Jump to content

Κινέζικα κινητά: Σχόλια, τιμές, συγκρίσεις, απορίες


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ έχω ξαναπεί, ότι έχω κάνει με το GT99, πλοήγηση με βροχή σε σοκάκια και με δέντρα από πάνω και το Sygic δεν έχασε πόντο από την διαδρομή. Άλλο το έχω πάρει φτηνό κινέζο και μπορεί να είναι σε κάποιες παρτίδες μέτρια ή κακοτοποθετημένη η κεραία του και άλλο το να είναι γενικά το MTK φόλα στην λειτουργία του GPS.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλύτερο κινητό γύρο στα 100-130 ευρώ;Απο το λίγο ψάξημο που εχω κάνει μου φένεται το LENOVO A820.Καμία άλλη πρότασης;
Link to comment
Share on other sites

ωραια οπως ρωτησα και στο αντιστοιχο τοπικ οποιος ξερει τροπους που μπορουμε hardwareικα να διορθωσουμε την κεραια gps ας μας πει!
Link to comment
Share on other sites

Ανοίγεις το κινητό,βρίσκεις που είναι η κεραία και συνδέεις ένα σύρμα π.χ.
περιγράφει τον τρόπο που γίνεται αυτό στο iocean x7
Link to comment
Share on other sites

Σταυρο για τα THL W100 το λες, οτι εχουν μεγαλο SAR?

πλάκα κάνω φυσικά.

Sorry αλλα τρεις τεσσερις διαφορετικες μαρκες κινεζικων ΟΛΕΣ με mtk ΟΛΕΣ εχουν θεμα με gps.και δεν μιλαω για το οτι αργουν να βρουν σημα γιατι αυτο για μενα ΔΕΝ υπαρχει σαν προβλημα .ειναι θεμα ρυθμισεων.(παρολα αυτα εχω κανει οοοολα τα τρικ που υπαρχουν gps.conf κλπ mtkgps....)αλλα το οτι ξαφνικα το στιγμα μου παει σε αλλους δρομους,ο χαρτης γυριζει γυρω γυρω ΜΟΝΟ στα κινητα με mtk κατι λεει αυτο.μολις βαζω εξωτερικο bt gps δεκτη ολα τελεια.

στα htc που ειχα με snapdragon δεν υπηρχε θεμα παρα μονο οταν εβαζα θηκη και μειωνοταν το σημα σε στενα μεσα και το εχανε.

THL W8, Zopo ZP810, άριστη πλοήγηση με απόλυτη ακρίβεια, μέσα σ αμάξι, όπως κι ο Asterisd με το GT99

Καλύτερο κινητό γύρο στα 100-130 ευρώ;Απο το λίγο ψάξημο που εχω κάνει μου φένεται το LENOVO A820.Καμία άλλη πρότασης;

Lenovo A706, THL W100s, Zopo ZP820

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κάνω φυσικά.

THL W8, Zopo ZP810, άριστη πλοήγηση με απόλυτη ακρίβεια, μέσα σ αμάξι, όπως κι ο Asterisd με το GT99

 

Lenovo A706, THL W100s, Zopo ZP820

με θηκη σιλικονης η χωρις οι δοκιμες σου?γιατι με, εχω δει μεγαλη διαφορα προς το χειροτερο
Link to comment
Share on other sites

A) THL W100S Minideal.net / Antelife.com ~150$

B) ZOPO Radien ZP820 Minideal ~150$ / Geekbuing ~160$

Γ) Lenovo A706 minideal.net / Geekbuing.com / Merimobiles.com ~140$

Δ) ZTE V967s minideal.net ~155$

 

Στα μόνα που έχω βρει το SAR

SAR Lenovo A706 = 0.79

SAR THL W100 = 0,645

SAR ZTE V967s = 0,78

 

Παρολαυτά δεν μπορει να εμπιστευτεί κανείς τους Κινέζους κατασκευαστές

Και τα λεγόμενά τους εύκολα !

Με το Bluetooth την Sim Cosmote και ΜΤΚ6589 τελικά υπάρχει γενικό πρόβλημα?

Με τους ΜΤΚ6582 υπάρχει το ίδιο πρόβλημα?

Θέλω να παραγγειλω από Δευτέρα και δεν έχω αποφασίσει ακόμα :O

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

πλάκα κάνω φυσικά.

