Jump to content

Sony Ericsson Xperia Νeo V


zxr
 Κοινοποίηση

ποια ρομ προτιμάτε neo v?  

50 members have voted

  1. 1. ποια ρομ προτιμάτε neo v?



Recommended Posts

φιλοι καλησπερα,

πηρα για τον πιτσιρικα ενα experia neo v με το εξης προβλημα,

ανοιγει , μου δειχνει το Logo της sony, μετα το experia και εκει μενει, και κανει ξανα επανεκιννηση. προφανως κατι παιζει με το λειτουργικο.

πως μπορω νακανω hard reset, ή πως μπορω να περασω recovery και νεα ρομ μπας και λειτουργησει? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλοι καλησπερα,

πηρα για τον πιτσιρικα ενα experia neo v με το εξης προβλημα,

ανοιγει , μου δειχνει το Logo της sony, μετα το experia και εκει μενει, και κανει ξανα επανεκιννηση. προφανως κατι παιζει με το λειτουργικο.

πως μπορω νακανω hard reset, ή πως μπορω να περασω recovery και νεα ρομ μπας και λειτουργησει? ευχαριστω

 

Κατέβασε το pc companion αν δε το χεις, μετά σύνδεσε το τηλέφωνο και κάνε μέσα από το πρόγραμμα ενημέρωση λογισμικού. Στην ενημέρωση λογισμικού κάπου πρέπει να λέει επιδιόρθωση. Κάνε για αρχή αυτό αλλιώς πάμε σε άλλη μέθοδο.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το pc companion αν δε το χεις, μετά σύνδεσε το τηλέφωνο και κάνε μέσα από το πρόγραμμα ενημέρωση λογισμικού. Στην ενημέρωση λογισμικού κάπου πρέπει να λέει επιδιόρθωση. Κάνε για αρχή αυτό αλλιώς πάμε σε άλλη μέθοδο.

 

ενα λινκ θα με βοηθουσε αφανταστα για το pc companion

 

edit : το βρηκα ευχαριστω πολυ. θα επανελθω με νεα

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 10 μέρες, δε λειτουργεί ο ήχος στις κλήσεις. Έχω διαβάσει ότι υπάρχει πρόβλημα με τη συσκευή μας και άλλα μοντέλα Xperia. Γνωρίζει κανείς περισσότερες λεπτομέριες;
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 10 μέρες, δε λειτουργεί ο ήχος στις κλήσεις. Έχω διαβάσει ότι υπάρχει πρόβλημα με τη συσκευή μας και άλλα μοντέλα Xperia. Γνωρίζει κανείς περισσότερες λεπτομέριες;

 

Πρώτη φορά το ακούω αυτό το πρόβλημα εδώ πέρα. Κατέβασε από το play store ένα πρόγραμμα sound και δες αν όλοι οι ήχοι είναι στο τέρμα. Θυμάμαι εγώ είχα το elixir και έβλεπα ότι το system sound ήταν τέρμα χαμηλά.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασε το pc companion αν δε το χεις, μετά σύνδεσε το τηλέφωνο και κάνε μέσα από το πρόγραμμα ενημέρωση λογισμικού. Στην ενημέρωση λογισμικού κάπου πρέπει να λέει επιδιόρθωση. Κάνε για αρχή αυτό αλλιώς πάμε σε άλλη μέθοδο.

 

oλα καλα!! ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά το ακούω αυτό το πρόβλημα εδώ πέρα. Κατέβασε από το play store ένα πρόγραμμα sound και δες αν όλοι οι ήχοι είναι στο τέρμα. Θυμάμαι εγώ είχα το elixir και έβλεπα ότι το system sound ήταν τέρμα χαμηλά.

 

Το αντιμετωπίζουν 3 Xperia φίλων και υπάρχει σχετική καταχώριση σε forum viber.

θεώρησα λοιπόν ότι το πρόβλημα ήταν καθολικό. Μόνο σε εμένα συμβαίνει;

Link to comment
Share on other sites

Το αντιμετωπίζουν 3 Xperia φίλων και υπάρχει σχετική καταχώριση σε forum viber.

θεώρησα λοιπόν ότι το πρόβλημα ήταν καθολικό. Μόνο σε εμένα συμβαίνει;

 

Εδώ μιλάμε για το neo v τα άλλα xperia δε ξέρω τι κάνουν. Μια λύση είναι να περάσεις πάλι το λογισμικό να δεις αν στρώσει, την άλλη λύση με την εφαρμογή τη δοκίμασες;

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

την άλλη λύση με την εφαρμογή τη δοκίμασες;

 

Ναι, αύξησα στο μέγιστο το system sound. Έτσι μπορώ να πραγματοποιώ κλήσεις. Όταν όμως ενεργοποιήσω τη βιντεοκλήση, ανοίγει το μεγάφωνο αναγκαστικά και μικροφωνίζει τόσο, που δε γίνεται να συνεννοηθώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αλανια!

