Jump to content

HTC One Mini


petros11
 Κοινοποίηση

Σκοπεύετε Να Αγοράσετε Το HTC One Mini;  

142 members have voted

  1. 1. Σκοπεύετε Να Αγοράσετε Το HTC One Mini;

    • Ναι
    • Όχι
    • Περιμένω να δω τα reviews
    • Προτιμώ κάτι οικονομικότερο


Recommended Posts

Καλησπέρα! Ψάχνω μια λύση μέχρι 400 ευρώ για να προτείνω στην αδερφή μου. Μέσα στις υποψήφιες είναι και το HTC one mini. Επειδή έχει περάσει αρκετός καιρός από την ημερομηνία κυκλοφορίας του όμως θα ήθελα να σας ρωτήσω αν κατά τη γνώμη σας αξίζει να το αγοράσει κάποιος σήμερα, για 350 ευρώ. Επίσης με ενδιαφέρει και το πόσο θα κρατήσει (από μεριάς λογισμικού), δηλαδή αν η HTC έχει σκοπό να αναβαθμίσει σε 4.4 kitkat ή αν δεν υπάρχει κάτι επίσημο ακόμα. Τέλος, άλλες προτάσεις συσκευών καλοδεχούμενες(πέρα των LG G2 και Nexus 5 που τα έχω ήδη υπ'όψιν)!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 594
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα αναβαθμιστει σε 4.4 αλλα μετα τι θα γινει κανεις δε ξερει...το θεμα ειναι οτι απο την δικη μου οπτικη ειναι πολλα τα 350 για μια mid range συσκευη τη στιγμη που με λιγα περισσοτερα χτυπας g2 και n5.

σαν συσκευη παντως στα mid range δεν νομιζω να υπαρχει καλυτερη..αριστο επισης mid range με αριστη τιμη θεωρω το motorola moto g που και σωστη τιμη εχει και πολυ καλα χαρακτηριστικα αλλα και υποστηριξη google. επειδη ειμαστε οφ μπορεις να ανοιξεις και θεμα στην επιλογη συσκευης στο φορουμ

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Άκρως σημαντικό για εμένα είναι να μην έχει κολλήματα η συσκευή. Αν κολλάει έστω και λίγο στο μενού ή στο browsing το αφήνω αμέσως και ψάχνω γι άλλη λύση. Οθόνη,αυτονομία και κάμερα εξίσου σημαντικά, αλλά από όσο έχω δει όλα αυτά κυμαίνονται σε ικανοποιητικά επίπεδα. Αν δεν υπάρχουν κολλήματα και γενικότερα αναφορές για τέτοιου είδους προβλήματα τότε μάλλον σε αυτό θα καταλήξω.
Link to comment
Share on other sites

αν κρινω απο το avatar σου κοιτα κατι σε nexus μερια. moto g που ειναι πολυ κοντα στ vanilla android και nexus 5.

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Άκρως σημαντικό για εμένα είναι να μην έχει κολλήματα η συσκευή. Αν κολλάει έστω και λίγο στο μενού ή στο browsing το αφήνω αμέσως και ψάχνω γι άλλη λύση. Οθόνη,αυτονομία και κάμερα εξίσου σημαντικά, αλλά από όσο έχω δει όλα αυτά κυμαίνονται σε ικανοποιητικά επίπεδα. Αν δεν υπάρχουν κολλήματα και γενικότερα αναφορές για τέτοιου είδους προβλήματα τότε μάλλον σε αυτό θα καταλήξω.

 

Γνωμη μου,δεν νομιζω να εχεις θεμα σε αυτα που ζητας!!!!

Στα συν η ποιότητα κατασκευης,sense ισως η καλύτερη υλοποίηση του android ui,εξαιρετικα ηχεία με την υπογραφη της beatsaudio.

Edited by petros11

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, από χθες είμαι και εγώ κάτοχός του one Mini (το αγόρασα μεταχειρισμένο από ένα μαγαζι της Ομόνοιας και είναι VODAFONE branded αλλά δεν με πειράζει, επίσης φοράει 4.3), πριν είχα το One s.

Σχόλια :

1.Εχω Cosmote και όταν συνδέομαι στο 4g μου το εμφανίζει κανονιά το εικονίδιο 4G και όντως πάει σφαίρα το κινητό.

