Jump to content

Lenovo S820


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

απο torrent να τα κατεβασω γιατι βρηκα το ενα εδω https://kickass.so/navigon-europe-v5-2-6-patched-apk-sd-data-android-zone-t9535632.html

 

αλλα απο οδηγιες δεν λεει και πολλα

Edited by maverik13
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα , μηπως εχει συναντησρι κανεις το πρπβλημα με τις σιμ στην miui rom μολις βαζω καρτα σιμ κολλαει και κανει συνεχεια restart
3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις κάνει λάθος με την εγκατάσταση, δεν εξηγείται διαφορετικά. Εμένα είχε δουλέψει μία χαρά χωρίς πρόβλημα. Αν θες δοκίμασε να την κατεβάσεις και να την εγκαταστήσεις από needrom.

 

Ερώτηση για τους χρήστες VIBE V2.0: Εγκατέστησα το VIBER και από τότε έχω παρατηρήσει ένα μικρό lag στην απόκριση του τηλεφώνου, όπως και μία επιβάρυνση της μπαταρίας. Η χρήση RAM δεν έχει αλλάξει δραματικά, πάνω από 78-80% δεν έχω παρατηρήσει, λίγο πολύ όπως και πριν χωρίς το VIBER δηλαδή. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο με τη χρήση της συγκεκριμένης εφαρμογής;

Edited by AndreasQTEK
Link to comment
Share on other sites

Κάτι έχεις κάνει λάθος με την εγκατάσταση, δεν εξηγείται διαφορετικά. Εμένα είχε δουλέψει μία χαρά χωρίς πρόβλημα. Αν θες δοκίμασε να την κατεβάσεις και να την εγκαταστήσεις από needrom.

 

Ερώτηση για τους χρήστες VIBE V2.0: Εγκατέστησα το VIBER και από τότε έχω παρατηρήσει ένα μικρό lag στην απόκριση του τηλεφώνου, όπως και μία επιβάρυνση της μπαταρίας. Η χρήση RAM δεν έχει αλλάξει δραματικά, πάνω από 78-80% δεν έχω παρατηρήσει, λίγο πολύ όπως και πριν χωρίς το VIBER δηλαδή. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο με τη χρήση της συγκεκριμένης εφαρμογής;

 

Ανδρέα όσον αφορά στη χρήση της μπαταρίας πήγαινε στις ρυθμίσεις του Viber και άλλαξε τον τρόπο χρήσης του Wifi, το κρατάει συνεχώς ανοικτό από προεπιλογή. Γενικά με τις Stable (έχω την τελευταία) έχω παρατηρήσει και χαμηλότερο σήμα στην πρώτη SIM εντός σπιτιού αλλά και λίγο χειρότερες επιδόσεις της μπαταρίας

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Χρήστο. Σχετικά με τις stable και το χαμηλό σήμα, έβαλες την τελευταία 1503 ST και εξακολουθεί να έχει το ίδιο θέμα με το σήμα που είχαμε ξανακουβεντιάσει και παλιότερα; Αν κάνει το ίδιο, να μη μπω στη διαδικασία να τη περάσω, μια χαρά σήμα έχω με την 1443 ST...
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Χρήστο. Σχετικά με τις stable και το χαμηλό σήμα, έβαλες την τελευταία 1503 ST και εξακολουθεί να έχει το ίδιο θέμα με το σήμα που είχαμε ξανακουβεντιάσει και παλιότερα; Αν κάνει το ίδιο, να μη μπω στη διαδικασία να τη περάσω, μια χαρά σήμα έχω με την 1443 ST...

 

Νομίζω μία από τα ίδια με το σήμα. Όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους καμπάνα. Στο σπίτι όμως είναι λίγο χαμηλό. Με τις DEV δεν είχα θέμα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια επιτέλους έχω πλέον την miui ρομ με τα ελληνικά όλα είναι μια χαρα!!!
3ipnas mesa mou to zwo!!!
Link to comment
Share on other sites

αν σου βγαζει μηνυμα διπλοτυπη εξουσιοδοτηση παροχεα τοτε πρεπει να διαγραψεις τελειως το προεγκατεστημενο facebook αν εισαι ρουτ κ μετα να περασεις το καινουριο απ το playstore

ειμαι ρουτ αλλα δεν το βρισκω πουθενα για να το διαγραψω.......

