Jump to content

Lenovo A850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η οθονη αν και εστρωσε μετα την αλλαγη ρομ, σε χαμηλη κοντα στο 0 θερμοκρασια μου ξαναεβγαλε το προβλημα. Ευτυχως με το ζεσταθηκε ολα καλα.

 

Απο μπαταρια (μανησια) μια χαρα. Ανετα βγαζει μερα και με χρηση υπερ του δεοντος. Ισως ανωτερο απο το s3 που ειχα απο θεμα καταναλωαης

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

επειδή απο οτι κατάλαβα το έχεις το κινητό, απο μπαταρία και τα σχετικα καλά πάει?κάποιο μείον?

 

Η μπαταρία είναι ικανοποιητική, με αρκετή χρήση WIFI, Bluetooth κρατάει 2 μέρες, σκέτο τηλέφωνο μπορεί και παραπάνω, γενικά το έχω 1-1,5 μήνα τώρα είμαι πολύ ευχαριστημένος....

Link to comment
Share on other sites

πως κανουμε εγκατασταση rom???? Δεν εχω ιδεα παιδια

 

στην αρχικη σελιδα αυτου του θεματος στο πρωτο ποστ εχει λινκ που σε παει στον οδηγο για αυτο που ζητας

επισης σε συμβουλευω να κατσεις να διαβασεις αρκετες σελιδες πιο πισω πριν ξεκινησεις αφου δεν ξερεις και μετα να ξεκινησεις να κανεις κατι :)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες μετά και με αρκετή χρήση, internet, mail, bluetooth κλπ. η FeiPusi δείχνει 41% (στις 2.00 το μεσημέρη που την έβαλα στο τηλέφωνο έδειχνε 57%)

Θα την φορτίσω και θα επανέλθω δριμύτερος.

 

Μέχρι στιγμής πολύ καλά νούμερα βλέπω Γιώργο!!Μακάρι να συνεχίσει έτσι.

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

στην αρχικη σελιδα αυτου του θεματος στο πρωτο ποστ εχει λινκ που σε παει στον οδηγο για αυτο που ζητας

επισης σε συμβουλευω να κατσεις να διαβασεις αρκετες σελιδες πιο πισω πριν ξεκινησεις αφου δεν ξερεις και μετα να ξεκινησεις να κανεις κατι :)

 

Να φανταστω οτι η ιδια διαδικασια ειναι και για το A800?

Link to comment
Share on other sites

Να φανταστω οτι η ιδια διαδικασια ειναι και για το A800?

 

Ποιο κινητό έχεις ρε φίλε;

Αν έχεις το Α800 έχει ολόκληρο θέμα δικό του,εκεί θα βρεις ότι ρωτάς.

Επίσης μιας και ρωτάς και εκεί,μπορείς να περιμένεις μέχρι να σου απαντήσει κάποιος.Διάβασε και καμία σελίδα πιο πίσω δεν κάνει κακό.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι από εμένα, εχω το Α850 εδω και ένα μήνα και μέχρι τώρα είναι εξαιρετικό αν και η χρήση που του κάνω είναι σχετικά περιορισμένη (τηλέφωνο, ebooks και mails). Από μπαταρία μου πάει περίπου 2-3 ημέρες (1-2 αν το δουλεψώ φουλ).

Προς το παρών έχω πάνω την A850_S121_28.11.2013_MULTI_LNG_by_linerty (http://lenovo-forums.ru/topic/3437-custom-rom-a850-s121-28112013-multi-lng-by-linerty/) είδα όμως ότι έβγαλε καινούρια ROM την A850_S121_05.01.2014_MULTI_LNG_by_linerty μήπως κανένας την δοκίμασε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Αφού διάβασα αρκετές φορές το νήμα αποφάσισα να περάσω την 123 (http://www.needrom.com/mobile/a850-stock-s123-multilanguagegappsroot/#comments). Ακολούθησα την διαδικασία και όλα πήγαν μια χαρά. Αφού εμφανίστηκε ο πράσινος κύκλος αποσύνδεσα την συσκευή από το laptop, έβαλα την μπαταρία και έκανα power up. Η συσκευή δεν κάνει απολύτως τίποτα. Δεν ανάβει ούτε το LED. Τι κάνω λάθος ρε παιδιά?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Αφού διάβασα αρκετές φορές το νήμα αποφάσισα να περάσω την 123 (http://www.needrom.com/mobile/a850-stock-s123-multilanguagegappsroot/#comments). Ακολούθησα την διαδικασία και όλα πήγαν μια χαρά. Αφού εμφανίστηκε ο πράσινος κύκλος αποσύνδεσα την συσκευή από το laptop, έβαλα την μπαταρία και έκανα power up. Η συσκευή δεν κάνει απολύτως τίποτα. Δεν ανάβει ούτε το LED. Τι κάνω λάθος ρε παιδιά?

