Jump to content

Lenovo A760


valanths
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 948
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν την ορίζεις.

Αν δεν έχει το recovery επιλογή για backup σε external δε μπορείς να κάτι κάτι.

Δε μπορείς να κάνεις χώρο για το backup?

Το πιο γ@μάτο πράγμα που έφερε το multitasking είναι πως πολλά μπορούν να πάνε στραβά ταυτόχρονα.:dance:
Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασία είναι ακριβώς αυτή, χωρίς να αναφέρονται τα αυτονόητα.

Δηλαδή:

Οι drivers να έχουν περαστεί επιτυχώς.

Ο Η/Υ να αναγνωρίζει το κινητό όταν το συνδέεις και να μή βγάζει κάποιο σφάλμα.

Το firewall να μήν εμποδίζει το adb.

Να μήν πατάς το "Turn on USB storage" όταν συνδέεις το κινητό.

Τα 8.1 να μην είναι το πρόβλημα. (Δε μπορώ να το ξέρω.7άρια έχω αλλά λογικά δε θα πρέπει να είναι πρόβλημα τα 8άρια).

 

Κάνε ένα restart τον υπολογιστή σου και ξεκίνα από την αρχή.

Πρόσεξε μόνο όταν συνδέεις το κινητό στον Η/Υ, να το αναγνωρίζει κανονικά.Και έχε κλειστό το firewall για σιγουριά.

Δε μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για να σε βοηθήσω παραπέρα.

Κανονικά θα πρέπει να περάσεις το recovery χωρίς πρόβλημα.

 

Αυτό ακριβώς κάνω, μου αναγνωρίζει κανονικά το κινητό χωρίς προβλήματα, τρέχει η διαδικασία μέχρι που βγάζει "to flasharisma teleiose". Όλα δείχνουν κομπλέ, απλά δεν μπαίνει στο σωστό recovery! Τι να πω. Ευχαριστώ πάντως...

 

Αυτό το recovery μου βγάζει...

http://imageshack.us/photo/my-images/594/erls.jpg

Edited by Nikosjc
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα με το update μίλησα με αυτον που μου το έστειλε και μου έστειλε το recovery και βέβαια έκανα δουλειά.

Κατεβάστε το από εδώ: http://fs.163.com/fs/display/?p=X-NETEASE-HUGE-ATTACHMENT&file=hwJancPcsfHAjvjRtc3MCOlw1jrZdbcxTmysu7Oe0izwVkusTRFC3mGl7SOjx9NHW4ILjudCmdt_X2OlP1u68A

είναι αρχείο zip, το οποίο περιέχει τους drivers και μέσα σε άλλο ένα zip είναι το recovery.

Κάνετε εγκατάσταση τους drivers στο Η/Υ <LeDrivers-a760> και μετά συνδέστε το τηλέφωνο με κλικαρισμένο το USB debug mode.

Αφού αναγνωρίσει το τηλέφωνο extract τα αρχεία από το δεύτερο zip σε ένα φάκελο και τρέξτε το αρχείο A760_点我刷机3 [τα κινέζικα θα σας τα βγάλει τετραγωνάκια λόγω της γλώσσας].

Από εκεί και μετά θα πατήσετε ένα ender όταν θα σας το ζητήσει το dos και θα κάνει τη δουλειά μόνο του. Στο τέλος θα ξαναπάτιεστε ένα ender όταν θα σας το ζητήσει και το τηλέφωνο θα αρχίσει να περνάει τα app. Όταν θα τελειώσει θα κάνει μια επανεκκίνηση και τέλος. Καλό είναι να κρατήσετε το zip για κάποιους άλλους που θα την πατήσουν γιατί θα είναι ακόμα εκεί για 29 μέρες.

Ευχαριστώ τους φίλους που ασχοληθήκαν με το θέμα μου και πιστεύω να σας βοήθησα όπως με βοήθησαν και αυτοί γιατί δεν ήξερα γρι από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το ίδιο βρήκα και εγώ!