THL W8, Zopo ZP810, άριστη πλοήγηση με απόλυτη ακρίβεια, μέσα σ αμάξι, όπως κι ο Asterisd με το GT99

 

Lenovo A706, THL W100s, Zopo ZP820

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Σχετικά με την μπαταρία τι γίνεται,κατά μέσο ορο κάθε πόσο θέλει φόρτηση;

Το zopo μ φένεται καλύτερο απο τα άλλα 2,κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

με θηκη σιλικονης η χωρις οι δοκιμες σου?γιατι με, εχω δει μεγαλη διαφορα προς το χειροτερο
to zopo το χα σε θήκη σιλικόνης χοντρή. το thl w8 το χω σε πλαστική σκληρή θήκη

 

A) THL W100S Minideal.net / Antelife.com ~150$

B) ZOPO Radien ZP820 Minideal ~150$ / Geekbuing ~160$

Γ) Lenovo A706 minideal.net / Geekbuing.com / Merimobiles.com ~140$

Δ) ZTE V967s minideal.net ~155$

 

Στα μόνα που έχω βρει το SAR

SAR Lenovo A706 = 0.79

SAR THL W100 = 0,645

SAR ZTE V967s = 0,78

[...]

εκεί κυμαίνονται τα sar όλων, όπως έχω ξαναναφέρει. Με εξαίρεση συσκευές που χουν μεταλλικά μέρη στη περιοχή της κεραίας, τα οποία αναγκάζουν τη συσκευη να εκπέμπει περισσότερο, αλλά όχι σημαντικά παραπάνω

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

Σχετικά με την μπαταρία τι γίνεται,κατά μέσο ορο κάθε πόσο θέλει φόρτηση;

Το zopo μ φένεται καλύτερο απο τα άλλα 2,κάνω λάθος;

μια φορά τη μέρα αρκεί, όταν κοιμάσαι, πέραν του thl w100s που χει μικρότερη μπαταρία και αν κάνεις πολύ βαριά χρήση μπορεί να μην κρατήσει όλη μερα
Link to comment
Share on other sites

to zopo το χα σε θήκη σιλικόνης χοντρή. το thl w8 το χω σε πλαστική σκληρή θήκη

 

τι να πω εγω και στο htc και στο zopo 980 ειδικα με θηκη σιλικονης στα στενα του πειραια καστελλα εχανε που και που το σημα αλλα με το zopo κανει και τα κουφα που ανεφερα.ειδικα εν σταση γυριζει πολλες φορες γυρω γυρω με δειχνει σε διπλανους δρομους.σε φαναρια γυριζει μια απο εδω μια απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω εγω και στο htc και στο zopo 980 ειδικα με θηκη σιλικονης στα στενα του πειραια καστελλα εχανε που και που το σημα αλλα με το zopo κανει και τα κουφα που ανεφερα.ειδικα εν σταση γυριζει πολλες φορες γυρω γυρω με δειχνει σε διπλανους δρομους.σε φαναρια γυριζει μια απο εδω μια απο εκει.

το zp980 δεν έχει ecompass; γιατι αυτά που λες δείχνουν πως δεν έχει, και γι αυτό δεν προσανατολίζεται το κινητό.

τώρα για την απώλεια σήματος gps, δεν ξέρω τι λέει το zp980 από κεραία

Link to comment
Share on other sites

το zp980 δεν έχει ecompass; γιατι αυτά που λες δείχνουν πως δεν έχει, και γι αυτό δεν προσανατολίζεται το κινητό.

τώρα για την απώλεια σήματος gps, δεν ξέρω τι λέει το zp980 από κεραία

 

e compass που βλέπουμε αν έχει;

Link to comment
Share on other sites

e compass που βλέπουμε αν έχει;

Έχει το zp980, βάλε μια εφαρμογή πυξίδας, και δες αν λειτουργεί σωστά. Γιατί για να χάνει τον προσανατολισμό κατά την πλοήγηση, σημαινει πως η πυξίδα του πάει άλλα ντ άλλων

Link to comment
Share on other sites

Έχει το zp980, βάλε μια εφαρμογή πυξίδας, και δες αν λειτουργεί σωστά. Γιατί για να χάνει τον προσανατολισμό κατά την πλοήγηση, σημαινει πως η πυξίδα του πάει άλλα ντ άλλων

 

Τα προβλήματα που βλέπω είναι τα εξής.

