Jump to content

ZTE V889S


myrsine22
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρέλαβα και εγω (minideal) και χάρις το ποστ (#290) οδηγό του vasilk (σε ευχαριστώ!) έχω ένα τηλέφωνο πολύ τίμιο για τα κόστος του. Και με το fix για την μπαταρία, μου δίνει την αίσθηση (είμαι ακόμα στην 2η φόρτιση και εχω σχεδον μηδενική νορμαλ χρήση) ότι και εκει θα τα πάει καλα (δεν έχω πια το αποτομο πέσιμο απο το βγαζω τον φορτιστή, στο 86%)

 

Μια παρατήρηση μόνο φίλε vasilk: Έχω (πια) φλασάρει / ματσακουλέψει αρκετά κινητά/tabs και παρόλαυτα "έφαγα" κόλλημα μεταξυ βημάτων 11 και 12. Συγκεκριμένα μου δόθηκε η εντύπωση ότι μετα το F9 κάτι έπρεπε να γίνει και μετά απο αυτό να συνδέσω το τηλεφωνο. Καθόμουν λοιπόν σαν χάνος και περίμενα το 0% να ανέβει, να βγει κάποιο μήνυμα και μετά να συνδέσω το τηλέφωνο. Μπορει να φταίω κι εγω, αλλα μια διευκρινηση οτι το ποσοστό δεν θα αρχίσει να ανεβαίνει πριν συνδεθει το τηλεφώνο, ίσως να βοηθούσε.

Επίσης με αυτή τη rom έχουμε Αγγλικό recovery!!! Πολύ σημαντικό και πρέπει να μπει στο τίτλο. Εγω για αυτό και μόνο θα εβαζα αυτή τη rom!

 

Επίσης επιβεβαιώνω κι εγω οτι το resize στο 1GB (Repartition ποστ #269) δουλεύει άψογα. Το μόνο "πρόβλημα" που είχα ήταν ένα μηνυμα επιβεβαιώσης που μου πέταξε η εφαρμογή σε μια αγνώστη γλώσσα (η υπόλοιπη ηταν στα Αγγλικά αυτός ο ένα διάλογος περιέργως βγήκε έτσι). Εκεί πάτησα στην τύχη το δεξί (συνήθως εκει είναι το ΟΚ) απο τα δυο κουμπιά, έκανα το σταυρό μου και πάτησα να μπουταρει σε recovery. Έπαιξε!

 

Το μονο που μου μένει είναι να αντικαταστήσω την στοκ mms εφαρμογή με την κλασσική πειραγμένη ώστε να έχω 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά (μόλις βρω λίγο χρόνο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 834
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παρέλαβα και εγω (minideal) και χάρις το ποστ (#290) οδηγό του vasilk (σε ευχαριστώ!) έχω ένα τηλέφωνο πολύ τίμιο για τα κόστος του. Και με το fix για την μπαταρία, μου δίνει την αίσθηση (είμαι ακόμα στην 2η φόρτιση και εχω σχεδον μηδενική νορμαλ χρήση) ότι και εκει θα τα πάει καλα (δεν έχω πια το αποτομο πέσιμο απο το βγαζω τον φορτιστή, στο 86%)

 

Μια παρατήρηση μόνο φίλε vasilk: Έχω (πια) φλασάρει / ματσακουλέψει αρκετά κινητά/tabs και παρόλαυτα "έφαγα" κόλλημα μεταξυ βημάτων 11 και 12. Συγκεκριμένα μου δόθηκε η εντύπωση ότι μετα το F9 κάτι έπρεπε να γίνει και μετά απο αυτό να συνδέσω το τηλεφωνο. Καθόμουν λοιπόν σαν χάνος και περίμενα το 0% να ανέβει, να βγει κάποιο μήνυμα και μετά να συνδέσω το τηλέφωνο. Μπορει να φταίω κι εγω, αλλα μια διευκρινηση οτι το ποσοστό δεν θα αρχίσει να ανεβαίνει πριν συνδεθει το τηλεφώνο, ίσως να βοηθούσε.

Επίσης με αυτή τη rom έχουμε Αγγλικό recovery!!! Πολύ σημαντικό και πρέπει να μπει στο τίτλο. Εγω για αυτό και μόνο θα εβαζα αυτή τη rom!

 

Επίσης επιβεβαιώνω κι εγω οτι το resize στο 1GB (Repartition ποστ #269) δουλεύει άψογα. Το μόνο "πρόβλημα" που είχα ήταν ένα μηνυμα επιβεβαιώσης που μου πέταξε η εφαρμογή σε μια αγνώστη γλώσσα (η υπόλοιπη ηταν στα Αγγλικά αυτός ο ένα διάλογος περιέργως βγήκε έτσι). Εκεί πάτησα στην τύχη το δεξί (συνήθως εκει είναι το ΟΚ) απο τα δυο κουμπιά, έκανα το σταυρό μου και πάτησα να μπουταρει σε recovery. Έπαιξε!

 

Το μονο που μου μένει είναι να αντικαταστήσω την στοκ mms εφαρμογή με την κλασσική πειραγμένη ώστε να έχω 160 χαρακτήρες στα Ελληνικά (μόλις βρω λίγο χρόνο)

 

Καλώς το δέχτηκες φίλε μου.

