Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εγω με 8αρια παντως φλασαρα. Ακολουθεις αυτον τον οδηγο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2206421 , κατω κατω εχει να κατεβασεις και τα αρχεια για win8. Ακολουθωντας τα βηματα του οδηγου, (επειδη ο οδηγος ειναι για 7), οταν φτασεις στο σημειο του install, επειδη δεν εχει installer, κανεις δεξι κλικ και install σε ολα τα inf αρχεια.

 

Στο τελος, το πιο σημαντικο ειναι οτι αν ολα εχουν παει καλα, θα αναγνωριζει το τηλεφωνο στην COM θυρα για 3 δευτερολεπτα και θα το δειχνει να ξεσυνδεεται μετα. Αυτη ειναι η "φυσιολογικη" κατασταση. Στα 8, για να δεις τις COM θυρες πρεπει να πατησεις στο show hidden devices, στο device manager

 

εφτασα στο install ολα τα .inf αλλα μου λεει the thirt part inf does not contains digital information signatures οποτε μαλλον δεν προχωρα στο να βαλει τα inf..πως το απενεργοποιουμε αυτο?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εφτασα στο install ολα τα .inf αλλα μου λεει the thirt part inf does not contains digital information signatures οποτε μαλλον δεν προχωρα στο να βαλει τα inf..πως το απενεργοποιουμε αυτο?

 

εγω δεν το εκανα ετσι, αλλα αμα οντως δεν μπορεις να συνεχισεις δες αυτο : http://www.craftedge.com/tutorials/driver_install_windows8/driver_install_win8.html

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν το εκανα ετσι, αλλα αμα οντως δεν μπορεις να συνεχισεις δες αυτο : http://www.craftedge.com/tutorials/driver_install_windows8/driver_install_win8.html[/QUOTe]

ολα καλα τα κατάφερα ...ολα κανονικά ευχαριστώ πολυ για ακομα μια φορα τουσ φίλους εδω μεσα για την πολυτιμη βοηθεια

αρε και ελεγα αντε 2 μηνες να περιμενεισ να ερθει πισω...

εβαλα και την 4.2.2 και παει μια χαρα ηχος δυνατος ..ολα καλα ...

Edited by xariscd
:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Παρακολουθώ καιρό αυτό το topic (και άλλα παρόμοια) και τελευταία πολλοί και πολύ συχνά αναφέρουν προβλήματα με τη μνήμη ram σε αυτό και σε άλλα τηλέφωνα μα 512 Mb ram. Συχνά καταλήγουν στο “συμπέρασμα” πως φταίει το τηλέφωνο που έχει μικρή μνήμη ram ή φταίει η Rom που δεν διαχειρίζεται καλά τη ram και σταματάμε εκεί. Αυτή είναι η “εύκολη” απάντηση. Είναι όμως η σωστή απάντηση; Και το βασικότερο : Μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό.

Κατά την ταπεινή μου άποψη (αν κάποιος νομίζει πως κάνω λάθος ας με διορθώσει) το τηλέφωνο και η Rom είναι μόνο το 10% του προβλήματος. To 90% του προβλήματος είναι η χρήση που κάνουμε και οι εφαρμογές που βάζουμε στο τηλέφωνο. Συνήθως είναι “κακογραμμένες”, μένουν συνέχεια ανοιχτές, “ξυπνάνε” χωρίς λόγο και αιτία, “δεσμεύουν” αδικαιολόγητα μεγάλους πόρους της μνήμης κτλ. κτλ. Το πιο κλασικό και συνηθισμένο παράδειγμα είναι το Facebook. Καταφέρνει και γονατίζει ακόμα και τηλέφωνα με πολύ μεγαλύτερη ram από 512Mb.

Φυσικά παίζει ρόλο και πως διαχειρίζεσε τη διαθέσιμη μνήμη η Rom που φοράει το τηλέφωνο (θα το εξηγήσω πιο κάτω).

Τι μπορούμε να κάνουμε; Υπάρχουν διάφορα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε.

 

1 - Η "εύκολη" λύση (έχει να κάνει με τη χρήση και τις εφαρμογές)

 

- Προσέχουμε πόσες και ποιες εφαρμογές βάζουμε. Δεν φορτώνουμε το τηλέφωνο με άχρηστες εφαρμογές. Αποφεύγουμε εφαρμογές που βλέπουμε ότι δημιουργούν πρόβλημα. Διαγράφουμε εφαρμογές που δεν χρησιμοποιούμε.

- Αποφεύγουμε εφαρμογές που είναι συνέχεια ανοιχτές (τύπου Facebook, Messenger κτλ.) και μπαίνουμε από το browser μας. Για ευκολία αποθηκεύουμε αυτές τις σελίδες στο browser για άμεση πρόσβαση.

- Όταν τελειώνουμε με μια εφαρμογή την κλείνουμε. Κρατάμε πατημένο για λίγο το κουμπί [Home] και θα μας εμφανίσει τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές και τρέχουν στο παρασκήνιο. Τις σέρνουμε αριστερά ή δεξιά για να κλείσουν.

- Κάθε τόσο κλείνουμε εντελώς για λίγο το τηλέφωνο (π.χ. κάθε 1-2 εβδομάδες). Κάθε φορά που ξεκινάει από το μηδέν το τηλέφωνο τρέχει καλύτερα.

 

Αυτές είναι κάποιες πολύ εύκολες και βασικές κινήσεις που πρέπει και μπορεί να κάνει ο καθένας για να βελτιώσει την απόδοση του τηλεφώνου. Μπορεί να υπάρχουν και άλλες τέτοιες εύκολες συμβουλές. Αν κάποιος άλλος ξέρει κάποια άλλη ας μας την πει.