 

τα παρακατω τα εκανες;

 

- Choose Option -> USB Mode, click USB Mode

- Choose Option -> DA DownLoad All -> Speed -> High Speed -> click High Speed

- Check option "DA DL All With Check Sum"

μηπως ξεχασες να τσεκαρεις κατι απο αυτα στο flashtool;

εγω δυο φορες την πεςρασα χωρις κανενα προβλημα

η μονη λυση κατα την γνωμη μου ειναι να την ξαναφλασαρεις

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δε πρέπει να έχεις κάνει καλά.

Διάβασε ξανά τον οδηγό και προσπάθησε πάλι.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες μετά και με αρκετή χρήση, internet, mail, bluetooth κλπ. η FeiPusi δείχνει 41% (στις 2.00 το μεσημέρη που την έβαλα στο τηλέφωνο έδειχνε 57%)

Θα την φορτίσω και θα επανέλθω δριμύτερος.

 

Καλημερα. Αν μπορεις να την συγκρινεις με την μανησια θα σου ειμουν υποχρεος. Να δουμε αν ειναι πραγματι 2900. Αν διαρκει το ιδιο δεν θα την παρω καθως μια μερα βγαζω κατω απο ολες τις συνθηκες...

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και πάλι. Αφού διάβασα αρκετές φορές το νήμα αποφάσισα να περάσω την 123 (http://www.needrom.com/mobile/a850-stock-s123-multilanguagegappsroot/#comments). Ακολούθησα την διαδικασία και όλα πήγαν μια χαρά. Αφού εμφανίστηκε ο πράσινος κύκλος αποσύνδεσα την συσκευή από το laptop, έβαλα την μπαταρία και έκανα power up. Η συσκευή δεν κάνει απολύτως τίποτα. Δεν ανάβει ούτε το LED. Τι κάνω λάθος ρε παιδιά?

 

Καλημέρα.

Σύνδεσε τη συσκευή με το usb και δοκίμασε να την ανάψεις.

Αν δεν ανάψει ακολούθησε την παρακάτω διαδικασία:

- Unpack A850 Stock S123.zip

- Open SP_Flash_Tool_v3.1320.0.163

- run Flash_tool.exe

- select MT6582_Android_scatter in "rom dump" folder

- Choose Option -> USB Mode, click USB Mode

- Choose Option -> DA DownLoad All -> Speed -> High Speed -> click High Speed

- Check option "DA DL All With Check Sum" 

- Turn off your phone, remove the battery and reinstall.

- Click Firmware -> Upgrade

- Connect phone via USB

- When a green circle appears, you can disconnect USB, reseat the battery and power up your device. It will take several minutes for it to boot up.

[b]Disclaimer:
Δεν φέρω καμμία ευθύνη για τυχόν ζημιά στη συσκευή.[/b]

 

@dalamaidis:

Θα δουλέψω τη μπαταρία μερικές μέρες και θα γράψω πλήρες review.

Φιλικά.Γιώργος.
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο αυτός είναι ο οδηγός γενικά για flashtools και υπάρχει στη πρώτη σελίδα και κάθε λίγες πλέον.....Δεν έχει νόημα να το ποστάρεις κάθε φορά που κάποιος βαριέται να τον διαβάσει.

Επίσης αν δεν έκανε κατά γράμμα τις οδηγίες δεν θα έβγαζε τον πράσινο κύκλο.Οπότε μάλλον δεν επέλεξε ότι ακριβώς λέει ο οδηγός.

Edited by Chryssostomos

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Παρόλα αυτά, την διαδικασία την έκανα 2 φορές απολύτως σωστά, ακολουθόντας κατά γράμμα τις οδηγίες. Το upgrade το κάνει σωστά και εμφανίζεται ο πράσινος κύκλος στο τέλος. Αποσυνδέω την συσκευή από το usb, βάζω μπαταρία και πατάω το κουμπί power. Δεν κάνει απολύτως τίποτα. Δεν ανάβει ούτε το led.