Έχεις 100% δίκαιο έχεις για τον οδηγό. Δεν έχει γραφτεί σωστά στα βήματα 11-12. Το είχα γράψει όταν το είχα κάνει για πρώτη φορά και ακόμα δεν το ήξερα καλά ούτε και εγώ. Δοκιμάζοντας το πέτυχα. Για αυτό έχω γράψει και δύο Υ.Γ. ενδιάμεσα. Αν το έγγραφα τώρα τον οδηγό θα το έγγραφα καλύτερα. Το θέμα είναι πως τώρα εγώ δεν μπορώ να το αλλάξω. Δεν ξέρω αν μπορούν να το κάνουν οι διαχειριστές (μάλλον θα μπορούν) ή να το ξαναγράψω σε άλλο post. Πάντως υπάρχει ένας γενικός οδηγός για όλα τα ΜΤΚ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405 αν θέλει κάποιος.

Για τη μπαταρία και εγώ πολύ καλά λόγια έχω να πω. Τώρα κάνω μια δοκιμή απλός σαν τηλέφωνο, χωρίς 3G, χωρίς WiFi. Είμαι στην πέμπτη μέρα και έχω ακόμα 30%. Απίστευτο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή πολλά πράγματα είναι σκόρπια στο topic και θα πρέπει κάποιος να διαβάσει αρκετά θα προσπαθήσω να μαζέψω τα βασικά σε ένα post για να μπορώ να διορθώσω και λίγο τον οδηγό από το post #290# που έχει μερικές ασάφειες. Επίσης κάποια πράγματα θα προσπαθήσω να τα γράψω πιο εύκολα και αναλυτικά γιατί το τηλέφωνο είναι entry level και πολλοί από αυτούς που θα το πάρουν μπορεί να μην είναι εξοικειωμένοι αρκετά με τα Android, Rom κτλ.

 

- Αυτά που γράφω τα έχω κάνει πολλές φορές και πάντα δούλεψαν άψογα χωρίς κανένα πρόβλημα στα δικά μου τηλέφωνα. Ότι κάνετε στα δικά σας τηλέφωνα το κάνετε με δική σας ευθύνη.

 

- Ότι γράφω ισχύει για Windows 7 (μόνο αυτά έχω) και δεν ξέρω αν ισχύει για άλλες εκδώσεις Windows. Αν κάποιος το δοκιμάσει σε άλλες εκδώσεις Windows ας μας πει αν δούλεψε ή όχι.

 

- Πριν ξεκινήσετε διαβάστε καλά τον οδηγό για Flashing (τουλάχιστον την πρώτη σελίδα) που έχει γράψει ο φίλος Gerstavros2 (κάτι ξέρει παραπάνω) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

 

 

----- Drivers -----

 

Θα χρειαστούμε drivers για το τηλέφωνο μας.

 

1 - Τους κατεβάζουμε από εδώ https://mega.co.nz/#!MkMliYzB!D-NBj0ulnpQXNLULcwQmyFUc2uo0FzcKc4W6lhwc60s

Είναι ένα αρχείο drivers.rar

 

2 - Το αποσυμπιέζουμε στο υπολογιστή μας. Θα δημιουργήσει ένα φάκελο “drivers”

 

3 - Στο φάκελο “drivers” τρέχουμε το αρχείο driver.exe και τα drivers θα εγκατασταθούν.

 

4 - Ανοίγουμε το τηλέφωνο και το συνδέουμε με τον υπολογιστή με το καλώδιο. Περιμένουμε λίγο και βλέπουμε αν ο υπολογιστής αναγνώρισε το τηλέφωνο.

 

5 - Αν δεν το αναγνωρίζει ξανακάνουμε τη διαδικασία ή βρίσκουμε από αλλού άλλους drivers για το τηλέφωνο μας (mtk6577) Αν δεν κάνουμε αυτό το βήμα δεν υπάρχει λόγος να πάμε παρακάτω γιατί δεν θα μπορούμε να flashάρουμε τη Rom.

 

Αν ο υπολογιστής αναγνωρίσει το τηλέφωνο πάμε παρακάτω.

 

 

----- Backup - Restore -----

 

Πριν ξεκινήσουμε καλό είναι να κάνουμε ένα backup ώστε αν κάτι πάει στραβά να μπορούμε να επαναφέρουμε το τηλέφωνο. Το backup το κάνουμε μέσω Recovery. Αν το τηλέφωνο μας το έχουν στείλει με Recovery στα Κινέζικα ή με κανένα προβληματικό Recovery τότε μπορούμε να περάσουμε (flashαρουμε) το Recovery που έχει η Rom που αναφέρουμε πιο κάτω. Η διαδικασία είναι ίδια με τη Rom, μόνο που στο βήμα 9 επιλέγουμε μόνο το RECOVERY

 

1 - Σβήνουμε το τηλέφωνο

 

2 - Βάζουμε μια κάρτα micro sd στο τηλέφωνο

 

3 - Πατάμε ταυτόχρονα [power on] (το κουμπί που ανοίγει το τηλέφωνο) και [vol +] (το κουμπί που ανεβάζει την ένταση). Αν τα κρατάμε ταυτόχρονα πατημένα για μερικά δευτερόλεπτα το τηλέφωνο μπαίνει σε Recovery Mode. Για να πάμε πάνω και κάτω χρησιμοποιούμε το [vol+] και [vol-] και για να επιλέξουμε μια εντολή χρησιμοποιούμε το [power on]

 

4 - Πατάμε [backup and restore] και μετά [backup]. Το τηλέφωνο θα πάρει ένα backup και θα το αποθηκεύσει στην sd

 

5 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία.