 

Κάνοντας αυτές τις κινήσεις (ή έστω μερικές από αυτές) λογικά θα δείτε βελτίωση και στην συμπεριφορά του τηλεφώνου αλλά και στην ελεύθερη ram που απομένει.

Αν μετά από αυτό το τηλέφωνο συνεχίζει να κολλάει τότε χρειάζεστε πιο μόνιμη και εξειδικευμένη λύση.

 

2 - Η “ψαγμένη” λύση (έχει να κάνει με την διαχείριση της ram)

 

[ Παρένθεση ] Μπορεί να έχετε ακούσει ή να σας έχουν προτείνει κάποιο Task killer. Ένα Task killer είναι μια εφαρμογή που σας δίνει τη δυνατότητα να κλείσετε εντελώς (να σκοτώσετε) μια εφαρμογή-διεργασία που είναι σε αναμονή φορτωμένη στη ram. Κάποιοι την προτείνουν σαν μια πολύ καλή και άμεση λύση για να ελευθερώσετε ram. Άλλοι συστήνουν να την αποφεύγετε γιατί είτε από σφάλματα της εφαρμογής είτε από λάθος στην χρήση, τις περισσότερες φορές δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από αυτά που λύνει. Προσωπικά ανήκω στην δεύτερη ομάδα και δεν χρησιμοποιώ Task killer [ Κλείνει η παρένθεση ]

 

Από μόνο του το Android έχει μια ιδιαιτερότητα στη διαχείριση των εφαρμογών και της ram. Πολλά προγράμματα και διεργασίες δεν τα κλείνει τελείως αλλά τα έχει σε μια κατάσταση αναμονής ώστε να είναι διαθέσιμες άμεσος μόλις τα χρειαστούμε. Αυτό μέχρι η διαθέσιμη ram να φτάσει σε ένα κρίσιμο σημείο. Όταν πια φτάσει σε αυτό το σημείο αρχίζει και κλείνει τελείως διεργασίες και εφαρμογές για να απελευθερώσει πόρους της ram. Αυτό το κρίσιμο σημείο το έχει καθορίσει αυτός που έχει γράψει τη Rom που “φοράει” το τηλέφωνο. Δεν πρέπει να είναι ούτε πολύ ψιλά για να μπορεί να συμβαδίσει με την λογική του Android αλλά ούτε πολύ χαμηλά γιατί δεσμεύει όλη τη ram και το τηλέφωνο αρχίζει να “κολλάει”. Σε τηλέφωνα που είναι root μπορούμε να αλλάξουμε αυτό το κρίσιμο σημείο και να το βάλουμε όσο ψιλά ή χαμηλά θέλουμε. Μπορούμε να το κάνουμε με δύο τρόπους.

 

- Να μπούμε στο αρχείο που καθορίζει αυτές τις τιμές και να τις αλλάξουμε χειροκίνητα. Ούτε το προτείνω και ούτε θα το αναλύσω. Αν ήσασταν τόσο καλοί για να μπορείτε να το κάνετε δεν θα περιμένατε εμένα να σας το πω και θα το είχατε κάνει προ πολλού ;)

 

- Να εγκαταστήσετε μια εξειδικευμένη εφαρμογή που θα κάνει αυτή τη δουλειά για εσάς (π.χ. το AutoKiller). Με αυτό τον τρόπο θα μπορέσετε να αλλάξετε τις τιμές και να βάλετε αυτές που εσείς θέλετε ή να εφαρμόσετε κάποιες που υπάρχουν σαν προεπιλογή από την εφαρμογή. Και εδώ πρέπει να προσέξετε αυτό που γράφω πιο πάνω, να βρείτε τη χρυσή τομή για τις τιμές. Να μην είναι πολύ χαμηλά αλλά ούτε πολύ ψιλά γιατί τότε εφαρμογές και διεργασίες θα ανοίγουν και θα κλείνουν συνέχεια με χειρότερα αποτελέσματα από αυτό που περιμέναμε. Στο AutoKiller η επιλογή [strict] νομίζω είναι μια χαρά για τον μέσο χρήστη.

Από μόνη της η απελευθέρωση της ram δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός. Η ram υπάρχει για να τη χρησιμοποιεί το σύστημα. Αρκεί να υπάρχει ελεύθερο ένα μικρό τμήμα της για να τρέχει το σύστημα χωρίς κολλήματα.

 

Μετά και από αυτό λογικά το τηλέφωνο θα δουλεύει πολύ καλύτερα. Αν και πάλι το τηλέφωνο δεν δουλεύει καλά τότε υπάρχει μόνο η τελευταία λύση

 

3- Η “άλλη” λύση

 

Αν κάνατε όλα αυτά που γράφω πιο πάνω αλλά και πάλι το τηλέφωνο δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες σας, αυτό σημαίνει πως το τηλέφωνο είναι μια χαρά απλός οι προσδοκίες σας ήταν πολύ μεγάλες. Σε αυτή τη περίπτωση η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να αλλάξετε τηλέφωνο και να πάρετε κάποιο άλλο με πολύ μεγαλύτερη ram :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή (και μόνο μέχρι τις 9 το πρωϊ), είναι στα 71 δολάρια σε κινέζικο site. Και έχω και 10 δολάρια κουπόνι. 61 δολάρια, δηλαδή κάτι λιγότερο από 45 ευρώ (με την αποστολή πληρωμένη).

Για κάποιο λόγο δεν με πείθει μέχρι τώρα (κρατάω ΝΟΚΙΑ 701 ως επαγγελματική και Lenovo A820 για δεύτερη, με τους δύο αριθμούς πάνω). Μάλλον λόγω κάμερας, γιατί κακόμαθα με το 701 και το Α820...