για πειτε ρυθμισεις για overclock sto NeoV!

πιο συγκεριμενα,μεγιστη και ελαχιστη τιμη χρονισμου,και επιλογη χρησης της cpu ( interactive,interactiveX,performance κτλ ) .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα αλανια!

για πειτε ρυθμισεις για overclock sto NeoV!

πιο συγκεριμενα,μεγιστη και ελαχιστη τιμη χρονισμου,και επιλογη χρησης της cpu ( interactive,interactiveX,performance κτλ ) .

 

Εξαρτάτε ρε μάγκα. Τι rom έχεις;

Για stock GB/ICS εγώ βάζω min 249 max 1613

Για GB υποθέτω smartass V2 για ICS εγώ έχω smoothass (το smoothass είναι σαν το smartass λιγότερο battery friendly=καλύτερη απόδοση)

 

Για CM11 είναι περίπλοκο το θέμα πριν κανά μήνα που το είχα με 1,6 ζεσταινόταν πολύ σε βαριά χρήση. Εγώ συνιστώ

min 364Mhz max 1.406Mhz. Για διαχειριστή OndemandX ή InteractiveX (το Χ σημαίνει λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας σε σχέση με τον original).

 

Επίσεις στο performance menu βάλε 16bit renderring kai Low-end graphics.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Στην προσπάθειά μου να δώσω σε φίλο την συσκευή "καθαρή" από διάφορα αρχεία, σήμερα το πρωί έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό μέσα από τις "ρυθμίσεις" αφού πρώτα είχα βγάλει την εξωτερική SD κάρτα και την κάρτα sim. Μόλις έκανε επανεκίνηση το κινητό, δεν μου έβγαλε στην οθόνη να διαλέξω γλώσσα και να ρυθμίσω ώρα, ημερομηνία κ.λ.π. Το έκλεισα και προσπάθησα να το ξανανοίξω.

Όταν πατάω το κουμπί power φορτώνει το λογότυπο της sony και αμέσως μετά εμφανίζεται το λογότυπo xperia και εκεί το κινητό παραμένει κολλημένο και δεν ανοίγει με τίποτε.

Υ.Γ. Προσπαθώ να το ανοίξω χωρίς να έχω περάσει την εξωτερική κάρta SD ούτε και την κάρτα SIM.

Τι δεν έχω κάνει καλά, μία βοήθεια παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

Στην προσπάθειά μου να δώσω σε φίλο την συσκευή "καθαρή" από διάφορα αρχεία, σήμερα το πρωί έκανα επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στο κινητό μέσα από τις "ρυθμίσεις" αφού πρώτα είχα βγάλει την εξωτερική SD κάρτα και την κάρτα sim. Μόλις έκανε επανεκίνηση το κινητό, δεν μου έβγαλε στην οθόνη να διαλέξω γλώσσα και να ρυθμίσω ώρα, ημερομηνία κ.λ.π. Το έκλεισα και προσπάθησα να το ξανανοίξω.

Όταν πατάω το κουμπί power φορτώνει το λογότυπο της sony και αμέσως μετά εμφανίζεται το λογότυπo xperia και εκεί το κινητό παραμένει κολλημένο και δεν ανοίγει με τίποτε.

Υ.Γ. Προσπαθώ να το ανοίξω χωρίς να έχω περάσει την εξωτερική κάρta SD ούτε και την κάρτα SIM.

Τι δεν έχω κάνει καλά, μία βοήθεια παρακαλώ. Ευχαριστώ πολύ.

 

Θα κατεβάσεις αν δεν έχεις το pc companion και θα του κάνεις από εκεί καθαρή εγκατάσταση με το τελευταίο λογισμικό την ics.

Θα πας ενημέρωση λογισμικού και δεις επιδιόρθωση λογισμικού.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Θα κατεβάσεις αν δεν έχεις το pc companion

 

pc companion εδω http://www.sonymobile.com/in/tools/pc-companion/

 

Και ενα θεματακι που με προβληματιζει,αλλα πιστευα οτι εφταιγα εγω..

Ειδα οτι και αλλα παιδια εχουν θεμα με τον ηχο στο NeoV.

εχω και εγω το ιδιο θεμα,δεν ακουγεται τιποτα ωρες ωρες απο ηχους,αλλα νομιζα οτι εφταιγε κατι που εχω κανει εγω.

εχω βγαλει και μια απο τις μεσαιες βιδες,για να τη βαλω σε ενα αλλο NeoV που του λειπαν αρκετες και δεν εκλεινε με τιποτα,οποτε υπεθεσα οτι ηταν αυτο.