 

6 - Ελέγχουμε στην sd αν υπάρχει το backup. Θα τη βρούμε στη θέση [sd] -> [Clockworkmod] -> [backup] -> [φάκελος με την ημερομηνία και την ώρα του backup]. Αν θέλουμε ή αν κάνουμε συχνά backup αποθηκεύουμε αυτό το φάκελο στον υπολογιστή μας.

 

Για να επαναφέρουμε το τηλέφωνο στην κατάσταση που κάναμε backup κάνουμε την αντίστροφη διαδικασία (Restore)

 

1 - Σβήνουμε το τηλέφωνο

 

2 - Βάζουμε την κάρτα sd που έχουμε το backup στο τηλέφωνο

 

3 - Πατάμε ταυτόχρονα [power on] (το κουμπί που ανοίγει το τηλέφωνο) και [vol +] (το κουμπί που ανεβάζει την ένταση). Αν τα κρατάμε ταυτόχρονα πατημένα για μερικά δευτερόλεπτα το τηλέφωνο μπαίνει σε recovery mode. Για να πάμε πάνω και κάτω χρησιμοποιούμε το [vol+] και [vol-] και για να επιλέξουμε μια εντολή χρησιμοποιούμε το [power on]

 

4 - Πατάμε [backup and restore] και μετά [restore]. Επιλέγουμε στην κάρτα sd το backup στο οποίο θέλουμε να επαναφέρουμε και πατάμε [power on]. Το τηλέφωνο θα επαναφέρει το backup.

 

5 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία και στην κατάσταση που είχαμε πάρει το backup.

 

 

----- Εγκατάσταση ROM με Ελληνικά - ROOT -----

 

Αν το παραλείψαμε πιο πάνω, καλό είναι τώρα να διαβάσουμε τον γενικό οδηγό για flashing από εδώ (τουλάχιστον την πρώτη σελίδα) http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=372405

 

1 - Κατεβάζουμε τη Rom από εδώ https://mega.co.nz/#!h0UkFYJD!TY0M5WpzFKSog6iTOx2xARbu_qZp9cOmocgVIUtTjXM

ή από το needroom.com http://www.needrom.com/mobile/zte-v889s-official-multi-langual/ Είναι ένα αρχείο .zip

 

2 - Δημιουργούμε στο Η/Υ ένα φάκελο (πχ. [Zte_v889s_multilinguage_rom]) και αποσυμπιέζουμε εκεί το αρχείο .zip

 

3 - Κατεβάζουμε το sp flash tool από εδώ https://mega.co.nz/#!slUinbyK!QEgoAhrN2AyLiC9iS48-wEY_otYfxgYgiqIFIwom8SE Είναι ένα αρχείο .zip Το αποσυμπιέζουμε στον υπολογιστή μας. Θα δημιουργήσει ένα φάκελο [sP_Flash_Tool_v3.1244.0.sn85]

 

4 - Κάνουμε backup στο τηλέφωνο (αν θέλουμε)

 

5 - Σβήνουμε το τηλέφωνο και ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΗ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

6 - Τρέχουμε το Flash_tool.exe που θα βρούμε στο φάκελο [sP_Flash_Tool_v3.1244.0.sn85]

 

7 - Στα δεξιά πατάμε στο [scatter-loading]

 

8 - Στο πλαίσιο που μας ανοίγει βρίσκουμε στο φάκελο της Rom που δημιουργήσαμε (πχ. το [v889s_rom_multilinguage_rom]) το αρχείο

[MT6577_Android_scatter_emmc.txt] Το επιλέγουμε και πατάμε [Άνοιγμα]

 

9 - Επιλέγουμε (τσεκάρουμε) τα αρχεία που θέλουμε να flashαρουμε. Από την αρχή είναι επιλεγμένα όλα τα αρχεία άρα ξετσεκάρουμε αυτά που δεν θέλουμε να flashαρουμε. Για να flashαρουμε τη Rom τα επιλέγουμε όλα εκτός PRELOADER και MBR (οδηγία από τον οδηγό του Gerstavros2) Για να flashαρουμε μόνο το recovery επιλέγουμε μόνο το RECOVERY. Στο πλαίσιο που θα μας βγάλει πατάμε [OK]

 

10 - Πατάμε το κουμπί [Download] (ή F9) και ο υπολογιστής περιμένει να συνδέσουμε το τηλέφωνο

 

11 - Συνδέουμε στο υπολογιστή το τηλέφωνο ΧΩΡΙΣ ΜΠΑΤΑΡΙΑ

 

12 - Ο υπολογιστής αναγνωρίζει το τηλέφωνο και αρχίζει να φορτώνει η Rom. Θα πάρει 5-6 λεπτά. Όταν τελειώσει βγάζει ένα πράσινο κύκλο. Αποσυνδέουμε το τηλέφωνο από τον υπολογιστή.

 

13 - Βάζουμε τη μπαταρία και ανοίγουμε το τηλέφωνο. Η Rom είναι Multilanguage και Root. Στην αρχική οθόνη επιλέγουμε Ελληνικά και είμαστε έτοιμοι.

 

 

----- Repartition -----

 

Επειδή το τηλέφωνο έρχεται με 500Mb χώρο για τις εφαρμογές και 2Gb για τα αρχεία μπορούμε να το αυξήσουμε από τα 500Mb στα 1Gb μικραίνοντας αντίστοιχα το χώρο για τα αρχεία

Για όποιον θέλει να κάνει τη διαδικασία πρέπει να προσέξει καλά όλα τα βήματα και να κάνει πρώτα backup γιατί μετά από τη διαδικασία χάνονται όλα. Αν το τηλέφωνο είναι καινούργιο και δεν έχουμε κάτι να χάσουμε παραβλέπουμε το backup.