Τι λέτε, να το πάρω;

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Αυτή την στιγμή (και μόνο μέχρι τις 9 το πρωϊ), είναι στα 71 δολάρια σε κινέζικο site. Και έχω και 10 δολάρια κουπόνι. 61 δολάρια, δηλαδή κάτι λιγότερο από 45 ευρώ (με την αποστολή πληρωμένη).

Για κάποιο λόγο δεν με πείθει μέχρι τώρα (κρατάω ΝΟΚΙΑ 701 ως επαγγελματική και Lenovo A820 για δεύτερη, με τους δύο αριθμούς πάνω). Μάλλον λόγω κάμερας, γιατί κακόμαθα με το 701 και το Α820...

Τι λέτε, να το πάρω;

Με τοσα χρηματα με κλειστα τα ματια αδερφε. Βεβαια η καμερα δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα και τα λεφτα ειναι λιγα.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Με τοσα χρηματα με κλειστα τα ματια αδερφε. Βεβαια η καμερα δεν ειναι οτι καλυτερο, αλλα και τα λεφτα ειναι λιγα.

 

Πράγματι η τιμή είναι ασυναγώνιστη, ακόμα και για να το κάνω δώρο.

 

Ευχαριστώ για την γνώμη.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι η τιμή είναι ασυναγώνιστη, ακόμα και για να το κάνω δώρο.

 

Ευχαριστώ για την γνώμη.

 

Πολύ καλή η τιμή αλλά μόνο αν το χρειάζεσαι. Αν δεν το χρειάζεσαι γιατί να το πάρεις, μόνο και μόνο επειδή έχει καλή τιμή; Με αυτή τι λογική αντί να κάνεις οικονομία ξοδεύεις χωρίς λόγο.

Η άποψη μου είναι πως εκμεταλλευόμαστε τις προσφορές για να αγοράσουμε τα πράγματα που θέλουμε σε καλύτερες τιμές, δεν αγοράζουμε πράγματα μόνο και μόνο επειδή τα βρήκαμε σε προσφορά.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή η τιμή αλλά μόνο αν το χρειάζεσαι. Αν δεν το χρειάζεσαι γιατί να το πάρεις, μόνο και μόνο επειδή έχει καλή τιμή; Με αυτή τι λογική αντί να κάνεις οικονομία ξοδεύεις χωρίς λόγο.

Η άποψη μου είναι πως εκμεταλλευόμαστε τις προσφορές για να αγοράσουμε τα πράγματα που θέλουμε σε καλύτερες τιμές, δεν αγοράζουμε πράγματα μόνο και μόνο επειδή τα βρήκαμε σε προσφορά.

 

Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν διάβασες προηγούμενο μήνυμα μου, τα τηλέφωνα που ήδη κρατώ είναι πολύ ανώτερα του συγκεκριμένου. Με άλλα λόγια, δεν το παίρνω για αντικατάσταση δικής μου συσκευής. Θα πάει είτε ως δώρο σε δικό μου πρόσωπο (που είναι και το πιθανότερο), είτε ως αντικατάσταση σε έναν από τους ανιψιούς που έχουν υποδεέστερα κινητά.

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά αν διάβασες προηγούμενο μήνυμα μου, τα τηλέφωνα που ήδη κρατώ είναι πολύ ανώτερα του συγκεκριμένου. Με άλλα λόγια, δεν το παίρνω για αντικατάσταση δικής μου συσκευής. Θα πάει είτε ως δώρο σε δικό μου πρόσωπο (που είναι και το πιθανότερο), είτε ως αντικατάσταση σε έναν από τους ανιψιούς που έχουν υποδεέστερα κινητά.

 

Με αυτό το σκεπτικό δεν το συζητάμε καν το αγοραζεις άμεσα.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις παρήγγειλα κι εγώ το ZTE V889S από Aliexpress! :) Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος και πείστηκα πως το εν λόγω κινητό προσφέρει αρκετά παραπάνω από αυτά που ζητάω εγώ από ένα smartphone και φυσικά σε άπαιχτη τιμή. (γύρω στα 55 ευρώ)

 

Να ρωτήσω κάτι επειδή είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από εκεί? Ελπίζω να μη βγαίνω εκτός θέματος αλλά επειδή θέλω να παραγγείλω και μια θήκη για αυτό το κινητό (γύρω στα 5 δολλάρια), πάλι από το Aliexpress αλλά από διαφορετικό πωλητή, γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα την παραλάβω? Με απλό ταχυδρομείο, ο ταχυδρόμος δηλαδή θα αφήσει το δεματάκι μαζί με τα υπόλοιπα γράμματα της πολυκατοικίας ή με συστημένο ταχυδρομείο και χαρτί ειδοποίησης? Ο πωλητής της θήκης στέλνει το δεματάκι με China air mail αλλά δεν μου απάντησε ακόμα αν δίνει και tracking number. Να περιμένω να μου απαντήσει ή να δώσω την παραγγελία γιατί εννοείται πως από τη στιγμή που γράφει ότι στέλνει με China air mail δίνει και tracking number?