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι root δικίμασε να βρεις το facebook μέσω συγκεκριμένων εφαρμογών όπως το Titanium Backup ★ root ή το System app remover (ROOT) ή το Link2SD και να το διαγράψεις από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια καλη χρονιά.

Παρήγγειλα σε εναν φιλο το s820 απο to2c πριν κανα 6μηνο περιπου. Γενικα ειναι ευχαριστημένος αλλα επειδή έχει μερικα χαζα προβληματακια με έχει φαει να του κανω "αναβαθμιση" για να φτιαξει ...λες και ειναι τιποτα νοκια 3310 που τα πηγαιναμε στο Γερμανο γιατι κολλαγανε :rolleyes::rolleyes::rolleyes: .

Τελοσπαντων λέω να του περασω μια αλλη ρομ να δοκιμασει να με αφησει για λιγο καιρο ησυχο.

Πριν με φάτε έψαξα αρκετα στο thread πριν ρωτησω τα παρακατω

Βλέπω οτι οι περισσοτεροι προτείνετε τις vibe rom αλλα εχω προβλημα που ειναι μισοαγγλικο-ελληνικες. Θα ήθελα να μου πείτε μια ρομ (δεν με νοιάζει αν ειναι aosp/miui/vibe, κιτκατ η jb) όσο το δυνατόν με ελληνικα μενου και αν γινεται όσο πιο κοντα σε pure android για να δουλευει και το gravity box, και απο miui δεν έχω προβλημα αρκει να εχει ελληνικα.

Επισης μετα απο αρκετο ψαξιμο στο needrom βρηκα πολύ πραμα απο roms, αλλά πολλές οι παραλλαγες των συσκευων ρε γμτ... CN-ROW, 8gb/4gb, H+/4G, διαφορετικα modems, διαφορετικα partitions, μεχρι και διαφορά αναλογα με την χρονολογια κατασκευής της συσκευής είδα σε κάποια σχόλια ????

Δεν θα είχα προβλημα αν ήταν δικό μου του κινητο αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση θα εχω μονο λιγες ώρες για δοκιμές και δεν μπορω να καθομαι να φλασαρω απανωτα.

Έχετε κάποια δοκιμασμένη ρομ οσο το δυνατόν πιο εξ-Ελληνισμένη να μου προτεινετε?

Ευχαριστώ

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πιο εξ-ελληνισμένη είναι η MIUI αλλά είναι εκ διαμέτρου αντίθετα από το άλλο κριτήριο που βάζεις, το pure android. Μόλις εχθές ένας φίλος την έβαλε και θα μπορεί να σου πει και περισσότερα από εμένα που την είχα βάλει αρκετό καιρό πριν και δε τη κράτησα και πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η πιο εξ-ελληνισμένη είναι η MIUI αλλά είναι εκ διαμέτρου αντίθετα από το άλλο κριτήριο που βάζεις, το pure android. Μόλις εχθές ένας φίλος την έβαλε και θα μπορεί να σου πει και περισσότερα από εμένα που την είχα βάλει αρκετό καιρό πριν και δε τη κράτησα και πολύ.

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Θέλω pure android για να μπορω να παιξω με την notification bar να αλλαζω toggles, να βαζω δικες μου εφαρμογες στην "κουρτινα", slide μεταξυ noifications και toggles, γενικά κόλπα του gravity box, κατι που την μαμα ρομ δεν σε αφήνει να κάνεις αλλά κατι που η miui το εχει ετσι και αλλιως:)

Είμαι λάτρης της MIUI καθώς ,αν και πιο ενεργοβόρα απο τις αλλες ρομ, ειναι κατ`εμέ "το android όπως θα έπρεπε να είναι"

Oπότε φαντάζομαι η διαδικασία είναι

να περάσω απο εδω μεσω spflashtools το cwm recovery.