 

1 - Κατεβάζουμε το αρχείο Mt657xRepartition_EN.rar από το post #269# εδώ στο topic. (Εναλλακτικά κατεβάζουμε το Mt657xRepartition_EN.apk από εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=37974360 και πάμε στο τρίτο βήμα)

 

2 - Αποσυμπιέζουμε το αρχείο στο υπολογιστή μας. Δημιουργείται ένα αρχείο Mt657xRepartition_EN.apk

 

3 - Βάζουμε το αρχείο Mt657xRepartition_EN.apk στην κάρτα sd (ή στην μνήμη του τηλεφώνου)

 

4 - Ανοίγουμε το τηλέφωνο και πάμε [Ρυθμίσεις] -> [Ασφάλεια] και επιλέγουμε (τσεκάρουμε) [Άγνωστες πηγές]

 

5 - Βρίσκουμε στην sd (ή στην μνήμη του τηλεφώνου) το αρχείο που βάλαμε πριν Mt657xRepartition_EN.apk Είναι μια εφαρμογή και την εγκαθιστούμε στο τηλέφωνο.

 

6 - Ανοίγουμε την εφαρμογή [MT657x Data Repartition] που εγκαταστήσαμε και επιλέγουμε το 1Gb. Στο πλαίσιο που ανοίγει πατάμε το δεξή κουμπί [Dong y] που είναι το [ΟΚ].

 

7 - Μετά πατάμε το προτελευταίο κουμπί [Reboot Recovery], επιβεβαιώνουμε με δεξή κουμπί [Dong y] που είναι το [ΟΚ] και το τηλέφωνο σβήνει και μπαίνει σε Recovery Mode

 

8 - Στο Recovery πατάμε [Wipe data/factory reset] και μετά [Yes]. Το τηλέφωνο θα κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις.

 

9 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία. Ελέγχουμε το χώρο αποθήκευσης για εφαρμογές που τώρα έχει γίνει 1Gb και ο χώρος για αρχεία 1.5Gb

 

10 - Αν είχαμε κάνει Backup επαναφέρουμε το τηλέφωνο με Restore

 

 

----- Διόρθωση ένδειξης μπαταρίας -----

 

Το τηλέφωνο από μόνο του έχει ένα θέμα με την ένδειξη της μπαταρίας (Με την ένδειξη, όχι με τη μπαταρία. Η μπαταρία του είναι πολύ καλή). Αυτό διορθώνεται πολύ εύκολα (το τρόπο το είχε βρει ο φίλος inka σε ένα Ισπανόφωνο site)

 

1 - Κατεβάζουμε το αρχείο NewBOOT.zip από εδώ http://www.mediafire.com/download/7sqplq1eppu1ga6/NewBOOT.zip ή από εδώ https://www.dropbox.com/s/kddd0x7pkzgqcer/NewBOOT.zip

 

2 - Το βάζουμε έτσι όπως είναι χύμα στην sd χωρίς να το αποσυμπιέσουμε

 

3 - Μπαίνουμε σε Recovery Mode πατώντας ταυτόχρονα για μερικά δευτερόλεπτα [power on] (το κουμπί που ανοίγει το τηλέφωνο) και [vol +] (το κουμπί που ανεβάζει την ένταση)

 

4 - Στο Recovery Mode πατάμε [install zip from sdcard] -> [choose zip from sdcard] -> [NewBOOT.zip] -> [Yes] Το τηλέφωνο θα τρέξει το αρχείο

 

5 - Όταν τελειώσει πατάμε [go back] και μετά [reboot system now]. Το τηλέφωνο θα ανοίξει σε κανονική λειτουργία και το θέμα με την ένδειξη της μπαταρίας θα έχει λυθεί.

 

 

----- Αύξηση έντασης ήχου για ηχείο - μεγάφωνο - ακουστικά -----

 

Επειδή έχει αναφερθεί κάποιες φορές χαμηλή ένταση ήχου στο ηχείο (στις κλήσεις) και στο μεγάφωνο (στα ringtone) υπάρχει τρόπος για να τα αυξήσουμε στο Engineer Mode για τηλέφωνα που είναι ROOT.

Για να μπούμε σε Engineer Mode πάμε στο dialer (στο πληκτρολόγιο που κάνουμε τις κλήσεις μας) και πατάμε το παρακάτω *#*#3646633#*#* Το τηλέφωνο θα μπει σε Engineer Mode. Πάμε στην καρτέλα [Hardware Testing] και πατάμε [Audio] Για το πώς διορθώνουμε τις τιμές και το τι είναι η κάθε ένδειξη διαβάζουμε τον γενικό οδηγό από εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049

 

- Πριν αλλάξουμε κάποια τιμή γράφουμε κάπου την τιμή που είχε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις ώστε αν κάτι δεν κάνουμε σωστά να μπορούμε να το επαναφέρουμε.

 

- Δεν βάζουμε τιμές μεγαλύτερες από αυτές που συνιστούνται γιατί μπορεί να προκαλέσουμε βλάβη στο τηλέφωνο.

 

- Γενικός δεν παίζουμε με τις τιμές και αλλάζουμε κάτι μόνο αν υπάρχει πραγματικό πρόβλημα.