 

Ελπίζω να μη βγήκα πολύ εκτός θέματος και να μη σας μπέρδεψα... Δεν θέλω, σε καμιά περίπτωση, να έρθει με απλό ταχυδρομείο η θήκη γιατί στην πολυκατοικία που μένω "χάνονται" συνεχώς και δεματάκια και φάκελλοι (εκτός απο λογαριαμούς ΔΕΚΟ φυσικά) με το απλό ταχυδρομείο. :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μόλις παρήγγειλα κι εγώ το ZTE V889S από Aliexpress! :) Διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος και πείστηκα πως το εν λόγω κινητό προσφέρει αρκετά παραπάνω από αυτά που ζητάω εγώ από ένα smartphone και φυσικά σε άπαιχτη τιμή. (γύρω στα 55 ευρώ)

 

Να ρωτήσω κάτι επειδή είναι η πρώτη φορά που παραγγέλνω από εκεί? Ελπίζω να μη βγαίνω εκτός θέματος αλλά επειδή θέλω να παραγγείλω και μια θήκη για αυτό το κινητό (γύρω στα 5 δολλάρια), πάλι από το Aliexpress αλλά από διαφορετικό πωλητή, γνωρίζει κανείς να μου πει πως θα την παραλάβω? Με απλό ταχυδρομείο, ο ταχυδρόμος δηλαδή θα αφήσει το δεματάκι μαζί με τα υπόλοιπα γράμματα της πολυκατοικίας ή με συστημένο ταχυδρομείο και χαρτί ειδοποίησης? Ο πωλητής της θήκης στέλνει το δεματάκι με China air mail αλλά δεν μου απάντησε ακόμα αν δίνει και tracking number. Να περιμένω να μου απαντήσει ή να δώσω την παραγγελία γιατί εννοείται πως από τη στιγμή που γράφει ότι στέλνει με China air mail δίνει και tracking number?

 

Ελπίζω να μη βγήκα πολύ εκτός θέματος και να μη σας μπέρδεψα... Δεν θέλω, σε καμιά περίπτωση, να έρθει με απλό ταχυδρομείο η θήκη γιατί στην πολυκατοικία που μένω "χάνονται" συνεχώς και δεματάκια και φάκελλοι (εκτός απο λογαριαμούς ΔΕΚΟ φυσικά) με το απλό ταχυδρομείο. :(

 

Για οποιαδήποτε αγορά από το site αυτό σου δίνουν αριθμό αποστολής (tracking number). Και για να το πάρεις σου αφήνει ο ταχυδρόμος χαρτί ειδοποίησης (για το κινητό σίγουρα- αν το δεματάκι της θήκης είναι πολύ μικρό, μπορεί και να στο αφήσει).

Το κακό με όσους είναι λάθος, είναι πως είναι απόλυτα σίγουροι για όσα λένε.
Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

Είμαι κι εγώ ένας ευχαριστημένος κάτοχος του εν λόγω κινητού. Μέχρι τώρα το είχα χωρίς κάρτα SD, απλά είχα κάνει ενοποίηση του εσωτερικού αποθηηκευτικού χώρου, όπως περιγράφεται στο παρον thread και είχα μεταφέρει τις εφαρμογές στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου με το AppMgr III. Χτές πήρα μια καρτα 16 γιγα την οποία τη βλέπει το κινητό αλλά δεν μπορώ να στείλω εκεί τις εφαρμογές. Μου βγάζει επιλογή μόνο μετακίνηση από τη μνημη του κινητου σε εσωτερικό αποθ. χώρο και το αντιστροφο. Σημειωτέον, στις επιλογές του κινητού έχω επιλέξει για αποθήκευση την κάρτα SD και όντως οι φωτογραφιες που τραβαω πάνε πλεον εκεί.

 

Αν κατάλαβα καλά, όσο το έψαξα, πρεπει να παίξω με το Link2SD ή κάτι αντίστοιχο, έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

Είμαι κι εγώ ένας ευχαριστημένος κάτοχος του εν λόγω κινητού. Μέχρι τώρα το είχα χωρίς κάρτα SD, απλά είχα κάνει ενοποίηση του εσωτερικού αποθηηκευτικού χώρου, όπως περιγράφεται στο παρον thread και είχα μεταφέρει τις εφαρμογές στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου με το AppMgr III. Χτές πήρα μια καρτα 16 γιγα την οποία τη βλέπει το κινητό αλλά δεν μπορώ να στείλω εκεί τις εφαρμογές. Μου βγάζει επιλογή μόνο μετακίνηση από τη μνημη του κινητου σε εσωτερικό αποθ. χώρο και το αντιστροφο. Σημειωτέον, στις επιλογές του κινητού έχω επιλέξει για αποθήκευση την κάρτα SD και όντως οι φωτογραφιες που τραβαω πάνε πλεον εκεί.

 

Αν κατάλαβα καλά, όσο το έψαξα, πρεπει να παίξω με το Link2SD ή κάτι αντίστοιχο, έτσι δεν είναι;

 

Σωστά. Υποθέτω ότι έχεις δει πως γίνεται η διαδικασία οπότε προχώρα άφοβα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά σε όλους.

 

Είμαι κι εγώ ένας ευχαριστημένος κάτοχος του εν λόγω κινητού. Μέχρι τώρα το είχα χωρίς κάρτα SD, απλά είχα κάνει ενοποίηση του εσωτερικού αποθηηκευτικού χώρου, όπως περιγράφεται στο παρον thread και είχα μεταφέρει τις εφαρμογές στον εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο του τηλεφώνου με το AppMgr III. Χτές πήρα μια καρτα 16 γιγα την οποία τη βλέπει το κινητό αλλά δεν μπορώ να στείλω εκεί τις εφαρμογές. Μου βγάζει επιλογή μόνο μετακίνηση από τη μνημη του κινητου σε εσωτερικό αποθ. χώρο και το αντιστροφο. Σημειωτέον, στις επιλογές του κινητού έχω επιλέξει για αποθήκευση την κάρτα SD και όντως οι φωτογραφιες που τραβαω πάνε πλεον εκεί.