Πηγαίνω στον Κηφισό πχ δεν έχει ψηλά κτίρια χάνει στιγμιαία το σήμα.επανέρχεται.μπαίνω Πειραιά σταματάω φανάρι.Ο κερσορας συνεχίζει να προχωράει.Μετά από λίγο επανέρχεται εκεί που είμαι.στρίβω σε στενό καθυστερεί να με δείξει ότι έστριψα.

Άλλο παράδειγμα.κορυδαλλός.σταματάω φανάρι και ο χάρτης γυρίζει μια από εδώ μια από εκεί.Όταν ξεκινήσω μια χαρά δείχνει το στίγμα όπως πάω.εν στασει συνήθως γίνεται μόνο.

Το ότι έχανε το σήμα στιγμιαία μου το έκανε και στο HTC κινητό που είχα.Τα άλλα όχι.Φυσικά μόλις βάζω τον εξωτερικό δέκτη bt GPS είναι όλα τέλεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβλήματα που βλέπω είναι τα εξής.

Πηγαίνω στον Κηφισό πχ δεν έχει ψηλά κτίρια χάνει στιγμιαία το σήμα.επανέρχεται.μπαίνω Πειραιά σταματάω φανάρι.Ο κερσορας συνεχίζει να προχωράει.Μετά από λίγο επανέρχεται εκεί που είμαι.στρίβω σε στενό καθυστερεί να με δείξει ότι έστριψα.

Άλλο παράδειγμα.κορυδαλλός.σταματάω φανάρι και ο χάρτης γυρίζει μια από εδώ μια από εκεί.Όταν ξεκινήσω μια χαρά δείχνει το στίγμα όπως πάω.εν στασει συνήθως γίνεται μόνο.

Το ότι έχανε το σήμα στιγμιαία μου το έκανε και στο HTC κινητό που είχα.Τα άλλα όχι.Φυσικά μόλις βάζω τον εξωτερικό δέκτη bt GPS είναι όλα τέλεια.

δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο και δεν ξέρω σε τι οφείλεται.

Από περιέργια πρόσθετε αυτή τη γραμμή

dalvik.vm.execution-mode=int:fast

στο /system/build.prop, κάνε επανακίνηση και δοκίμασε

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να πάρω το THL W100S. :)

Το βρίσκω στο

minideal.net ~ 150$ με δώρο θήκη σιλικονης και προστασία οθόνης.

antelife ~150$ με δώρο θήκη δερματίνης και προστασία οθόνης.

Pandawill ~150$ με δώρο θήκη σιλικονης και προστασία οθόνης.

 

Όλα γνωστά μαγαζιά. Αλλά μήπως πρέπει να αποφύγω κάποιο ?

 

Ερώτηση: το κινητό έχει ecompass? :!:

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χρειάζομαι τα φώτα σας!

Είμαι χρόνια χρήστης Android αλλά πρώτη φορά σκέφτομαι να πάρω κινέζικο. Είναι τόσες πολλές οι μάρκες που δεν βγάζω άκρη!

Ψάχνω ένα κινητό με 4,7-5" οθόνη (κατά προτίμηση με καλή ανάλυση και ωραία χρώματα), τουλάχιστον 1 GB ram, έναν όσο το δυνατόν γρήγορο επεξεργαρστή σε σχέση με τα λεφτά που δίνω, μπαταρία που να κρατάει μια μέρα με αρκετή χρήση και επειδή έρχομαι απο galaxy nexus που έχει τεράστιο development, αν γίνεται να πειραχτεί με root, custom roms κλπ (δεν ξέρω αν είναι κάτι που συνηθίζεται σε κινέζικα κινητά). Επειδή είμαι σε low budget mode, δε θα ήθελα να δώσω πάνω από 150 ευρώ.

Ελπίζω να μη ζητάω πολλά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Edit:

Αυτό μου γυάλισε λίγο: http://www.to2c.com/thl-w200-smartphone-mtk6589t-1-5ghz-android-4-2-with-5-0inch-ips-screen-1280-x-720-pixels.html

Αξίζει?

Edited by lexran86
Link to comment
Share on other sites

δεν έχω δει ποτέ κάτι τέτοιο και δεν ξέρω σε τι οφείλεται.

