Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει να προτείνει κάποιος που πήρε και έβαλε screen protector ,γιατί αγόρασα το έβαλα αλλα το πρόβλημα είναι ότι η οθόνη είναι κοίλα περιμετρικά και με το παραμικρό ξεκολλά.Κάποια που είχε μέσα η συσκευασία του τηλεφώνου δεν καλύπτουν το κοίλο κομμάτι της οθόνης και είναι οκ,γιαυτό η ερώτηση μην αγοράζουμε και καλύπτει όλη την οθόνη και πάνε χαμένα.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η κόρη μου που δεν προσέχει ποτέ τις συσκευές, έβγαλε το screen protector λίγες μέρες μετά την παραλαβή της συσκευής, Ιανουάριο μήνα.

Από τότε το χρησιμοποιεί χωρίς προστασία οθόνης και όπως διαπίστωσα με τα μάτια μου (και δεν το πίστευα...) δεν έχει την παραμικρή γρατζουνιά !!!

Το γοριλλόγυαλο κάνει αυτό που υπόσχεται: δεν σημαδεύεται από κλειδιά, νομίσματα, τσέπες, τσάντες, ζώνες, τραπέζια και άλλα αντικείμενα.

Φυσικά θα σπάσει αν ζοριστεί (μακρυά από εμάς :lol: ) αλλά αν δεν φτάσει το όριο θραύσης αντιστέκεται σθεναρά στις κακουχίες.

Kαι τα μη gorilla glass tempered glass που χουν 'αλλα κινεζικα, ιδια αντοχή εχουν

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν το ήξερα...

Υπάρχει περίπτωση Σταύρο να γράφει στα specs κάποια συσκευή ότι έχει gorilla ενώ δεν είναι?

Εννοώ από γνωστές εταιρίες Lenovo, Xiaomi, Oppo κ.α.

Μεγάλες εταιρείες δε νομίζω. To S820 έχει πάντως. Η μόνη διαφοορά μεταξύ Corning gorilla glass, κι άλλων φθηνότερων tempered glass άλλων κατασκευαστών (που φοράει η πλειοψηφία των κινέζικων και φθηνών επώνυμων), είναι στις δαχτυλιές. Μπορεί να μη γρατζουνιούνται με τίποτα, αλλά γεμίζουν δαχτυλιές, σ αντίθεση με τα gorilla 2 & 3 της Corning

Link to comment
Share on other sites

Ναι το S820 έχει gorilla 2

Το dragontail είναι το αντίστοιχο κινέζικο γυαλί??

Γιαπωνέζικη, ισάξια της Corning, dragontail χρησιμοποιον κ μεγάλοι κατασκευαστές

http://en.wikipedia.org/wiki/Dragontrail

http://www.agc.com/english/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρέλαβα σήμερα το πολύ όμορφο s820 απο minideal μετα απο 2μιση βδομάδες. Όλα οκ μέχρι στιγμής εκτός απο το ότι το χω βάλει εδώ και ώρα να φορτίσει και έχει κολλήσει στο 99% της φόρτισης. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος ενδιαφέρεται για 4.2.2 rom με ελληνικά, δοκίμασα αυτή: http://www.needrom.com/mobile/samsung__les820_4gb/

Touchwiz Launcher από Samsung, γενικά samsung-look, πολύ όμορφη rom, το μόνο που με χάλασε είναι ότι δεν δουλεύει το led ειδοποιήσεων...

 

Και θέλει και αλλαγή μόντεμ, έχει την έκδοση 51

 

 

Καλησπέρα! Παρέλαβα σήμερα το πολύ όμορφο s820 απο minideal μετα απο 2μιση βδομάδες. Όλα οκ μέχρι στιγμής εκτός απο το ότι το χω βάλει εδώ και ώρα να φορτίσει και έχει κολλήσει στο 99% της φόρτισης. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ.

 

Θα στρώσει με 2-3 φορτίσεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Παρέλαβα σήμερα το πολύ όμορφο s820 απο minideal μετα απο 2μιση βδομάδες. Όλα οκ μέχρι στιγμής εκτός απο το ότι το χω βάλει εδώ και ώρα να φορτίσει και έχει κολλήσει στο 99% της φόρτισης. Ξέρει κανείς τι μπορεί να συμβαίνει; Ευχαριστώ.

 

Σελίδα 33 - 34

Battery Calibration, Κατέβασε την εφαρμογή και δοκίμασέ το :).

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.nema.batterycalibration

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

 

Είπα και εγώ, σιγά σιγά να φλασάρω το κινητό.

Έκδοση Android: 4.2.1

Έκδοση βασικου φάσματος:S820.V12

Άριθμός έκδοσης:S820_S129_130513

 

Διαβάζοντας το topic ομολογώ πως μπερδέυτηκα λίγο.

Ένα παράδειγμα

Για να περάσεις την Vibe, θα πρέπει (αν δεν έχεις κινέζικη ρομ), να περάσεις μια κινέζικη: http://www.needrom.com/mobile/lenovo-s820/ να περάσεις κινέζικη Custom Recovery (CWM) και μέσω CWM να περάσεις την Vibe

 

Πως ακριβώς πρέπει να περάσω μια ROM?