 

 

----- Gravity Box (μεταξύ άλλων, μπορείς να στέλνεις SMS 160 χαρακτήρων στα Ελληνικά) -----

 

Ο οδηγός γράφτηκε κατά την πρώτη προσπάθεια εγκατάστασης Gravity Box. Αν κάποιος εντοπίσει λάθη ή ασάφειες να το πει για να το διορθώσουμε. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2316070

 

1 - Κατεβάζουμε το Xposed από εδώ http://dl.xposed.info/latest.apk. (περισσότερα εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1574401) Είναι ένα αρχείο .apk

 

2 - Κατεβάζουμε το Gravity Box από εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2316070 Είναι ένα αρχείο .apk

 

3 - Κάνουμε ένα Backup το τηλέφωνο μας (Μην παραλείψετε αυτό το βήμα)

 

4 - Μεταφέρουμε τα δύο αρχεία .apk στο τηλέφωνο μας (με το καλώδιο ή κάρτα sd)

 

5 - Κάνουμε εγκατάσταση το .apk Xposed

 

6 - Ανοίγουμε την εφαρμογή [Εγκατάσταση Xposed] και πατάμε [Εγκατάσταση/Αναβάθμιση] και στο πλαίσιο που μας βγάζει πατάμε [OK]

 

7 - Πατάμε [Reboot] και στο πλαίσιο που μας βγάζει πατάμε [OK]. Το τηλέφωνο θα κάνει Reboot (επανεκκίνηση) και θα ανάψει ξανά

 

8 - Κάνουμε εγκατάσταση το .apk Gravity Box αλλά δεν το ανοίγουμε ακόμα.

 

9 - Λογικά στην μπάρα ειδοποιήσεων θα έχει βγάλει μια ειδοποίηση "Το Xposed module δεν έχει ενεργοποιηθεί" Πατάμε πάνω στην ειδοποίηση και τικάρουμε (επιλέγουμε) το Gravity Box. Εναλλακτικά πάμε [Εγκατάσταση Xposed] -> [Modules] και εκεί ενεργοποιούμε (επιλέγουμε) το Gravity Box

 

10 - Κάνουμε Reboot (επανεκκίνηση) το τηλέφωνο μας

 

11 - Ανοίγουμε το Gravity Box και κάνουμε τις ρυθμίσεις-βελτιώσεις που θέλουμε

 

Για να διορθώσουμε το θέμα με τους 160 Ελληνικούς χαρακτήρες πατάμε [Βελτιώσεις τηλεφώνου] -> [strip unicode] -> [strip όλους τους χαρακτήρες unicode]

Edited by vasilk
Link to comment
Share on other sites

Φιλε vasilk, μπραβο για την δουλεια σου και σε ευχαριστουμε για τον χρονο που διεθεσες.

Περιμενω μερα με τη μερα να παραλαβω το τηλεφωνο, δεν εχω ξαναασχοληθει με παρομοιες παρεμβασεις και βλεπω οτι ο οδηγος σου - τυφλοσουρτης, θα με βοηθησει να ξεστραβωθω. :lol:

Κοιτα να εισαι εδω τριγυρω ε?

Με εκτιμηση Ευαγγελος.
Link to comment
Share on other sites

Ο οδηγός του vasilk πλήρες και κατατοπιστικότατος. :thanks:

 

Τα αρχεία ήδη βρίσκονται στον υπολογιστή μου. :up:

 

Το τηλέφωνο δεν λέει να έρθει ακόμα.

Από τις 12/1/2014 (GRATH) Despatched to ATC

Φαίνεται στο αεροδρόμιο στην Αθήνα δεν επέστρεψαν ακόμα από τις Χριστουγεννιάτικες άδειες :hunter:

Link to comment
Share on other sites

Πού παίζει η καλύτερη τιμή - περίπτωση για αγορά αυτή την εποχή;

 

Και ακόμα μια ερώτηση, για όποιους έτυχε να πιάσουν στα χέρια τους και αυτό και το Μ. Τι λένε από ποιότητα φωτογραφίας; Μήπως το Μ είναι λίγο (ή αρκετά) καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Προστέθηκε στο πρώτο post του θέματος! :)

 

Αν μπορείς διέγραψε από το πρώτο post αυτό που παραπέμπει στο post #290# και άφησε μόνο αυτό που παραπέμπει στο post #428#.

Στο #428# έχει πιο πολλά, πιο αναλυτικά και έχω διορθώσει το οδηγό σε ένα σημείο.

 

Πού παίζει η καλύτερη τιμή - περίπτωση για αγορά αυτή την εποχή;

Και ακόμα μια ερώτηση, για όποιους έτυχε να πιάσουν στα χέρια τους και αυτό και το Μ. Τι λένε από ποιότητα φωτογραφίας; Μήπως το Μ είναι λίγο (ή αρκετά) καλύτερο;

 

Διάβασε και το topic του Μ για να καταλάβεις αλλά εγώ στη θέση σου δεν θα είχα την κάμερα σαν κύριο κριτήριο για πιο από τα δύο θα έπαιρνα. Από ότι είχα διαβάσει τα παιδιά που το είχαν πάρει (στην αρχή είχαν γράψει εδώ) είχαν πολύ πιο σοβαρά προβλήματα από την κάμερα. Δεν μπορούσαν να πάρουν και να τους πάρουν τηλέφωνο. Ρώτα πρώτα αν έχουν λυθεί αυτά τα προβλήματα και μετά βλέπεις για την κάμερα. Εδώ τουλάχιστον δεν είχαμε τέτοια θέματα. Ένα θέμα είχαμε με την ένδειξη της μπαταρίας (όχι την μπαταρία) και λύθηκε εύκολα και αυτό. Έτσι και αλλιώς λογικά κανένα από τα δύο δεν έχει καλή κάμερα. Σε τέτοια τιμή μην περιμένεις καλή κάμερα.