Από περιέργια πρόσθετε αυτή τη γραμμή

dalvik.vm.execution-mode=int:fast

στο /system/build.prop, κάνε επανακίνηση και δοκίμασε

τα εχω κανει ολα τα τρικ που υπαρχουν :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Χρειάζομαι τα φώτα σας!

Είμαι χρόνια χρήστης Android αλλά πρώτη φορά σκέφτομαι να πάρω κινέζικο. Είναι τόσες πολλές οι μάρκες που δεν βγάζω άκρη!

Ψάχνω ένα κινητό με 4,7-5" οθόνη (κατά προτίμηση με καλή ανάλυση και ωραία χρώματα), τουλάχιστον 1 GB ram, έναν όσο το δυνατόν γρήγορο επεξεργαρστή σε σχέση με τα λεφτά που δίνω, μπαταρία που να κρατάει μια μέρα με αρκετή χρήση και επειδή έρχομαι απο galaxy nexus που έχει τεράστιο development, αν γίνεται να πειραχτεί με root, custom roms κλπ (δεν ξέρω αν είναι κάτι που συνηθίζεται σε κινέζικα κινητά). Επειδή είμαι σε low budget mode, δε θα ήθελα να δώσω πάνω από 150 ευρώ.

Ελπίζω να μη ζητάω πολλά!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Edit:

Αυτό μου γυάλισε λίγο: http://www.to2c.com/thl-w200-smartphone-mtk6589t-1-5ghz-android-4-2-with-5-0inch-ips-screen-1280-x-720-pixels.html

Αξίζει?

Όχι δεν αξίζει αυτό. Το THL W8 πάρε, το καλύτερο στα λεφτά αυτά
Link to comment
Share on other sites

@gerstavros Υπάρχει τρόπος σε ρουτ κινητό να κάνουμε το GPS να μην βλέπει την εσωτερική πυξίδα που λέγαμε και μέσω κάποιας εφαρμογής να βλέπει μια καλύτερη έστω και μέσω software ή λέω π@Π@ριες;
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν αξίζει αυτό. Το THL W8 πάρε, το καλύτερο στα λεφτά αυτά

 

Μιας και ανεφερες αυτο το τηλεφωνο (thl w8)....παιρνω την ευκαιρια να σε ρωτησω....

Του περασα την GravityMod2...

Παιζει τωρα να βρουμε κανενα custom kernel που να υποστηριζει fast charge ή ισως over clock???

Οχι οτι ειναι αναγκαιο...απλα για να "παιξουμε" λιγο...;);):D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

θέλω να ρωτήσω για τα κινητά της Lenovo και συγκεκριμένα για την σειρά Α πχ Α830 και Α820.

Ποιο είναι καλύτερο και πιο αξιόπιστο σε γενικές γραμμές; Θα προτιμούσα κάποιο με 4,5" οθόνη αλλά δεν με πειράζει αν είναι και 5"

Με ενδιαφέρει να μπορώ να βάλω gapps και να υποστηρίζονται όλα αυτά που σήμερα θεωρούμαι δεδομένα πχ καλό σήμα wi-fi και κινητού δικτύου 3G/2G, καλή αυτονομία και δυνατότητες απο πλευράς παραμετροποίησης αλλά και υποστήριξης (προβλήματα/bugs, custom ROMs).

 

Ευχαριστώ

ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ

Pocophone F1 // iPhone X // Nokia N9 64GB

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να πάρω το THL W100S. :)

Το βρίσκω στο

minideal.net ~ 150$ με δώρο θήκη σιλικονης και προστασία οθόνης.

antelife ~150$ με δώρο θήκη δερματίνης και προστασία οθόνης.

Pandawill ~150$ με δώρο θήκη σιλικονης και προστασία οθόνης.

 

Όλα γνωστά μαγαζιά. Αλλά μήπως πρέπει να αποφύγω κάποιο ?

 

Ερώτηση: το κινητό έχει ecompass? :!:

 

Μακριά από pandawill. Το κινητό δεν μου ήρθε ποτέ, καθυστερούσαν το refund, το οποίο έκανα 2 και πλέον μήνες να λάβω (έπειτα από απειλές για μηνύσεις σε τοπικά δικηγορικά γραφεία).

Το minideal δείχνουν να εμπιστεύονται οι περισσότεροι. Για το antelife δεν γνωρίζω, αν και έχω διαβάσει και θετικά αλλά και αρνητικά σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αποφάσισα να πάρω το THL W100S. :)

Το βρίσκω στο

minideal.net ~ 150$ με δώρο θήκη σιλικονης και προστασία οθόνης.

antelife ~150$ με δώρο θήκη δερματίνης και προστασία οθόνης.