Mετα απο το cwm να κάνω κλασσικά install το zip της miui.

Kαι για τα gapps περνάω σύμφωνα με τον developer το "patch" (gapps-4.2.x-Miui.zip).

Τωρα απο drivers 64bit windows 8...........????

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Θέλω pure android για να μπορω να παιξω με την notification bar να αλλαζω toggles, να βαζω δικες μου εφαρμογες στην "κουρτινα", slide μεταξυ noifications και toggles, γενικά κόλπα του gravity box, κατι που την μαμα ρομ δεν σε αφήνει να κάνεις αλλά κατι που η miui το εχει ετσι και αλλιως:)

Είμαι λάτρης της MIUI καθώς ,αν και πιο ενεργοβόρα απο τις αλλες ρομ, ειναι κατ`εμέ "το android όπως θα έπρεπε να είναι"

Oπότε φαντάζομαι η διαδικασία είναι

να περάσω απο εδω μεσω spflashtools το cwm recovery.

Mετα απο το cwm να κάνω κλασσικά install το zip της miui.

Kαι για τα gapps περνάω σύμφωνα με τον developer το "patch" (gapps-4.2.x-Miui.zip).

Τωρα απο drivers 64bit windows 8...........????

 

Για την συγκεκριμένη διαδικασία δεν χρειάζεσαι flashtool,οπότε ούτε drivers.Το recovery το περνάς μέσω mobile uncle tools(εφαρμογή από playstore).Δίνεις δικαιώματα root κ μπαίνεις.Αν θέλεις drivers για άλλη φορά για το flashtool είναι αυτοί http://www.4shared.com/zip/mKGyo0b9ba/USB_VCOM_Driver.html

Link to comment
Share on other sites

Για την συγκεκριμένη διαδικασία δεν χρειάζεσαι flashtool,οπότε ούτε drivers.Το recovery το περνάς μέσω mobile uncle tools(εφαρμογή από playstore).Δίνεις δικαιώματα root κ μπαίνεις.Αν θέλεις drivers για άλλη φορά για το flashtool είναι αυτοί http://www.4shared.com/zip/mKGyo0b9ba/USB_VCOM_Driver.html

 

ok ακομα πιο ευκολο δηλαδη, 2 ερωτησουλες ακομα.

1. Σε περιπτωση που δεν δουλευει καλα η MIUI ,βλέπω κατι παραπονα για το gps, ποια άλλη υπάρχει κάποια vibe με ελληνικα?

2. λογικα θα μπορω να παρω nand backup με το cwm και να το κανω restore σε περιπτωση που κατι παει στραβα ?

Ευχαριστω και παλι

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

ok ακομα πιο ευκολο δηλαδη, 2 ερωτησουλες ακομα.

1. Σε περιπτωση που δεν δουλευει καλα η MIUI ,βλέπω κατι παραπονα για το gps, ποια άλλη υπάρχει κάποια vibe με ελληνικα?

2. λογικα θα μπορω να παρω nand backup με το cwm και να το κανω restore σε περιπτωση που κατι παει στραβα ?

Ευχαριστω και παλι

 

1.Δεν έχω δουλέψει καθόλου την miui στο συγκεκριμένο τηλ.Με την vibe κ με το morelocal 2(εφαρμογή playstore) θα έχεις όσα ελληνικά είχε κ η custom που είχες πριν.Για να βάλεις vibe θα πρέπει να διαλέξεις αν θα βάλεις dev έκδοση ή stable.Αν βάλεις έκδοση dev μπαίνει όπως κ η miui.Αν θα βάλεις stable θα πρέπει να κάνεις άλλη διαδικασία που αναφέρουμε σε προηγούμενες σελίδες

2.Ναι

Link to comment
Share on other sites

1.Δεν έχω δουλέψει καθόλου την miui στο συγκεκριμένο τηλ.Με την vibe κ με το morelocal 2(εφαρμογή playstore) θα έχεις όσα ελληνικά είχε κ η custom που είχες πριν.Για να βάλεις vibe θα πρέπει να διαλέξεις αν θα βάλεις dev έκδοση ή stable.Αν βάλεις έκδοση dev μπαίνει όπως κ η miui.Αν θα βάλεις stable θα πρέπει να κάνεις άλλη διαδικασία που αναφέρουμε σε προηγούμενες σελίδες

2.Ναι

 

αλλαγή πλεύσης

θα του βαλω τελικα την vibe ui stable 1503 απο need rom.