 

http://www.androidgroupon.com/rom/Lenovo/A760_1_S_2_001_0824.7z

από εδώ: http://bbs.antelife.com/thread-407-1-1.html

 

Αυτό δούλεψε με τη μία! Αλλά εγώ έτρεξα το "A760_点我刷机", χωρίς το 3 στο τέλος! Δεν ξέρω τι διαφορά έχουν, αλλά όλα κομπλέ! Αγγλικά, Ελληνικά (και πολλές άλλες γλώσσες) και google play.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Μόλις το παρέλαβα και εγώ απο το to2c. Μια χαρά όλα με Ελληνικά και ρουταρισμένο. Το gps πολύ καλό, όπως και το wifi που συνδέθηκε απροβλημάτιστα με τρία router που το δοκίμασα. Ένα πρόβλημα μόνο με την εφαρμογή my vodafone που δεν τη θεωρεί συμβατή. Κάποια βοήθεια παρακαλώ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, επειδή είχα το ίδιο πρόβλημα με το update μίλησα με αυτον που μου το έστειλε και μου έστειλε το recovery και βέβαια έκανα δουλειά.

Κατεβάστε το από εδώ: http://fs.163.com/fs/display/?p=X-NETEASE-HUGE-ATTACHMENT&file=hwJancPcsfHAjvjRtc3MCOlw1jrZdbcxTmysu7Oe0izwVkusTRFC3mGl7SOjx9NHW4ILjudCmdt_X2OlP1u68A

είναι αρχείο zip, το οποίο περιέχει τους drivers και μέσα σε άλλο ένα zip είναι το recovery.

Κάνετε εγκατάσταση τους drivers στο Η/Υ <LeDrivers-a760> και μετά συνδέστε το τηλέφωνο με κλικαρισμένο το USB debug mode.

Αφού αναγνωρίσει το τηλέφωνο extract τα αρχεία από το δεύτερο zip σε ένα φάκελο και τρέξτε το αρχείο A760_点我刷机3 [τα κινέζικα θα σας τα βγάλει τετραγωνάκια λόγω της γλώσσας].

Από εκεί και μετά θα πατήσετε ένα ender όταν θα σας το ζητήσει το dos και θα κάνει τη δουλειά μόνο του. Στο τέλος θα ξαναπάτιεστε ένα ender όταν θα σας το ζητήσει και το τηλέφωνο θα αρχίσει να περνάει τα app. Όταν θα τελειώσει θα κάνει μια επανεκκίνηση και τέλος. Καλό είναι να κρατήσετε το zip για κάποιους άλλους που θα την πατήσουν γιατί θα είναι ακόμα εκεί για 29 μέρες.

Ευχαριστώ τους φίλους που ασχοληθήκαν με το θέμα μου και πιστεύω να σας βοήθησα όπως με βοήθησαν και αυτοί γιατί δεν ήξερα γρι από αυτά.

 

Ολο αυτο δλαδη ειναι για την εκδοση Α760_1_Α_2_0057_130828 ? και περναει γλωσσες και google play ? βασικα μιλαμε για update ή ολοκληρη ρομ ?Προφανως αν κρινω απο το μεγεθος μιλαμε για κανονικη ρομ...Ειναι καθαρη απο κινεζιες ? Ειναι στο στυλ του Minideal ?

 

Sorry αν ζαλιζω απλα αν ειναι στυλ minideal αξιζει να την βαλουμε εφοσον φυσικα ειναι update εκδοση

Edited by aare
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε υποδείξει ο φίλος aare στο post #304, το πρόγραμμα market helper θα ξεγελάσει το play store δηλώνοντας ότι έχεις ένα galaxy s3 και δεν θα έχεις πλέον ασυμβατότητα. Το έψαξα αρχικά στο play store, αλλά αυτό που κατέβασε δεν ήταν αυτό που ψάχνουμε. Μετά το έκανα αναζήτηση στο Google, το κατέβασα σαν αρχείο και το εγκατέστησα.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε υποδείξει ο φίλος aare στο post #304, το πρόγραμμα market helper θα ξεγελάσει το play store δηλώνοντας ότι έχεις ένα galaxy s3 και δεν θα έχεις πλέον ασυμβατότητα. Το έψαξα αρχικά στο play store, αλλά αυτό που κατέβασε δεν ήταν αυτό που ψάχνουμε. Μετά το έκανα αναζήτηση στο Google, το κατέβασα σαν αρχείο και το εγκατέστησα.