Για τα καταστήματα, δες από τα 4-5 γνωστά και αξιόπιστα τι τιμές έχουν και διάλεξε ένα από αυτά. Σε τέτοιο φθηνό τηλέφωνο δεν θα έχουν και μεγάλες διαφορές στην τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους τους τυχερούς κάτοχους του 889 s .Σύντομα θα το έχω και εγώ στα χέρια μου και θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας ,σχετικά με την σωστή σειρά που θα πρέπει να εγκαταστήσω απαραίτητα προγράμματα,roms ,root και cwm στο κινητό .

Να προσθέσω πως το κινητό το παράγγειλα από minideal σήμερα .

 

1.Θα χρειαστεί να περάσω κάποια καινούργια rom ή αυτή με την οποία έρχεται είναι ok ;

 

2.Το recovery του minideal είναι στα αγγλικα; Είναι το cwm ; Αν όχι πως το περνάω ****το....;;;;;

 

3.Για να έχω 160αρια sms ,πρέπει να περάσω gravity box κτλ... Που τα βρίσκω αυτα και πως τα περνάω ;

 

4.Κάπου πιό πάνω διάβασα για το πρόβλημα πού έχει με την ένδειξη στην μπαταρία και θα ήθελα να το διορθώσω και αυτό !Πότε το κάνω δεν ξέρω ,πριν κανω τα παραπάνω η μετά !

 

*Απαντήστε μου αν θέλετε βρε παιδιά ,θα είναι μεγάλη βοήθεια για το που βρίσκω όλα αυτά τα αρχεία και τους οδηγούς ,μα πάνω απο όλα πείτε μου με ποιά σειρά κάνω όλα τα παραπάνω στο κινητό χωρίς να το καταστρέψω . Οι σελίδες είναι πολλές και το θέμα το παρακολουθώ καιρό ,όλα τα παραπάνω τα θυμάμαι να υπάρχουν αλλά είναι διάσπαρτα σε όλες αυτές τι σελίδες και δυστυχώς δεν βρίσκονται στην 1η .

 

Please ****

Edited by Hyper_Ban
Ψ Ω Μ Ι - Κ Ι Ν Α - Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ι Α . -
Link to comment
Share on other sites

Αν παράγγειλες σήμερα, έχεις όοοοολο το χρόνο να διαβάσει όλοκληρο το thread (αν και αν είχες διαβάσει μοναχά την τελυταία σελίδα θα είχες δει τον οδηγό του vasilk και θα είχες λιγότερες ερωτήσεις) :D

Με σε νοιάζει, όλα γίνονται και θα βρεις βοήθεια απο πολλούς εδώ, αλλα καταλαβαίνεις ότι αν ρωτάει ο καθένας "Ξαναπέστα μου όλα απο την αρχή αναλυτικά" δεν γίνεται δουλεια. Ξεκίνα λοιπόν απο το ποστ #428, κατέβασε τα αρχεία και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αύριο παραλαμβάνω το τηλέφωνο και θα ηθελα να ρωτήσω,

χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στη στοκ εφαρμογή των μηνυμάτων για να στελνω κανονικά με 160 χαρακτήρες;

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Αύριο παραλαμβάνω το τηλέφωνο και θα ηθελα να ρωτήσω,

χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στη στοκ εφαρμογή των μηνυμάτων για να στελνω κανονικά με 160 χαρακτήρες;

 

Στον οδηγό του post #428# προστέθηκε στο τέλος οδηγός εγκατάστασης Gravity Box που διορθώνει και το θέμα των 160 Ελληνικών χαρακτήρων.

 

Είπαμε, Εδώ προσφέρουμε πλήρη υποστήριξη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Στον οδηγό του post #428# προστέθηκε στο τέλος οδηγός εγκατάστασης Gravity Box που διορθώνει και το θέμα των 160 Ελληνικών χαρακτήρων.

 

Είπαμε, Εδώ προσφέρουμε πλήρη υποστήριξη :lol:

Thanks Bill, απόγευμα παραλαμβάνω.

Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

Το GPS και το bluetooth του τι λένε, τα έχει δοκιμάσει κανείς εντατικά;
HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και απο μενα.ελαβα την δευτερα απο to minideal και γω το κινητο μου.20 μερες εκανε μολις να ερθει.πολυ καλα ,αν σκεφτεις πως ειναι δωρεαν!! αλλα πηγα και το πηρα απ τα κεντρικα γιατι ενω ειχε ερθει την 15 μερα ο ταχυδρομος ειχε αδειαααα.λοιπον οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης:

το κινητο πολυ καλο για τα χρηματα του. η μπαταρια με την πρωτη φορτιση,και με την δευτερη κραταει μια μερα παιζοντας παιχνιδια και μπαινοντας ιντερνετ 8ωρες συνεχομενα(.εμενα αυτο δεν μου επαρκει.καμια ιδεα κανεις για αγορα μπαταριας 2000 mA και βαλε...???)