 

Αν κατάλαβα καλά, όσο το έψαξα, πρεπει να παίξω με το Link2SD ή κάτι αντίστοιχο, έτσι δεν είναι;

 

Σωστά. Υποθέτω ότι έχεις δει πως γίνεται η διαδικασία οπότε προχώρα άφοβα.

Αν το κάνεις εσύ η κάποιος άλλος με ενδιαφέρει και μένα...

Link to comment
Share on other sites

Για οποιαδήποτε αγορά από το site αυτό σου δίνουν αριθμό αποστολής (tracking number). Και για να το πάρεις σου αφήνει ο ταχυδρόμος χαρτί ειδοποίησης (για το κινητό σίγουρα- αν το δεματάκι της θήκης είναι πολύ μικρό, μπορεί και να στο αφήσει).

 

ozon74, να'σαι καλά φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ! :)

 

Μόλις τα παραλάβω, θα γράψω για να σας πω και τις δικές μου εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις εσύ η κάποιος άλλος με ενδιαφέρει και μένα...

 

Τελικά το έκανα. Δεν είναι δύσκολο. Η διαδικασία έχει ως εξης:

 

Χρειάζονται ενα usb card reader και το προγραμμα MiniTool Partition Wizard Home Edition

 

Βάζεις την κάρτα στο card reader και τη συνδέεις με τον υπολογιστή. Αν έχεις αρχεια μέσα, κράτησέ τα backup στο PC.

Ανοίγεις το πρόγραμμα MiniTool Partition Wizard, βρίσκεις την κάρτα και την χωρίζεις σε δυο partition (απο αριστερά που λέει create partition). Μπορείς να κανεις delete το υπάρχον partition ή να το μικρύνεις κ να αφήσεις χώρο στο τέλος.

 

To πρώτο partition είναι το μεγάλο που θα μπαίνουν φωτο, βιντεο κλπ και το δεύτερο μικρό για τις εφαρμογές.

Εγώ σε 16άρα καρτα (14,7 καθαρα) τα χώρισα 13 γιγα το πρώτο και 1,7 το δευτερο.

Προσοχή και τα δύο partition πρέπει να οριστούν ως primary και σύστημα αρχείων fat32 στις αντιστοιχες επιλογές του προγράμματος. Σε καποιους οδηγούς που διάβασα, έλεγε οτι το μικρό partition για τις εφαρμογές μπορεί να είναι και ext2,3,4 άλλα τουλάχιστον σ' αυτό το κινητό, το ext2 που δοκίμασα αρχικά μου βγάζει μήνυμα λάθους στο Link2SD. Επίσης, το πρόγραμμα θα βγάλει μήνυμα "προσοχή τα windows αναγνωρίζουν μόνο το πρώτο partition" αλλα δεν μας πειράζει.

Όταν τελειώσουμε τις επιλογές, πατάμε apply, περιμενουμε να γίνουν οι αλλαγές και μετα, βγάζουμε την καρτα απο το reader και τη βάζουμε στο κινητό.

 

Κατεβάζουμε από το playstore το Link2SD

Όταν το τρέξουμε πρώτη φορα θα μας βγάλει μήνυμα για το file system της κάρτας. Πατάμε Fat32 και θα μας ζητησει να κάνει reset.

Όταν γίνει κι αυτό, παμε πάλι στο Link2SD, διαλέγουμε ποια εφαρμογή θέλουμε να μεταφέρουμε και κάτω κάτω στο μενου που βγάζει, πατάμε σύνδεση. Αυτό ήταν!

 

Από τις επιλογές του Link2SD μπορουμε να δουμε τον χώρο που έχει το partition της κάρτας που περάσαμε τις εφαρμογές και να επιλέξουμε να περνιούνται αυτοματα στην κάρτα όσες νέες εφαρμογές κατεβάσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα. Δεν είναι δύσκολο. Η διαδικασία έχει ως εξης:

 

Χρειάζονται ενα usb card reader και το προγραμμα MiniTool Partition Wizard Home Edition

 

Βάζεις την κάρτα στο card reader και τη συνδέεις με τον υπολογιστή. Αν έχεις αρχεια μέσα, κράτησέ τα backup στο PC.

Ανοίγεις το πρόγραμμα MiniTool Partition Wizard, βρίσκεις την κάρτα και την χωρίζεις σε δυο partition (απο αριστερά που λέει create partition). Μπορείς να κανεις delete το υπάρχον partition ή να το μικρύνεις κ να αφήσεις χώρο στο τέλος.

 

To πρώτο partition είναι το μεγάλο που θα μπαίνουν φωτο, βιντεο κλπ και το δεύτερο μικρό για τις εφαρμογές.

Εγώ σε 16άρα καρτα (14,7 καθαρα) τα χώρισα 13 γιγα το πρώτο και 1,7 το δευτερο.

Προσοχή και τα δύο partition πρέπει να οριστούν ως primary και σύστημα αρχείων fat32 στις αντιστοιχες επιλογές του προγράμματος. Σε καποιους οδηγούς που διάβασα, έλεγε οτι το μικρό partition για τις εφαρμογές μπορεί να είναι και ext2,3,4 άλλα τουλάχιστον σ' αυτό το κινητό, το ext2 που δοκίμασα αρχικά μου βγάζει μήνυμα λάθους στο Link2SD. Επίσης, το πρόγραμμα θα βγάλει μήνυμα "προσοχή τα windows αναγνωρίζουν μόνο το πρώτο partition" αλλα δεν μας πειράζει.

Όταν τελειώσουμε τις επιλογές, πατάμε apply, περιμενουμε να γίνουν οι αλλαγές και μετα, βγάζουμε την καρτα απο το reader και τη βάζουμε στο κινητό.