Απο το πρωτο ποστ εδω στο forum που εχει τους οδηγους δεν μπορω να κατεβάσω(δεν ξερω καν αν ειναι συμβατα ή τα latest) τα gapps.zip για να φλασαρω απτο recovery. Μπορει καποιος να μου δωσει link με το gapps.zip για την παραπανω vibe?

Απο οτι καταλαβα απο τον οδηγο στο xda η διαδικασια εναι η εξης:

Φλασαρω απο spaflashtools το recovery.

Πεταω την vibe ui 1503 stable στην sd

Μπαινω στο recovery με UP+DOWN+POWER και φλασαρω την vibe ui

Μετα φλασαρω το superuser για να εχω root

Μπαινω στο κινητο κανονικα και τελος παλι μεσω recovery φλασαρω και τα g-apps και ειμαι κομπλε με vibe ui + root +Gapps

 

 

EDIT

τωρα που το σκεφτομαι μπορω ,αφου στην τωρινη κατασταση του εχω κανει root με το framaroot, να φλασαρω απο mobileuncletools το CWM recovery και να γλιτωσω το spflashtools του πρωτου βηματος?

Edited by Keepkouking

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αλλά και οι περισσότεροι από εμάς που έχουμε βάλει κάποια stable έκδοση της VIBE έχουμε ακολουθήσει αυτόν τον οδηγό και απλά αλλάζουμε τον preloader ανάλογα το πότε αγοράστηκε το κινητό και βάζουμε την stable VIBE που θέλουμε, είτε 1.5 είτε 2.0 έκδοση. Η διαδικασία αυτή απαιτεί την εγκατάσταση του TWRP Recovery. Εδώ όμως αναφέρεται άλλη διαδικασία για τις V2.0 εκδόσεις όπου λέει για χρήση CWM, ίσως αυτό να σε εξυπηρετεί καλύτερα γιατί γλιτώνεις τη διαδικασία εγκατάστασης του TWRP, δε το έχω δοκιμάσει προσωπικά εγώ όμως.
Link to comment
Share on other sites

αλλαγή πλεύσης

θα του βαλω τελικα την vibe ui stable 1503 απο need rom.

Απο το πρωτο ποστ εδω στο forum που εχει τους οδηγους δεν μπορω να κατεβάσω(δεν ξερω καν αν ειναι συμβατα ή τα latest) τα gapps.zip για να φλασαρω απτο recovery. Μπορει καποιος να μου δωσει link με το gapps.zip για την παραπανω vibe?

Απο οτι καταλαβα απο τον οδηγο στο xda η διαδικασια εναι η εξης:

Φλασαρω απο spaflashtools το recovery.

Πεταω την vibe ui 1503 stable στην sd

Μπαινω στο recovery με UP+DOWN+POWER και φλασαρω την vibe ui

Μετα φλασαρω το superuser για να εχω root

Μπαινω στο κινητο κανονικα και τελος παλι μεσω recovery φλασαρω και τα g-apps και ειμαι κομπλε με vibe ui + root +Gapps

 

 

EDIT

τωρα που το σκεφτομαι μπορω ,αφου στην τωρινη κατασταση του εχω κανει root με το framaroot, να φλασαρω απο mobileuncletools το CWM recovery και να γλιτωσω το spflashtools του πρωτου βηματος?