η καμερα πραγματι ΑΘΛΙΑ.εχω ενα μαμσουνγκ 5ετιας με καμερα 1.3 mp και βγαζει πιο καλες φωτογραφιες!!:lol:

τωρα αν επαιρνα το Μ αντι για το S δε ξερω αν θα χε μεγαλη διαφορα. αλλα εγω εχω φωτογραφικη 16αρα και δεν μου ηταν απαραιτητη μια καλη φωτογραφικη στο κντ.

η οθονη πολυ καλη,ανταποκρινεται πολυ ευκολα,καλο μενου,τελεια χρωματα,πολυ καλο κινητο για παιχνιδακια!! με τις κλησεις κανενα προβλημα,να ναι καλα οι οδηγοι με αυξηση του ηχου!!!

το gps εχει αρκετη αποκληση, κατα 50 μετρα περιπου.χανει 4-5 δρομους (αλλου μενω αλλου με βγαζει!!!:lol:)

με bleutooth ,ηχος ποιοτητα πολυ πολυ καλος!! to bleutooth δουλευει καλυτερα απο οτι στο mansoung,και πολυ καλυτερο σημα

εγω παντως ανετα δε μπορω να γραψω μυνηματα;) μπορει καποιος να μου πει αν οι πενες ενδεικνυονται για να στοχευσεις καλυτερα απ το δαχτυλο!!!????? και αν ναι απο που??

εκτος απ το εξωτρικο υπαρχουν και εδω μαγαζια που να πουλανε σε πολυ καλες τιμες αντιστοιχες του εξωτερικου αξεσουαρ για το κινητο μας??? λεω..μηπως ξεφυτρωσε καποιος κατι....

γενικα..παρτε το!!εγω με 50 ευρω που μου περισσευαν κατι καλυτερο ενοειται και δεν θα εβρισκα.ειμαι πολυ ικανοποιημενη απ την επιλογη μου,και χαιρομαι πολυ που παρακινηθηκα απ το φορουν αυτο και το αγορασα....και εχω και τσαμπα technical suport!! να στε καλα με τους οδηγους!!πολυ καλα γραμενοι ακομα και για μενα την ασχετη!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Έχω στην sim 2 μια κάρτα Q και σήμερα μου έστειλαν mms το οποίο δεν μου το ανοίγει.

Έχει τον αποστολέα και το όνομα του αρχείου, έχει επιλογή "λήψη" αλλά όταν το πατάω μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να γίνει η λήψη. Έχει τύχει σε κανένα; Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;

και κάτι άλλο... πως μπορώ να βάλω ήχο κλήσης σε επαφή από τους ήχους που έχω στην sd;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας και απο μενα.ελαβα την δευτερα απο to minideal και γω το κινητο μου.20 μερες εκανε μολις να ερθει.πολυ καλα ,αν σκεφτεις πως ειναι δωρεαν!! αλλα πηγα και το πηρα απ τα κεντρικα γιατι ενω ειχε ερθει την 15 μερα ο ταχυδρομος ειχε αδειαααα.λοιπον οι εντυπωσεις μου ειναι οι εξης:

το κινητο πολυ καλο για τα χρηματα του. η μπαταρια με την πρωτη φορτιση,και με την δευτερη κραταει μια μερα παιζοντας παιχνιδια και μπαινοντας ιντερνετ 8ωρες συνεχομενα(.εμενα αυτο δεν μου επαρκει.καμια ιδεα κανεις για αγορα μπαταριας 2000 mA και βαλε...???)

η καμερα πραγματι ΑΘΛΙΑ.εχω ενα μαμσουνγκ 5ετιας με καμερα 1.3 mp και βγαζει πιο καλες φωτογραφιες!!:lol:

τωρα αν επαιρνα το Μ αντι για το S δε ξερω αν θα χε μεγαλη διαφορα. αλλα εγω εχω φωτογραφικη 16αρα και δεν μου ηταν απαραιτητη μια καλη φωτογραφικη στο κντ.

η οθονη πολυ καλη,ανταποκρινεται πολυ ευκολα,καλο μενου,τελεια χρωματα,πολυ καλο κινητο για παιχνιδακια!! με τις κλησεις κανενα προβλημα,να ναι καλα οι οδηγοι με αυξηση του ηχου!!!

το gps εχει αρκετη αποκληση, κατα 50 μετρα περιπου.χανει 4-5 δρομους (αλλου μενω αλλου με βγαζει!!!:lol:)

με bleutooth ,ηχος ποιοτητα πολυ πολυ καλος!! to bleutooth δουλευει καλυτερα απο οτι στο mansoung,και πολυ καλυτερο σημα

εγω παντως ανετα δε μπορω να γραψω μυνηματα;) μπορει καποιος να μου πει αν οι πενες ενδεικνυονται για να στοχευσεις καλυτερα απ το δαχτυλο!!!????? και αν ναι απο που??

εκτος απ το εξωτρικο υπαρχουν και εδω μαγαζια που να πουλανε σε πολυ καλες τιμες αντιστοιχες του εξωτερικου αξεσουαρ για το κινητο μας??? λεω..μηπως ξεφυτρωσε καποιος κατι....

γενικα..παρτε το!!εγω με 50 ευρω που μου περισσευαν κατι καλυτερο ενοειται και δεν θα εβρισκα.ειμαι πολυ ικανοποιημενη απ την επιλογη μου,και χαιρομαι πολυ που παρακινηθηκα απ το φορουν αυτο και το αγορασα....και εχω και τσαμπα technical suport!! να στε καλα με τους οδηγους!!πολυ καλα γραμενοι ακομα και για μενα την ασχετη!!:lol::lol:

 

Αυτο με το gps δεν το καταλαβα,εχω βαλει σε φιλου το igo απο τον θειο βεβαια,και μου τρεχει μια χαρα,εχει βεβαια μια αποκλιση αλλα μιλαμε για 2-3 μετρα,οχι 50.Εσυ με ποιο προγραμμα το δοκιμασες?Τρεξε και το gps test,κατεβασε το απο το play,και πες μου τι σου βγαζει,η ακομα καλυτερα παρε ενα screenshot.

