Jump to content

myphone POLL: Ναι ή όχι στο root του Android και γιατί;


DJDB
 Κοινοποίηση

Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;  

847 members have voted

  1. 1. Έχετε προχωρήσει σε root της Android συσκευής σας;

    • Ναι
      611
    • Όχι
      184
    • Δεν γνωρίζω / δεν απαντώ
      52


Recommended Posts

ανάλογα ίσος να τα κακάρωσε η nand (sudden death λεγετει) τα s2 το είχαν το θέμα

 

για περιέγραψε μου λίγο τι κάνει ακριβός (αν κάνει τπτ:p)

 

φίλε μου έκλεισε μπροστά στα μάτια μου και δεν ξανά άνοιξε ποτέ.

δεν μπαίνει σε recovery mode ούτε πουθενά. το βάζω για φόρτιση τίποτα, νεκρό..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 172
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσωπικά στο Galaxy Nexus μου και στο Nexus 7 δεν έχω κάνει root(ακόμη) γιατί δουλεύουν και τα 2 μια χαρά όποτε δεν έχω κανένα λόγο να τα πειράξω..Στο παλιό μου galaxy s που το κόψε η Samsung στην 2,3 έκανα root και τρέχει 4,2 και έχοντας 512 ram σε συνδυασμό με ορισμένες εφαρμογές όπως το Greenify το κινητό τρέχει αξιοπρεπεστατα..Αναγκάστηκα να κάνω root επίσης στο xperia mini γιατί έχοντας 400mb εσωτερική μνήμη μόνο, με 10 εφαρμογές το κινητό γέμιζε οπότε έπρεπε να βγει όλο το bloatware από μέσα να ελευθερώσω μνήμη.. Οπότε για μένα καλό, χρυσό το Root αλλά σε συσκευές που το χρειάζονται πραγματικά
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έκλεισε μπροστά στα μάτια μου και δεν ξανά άνοιξε ποτέ.

δεν μπαίνει σε recovery mode ούτε πουθενά. το βάζω για φόρτιση τίποτα, νεκρό..

 

power controller λογικα πάνε το στην sammy παίζει να το φτιάξουν φτηνά

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα ψηφισα οχι.Στο note 2 μου μεχρι στιγμης δεν εχω βρει καποιο ιδιατερο λογο να κανω root ακομα.
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτηθηκε κανεις, αν τα φλασαρισματα και τα root, μπορει να μειωνουν την ζωη του κινητου?:shifty:

Κοιτα επειδη εχω εδω και 3+ χρονια ενα ερμο Xperia X10 και το εχω ταραξει στα φλασαρισματα -πανω απο 30- (καποια απο αναγκαιοτητα, καποια απο περιεργεια και καποια απο δικια μου πατατα που πειραζα αρχεια συστηματος με αποτελεσμα bootloops μεχρι να πεθανει ο Χαιλαντερ) και δουλευει ακομα αψογα. Και σκεψου οτι ηταν η πρωτη υλοποιηση της SE με android (οχι κι οτι πιο δοκιμασμενο απο αποψη hardware) αρα οι nand εχουν καποια σχετικη ανοχη στο πειραγμα. Οσο για το root δεν καταπονει στο ελαχιστο το hardware αυτο καθ'αυτο οσο δεν κανεις υπερχρονισμους.

 

Στο θεμα μας τωρα τασσομαι κι εγω υπερ για λογους backup, διαφημισεων, in depth καθαρισμα απο σκουπιδια εφαρμογων και φυσικα απαλλαγη απο το αχρηστο bloatware.

Edited by renesis_87
http://mowned.com/sig/don-fedon-kon.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το root στις συσκευές που κυκλοφόρησαν το '12 και '13 γίνεται μόνο για να έχεις τον έλεγχο του λειτουργικού και αν είσαι power user να κάνεις μικρο βελτιώσεις προσαρμοσμένες στις προτιμήσεις σου.

Δεν γίνεται για να λύσει προβλήματα η να προσθέσει δυνατότητες όπως πιστεύουν κάποιοι χρήστες άλλων λειτουργικών που πολύ θα ήθελαν να έχουν τέτοιες δυνατότητες μπας και καλύψουν μερικές από τις τραγικές ελλείψεις τους :p@)) > πχ WP8.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Απάντησα ναι. Η αληθινή απάντηση είναι: εξαρτάται. Κάποιες έγιναν root και φλασαρίστηκαν, κάποιες απλά root και κάποιες καθόλου. Δεν ανήκω στην κατηγορία που κάνει root εξ ορισμού, με το που θα πάρει τη συσκευή.

To Desire χωρίς root και partition μετά από λίγους μήνες ήθελες να το πετάξεις στον τοίχο λόγω μικρής internal. Άρα ήταν μονόδρομος το flashing.

Το X10 mini pro που είχα κάποια φάση για δεύτερο, έμεινε στην 2.1 οπότε ήταν επίσης μονόδρομος το root και η custom rom γιατί ούτε για 2ο δεν ήταν σε stock κατάσταση.

