ένα, άλλη το άλλο.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω τρομερές απαιτήσεις από το κινητό. Δεν το θέλω για παιχνίδια, κυρίως browsing και λίγο facebook (δεν το πολυχρησιμοποιώ όταν δεν είμαι σε υπολογιστή ή στο ipad).

Η διαφορά είναι στον επεξεργαστή, φωτογραφική και ραμ/ρομ. Ικανές διαφορές όμως για να με κάνουν να μην επιλέξω το hongmi 1s; Υπόψη ότι δεν είχα ποτέ επαφή με android κινητά.

Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμα λόγος παραπάνω που δεν έχεις άλλη εμπειρία από Android να διαλέξεις το πιο οικονομικό. Αν πάλι δεν είναι προτεραιότητά σου η τιμή τότε πάρε το m3.Αν γενικά δεν έχεις κανένα κόλλημα με χρήματα ή σπεκς πάρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά. Το σίγουρο είναι ότι για τη χρήση που θες το κινητό, κάνουν και τα δύο.
Link to comment
Share on other sites

είμαι με το δάχτυλο στην σκανδάλη μεταξύ redmi note & asus zenfone 5 πιο να χτυπήσω ;;;

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμα λόγος παραπάνω που δεν έχεις άλλη εμπειρία από Android να διαλέξεις το πιο οικονομικό. Αν πάλι δεν είναι προτεραιότητά σου η τιμή τότε πάρε το m3.Αν γενικά δεν έχεις κανένα κόλλημα με χρήματα ή σπεκς πάρε αυτό που σου αρέσει πιο πολύ εμφανισιακά. Το σίγουρο είναι ότι για τη χρήση που θες το κινητό, κάνουν και τα δύο.

 

Κοίτα η αλήθεια οικονομικά θα ήθελα το πιο φθηνό λόγω πρώτης επαφής με κινέζικα και android λογισμικό. Μάζεψα τα χρήματα για να πάρω το mi3 αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τελικά τα specs του θα τα χρησιμοποιήσω ποτέ μιας και παιχνίδια δεν παίζω, που λογικά αυτό χρειάζεται περισσότερη ραμ/επεξεργαστή. Το κινητό κυρίως θα το έχω για μηνύματα από whatsapp/viber και browsing. Οπότε μάλλον να ξεκινήσω με το s1 και βλέπουμε στην πορεία; Αφού απ' ότι διαβάζω ούτε κολλάει και είναι μια χαρά για τα βασικά, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά Καλημέρα, ταλαντευομαι εδώ και μέρες ανάμεσα στο f1 το Lenovo s660 και το xiaomi s1 . Εσείς τι θα μου προτείνατε ?
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα η αλήθεια οικονομικά θα ήθελα το πιο φθηνό λόγω πρώτης επαφής με κινέζικα και android λογισμικό. Μάζεψα τα χρήματα για να πάρω το mi3 αλλά δεν είμαι σίγουρος αν τελικά τα specs του θα τα χρησιμοποιήσω ποτέ μιας και παιχνίδια δεν παίζω, που λογικά αυτό χρειάζεται περισσότερη ραμ/επεξεργαστή. Το κινητό κυρίως θα το έχω για μηνύματα από whatsapp/viber και browsing. Οπότε μάλλον να ξεκινήσω με το s1 και βλέπουμε στην πορεία; Αφού απ' ότι διαβάζω ούτε κολλάει και είναι μια χαρά για τα βασικά, σωστά;

Για αρχή στα android θα σε κάλυψη και με το παραπάνω το hongmi 1s ..

Δεν χρειάζεται να ξανοιχτεις παραπάνω σε χρήματα..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

είμαι με το δάχτυλο στην σκανδάλη μεταξύ redmi note & asus zenfone 5 πιο να χτυπήσω ;;;

 

Τελικά επέλεξα το redmi note πιστεύω να μην το μετανιώσω.

Ακόμα προλαβαίνω να αλλάξω την παραγγελιά.

Xiaomi redmi note 3G - xiaomi redmi pro. - Meizu pro 6 plus.

Mi A3 [Laurel Sprout] Realme 9 pro 5G 6/128, S22 ultra Snapdragon.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τη γνώμη σας παρακαλώ.

Έχω 4-5 χρόνια το iphone 3gs και επιτέλους ήρθε η ώρα να αλλάξω κινητό.

Είμαι ανάμεσα σε xiaomi hongmi 1s και xiaomi mi3. Ξέρω θα μου πείτε άλλη τιμή το ένα, άλλη το άλλο.

Το θέμα είναι ότι δεν έχω τρομερές απαιτήσεις από το κινητό. Δεν το θέλω για παιχνίδια, κυρίως browsing και λίγο facebook (δεν το πολυχρησιμοποιώ όταν δεν είμαι σε υπολογιστή ή στο ipad).

Η διαφορά είναι στον επεξεργαστή, φωτογραφική και ραμ/ρομ. Ικανές διαφορές όμως για να με κάνουν να μην επιλέξω το hongmi 1s; Υπόψη ότι δεν είχα ποτέ επαφή με android κινητά.

Δες το Coolpad F1 με μολις 10$ παραπανω απο το εξαιρετικο Hogmi.Με 8πυρηνο επεξεργαστη,2GB ram και πραγματικα ποιοτικοτατη κατασκευη.Χτες ηρθε ενα για ενα φιλο και επαθα πλακα.Ειναι αρκετα ελαφρυ και δουλευεται αριστα με ενα χερι,ενω για το Hogmi εχω διαβασει οτι ειναι πιο βαρυ και ογκωδες με οθονη 4.7''.Και περιμενω πλεον με μεγαλυτερη ανυπομονησια το δικο μου.Θα σε καλυψει απολυτα.Σε τιμη χωμα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά Καλημέρα, ταλαντευομαι εδώ και μέρες ανάμεσα στο f1 το Lenovo s660 και το xiaomi s1 . Εσείς τι θα μου προτείνατε ?

 

Πριν το πιασω στα χερια μου,προτεινα παντα Coolpad F1.Τωρα που το πιασα?ΜΟΝΟ Coolpad F1!Κορυφαιο VFM κινητο!Ισως το καλυτερο VFM που περασε απο τα χερια μου!

Edited by arisg90
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...