2. Το μόνο που παρατήρησα είναι ότι τρώει την μπαταρία τρελά... Λέτε να φταίει κάτι? Το φόρτισα 100% από τις 8 το βράδυ χθες και με διάφορα πειράγματα και προσαρμογές μου έφτασε σήμερα το πρωί στο 25% και ανοιχτό όλο το βράδυ, κάτι με χαλάει πάντως...Μήπως πρέπει να απενεργοποιήσω κατι που τρέχει στο παρασκήνιο?

Να το πήγαινα πάλι πίσω ή μήπως είναι battery killer το κινητό?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 14 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμπληρωματικά να σας αναφέρω ότι από την τροφοδοσία είδα το wifi στο 33% κατανάλωσης και την κατάσταση αδράνειας στο 28%, είναι φυσιολογικά τα ποσοστά αυτά ?

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Με την μπαταρία τα πάει πολύ καλά.

Δες στης ρυθμίσεις / τροφοδοσία τη σου κατανάλωσε την μπαταριά, μπορείς να ενεργοποιήσετε το Πρόγραμμα Εξοικονόμησης Ενέργειας.

 

[/color]Συμπληρωματικά να σας αναφέρω ότι από την τροφοδοσία είδα το wifi στο 33% κατανάλωσης και την κατάσταση αδράνειας στο 28%, είναι φυσιολογικά τα ποσοστά αυτά ?

Φυσιολογικό είναι.

Φαντάζομαι έκανες ένα factory reset?

Δες και εδώ.

Edited by Sorteps
Link to comment
Share on other sites

Το κινητάκι ειναι πολύ καλό....απλά τσιμπάει λιγο μπαταρία στην αναμονή.....φυσιολογικό ειναι αν τα έχεις ολα ενεργοποιημένα να σου τρώει τη μπαταρία...το τηλεφωνο σε αδράνεια μου το δείχνει και εμένα και δεν έρω τι είναι
Link to comment
Share on other sites

Φωτεινότητα οθόνης κάτω από την μέση (είναι υπεραρκετή).

Απενεργοποίηση εφαρμογών που δεν χρησιμοποιούμε.

Κατάσταση αδράνειας ON.

Γρήγορη εκκίνηση OFF.

Bluetooth, Δεδομένα κινητής και GPS τα ανοίγω όταν τα χρειάζομαι μόνο.

 

 

Με τα παραπάνω, WiFI πάντα ανοιχτό, το βράδυ το βάζω σε λειτουργία πτήσης, και νορμάλ χρήση (τηλέφωνα, μηνύματα, email, ραδιόφωνο, σερφάρισμα, λίγο youtube) μιάμιση μέρα άνετα.

Link to comment
Share on other sites

θα τα δοκιμάσω όλα αυτά που αναφέρατε με μια πλήρη φόρτιση, ωστόσο από ότι έχω καταλάβει και διαβάσει και με νορμάλ χρήση παραπάνω από μια μέρα (χωρίς 4G, χωρίς να παίζεις παιχνίδια κλπ) δεν βγάζει ...

anyway είναι όμως εξαιρετικό, πάντως ότι το One s κράταγε 2 μέρες με φουλ εργασίες...

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

To 4G τρώει πολλή μπαταρία γενικά, οπότε αν δεν το χρειάζεστε καλό είναι να το απενεργοποιείτε.

Από εκεί και πέρα σαν "γενικά" battery tips:

Φωτεινότητα, εγώ στο μεγάλο One παίζω σχεδόν στο μίνιμουμ πάντα και μόνο όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους αυξάνω. Το βρίσκω πολύ φωτεινό σε εσωτερικούς χώρους. Ο καθένας βέβαια με τα γούστα του.

Wi-Fi κοίταξε λίγο τα μενού γιατί παίζει να είναι by default ενεργοποιημένα κάποια κόλπα της Google που έχουν επί της ουσίας το ασύρματο να δουλεύει ακόμα και όταν κλειστό. Επίσης δες εκεί τα διάφορα settings (δεν στα λέω ακριβώς γιατί αλλάζουν ανάλογα τη version του Android) κάτι του στυλ optimization κτλ

Επίσης, το Power Saver τουλάχιστον στο One M7 είναι πολύ αξιόλογο κατά την εμπειρία μου και μπορείς να το χρησιμοποιείς.

