Jump to content

Sony Ericsson Xperia Νeo V


zxr
 Κοινοποίηση

ποια ρομ προτιμάτε neo v?  

50 members have voted

  1. 1. ποια ρομ προτιμάτε neo v?



Recommended Posts

Καλησπέρα. Καθώς έκανα update την Ultimate HD 5 σε 5.0.1 έκανα ένα λάθος Και το κινητό κολλάει στο σήμα της sony. Επείδη λείπουν οι παλιότερες σελίδες στο forum που είχα αποθηκεύσει, μπορεί κάποιος να μου πει πως θα το φτιάξω? Κάτι θυμομουν με το flashtool αλλά δεν φτιάχνει... Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

οχι υπαρχει..πρεπει να υπαρχει και ενα τετειο θεμα..παει παρα πολυ καλα..και εδω συζηταμε κυριως ΜΟΝΟ για ρομς κ κερνελ (εννοω οτι δεν υπαρχουν συζητησεις περι προβληματων του νεο v κ οτι αλλο συνεπαγεται..αλλα επικεντρωνεται σε ενα μονο θεμα..rom's&kernel's!

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να γυρισεις μεσω update service στη ICS να γινεις ροοτ και μετα παλι απο αρχη αλλη ρομ αφου βαλεις φυσικα και το CWN για να ξαναπερασεις την ultimate 5

 

 

εν τω μεταξυ εγω θελω να ρωτησω καποιον οταν ενα κινητο xperia mini δεν το αναγνωριζει ο υπολογιστης δηλ οταν φτανει το update service να γινει εντοπισμος του κινητου τιποτα σταματει εκει και φυσικα δεν μπορει ουτε το one click root να το εντοπισει για να συνεχιστει η διαδικασια και να γινει ροοτ

εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως και επανελθει αλλα τιποτα

μου λεει για τους drivers ADB

Καποιος εχε λινκ για να τους κατεβασω μηπως και συνεχισω?

ευχαριστω

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Εγω με το eroot το εκανα και δεν αντιμετωπισα το παραμικρο προβλημα.

 

αφου κανεις το ροοτ με το eroot οτι εχεις στο κινητο χανονται ή μένουν μεσα?εχεις δει διαφορά στην απόδοση του κινητού μετα απο αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Καθώς έκανα update την Ultimate HD 5 σε 5.0.1 έκανα ένα λάθος Και το κινητό κολλάει στο σήμα της sony. Επείδη λείπουν οι παλιότερες σελίδες στο forum που είχα αποθηκεύσει, μπορεί κάποιος να μου πει πως θα το φτιάξω? Κάτι θυμομουν με το flashtool αλλά δεν φτιάχνει... Ευχαριστώ

 

Τελικά βρήκα 1 αρχείο (200mb) όπου με το flashtool περνάς ολες τις ρυθμίσεις, και του πέρασα αυτό και άνοιξε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

αφου κανεις το ροοτ με το eroot οτι εχεις στο κινητο χανονται ή μένουν μεσα?εχεις δει διαφορά στην απόδοση του κινητού μετα απο αυτό?

 

Δεν χανεται τιποτα. Το κινητο ειναι οπως πριν με τη μονη διαφορα οτι εχει προστεθει η εφαρμογη super user και εχεις δικαιωματα root στο κινητο. Δεν θα δεις καμια διαφορα με το να κανεις μονο root. Εχοντας κανει root ομως θα μπορεις να απεγκαταστησεις εφαρμογες αχρηστες που ειναι εγκατεστημενες απο τη sony και δεν μπορουσες να τις βγαλεις οπως επισης και να μεταφερεις εφαρμογες ("συνδεεις" την εφαρμογη) στην sd card η οποια δεν μπορουσε να μεταφερθει πριν το root. Αυτα τα 2 παραπανω μπορεις να τα κανεις με την εφαρμογη link2sd. Μπορεις να κανεις και απλο disable μια εφαμοργη ωστε να μην τρεχει και σου καταναλωνει ram. Ετσι γενικα θα κερδισεις σε χωρο rom και ram.

 

Για να συνδεσεις-μεταφερεις ολοκληρη την εφαρμογη στην sd-card θα πρεπει να φτιαξεις ενα δευτερο partition στην sd μεγεθους πχ. 512MB σε ext2

 

Επισης μπορεις να βαλεις την εφαρμογη greenify η οποια κλεινει τις εφαρμογες που θα ορισεις εσυ και δεν τις ανοιγει αν δεν την ανοιξεις εσυ ο ιδιος. Ετσι αποφευγεις το συστημα να σου ανοιξει αθελα σου μια εφαρμογη και να τρεχει στο backgroud και ετσι εχεις περισσοτερη διαθεσιμη ram ανα πασα στιγμη.