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

τα παρακατω τα εκανες;

 

- Choose Option -> USB Mode, click USB Mode

- Choose Option -> DA DownLoad All -> Speed -> High Speed -> click High Speed

- Check option "DA DL All With Check Sum"

μηπως ξεχασες να τσεκαρεις κατι απο αυτα στο flashtool;

εγω δυο φορες την πεςρασα χωρις κανενα προβλημα

η μονη λυση κατα την γνωμη μου ειναι να την ξαναφλασαρεις

 

Όλα έτσι τα έκανα μόνο που αντί για Option -> DA DownLoad All -> Speed -> High Speed -> click High Speed

μου δίνει 2 επιλογές Option -> DA DownLoad All -> Speed -> Do not switch speed και Force to High speed.

Επέλεξα το Force to High speed και έγινε η διαδικασία μια χαρά και στο τέλος εμφάνισε τον πράσινο κύκλο.

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει ρε παιδια μην ειμαστε και αμερικανακια. Λιγο σκεψη παραπανω... Φιλικα παντα

 

Συμφωνώ φίλε με αυτό που λες αλλά τι ακριβώς εννοείς σε σχέση με το πρόβλημα που έχω? Κάνω κάτι λάθος που είναι τόσο εξόφθαλμο που μόνο εγώ δεν το "πιάνω"? :)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς δεν υπάρχει διαφορά. Μα για αυτό προβληματίζομαι γιατί ενώ έγινε σωστά η διαδικασία, αποσυνδέω το usb, βάζω μπαταρία και πατάω το κουμπί power. Μένει απαθέστατο!!!! Ρε παιδιά μπας και πρέπει να πατήσω power και κανένα volume +/- ή κάτι τέτοιο? Το δοκίμασα αλλά δεν έγινε τίποτα. Με προβληματίζει αυτό που λέει ότι πρέπει να περιμένεις λίγα λεπτά μέχρι να κάνει boot. Δεν πιστεύω να εννοεί να κρατάω το power πατημένο για κάποια λεπτά? Έχω αρχίσει και σκέφτομαι τα πάντα
Link to comment
Share on other sites

δηλαδη εκανες την διαδικασια ετσι ακριβως σου εβγαλε τον πρασινο κυκλο στο τελος και τωρα δεν ανοιγει καθολου η συσκευη σου;

το εβαλες στον φορτιστη μηπως δεν εχεις καθολου μπαταρια;

γιατι καμια φορα οι ενδειξεις μπαταριας στα Κινεζικα δεν ειναι και οι πιο σωστες

μου φαινεται περιεργο που δεν ανοιγει καθολου η συσκευη

βαλτο να φορτισει κανα μισαωρο και ξαναπροσπαθησε να το ανοιξεις

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία είχε σίγουρα. Το βάζω στον φορτιστή και δεν ανάβει ούτε το LED.

Οι επαφές τις μπαταρίας είναι ανέπαφες.

Μόλις το συνδέω στο usb ανάβει το led (κόκκινο) και μπορώ να κάνω πάλι την διαδικασία. Την έχω κάνει 3 φορές ως τώρα και όλες πάει μια χαρά. Το πρόβλημα εντοπίζεται αφού πάω να βάλω την μπαταρία πάλι και πατάω για να κάνει boot.

 

Ξέχασα να σας αναφέρω (μπας και έχει σημασία) είχα περάσει πριν το miui v5. Ενώ τα κινέζικα είχαν εξαφανιστεί και ήταν όλα σούπερ κάθε λίγο πέταγε μήνυμα ότι κάποιο service του android σταμάτησε να λειτουργεί. Διάβασα στο νήμα ότι είναι έκδοση beta και αποφάσισα να κάνω αυτό με την 123.

Edited by donviperii
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκυρο, συγνώμη για την ταλαιπωρία αλλά τελικά είχε δίκιο ο φίλος που είπε για την φόρτιση της μπαταρίας. Προφανώς ήταν τελείως άδεια (για αυτό δεν άναβε ούτε καν το κόκκινο LED) ασχέτως αν μου έδειχνε ότι είχε ακόμα 50% περίπου. Μετά από φόρτιση 10' το άνοιξα κανονικά. Όλα φαίνονται μια χαρά

 

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άκυρο, συγνώμη για την ταλαιπωρία αλλά τελικά είχε δίκιο ο φίλος που είπε για την φόρτιση της μπαταρίας. Προφανώς ήταν τελείως άδεια (για αυτό δεν άναβε ούτε καν το κόκκινο LED) ασχέτως αν μου έδειχνε ότι είχε ακόμα 50% περίπου. Μπήκε κανονικά.

 

Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο σας.

 

Ωραια. Καλοδουλευτο και να το χαρεις μαν

:hunter:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...