Link to comment
Share on other sites

παιδια το τηλεφωνο εχει το εξης προβλημα. οταν μιλαω με καποιον και ταυτοχρονα με καλει αλλος δεν μου δειχνει οτι με καλει ο αλλος με συνεπεια να χανω κλησεις. απλα μου ερχετε ενα μυνημα μετα απο κανενα 20λεπτο οτι ο ταδε αριθμος σας καλεσε. εχει κανεις αλλος τετοιο προβλημα? ειναι προβλημα της vodafone ?ειναι προβλημα καποια εφαρμογης? να σημειωσω οτι εχω περασμενη την vibe rom v1.5 1421 αν αυτο παιζει καποιο ρολο.
Link to comment
Share on other sites

παιδια το τηλεφωνο εχει το εξης προβλημα. οταν μιλαω με καποιον και ταυτοχρονα με καλει αλλος δεν μου δειχνει οτι με καλει ο αλλος με συνεπεια να χανω κλησεις. απλα μου ερχετε ενα μυνημα μετα απο κανενα 20λεπτο οτι ο ταδε αριθμος σας καλεσε. εχει κανεις αλλος τετοιο προβλημα? ειναι προβλημα της vodafone ?ειναι προβλημα καποια εφαρμογης? να σημειωσω οτι εχω περασμενη την vibe rom v1.5 1421 αν αυτο παιζει καποιο ρολο.

 

Τι περιμένεις από ένα standby dual Sim κινητό; έτσι δουλεύει το κινητό και κάθε standby κινητό. Όταν μιλάς στην μια κάρτα, η άλλη φαίνεται απενεργοποιημενη...

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβώς πρέπει να περάσω μια ROM?

Ένας καλός οδηγός για φλασάρισμα της VIBE rom είναι αυτός:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2600865

 

Με αυτή τη διαδικασία και συγκεκριμένα με το βήμα 2 περνάς το CWM Recovery το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για φλασάρισμα και άλλων ROMS που εγκαθίστανται με αυτόν τον τρόπο, π.χ. MIUI ROM.

 

παιδια το τηλεφωνο εχει το εξης προβλημα. οταν μιλαω με καποιον και ταυτοχρονα με καλει αλλος δεν μου δειχνει οτι με καλει ο αλλος με συνεπεια να χανω κλησεις. απλα μου ερχετε ενα μυνημα μετα απο κανενα 20λεπτο οτι ο ταδε αριθμος σας καλεσε. εχει κανεις αλλος τετοιο προβλημα? ειναι προβλημα της vodafone ?ειναι προβλημα καποια εφαρμογης? να σημειωσω οτι εχω περασμενη την vibe rom v1.5 1421 αν αυτο παιζει καποιο ρολο.

Κατ' αρχάς έχεις μία SIM ή δύο; Για αρχή κοίτα στα Settings-Call Settings-Voice Call εάν είναι τσεκαρισμένο το Call waiting.

Link to comment
Share on other sites

παιδια το τηλεφωνο εχει το εξης προβλημα. οταν μιλαω με καποιον και ταυτοχρονα με καλει αλλος δεν μου δειχνει οτι με καλει ο αλλος με συνεπεια να χανω κλησεις. απλα μου ερχετε ενα μυνημα μετα απο κανενα 20λεπτο οτι ο ταδε αριθμος σας καλεσε. εχει κανεις αλλος τετοιο προβλημα? ειναι προβλημα της vodafone ?ειναι προβλημα καποια εφαρμογης? να σημειωσω οτι εχω περασμενη την vibe rom v1.5 1421 αν αυτο παιζει καποιο ρολο.

Αυτό ειναι φυσιολογικό σ όλα τα Dual Sim. Δεν υπάρχει πια συσκευή με 2 πομποδέκτες στην αγορά απ όσο γνωρίζω οπότε όταν μιλάς στη μία, η άλλη ειν εκτός δικτύου. Το ό,τι καθυστερούν μετά τα μηνύματα των κλήσεων όσο ήταν η κάρτα εκτός δικτύου, έχει να κάνει με τον πάροχο, προφανώς έχεις κοσμοτέ

Link to comment
Share on other sites

Ο pulse78 δεν είπε ότι αυτό το κάνει όταν μιλάει στη μία κάρτα και τον καλούν στην άλλη, δεν επιβεβαίωσε καν ότι έχει δύο κάρτες, πιθανόν να εννοεί όταν τον καλούν στην ίδια κάρτα, οπότε εκεί κοιτάμε άλλες ρυθμίσεις και δεν έχει να κάνει με την stand-by λειτουργία του dual sim κινητού.
Link to comment
Share on other sites

Ο pulse78 δεν είπε ότι αυτό το κάνει όταν μιλάει στη μία κάρτα και τον καλούν στην άλλη, δεν επιβεβαίωσε καν ότι έχει δύο κάρτες, πιθανόν να εννοεί όταν τον καλούν στην ίδια κάρτα, οπότε εκεί κοιτάμε άλλες ρυθμίσεις και δεν έχει να κάνει με την stand-by λειτουργία του dual sim κινητού.

