Jump to content

Φυλλομετρητές ιστού- ποιόν χρησιμοποιείτε;


Φίλιππος
 Κοινοποίηση

Ποιον φυλλομετρητή ιστού χρησιμοποιείτε;  

197 members have voted

  1. 1. Ποιον φυλλομετρητή ιστού χρησιμοποιείτε;

    • Internet Explorer
      43
    • Internet Explorer shell (πχ Avant, Maxthon κλπ)
      4
    • Mozilla ή Firefox
      118
    • Opera
      28
    • Άλλον (παρακαλώ προσδιορίστε)
      4


Recommended Posts

Internet Explorer:

+Ενσωματωμένος στα windows, επομένως καταναλώνει λιγότερους πόρους σε σύγκριση με τους ανταγωνιστές του.

+Εξελληνισμένος.

-Πλειάδα κενών ασφαλείας, που αργούν πολύ να διορθωθούν.

-Ευάλωτο σε spyware.

Η τεχνολογία ActiveX και τα κενά ασφαλείας, επιτρέπουν την εγκατάσταση προγραμμάτων χωρίς τη συγκατάθεση του χρήση.

-Πολύ σπάνιες αναβαθμίσεις. Το SP2 είναι η πρώτη μετά από πολλά χρόνια.

-Ανύπαρκτη υποστήριξη

 

 

Internet Explorer shells (πχ Avant Browser, Maxthon...):

+Tabbed-browsing και άλλα χαρακτηριστηκά, που λείπουν από τον IE.

+Δωρεάν

-Πλειάδα κενών ασφαλείας, που αργούν πολύ να διορθωθούν.

-Ευάλωτοι σε spyware.

Η τεχνολογία ActiveX και τα κενά ασφαλείας, επιτρέπουν την εγκατάσταση προγραμμάτων χωρίς τη συγκατάθεση του χρήση.

 

 

Firefox:

+Tabbed-browsing

+Δωρεάν

+Ασφαλης.

+Ανοιχτού πηγαίου κώδικα

+Eξελληνισμένος.

+Πλήρως παραμετροποίησιμος, αλλά απλός για αρχάριους. Εxtensions που επεκτείνουν τη λειτουργικότητά του.

+Ενθουσιώσης κοινότητα, έτοιμη να βοηθήσει σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί.

°Cross-platform: Εκδόσεις για windows, linux, mac...

-Κάποια sites δεν εμφανίζονται σωστά.

-Σχετικά μεγάλες απαιτήσεις για RAM.

-Ακόμα σε beta έκδοση. Η έκδοση 1.0 αναμένεται σε λιγότερο από μήνα.

 

 

Οpera:

+Tabbed-browsing

+Ασφαλής

+Εκατοντάδες επιλογές, ιδανικός για powerusers.

+Ενθουσιώσης κοινότητα, έτοιμη να βοηθήσει σε οποιοδήποτε πρόβλημα παρουσιαστεί.

°Cross-platform: Εκδόσεις για windows, linux, mac...

-Διαφημιστικό banner ή €34 χωρίς διαφημίσεις.

-Κάποια sites δεν εμφανίζονται σωστά.

-Παλιά ελληνική έκδοση

-Πολύπλοκος για αρχάριους/αμύητους χρήστες

 

Ο Opera και ο Mozilla, εκτός από browsers είναι και mail- και irc-clients.

 

Άλλοι φυλλομετρητές:

Kmeleon, απλός και ελαφρύς, ιδανικός για παλιά συστήματα.

Mozilla, για επαγγελματίες.

Safari, για macinstosh.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 195
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Internet Explorer πάλι. Με το SP2 καλύπτει τα κενά του Activex.

Μετά από μια περιπλάνηση με τον firefox γύρισα στον IE.

Aρε M$ με τον αθέμιτο ανταγωνισμό σου. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Firefox φυσικά. Λίγες μέρες συμβίωσης μαζί του αρκούν για να μην επιστρέψεις ποτέ στον IE. :)

Η παρουσίαση, θάβει λίγο τον IE ή μου φαίνεται; :p

Τελεία και παύλα, IE is lame

Link to comment
Share on other sites

Έχω χρησιμοποιήσει και τους 4 browsers της δημοσκόπησης, τελευταία έκανα το λάθος και έβαλα FireFox, αλλά σύντομα το κατάλαβα, και τους τους καταγράφω με σειρά προτίμησης.