παρατηρησα ομως οτι με 1-2 χαστουκακια,η αν πιεσω την οθονη στο κεντρο της,οτι επανερχεται ο ηχος..

Edited by webassasin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και λίγες μέρες έχω πρόβλημα στο wi fi.δεν βλέπει κανένα δίκτυο και το εικονίδιο δεν ανάβει.Εκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις επαναφορά αλλά τώρα δεν μπορώ να συνδεθώ πουθενά ούτε με 3G.Πως μπορώ να κάνω εφαρμογή εγκατάσταση;Εχω όλες τις εφαρμογές σωσμένες στην κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους.Εδώ και λίγες μέρες έχω πρόβλημα στο wi fi.δεν βλέπει κανένα δίκτυο και το εικονίδιο δεν ανάβει.Εκανα εργοστασιακές ρυθμίσεις επαναφορά αλλά τώρα δεν μπορώ να συνδεθώ πουθενά ούτε με 3G.Πως μπορώ να κάνω εφαρμογή εγκατάσταση;Εχω όλες τις εφαρμογές σωσμένες στην κάρτα.

 

Στο ξαφνικο εγινε αυτο?

Η περασες καμια rom?

Αν ειναι εργοστασιακο το λειτουργικο σου,κατεβασε το pc companion που εχω παραθεσει πιο πανω και κανε επαναφορα απο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Το κινητο της αδερφης μου σε κληση επανω εκλεισε και δεν ανοιγει με τιποτα.Δεν φορτιζει ,δεν επικοινωνει με USB την μπαταρια την φορτισα σε άλλο κινητο.Ειχε εργοστασιακη ρομ επανω.Το ι ξανακανει το πασχα αλλα τοτε επικοινωνουσε με τον υπολογιστη ξαναπερασα τη ρομ και όλα καλα.Τωρα τιποταΚαμια γνωμη?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα,

Τωρα τελευταια παρατηρω οτι η μπαταρια τελειωνει πολυ γρηγορα σε αναμονη και ειδα οτι καταναλωνει παρα πολυ η ετοιμοτητα κυψελης. Το κινητο εχει την 4.0.4 πανω εργοστασιακο χωρις ρουτ κτλ. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

@yanniliki

Και εγώ το ίδιο το έχω κοντά στα 3 χρόνια, φυσικό έχει εξαντληθεί η διάρκεια της μπαταρίας, με jelly bean 8.0.

Link to comment
Share on other sites

Λες δηλαδη να τα πουλησε η μπαταρια? κριμα ρε γμτ :( Μαλλον θα πρεπει να μπει σιγα σιγα στο ντουλαπι με τα παλια του ericssoφιλαρακια :(
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και απο μενα,

Τωρα τελευταια παρατηρω οτι η μπαταρια τελειωνει πολυ γρηγορα σε αναμονη και ειδα οτι καταναλωνει παρα πολυ η ετοιμοτητα κυψελης. Το κινητο εχει την 4.0.4 πανω εργοστασιακο χωρις ρουτ κτλ. Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει?

 

Όταν καταναλώνει πολύ μπαταρία η ετοιμότητα κυψέλης σημαίνει ότι το κινητό βρίσκεται σε σημείο όπου δεν υπάρχει καλό σήμα.

Ίσως το τηλέφωνο να ψάχνει να συνδεθεί σε 3g δίκτυο και αυτό να είναι κακής ποιότητας.

Δοκίμασε αν θέλεις από τις ρυθμίσεις να αλλάξεις τη Προτιμώμενη Λειτουργία Δικτύου σε "Μόνο GSM".

Link to comment
Share on other sites

Όταν καταναλώνει πολύ μπαταρία η ετοιμότητα κυψέλης σημαίνει ότι το κινητό βρίσκεται σε σημείο όπου δεν υπάρχει καλό σήμα.

Ίσως το τηλέφωνο να ψάχνει να συνδεθεί σε 3g δίκτυο και αυτό να είναι κακής ποιότητας.

Δοκίμασε αν θέλεις από τις ρυθμίσεις να αλλάξεις τη Προτιμώμενη Λειτουργία Δικτύου σε "Μόνο GSM".

 

Θα το δοκιμασω και αυτο... τωρα παλι παρατηρησα κατι αλλο κουλο, το ειχα κλειστο και σε 12 ωρες που ειχα να το ανοιξω μου εφαγε 25% μπαταρια, πως γινεται αυτο? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Όπως λέει και ο maarinos πιο πάνω, η απόδοση της μπαταρίας μας έχει πέσει με τα χρόνια! Μάλλον γι'αυτό το κάνει.

Δοκίμασε να την βγάλεις και να την ξαναβάλεις, τουλάχιστον για να δείξει σωστή ένδειξη ποσοστού %.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Νeo V

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...