 

σωστά, υπέθεσα ότι έχει 2 σιμ...

Link to comment
Share on other sites

σωστά, υπέθεσα ότι έχει 2 σιμ...

 

οντος φιλε εχω 2 σιμ αλλα βρηκα την λυση μεσα απο τις ρυθμισεις. ενεργοποιησα το call forward και αντι για αριθμο τηλεφωνητη εβαλα τον αριθμο της καθε σιμ.δηλαδη στην πρωτη εβαλα αριθμο τηλεφωνητη την δευτερη και στην δευτερη αριθμο τηλεφωνητη την πρωτη, ετσι οταν με καλουν πχ στο πρωτο αριθμο και μιλαω στον δευτερο ταυτοχρονα κανει προωθηση κλησης στον δευτερο αριθμο και ετσι βλεπω ποιος με καλει.το δοκιμασα σημερα και πετυχε.

Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, για τη περίπτωση που δε το γνωρίζεις, εφόσον απαντήσεις σε κλήση ενός αριθμού που έχει προωθηθεί στον άλλο θα χρεωθείς κάποιο ποσό...
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικά, για τη περίπτωση που δε το γνωρίζεις, εφόσον απαντήσεις σε κλήση ενός αριθμού που έχει προωθηθεί στον άλλο θα χρεωθείς κάποιο ποσό...

 

Φιλε μου οντος δεν το γνωριζα.Εννοεις οτι χρεωνομαι σαν να πηρα εγω τηλεφωνο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι σα να πήρες εσύ τηλέφωνο αλλά ο πάροχός σου σε χρεώνει κάποιο ποσό για την υπηρεσία της προώθησης της κλήσης. Υποθέτω ότι ο κάθε πάροχος έχει διαφορετική χρέωση...
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου οντος δεν το γνωριζα.Εννοεις οτι χρεωνομαι σαν να πηρα εγω τηλεφωνο?

Ναι, σαν να παίρνεις εσύ τηλέφωνο απ τη μια κάρτα σου στην άλλη. Βέβαια, στην μια κάρτα θα μιλάς προφανώς για να γίνει προώθηση, οπότε θα μπαίνει σε αναμονή η δεύτερη κλήση και δε θα τη σηκώσεις-δε θα χρεωθείς επομένως. Θα τη δεις κ θα τον καλέσεις μετά αν θες

Link to comment
Share on other sites

Ένας καλός οδηγός για φλασάρισμα της VIBE rom είναι αυτός:

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2600865

 

Με αυτή τη διαδικασία και συγκεκριμένα με το βήμα 2 περνάς το CWM Recovery το οποίο μπορείς να χρησιμοποιήσεις και για φλασάρισμα και άλλων ROMS που εγκαθίστανται με αυτόν τον τρόπο, π.χ. MIUI ROM.

 

 

Με τον οδηγό αυτό έχω αγγλικό μενού, σωστά? Για μνμ και επαφές έχω Ελληνικά?

Link to comment
Share on other sites

Ολόκληρη την οθόνη.

Εγώ κατά λάθος έκοψα την επαφή του διακόπτη ον οφ.

Πρόσεξε να τα ξεκολλήσεις όλα (διακόπτη ον οφ και διακόπτη έντασης) πριν τραβήξεις την μάδερμπορτ. (είναι κολλημένα με κόλα)

Προσοχή να βάλεις λεπτό (όχι παχύ) ζελοτέιπ διπλής όψης.

 

Ευχαριστώ! Λέω να το δοκιμάσω..

Χρειάζομαι αυτό το ανταλλακτικό

http://www.ebay.com/itm/NEW-Black-Touch-Screen-Digitizer-Replacement-For-Lenovo-S820-/360929134920?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item54090d8948

 

ή αυτό:

http://www.ebay.com/itm/New-Black-LCD-Display-Screen-Touch-Screen-Assembly-For-Lenovo-S820-/121323491298?pt=US_Cell_Phone_Replacement_Parts_Tools&hash=item1c3f718fe2

Link to comment
Share on other sites

Με τον οδηγό αυτό έχω αγγλικό μενού, σωστά? Για μνμ και επαφές έχω Ελληνικά?

O οδηγός αυτός μέχρι και το βήμα 2 αφορά το πως θα περάσεις το CWM Recovery, το εργαλείο δηλαδή που χρειάζεσαι προκειμένου να περάσεις στο κινητό σου διάφορες ROMs. Το εάν θα έχεις αγγλικό ή ελληνικό μενού έχει να κάνει με το εάν η ROM που θα περάσεις έχει αγγλικά ή και ελληνικά στις γλώσσες του μενού. Οι επαφές σου και τα μηνύματά σου θα είναι στα ελληνικά σε κάθε περίπτωση, αυτό δεν έχει να κάνει με τη γλώσσα στο μενού του κινητού σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν εχω πανω μια stable εκδοση κανονικα με play store κτλ κ κανω αναβαθμιση που βγαζει το τηλ σε καινουρια stable οι εφαρμογες π.χ play store χανονται;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...