 

Μετά την εγκατάσταση μου βγάζει ότι δεν έχω sim vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εγκατάσταση μου βγάζει ότι δεν έχω sim vodafone.

 

Το εχω κανει πολλες φορες..δεν το εχω ξανακουσει...δοκιμασε να ξανα σκαναρεις τα δυκτια

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς βγάζει ότι έχει πρόβλημα με τη sim? Μήπως έχεις βάλει τη vodafone στο slot 2, και για να μπεις internet χρησιμοποιείς τη σύνδεση δεδομένων της κάρτας που είναι στο slot 1;
Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς βγάζει ότι έχει πρόβλημα με τη sim? Μήπως έχεις βάλει τη vodafone στο slot 2, και για να μπεις internet χρησιμοποιείς τη σύνδεση δεδομένων της κάρτας που είναι στο slot 1;

 

Τη sim την έχω στο slot1 και στο internet μόνο με wifi.

Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα σημεία της εφαρμογής για να λειτουργήσουν, απαιτούν σύνδεση δεδομένων μέσω 3g ή 2g και όχι wi-fi. Σίγουρα το να δεις το υπόλοιπό σου, ή τα πακέτα μπορεί να γίνει μέσω wi-fi, αλλά π.χ. για επέκταση υπολοίπου μόνο μέσω σύνδεσης δεδομένων. Επειδή μπορεί να έχει φάει κάποιο κόλλημα, κλείσε το wi-fi και συνδέσου μέσω δεδομένων από τη vodafone(αν έχεις πρόγραμμα με δωρεάν ΜΒ, διαφορετικά θα σου πάρει 1€).
Link to comment
Share on other sites

Ορισμένα σημεία της εφαρμογής για να λειτουργήσουν, απαιτούν σύνδεση δεδομένων μέσω 3g ή 2g και όχι wi-fi. Σίγουρα το να δεις το υπόλοιπό σου, ή τα πακέτα μπορεί να γίνει μέσω wi-fi, αλλά π.χ. για επέκταση υπολοίπου μόνο μέσω σύνδεσης δεδομένων. Επειδή μπορεί να έχει φάει κάποιο κόλλημα, κλείσε το wi-fi και συνδέσου μέσω δεδομένων από τη vodafone(αν έχεις πρόγραμμα με δωρεάν ΜΒ, διαφορετικά θα σου πάρει 1€).

 

Σε ευχαριστώ για το χρόνο σου. Στο xperia έτσι δούλευε κανονικά. Ίσως να κατέβασα την Αγγλική εφαρμογή. Μήπως έχεις την εκτελέσιμη Ελληνική;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε αναζήτηση βάζοντας My Vodafone (GR) . Αν δεν τα καταφέρεις, στείλε μου pm να βγάλω ένα αντίγραφο από το δικό μου τηλέφωνο να στο στείλω.
Link to comment
Share on other sites

Όπως είχε υποδείξει ο φίλος aare στο post #304, το πρόγραμμα market helper θα ξεγελάσει το play store δηλώνοντας ότι έχεις ένα galaxy s3 και δεν θα έχεις πλέον ασυμβατότητα. Το έψαξα αρχικά στο play store, αλλά αυτό που κατέβασε δεν ήταν αυτό που ψάχνουμε. Μετά το έκανα αναζήτηση στο Google, το κατέβασα σαν αρχείο και το εγκατέστησα.

Μπορείς να δώσεις λινκ γιατί αυτά που βρίσκω εγώ μάλλον δεν ειναι τα σωστά?

Pi is a new digital currency developed by Stanford PhDs, with over 3.5 million members worldwide. To claim your Pi, follow this link https://minepi.com/hoannis and use my username (hoannis) as your invitation code.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτησει το εχει παρει ενας φιλος μου και οταν μπενει να συνδεθει στο ιντερνετ του εβγαλε ειδοποιηση για system update! και του ειπα (επειδη δεν γνωριζει καλα απο κινητα να μην την κανει γτ χανει τα παντα ) πιστευω πως εκανα το σωστο!!!πειτε μου και εσεις..και πως μπορει να κανει κατι ωστε να μην κανει ποτε αναβαθμιση δλδ να μην του ερχετε ειδοποιηση κτλπ..πιστευω πως εμεις η ασχετοι δεν πρεπει να πειραματιστουμε σε τετοια κινητα.....
Link to comment
Share on other sites

