Jump to content

Sony Ericsson Xperia Νeo V


zxr
 Κοινοποίηση

ποια ρομ προτιμάτε neo v?  

50 members have voted

  1. 1. ποια ρομ προτιμάτε neo v?



Recommended Posts

Greenify. Βάλτο, πάγωσε εφαρμογές για τρέχουν μόνο όταν τις χρειάζεσαι. Θα εξοικονομήσει αρκετούς πόρους.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καμια βοηθεια neovites ?

 

1)Για εφαρμογή σίγουρα πρέπει να βάλεις το Greenify με το οποίο σταματάς κάποιες εφαρμογές να τρέχουν και να σου τρώνε τζάμπα μνήμη RAM. Και επίσης το Titanium backup που παίρνεις backup ότι εφαρμογή θέλεις.

2 & 3) Για να κάνεις overclocking πρέπει πρώτα να αλλάξεις τον kernel. Για να το κάνεις αυτό πρέπει να ξεκλειδώσεις τον Bootloader σου. Απλά μετά που θα αλλάζεις κάθε φορά rom θα πρέπει να βρίσκεις και ποιος kernel σου κάθεται καλύτερα. Συνήθως αυτοί που δίνουν τις custom roms δίνουν και τους ανάλογους kernels.

4) Δεν έχω να σου προτείνω κάτι custom kernel Μιας και είχα κλειδωμένο bootloader και δεν ψάχτηκα πιο πέρα. Μπορείς όμως να βρεις πολλές roms για κλειδωμένο Bootloader όπως είσαι τώρα δηλαδή. Ορίστε μερικά links

1) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1947430

2) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1631144

3) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=38084530#post38084530

4) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2433903 (ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ROM)

5) http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2128642

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν την έχετε δοκιμάσει αλλά αυτή η rom είναι καταπληκτική...Την χρησιμοποιώ περίπου ένα μήνα και είμαι πλήρως ευχαριστημένος! Και να φανταστείτε πριν είχα gin2kitkat (GB 2.3.7) Σίγουρα η κατανάλωση της ram είναι αρκετά μεγαλύτερη(δηλαδή στην gin2kitkat είχα πάντα πάνω από 220-230 mb ελεύθερα, ενώ τώρα είμαι στα 150-170) αλλά η rom τρέχει απόλυτα smooth και δεν λαγκάρει πουθενά! Το μεγαλύτερο πλην της είναι ότι δεν έχει ράδιο και hdmi...Παρόλα αυτά εγώ συμβιβάζομαι και αν εξαιρέσω το περίβλημα το κινητό θυμίζει συσκευή του 2014;)
Ξυπνήστε ρεεεε...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν την έχετε δοκιμάσει αλλά αυτή η rom είναι καταπληκτική...Την χρησιμοποιώ περίπου ένα μήνα και είμαι πλήρως ευχαριστημένος! Και να φανταστείτε πριν είχα gin2kitkat (GB 2.3.7) Σίγουρα η κατανάλωση της ram είναι αρκετά μεγαλύτερη(δηλαδή στην gin2kitkat είχα πάντα πάνω από 220-230 mb ελεύθερα, ενώ τώρα είμαι στα 150-170) αλλά η rom τρέχει απόλυτα smooth και δεν λαγκάρει πουθενά! Το μεγαλύτερο πλην της είναι ότι δεν έχει ράδιο και hdmi...Παρόλα αυτά εγώ συμβιβάζομαι και αν εξαιρέσω το περίβλημα το κινητό θυμίζει συσκευή του 2014;)

 

Απ'ότι λέει όμως είναι μόνο για ξεκλείδωτο bootloader. Πάντως δείχνει πολύ όμορφη Rom.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι rooted με εκδοση 4.0.4

Μπορω να εγκαταστησω την [ROM][PLAY/NeoL][2.3.7] Gin2KitKat v3.1.0 [OTA] ???

 

εαν ακολουθησω τα βηματα πιστευετε θα λειτουργησει ?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να κάνω format το κινητό και έπεσε σε boot loop. Δοκίμασα μερικές φορές αλλά ποτέ δεν έκανε επιδιόρθωση το SEUS. Πρόσεξα ότι καλώδιο είχε φθαρεί κοντά στο βύσμα του mini USB και μάλλον δεν έκανε επαφή.