 

Κατεβάζουμε από το playstore το Link2SD

Όταν το τρέξουμε πρώτη φορα θα μας βγάλει μήνυμα για το file system της κάρτας. Πατάμε Fat32 και θα μας ζητησει να κάνει reset.

Όταν γίνει κι αυτό, παμε πάλι στο Link2SD, διαλέγουμε ποια εφαρμογή θέλουμε να μεταφέρουμε και κάτω κάτω στο μενου που βγάζει, πατάμε σύνδεση. Αυτό ήταν!

 

Από τις επιλογές του Link2SD μπορουμε να δουμε τον χώρο που έχει το partition της κάρτας που περάσαμε τις εφαρμογές και να επιλέξουμε να περνιούνται αυτοματα στην κάρτα όσες νέες εφαρμογές κατεβάσαμε.

 

Ολα καλα λοιπον,πολυ καλος και ο οδηγος.

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το έκανα. Δεν είναι δύσκολο. Η διαδικασία έχει ως εξης:

 

Χρειάζονται ενα usb card reader και το προγραμμα MiniTool Partition Wizard Home Edition

 

Βάζεις την κάρτα στο card reader και τη συνδέεις με τον υπολογιστή. Αν έχεις αρχεια μέσα, κράτησέ τα backup στο PC.

Ανοίγεις το πρόγραμμα MiniTool Partition Wizard, βρίσκεις την κάρτα και την χωρίζεις σε δυο partition (απο αριστερά που λέει create partition). Μπορείς να κανεις delete το υπάρχον partition ή να το μικρύνεις κ να αφήσεις χώρο στο τέλος.

 

To πρώτο partition είναι το μεγάλο που θα μπαίνουν φωτο, βιντεο κλπ και το δεύτερο μικρό για τις εφαρμογές.

Εγώ σε 16άρα καρτα (14,7 καθαρα) τα χώρισα 13 γιγα το πρώτο και 1,7 το δευτερο.

Προσοχή και τα δύο partition πρέπει να οριστούν ως primary και σύστημα αρχείων fat32 στις αντιστοιχες επιλογές του προγράμματος. Σε καποιους οδηγούς που διάβασα, έλεγε οτι το μικρό partition για τις εφαρμογές μπορεί να είναι και ext2,3,4 άλλα τουλάχιστον σ' αυτό το κινητό, το ext2 που δοκίμασα αρχικά μου βγάζει μήνυμα λάθους στο Link2SD. Επίσης, το πρόγραμμα θα βγάλει μήνυμα "προσοχή τα windows αναγνωρίζουν μόνο το πρώτο partition" αλλα δεν μας πειράζει.

Όταν τελειώσουμε τις επιλογές, πατάμε apply, περιμενουμε να γίνουν οι αλλαγές και μετα, βγάζουμε την καρτα απο το reader και τη βάζουμε στο κινητό.

 

Κατεβάζουμε από το playstore το Link2SD

Όταν το τρέξουμε πρώτη φορα θα μας βγάλει μήνυμα για το file system της κάρτας. Πατάμε Fat32 και θα μας ζητησει να κάνει reset.

Όταν γίνει κι αυτό, παμε πάλι στο Link2SD, διαλέγουμε ποια εφαρμογή θέλουμε να μεταφέρουμε και κάτω κάτω στο μενου που βγάζει, πατάμε σύνδεση. Αυτό ήταν!

 

Από τις επιλογές του Link2SD μπορουμε να δουμε τον χώρο που έχει το partition της κάρτας που περάσαμε τις εφαρμογές και να επιλέξουμε να περνιούνται αυτοματα στην κάρτα όσες νέες εφαρμογές κατεβάσαμε.

Μπράβο! Ευχαριστούμε για τον οδηγό!!! :thanks:
Link to comment
Share on other sites

Εφτασε το κινητο μετα απο υπομονη 20 ημερων.Παμε να δουμε σιγα σιγα τι θα δουμε.Να σας πω οτι διαβασα και τις 40τοσες σελιδες πριν γραψω και εγω την εμπειρια μου.Λοιπον εχουμε ενα κινητο που κοστιζει 50€ περιπου οποτε ετσι κι αλλιως οι προσδοκιες μου δεν ειναι τοσο μεγαλες.Επισης να αναφερω και στα δωρα των κινεζων που ειναι εξαιρετικα (ειδικα αυτη την γαλαζια πλατη ;) ).Λοιπον αφου τελειωσα με την σαλτσα για να δουμε και το κινητο τωρα.

Στα θετικα του σημεια ειναι η οθονη με καλες γωνιες στον οριζοντιο κ μετριες στον καθετο.Η ποιοτητα κατασκευης αρκετα καλη χωρις τριγμους στα πλαστικα και το κινητο κουμπωνει καλα στο χερι με την σαγρε πλατη.Επισης το ακουστικο της συσκευης ειναι αρκετα καλο και καθαρο.Το gps ειναι περαν απο τις προσδοκιες καλο για κινεζικο κινητο με mtk.