 

----- προσθήκη μηνύματος 106 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχω στην sim 2 μια κάρτα Q και σήμερα μου έστειλαν mms το οποίο δεν μου το ανοίγει.

Έχει τον αποστολέα και το όνομα του αρχείου, έχει επιλογή "λήψη" αλλά όταν το πατάω μου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να γίνει η λήψη. Έχει τύχει σε κανένα; Υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω;

και κάτι άλλο... πως μπορώ να βάλω ήχο κλήσης σε επαφή από τους ήχους που έχω στην sd;

Στις επιλογες του κομματιου που θες,δεν εχει χρηση σαν ηχος κλησης η κατι παρομοιο?

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Στις επιλογες του κομματιου που θες,δεν εχει χρηση σαν ηχος κλησης η κατι παρομοιο?

Έχει επιλογή μόνο σαν ήχο κλήσης γενικά... όχι για συγκεκριμένη επαφή.
Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογή μόνο σαν ήχο κλήσης γενικά... όχι για συγκεκριμένη επαφή.

 

Nαι εχεις δικαιο,δικο μου λαθος,δεν διαβασα καλα το post που εκανες.:)Εαν βαλεις τις μουσικες σου σε ενα νεο φακελο,και τον ονομασεις ringtone,και πας απο εκει να διακεξεις γινεται τπτ??

Βλέπουμε διαβάζουμε και ακούμε ΠΑΝΤΑ.......ANT1 (Tv Web and Radio)

Mήν βαράτε εμάς τους δημοσιογράφους τήν δουλεία μας κάνουμε......

Link to comment
Share on other sites

Nαι εχεις δικαιο,δικο μου λαθος,δεν διαβασα καλα το post που εκανες.:)Εαν βαλεις τις μουσικες σου σε ενα νεο φακελο,και τον ονομασεις ringtone,και πας απο εκει να διακεξεις γινεται τπτ??
Τίποτα... :(
Link to comment
Share on other sites

@alekaleros

Λογικά κάτι δεν πάει καλά με το χάρτη σου. Το GPS του είναι παραπάνω από καλό. Μετά από αυτά που έγραψες έκατσα και το δοκίμασα. Έχω το iGo για πλοήγηση. Το στίγμα του ήταν πολύ ακριβές. Περπάταγα στην δεξιά πλευρά του δρόμου και στο χάρτη έδειχνε ακριβός ότι περπάταγα στη δεξιά πλευρά. Μετά το δοκίμασα στο αυτοκίνητο και ξανά ήταν το ίδιο ακριβές. Τους δορυφόρους τους βρήκε αμέσως. Την πρώτη φορά έκανε 1-1,5 λεπτό να κλειδώσει ενώ αφού το έκλεισα και το άναψα ξανά σε λίγο κλείδωσε σε λιγότερα από 10 δευτερόλεπτα.

Όλα αυτά στην Αθήνα και σε κατοικημένη περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το δοκιμάζεις χωρίς 3G το gps;

 

Αν ρωτάς εμένα ναι χωρίς 3G το δουλεύω. Δεν χρειάζεται το 3G. Ο χάρτης είναι αποθηκευμένος στο τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρωτάς εμένα ναι χωρίς 3G το δουλεύω. Δεν χρειάζεται το 3G. Ο χάρτης είναι αποθηκευμένος στο τηλέφωνο.

 

Νομίζω ανέκαθεν το 3G βοηθάει τον δέκτη GPS ακόμα και αν ο χάρτης είναι αποθηκευμένος.

Πάντως πολύ θετικό το γεγονός ότι δουλεύει καλά ο δέκτης του GPS σε τόσο φτηνό smartphone.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ανέκαθεν το 3G βοηθάει τον δέκτη GPS ακόμα και αν ο χάρτης είναι αποθηκευμένος.

Πάντως πολύ θετικό το γεγονός ότι δουλεύει καλά ο δέκτης του GPS σε τόσο φτηνό smartphone.

 

Όταν δουλεύεις πρόγραμμα πλοήγησης όπου το χάρτη το έχεις αποθηκευμένο δεν σε βοηθάει σε κάτι το 3G. Το 3G το έχεις ανοιχτό όταν δεν έχεις πρόγραμμα με ενσωματωμένο χάρτη. Τότε το θέλεις γιατί το χάρτη το βλέπεις online από το δίκτυο.

Καμιά φορά έχουν το 3G ανοιχτό στην αρχή για να κλειδώσει πιο γρήγορα τους δορυφόρους αλλά αυτό για τηλέφωνα που λόγο κακού σχεδιασμού (συνήθως κακής κεραίας) δεν έχουν καλό σήμα GPS. Στο ZTE V889S (και γενικός στα ZTE) ούτε αυτό είναι αναγκαίο γιατί έχουν πολύ καλό σήμα.

Αφού όλα δουλεύουν τέλεια γιατί να έχεις ανοιχτό το 3G και να χρεώνεσαι data χωρίς λόγο :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to ZTE V889S

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...