Pandawill ~150$ με δώρο θήκη σιλικονης και προστασία οθόνης.

 

Όλα γνωστά μαγαζιά. Αλλά μήπως πρέπει να αποφύγω κάποιο ?

 

Ερώτηση: το κινητό έχει ecompass? :!:

Minideal ασυζητητι.Το πιο γρηγορο και αξιοπιστο.Μακρυα απο antelife.Ειναι τα ζωα μου αργα.Θα σου σπασουν τα νευρα.Για Pandawill δες απο κατω.

 

Μακριά από pandawill. Το κινητό δεν μου ήρθε ποτέ, καθυστερούσαν το refund, το οποίο έκανα 2 και πλέον μήνες να λάβω (έπειτα από απειλές για μηνύσεις σε τοπικά δικηγορικά γραφεία).

Το minideal δείχνουν να εμπιστεύονται οι περισσότεροι. Για το antelife δεν γνωρίζω, αν και έχω διαβάσει και θετικά αλλά και αρνητικά σχόλια.

 

Προσωπικη εμπειρια.Μεχρι στιγμης 7 παραγγελιες.Οι 3 στο δρομο.Οι 4 εξαιρετικες ηρθαν κομπλε.Για τη μια μαλιστα πηρα tracking number σε 2 μερες ,σε 3 μπηκε αεροπλανο και σε 4 ηρθε Ελλαδα.Προσωπικο ρεκορ.Συνολο κατω απο 15 μερες.Για τις 3 που περιμενω πηρα αμεσα tracking number και μπηκαν πολυ γρηγορα αεροπλανο.Το μονο μειον οτι χρεωνει το SG Post.Εν κατακλειδι καλο σαιτ με θεματακια.Αμα πληρωνεις με Paypal δεν εχεις θεμα.

Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

@gerstavros Υπάρχει τρόπος σε ρουτ κινητό να κάνουμε το GPS να μην βλέπει την εσωτερική πυξίδα που λέγαμε και μέσω κάποιας εφαρμογής να βλέπει μια καλύτερη έστω και μέσω software ή λέω π@Π@ριες;

Η πυξίδα είναι αισθητήρας της συσκευής, δεν αλλάζει

Μιας και ανεφερες αυτο το τηλεφωνο (thl w8)....παιρνω την ευκαιρια να σε ρωτησω....

Του περασα την GravityMod2...

Παιζει τωρα να βρουμε κανενα custom kernel που να υποστηριζει fast charge ή ισως over clock???

Οχι οτι ειναι αναγκαιο...απλα για να "παιξουμε" λιγο...;);):D:D

όχι, δυστυχώς δεν υπάρχει ο κώδικας για το framework της mediatek, και δεν έχουμε δυνατότητα να πειράξουμε τάση και χρονισμό του chipset. fast charge τι εννοεις; παίρνεις έναν φορτιστή 1200mAh και φορτίζει σε λιγότερο από 2 ώρες πλήρως

Καλησπέρα σας,

θέλω να ρωτήσω για τα κινητά της Lenovo και συγκεκριμένα για την σειρά Α πχ Α830 και Α820.

Ποιο είναι καλύτερο και πιο αξιόπιστο σε γενικές γραμμές; Θα προτιμούσα κάποιο με 4,5" οθόνη αλλά δεν με πειράζει αν είναι και 5"

Με ενδιαφέρει να μπορώ να βάλω gapps και να υποστηρίζονται όλα αυτά που σήμερα θεωρούμαι δεδομένα πχ καλό σήμα wi-fi και κινητού δικτύου 3G/2G, καλή αυτονομία και δυνατότητες απο πλευράς παραμετροποίησης αλλά και υποστήριξης (προβλήματα/bugs, custom ROMs).

Ευχαριστώ

Το A830 ειναι πανάκριβο γι αυτά που προσφέρει, δεν αξιζει. Παίρνεις το THL W8 με τα ίδια χρήματα. Το A820 αν δεν σε πειράζουν οι ελλείψεις του, είναι καλό, αλλά οι custom roms 4.2 δεν έχουν ελληνικά, μονο οι 4.1 των καταστημάτων
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...