Επανέλαβα την διαδικασία με το καλώδιο του SP και όλα δούλεψαν ρολόι.

 

Το αναφέρω γιατί καμιά φορά μπορεί να φταίει κάτι που ούτε καν πάει το μυαλό μας. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

σου εγρααψα πιο πανω την εφαρμογη facebook να την βγαλεις γιατι κολαει πολυ μ αυτη και να μπαινεις απο τον dolfin στο facebook, καντο και θα δεις, το viber δεν κολαει επισης και το messenger μπορεις να το βγαλεις ενω εγω το εχω και δεν εχω προβλημα και να μπαινεις παλι απο το dolfin , καντα αυτα και μας λες και βαλε και το 1clik cleaner να κανεις και κανενα καθαριστατακι γιατι γεμιζει με

 

αχρηστα πραγματα, εγω εχω και το clean master και το καθαριζω συνεχεια κι ολα μια χαρα

 

 

ψαξε τον angel browser αν θες σφαιρα σερφαρισμα fb

MODEL: Xiaomi Redmi 5 Plus 4/64gb

MODEL: Samsung Galaxy J5 (6)

MODEL: iPHONE 5 16GB

MODEL: iPHONE 4 16Gb

MODEL: SONY(ericsson)XPERIA Neo V, X8,k770i,k750i,k300i.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις KITKAT στο NEO V ?

Αξιζει ή οχι για το κινητο ?

Σαν εμφανιση μ αρεσει πολυ και σκεφτομαι να το επιχειρησω.

 

Υπαρχει κανενα tutorial αξιοπιστο και χωρις δυσκολα βηματα?

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις KITKAT στο NEO V ?

Αξιζει ή οχι για το κινητο ?

Σαν εμφανιση μ αρεσει πολυ και σκεφτομαι να το επιχειρησω.

 

Υπαρχει κανενα tutorial αξιοπιστο και χωρις δυσκολα βηματα?

 

εγω ...αλλα δεν μ αρεσε και την εβγαλα.. πρεπει να εχεις ξεκλειδωτο bootloader

Edited by p3nny
This is Sparta!!!:nagger:
Link to comment
Share on other sites

πέρασα το navigon αλλά μόλις πάει να συνδεθεί λέει πως το λειτουργικό μου δεν επιτρέπει την εγκατάσταση στην sd.πως αλλάζει αυτό?έχω την ultimate hd 5
1+6 omnirom - smurfkernel - microG - edxposed
Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 χρονια εχω το Neo V και το εχω rootαρισμενο απο την αρχη. Πλεον επειδη πηρα αλλο τηλεφωνο αποφασησα αυτο να το δωσω στον ανηψιο μου. Και οπως καταλαβαινεις το εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Η επαναφορα εχει γινει κανονικα το θεμα μου ειναι οτι μερικα πληκτρα δεν δουλευουν σωστα. Το πληκτρο της αρχικης οθονης οποια στιγμη και να το πατησω δεν δουλευει καθολου. Το power δουλευει κανονικα μονο που οταν το παταω για να κλειδωσει η οθονη απλα την απενεργοποιει χωρις να κλειδωνει και αναβει παλι ειτε με το power ειτε με το κουμπι αρχικης οθονης (ειναι η μονη φορα που δουλευει το κουμπι της αρχικης οθονης. Τελος το προβλημα που εχω παρατηρησει ειναι οτι η καμερα δεν δουλευει καθολου, δλδ οταν το μπαινω στην καμερα απλα σβηνει η οθονη και δεν μπορω να επαναφερω το κινητο μου μονο με απενεργοποιηση η reboot.