Στα αρνητικα, ειναι σιγουρα η camera που και 0,3mp να λεγανε οτι ειναι θα το πιστευα.Ειναι απλα απαραδεκτη πρεπει να ειναι νταλα ημερα για να βλεπεται η φοτο .Επισης αρνητικο σημειο θεωρω την μπαταρια του που θα επρεπε να ειναι τουλαχιστον 2ah γιατι 2xa9 στα 40nm καιει οσο να το κανεις.Να αναφερω εδω οτι κραταει πολυ λιγοτερο απο το lenovo a269i (1300mah)που και αυτο εφτασε προσφατα στα χερια μου,και επισης λιγοτερο απο το nexus4(2100mah) που ετσι κιαλλιως δεν φημιζεται για την μπαταρια του.Δεν λεω οτι εχει καποιο προβλημα η μπαταρια απλα τα 1600mah δεν φτανουν.Αρνητικο σημειο ειναι και η ενταση του ηχειου που δεν εχω ασχοληθει με το service menu να δω αν υπαρχει βελτιωση οποτε δεν μπορω να πω γιαυτο.Επισης σημαντικο ειναι να πω οτι το wifi ειναι σχετικα αδυνατο σε σχεση με τις αλλες 2 συακευες που ανεφερα ποιο πανω και το 3g δεν δινει μεγαλες ταχυτητες(nexus 4 7mbit/s dl ,v889s 1,5mbit/s dl διπλα διπλα με vodafone).

Το μεγαλυτερο προβλημα ομως που κρατησα για το τελος ειναι rom του κινητου(η multilanguage 4.1.1) οσον αφορα την διαχειρηση μνημης που κανει.Μπορει τα 512 να ειναι λιγα ,αλλα εχουν περασει και αλλα κινητα απο τα χερια μου με την ιδια ram(sgs,xperia neo v) και τετοια χαλια δεν ειχαν.Παροτι βλεπει 472mb ram ,συνηθως εχει γυρω στα 100 και κατι ελευθερη, δεν εχει την δυνατοτητα να πεσει κατω απο 300mb(περιπου) η δεσμευμενη με αποτελεσμα να βγαζει το εκνευριστικο low memory(πρωτη φορα βλεπω τετοιο μηνυμα σε android,σε αλλες συσκευες απλα σε πεταγε ξω) ακομα και στον stock browser με μια καρτελα ανοικτη.Δεν συζηταω για παιχνιδια (beach buggy) ανοιγουν και κλεινουν μεσα σε δευτερολπτα.(Greenified και με root explorer εχουν φυγει fb,google+ και ενα σωρο ακομα αχρηστες εφαρμογες).

Θα ηθελα να ρωτησω του χρηστες αν εχουν δοκιμασει lewa4.1.2 η την 4.2.2 απο xperia και να εχουν δει διαφορα στην μνημη.(εχω setarei ηδη σε 4.1.1 +fix battery stats+repartition) .

Γενικα το κινητο αξιζει τα λεφτα του παντως.

Edited by leoangel
Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλυτερο προβλημα ομως που κρατησα για το τελος ειναι rom του κινητου(η multilanguage 4.1.1) οσον αφορα την διαχειρηση μνημης που κανει.Μπορει τα 512 να ειναι λιγα ,αλλα εχουν περασει και αλλα κινητα απο τα χερια μου με την ιδια ram(sgs,xperia neo v) και τετοια χαλια δεν ειχαν.Παροτι βλεπει 472mb ram ,συνηθως εχει γυρω στα 100 και κατι ελευθερη, δεν εχει την δυνατοτητα να πεσει κατω απο 300mb(περιπου) η δεσμευμενη με αποτελεσμα να βγαζει το εκνευριστικο low memory(πρωτη φορα βλεπω τετοιο μηνυμα σε android,σε αλλες συσκευες απλα σε πεταγε ξω) ακομα και στον stock browser με μια καρτελα ανοικτη.Δεν συζηταω για παιχνιδια (beach buggy) ανοιγουν και κλεινουν μεσα σε δευτερολπτα.(Greenified και με root explorer εχουν φυγει fb,google+ και ενα σωρο ακομα αχρηστες εφαρμογες).

Θα ηθελα να ρωτησω του χρηστες αν εχουν δοκιμασει lewa4.1.2 η την 4.2.2 απο xperia και να εχουν δει διαφορα στην μνημη.(εχω setarei ηδη σε 4.1.1 +fix battery stats+repartition) .

Γενικα το κινητο αξιζει τα λεφτα του παντως.

 

Τα πράγματα με τι ram σίγουρα δεν είναι τόσο τραγικά όπως τα παρουσιάζεις. Έχεις ένα μικρό δίκιο για τη Rom, καθώς έχει ρυθμιστεί να αρχίζει να κλείνει εφαρμογές όταν μένει ελεύθερη πολύ λίγη ram (περίπου 50 Mb). Αυτό είναι εντάξει για τον αρχάριο χρήστη που δουλεύει ελάχιστες εφαρμογές. Για το μέσω χρήστη που θέλει κάτι παραπάνω πρέπει να ανεβάσει λίγο αυτά τα όρια (σε 80-100 Mb) Κάνοντας αυτή τη ρύθμιση σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα. Υπάρχει η δυνατότητα να μένει ελεύθερη όσο ram θέλεις, ακόμα και πολύ κάτω από τα 300 Mb που λες. Το ζητούμενο δεν είναι να μένει ελεύθερη πολύ ram αλλά να δουλεύει απροβλημάτιστα, γρήγορα και χωρίς κολλήματα το τηλέφωνο. Μπορείς να το ρυθμίσεις να αφήνει ελεύθερη πάρα πολύ ram αλλά δεν θα δουλέψει πιο γρήγορα, μάλλον το αντίθετο θα συμβεί.

Πιο πίσω στο post #629# τα γράφω πιο αναλυτικά και τον τρόπο να αλλάξεις τις ρυθμίσεις για τη ram.

Χωρίς να θέλω να το παίζω παντογνώστης αλλά το low memory δεν νομίζω να έχει σχέση με τη ram αλλά με τον χώρο αποθήκευσης του τηλεφώνου. Μάλλον το παραγέμισες με εφαρμογές ή αρχεία και για αυτό και σου βγάζει μήνυμα. Άδειασε το λίγο για να δεις αν θα σου το ξαναβγάλει.