 

1. Οpera

2. MyIE

3. Internet Explorer

4. Firefox

 

Όπως καταλαβαίνετε, ψηφίζω Opera.

Eίναι σαφώς πιο γρήγορος, εύχρηστος και κάνω την δουλειά μου πιο αποτελεσματικά. Νομίζω αυτό είναι το κυριότερο.

 

Τα 34 euros μπορείτε εύκολα να τα αποφύγετε. :)

Link to comment
Share on other sites

Internet Explorer από μένα.

 

When it works we know to leave it alone. © Chrysler

 

 

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος izual (11 Αύγ. 2004 , 19:08)

 

Internet Explorer:

σε εμενα καταναλωνει περισσοτερους πορους. ειδικα αν εχω καμμια 10αρια παραθυρα ανοιχτα.

αρνητικο για εμενα... ;)

λολ! οντως. μου αρεσει που ειναι και απο την Microsoft.

Firefox:

τα πιο σημαντικα για εμενα.

νομιζω οτι δνε ειναι λαθος του broswer, αλλα του κωδικα με το οποιο εχουν τα συγκεκριμενα sites κατασκευαστει.

μπα, δεν το νομιζω. σε εμανα τουλαχιστον καταναλωνει απο 2%-6%. δεν πιστευω να ειναι μεγαλες απαιτησεις αυτες.

και τοτε θα γινει σαλος. πιστευω θα υπαρξουν πολλες καλυτερευσεις.

τουλαχιστον στον τομεα του internet broswing η microsoft δεν εχει να συναγωνιστει κανεναν ή μαλλον τωρα που το σκεφτομαι εχει καποιον : ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ! η δουλεια της ειναι να βελτιωνει χρονοβορα και με περισσοτερα bugs τα ηδη bugs που υπαρχουν.. :blink:

mozilla firefox απο εμενα.

 

Συνεννοημένοι είστε? :p

 

μην μου πεις οτι 3000+ Posts τα εχεις κανει με τον IE! προτιμω να μου παρουν τον υπολογιστη ή να δουλευω σε κατεργα!! :D

 

Στο λέω εγώ :p Δεν θέλω να δουλέψεις σε κάτεργο, μου αρκεί ο ο υπολογιστής σου!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Firefox για μενα - δαγκωτα!!!
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος izual (11 Αύγ. 2004 , 21:08)

 

μην μου πεις οτι 3000+ Posts τα εχεις κανει με τον IE! προτιμω να μου παρουν τον υπολογιστη ή να δουλευω σε κατεργα!!

:D

 

Oh yeah. Τουλάχιστον το 98% αυτών έγιναν με τον ΙΕ.

RULEZ...

τώρα με το SP2 έγινε ο απόλυτος browser. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Psifisa Firefox an kai ton xrisimopoiw elaxista (ton teleutaio mina) se sigrisi me ton IE einai poli pio praktikos(tabs) kai pio grigoros,pragmata ta opoia ta theorw vasika gia enan browser.

Ofilw na pw oti den exw dokimasei ton Opera.Omws afou voleutika me firefox giati na to kanw?den mou aresei i fash me to banner epishs alla opws leei kai o filos johner mporoume eukola na to apofigoume...

Kati pou exeis kai se ikanopoiei omws diskola to allazeis.Emena me ikanopoiouse o IE alla se ena thread diavasa merika pleonektimata tou firefox,vrika ena site gia na ton katevasw sta ellinika kai ola eginan eukola kai grigora:)Emeina ikanopoiimenos .

An mou dinontan i eukairia to idio eukola kai grigora na egatastisw ton Opera mazi me auto pou xreiazetai gia na apofigoume to banner..den nomizw na elega oxi. :cool:

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR (11 Αύγ. 2004 , 23:43)

 

Psifisa Firefox an kai ton xrisimopoiw elaxista (ton teleutaio mina) se sigrisi me ton IE einai poli pio praktikos(tabs) kai pio grigoros,pragmata ta opoia ta theorw vasika gia enan browser.

Ofilw na pw oti den exw dokimasei ton Opera.Omws afou voleutika me firefox giati na to kanw?den mou aresei i fash me to banner epishs alla opws leei kai o filos johner mporoume eukola na to apofigoume...