Γνωριζετε κατι για το θεμα μου? μπορω να κανω κατι εγω η πρεπει να το δωσω εξω?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2 χρονια εχω το Neo V και το εχω rootαρισμενο απο την αρχη. Πλεον επειδη πηρα αλλο τηλεφωνο αποφασησα αυτο να το δωσω στον ανηψιο μου. Και οπως καταλαβαινεις το εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων. Η επαναφορα εχει γινει κανονικα το θεμα μου ειναι οτι μερικα πληκτρα δεν δουλευουν σωστα. Το πληκτρο της αρχικης οθονης οποια στιγμη και να το πατησω δεν δουλευει καθολου. Το power δουλευει κανονικα μονο που οταν το παταω για να κλειδωσει η οθονη απλα την απενεργοποιει χωρις να κλειδωνει και αναβει παλι ειτε με το power ειτε με το κουμπι αρχικης οθονης (ειναι η μονη φορα που δουλευει το κουμπι της αρχικης οθονης. Τελος το προβλημα που εχω παρατηρησει ειναι οτι η καμερα δεν δουλευει καθολου, δλδ οταν το μπαινω στην καμερα απλα σβηνει η οθονη και δεν μπορω να επαναφερω το κινητο μου μονο με απενεργοποιηση η reboot.

Γνωριζετε κατι για το θεμα μου? μπορω να κανω κατι εγω η πρεπει να το δωσω εξω?

 

Επαναφορά με το sus ή το pc companion.

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπω βιντεακια στο youtube για καποιο λογο ο ηχος γυριζει απο το πισω ηχειο στο μπροστηνο και δεν ακουγεται τιποτα .εχετε καμια ιδεα για αυτο
Link to comment
Share on other sites

οταν βλεπω βιντεακια στο youtube για καποιο λογο ο ηχος γυριζει απο το πισω ηχειο στο μπροστηνο και δεν ακουγεται τιποτα .εχετε καμια ιδεα για αυτο

 

Στο κάνει μόνο στην εφαρμογή Youtube?

Μία λύση που σκέφτομαι στα γρήγορα είναι να απεγκαταστήσεις το Youtube, να κάνεις επανεκκίνηση το τηλέφωνό σου και μετά το ξαναεγκαθιστάς. Αν δεν φτιάξει τότε κάνει μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και αν ούτε παλι φτιάξει τότε επαναφορά με SEUS.

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πέρασα το navigon αλλά μόλις πάει να συνδεθεί λέει πως το λειτουργικό μου δεν επιτρέπει την εγκατάσταση στην sd.πως αλλάζει αυτό?έχω την ultimate hd 5

 

??? Περίεργο....???

Link to comment
Share on other sites

παιδια , το κινητο ανοιγει με δειχει την εικονα legacy xperia , για λιγα δευτερολεπτα το λαμπακι στα πλαγια γινεται μωβ και μετα σβηνει

 

η οθονη παγωνει στην εικονα και δεν γινεται τιποτα

 

καμια λυση ?

 

rooted , unlocked bootloader , flashed kernel , ολα εγιναν με επιτυχια :(

 

 

*** ενταξει ολα καλα πλεον ***

 

Android Version - 4.4.2

PolygonKK ( triangle )

Edited by Nirvana19
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν την έχετε δοκιμάσει αλλά αυτή η rom είναι καταπληκτική...Την χρησιμοποιώ περίπου ένα μήνα και είμαι πλήρως ευχαριστημένος! Και να φανταστείτε πριν είχα gin2kitkat (GB 2.3.7) Σίγουρα η κατανάλωση της ram είναι αρκετά μεγαλύτερη(δηλαδή στην gin2kitkat είχα πάντα πάνω από 220-230 mb ελεύθερα, ενώ τώρα είμαι στα 150-170) αλλά η rom τρέχει απόλυτα smooth και δεν λαγκάρει πουθενά! Το μεγαλύτερο πλην της είναι ότι δεν έχει ράδιο και hdmi...Παρόλα αυτά εγώ συμβιβάζομαι και αν εξαιρέσω το περίβλημα το κινητό θυμίζει συσκευή του 2014;)

 