 

Ποια ROM έχεις τώρα πάνω?Το ρωτάω γιατί αν έχεις πάνω vibe v1.0 (αυτή στέλνει το minideal) δεν μπορείς να περάσεις recovery πάνω στην vibe.οπότε θα πρέπει να του περάσεις την official κινέζικη με flashtool κ μετά recovery κτλ

Edited by ntinos_g7
Link to comment
Share on other sites

Ποια ROM έχεις τώρα πάνω?Το ρωτάω γιατί αν έχεις πάνω vibe v1.0 (αυτή στέλνει το minideal) δεν μπορείς να περάσεις recovery πάνω στην vibe.οπότε θα πρέπει να του περάσεις την official κινέζικη με flashtool κ μετά recovery κτλ

 

Μετα απο τηλεφωνικη ενημέρωση :lol::lol::lol: μου εδωσε αυτα τα στοιχεια:

ειναι αγορασμενο σιγουρα μετα τον Απριλιο αλλα απο το to2c

 

αριθμος εκδοσης s820_s129_130513

εκδοση βασικου φασματος s820.v12,2013/04/23 15:09

έκδοση android 4.2.1

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τηλεφωνικη ενημέρωση :lol::lol::lol: μου εδωσε αυτα τα στοιχεια:

ειναι αγορασμενο σιγουρα μετα τον Απριλιο αλλα απο το to2c

 

αριθμος εκδοσης s820_s129_130513

εκδοση βασικου φασματος s820.v12,2013/04/23 15:09

έκδοση android 4.2.1

 

Για να βάλεις vibe θα πρέπει να περάσεις official κινέζικη πρώτα με flashtool κ μετά να βάλεις vibe

Link to comment
Share on other sites

αν μπορει κάποιος να βοηθησει .Το κινητο το ειχα αγορασει τον Αυγουστο απο minideal και δεν αχοληθηκα να του περασω αλλη rom ουτε drivers στο pc

"Σκάλισα" τα app του google γιατι δεν λειτουργουσε το play store και σε συνδιασμό με άλλα πειραματα στο κινητό πλεον κολαει στο boot , στο αρχικο animation logo της lenovo ....(κάλα να πάθω).

Παταω το volume up και και το power button ,μπαινει σε factory mode αλλα μου βγαζει κινεζικο μενού .σε μια απο τις επιλογες του μενου μου βγαζει τα χαρακτηριστικά του κινητου .

.(πάτησα και μαζι volume up, down και pοwer button για να κανω clean data cache και reboot αλλα τίποτα .το κινητο αρνηται να ξεκινησει )

μπορει κάποιος να με βοηθήσει αρχικά απο που να ξεκινήσω και τι πρέπει να βάλω ?( οχι κάθε βημα αναλυτικά ,αρκει τα βασικά ,τα υπόλοιπα θα τα βρω απο τα προηγουμενα post .

Ευχαριστω

Edited by tolisocc
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τη επιλογη να βαλω για αν ειναι το wifi συνεχεια ανοιχτο και τη να βαλω οταν το θελω να ειναι κλειστο και να ανοιγει οταν χρησιμοποιω το κινητο? και οταν μπαινει σε sleep mode ? κeep wlan on during sleep always only when plugged in never h smart Edited by maverik13
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ευχαριστησω και δημόσια ,για την άμεση βοηθεια στο προβλημα μου το μελος ntinos_g7.

Με τις αναλυτικοτατες οδηγιες του, περασα ξανα την κινέζικη S_141 ROM και εγκατεστησα την vibe ROM 1503_ST , gapps ,και το κινητο λειτουργει κανονικα.

Ντινο να εισαι καλά:thanks:

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ευχαριστησω και δημόσια ,για την άμεση βοηθεια στο προβλημα μου το μελος ntinos_g7.

Με τις αναλυτικοτατες οδηγιες του, περασα ξανα την κινέζικη S_141 ROM και εγκατεστησα την vibe ROM 1503_ST , gapps ,και το κινητο λειτουργει κανονικα.

Ντινο να εισαι καλά:thanks:

 

τα respect μου και απο μενα :respect: :respect: :respect:

Ο ελληνικός οδηγός του πρεπει να μπει κατευθειαν στο πρωτο ποστ αναλυτικα.

-το καλό μπορεί πάντα να γίνει καλύτερο

-οχι πάντα...

-πάντα!!! ψάξτο στο google και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...