Καλά του είπες. Αν το κάνει θα χάσει την ελληνική γλώσσα, όπως επίσης και το root (αν έχει). Την ειδοποίηση για το update μου την έβγαλε την πρώτη φορά που το άνοιξα και την αγνόησα. Από τότε δεν έχω ξαναδεί άλλη ειδοποίηση. Δεν είναι θέμα ασχετοσύνης. Περισσότερο είναι θέμα μη υποστήριξης μιας και έχεις να κάνεις με ένα μοντέλο που δεν κυκλοφορεί στην Ευρώπη επίσημα. Εγώ δεν θεωρώ τον εαυτό μου τόσο ειδικό στο android, αλλά έχω αλλάξει rom σε καμία δεκαριά συσκευές χωρίς πρόβλημα, πάντα ακολουθώντας οδηγίες. Το Lenovo ωστόσο δεν το πειράζω. Εκτός για το λόγο που προανέφερα, κυρίως επειδή με καλύπτει όπως είναι και δεν μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα ειναι ολα...εγω προσωπικσ οτι αφορα αλλους ακολουθω το "οτι δουλευει δεν το πειραζεις" σε προδωπικο επιπεδο δεν αφηνω τιποτα στην ησυχια του.στον φιλο σου αφου δεν γνωριζει πολλα,απλα το αφηνει ετσι.ουτε update ουτε recovery κ.λ.π γιατι θα μπλεξει ωντας απλος χρηστης
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι. Και δεν κρύβω πως μου έχει περάσει από το μυαλό να κάνω το update, κυρίως από περιέργεια. Να δω πως είναι, και ειδικά αφού υπάρχει και η rom που φοράει τώρα για να περαστεί ξανά αν χρειαστεί. Όμως μετά κάθομαι και σκέφτομαι για ποιο λόγο περνούσα άλλες rom σε κινητά. Κυρίως επειδή ήταν χάλια από πλευράς απόδοσης, μπας και βελτιωθεί κάτι. Το Α760 είναι το ισχυρότερο κινητό που έχω πάρει, και είναι και rooted. Οπότε λέω άσε το όπως είναι αφού δείχνει να δουλεύει μια χαρά σε ότι του ζητάω. Αν στο μέλλον βγουν άλλες rom όμως, με καλύτερη υποστήριξη ελληνικών ενδεχομένως, και που θα εξαλείψουν εντελώς και τα ελάχιστα κινέζικα που βλέπεις, τότε φυσικά και θα τις δοκιμάσω...

 

edit: Κάτι άλλο που μόλις παρατήρησα. Αν τραβούσα φωτογραφίες η video, στην προεπισκόπιση δεν μου τις έδειχνε. Έδειχνε μόνο 1-2 εικόνες που είχα τραβηγμένες στην εσωτερική μνήμη. Τελικά επειδή από τις ρυθμίσεις είχα αντιστρέψει την εσωτερική μνήμη με την κάρτα SD, συμβαίνει αυτό. Όταν έχει γίνει η αντιστροφή, σε όλα τα προγράμματα, ως εσωτερική μνήμη φαίνεται η sd, και ως εξωτερική sd η μνήμη του τηλεφώνου. Λογικό θα μου πει κανείς, αλλά δεν το είχα σκεφτεί. Έλεγα πως αφού γράφει μνήμη τηλεφώνου θα το διαχωρίζει...

Edited by Mark_K
Link to comment
Share on other sites

Μιας που λεμε για την updated εκδοση να πω οτι ειναι καλυτερη..καλυτερη θα λεγα απο θεμα αμεσοτητας και αποκρισης..απλα θελει δουλιτσα στο ξεσκαταρισμα των κινεζιων...βασικα 10 λετα δουλεια ειναι το ξεσκαταρισμα...περνας recovery μετα το update μετα root και εισαι κομπλε.ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΜΟΝΟ ΑΓΓΛΙΚΑ..για μενα που θελω μονο αγγλικα ειναι κομπλε
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, δεν μπορώ να εγκαταστήσω τον google chrome γιατί μου λέει πως "your device isn' t compatible with this version". Υπάρχει κάποια λύση σε αυτό;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...