Εννοείται ότι ισχύουν τα κλασσικά: κλείνουμε GPS, Bluetooth κτλ όταν δεν μας χρειάζονται.

Από εκεί και πέρα γενικά τσέκαρε ότι μπορεί να τρέχει από πίσω και δες αν θες push ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

΄΄Wi-Fi κοίταξε λίγο τα μενού γιατί παίζει να είναι by default ενεργοποιημένα κάποια κόλπα της Google που έχουν επί της ουσίας το ασύρματο να δουλεύει ακόμα και όταν κλειστό΄΄

Αυτό που αναφέρεις πως το διαμορφώνω για να είναι κλειστό το wifi?

Βέβαια μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος...? ¨Όταν ανοίγει το 4g πετάει, πιο γρήγορα και από το wifi

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

To 4G τρώει πολλή μπαταρία γενικά, οπότε αν δεν το χρειάζεστε καλό είναι να το απενεργοποιείτε.

Από εκεί και πέρα σαν "γενικά" battery tips:

Φωτεινότητα, εγώ στο μεγάλο One παίζω σχεδόν στο μίνιμουμ πάντα και μόνο όταν είμαι σε εξωτερικούς χώρους αυξάνω. Το βρίσκω πολύ φωτεινό σε εσωτερικούς χώρους. Ο καθένας βέβαια με τα γούστα του.

Wi-Fi κοίταξε λίγο τα μενού γιατί παίζει να είναι by default ενεργοποιημένα κάποια κόλπα της Google που έχουν επί της ουσίας το ασύρματο να δουλεύει ακόμα και όταν κλειστό. Επίσης δες εκεί τα διάφορα settings (δεν στα λέω ακριβώς γιατί αλλάζουν ανάλογα τη version του Android) κάτι του στυλ optimization κτλ

Επίσης, το Power Saver τουλάχιστον στο One M7 είναι πολύ αξιόλογο κατά την εμπειρία μου και μπορείς να το χρησιμοποιείς.

Εννοείται ότι ισχύουν τα κλασσικά: κλείνουμε GPS, Bluetooth κτλ όταν δεν μας χρειάζονται.

Από εκεί και πέρα γενικά τσέκαρε ότι μπορεί να τρέχει από πίσω και δες αν θες push ή όχι.

Αυτα φίλε μου πως τα βλέπεις ? γιατι τρώγομαι οτι κάτι δουλεύει απο πίσω και τρώει μπαταρία

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα καποιες ρθυμισεις απο αυτες που αναφερθηκαν πιο πριν και ειμαι οκ με την μπαταρια, δηλαδη 1 ημερα με αρκετο πειραγμα,αρκετη ομιλια, WiFi ανοικτο κατα διαστηματα και ανοιχτο το βραδυ το κινητο συνεχεια.

Τωρα ειμαι στο 34% που ειναι αρκετα καλο

 

 

 

.

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Αυτα φίλε μου πως τα βλέπεις ? γιατι τρώγομαι οτι κάτι δουλεύει απο πίσω και τρώει μπαταρία

 

Settings ---> Wifi ---> Advanced

Μπορεί να μην υπάρχουν κάποια (έχω ΚιτΚατ στο One και δεν θυμάμαι τι έχει αλλάξει) αλλά κοίταξε τα εξής:

Scanning always available

Wifi-Optimization

Κepp Wi-fi During Sleep

 

Επίσης

Settings --> Location ---> Mode

και Google Location Reporting

 

Όπως είπα κάποια ίσως να διαφέρουν ανάλογα με την έκδοση Android και Sense αλλά δες τι υπάρχει και ανάλογα ρύθμισέ τα.

 

Τέλος αν βγάζετε αρκετές φωτό και έχει ενεργοποιημένο το upload στο Dropbox αυτόματα (στο One είναι ενεργοποιημένο by default αν δεν κάνω λάθος) να ξέρετε ότι θα ανεβάζει όταν συνδεεστε σε ασύρματο και τρώει πολλή μπαταρία.