Kati pou exeis kai se ikanopoiei omws diskola to allazeis.Emena me ikanopoiouse o IE alla se ena thread diavasa merika pleonektimata tou firefox,vrika ena site gia na ton katevasw sta ellinika kai ola eginan eukola kai grigora:)Emeina ikanopoiimenos .

An mou dinontan i eukairia to idio eukola kai grigora na egatastisw ton Opera mazi me auto pou xreiazetai gia na apofigoume to banner..den nomizw na elega oxi. :cool:

 

Κάπως έτσι κι εγώ. Στο προηγούμενο thread να σκεφτείς, υπερασπιζόμουν φανατικά τον ΙΕ :wacko: :p

Link to comment
Share on other sites

izual μην παλεύεις να πείσεις κανέναν. Για όλα φταίει η ΜS και το μονοπώλιο λέμε :lol:
Link to comment
Share on other sites

Καλή η λίστα αλλά ξεχάσαμε τον Netscape Navigator....

 

...και έγειρε η βάρκα ;) :lol:

 

Ψηφίζω Firefox. Open-source, αρκετά ελαφρύς, pop-up blocker, εύκολη παραμετροποίηση με τα extensions (όχι τα μαλλιά ρε αλήτες), γρήγορη διόρθωση των προβλημάτων από την ομάδα που τον φτιάχνει... γενικά, μια μούρλια :rolleyes:

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος izual (12 Αύγ. 2004 , 00:42)

 

μπορει να εκανες τοσα Posts με τον IE αλλα , wait να μετρησω λιγο , περιπου 6.000 wallpapers και images Που εχω κατεβασει σε μικρο χρονικο διαστημα, εσυ δεν θα τα κατεβασεις ουτε σε 20 χρονια με τον IE! αφου ανοιγω 20 tabs και σε ενα λεπτακι φορτωνουν ολα ενω με τον IE ανοιγω μολις 3,4 και κολλανε! α! παιρνω και dialers,spywares,pop-ups.. ;)

 

 

tabs? τι άχρηστο feature...

Στον δευτερο υπολογιστή χρησιμοποιώ αποκλειστικα firefox. τα tabs τα χω χρησιμοποιήσει μπορω να σου πω και 5 φορές. :D

Όλα σε νεο window τα ανοιγω. Μου τρώνε χώρο απο το display της σελίδας και κάνουν περισσότερο κουραστικό το σερφάρισμα.

Τωρα για τα wallpapers και τις εικόνες άσε δεν θέλω να γεμίσω και άλλα cds. 6 50αδες γεμάτες με ταινίες και προγράμματα κοσμούν αυτή τη στιγμή το γραφείο μου. μην είμαστε και πλεονέκτες. :p

 

Καθένας με τις ανάγκες του.

Αρε MS με το μονοπωλιο σου :p

Link to comment
Share on other sites

Ρε πείτε κανά σοβαρό επιχείρημα. Άκου εκεί τρώνε τα tabs χώρο από τις σελίδες και κάνουν κουραστικό το σερφάρισμα. Τα 500 παράθυρα το διευκολύνουν τότε; :rolleyes:

Τεσπά, γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

An esy den to vriskeis sovaro epixeirhma einai diko sou thema. Gia mena paraeinai sovaro. Otan exeis analysh 800x600 se 14ara othoni tote estw kai mia toolbar parapanw pianei xwro. Oso sovaro einai gia merikous to tabbed browsing, toso sovaro einai gia mena na mh vlepw th selida se ena plaisio 15 cm ypsoys... so simple. ta panta einai thema proteraiothtwn

 

To giati xrhsimopoiw IE einai safes. Mphke me ta win paketo. Ton dokimasa me volepse kai to xrhsimopoiw. Den thelw na valw exxtra pramata apo th stigmh pou kanw poly kala th douleia me ayta pou den mporw na apofygw.

 

Sofon to safes :)

Link to comment
Share on other sites

Aπό τη στιγμή που μπορείς να απενεργοποιήσεις τα tabs, να το βρίσκω ηλίθιο επιχείρημα το να λες πως δεν το θες γι' αυτό το λόγο.