Edited by runner70
Link to comment
Share on other sites

Δεν χανεται τιποτα. Το κινητο ειναι οπως πριν με τη μονη διαφορα οτι εχει προστεθει η εφαρμογη super user και εχεις δικαιωματα root στο κινητο. Δεν θα δεις καμια διαφορα με το να κανεις μονο root. Εχοντας κανει root ομως θα μπορεις να απεγκαταστησεις εφαρμογες αχρηστες που ειναι εγκατεστημενες απο τη sony και δεν μπορουσες να τις βγαλεις οπως επισης και να μεταφερεις εφαρμογες ("συνδεεις" την εφαρμογη) στην sd card η οποια δεν μπορουσε να μεταφερθει πριν το root. Αυτα τα 2 παραπανω μπορεις να τα κανεις με την εφαρμογη link2sd. Μπορεις να κανεις και απλο disable μια εφαμοργη ωστε να μην τρεχει και σου καταναλωνει ram. Ετσι γενικα θα κερδισεις σε χωρο rom και ram.

 

Για να συνδεσεις-μεταφερεις ολοκληρη την εφαρμογη στην sd-card θα πρεπει να φτιαξεις ενα δευτερο partition στην sd μεγεθους πχ. 512MB σε ext2

 

Επισης μπορεις να βαλεις την εφαρμογη greenify η οποια κλεινει τις εφαρμογες που θα ορισεις εσυ και δεν τις ανοιγει αν δεν την ανοιξεις εσυ ο ιδιος. Ετσι αποφευγεις το συστημα να σου ανοιξει αθελα σου μια εφαρμογη και να τρεχει στο backgroud και ετσι εχεις περισσοτερη διαθεσιμη ram ανα πασα στιγμη.

 

για εγκατασταση rom τι χρειαζεται?ποια ειναι η πιο σταθερη?

Link to comment
Share on other sites

για εγκατασταση rom τι χρειαζεται?ποια ειναι η πιο σταθερη?

 

τις εχω δοκιμασει ολες τωρα εχω την ultimate 5 αλλα ειδα οτι πχ η εφαρμογη του ALPHA δεν μου παιζει και σκεφτομαι να γυρισω

στην ICS . με την εφαρμογη greenify βρηκα την υγεια μου.

 

αφου κανεις το ροοτ με το eroot οτι εχεις στο κινητο χανονται ή μένουν μεσα?εχεις δει διαφορά στην απόδοση του κινητού μετα απο αυτό?

 

μα με το eroot ειχα κι εγω κανει πολλα κινητα οπως και ενα αλλο mini, μα ετουτο λεμε δεν το αναγνωριζει δεν εμφανιζεται σαν συσκευη να το δει και να προχωρησει

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την SJB 7, έχω βάλει και int2etx4+ αλλα το κινητό έχει μια αρκετή καθυστέρηση σε σχέση με πριν που είχα την 6, χωρίς να έχω περάσει και ext4+...

Μπορείτε να μου προτείνετε καμία άλλη σταθερή JB rom να περάσω;

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ την SJB 7, έχω βάλει και int2etx4+ αλλα το κινητό έχει μια αρκετή καθυστέρηση σε σχέση με πριν που είχα την 6, χωρίς να έχω περάσει και ext4+...

Μπορείτε να μου προτείνετε καμία άλλη σταθερή JB rom να περάσω;

 

βαλε την 6.5 ;) ειναι σταθερη γρηγορη και πολυ ομορφη..την 7 την ειχα δοκιμασει και εγω και ειχα καποια μικρο προβληματακια.

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καπου ακουσα οτι αν πας στο service της sony και πεις οτι το κινητό κάνει συνέχεια restart στο αντικαθιστούν με sony T:wacko::confused:

Ισχύει κάτι τέτοιο;;

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, καπου ακουσα οτι αν πας στο service της sony και πεις οτι το κινητό κάνει συνέχεια restart στο αντικαθιστούν με sony T:wacko::confused:

Ισχύει κάτι τέτοιο;;

 

ΜΕ ΚΑΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ..ελπιζω να μην τρολλαρεις!

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο καιρο το κινητο κανει απο μονο του επανεκινησεις..υπαρχει και το πιν ομως και αν δεν το καταλαβεις μενει κλειστο ουσιαστικα..με αποκορυφωμα σημερα που κατα την διαρκεια κλησης εκανε παλι restart..εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο?ξερει καποιος πιθανη λυση?το θεμα ειναι οτι πριν κανα μηνα το ειχα παει στην σονυ για αναβαθμιση..

 

οποια βοηθεια χρησιμη

Link to comment
Share on other sites

αφου κανεις το ροοτ με το eroot οτι εχεις στο κινητο χανονται ή μένουν μεσα?εχεις δει διαφορά στην απόδοση του κινητού μετα απο αυτό?