 

Για τα push μιλάω γενικά για apps που τρέχουν από πίσω και θέλουν ίντερνετ. Από e-mail, twitter, facebook, viber, whatsapp μέχρι ότι άλλο μπορείς να φανταστείς. Πολλά apps έχουν τέτοια settings, είτε για notifications, είτε για backup, είτε για οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Στα της κάμερας,παιδια η καμερα τ λεει;;;

Ειδικα οσοι εχατε το one S,καντε μου μια σύγκριση.Ειναι στα επιπεδα του S.( θεωρω οτι το S εβγαζε ικανοποιητικοτατες φωτο)

 

Κατι αλλο τωρα που μου προξένησε απορία: Ενω πριν λιγες μερες υπηρχε κανονικα στα site του public και του κωτσοβολου,μπαινω τωρα και δεν υπαρχει το κινητό!!!!

Το εστειλαν αδιαβαστο απο τα ραφια τους;;;;

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Στα της κάμερας,παιδια η καμερα τ λεει;;;

Ειδικα οσοι εχατε το one S,καντε μου μια σύγκριση.Ειναι στα επιπεδα του S.( θεωρω οτι το S εβγαζε ικανοποιητικοτατες φωτο)

 

Κατι αλλο τωρα που μου προξένησε απορία: Ενω πριν λιγες μερες υπηρχε κανονικα στα site του public και του κωτσοβολου,μπαινω τωρα και δεν υπαρχει το κινητό!!!!

Το εστειλαν αδιαβαστο απο τα ραφια τους;;;;

 

Μια χαρά η κάμερα...

Άμα το πουλούσαν 500€ λογικό είναι.

Link to comment
Share on other sites

Στα της κάμερας,παιδια η καμερα τ λεει;;;

Ειδικα οσοι εχατε το one S,καντε μου μια σύγκριση.Ειναι στα επιπεδα του S.( θεωρω οτι το S εβγαζε ικανοποιητικοτατες φωτο)

 

Κατι αλλο τωρα που μου προξένησε απορία: Ενω πριν λιγες μερες υπηρχε κανονικα στα site του public και του κωτσοβολου,μπαινω τωρα και δεν υπαρχει το κινητό!!!!

Το εστειλαν αδιαβαστο απο τα ραφια τους;;;;

 

Απλά το κιντό πουλάει τρελά και έχει έλλειψη.

Χθες πήγε και ένας φίλος μου να το πάρει και δεν το βρήκε σε αυτά τα 2 καταστήματα, εγώ έχοντας το κινητό μια εβδομάδα μόνο καλά λόγια μπορώ να πω.

Ποιότητα, γρήγορο, δεν κολλάει, όμορφο κλπ

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Απλά το κιντό πουλάει τρελά και έχει έλλειψη.

Χθες πήγε και ένας φίλος μου να το πάρει και δεν το βρήκε σε αυτά τα 2 καταστήματα.

 

http://www.skroutz.gr/s/3613662/HTC-One-Mini-16GB.html?keyphrase=htc+one+mini

Link to comment
Share on other sites

 

ναι σε skroutzoμαγαζα το βρίσκεις αν και αρκετά χρειάζονται τηλεφώνημα για διαθεσιμότητα, σε μεγαλες αλυσίδες όμως έχει έλλειψη...

HTC Diamond, HTC M4, HTC M7,LG G2, LG G3, LG G4, Sam S6, Sam S7, Sam S8, Sam S8+, Sam S9, Sam S9+, Sam Note 9, Sam S10 plus, Sam Note 10, Sam Note 10 plus
Link to comment
Share on other sites

Απλά το κιντό πουλάει τρελά και έχει έλλειψη.

 

Εγω το αντιθετο θα έλεγα...οτι λογω υψηλής τιμης μαλλον δεν πούλαγε!

My Device:

Smartphone: iPhone 14 Pro

Πώληση: Τίποτα Ζήτηση: Τίποτα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα παιδιά. Τα Bluetooth ακουστικά δουλεύουν απροβλημάτιστα? Ρωτώ γιατί με το desire hd ο,τι και να δοκίμασα έκανε συνεχεια αποσυνδεσεις. Και εάν χρησιμοποιεί κάποιος ποια έχει? Εγώ έλεγα να πάρω τα Sony MW-1L ή sbh-52 Edited by ge_lyk
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to HTC One Mini

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...