To Xperia Mini το έδωσα σύντομα στη μητέρα και δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα, οπότε ούτε root δεν ήταν.

To Xperia Ray που το έχω για 2ο πια είναι απλά root αλλά η αλήθεια είναι ότι θέλει custom γιατί η stock 4.0.4 σέρνεται.

Το Note 2 είναι full stock ακόμα. Και οι λόγοι είναι 2:

α) Γιατί έχει μια εξαιρετική stock rom και δουλεύει μια χαρά οπότε δεν με έχει προκαλέσει.

β) Γιατί αν κάνω root, μετά θα αρχίσω τα πειράγματα, μετά θα ξύνομαι να φλασάρω, μετά θα αρχίσουν οι δοκιμές και μετά τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω, είναι πως δεν κάνω τίποτα από συνήθεια ή απλά για να rootάρω. Ανάλογα τη συσκευή, τις ανάγκες και την ορεξή λειτουργώ. Στο Note είναι ελάχιστα πράγματα που με κάνουν να σκέφτομαι να rootάρω. Κάτι ανεκδιήγητες εφαρμογές που τρέχουν στα παρασκήνιο και κάτι λεπτομέρειες όπως οι εφαρμογές στο multi-window, το wifi recovery και η εφαρμογή για τα gestures.

Οι δύο (καλές ή κακές δεν ξέρω) συνήθειες που βοηθάνε μην ρουτάρω άμεσα την κύρια συσκευή μου είναι ότι όταν κάνω hard reset πάντα ξαναστήνω, οπότε δεν μου λείπει το titanium σε αυτό τον τομέα και ότι στην πρώτη συσκευή θέλω πάντα τη μέγιστη σταθερότητα. Και οι δοκιμές στη σταθερότητα στοιχίζουν. Οπότε, πλέον, που δεν είναι επιβεβλημένο για να λειτουργήσει μια συσκευή σωστά πιο πολύ θα γίνει για λόγους ψυχολογίας ότι υπάρχει πλήρης έλεγχος στη συσκευή μου παρά γιατί μου λείπει κάτι πραγματικά.

Edited by eltsele

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο root ως τα σημερινά σχεδόν δεδομένα. Με τους επεξεργαστές να πετάνε πλέον στην κυριολεξία (snapdragon 600/800, exynos octa κλπ κλπ) ίσως να μην χρειάζεται το root για να έχουμε το απαραίτητο σχεδόν πουσάρισμα του επεξεργαστή αλλά είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ για να μην τρως αμέτρητες διαφημίσεις καθώς και να έχεις πάντα ένα backup κάθε τόσο ώστε να μην χάνεις ποτέ τίποτε από τα δεδομένα σου.

 

Αυτός που δεν λειτουργεί το κινητό και δεν το ξεζουμίζει στο 100% των δυνατοτήτων του τότε μακριά από root και καλύτερα να πάρει ένα κινητό των 50 ευρώ για να αποταμιεύση τα υπόλοιπα.

 

Εκτός πια από αυτούς που το image είναι το σημαντικότερο στην ζωή τους οπότε iphone και Άγιος ο Θεός :)

Διαφήμιση χωρίς άδεια/spamming απαγορεύεται από τους ΟΠΧ. Αν θέλετε διαφήμιση επικοινωνήστε με το marketing@myphone.gr.
Link to comment
Share on other sites

Αναλόγως τη συσκευή. Μέχρι στιγμής με όσες πέρασαν από τα χέρια μου (Sony Neo V, S3, Sony T κτλ) δεν χρειάστηκε να κάνω γιατί το κάθε κινητό το χρησιμοποιώ κατά 80% σα τηλέφωνο, για κλήσεις και μηνύματα, οπότε η μνήμη τους είναι υπέρ αρκετή για τη χρήση που τους κάνω.

 

Όσον αφορά το θέμα της ταχύτητας, αυτό το έχω συναντήσει σε low end Android συσκευές (π.χ LG L3) όπου έχουνε μικρό μέγεθος μνήμης και πρέπει όπωσδήποτε να "αδειάσουν" από διάφορες εφαρμογές.

 

Όσον αφορά το θέμα της παραμετροποίησης του λειτουργικού, είμαι της άποψης, "αν δεν χαλάσει, δεν το πειράζεις" και δεν έχω ασχοληθεί για να χρειαστεί να κάνω root.

Link to comment
Share on other sites

έχω root γιατί μου αρέσει η ελευθερία να κάνω στο hardware μου ότι εγώ νομίζω και αυτό που δεν κατάλαβα ποτέ είναι ότι ενώ το android στηρίζεται στο linux γιατί δεν το κάνανε εκ προοιμίου με ένα κωδικό που να τον ορίζεις ο ίδιος και όταν μια εφαρμογή σου ζητά δικαιώματα να βάζεις το κωδικό σου και να τελειώνει εκεί η ιστορία.Αλλά το android δεν είναι linux αλλά μιας εταιρίας που τρέφεται από διαφημίσεις και έτσι θέλει να εξυπηρετή πρώτα από όλα τους πελάτες της να δίνει τα προσωπικά δεδομένα μας για ποιο επιτυχημένες διαφημίσεις βέβαια και στα άλλα 2 λειτουργικά είναι το ένα NSAos και το άλλο FBIos οπότε το να κάνεις root να γίνεις υπερχρήστης είναι μονόδρομος αφου τότε μόνο μπορείς να ξέρεις τι βγαίνει και τι μπαίνει στην συσκευή σου που χρυσοπλήρωσες
http://th828.photobucket.com/albums/zz209/junnie23/th_superman-logo-pic.jpg
Link to comment
Share on other sites

Root .... Και μόνο για τα Titanium backup, greenify, adblock..... φτάνει και περισσεύει...