Την πέρασα και εγώ σήμερα και φαίνεται εξαιρετική. Υπάρχει θέμα με την ελληνική γλώσσα και δεν αναγνωρίζεται το ς (σιγμα τελικο). Αντι αυτού έχει ένα τετραγωνάκι. Αυτό μήπως το διόρθωσες κάπως?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά δεν ξέρω αν την έχετε δοκιμάσει αλλά αυτή η rom είναι καταπληκτική...Την χρησιμοποιώ περίπου ένα μήνα και είμαι πλήρως ευχαριστημένος! Και να φανταστείτε πριν είχα gin2kitkat (GB 2.3.7) Σίγουρα η κατανάλωση της ram είναι αρκετά μεγαλύτερη(δηλαδή στην gin2kitkat είχα πάντα πάνω από 220-230 mb ελεύθερα, ενώ τώρα είμαι στα 150-170) αλλά η rom τρέχει απόλυτα smooth και δεν λαγκάρει πουθενά! Το μεγαλύτερο πλην της είναι ότι δεν έχει ράδιο και hdmi...Παρόλα αυτά εγώ συμβιβάζομαι και αν εξαιρέσω το περίβλημα το κινητό θυμίζει συσκευή του 2014;)

 

Φιλε οταν λες δεν εχει ραδιο ? ειμαι στο τσακ να την βαλω αλλα χωρις ραδιο δεν παμε πουθενα :P

 

Πια ειναι η καλυτερη ROM για το νεο ν τελικα? Ειμαι με ξεκλυδοτο Bootloader και φοραω Super Jelly Bean 7.0 με κερνελ Fusion!

Ψαχνω κατι ακομι καλυτερο τωρα...και διαβαζω οτι το (Gin2KitKat και ultimate hd 5) ειναι πολυ καλες ρομ!

Οπιος μπορει να μου προτινει ρομ και κερνελ για την αντιστιχη ρομ! Ευχαριστω!!!!!

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ σήμερα και φαίνεται εξαιρετική. Υπάρχει θέμα με την ελληνική γλώσσα και δεν αναγνωρίζεται το ς (σιγμα τελικο). Αντι αυτού έχει ένα τετραγωνάκι. Αυτό μήπως το διόρθωσες κάπως?

 

Kατεβασε το απο εδω http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=47161999&postcount=2 , rosemary font pack κανε install και δουλευει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πέρασα το Cyanogen 11, το 4.4 android. Κορυφή η ROM από όσα έχω δει μέχρι τώρα. Απολυτα ευχαριστημένος. Κοιτάξτε το όσοι ψήνεστε για KitKat στο Neo V.
Link to comment
Share on other sites

@naruto14 και γω απο χθες το ίδιο. Εκπληκτική ROM. Λες και πήρα καινούριο κινητό. Φυσικά με την βοήθεια του titanium backup το κινητό δεν είναι όπως παλιά. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα το "Gin2KitKat" πολυ καλο μου φενετε αλλα η καμερα τα πινει...τα διχνει ολλα κοκκινα και αναποδα! Και ενω το κινιτο εχει 5MP καμερα στις ριθμισεις λεει 8-6-2MP!!! Τι πρεπει να κανω για να το διορθοσω αυτο ?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα το "Gin2KitKat" πολυ καλο μου φενετε αλλα η καμερα τα πινει...τα διχνει ολλα κοκκινα και αναποδα! Και ενω το κινιτο εχει 5MP καμερα στις ριθμισεις λεει 8-6-2MP!!! Τι πρεπει να κανω για να το διορθοσω αυτο ?

 

Αν θυμάμαι καλά έπρεπε να διαλέξεις κάποια settings στο aroma installer και να βάλεις για συσκευή NEOV και όχι απλά Neo. Σε παλιότερες roms υπήρχε αυτή η λεπτομέρεια και πολλοί δε το κάνανε σωστά. Ψάξε στην σελίδα που την κατέβασες μήπως ο developer δίνει κάποιο add-on που να το διορθώνει αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά έπρεπε να διαλέξεις κάποια settings στο aroma installer και να βάλεις για συσκευή NEOV και όχι απλά Neo. Σε παλιότερες roms υπήρχε αυτή η λεπτομέρεια και πολλοί δε το κάνανε σωστά. Ψάξε στην σελίδα που την κατέβασες μήπως ο developer δίνει κάποιο add-on που να το διορθώνει αυτό.

 

Μα το κιτκατ δεν εχει αρομα!

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Ericsson Xperia Νeo V

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...