 

με το ροοτ δεν χανεται τιποτα, και τι διαφορα να δεις? σβηνεις τις αχρηστες εφαρμογες βαζεις μερικες που πρεπει να εισαι ροοτ για

καλυτερη διαχειριση και εισαι οκ

απο οτι βλεπω σου εχει απαντησει ο φιλος runner70

This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όποιος γνωρίζει να με συμβουλέψει στο παρακάτω. Έχω αρκετό καιρό ένα XPERIA NEO V και το πρόβλημα που είχα είναι ότι έχει σχετικά μικρή εσωτερική μνήμη και δεν μπορώ κάποιες εφαρμογές να τις περάσω στην sd card. Μου είπαν να το κάνω root (έχει φύγει από την εγγύηση) και χρησιμοποίησα τις συμβουλές αυτής της σελίδας. Μετά μέσω αυτής της σελίδας προσπάθησα να κάνω partition στην sd card και μέσω του Link2SD να μεταφέρω από την εσωτερική μνήμη του κινητού τις εφαρμογές που θέλω. Το πρόβλημα είναι ότι μου βγάζει στο κινητό σφάλμα "segmentation fault". Μήπως θα μπορούσε να μου δώσει κάποιος τα φώτα του;
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα παιδιά, έχω εδώ και 6 μήνες την ultimate hd 2.0 (Locked bootloader) & είμαι σχετικά ευχαριστημένος, αλλά βάρυνε.....

Ερωτήσεις:

1. Αν περάσω με update την Ultimate hd 5.1 μέσω cwm θα έχω προβλήματα;

2. Το partition με το link2sd θα πρέπει να γίνει από την αρχή;

3. Για να πάω σε SJB πως κάνω την μετάβαση από ICS ROM σε JELLYBEAN ROM;

4. Είμαι με locked bootloader, προφανώς θα τον κάνω unlock με τον official τρόπο;

Thanks in advance!

Edited by batafoukos
αφαίρεση σχολίου
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

όταν συνδέω το κινητό μου με τον υπολογιστή δεν μου το αναγνωρίζει καθόλου, ούτε φορτίζει, ούτε το εμφανίζει στις εξωτερικές συσκευές στον υπολογιστή....

Καμιά βοήθεια.....?

 

κανείς...?

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης θεμα. ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να επιλεξω να εμφανιζονται μονο οι επαφες που εχω περασμενες στην sim. δεν βλεπω να εχει τετοια επιλογη παραμονο για το τηλ. και το google.
Link to comment
Share on other sites

το τελευταιο καιρο το κινητο κανει απο μονο του επανεκινησεις..υπαρχει και το πιν ομως και αν δεν το καταλαβεις μενει κλειστο ουσιαστικα..με αποκορυφωμα σημερα που κατα την διαρκεια κλησης εκανε παλι restart..εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο?ξερει καποιος πιθανη λυση?το θεμα ειναι οτι πριν κανα μηνα το ειχα παει στην σονυ για αναβαθμιση..
Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα την βοηθεια σας στο εξης θεμα. ξερει καποιος να μου πει πως μπορω να επιλεξω να εμφανιζονται μονο οι επαφες που εχω περασμενες στην sim. δεν βλεπω να εχει τετοια επιλογη παραμονο για το τηλ. και το google.

 

απο τις επαφες ανοιγεις το μενου και καπου εκει εχει επιλογη λογικα. Να ξερεις οτι αν εχεις 2 ή παραπανω τηλεφωνα στη καθε επαφη θα στην εμφανιζει με διαφορετικες καταχωρήσεις. Τουλαχιστον αυτο κανει σε εμενα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Προχθες το κινητο μου ενω το ειχα το βραδυ σε λειτουργια πτησης καποια στιγμη προφανως μεσα στην νυχτα εκλεισε μονο του και απο τοτε δεν ανοιγει δεν φορτιζει δεν κανει τιποτα! τι μπορω να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα 1 αρχείο (200mb) όπου με το flashtool περνάς ολες τις ρυθμίσεις, και του πέρασα αυτό και άνοιξε κανονικά.

 

Φίλε Σπύρο έπαθα ακριβώς το ίδιο σε αναβάθμιση από UHD 2.0 στην 5.1

Ποιο είναι το αρχείο που βρήκες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να το συνδεσω ουτε με τον υπολογιστη το δοκιμασα..το τηλεφωνο ειναι σα νεκρο.. το μονο που κανει ειναι να ανεβαζει θερμοκρασια οταν το βαζω στη φορτιση παροτι δεν δειχνει να φορτιζει
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Νeo V

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...