Δεν με νοιάζει το φλασάρισμα rom και κτλ.... Με τη stock rom το Note II πετάει....

Απλά έχεις την αίσθηση της "ελευθερίας" και κάνεις installation applications που θέλουν να είσαι root...

Edited by nsourtgr

ZX - Spectrum 48K - Αtari 2600 .... και ξερό ψωμί ...

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Στο Xperia Arc που έχω έκανα root από ανάγκη μόνο και μόνο για το Link2SD γιατί χωρίς αυτό η συσκευή ήταν άχρηστη για τις εφαρμογές που χρησιμοποιώ λόγο ελλιπέστατης ROM.

Στο επόμενο μου όμως κινητό που θα είναι το Xperia Z/Honami δεν υπάρχει περίπτωση να ασχοληθώ με root. Θεωρώ οτι τα τελευταία hardware σε συνδυασμό με το software προσφέρει υπερπλήρης αποτελέσματα. Και λίγη σαβούρα να υπάρχει από stock android, δεν υπάρχει πρόβλημα, οι συσκευές δεν μασάνε τίποτα πλέον.

 

Αυτός που δεν λειτουργεί το κινητό και δεν το ξεζουμίζει στο 100% των δυνατοτήτων του τότε μακριά από root και καλύτερα να πάρει ένα κινητό των 50 ευρώ για να αποταμιεύση τα υπόλοιπα.

Εκτός πια από αυτούς που το image είναι το σημαντικότερο στην ζωή τους οπότε iphone και Άγιος ο Θεός :)

 

Η λογική σου δεν στέκει, δηλαδή είτε πέρνεις flagship με root, είτε κινητό των 50 ευρώ. Δηλαδή δεν υπάρχει κόσμος που το ξεζουμίζει στο 99% χωρίς root?

Edited by T-mobile
Less is more...
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που πρέπει να πάει το κινητό στο σέρβις και δεν μπορεί να γίνει unroot τι κάνετε; Εγώ μόνο για την εγγύηση δεν το ρισκάρω. Προτιμώ να μην πληρώσω από την τσέπη μου αυτή την "Ελευθερία".....
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

power controller λογικα πάνε το στην sammy παίζει να το φτιάξουν φτηνά

 

εγγύηση δεν έχω, τι ακριβώς είναι αυτό που λες?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα...

Να κανω και γω μια ερωτηση.

Εχω σαν δευτερο κινητο το HTC DESIRE και εχει φτασει μεχρι 2.3...

Και θελω καποια προγραμματακια να ειχα, (που δεν τα κατεβαζει) οπως VIBER, EUROSPORT κ.α.

Τι μπορω να κανω? Τι μπορω να πειραξω?

 

Ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

επειδη μπαινω σε εφαρμογες τραπεζων και θελω να εχω το κεφαλι μου ήσυχο ουτε root ουτε εγκατασταση εκτος google play
Link to comment
Share on other sites

Root για ολους τους λογους που ειπαν και οι υπολοιποι :)

 

 

OK....

Υπαρχει κανα site, βιντεακι, για να δω πως θα το κανω??? :ninja::ninja:

 

Ευχαριστω παντως!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που πρέπει να πάει το κινητό στο σέρβις και δεν μπορεί να γίνει unroot τι κάνετε; Εγώ μόνο για την εγγύηση δεν το ρισκάρω. Προτιμώ να μην πληρώσω από την τσέπη μου αυτή την "Ελευθερία".....

 

Αν αναφερεσαι σε Samsung, το να περασεις stock ROM ειναι πολυ ευκολο

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Αν αναφερεσαι σε Samsung, το να περασεις stock ROM ειναι πολυ ευκολο

 

Άντε πάλι...

Ρε παιδιά ξεχωρίστε το root από το custom Rom... Άλλο πράμα ρωτάει ο φίλος.

Ναι φίλε μου γίνεται να το κάνεις unroot. Εκεί που υπάρχει κουμπί root υπάρχει και κουμπί unroot.

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι...

Ρε παιδιά ξεχωρίστε το root από το custom Rom... Άλλο πράμα ρωτάει ο φίλος.

Ναι φίλε μου γίνεται να το κάνεις unroot. Εκεί που υπάρχει κουμπί root υπάρχει και κουμπί unroot.

 

Α ΟΚ. Ισως το κάνω όταν κάποια στιγμή περάσει η καινουργίλα. :lol:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...