Είπαμε, όλα γίνονται στον Firefox ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι δεν θέλω το firefox γι αυτό το λόγο. Στο προηγούμενο ποστ μου σου είπα γιατί θέλω τον ΙΕ. Αν δεν ερχόταν πακέτο με τα win, φυσικά και θα βαζα firefox.

Είπα απλά ότι τα κατήργησα τα tabs, γιατί απλά δεν με εξυπηρετούν, και αντιστρέφοντας τον ισχυρισμό σου βρίσκω και εγώ ηλίθιο το επιχείρημα βάλτε firefox γιατί έχει και tabbed browsing. Και να μην το είχε το ίδιο κορυφαίος browser θα ταν για μένα. :)

 

Clear enough? :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (12 Αύγ. 2004 , 02:51)

 

Κοίτα το προηγούμενο ποστ. Τρίποντο και φάουλ. :whistle: :blink:

 

File tomits triponter den simfonw katholou :p

An den eixe ta tabs tote tha exane to vasiko tou proterima san browser kata tin gnomi mou.

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ALR (12 Αύγ. 2004 , 02:54)

 

File tomits triponter den simfonw katholou :p

An den eixe ta tabs tote tha exane to vasiko tou proterima san browser kata tin gnomi mou.

 

 

Ναι βρε αυτο λεω. Κατα τη γνώμη σου. Ο καθένας έχει τις ανάγκες και τις απαιτήσεις και με βάση αυτές επιλέγει browser. Για σένα μπορεί κάτι να είναι το απόλυτο feature και για μένα σπατάλη χώρου.

Γι αυτό υπάρχουν τόσοι browsers για να διαλέγουμε.

Άσχετο αν ΟΛΟΙ εχουμε τον IE. xixixi :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (12 Αύγ. 2004 , 02:44)

 

Δεν ειπα οτι δεν θέλω το firefox γι αυτό το λόγο. Στο προηγούμενο ποστ μου σου είπα γιατί θέλω τον ΙΕ. Αν δεν ερχόταν πακέτο με τα win, φυσικά και θα βαζα firefox.

Είπα απλά ότι τα κατήργησα τα tabs, γιατί απλά δεν με εξυπηρετούν, και αντιστρέφοντας τον ισχυρισμό σου βρίσκω και εγώ ηλίθιο το επιχείρημα βάλτε firefox γιατί έχει και tabbed browsing. Και να μην το είχε το ίδιο κορυφαίος browser θα ταν για μένα. :)

 

Clear enough? :)

 

Δεν είπες πως δε σε εξυπηρετούν, αλλά οτι πιάνουν άχρηστο χώρο και γι' αυτό γύρισες στον ΙΕ. Aφού πήγες να το περάσεις και σα σοβαρό επειχίρημα :lol:

Και σου λέω πως μπορείς να τα απενεργοποιήσεις αν σε εμποδίζουν. Tεσπά μείνε στον lame IE

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος gkr41 (12 Αύγ. 2004 , 03:01)

 

Δεν είπες πως δε σε εξυπηρετούν, αλλά οτι πιάνουν άχρηστο χώρο και γι' αυτό γύρισες στον ΙΕ. Aφού πήγες να το περάσεις και σα σοβαρό επειχίρημα :lol:

Και σου λέω πως μπορείς να τα απενεργοποιήσεις αν σε εμποδίζουν. Tεσπά μείνε στον lame IE

 

:)

 

 

Δεν είπα ότι γυρισα στο ΙΕ γι αυτο το λογο. Ηθελα να δείξω ότι αυτό που θεωρούν κα΄ποιοι μεγιστο feature για μένα ειναι ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ;)

Kαι εγώ λέω ότι το απερνεργοποίησα στο pc που έχω τον φιρεφοχ.

Eκεί θα μείνω. Άλλωστε και εσύ όταν θα πας να κάνεις update την πόρτα του IE θα χτυπήσεις. :p

Link to comment
Share on other sites

Oson afora ton firefox...evala ena extension dictionary alla den emfanistike tipota..apla otan markarw mia leksh se kapoio site,me deksi klik mporw na kanw search stin kathorismenh selida pou exei...auto dliladi kanei to extension?

Den iparxei extension pou na bgazei ena keno gia metafrash opws i google bar gia search ?

iPhone XS-Max 256GB | iPhone 7 128GB | Xiaomi Redmi Note 3 32GB
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...