Άδειασε λίγο χώρο, ρύθμισε και τη ram (post #629#) και σε λίγες μέρες γράψε ξανά αν έχεις τα ίδια θέματα. Αν έχεις ακόμα προβλήματα τότε είσαι για την λύση #3 (την "άλλη" λύση) :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω ακριβως 32 εικονιδια apps στο menu που σημαινει οτι ισως βλεπω και λιγοτερα απο οτι ειναι stock γιατι εχω σβησει fb,skype, g+ ktlp.Δεν ειναι θεμα rom το προβλημα ειναι ξεκαθαρα θεμα ram.Μπορεις να κανεις το εξεις απλο για να το διαπιστωσεις και μονος σου.Βαλε το beach buggy blitz παιχνιδι απο market.Και σου λεω το συγκεκριμενο γιατι σκαι παντα και σιγουρα στο ιδιο σημειο τουλαχιστον σε εμενα απο low memory.Επισης το συγκεκριμενο παιχνιδι παιζει στο galaxy s 1 το οποιο απο τα 512mb εβλεπε 370mb και οχι 472mb που βλεπει το v889s.Επισης και σε xperia neo v με επισης 512mb που βλεπει καπου 340mb.Αυτο που λεω ειναι το εξης οτι παροτι σβηνει σχεδον τα παντα οταν παει να τρεξει το παιχνιδι(η καποια εφαρμογη) δεν φτανει οσο χαμηλα θα επρεπε για να παιξει.Απο οσο εχω παρατηρησει καπου στα 300mb δεσμευμενη λιγο πανω λιγο κατω καπου εκει παντως.

Οσον αφορα το ποσο ελευθερη ram βλεπω ανα πασα στιγμη δεν ειναι αυτο το προβλημα γιατι ουτος η αλλιως το android θα κλεισει εφαρμογες στο backround μεχρι να μου δωσει την μνημη που χρειαζομαι μεχρι το σημειο που να μην μπορει να κλεισει αλλες εφαρμογες και εκει βρισκεται ακριβως το προβλημα.Γιατι αλλα κινητα με την ιδια μνημη μπορουν.

Σημειωση:δεν σκαλωνω με το game συγκεκριμενα το προβλημα συμβαινει και σε αλλα apps αλλα τυχαια.

Link to comment
Share on other sites

To low memory σιγουρα εχει να κανει με την RAM και οχι με την ROM. Οντως η rom που εχει δεν ειναι και οτι καλυτερο στην διαχειριση. Μια λυση ειναι: βαζεις το RootAppDelete, πας στα System Apps, ανοιγεις ενα google και αρχιζεις googlαρεις οτι δεν σου γεμιζει το ματι. Εγω βρηκα καμια 20αρια πραγματα που τρεχαν και services τα οποια σε καμια περιπτωση δεν ηταν απαραιτητα. Ηταν κοινως σκουπιδια. Αν δεν εισαι σιγουρος, τα κανεις disable ωστε να μπορεις να τα επαναφερεις σε περιπτωση που κατι παει στραβα, αν παλι εισαι σιγουρος κανεις κατευθειαν remove.

 

Εγω παντως ειδα διαφορα μετα απο αυτο. Επισης σχεδον ολες οι rom εχουν το smsReg που ειναι malware (remove κατευθειαν), + διαφορα loggers (networklog, modemlog κλπ) που τρεχουν σαν services. Ολα πεταμα :D

 

Οσο για την προηγουμενη ερωτηση, ειχα βαλει και την 4.2.2 που οντως ειναι καλυτερη σε θεμα μνημης/επιδοσεων, αλλα εχει διαφορα bugs οποτε γυρισα στην 4.1.1

Αν και σημερα ειδα οτι εχει βγει και ακομα μια 4.2.2 based http://www.needrom.com/mobile/best-kitkat-4-4-rom-by-slimhouse/

Αν την βαλει κανεις ας μας ενημερωσει

Link to comment
Share on other sites

Με το bluetooth έχετε κάνα θέμα;

Έχω περασμένη την κλασσική 4.1.1 multilanguage και συνδέω ένα heart rate monitor μέσω bluetooth. Μετά από λίγη ώρα σταματάει να δέχεται δεδομένα, ενώ φαίνεται paired και σε λειτουργία ο σένσορας. Με το κύριο κινητό μου (HTC One X+) όλα λειτουργούν κανονικά με το ίδιο HRM.

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

..........Εγω βρηκα καμια 20αρια πραγματα που τρεχαν και services τα οποια σε καμια περιπτωση δεν ηταν απαραιτητα. Ηταν κοινως σκουπιδια. Αν δεν εισαι σιγουρος, τα κανεις disable ωστε να μπορεις να τα επαναφερεις σε περιπτωση που κατι παει στραβα, αν παλι εισαι σιγουρος κανεις κατευθειαν remove.

 

Εγω παντως ειδα διαφορα μετα απο αυτο. Επισης σχεδον ολες οι rom εχουν το smsReg που ειναι malware (remove κατευθειαν), + διαφορα loggers (networklog, modemlog κλπ) που τρεχουν σαν services. Ολα πεταμα :D

 

..............

Αν την βαλει κανεις ας μας ενημερωσει

 

Αφου εχεις μπει ηδη στον κοπο, θα μας βοηθουσες πολυ, αν εγραφες και ποιες εφαρμογες μπορουμε να διαγραψουμε χωρις να υπαρξει προβλημα! Μεγαλη εβδομαδα ερχεται, ευκαιρεια για την καλη σου πραξη! :)

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...